مطالب مرتبط:
شروط جدید مجلس برای کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری
شروط جدید مجلس بر سر راه کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری
روایت هاشمی رفسنجانی از مشکلات بر سر راه کاندیداتوری آیت الله خامنه ای در انتخابات ریاست جمهوری
روایت هاشمی رفسنجانی از مشکلات بر سر راه کاندیداتوری آیت الله خامنه ای در انتخابات ریاست جمهوری
رییس مجلس نمایندگان آمریکا:هدف اصلی ما حفاظت از سلامت انتخابات است
-55 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 شهریور 1399 ساعت 09:452020-09-21سياسي

شروط مجلس برسر کاندیداهای انتخابات ریاست جمهور


یکی از مسائلی که مجلس یازدهم در ماه های آغازین شروع به کار به آن ورود کرد، موضوع اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری است.

از شروط احراز رجل سیاسی و رجل مذهبی تا تعیین دارابودن حداقل مدرک تحصیلی فوق لیسانس و شرایط احراز ایرانی الاصل بودن از جمله مواردی است .

- ": کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در بررسی اولین طرح تخصصی خود به بحث اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری ورود کرده و در چند هفته گذشته بررسی این طرح در دستور کار این کمیسیون قرار داشت.

محمد حسن آصفری با اشاره به اهداف طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری، بیان کرد: قانون انتخابات ریاست جمهوری اکنون دارای ایرادات زیادی است یکی از این ایرادات به مدرک تحصیلی کاندیداها باز می گردد که در قانون فعلی داشتن سواد خواندن و نوشتن کافی است که این موضوع باعث شده تا افراد زیادی برای کاندیداتوری در انتخابات مراجعه کنند و کار دستگاه های نظارتی و اجرایی در بررسی صلاحیت کاندیداها چند برابر می شود.

بنابراین یکی از مباحث مهمی که باید در قانون انتخابات ریاست جمهوری اصلاح شود، شرط داشتن مدرک حداقل فوق لیسانس است.

نایب رییس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها همچنین تاکید کرد: در طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری، رجل سیاسی بازتعریف شده است، یعنی افرادی جزو رجل سیاسی محسوب می شوند که دارای حداقل دو دوره سابقه نمایندگی مجلس، دو دوره وزیر، سران قوا، معاونین سران قوا و یا فرماندهان عالی مقام و ارشد نظام و یا از مقامات عالی کشور باشند.

پس از بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات طی چندین جلسه در کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها، سخنگوی این کمیسیون در گفت وگو با ایسنا، بیان کرد: براساس این طرح در ماده 35 قانون انتخابات ریاست جمهوری تغییراتی صورت می گیرد و چندین بند به آن الحاق می شود.

بر اساس ماده 35 قانون فعلی؛ انتخاب شوندگان هنگام ثبت نام باید دارای شرایط زیر باشند:  1- از رجال مذهبی، سیاسی.

2- ایرانی الاصل.

3- تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران.

  4- مدیر و مدبر.

5- دارای حسن سابقه و امانت و تقوی.

6- مؤمن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور.

حدادی در ادامه خاطرنشان کرد: اما در طرح اصلاح قانون انتخابات به مباحثی نظیر رجل سیاسی و مذهبی ، مدیر و مدبر ،  ایرانی الاصل بودن پرداخته شده و برای صراحت بیشتر قانون توضیحاتی ذیل هرکدام از این شروط تحت عنوان چند تبصره به ماده 35 قانون فعلی الحاق خواهد شد.

اما یکی از مباحث مهمی که در این طرح 14 ماده ای به آن پرداخته شده است، تغییر حداقل و حداکثر سن کاندیداتوری و شرط حداقل مدرک تحصیلی است.

از جمله شروطی که در حوزه سن و مدرک تحصیلی برای داوطلبان کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری اعمال شده است؛ به شرح زیر است: 1.

حداقل مدرک تحصیلی کاندیداها باید کارشناسی ارشد یا معادل آن که به تایید وزارت علوم رسیده است، باشد.

2.

حداقل سن افراد برای کاندیداتوری در انتخابات نیز باید 45 و حداکثر آن 70 سال در هنگام ثبت نام و کاندیداتوری باشد.

3.

کاندیدا باید از سلامت و توانایی جسمی و روانی برخوردار بوده و شرایط عدم محکومیت به جرائم اقتصادی، تخلف انتخاباتی، عدم وابستگی به گروه های غیر قانونی و عدم اعتیاد به مواد مخدر را داشته باشد.

هم چنین براساس این طرح، رجل سیاسی باید حداقل مجموعا دارای 8 سال سابقه در مناصب مقامات سیاسی موضوع بندهای الف تا ج ماده 71 قانون مدیریت خدمات کشوری داشته باشد.

یعنی دارای 8 سال سابقه به عنوان معاونان روسای قوای سه گانه، دبیران شورای عالی امنیت ملی و یا مجمع تشخیص مصلحت نظام، روسای کل بانک مرکزی و یا دیوان محاسبات، استانداران شهرهای با جمعیت بیش از 2 میلیون و یا شهرداران شهرهای با جمعیت بیش از 3 میلیون، روسای سازمان های نهادهای دولتی در سطح ملی، فرماندهان عالی نیروهای مسلح از جایگاه سرلشگری به بالا و یا روسای دانشگاه آزاد در سطح ملی باشند.

از دیگر مباحث مهمی که در این طرح به آن پرداخته شده است، تعیین شروط احراز رجل سیاسی و مذهبی است.

بر اساس این طرح شرایط احراز رجل مذهبی به شرح زیر است: 1.

اعتقاد و التزام عملی به ولایت مطلقه فقیه 2.

ثبات و استواری در اعتقاد و التزام عملی به عقاید، احکام و اخلاق اسلامی از جمله انجام واجبات اسلامی و تقید به ترک محرمات و اشتهار به آن 3.

بهره مندی از اطلاعات لازم در حوزه اعتقادات و اصول دین و مذهب در حد اثبات حقانیت دین اسلام و مذهب تشیع و توانایی در پاسخگویی شبهات و تهدیدات در موضوعات دینی و مذهبی متناسب با جایگاه ریاست جمهوری 4.

دفاع از آرمان های اسلامی در امور مختلف از جمله فرهنگی، سیاسی، اجتماعی مبتنی بر مبانی معرفتی و اعتقادی 5.

احساس مسئولیت نسبت به امور دینی مردم و ترویج ارزش های دینی در جامعه از جمله اعتقاد به فریضه امر به معروف و نهی از منکر 6.

صداقت در گفتار و عدالت در رفتار با بررسی سوابق از جمله در گزارشات مرتبط با سمت ها و مسئولیت ها و ارائه آمارهای مرتبط 7.

مشارکت در مراسم دینی و مذهبی و بزرگداشت شعائر دینی هم چنین شرایط احراز رجل سیاسی نیز عبارت است از: 1.

بهره مندی از شرایط لازم و قدرت تحلیل در خصوص مبانی شکل گیری نهضت امام خمینی و انقلاب اسلامی و استمرار آن از جمله تاریخ انقلاب و نقش شخصیت ها، افراد و جریانات سیاسی 2.

تعهد و التزام عملی به قانون اساسی در آشنایی نسبت به اصول آن و حدود صلاحیت ها و جایگاه قوای سه گانه و سایر نهادهای اساسی 3.

توانایی علمی در پاسخگویی به تحلیل شبهات مطروحه علیه نظام اسلامی، ولایت مطلقه فقیه و دستاوردهای انقلاب اسلامی 4.

دارا بودن مواضع روشن و عملکرد شفاف راجع به جریان های غربگرا و واگرا و طرفداران نظام سلطه در کشور و تهدیدات و فتنه های بعد از انقلاب اسلامی 5.

سابقه دفاع از اصول و آرمان های انقلاب اسلامی در امور داخلی و بین المللی مندرج در قانون اساسی 6.

اعتقاد و التزام به نظام جمهوری اسلامی ایران و انقلاب اسلامی و تداوم آن و حساسیت نسبت به ترویج ارزش های انقلابی در جامعه و اشتهار به این امور  7.

تبعیت از مواضع، جهت گیری ها و خط مشی های تعیین شده توسط ولی فقیه از قبیل سیاست های کلی نظام و پیگیری در جهت اجرای آن ها به تناسب وظایف و مسئولیت ها  8.

آگاهی عمیق نسبت به امور داخلی کشور اعم از امور اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی و نیز قدرت تحلیل مسائل جاری و آتی کشور از دیگر مواردی که در این طرح به آن پرداخته شده است، شرایط احراز ایرانی الاصل بودن دواطلبان کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری است.

بر اساس این طرح، مقصود از ایرانی الاصل شخصی است که از پدر و مادر ایرانی که تابعیت اصلی ایرانی دارند متولد شده باشد و منظور از تابع ایران، شخصی است که تابعیت اصلی ایرانی داشته باشد.

  اتباع ایرانی که خود، همسر یا فرزندان تابعیت کشور دیگری را دارند و از آن اعراض نکرده اند و اتباع ایرانی که تابعیت کشور دیگری را کسب کرده اند و اشخاص غیر ایرانی که تابعیت ایران را کسب کرده اند از داوطلبی انتخابات محروم می باشند.

همچنین در این طرح به شروط احراز مدیر و مدبر بودن فرد ثبت نام کننده اشاره شده است.

احراز شرط مدیر بودن داوطلبان ریاست جمهوری از طریق بررسی معیارهای زیر انجام می شود: 1.

تجربه، کفایت، لیاقت، کارآمدی و آشنایی با موضوعات کلان مدیریتی مربوط به صلاحیت ها و مسئولیت های رییس جمهوری از جمله مدیریت کلان، امنیت کشور، مالی و بودجه ای، اداری و نیروی انسانی، سیاسی و اقتصادی و تقنینی 2.

سوابق آرمان خواهی همراه با واقع گرایی و پیگیری اجرای عدالت و مبارزه در برابر فقر و فساد و تبعیض 3.

اعتقاد راسخ به قانون گرایی و پایبندی به قوانین و مقرارات به همراه نظم پذیری و انضباط در عملکرد 4 .

شایسته گزینی و داشتن روحیه کارگروهی و جهادی و توانایی کادرسازی و هماهنگی و کارآمد سازی امور و بهسازی آن ها 5.

ساده زیستی و پرهیز از اشرافی گری از جمله دقت و حساسیت نسبت به استفاده از بیت المال و حفظ ان 6.

حساسیت نسبت به فساد و برخورد با تخلفات و انحرافات پس از آگاهی نسبت به آنها و برخورد بدون اغماض با آنها 7.

مشورت پذیری و نقد پذیری در انجام وظایف و مسئولیت ها و مسئولیت پذیری و پاسخگویی نسبت به وظایف خود هم چنین شروط احراز مدبر بودن فرد داوطلب عبارت است از: 1.

شناسایی به موقع مسائل و ضرورت های مورد نیاز کشور و اولویت بندی امور و توانایی برنامه ریزی برای حل آنان  2.

پیش بینی آسیب ها، تهدیدها و مزیت ها و فرصت ها و توان اتخاذ راهکارهای مناسب بر اساس سایر اصلاحات صورت گرفته در قانون انتخابات ریاست جمهوری که در این طرح آمده است، داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری موظف هستند که در حوزه فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، زیر بنایی و عمرانی، بین المللی، امنیتی و دفاعی در مجموع 6 مشاور را به هنگام ثبت نام برای خود معرفی کنند.

  در بخشی از دیگر این طرح آمده است کلیه افرادی که مسئولیت اجرایی دارند یا از اعضای هیات مرکزی نظارت هستند در صورتی می توانند در انتخابات داوطلب شوند که سه ماه قبل از آغاز ثبت نام از سمت خود استعفا دهند و دیگر در آن سمت شاغل نباشند.

براساس بخشی دیگر از این طرح که به قانون اضافه شده است مجموع داوطلبان در صورت اعتراض به فرآیند ثبت نام می توانند ظرف مدت 24 ساعت از طریق سامانه یا حضوری نزد شورای نگهبان اعتراض خود را مطرح کنند و شورای نگهبان نیز ظرف 48 ساعت می تواند نظر خود را نسبت به اعتراض مطرح شده در فرآیند ثبت نام اعلام کند.

سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها روز سه شنبه هفته گذشته از بررسی و چکش کاری نهایی این طرح در صحن کمیسیون خبر داد و تاکید کرد که بررسی این طرح در کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها نهایی شده و برای قرار گرفتن در نوبت بررسی در صحن مجلس به هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی ارسال می شود.

کلیات و جزییات این طرح باید در صحن علنی مجلس شورای اسلامی بررسی شده و به تصویب همه نمایندگان برسد، طرح پس از تصویب در مجلس به شورای نگهبان ارسال می شود که در صورت تایید شورای نگهبان برا اجرا ابلاغ می شود.


کلید واژه ها: قانون انتخابات ریاست جمهوری - انتخابات ریاست جمهور - انتخابات ریاست جمهوری - اصلاح قانون انتخابات - قانون انتخابات - انتخابات - ریاست جمهوری - جمهور - ریاست - قانون - جمهوری - کمیسیون امور داخلی کشور - مدرک تحصیلی - کاندیداهای انتخابات - کاندیداها - اصلاح - ایرادات - کمیسیون - یکی از - کاندیداتوری - شرایط احراز - مجلس یازدهم - سواد خواندن - موضوع - بررسی - فوق لیسانس - دستور کار - رجل سیاسی - مجلس - مدرک

آخرین اخبار سرویس:
لزوم برخورد جدی با معدن داران متخلف محور هراز/ معادن هیچ سودی برای آمل ندارد

سوال معنادار رهبر انقلاب درباره هولوکاست

امروز باید همه مسلمانان به وحدت اسلامی بیندیشند

ردای رحمت در هفته وحدت

چه کسی مسئولیت تخلیه انرژی شرق گسل مشاء را به عهده میگیرد ؟

ردای رحمت در هفته وحدت

«نسیم ادبی» هرروز متفاوت تر از دیروز/ عکس

راه تعامل ادیان ابراهیمی را نبندید

راه تعامل ادیان ابراهیمی را نبندید

حدیث روز | راهکاری برای وحدت امت اسلام

مقایسه ابعاد پای انسان با تمساح +عکس

رفتار مکرون نشان از آزادی بی اخلاقی و بی شرمی دارد

سوپراستار محبوب، از کودکی تا حالا/ عکس

آژانس بین المللی انرژی اتمی تحت تأثیر هییت حاکمه آمریکا عمل می کند

روزهای کابوس وار «الهام پاوه نژاد»/ عکس

عراقچی وارد مسکو شد

شرح و تفسیر خطبه 116 و 117 نهج البلاغه

اسلامی: لیست خانه های خالی در اختیار سازمان مالیاتی قرار دارد

روزهای کابوس وار «الهام پاوه نژاد»/ عکس

هوشمندسازی شهری در آینه قانون

لغو تحریم های تسلیحاتی منشأ ارزآوری های غیردلاری است

آژانس بین المللی انرژی اتمی تحت تاثیر هییت حاکمه آمریکا عمل می کند

جو بایدن رای خود را به صندوق انداخت

گفتگو با عراقچی در بدو ورود به مسکو

حقوق مدیران دولتی با مزایا و کارانه تبدیل به حقوق نجومی می شود

خنده های مرموزانه «ساعد سهیلی»/ عکس

روایت رهبر انقلاب از عادی سازی گناه در غرب

جشن تولد 37 سالگی به سبک «احسان خواجه امیری»/ عکس

افراد فاقد تحصیلات دانشگاهی بهتر از ترامپ کشور را اداره می کنند

واکاوی ابعاد مشکلات اساسی صنعت و بازار خودرو/ فضای رقابتی مهمترین نیاز رشد خودروسازی در ایران

برگزاری نشست «مبانی فلسفی و روش شناسی اقتصاد اسلامی»

در جنگ نرم دقیقاً چه اتفاقی رخ می دهد؟

«بهنوش طباطبایی»، خانم دکتر شد/ عکس

تشریح برنامه های دفتر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت در هفته وحدت

اثرات بلوغ زودرس یا دیررس در نوجوانان

«بهنوش طباطبایی»، خانم دکتر شد/ عکس

تشریح برنامه های دفتر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت در هفته وحدت

نمایندگان با وجود سازوکار نظارت بر دولت، چرا توهین می کنند؟

تیپ مشکی «بابک جهانبخش»/ عکس

غرب می خواهد با توهین به پیامبر(ص) رشد اسلام را محدود کند

افراد فاقد تحصیلات دانشگاهی بهتر از ترامپ کشور را اداره می کنند

نمایندگان با وجود سازوکار نظارت بر دولت، چرا توهین می کنند؟

تعبیر خواب کرگدن امام صادق

تیپ مشکی «بابک جهانبخش»/ عکس

سردار کوثری: مسئولان نسبت به اجرای مصوبه ایجاد معاونت پدافند غیر عامل در وزارتخانه ها حساس باشند

عراقچی وارد مسکو شد

مجازات دزدی برق چیست؟

عراقچی با طرح ایران برای حل مناقشه قره باغ وارد مسکو شد

طرح | ستایش خداوند به پاس فرستادن پیامبر مهربانی برای امت

بیانیه شدید آیت الله یزدی علیه یک روحانی

مصطفی معین به حضورش در انتخابات 1400 پاسخ منفی داد

ترامپ همسر بایدن را مسخره کرد

داعشی های در حقیقت فرزند خوانده شیوخ مرتجع عرب بودند

فیلم | تمام خیرات از مسیر سیدالشهداء(ع) می گذرد

مدیران حقوقی بورس بازداشت شدند؟

جلیل محبی، آمار کرونا را به تدفین شجریان ربط داد

طعنه زنگنه به امریکایی ها/ تحریم اخیر امریکا هیچ تأثیری ندارد

عناوین روزنامه های سیاسی 8 آبان 99/ یارانه مجلس به مردم +تصاویر

از ضرب و شتم دختر آبادانی تا مرگ جوان مشهدی در اخبار حقوقی هفته

اسکله خور غزاله بندر ماهشهر ثبت ملی شد

یارانه مجلس به مردم/ پاییز سیاه مدام رکورد می زند/ از رییس جمهورتان بپرسید ...

احمدلو: سند امنیت قضایی باید ناظر داشته باشد

طرح الزام دولت به پرداخت یارانه تامین کالاهای اساسی تصویب شد

عراقچی وارد مسکو شد

احمدلو: سند امنیت قضایی باید ناظر داشته باشد

عراقچی: طرح ایران برای حل مناقشه قره باغ بر مبنای اصول انسان دوستانه است

می خواهید با رودخانه کرج چه کار کنید؟

آیت الله عیسی قاسم: سکوت در برابر کمترین اهانت به پیامبر اکرم (ص) جایز نیست

می خواهید با رودخانه کرج چه کار کنید؟

القاب و کنیه های امام رضا(ع)

محدودیت های کرونایی در فارس تشدید می شود

امیرعبداللهیان: سفیر جدید ایران در یمن فصل نوینی از روابط سازنده ⁧‫دو کشور را رقم می زند

عراقچی: طرح ابتکاری ایران بسیار مورد توجه جمهوری آذربایجان قرار گرفت

بازدید شهردار ساری از مناطق کم برخوردار و دستور رسیدگی مشکلات +فیلم و عکس

محرومیت از اقامه نماز جمعه به 21 شهرستان فارس رسید

پخش طنز سیاسی «سگ ها و گربه ها» با موضوع انتخابات آمریکا

درخواست خطیب مسجد الاقصی برای برگزاری تظاهرات «جمعه خشم» در دفاع از رسول اکرم (ص)

تیزپرواز نهاجا از لحظات انس با حضرت حق در آسمان می گوید

امیرعبداللهیان: سفیر جدید ایران در یمن فصل نوینی از روابط سازنده ⁧‫دو کشور را رقم می زند

پخش طنز سیاسی «سگ ها و گربه ها» با موضوع انتخابات آمریکا

قرارگاه جهادی مقابله با کرونا در بسیج دانشجویی شاهرود تشکیل شد

شکایت جدید از محمود صادقی

نشست مشترک مجمع نمایندگان ایلام با نائب رییس مجلس برگزار می شود

رییس مجلس و کرونا

#کوپن

آیت الله قدوسی شهید شد

بودجه غیرشفاف از جیب مردم

آزاد سازی 13000 معدن در راه است

آیت الله مدنی به شهادت رسید

ترور حسن آیت

اقتصاد یا سیاست؛ اولویت کدام است؟

رونمایی از چهارمین یارانه توسط مجلس

عزل نخستین رییس جمهوری

حسین پور: دولت از ظرفیت دورکاری حداکثری کارمندان استفاده کند

تعویق برگزاری انتخابات هیئت کشتی هرمزگان/ صلاحیت چند نامزد هیئت خوزستان احراز شد

حجت الاسلام خامنه ای در خانه خدا مورد سوء قصد قرار گرفت

وحدت معقول امت اسلام موجب پیشرفت می شود / ارائه دو تحلیل برای اظهارات مکرون

گل ها همه آفتاب گردانند!

روحانی پاکستانی: مکرون باید عذرخواهی کند

آغاز هفته وحدت و تبریک سالروز ولادت پیامبر گرامی اسلام (ص)

شروط مجلس برسر کاندیداهای انتخابات ریاست جمهور

شروط مجلس برسر کاندیداهای انتخابات ریاست جمهور