مطالب مرتبط:
تجلیل از 37000 رزمنده دفاع مقدس در آذربایجان غربی
آذربایجان غربی رتبه دوم صنایع تبدیلی
برگزاری 100 عنوان برنامه همزمان با هفته دفاع مقدس توسط سپاه شهدای آذربایجان غربی
300 هزار راس دام سنگین در آذربایجان غربی واکسینه می شوند
ضرورت شناسایی و آموزش استعداد های برتر آذربایجان غربی
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 شهریور 1399 ساعت 10:302020-09-21اقتصادي

اما و اگرهایی پیش روی کشت کلزا در آذربایجان غربی


ایرنا- در حالی که زمان طلایی کشت دانه روغنی کلزا در مزارع آذربایجان غربی تا پنجم مهر است، کشاورزان استان با اما و اگرهایی نظیر مشخص نشدن قیمت تضمینی، - مهاباد- ایرنا- در حالی که زمان طلایی کشت دانه روغنی کلزا در مزارع آذربایجان غربی تا پنجم مهر است، کشاورزان استان با اما و اگرهایی نظیر مشخص نشدن قیمت تضمینی، کشت های رقیب و مشکل تامین آب برای کشت این محصول روبرو هستند که می تواند میزان تولید این محصول مهم روغنی را تحت الشعاع قرار دهد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، یکی از طرح های حمایتی دولت در بخش کشاورزی توسعه کشت دانه روغنی کلزاست و کشت این محصول به سبب بهره وری بیشتر، رشد در فصل بارش باران، نیاز کمتر به آبیاری و خرید تضمینی آن در چند سال اخیر مورد توجه کشاورزان قرار گرفته است.

سهمیه ابلاغی کشت کلزا در آذربایجان غربی برای سال زراعی آتی (1399- 1400) در حدود هفت هزار هکتار تعیین شده که برای تحقق این سهمیه، جهادکشاورزی، بذر وارداتی و داخلی، کودشیمیایی و سموم مورد نیاز را با قیمت یارانه ای در اختیار کشاورزان قرار داده است.

از طرفی دیگر آذربایجان غربی با برخورداری از 700 هزار تا یک میلیون هکتار اراضی قابل کشت یکی از استان های مستعد کشت انواع محصولات کشاورزی است که سالانه از این میزان بیش از 50 درصد به کشت گندم اختصاص داده می شود.

با توجه به اینکه مزارع گندم نیز برای بهره وری بیشتر نیاز به تناوب کشت دارند و هر 2 سال یکبار می توان غلات را در مزارع کشت کرد، از مدت ها قبل کشاورزان به دنبال کشت جایگزینی بودند که بتواند هم از زمین بهره مناسبی بگیرند و هم تناوب کشت را رعایت کرده باشند؛ از این رو برای تولید پایدار گندم، کشت دانه روغنی کلزا ضروری است زیرا این محصول در تناوب کشت با گندم سبب تقویت خاک، کاهش آفات و بیماری ها، استفاده بهینه از آب و در نهایت افزایش تولید گندم می شود.

طرح 10 ساله خودکفایی دانه روغنی طی سال های اخیر در کشور شروع شده است و جهاد کشاورزی از افزایش سطح کشت این محصول با خرید تضمینی، توزیع بذر داخلی و خارجی، کودشیمیایی و سموم مورد نیاز با قیمت یارانه ای حمایت می کند.

یکی از دیگر عوامل ضرورت توسعه کشت کلزا، نیاز کشور به این محصول است زیرا سالانه 90 درصد دانه روغنی و مواد اولیه کارخانه های روغن خوراکی کشور از خارج وارد می شود و هر سال برای این منظور میلیاردها دلار ارز هزینه می شود.

علاوه بر خودکفایی در تولید دانه های روغنی، صرفه جویی در مصرف آب کشاورزی، کنترل آفت ها، درآمد 2 برابری از هر هکتار نسبت به کشت گندم و رعایت تنوع کشت در مزارع از دیگر مزایای کشت کلزاست.

اما با توجه زمان طلایی برای کشت کلزا از 15 شهریور تا پنجم مهر کشاورزان این استان با مشکل تامین آب در این فصل روبرو هستند که می تواند همه مزیت های این نوع کشت را تحت الشعاع قرار دهد.

مشخص نشدن قیمت تضمینی کلزا افزایش قیمت تضمینی خرید کلزا قبل از پایان فصل کشت این محصول، می تواند رغبت کشاورزان را برای کشت آن بیشتر کند هر چند برای سال زراعی آینده قیمت تضمینی هر کیلوگرم کلزا 90 هزار ریال از سوی جهادکشاورزی پیشنهاد شده اما تاکنون این قیمت در شورای عالی اقتصاد تایید نشده است.

یکی از کشاورزان روسنای "حاجی خوش" مهاباد گفت: کشاورزان برای مزارع خود برنامه ریزی می کنند و اگر ببیند کشت محصولی نمی تواند هزینه های تمام شده آن را جبران کند و یا سود بسیار کمی داشته باشد، هرگز آن را کشت نمی کنند.

ناصر بهروش که امسال در سه هکتار از مزارع خود کلزا کشت کرده، افزود: امسال قیمت تضمینی کلزا به ازای هر کیلوگرم 46 هزار و 602 ریال تعیین شده بود که این مبلغ با توجه به افزایش هزینه های کاشت، داشت و برداشت محصول مطلوب نبود و علاوه بر این مطالبه کلزاکاران با تاخیر پرداخت شد.

وی اضافه کرد: کشاورزان اگر تشخیص دهند که هزینه تمام شده یک محصول بیشتر از درآمد آن است تمایلی به کشت آن ندارند و در عوض محصولات دیگری از جمله چغندرقند و ذرت که بهره وری بیشتری دارد، کشت می کنند.

این کشاورز مهابادی گفت: دولت باید با افزایش قیمت تضمینی و حمایت های دیگری مانند اعطای تسهیلات بانکی، کود و سموم یارانه دار از کشت کلزا حمایت بیشتری داشته باشد و کشاورزان را برای کشت ترغیب کند.

کشت کلزا زودتر از برداشت محصول امسال است در حالی که هنوز برداشت برخی محصولات از جمله ذرت علوفه ای و چغندرقند انجام نشده، کشاورزان نمی توانند در زمان طلایی کشت کلزا، این محصول را در مزارع آبی خود کشت کنند.

یکی از کشاورزان روستای "خورخوره" مهاباد گفت: امسال در 6 هکتار از مزارع آبی چغندرقند کشت کردم و می خواستم برای سال زراعی آینده در این قسمت از مزرعه کلزا کشت کنم اما هنوز زمان مناسب برای برداشت چغندرقند فرا نرسیده و حتی کارخانه های چغندرقند محصول را از کشاورزان تحویل نمی گیرند.

محمد احمدی افزود: برداشت زودهنگام محصول باعث زیاندهی و نرسیدن چغندرقند به عیار بالا می شود و به همین خاطر امسال از کشت کلزا صرفه نظر کردم و پس از برداشت چغندر، گندم آبی کشت می کنم.

این کشاورز مهابادی بر این باور است که باید حمایت های دولت از کشاورزان کلزاکار افزایش یابد.

یکی دیگر از کشاورزان دشت شهریوران مهاباد نیز گفت: آب مزارع و باغات این دشت از طریق دریاچه سد مهاباد تامین می شود و چون کشت کلزا در اواخر شهریور ماه انجام می شود در این فصل رهاسازی آب سد متوقف شده است.

هیوا محمدی افزود: حمایت از کشت کلزا باید از حالت شعاری خارج و به رفتار تبدیل شود و تنها در این صورت است که تعداد زیادی از کشاورزان برای کشت این محصول تمایل پیدا می کنند و از طرفی دیگر امکان رهاسازی آب برای کشت کلزا دراین منطقه میسر می شود.

تامین 26 تُن بذر کلزا در آذربایجان غربی که به خاطر برنامه های احیای دریاچه ارومیه مساله آب از اهمیت بیشتری برخوردار است، تلاش مسوولان جهاد کشاورزی برای ترغیب کشاورزان برای کشت کلزا بیشتر از دیگر مناطق است و به همین خاطر بذر مورد نیاز، تجهیز ریزدانه کارها و کود مورد نیاز کشاورزان تامین شده است.

کارشناس مسوول دانه های روغنی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: 26 تُن بذر کلزای وارداتی و داخلی برای کشت پاییزه کشاورزان استان تامین شد.

صولت قلی زاده با اشاره به شروع کشت کلزا در مزارع استان از 15 شهریور تا پنجم مهر اظهار داشت: تاکنون 26 تُن بذر کلزای وارداتی و تولید داخل برای کشاورزان تامین و از این مقدار، 12 تُن بین کلزاکاران استان توزیع شده است.

وی با اشاره به اینکه سهمیه ابلاغی کشت کلزا در آذربایجان غربی هفت هزار هکتار است، اضافه کرد: تاکنون برای 2 هزار و 100 هکتار قرارداد کشت کلزا بسته شده و در یک هزار و 50 هکتار از مزارع آبی استان این محصول کشت شده است.

کارشناس مسوول دانه های روغنی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: شهرستان های نقده، بوکان، پلدشت و میاندوآب شهرستان های پیشرو در کشت دانه روغنی در آذربایجان غربی هستند.

وی در خصوص ادوات مورد نیاز کشت کلزا نیز بیان کرد: در تمامی شهرستان هایی که برای کشت کلزا سهمیه ابلاغی دارند، به اندازه کافی دستگاه ریزدانه کار در اختیار کشاورزان قرار دارد و از این لحاظ مشکلی نداریم.

"قلی زاده" اضافه کرد: با هماهنگی که با شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی صورت گرفته آب مورد نیاز کشاورزان کلزاکار برای آبیاری از منابع آبی رها خواهد شد و کلزاکاران مشکلی در خصوص تامین 2 نوبت آبیاری پاییزه برای سبزشدن محصول هم ندارند.

کارشناس مسوول دانه های روغنی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در خصوص سایر حمایت های دیگری هم که از کلزاکاران می شود، افزود: به ازای کشت هر هکتار کشت کلزا علاوه بر اعطای تسهیلات بانکی 60 میلیون ریالی، 600 کیلوگرم کودشیمیایی از سه نوع اوره، فسفات و پتاسیوم با قیمت یارانه ای در اختیار کشاورزان قرار داده می شود.

وی در خصوص برداشت امسال کلزا در مزارع آذربایجان غربی نیز گفت: در سال زراعی جاری در مجموع در بیش از سه هزار و 300 هکتار از مزارع استان کلزا کشت شده بود و در مجموع بیش از پنج هزار و 300 تُن محصول برداشت شد.

کلزا (Brassica napus) از گیاهان دانه روغنی مهم در مناطق معتدل بوده و دارای طیف به نسبت وسیعی از سازگاری اقلیمی است؛ دانه کلزا دارای 25 تا 55 درصد روغن، 18 تا 24 درصد پروتیین بوده و به خاطر اسیدهای چرب اشباع نشده و فاقد کلسترول از کیفیت تغذیه ای بالایی برخوردار است.

سالانه بیش از 55 میلیون تن کلزا در کشورهای عضو اتحادیه اروپا، چین و کانادا به عنوان سه تولیدکننده اصلی این محصول به دست می آید؛ میزان تولید این محصول در ایران بسیار اندک و کمتر از 300 هزار تن در سال برآورد می شود که این رقم نیز در سال های اخیر با توجه ویژه وزارت جهاد کشاورزی به دست آمده است.

تامین روغن مورد نیاز کشور و جلوگیری از خروج ارز، تامین علوفه مورد نیاز دام و طیور و تامین امنیت غذایی و سلامت جامعه از اهداف توسعه کشت دانه های روغنی است.

کشت دانه روغنی کلزا در تناوب با گندم موجب تقویت خاک و پایداری تولید گندم در کشور می شود و ترویج آن طی سال های اخیر تدبیری از سوی مسوولان برای افزایش بهره وری در بخش کشاورزی آذربایجان غربی بوده است.


کلید واژه ها: آذربایجان غربی - دانه روغنی کلزا - آذربایجان - دانه روغنی - کشاورزان - کلزا - روغنی - تضمینی - غربی - محصول - کشت کلزا - خرید تضمینی - بخش کشاورزی - طلایی - استان - مزارع - قرار - قیمت - زمان - پنجم - تامین آب - بهره وری - کشاورزی - حمایتی - آبیاری - یکی از - توسعه - تامین - تولید - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
ضرورت برنامه ریزی برای استفاده ازظرفیت دروازه ملل(بندرچابهار)

تولید در گرو تزریق پول نیست، نیازمند رفع موانع است

طلب 8 میلیارد دلاری شرکت ملی نفت از مشتریان خود/مطالبات مشکوک الوصول شرکت چقدر است؟

26 کشور دنیا مقصد فرآورده های شیلاتی گیلان/ 2 هزار تن صادر شد

کاهش میزان کف وام پرداختی فدرال رزرو

مروری بر پرتفوی مهرماه «وخارزم»

زمان قرعه کشی سایپا فروش ویژه سایپا آبان 99 + اسامی برندگان با کد پیگیری

نام رودخانه کرج را از نقشه ها حذف کنید!

نکاتی در رابطه جراحی زیبایی بینی

تأمین روغن مایع مورد نیاز استان البرز در شهرک صنعتی اشتهارد

زمان قرعه کشی 9محصول سایپا مشخص شد + جزییات

دستور رییس قوه قضاییه برای رسیدگی به پرونده های بازار سرمایه + جزییات

پرداخت مطالبات بازنشستگان تا پایان آبان ماه

کمبودی در زمینه روغن خوراکی در ایلام وجود ندارد

بازدید سرزده وزیر صمت از مراحل تکمیل سامانه جامع تجارت

نرخ فروش دلار و یورو درصرافی بانک ها/ نرخ خرید اعلام نشد

اولویت استخدام در شرکت پتروشیمی با نیروهای بومی باشد

مشترکان ایلامی 80 میلیارد تومان به اداره برق بدهکارند

510 میلیارد ریال اعتبار برای طرح های عمرانی استان یزد ابلاغ شد

اعلام دلیل گران فروشی میوه

تصمیمات راهبردی در راستای ارتقا کیفیت آرد و نان اتخاذ شود

بیش از 600 کد بورسی مسدود شد!

بازار گاز دست دلالان و مردم همچنان در صف

آرایشگاه های زنانه البرز تعطیل است

راه‎اندازی کارگاه تولید خشت خام مرمتی در چغازنبیل

اعلام قیمت گوشت گوسفندی در مغازه

جزییات کارمزد جدید خدمات بانکی

احتمال لغو یک ممنوعیت در معاملات روزانه سهام

سفارش فروش سهام با ارزش کمتر از 5 میلیون ریال تخلف است

133 هزار و 174 سالمند مددجو در فارس

افزایش بی صاحب قیمت اجرا بها در قم

استاندار : روند تکمیل پروژه های مسکن در هرمزگان باید تسریع شود

تولید سالانه 214 هزار تن محصولات کشاورزی در جویبار

اعلام زمان قرعه کشی جدید خودروهای سایپا+ عکس

قیمت سکه و طلا در 10 آبان 99/ سکه باز هم ارزان شد

ضرورت آزادسازی تجارت سرب

زور دعای مردم به گرانی ها نمی رسد !

حق و حقوق سهامداران زیر چتر حمایتی عدلیه / خواب خوش سودجویان بازار سرمایه آشفته خواهد شد!

استقبال ضعیف از آیفون 12 اپل را به خاک سیاه نشاند/ کاهش 450 میلیارد دلاری ارزش شرکت

453 میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای نیمه تمام اردستان اختصاص یافت

510 میلیارد ریال برای اجرای طرح های عمرانی یزد ابلاغ شد

تسخیر بازار توسط چینی ها

کاهش 20هزار تومانی قیمت گوشت در بازار

تسخیر بازار توسط چینی ها

بیمارستان میبد به دستگاه تنفس مصنوعی نیاز دارد

زور دعای مردم به گرانی ها نمی رسد

صرفه جویی 8 میلیارد دلاری با کاهش 50 درصدی مصرف انرژی

نسخه عجیب برای دانش آموزان و دانشجویان

توافق تازه ایران و روسیه برای ساخت نیروگاه

کمبود آرد وجود ندارد

لکه گیری 400 کیلومتر از راه های اصلی و فرعی استان ایلام

بازنشستگان خواستار ترمیم مزد و مستمری هستند/ چرا به نامه اعضای کارگری شورایعالی کار توجه نمی شود؟

قیمت طلا، دلار، یورو، سکه و ارز امروز 99/08/10 + جدول

نرخ ارز آزاد امروز 99/08/10

عامل ریزش شاخص بورس چیست؟

افتتاح سامانه تلفنی ارتباطات مردمی بانک مرکزی

زمان واریز یارانه معیشتی آبان ماه

جزییات افزایش کارمزد خدمات بانکی از اول آذر/تعرفه جدید کارت به کارت اعلام شد

فارس من| علف کش گلایفوسایت بی خطر نیست و به صورت قاچاق وارد کشور می شود

هشدار درباره مهاجرت معکوس ملخ ها به ایران| وجود موانع ارزی برای تأمین اعتبار مبارزه با آفت ملخ صحرایی

برق رایگان به خانه های خالی تعلق نمی گیرد

خبر مهم درباره فروش سهام عدالت+ عکس

جزییات کارمزد جدید خدمات بانکی اعلام شد

کوچ «حقیقی ها» از بورس ادامه دارد

جزییات دستور رییس قوه قضاییه برای رسیدگی به پرونده های بازار سرمایه اعلام شد

بهار سبزپوش بورس در دهمین روز آبان

انتشار روایت هایی درباره تجربه مهاجرت

مرمت قلعه پرتغالی های جزیره لارک آغاز شد

بورس انرژی میزبان عرضه نفتای سبک پالایشگاه ستاره خلیج فارس می شود

بورس انرژی میزبان عرضه نفتای سبک شد

100 کیلوگرم خاویار پرورشی در رودسر استحصال شد

134میلیون سهم در بورس منطقه ای زنجان معامله شد/ افزایش 20 درصدی

زمان برگزاری قرعه کشی 9 محصول سایپا اعلام شد

بهره گیری از توان داخلی در تعمیر دستگاه های آزمایشگاه پالایشگاه ایلام

شمارش معکوس برای افتتاح پروژه 4 هزار میلیارد تومانی «کنار گذر جنوبی تهران»

افزایش قیمت تمام سکه و طلا در بازار امروز رشت

معاملات تالار بورس سمنان به 183 میلیارد ریال رسید

هشدار درباره مهاجرت معکوس ملخ ها به ایران|وجود موانع ارزی برای تأمین اعتبار مبارزه با آفت ملخ صحرایی

اجرای طرح تشدید نظارت بر بازار مازندران

سومین هلدینگ بزرگ سیمانی کشور بورسی می شود

برداشت جعفری گل درشت در مکزیک

«صادرات» موتور محرکه اقتصاد و رمز بقای کشور است

عامل کاهش قیمت گوشت قرمز در بازار

لرزه تورم بر تن صندوق های بازنشستگی

نسخه سفارشی مک لارن 720S با تیونینگ کارلکس دیزاین معرفی شد+عکس

آخرین قیمت گوشی موبایل شنبه 10 آبان 99

گران فروشی با 531 پرونده بیشترین تخلفات صنفی در زنجان رادارد

مناظره مدیران گمرک و بانک مرکزی در خصوص رسوب دهها هزار تن برنج

جزییات دستور رییس قوه قضاییه برای رسیدگی به پرونده های بازار سرمایه اعلام شد

قیمت خودرو امروز شنبه 10 آبان 99 ( سایپا و ایران خودرو )

پرونده نحوه تخصیص ارز 4200 تومانی در دیوان محاسبات بررسی می شود

444 نمونه برداری از واحدهای صنعتی استان قزوین

تحقق رشد 30 درصدی صادارت غیرنفتی در آذربایجان شرقی طی نیمه اول سال

کفش ملی ماسک به قیمت دولتی عرضه می کند

اعطای تسهیلات به هنرمندان صنایع دستی قم

بررسی پرونده «نحوه تخصیص ارز 4200 تومانی» در دیوان محاسبات

سیل های خطرناکی در راه گلستان است

پیشرفت 50 درصدی اجرای خط انتقال فاضلاب فامنین

شرکت عرضه ذرت دامی در پارس آباد 2 میلیارد ریال جریمه شد

منابع پایدار صادرات غیرنفتی را جایگزین درآمدهای نفتی کنیم/ دولت گره به پای صادرات می اندازد

اما و اگرهایی پیش روی کشت کلزا در آذربایجان غربی

اما و اگرهایی پیش روی کشت کلزا در آذربایجان غربی