مطالب مرتبط:
ریشه مشکلات صنعت مرغداری کجاست؟ مرغداران در آستانه ورشکستگی
فیلم| درد دل این روزهای تولید کننده مرغ استان مرکزی/ چه مسائلی صنعت مرغداری را تهدید می کند؟
رنج کشاورزان از نبود انبار فنی و سردخانه؛ مشکلات ریشه «سیر» را خشکاند
شکست خانگی والیبالیست های استان مرکزی در لیگ برتر
بررسی مشکلات صنعت چای در وزارت کشور
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 شهریور 1399 ساعت 10:252020-09-21اقتصادي

ریشه مشکلات صنعت مرغداری کجاست؟/ مرغداران استان مرکزی در آستانه ورشکستگی


- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس از اراک، یکی از مواد غذایی که مردم به ویژه قشر آسیب پذیر در این شرایط دشوار اقتصادی به آن اکتفا می کردند تخم مرغ است و بعد از آن تا حدودی مرغ، این مواد غذایی هم به دلیل شرایط دشوار مرغداران شاید دیگر در سبد غذایی مردم قرار نگیرد.

امروز مرغداران برای تهیه نهاده یعنی همان مواد غذایی جوجه و مرغ با مشکلات عدیده مواجه شده اند، خوراک طیور با وجود صنعت پر قدرت کشاورزی کشور از خارج وارد می شود و برای واردات نیاز به ارز دولتی وجود دارد که آن هم به درستی تامین نمی شود و همین باعث شده که دست مرغداران به نهاده نرسد و در تامین غذای طیور با مشکل جدی و ورشکستگی مواجه شوند.

مرغ و تخم مرغ از غذاهای اصلی و تامین کننده بخشی از پروتیین مورد نیاز مردم است در صورتی که این صنعت با چالش مواجه شود در واقع سلامت جامعه در این شرایط دشوار اقتصادی با چالش مواجه خواهد شد.

برای تامین ذرت و سویا کاملا وابسته و وارد کننده هستیم رییس جهاد کشاورزی استان مرکزی نیز در این خصوص گفت: نهاده ای که باید در اختیار مرغدار قرار بگیرد به دلیل تاخیر در تامین ارز حمل به استان و در دسترس قرار گرفتن با مشکل و تاخیر رو به رو می شود.

  نهاده ای که باید در اختیار مرغدار قرار بگیرد به دلیل تاخیر در تامین ارز حمل به استان و در دسترس قرار گرفتن با مشکل و تاخیر رو به رو می شود مجید آنجفی با اشاره به اینکه برای تامین ذرت و سویا کاملا وابسته و وارد کننده هستیم، عنوان کرد: دولت برای کمک به تولید کننده از محل ارز 4 هزار و 200 تومانی نهاده ها را تامین می کند که در این شرایط زمانی که ارز تامین نمی شود تامین نهاده هم با مشکل مواجه خواهد شد و در نهایت بازار سیاه شکل می گیرد که با قیمت متفاوت تر از نرخ دولتی عرضه می شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی بیان کرد: باتوجه به این مشکلات سعی شده از محل ذخایر و پشتیبانی امور دام تا حدودی جبران شود البته احتمالا کفاف همه نیاز را نمی دهد اما تلاش این بوده مشکل حل شود.

تا هفته آینده مشکل حل می شود وی بیان کرد: بنادر مقادیر مناسبی نهاده وارد و در حال تخلیه است و گفته می شود طی هفته آینده این مشکل حل خواهد شد.

آنجفی یاداور شد: نشست های مختلفی با واحد های مختلف مرغداران برگزار شده و در جریان مشکلات این واحدها هستیم اما چالش ها به دلیل تاخیر در نظر گرفتن ارز دولتی است.

مشکل اصلی ضعف در مدیریت توزیع نهاده است عضو هیئت مدیره اتحادیه شرکت های تعاونی مرغداران استان و عضو اتحادیه کشوری مرغداران نیز با بیان اینکه صنعت مرغداری بعد از صنعت نفت بزرگترین صنعت کشور محسوب می شود، گفت: مرغ و تخم مرغ می تواند با توجه به وضعیت اقتصادی کشور در سبد غذایی مردم قرار بگیرد و حداقل در تغذیه مردم به ویژه قشر آسیب پذیر موثر باشد.

  احمد زمانی ضعف مدیریت توزیع نهاده را مشکل اصلی دانست و اظهار کرد: سیستم واحدی برای توزیع نهاده ها وجود ندارد به همین دلیل کشور در چند ماه اخیر با مشکل در تولید مواجه شده است.

وی با بیان اینکه 70 درصد نهاده ها وارداتی است و از طریق تامین ارز دولتی از دیگر کشورها وارد می شود، عنوان کرد: مرغداران با مشکل جدی در تامین نهاده ها و تامین نقدینگی مورد نیاز به دلیل افزایش قیمت نهاده ها مواجه شدند.

زمانی عنوان کرد: جوجه یک روزه با قیمت بسیار پایین عرضه می شود و حتی برخی مرغداران مجبور به از بین بردن جوجه ها شدند چراکه بابت یک جوجه حدود 2 هزار و 500 تومان هزینه می شود و با این شرایط حتی نهاده هم در اختیار نداشتند.

وی گفت: مرغداری ها به دلیل نگرانی از تامین نهاده برای جوجه یک روزه از خرید امتناع کردند و باعث شد جوجه یک روزه به نوعی روی دست تولید کننده بماند.

مرغداری ها به دلیل نگرانی از تامین نهاده برای جوجه یک روزه از خرید امتناع کردند و باعث شد جوجه یک روزه به نوعی روی دست تولید کننده بماند زمانی خاطرنشان کرد: 18 هزار واحد گوشتی کشور در شرایط عادی حدود 60 درصد فعالیت و امروز یک سوم فعال اند و این تعداد هم نگران تامین نهاده هستند، سویا و ذرت در بازار آزاد تا 14 هزار تومان موجود بود و مرغدار برای تامین غذای طیور مجبور به خرید با این نرخ است.

وی عنوان کرد: اگر وعده ای که دولت برای تامین نهاده ها داده عملی شود مرغداران آمادگی حضور در عرصه تولید را دارند در غیر این صورت توانایی تولید را نخواهند داشت.

ماهانه 3 میلیارد تومان ضرر مالی  میرزایی مالک چهار واحد گوشتی مادر نیز وضعیت کنونی برای مرغداران را فاجعه دانست و گفت: قیمت نهاده ها بسیار بالا است و به همین دلیل واحدها نمی توانند خوراک مرغ را تامین و جوجه را با قیمت بسیار پایین به فروش برسانند.

وی ادامه داد: تقریبا از دی ماه سال گذشته قیمت جوجه بسیار پایین آمده که این نشان دهنده شروع ورشکستگی واحد های مادر گوشتی و اعلام زنگ خطر است.

 دولت باید یک نهاد مشخص برای دام و طیور در نظر بگیرد و همه اختیارات به وزارت جهاد کشاورزی" واگذار شود اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت هم در مدیریت این بخش دخیل است خود بستر بسیاری از مشکلات شده است میرزایی با اعلام نارضایتی و شرایط نامناسب واحد های مرغداری خود، گفت: ماهانه  3 میلیارد تومان ضرر مالی بابت مشکلات موجود متحمل می شوم.

وی در خصوص دلایل این مشکلات گفت: دولت باید یک نهاد مشخص برای دام و طیور در نظر بگیرد و همه اختیارات به وزارت جهاد کشاورزی" واگذار شود اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت هم در مدیریت این بخش دخیل است خود بستر بسیاری از مشکلات شده است.

میزان نهاده ها در بازار بسیار کم است مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی استان مرکزی نیز با بیان اینکه مرغداران در تامین نهاده ها با مشکل مواجه شده اند، گفت: دولت در واقع باید برای تامین صد در صد نیاز نهاده ها با ارز دولتی کمک کند که تنها قول تامین 20 درصد را داده است و امروز همین 20 درصد هم نمی توانیم تامین کنیم و به دست ما نمی رسد و میزان نهاده ها در بازار بسیار کم است.

احمد بزچلویی که یک واحد تخم گذار نیز در اختیار دارد، ادامه داد: سویا با نرخ دولتی 2 هزار و 700 تومان است یعنی 20 درصدی که دولت قول داده با این نرخ در اختیار مرغداران باید قرار بگیرد و در بازار آزاد قیمت سویا 14 هزار تومان است و به دلیل اینکه عرضه با این قیمت غیرقانونی است به صورت قاچاق تهیه و عرضه های غیر قانونی انجام می شود.

سویا در بازار آزاد تقلبی است و با افزودنی هایی مانند گج آجر مخلوط و به صورت قاچاق در بازار عرضه می شود  وی با اشاره به این نکته که مرغدار با توجه به کمبود نهاده چاره ای به جز تهیه سویا ازبازار آزاد ندارد، افزود: متاسفانه سویا قاچاق کیفیت لازم را هم ندارد، سویا باید دارای 45 درصد پروتیین باشد و سویایی که مرغدار از بازار آزاد تهیه و به مرغ می دهد اینگونه نیست، یکی از مرغداران سویا از بازار آزاد تهیه و با تلفات مواجه شد که بعد از آزمایش مشخص شد سویا تنها 12 درصد پروتیین داشته و همین باعث تلفات شده است.

بزچلویی عنوان کرد: سویا در بازار آزاد تقلبی است و با افزودنی هایی مانند گج آجر مخلوط و به صورت قاچاق در بازار عرضه می شود.

وی اظهار کرد: امروز قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده است از طرفی مراسم های جشن در سالن ها نیز به دلیل شیوع بیماری برگزار نمی شود اگر تقاضا دربازار مانند سال قبل بود امروز به دلیل کاهش تولید قطعا با کمبود در بازار مواجه می شدیم.

وی ادامه داد: به دلیل مشکلاتی که مرغداران با آن مواجه شده اند تولید روز به روز کاهش پیدا می کند، در واحد تخمگذار خودم به دلیل همین مشکلات 20 درصد تولید کاهش پیدا کرده است.

 واحدها به ویژه واحدهای تخم گذار که هم اکنون مرغ را تخلیه می کند برای تولید دوباره اقدام نمی کنند چراکه هزینه ها سرسام آور است و نمی توان از پس هزینه ها برآمد  بزچلویی گفت: واحدها به ویژه واحدهای تخم گذار که هم اکنون مرغ را تخلیه می کند برای تولید دوباره اقدام نمی کنند چراکه هزینه ها سرسام آور است و نمی توان از پس هزینه ها برآمد.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی استان مرکزی اظهار کرد: سهمیه واحدها مشخص نیست و آمار واضحی داده نمی شود یک دوره برای هر مرغ 100 گرم در نظر گرفته می شود و یک دوره 200 گرم به همین دلیل مرغداران نمی توانند به درستی برنامه ریزی داشته باشند.

وی تاکید کرد: ارز دولتی هم خود به مشکلی جدی تبدیل شده است متاسفانه افرادی که به امضا طلایی دسترسی دارند از این ارز بیشتر بهره مند و عده ای اصلا امکان استفاده ندارند.

 
کلید واژه ها: مرغداران - مواد غذایی - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس - غذای - ورشکستگی - تامین - شرایط - اقتصادی - تخم مرغ - خبرگزاری فارس - مواد - مشکلات - صنعت - مردم - مشکل - مرغ و تخم مرغ - صنعت مرغداری - استان مرکزی - مشکلات صنعت - نهاده - سبد غذایی - ارز دولتی - نیاز - طیور - خبرگزاری - چالش - پروتیین - مرغداری - کشاورزی - واردات

آخرین اخبار سرویس:
آینده متزلزل پیش روی تاتا موتورز

ارزش تجارت خارجی گمرکات مازندران از 619 میلیون دلار گذشت

آیین افتتاح سوپر مارکت مالی در شیراز

«موج دوم رونق بازار سهام در پیش است»

تحقق رویای کویرنشینان برای پرورش ماهی 

چه تشکی استاندارد است؟

ثبت 3 وقف جدید در سردشت

آیین افتتاح سوپر مارکت مالی در شیراز

قطعی گاز در رشت

قیمت گوشت قرمز در بازار امروز (99/08/10) + جدول

معاون استانداری فارس: بانک ها سپرده های مردم را در این استان سرمایه گذاری کنند

برای تنظیم بازار، سیاست های جدید ارزی در راه است

شرکت گاز به وعده انشعاب گاز رایگان در دیشموک پایبند است

کهگیلویه و بویراحمد روزهای سیاه کرونایی را پیش رو دارد / ویروس کرونا در استان جهش یافته است

نماد «بوعلی» در بورس ثبت شد

سکه بالاخره کانال عوض کرد/کسی سکه می خرد؟

فناوری جدید چاپ سه بعدی با مواد مختلف را ساده کرد

قیمت محصولات ایران خودرو در بازار امروز (99/08/10) + جدول

بندر امیرآباد برای 650 میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی قرارداد بست

تحقق درآمدهای مالیاتی پیش بینی شده گیلان

قیمت مرغ 21 هزار تومان

شرکت های هواپیمایی مسافری خارجی، متقاضی ارائه خدمات در کشور

آیا مشاوره مالی راه حل مشکل هست؟

فعالیت در بورس قمار و ربا نیست

افزایش ذخایر طلا و ارز خارجی روسیه به 589.8 میلیارد دلار

25 پروژه پژوهشی خوزستان با منابع قانون بودجه کل کشور اجرا می شود

بازار عرضه آرد و نان در استان سمنان باثبات است

بیش از 74 هزار تن گندم در استان سمنان ذخیره شد

فارس من| احداث 3 جایگاه سی ان جی برای نیشابور در نظر گرفته شده است

4500 فعال هلال احمر استان بوشهر در مقابله با کرونا مشارکت دارند

سکه بالاخره کانال عوض کرد/ کسی سکه می خرد؟

شرکت پتروشیمی بوعلی سینا درج نماد شد

تصاویر | جدیدترین خودرو چینی ها در راه بازار | نسخه کپی پورشه آلمانی ها را ببینید

ذوق بی بدیل عشار در تولید صنایع داری

رتبه اول هرمزگان در زمینه نرخ مشارکت نیروی کار

هتل های ازمیر به روی زلزله زدگان باز شدند

پیش بینی ایجاد 300 هزار شغل برای مدد جویان کمیته امداد در سال آینده

4500 فعال هلال احمر استان بوشهر در مقابله با کرونا مشارکت دارند

جدیدترین فروش فوق العاده ایران خودرو / موعد تحویل؛ حداکثر 90 روز

قیمت روز تیرآهن در بازار (10 آبان) + جدول

افزایش قیمت بلیت هواپیما منطقی نیست

راه اندازی سامانه ملی اشتغال و کسب و کار/ کارجویان هم در این سامانه ثبت نام کنند

مسئولان از بیان نظرات غیرکارشناسی خودداری کنند

قیمت طلا قیمت سکه قیمت ارز قیمت دلار امروز شنبه 10 آبان 99 + جدول

کاهش 70 درصدی گردش مالی گردشگری جهانی

موج دوم رونق بازار سهام در پیش است

حمایت وزارت صمت از تولیدکنندگان در سال جهش تولید

ثبت سفارش ارز متقاضی از این هفته شروع می شود

ثبت سفارش ارز متقاضی از این هفته شروع می شود

کاریکاتور/ قیمت خودرو باز هم افزایش یافت!!!

سهام داری به جای بنگاه داری؛ سیاست جدید در شستا

به روزآوری بانک اطلاعاتی کنترل بحران در شیراز

سرنوشت بازار بورس پس از انتخابات آمریکا/ 10 پیش بینی از کارشناسان بازار سرمایه

فاز نخست آب شیرین کن سیراف - جم تا پایان امسال وارد مدار می شود

پیش بینی بازار بورس فردا/ رشد بازار سرمایه آغاز شد؟

20 هزار واحد مسکونی و اداری تبریز روی گسل قرار دارد

پیش بینی قیمت طلا تا چند روز آینده/ افت قیمت ادامه دارد

طرح موضوع احتکار جفا در حق خودروسازان بود

جزییات فروش فوق العاده ایران خودرو در آبان ماه

محصولات ایران خودرو با قوای محرکه جدید به بازار خواهند آمد

17 میلیارد تومان برای قانون حدنگار در آذربایجان شرقی مصوب شد

جشنواره بزرگ فروش بیمه ایران همراه با جوایز ارزنده

نماد بوعلی در بورس ثبت شد

برق کل ساختمان اصلی بیمه مرکزی به مدت دو ساعت قطع شد

سکه بالاخره کانال عوض کرد/کسی سکه می خرد؟

جدول/ قیمت جدید خودروهای ایران خودرو در سه ماهه سوم سال 99

بسته های تشویقی جدید برای نوسازی بافت فرسوده

19 هزار و 907 ساختمان در حریم گسل های تبریز ساخته شده است

110 هکتار گلخانه جدید در استان بوشهر اجرا می شود

دولت علت یاب یا گره گشا؟

242 قطعه کاربردی در صنعت حفاری بومی سازی شد

رویش خودروی یاقوت های سرخ در مراغه

دومین چرم گران قیمت جهان را جلوی سگ می اندازند!

زندگی مردم ایران طی 5 سال چه تغییری کرده است؟

آخرین قیمت دلار و یورو امروز 10 آبان/ کاهش قیمت ادامه دارد

تولید کود هیومیک اسید در خراسان جنوبی

افزایش قیمت بلیت هواپیما، تخلف است

جزییات صادرات فولاد ایران

سایه مخرب کرونا بر سر اشتغال استان فارس؛ پلمب اصناف در صورت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی

روغن های انبار شده در زنجان توزیع می شود

حضور 10 استان کشور در نمایشگاه ساختمان اصفهان

هشدار دوباره به وزیر راه برای گرانی بلیت هواپیما

دولت علت یاب یا گره گشا؟

چگونگی اثربخشی شبکه فروش بیمه حکمت

25 پروژه پژوهشی خوزستان با منابع قانون بودجه کل کشور اجرا می شوند

25 پروژه پژوهشی خوزستان با منابع قانون بودجه کل کشور اجرا می شوند

دستگاه اکسیژن ساز در بیمارستان نهم دی تربت حیدریه بهره برداری شد

عرضه سه محصول در ششمین مرحله فروش فوق العاده ایران خودرو

عرضه مرغ با نرخ مصوب به کجا رسید؟

راه های ساده ولی طلایی برای افزایش طول عمر خودرو

اجرای کامل طرح کاپ (کاهش پسماند) در اماکن تجاری منطقه 7

وزیر آموزش و پرورش: تبادل اطلاعات در «شاد» به 315 گیگ بر ثانیه رسید

رشد 10 درصدی تولید آند، 7 درصدی کاتد و 5 درصدی کنسانتره مس

تولید سالانه 120 هزار تن انواع روغن خوراکی در گچساران

36 طرح گلخانه ای در دشتی در دست اجرا است

آخرین قیمت طلا و سکه (99/08/10)

کفش ملی ماسک به قیمت دولتی عرضه می کند

جزییات دستور رییس قوه قضاییه برای رسیدگی به پرونده های بازار سرمایه

پروژه مقابله با خوردگی لوله ها در پالایشگاه گاز ایلام عملیاتی شد

تاکسی اینترنتی اسنپ به کیش می رود

ریشه مشکلات صنعت مرغداری کجاست؟/ مرغداران استان مرکزی در آستانه ورشکستگی

ریشه مشکلات صنعت مرغداری کجاست؟/ مرغداران استان مرکزی در آستانه ورشکستگی