موضوعات داغ: - نقل و انتقالات - رتبه بندي معلمان - باشگاه پرسپوليس - نقل و انتقالات استقلال - انتقالات استقلال - رييس جمهور تاجيكستان - ليگ قهرمانان - محروميت از نقل و انتقالات - سازمان بين المللي مهاجرت - وزير امور خارجه - آلانيا اسپور - اربعين شهرداري - شيخ مفيد - سريك - اردوي تيم ملي فوتسال - ميدكو - پيشگيري از سرطان - آقاجانيان - فيلم هاي خصوصي - رييس هيئت فوتبال گيلان - آزادي خرمشهر - حرمين عسكريين - سون هيونگ مين

مطالب مرتبط:
درخواست نماینده ایران در اتحادیه اروپا از جامعه جهانی
ایران خاک دلیران
کسب 3 مدال طلا و یک نقره توسط دانش آموزان ایران در المپیاد جهانی کامپیوتر
ببینید | مدارکی تکان دهنده از حامیان پشت پرده صدام برای تجاوز به خاک ایران
مخالفت جهانی با آمریکا برای بازگشت تحریم های سازمان ملل علیه ایران
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 شهریور 1399 ساعت 09:552020-09-21اقتصادي

فرسایش خاک ایران 3 برابر متوسط جهانی


روند فرسایش خاک در دنیا بین سه تا پنج تن در هکتار است که این رقم در کشور ما 15 تن در هکتار محاسبه شده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین به نقل از سبزینه، به اعتقاد محققان، تشکیل 5/2 سانتی متر خاک حداقل به یک هزار سال زمان نیاز دارد و این درحالیست که روند فرسایش خاک در دنیا بین سه تا پنج تن در هکتار است که این رقم در کشور ما 15تن در هکتار محاسبه شده و میزان فرسایش خاک در چهار محال و بختیاری در برخی مناطق به حدود 25 تن در هکتار نیز می رسد.

این نرخ فرسایش بیش از حد قابل تحمل فرسایش بوده و این امر موجب شده که در برخی مناطق به طور کلی خاک از دست برود که در این شرایط میزان جذب رطوبت خاک کاهش یافته و در زمان وقوع سیل، سیلاب به جای جذب در زمین به رواناب تبدیل شود.

در کشور ما متأسفانه آن چنان که باید به مسأله حفظ خاک توجه نشده و این درحالیست که آب بدون خاک هیچ تأثیری در افزایش تولید و رونق ندارد.

فرسایش خاک می تواند یک روند آرام و بدون اثر مشخص باشد یا یک روند سریع داشته باشد که آسیب جدی به خاک بزند.

در سال های اخیر طبق گفته کارشناسان روند فرسایش خاک در کشور، به ویژه در استان چهار محال و بختیاری روند صعودی به خود گرفته است.

استفاده بیش از اندازه از کودهای شیمیایی و سموم و شیوه های نادرست دفن زباله سبب می شود که خاک های کشور آلوده شود و این موضوع ارتباط مستقیمی با امنیت غذایی دارد.

این مسأله ممکن است در کاهش پتانسیل تولیدات کشاورزی، آسیب شبکه های زهکشی و کاهش کیفیت آب های سطحی خود را نشان دهد.

روند فرسایش خاک در ایران 15 تن در هکتار محاسبه شده است معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهار محال و بختیاری درخصوص روند فرسایش خاک در جهان اظهار کرد: روند فرسایش خاک در دنیا بین سه تا پنج تن در هکتار است که این رقم در کشور ما 15 تن در هکتار محاسبه شده است.

علی محمد محمدی در ادامه با بیان این که نرخ فرسایش خاک در چهار محال و بختیاری در برخی مناطق حدود 25 تن در هکتار است، عنوان کرد: یکی از دلایل عمده بالا بودن نرخ فرسایش خاک در این استان توپوگرافی و شیب بلند است.

همچنین از بین رفتن پوشش گیاهی نیز تأثیرگذار است.

محمدی افزود: یکی از راهکارهای اصلی برای جلوگیری از فرسایش خاک ایجاد پوشش گیاهی و اجرای عملیات های آبخیزداری و آبخوانداری است؛ اقدماتی نظیر جنگل کاری، مرتعداری، ذخیره نزولات آسمانی، احداث بندهای خاکی، سنگی ملاتی، شیب بندی ارتفاعات و.

در حفظ خاک بسیار مؤثر است.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهار محال و بختیاری با بیان این که در استان با مشکل تنش آب و خاک مواجهیم، گفت: شاید بتوان کمبود بارش ها را از راه هایی مانند شیرین کردن و انتقال آب جبران کرد، اما تشکیل یک سانتی متر خاک بنا بر جنس سنگ بین 200 تا یک هزار سال به طول می انجامد.

وی تأکید کرد: خشک سالی های اخیر، تغییر اقلیم، کاهش پوشش گیاهی در مراتع و جنگل ها به علت چرای بی رویه دام، شخم و شیار و قطع درختان موجب فرسایش خاک می شود.

نقشه خاک در چهار محال و بختیاری وجود ندارد یک استادیار دانشکده کشاورزی دانشگاه شهرکرد درخصوص مسأله فرسایش خاک در چهار محال با بیان این که مسأله فرسایش خاک یکی از موضوعات چالش برانگیز در کشور است، اظهار کرد: چهار محال و بختیاری سرچشمه رودخانه هایی از جمله کارون، زاینده رود و دز است و بخش مرکزی و جنوب غربی کشور را سیراب می کند و به نوعی این رودها منبع تغذیه خلیج فارس نیز محسوب می شوند.

مهدی نادری ادامه داد: در یک تعریف کلی فرسایش خاک به جابه جایی ذرات خاک از یک منطقه و رسوب در پایین دست اطلاق می شود و معمولاً اگر این عمل به صورت طبیعی رخ دهد، مشکلی را ایجاد نمی کند، اما اگر این کار بیش از حد استاندارد باشد، می تواند تبعاتی را به همراه داشته باشد.

نادری با بیان این که فرسایش خاک هم در مبدأ و هم در مقصدی که رسوب می کند، تأثیراتی را به همراه دارد، گفت: در زمانی که فرسایش خاک رخ می دهد، معمولاً مواد غنی خاک از دست می رود و تهیه عناصر غذایی برای خاک ازجمله کود برای کشاورزان هزینه بالایی دارد.

در خاک های مرغوب مقادیر زیادی فسفات، پتاسیم، آهن و.

وجود دارد که با فرسایش خاک این مواد غنی در اراضی کشاورزی و مرتعی از بین خواهد رفت.

استادیار دانشکده کشاورزی دانشگاه شهرکرد ادامه داد: در فرسایش خاک، کربن موجود در خاک بر اثر تابش نور خورشید وارد هوا شده و موجب ایجاد گازهای گلخانه های می شود.

از بین رفتن خاک همچنین موجب تخریب زیستگاه موجودات کوچک و بزرگ خواهد شد.

وی با بیان این که تصفیه آب های آلوده از معادن و کارخانجات از طریق خاک امکان پذیر است، بیان کرد: اهمیت حفاظت از خاک بیش تر از گذشته احساس می شود.

امروز سازمان خواروبار جهانی خاک را یک عامل تأثیرگذار در امنیت غذایی معرفی می کند و با توجه به تولید غذای سالم از خاک، مسائلی مانند فقر، گرسنگی و بیکاری با وجود خاک مرغوب ریشه کن می شود.

نادری سنگ بستر، اقلیم، موجودات زنده، زمان و مواد عالی را از عوامل موثر در تشکیل خاک عنوان کرد و گفت: برای تشکیل 5/2 سانت خاک حداقل 300 سال زمان در شرایط مطلوب نیاز است، اما در حال حاضر به علت گرم شدن کره زمین، تغییر اقلیم، تغییر در نوع بارش، چرای بی رویه، بهره برداری غیراصولی از خاک و.

برای تشکیل 5/2 سانت خاک حداقل به یک هزار سال زمان نیاز داریم.

برای جلوگیری از فرسایش خاک نیازمند یک برنامه ریزی مداوم هستیم استادیار دانشکده کشاورزی دانشگاه شهرکرد با بیان این که طبق تحقیقات علمی انجام شده در دانشگاه شهرکرد به طور میانگین نرخ فرسایش خاک در چهار محال و بختیاری حدود 9 تن در هکتار است، خاطرنشان کرد: اما این آمار قطعیت ندارد و در برخی مناطق نرخ فرسایش خاک بسیار بالاتر از این میزان است.

وی تأکید کرد: برای جلوگیری از فرسایش خاک نیازمند یک برنامه ریزی مداوم و پیوسته، بودجه و تماس نزدیک با بهره برداران منابع طبیعی هستیم.

متأسفانه متولی حفظ خاک مشخص نیست و هزینه هایی که سالانه برای حفاظت از خاک با انجام اقداماتی ازجمله آبخیزداری، مرتعداری و جنگل کاری انجام می شود، به علت رها شدن بعد از چند سال نتیجه بخش نیست.

نادری با بیان این که مبارزه در بحث فرسایش خاک باید دائمی باشد، یادآور شد: میزان فرسایش خاک در آمریکا در سال1982 حدود 9 تن در هکتار و بسیار بحرانی بود، اما با انجام یکسری اقدامات این عدد به 6 تن در هکتار کاهش پیدا کرد، زیرا تمامی عوامل موثر در فرسایش خاک در کنار هم در نظر گرفته شد.

استادیار دانشکده کشاورزی دانشگاه شهرکرد اضافه کرد: توان فرسایش خاک در چهار محال و بختیاری در نهایت یک تن در هکتار است، اما در استان 10 برابر تولید خاک، خاک از بین می رود، زمانی که خاک از بین برود، موجب می شود نتوانیم سیل را کنترل کنیم و نفوذ آب در آب های زیرزمینی صورت نمی گیرد.

وی با اشاره به این که خوشبختانه قانون حفاظت از خاک در سال 1398 در مجلس شورای اسلامی به تصوب رسیده است، توضیح داد: در ابتدا باید این قانون به تناسب هر منطقه بومی سازی شود و دستگاه های متولی باید مساعدت لازم را در اجرای برنامه های این قانون داشته باشند.

نادری با بیان این که طرح های تفصیلی و برنامه ها برای حفاظت از خاک باید بر اساس نقشه خاک چهار محال و بختیاری تهیه شود، گفت: در استان نقشه خاک تهیه نشده است، اگر برنامه ریزی ها براساس این نقشه انجام شود، قطعاً حفاظت از خاک به درستی انجام می شود، به طور مثال باید خاک مناسب برای کشاورزی، ساختمان سازی، ایجاد طرح های گردشگری، عمرانی و.

در این نقشه تعیین شود، اگر این نقشه وجود نداشته باشد مسئولان نمی توانند در توسعه شهرها و روستا تصمیم درست بگیرند.

استادیار دانشکده کشاورزی دانشگاه شهرکرد با تأکید بر این که کشاورزی و بهره برداری از منابع طبیعی باید پایدار باشد، خاطرنشان کرد: مسئولیت حفاظت از خاک باید به کشاورزان، عشایر و بهره برداران کشاورزی سپرده شود.

هر اقدامی بدون همکاری بهره برداران و مسئولان دولتی در حفاظت از خاک محکوم به شکست است.


کلید واژه ها: فرسایش خاک - فرسایش - هکتار - کشور - محاسبه - افزایش تولید - پنج تن - مناطق - میزان - رطوبت خاک - خاک ایران - دنیا - روند - زمان - بختیاری - حفظ خاک - آنلاین - همشهری - افزایش - اعتقاد - جهانی - تولید - گزارش - شرایط - برابر - تشکیل - متوسط - ایران - رطوبت - سیلاب

آخرین اخبار سرویس:
تعادل در قیمت سهام با حذف دامنه نوسان در معاملات بورس

خبر مهم برای جاماندگان ثبت نام مسکن ملی

دولت برای بهبود معشیت مردم کارگروه هایی را تشکیل دهد

استفاده از خطای پرینتر سه بعدی در تولید منسوجات های تک

کدام کشورها بیشترین نرخ تورم را دارند؟ + اینفوگرافیک 

تخلف دولت در تامین منابع افزایش حقوق بازنشستگان+ جزییات

پیش بینی صرافان از مسیر حرکت دلار در هفته آینده

افزایش چند برابری بستری هایی کرونایی در زنجان

برداشت برنج از 30 هزار هکتار شالیزار شوشتر آغاز شد

توزیع گسترده روغن نباتی در بازار

تعادل در قیمت سهام با حذف دامنه نوسان در معاملات بورس

آیا بورس دوباره مقصد سرمایه های سرگردان می شود؟

لزوم شناسایی سرمایه گذاران استانی + فیلم

کدام کشورها بیشترین نرخ تورم را دارند؟ + اینفوگرافیک 

نزولی شدن قیمت جهانی، نرخ ارز و تقاضای سفته بازها؛ دلیل ارزان شدن سکه و طلا

معاون شهرداری زاهدان از ساماندهی نخاله های رها شده در سطح شهر خبر داد

10 تن مواد غذایی میان مددجویان هلال احمر شمیرانات توزیع شد

شمارش معکوس برای صعود دوباره بازار سهام

قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی در بازار

عرضه 100 درصدی محصولات فولادی در بورس قانونمند شد

برداشت برنج از 30 هزار شالیزار شوشتر آغاز شد

رشد 10 درصدی تولید آند، 7 درصدی کاتد و 5 درصدی کنسانتره در شرکت ملی مس ایران

برداشت برنج از 30 هزار شالیزار شوشتر آغاز شد

ثبت 15 وقف جدید در گیلان/ 5 میلیاردی از محل موقوفات دریافت شد

بازار فروش اعضای بدن؛ کلیه 150، کبد 200میلیون!

پشت پرده کمبود ناگهانی انسولین های آنالوگ چیست؟

ثبت نام 1200 متقاضی مسکن ملی در شهرستان «دلفان» تأیید شد

گود برج میلاد چه زمانی ایمن سازی می شود؟

قیمت انواع سکه پارسیان کادویی امروز جمعه 9 آبان 99

خانواده شهید سلامت 20 میلیارد ریال به بیمارستان بیجار اهدا کردند

آزادراه های کشور تا پایان دولت بیش از 3 هزار کیلومتر افزایش می یابد

450 راهدار در کردستان برای طرح زمستانی آماده شدند

وصول 320 میلیاردی مطالبات شهرداری زاهدان در شش ماهه اول سال جاری

9 آبان ماه و آخرین خبرهای کرونایی استان ها

وصول 320 میلیاردی مطالبات شهرداری زاهدان در شش ماهه اول سال جاری

9 آبان ماه و آخرین خبرهای کرونایی استان ها

معطل ماندن 800 تن برنج در گمرک بوشهر

اجرای سامانه نوین آبیاری در بیش از 37 هزار هکتار مزرعه

فردا یارانه معیشتی آبان ماه واریز می شود

 بازار جهانی گوشی های هوشمند با رشد 32٪ در سومین فصل سال 2020 بهبود پیدا کرد  

توجیه عجیب بانک مرکزی برای سانسور آمار

اثرگذاری محدودیت های کرونایی تا 2 هفته دیگر

بهره برداری از 28 واحد مسکن مددجویی در کوهرنگ + فیلم

استفاده از نظرات نخبگان در تدوین برنامه دوم مدیریت شهری

کشف انبارهای احتکار روغن موتور خودرو در همدان

برگزاری جلسه ای با تشکل های موتورسیکلت به منظور تامین نیاز بازار

مرکز شبانه روزی فوریت های صنایع و سرمایه گذاران یزد افتتاح شد

گلچین هفتگی از اقتصاد به روایت تصاویر 9 آبان 99

یارانه بیمه نانوایان قطع نشده است

قیمت هر کیلو شقه گوسفندی در مغازه 130 هزار تومان

خرید بی رویه مردم موجب کمبود روغن نباتی شد/مشکل طرف دوهفته آتی برطرف می شود

فیلم| ترافیک 700 کیلومتری اطراف پاریس پیش از اجرای قرنطینه دوم

تولید تخم ماهی قزل آلا/ تصاویر

معاون وزیر راه: افراد جدید جایگزین متقاضیان بدحساب مسکن ملی می شوند

نحوه اجرای مصوبه اخیر ستاد هماهنگی اقتصادی دولت درخصوص تهاتر کالا

چراغ سبز رزم حسینی برای شکست حصر خودرویی!/ تغییر قیمت لوازم خانگی در راه است

تامین 500 میلیون دلار برای واردات برنج

معاون وزیر راه: افراد جدید جایگزین متقاضیان بدحساب مسکن ملی می شوند

توجیه عجیب بانک مرکزی برای سانسور آمار+ جزییات

بازارگردانی؛ رکن صیانت از حقوق سهامداران

واکنش بانک مرکزی به ماجرای برنج های رسوبی در گمرک

اقدام سربازان گمنام امام زمان(عج) در کشف و برخورد با سوداگران حوزه آرد و نان

همسان سازی حقوق بازنشستگان فولاد از آبان

ایراد طرح برق امید در مراحل بعدی اصلاح می شود/20 درصد مشترکان پایتخت در جرگه پرمصرف ها

آیا واکسن تولید «مدرنا» مورد تأیید «اف دی ای» قرار می گیرد؟

پیش بینی قیمت دلار پس از پیروزی احتمالی بایدن در انتخابات

آمریکا محموله نفت ضبط شده صادراتی ایران به ونزوئلا را فروخت

بلایی که سقوط بورس ها سر ثروتمندان جهان آورد

قیمت هر کیلو شقه گوسفندی در مغازه 

پیش بینی قیمت دلار پس از پیروزی احتمالی بایدن در انتخابات

جزییات وام کرونای گردشگری اعلام شد/ از 20 تا 900 میلیون تومان

تاثیرات منفی شیوع کرونا بر مشاغل بخش انرژی

ثبت حدنصاب جدید مبتلایان به کرونا در روسیه

آمار مبتلایان به کرونا در آلمان به مرز 500 هزار نفر رسید

تهاتر کالا به کالا چگونه کلید می خورد؟

بازار ارز، سکه و خودرو از ارکان سرمایه ای اقتصاد نیست

جهادگران و بسیجیان هرسین در کنار نیازمندان، علیه کرونا

بازار متشکل ارزی کنونی با اهداف پیش بینی شده فاصله دارد

کف سقوط بورس کجاست؟

بیرون غذا خوردن چه تأثیری در شیوع ویروس کرونا دارد؟

انسان ها در سال 2050 چقدر پلاستیک تولید می کنند؟

ویدئو | کرونا ثروتمندترین کشور اروپا را تعطیل می کند؟

انجام نیمی از تعهد اشتغال بهزیستی در فارس

تداوم رزمایش کمک مؤمنانه در استان همدان/6 هزار بسته معیشتی در تویسرکان توزیع شد

آغاز جمع آوری مخازن پسماند تر در تهران

تهاتر کالا به کالا چگونه کلید می خورد؟

بازار فروش اعضای بدن؛ کلیه 150، کبد 200میلیون!

گرانی اقلام اساسی زیبنده جامعه اسلامی نیست/ ضرورت تشدید نظارت ها بر بازار

حقوق بازنشستگان فولاد از آبان همسان سازی می شود

قیمت هر کیلو شقه گوسفندی در مغازه 

مدیرعامل یک موسسه خیریه: کرونا از مشارکت خیران در حمایت از معلولان کاست

یارانه بیمه نانوایان قطع نشده/ سهم فارس 4 میلیارد تومان

چشم انداز مبهم فعالیت شرکت های فناوری با وجود افزایش درآمد

ببینید | کدام بزرگراه تهران بیشترین قربانی را می گیرد؟

پایین ترین و بالاترین سن ازدواج در ایران چقدر؟

تکمیل پیست های اسکیت کشور 20 میلیارد تومان هزینه دارد

چشم انداز مبهم فعالیت شرکت های فناوری با وجود افزایش درآمد

انتقاد تند جواد خیابانی از اختلاسگران ومحتکران روی آنتن زنده + ویدیو

تخلفات در حوزه کارت های بازرگانی محرز است

تکمیل پیست های اسکیت کشور 20 میلیارد تومان هزینه دارد

فرسایش خاک ایران 3 برابر متوسط جهانی

فرسایش خاک ایران 3 برابر متوسط جهانی