مطالب مرتبط:
رنج کشاورزان از نبود انبار فنی و سردخانه؛ مشکلات ریشه «سیر» را خشکاند
بررسی مشکلات صنعت چای در وزارت کشور
بررسی مشکلات صنعت چای در وزارت کشور
بررسی مشکلات صنعت چای در وزارت کشور
رمزگشایی از ریشه اصلی تورم درماه های اخیر/ مشکل کجاست و راه حل چیست؟
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 شهریور 1399 ساعت 09:502020-09-21اقتصادي

ریشه مشکلات صنعت مرغداری کجاست؟ مرغداران در آستانه ورشکستگی


امروز مرغداران برای تهیه نهاده مورد نیاز با مشکلات عدیده مواجه شده اند، خوراک طیور با وجود صنعت پر قدرت کشاورزی کشور از خارج وارد می شود و برای واردات نیاز به ارز دولتی وجود دارد که آن هم به درستی تامین نمی شود و همین باعث شده که مرغداران در تامین غذای .

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس از اراک، یکی از مواد غذایی که مردم به ویژه قشر آسیب پذیر در این شرایط دشوار اقتصادی به آن اکتفا می کردند تخم مرغ است و بعد از آن تا حدودی مرغ، این مواد غذایی هم به دلیل شرایط دشوار مرغداران شاید دیگر در سبد غذایی مردم قرار نگیرد.

امروز مرغداران برای تهیه نهاده یعنی همان مواد غذایی جوجه و مرغ با مشکلات عدیده مواجه شده اند، خوراک طیور با وجود صنعت پر قدرت کشاورزی کشور از خارج وارد می شود و برای واردات نیاز به ارز دولتی وجود دارد که آن هم به درستی تامین نمی شود و همین باعث شده که دست مرغداران به نهاده نرسد و در تامین غذای طیور با مشکل جدی و ورشکستگی مواجه شوند.

مرغ و تخم مرغ از غذاهای اصلی و تامین کننده بخشی از پروتیین مورد نیاز مردم است در صورتی که این صنعت با چالش مواجه شود در واقع سلامت جامعه در این شرایط دشوار اقتصادی با چالش مواجه خواهد شد.

برای تامین ذرت و سویا کاملا وابسته و وارد کننده هستیم رییس جهاد کشاورزی استان مرکزی نیز در این خصوص گفت: نهاده ای که باید در اختیار مرغدار قرار بگیرد به دلیل تاخیر در تامین ارز حمل به استان و در دسترس قرار گرفتن با مشکل و تاخیر رو به رو می شود.

  نهاده ای که باید در اختیار مرغدار قرار بگیرد به دلیل تاخیر در تامین ارز حمل به استان و در دسترس قرار گرفتن با مشکل و تاخیر رو به رو می شود مجید آنجفی با اشاره به اینکه برای تامین ذرت و سویا کاملا وابسته و وارد کننده هستیم، عنوان کرد: دولت برای کمک به تولید کننده از محل ارز 4 هزار و 200 تومانی نهاده ها را تامین می کند که در این شرایط زمانی که ارز تامین نمی شود تامین نهاده هم با مشکل مواجه خواهد شد و در نهایت بازار سیاه شکل می گیرد که با قیمت متفاوت تر از نرخ دولتی عرضه می شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی بیان کرد: باتوجه به این مشکلات سعی شده از محل ذخایر و پشتیبانی امور دام تا حدودی جبران شود البته احتمالا کفاف همه نیاز را نمی دهد اما تلاش این بوده مشکل حل شود.

تا هفته آینده مشکل حل می شود وی بیان کرد: بنادر مقادیر مناسبی نهاده وارد و در حال تخلیه است و گفته می شود طی هفته آینده این مشکل حل خواهد شد.

آنجفی یاداور شد: نشست های مختلفی با واحد های مختلف مرغداران برگزار شده و در جریان مشکلات این واحدها هستیم اما چالش ها به دلیل تاخیر در نظر گرفتن ارز دولتی است.

مشکل اصلی ضعف در مدیریت توزیع نهاده است عضو هیئت مدیره اتحادیه شرکت های تعاونی مرغداران استان و عضو اتحادیه کشوری مرغداران نیز با بیان اینکه صنعت مرغداری بعد از صنعت نفت بزرگترین صنعت کشور محسوب می شود، گفت: مرغ و تخم مرغ می تواند با توجه به وضعیت اقتصادی کشور در سبد غذایی مردم قرار بگیرد و حداقل در تغذیه مردم به ویژه قشر آسیب پذیر موثر باشد.

  احمد زمانی ضعف مدیریت توزیع نهاده را مشکل اصلی دانست و اظهار کرد: سیستم واحدی برای توزیع نهاده ها وجود ندارد به همین دلیل کشور در چند ماه اخیر با مشکل در تولید مواجه شده است.

وی با بیان اینکه 70 درصد نهاده ها وارداتی است و از طریق تامین ارز دولتی از دیگر کشورها وارد می شود، عنوان کرد: مرغداران با مشکل جدی در تامین نهاده ها و تامین نقدینگی مورد نیاز به دلیل افزایش قیمت نهاده ها مواجه شدند.

زمانی عنوان کرد: جوجه یک روزه با قیمت بسیار پایین عرضه می شود و حتی برخی مرغداران مجبور به از بین بردن جوجه ها شدند چراکه بابت یک جوجه حدود 2 هزار و 500 تومان هزینه می شود و با این شرایط حتی نهاده هم در اختیار نداشتند.

وی گفت: مرغداری ها به دلیل نگرانی از تامین نهاده برای جوجه یک روزه از خرید امتناع کردند و باعث شد جوجه یک روزه به نوعی روی دست تولید کننده بماند.

مرغداری ها به دلیل نگرانی از تامین نهاده برای جوجه یک روزه از خرید امتناع کردند و باعث شد جوجه یک روزه به نوعی روی دست تولید کننده بماند زمانی خاطرنشان کرد: 18 هزار واحد گوشتی کشور در شرایط عادی حدود 60 درصد فعالیت و امروز یک سوم فعال اند و این تعداد هم نگران تامین نهاده هستند، سویا و ذرت در بازار آزاد تا 14 هزار تومان موجود بود و مرغدار برای تامین غذای طیور مجبور به خرید با این نرخ است.

وی عنوان کرد: اگر وعده ای که دولت برای تامین نهاده ها داده عملی شود مرغداران آمادگی حضور در عرصه تولید را دارند در غیر این صورت توانایی تولید را نخواهند داشت.

ماهانه 3 میلیارد تومان ضرر مالی  میرزایی مالک چهار واحد گوشتی مادر نیز وضعیت کنونی برای مرغداران را فاجعه دانست و گفت: قیمت نهاده ها بسیار بالا است و به همین دلیل واحدها نمی توانند خوراک مرغ را تامین و جوجه را با قیمت بسیار پایین به فروش برسانند.

وی ادامه داد: تقریبا از دی ماه سال گذشته قیمت جوجه بسیار پایین آمده که این نشان دهنده شروع ورشکستگی واحد های مادر گوشتی و اعلام زنگ خطر است.

 دولت باید یک نهاد مشخص برای دام و طیور در نظر بگیرد و همه اختیارات به وزارت جهاد کشاورزی" واگذار شود اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت هم در مدیریت این بخش دخیل است خود بستر بسیاری از مشکلات شده است میرزایی با اعلام نارضایتی و شرایط نامناسب واحد های مرغداری خود، گفت: ماهانه  3 میلیارد تومان ضرر مالی بابت مشکلات موجود متحمل می شوم.

وی در خصوص دلایل این مشکلات گفت: دولت باید یک نهاد مشخص برای دام و طیور در نظر بگیرد و همه اختیارات به وزارت جهاد کشاورزی" واگذار شود اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت هم در مدیریت این بخش دخیل است خود بستر بسیاری از مشکلات شده است.

میزان نهاده ها در بازار بسیار کم است مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی استان مرکزی نیز با بیان اینکه مرغداران در تامین نهاده ها با مشکل مواجه شده اند، گفت: دولت در واقع باید برای تامین صد در صد نیاز نهاده ها با ارز دولتی کمک کند که تنها قول تامین 20 درصد را داده است و امروز همین 20 درصد هم نمی توانیم تامین کنیم و به دست ما نمی رسد و میزان نهاده ها در بازار بسیار کم است.

احمد بزچلویی که یک واحد تخم گذار نیز در اختیار دارد، ادامه داد: سویا با نرخ دولتی 2 هزار و 700 تومان است یعنی 20 درصدی که دولت قول داده با این نرخ در اختیار مرغداران باید قرار بگیرد و در بازار آزاد قیمت سویا 14 هزار تومان است و به دلیل اینکه عرضه با این قیمت غیرقانونی است به صورت قاچاق تهیه و عرضه های غیر قانونی انجام می شود.

سویا در بازار آزاد تقلبی است و با افزودنی هایی مانند گج آجر مخلوط و به صورت قاچاق در بازار عرضه می شود  وی با اشاره به این نکته که مرغدار با توجه به کمبود نهاده چاره ای به جز تهیه سویا ازبازار آزاد ندارد، افزود: متاسفانه سویا قاچاق کیفیت لازم را هم ندارد، سویا باید دارای 45 درصد پروتیین باشد و سویایی که مرغدار از بازار آزاد تهیه و به مرغ می دهد اینگونه نیست، یکی از مرغداران سویا از بازار آزاد تهیه و با تلفات مواجه شد که بعد از آزمایش مشخص شد سویا تنها 12 درصد پروتیین داشته و همین باعث تلفات شده است.

بزچلویی عنوان کرد: سویا در بازار آزاد تقلبی است و با افزودنی هایی مانند گج آجر مخلوط و به صورت قاچاق در بازار عرضه می شود.

وی اظهار کرد: امروز قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده است از طرفی مراسم های جشن در سالن ها نیز به دلیل شیوع بیماری برگزار نمی شود اگر تقاضا دربازار مانند سال قبل بود امروز به دلیل کاهش تولید قطعا با کمبود در بازار مواجه می شدیم.

وی ادامه داد: به دلیل مشکلاتی که مرغداران با آن مواجه شده اند تولید روز به روز کاهش پیدا می کند، در واحد تخمگذار خودم به دلیل همین مشکلات 20 درصد تولید کاهش پیدا کرده است.

 واحدها به ویژه واحدهای تخم گذار که هم اکنون مرغ را تخلیه می کند برای تولید دوباره اقدام نمی کنند چراکه هزینه ها سرسام آور است و نمی توان از پس هزینه ها برآمد  بزچلویی گفت: واحدها به ویژه واحدهای تخم گذار که هم اکنون مرغ را تخلیه می کند برای تولید دوباره اقدام نمی کنند چراکه هزینه ها سرسام آور است و نمی توان از پس هزینه ها برآمد.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی استان مرکزی اظهار کرد: سهمیه واحدها مشخص نیست و آمار واضحی داده نمی شود یک دوره برای هر مرغ 100 گرم در نظر گرفته می شود و یک دوره 200 گرم به همین دلیل مرغداران نمی توانند به درستی برنامه ریزی داشته باشند.

وی تاکید کرد: ارز دولتی هم خود به مشکلی جدی تبدیل شده است متاسفانه افرادی که به امضا طلایی دسترسی دارند از این ارز بیشتر بهره مند و عده ای اصلا امکان استفاده ندارند.

 
کلید واژه ها: مرغداران - مواد غذایی - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس - غذای - مشکلات - ارز دولتی - تامین - کشاورزی - خبرگزاری فارس - نیاز - مواد - واردات - صنعت - صنعت مرغداری - مشکلات صنعت - شرایط - دولتی - خوراک - نهاده - امروز - سبد غذایی - طیور - کشور - قدرت - ورشکستگی - مردم - خبرگزاری - مرغداری - اقتصادی - تخم مرغ

آخرین اخبار سرویس:
کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی

ببینید | فریدون کنار، قتلگاه پرندگان مهاجر

بخش اعظم حقوق خدام امام زاده هاشم رشت پرداخت شد

مشکل مواد اولیه در صنعت فولاد نداریم/ در صورت عرضه محصولات فولاد در بورس، مشکلات مرتفع خواهد شد

پرداخت 60 هزار تومان اعتبار خرید برای هر شهروند ایرانی

کاهش 5 دلاری قیمت جهانی طلا

بازداشت رییس یکی از بانک های دورود

لایحه رتبه بندی معلمان به دولت ارائه شد

تداوم اعتیاد آمریکا به تحریم؛ چند فرد و شرکت پتروشیمی تحریم شدند

گلایه های تولیدکننده روستایی ورامینی از افزایش قیمت مواد اولیه

یارانه 3 میلیونی به این افراد تعلق می گیرد

رشد 9 درصدی تولید فولاد در شرایط تحریم

همه دسترسی های غیرمجاز به کمربندی شیراز بسته می شود

تداوم اعتیاد آمریکا به تحریم؛ چند فرد و شرکت پتروشیمی تحریم شدند

فیروزآباد؛ پیشتاز در اجرای طرح مقاوم سازی مسکن روستایی

صنایع تبدیلی سیب زمینی اردبیل توسعه می یابد/ صادرات سیب زمینی تسهیل شد

هلدینگ دارویی شستا همچنان پیشتاز خط مقدم صنعت دارویی کشور

کشت زعفران در 13 هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان اهر

قیمت طلا در بازار های جهانی 5 دلار کاهش پیدا کرد

بازار خودرو در سراشیبی سقوط / 206 بیش از 30 میلیون ارزان شد

مدیران بوشهری با کارکنان دارای علایم کرونا همکاری کنند

کاهش قیمت یک و نیم دلاری قیمت نفت

سی ان ان: بحران کرونا همچنان تهدیدی عظیم برای اقتصاد آمریکا است

مدیران بوشهری با کارکنان دارای علایم کرونا همکاری کنند

227 هزار هکتار اراضی ملی استان بوشهر نهال کاری شد

تاکید فرماندار اردبیل بر توسعه کارخانه های صنایع تبدیلی سیب زمینی در اردبیل

کشت زعفران در 13 هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان اهر

صادرات مرکبات از مرز 15 هزار تن گذشت

قیمت روز میلگرد در بازار (8 آبان) + جدول

اتمام بازسازی 1053 واحد دامی زلزله زده میانه و سراب

یکه تازی بیت کوین در بازار منفی ارزهای دیجیتال+ جدول

ریزش قابل توجه قیمت خودرو/قیمت 206 بیش از 30 میلیون کاهش یافت

مرکز شبانه روزی بررسی واحدهای تولیدی لرستان راه اندازی می شود

بابت خودروهای بی کیفیت شرمنده هستیم/ برای خودروسازان دولتی، شرکت های رقیب ایجاد می کنیم

پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به خانوار های دارای حداقل دو معلول

وزیر صنعت، معدن و تجارت:مردم برای تامین کالاهای مورد نیاز نگران نباشند

بیش از 31 هزار متر مربع از اراضی ملی اصفهان رفع تصرف شد

ضرورت توجه به اجرای مصوبه ایجاد اداره کل راهداری لارستان

حال ساوه خوب نیست

حال ساوه خوب نیست

کودکان جهان با محبوب ترین اسباب بازی هایشان

اختصاص تسهیلات برای توسعه روستاهای کشور

ضرورت توجه به اجرای مصوبه اداره کل راهداری لارستان

عملیاتی شدن طرح تعریض جاده آوج - رزن

مشروح اخبار 20 پنج شنبه 8 آبان 99

شناسایی محموله بزرگ روغن خودرو احتکاری

کمبود آرد در اردبیل شایعه است

تجهیز 14 مسیر به فناوری عوارض الکترونیکی تا پایان سال

گاز خانگی در زمستان قطع نمی شود

17 هزار عدد ماسک به بیمارستان بافق اهدا شد

وزیر نفت: در زمستان گاز خانگی قطع نخواهد شد

وزیر راه: خروج راه آهن از شهرها کار اشتباهی است

سراسیمگی مردم آمریکا در خرید و احتکار کالا

7 خبر خوش بورسی در هفته اول آبان

سوداگران حوزه آرد و نان استان گلستان در دام سربازان گمنام امام زمان (عج ) / متهمان اقدام به ایجاد بازار سیاه آرد کرده بودند

بحرین برای بانک مرکزی و دو بانک دیگر ایرانی جرائم سنگین وضع کرد

توسعه آزادراه های کشور در دستور کار دولت

کاهش قیمت طلا در بازارهای جهانی

اعلام متوسط قیمت مسکن در 22 منطقه تهران

ویدئو | ماجرای کلاهبرداری میلیاردی با ساعت! | ترفندی برای فروش ساعت 500 هزار تومانی به یک میلیارد تومان

نگاه ویژه مجلس به اعتبارات عمرانی ایلام در بودجه 1400

صادرات بیش از 421 هزار تن کالا از گمرکات مازندران

مرکبات یکی از ظرفیت های راهبردی مازندران در حوزه کشاورزی است

رونق صادرات در شرق کشور

مروری بر رخداد های خبری روز

کمبود آرد در اردبیل شایعه است

17 هزار عدد ماسک به بیمارستان بافق اهدا شد

کنارگذر جنوبی تهران، پاییز امسال به بهره برداری می رسد

تصویب FATF؛ آخرین تقلاهای دولت روحانی!

اولین خودروی پرنده در اروپا مجوز گرفت

افتتاح مرکز بررسی مشکلات واحد های تولیدی و طرح های سرمایه گذاری استان

نگاه ویژه مجلس به اعتبارات عمرانی ایلام در بودجه 1400

وزیر راه و شهرسازی: طول آزادراه های کشور تا پایان دولت به 3200 کیلومتر می رسد

عذرخواهی وزیر صنعت بابت کیفیت پایین خودروها

مهمترین مشکل بازسازی مناطق زلزله زده میانه و سراب، افزایش قیمت مصالح است

انار منطقه آزاد ارس قابلیت صادرات دارد

افت یک و نیم دلاری قیمت نفت/تقاضا کاهش یافت

خبرخوش وزیر صمت درخصوص واردات و صادرات

ذخایر خونی در استان مرکزی به 4 تا 5 روز کاهش یافت

تولید 16هزار تن کشمش تیز آبی در آذربایجان غربی

مهمترین مشکل بازسازی مناطق زلزله زده میانه و سراب، افزایش قیمت مصالح است

اتمام بازسازی مدرسه زینبیه میانه نیازمند 40میلیارد تومان اعتبار

تصاویر | برداشت زرشک از باغات خراسان جنوبی

مصرف سالانه آب در تهران به 1 میلیارد متر مکعب رسید

ظرفیت تولید پتروشیمی 80 درصد زیاد می شود

قیمت روز تیرآهن در بازار (8 آبان) + جدول

رییس دادگستری بافت: مهم تر از مصوبات ستاد کرونا اجرای آنهاست

اتمام بازسازی مدرسه زینبیه میانه نیازمند 40 میلیارد تومان اعتبار است

طلای جهانی 5 دلار سقوط کرد

بازداشت رییس یکی از بانک های دورود

بازدید سرزده از نانوایی های علی آباد کتول

افزایش سطح زیرکشت گلخانه های خراسان رضوی

اتمام بازسازی مدرسه زینبیه میانه نیازمند 40 میلیارد تومان اعتبار است

منطقه ویژه علم و فناوری اصفهان بر 6 فناوری متمرکز است

فصل سرما رسید/ مشکل اصلی بازسازی مناطق زلزله زده میانه و سراب چیست؟

کاخ سفید کنگره را از تصمیم برای فروش اف-35 به امارات مطلع کرد

پراید آماده بازگشت به نرخ کمتر از صد میلیون تومان

نقش دانش بنیان ها در داخلی سازی قطعات حساس خودرو

افت یک و نیم دلاری قیمت نفت/تقاضا کاهش یافت

صادرات هشت ونیم میلیون دلاری کهگیلویه وبویراحمد

ریشه مشکلات صنعت مرغداری کجاست؟ مرغداران در آستانه ورشکستگی

ریشه مشکلات صنعت مرغداری کجاست؟ مرغداران در آستانه ورشکستگی