مطالب مرتبط:
سوگواره ملی، فرهنگی و هنری اربعین دانشگاهیان در قم برگزار می شود
ثبت دو رکورد ملی در لیگ برتر دوومیدانی بانوان
مرگ دلخراش جودوکار ملی پوش ایرانی در تصادف + عکس
تغییر رویکرد از اطلاع رسانی به برنامه سازی / نخستین رادیو تصویری 24 ساعته رسانه ملی
جزییات جانمایی دستفروشان و ثبت اطلاعات آنها/ ساماندهی 6 هزار دستفروش در «سامان بازار»
-65 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 30 شهریور 1399 ساعت 00:452020-09-19سياسي

چالش های یک رصد ملی در مورد جزییات داریی های ایرانیان!


با وجود انتقادها و شبهاتی که افکار عمومی نسبت به پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان و متهم کردن دولت به مواردی همچون: ایجاد فشار مضاعف به اقشار کم درآمد، - جاسوسی اطلاعات شخصی شهروندان و.

دولت و حتی مجلس ؛ عزم خود را جزم کرده اند تا این پایگاه را همچنان رونق بخشند! به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری موج، سالهاست که دولت های مختلف دم از تلاش برای تحقق شفافیت اطلاعاتی می دهند، حالا 3-4 سالی است دولت یازدهم به همین بهانه سامانه ای را راه اندازی کرده است تا اطلاعات اقتصادی و معیشتی تک تک شهروندان ایرانی را در آن ثبت کند.

سامانه ای که برخی از منتقدان، اجرای آن را اهرمی برای فشار بیشتر به اقشار کم درآمد می دانند.

سامانه ای به نام پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان" با این حال، دولتی ها مدعی هستند که این سامانه در همان راستای تحقق عدالت اجتماعی و جلوگیری از سوء استفاده گروهی از سودجویان در پنهان کردن اطلاعات مالی آنهاست.

آنها همچنین مدعی هستند که اجرای سامانه مزبور می تواند برای شناسایی اقشار کم درآمد واقعی جامعه و اختصاص سوبسید های رفاهی به آنها بسیار کارآمد باشد.

آغاز یک مسیر مال رو سه سال قبل یعنی سال 96 وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی اجتماعی خبر از ایجاد بانک اطلاعات رفاه ایرانیان داد .

سامانه ای که قرار بود تا اطلاعات هویتی ایرانیان در آن ثبت شود تا مشخص باشد، هر یک از آنها در کجا شاغل است، میزان حقوق آن چقدر است و اگر در بخش خصوصی خدمت می کند عنوان شغلی آنها، محل کارگاه و میزان حقوقشان و خلاصه تمامی اطلاعات دارایی هایشان در آن ثبت شود.

در همان ابتدای در آن زمان اطلاعات نزدیک به 23 میلیون ایرانی از 50 پایگاه اطلاعاتی در این پایگاه ثبت شد .

آماری که گفته می شود امروز به 65 میلیون نفر رسیده است.

دولت در بیان فلسفه تشکیل این سامانه آن را یکی از اجزای دولت الکترونیک معرفی کرده که بسیاری از بسته های حمایتی و تسهیلات دولتی قرار است از طریق آن به مردم ارائه می شود.

سامانه ای که شهروندان برای بهره گیری از این خدمات باید در آن ثبت نام کنند.

دریافت وام یک میلیونی کرونا یکی از بسته های حمایتی بود که افراد از طریق ثبت نام در این سامانه می توانستند آن را دریافت کنند.

اما اینها تنها اطلاعاتی نیستند که در این سامانه ثبت می شوند.

در این پایگاه همچنین آمار های مختلفی همچون اطلاعات بیمه شدگان، مستمری بگیران اصلی و تبعی تحت پوشش قرار گرفته است.

دولت مدعی است که با این اقدام گام مهمی برداشته و می تواند با این ابزار از سو استفاده برخی از افراد در زمینه همپوشانی جلوگیری کند.

در واقع با استفاده از این پایگاه اطلاعات رفاهی افراد و میزان تسهیلاتی که به آنها پرداخت می شود را به صورت فردی و گروهی استخراج کرد.

وزارت کار و تعاون که متولی این پایگاه است مدعی است که این سامانه می تواند گامی موثر در جهت هدفمندسازی دقیق یارانه ها باشد تا یارانه نقدی به گروه های واقعی هدف برسد.

به عنوان مثال در مورد وام کرونا و یا در خصوص دریافت وام ودیعه مسکن برای مستاجران اعلام شد که یکی از راه های شناسایی مشمولان آن سامانه رفاهی ایرانیان اعلام شده است.

البته به تازگی قرار است در این سامانه برای هر فرد یک پروفایل اقتصادی و اجتماعی تهیه شود که گفته می شود بزرگترین نظام اجرایی برای دهک بندی تمام 83 میلیون ایرانی است.

احمد میدری، معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد ملاک های این وزارتخانه برای شناسایی مشمولان گفت : ما شاخص های مختلفی برای احصای شرایط مالی افراد داریم.

وضعیت تملک خودرو، حکم شغلی، بیمه بازنشستگی، معاملات ملکی، مسافرت خارجی و برخی از شاخص های بانکی که پس رضایت فرد تکمیل می شود.

با استفاده از مجموعه این شاخص ها کل جامعه را دهک بندی می کنیم.

هر شاخص به تنهایی وضعیت فرد را تعیین نمی کند؛ مثلا تملک خودرو.

خانوارهایی هستند که وضع خوبی دارند اما خودرو ندارند.

یا در مورد وضعیت بانکی برخی خانوارها سرمایه خود را به پول نقد تبدیل می کنند و در بانک می گذارند.

برای دهک بندی جامعه باید مجموع شاخص ها درنظر گرفته شود.

وی در تشریح این سخنان گفت: اینکه ما با یک روش همه شاخص ها را درنظر می گیریم که براساس آن جامعه را دهک بندی کنیم، نادرست است.

هر شاخصی که به تنهایی بگیرید یک سری ایراد دارد؛ مثلاً مانده را بگیریم ممکن است یک فرد با دارایی 100میلیون تومان مانده بالایی دارد اما مجموع واریزی آن بسیار کم است.

بهترین شاخصی که نشان دهنده میزان استطاعت افراد است رفتار ماهانه آنهاست؛ روی همین رفتار ماهانه متمرکز شده ایم؛ زیرا می خواهیم از جامعه 83 میلیونی ایران 24 میلیون را انتخاب کنیم تا به آنها یارانه معیشت داده نشود.

این عده را با چه معیاری باید انتخاب کنیم؟ یک معیار دارایی های آنهاست.

یک معیار درآمد است و یک معیار هزینه.

هرکدام از این معیارها می تواند با هم متفاوت باشد.

فرضاً یک نفر خانه و دارایی به نام ندارد.

درآمدهایش هم وارد سیستم بانکی نمی شود؛ پس ردی در نظام بانکی ندارد اما از رفتار هزینه ای این فرد تمکنش مشخص می شود.

می گویند برای 3 مسافرت خارجی کسی را حذف می کنید.

در ایران 17درصد مردم مسافرت خارجی رفته اند.

به احتمال بالایی این افراد جزو جامعه 24میلیونی هستند؛ برای همین در آیین نامه به صراحت گفته شده اگر کسی 3 سفر هوایی غیر زیارتی داشته باشد جزو 24 میلیون قرار می گیرد.

گروه دیگر پولدارهایی هستند که سفر خارجی هم نمی روند؛ اما این افراد بخشی از درآمدهایشان در حوزه املاک و.

آشکار است و با استفاده از اطلاعات این پایگاه شناخته می شوند.

در واقع اگر بخواهیم کمک حمایت معیشتی را به 60 میلیون بدهیم چاره ای جز این نداریم که بخشی از افراد را که ثروتمند هم نیستند اما در یک سوم بالایی جامعه قرار می گیرند، حذف کنیم.

وی با ذکر اینکه پایگاه اطلاعاتی رفاه ایرانیان، شناسنامه اقتصادی و اجتماعی شهروندان ایرانی است گفت: اجازه بدهید با یک مثال اهمیت شناسنامه اقتصادی را توضیح بدهم.

به نظرتان چرا در دوره رضا شاه به مردم شناسنامه داده شد؟ چون آن روز دولت می خواست ارتش درست کند و با توزیع شناسنامه سربازگیری کرد.

بدون شناسنامه هویتی امکان تامین حقوق مردم وجود نداشت.

100 سال پیش شناسنامه یکی از ابزارهای ضروری برای دنیای مدرن بود.

در عصر کنونی نیز دولت شناسنامه اقتصادی و اجتماعی را ابداع کرده تا از اطلاعات آن برای سیاستگذاری ها، برنامه ریزی ها و اجرای آنها کمک گرفته شود و در مورد اخیر، حمایت ها به سمت اهداف واقعی هدایت شود.

میدری با تاکید بر اینکه این بانک اطلاعاتی می تواند برای عده ای هم زحمت ایجاد کند گفت: مثلاً بخشی از جامعه ما شغل ثبت شده ندارند و با همان حساب شخصی، تراکنش های کاری خود را انجام می دهند درحالی که طبق قانون باید برای کسب وکار خود جواز بگیرند، اینها با تکمیل پایگاه اطلاعاتی رفاه ایرانیان باید روش کسب و کار خود را اصلاح کنند.

معاون وزیر تعاون در توضیح فعالیت های اقتصادی این گروه از شهروندان گفت: مثلاً ما در جریان تدوین پایگاه اطلاعاتی به مشاغلی برخوردیم که حساب تجاری باز نکرده بودند؛ یعنی با حساب اشخاص حقیقی اعم از منشی، پیک موتوری و آبدارچی شان، کارهایشان را انجام می دادند.

این کار باعث شده اشخاصی که به نامشان حساب باز شده در فهرست ثروتمندان قرار بگیرند، در نتیجه آن فرد سوداگر از پرداخت مالیات قانونی استنکاف ورزد.

حالا با به کارگیری پایگاه اطلاعاتی رفاه ایرانیان، کسانی که به واسطه تراکنش های شغلی شان، ثروتمند شده اند، باید مجوز بگیرند و حساب شغلی خود را از حساب شخصی شان جدا کنند.

تنها در این صورت است که تراکنش های حساب شغلی آنها را با تراکنش های شخصی شان جمع نمی بندیم.

البته به هر ترتیب آنها می بایست در قبال حساب تجاری خود به سازمان امور مالیاتی پاسخگو باشند.

وی معتقد است که اطلاعات این سامانه حتی می تواند در بحران های اجتماعی نیز کارآمد باشد.

میدری باز هم با بیان مثالی در این زمینه گفت: زمانی که در منطقه ای ناآرامی اجتماعی یا حتی سیل رخ می دهد، شرط بازسازی اجتماعی، داشتن اطلاعات دقیق از خانوارهاست؛ در چنین موقعیتی پایگاه اطلاعاتی رفاه ایرانیان می تواند اطلاعات مورد نیاز را در اختیار دستگاه های ذی ربط و مسئول قرار دهد.

این پایگاه اطلاعاتی، اطلاعات لازم آماری را در اختیار دولت قرار می دهد؛ تا مسئولیت قانونی و اجتماعی خود را به درستی انجام دهد.

دولت با نادیده گرفتن انتقادها، تلاش دارد برای هر شهروند ایرانی شناسنامه رفاهی صادر کند اما به گفته وی این سامانه حتی می تواند برای چک کردن تمامی جریان های اجتماعی و اقتصادی شهروندان نیز موثر باشد.

مواردی حتی مانند بررسی روند مهاجرت از کشور.

وی در این زمینه گفت به کمک اطلاعات پایگاه در آینده نزدیک می توانیم روندهای مهاجرت در داخل کشور را هر سال یا هر 6 ماه یک بار رصد کنیم.

ضمن اینکه دولت در مقاطع مشخص می تواند بفهمد وضع اجتماعی، مالی و اقتصادی خانوارهای ساکن هر منطقه چگونه است.

اطلاعات پایگاه رفاه ایرانیان می تواند به دولت نشان دهد از میان ساکنان هر منطقه کشور، چه تعداد حقوق بگیرند، چند نفر بازنشسته اند، چه تعداد در طول ماه با بانک کار می کنند، چند نفر خودروی بالای فلان قیمت دارند و نظایر آن.

این پایگاه در شرایطی که اطلاع اندکی از وضع جامعه در اختیار است، به دولت کمک می کند نیازها را تشخیص دهد و آن را برای بازسازی اجتماعی به کار بندد.

یکی از ایرادهای جدی شهروندان به این سامانه آن است که این اقدام دولت را گامی جدی برای جاسوسی اطلاعات شهروندان دانسته و به همین دلیل آن را خلاف قانون می دانند.

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اما با رد این ادعا مدعی شد: اصلا چنین چیزی صحت ندارد.

چون در این سامانه دسترسی هر کابر کاملا محدود و تعریف شده است و افراد حق ورود به اطلاعات یک خانوار را ندارند.

در این پایگاه رصد و حتی تصمیم باید توسط کامپیوتر صورت بگیرد.

توجه کنید امروز قدرت دولت ها و ملت ها به میزان اطلاعات آنها بستگی دارد.

دولت و حکومت ضعیف به درد هیچ کس نمی خورد.

ولی به هر حال این یک واقعیت است که دولت باید به آنچه در جامعه می گذرد اشراف داشته باشد تا حقوق مردم و عدالت رعایت شود.

اما این پایگاه به گفته گروهی از شهروندان ایرادهایی جدی دارد.

به عنوان مثال این شهروندان می گویند از یک سو طبق ارزیابی های پایگاه رفاه ایرانیان، وضعشان خوب تشخیص داده شده و مشمول دریافت یارانه نشده اند اما از سوی دیگر مشاهده می کنیم همین افراد نمی توانند از بانک وام بگیرند.

میدری در این باره نیز تلاش مدعی است اتفاقاً با بانک مرکزی صحبت کرده ایم تا اطلاعات پایگاه رفاه، در اختیار یکی از مؤسسات اعتبارسنجی- که رتبه بندی بانک ها را بر عهده دارد- قرار بگیرد تا به عنوان مبنای تعیین وسع خانوارها در پرداخت تسهیلات بانکی شناسایی شود.

بر این مبنا قاعدتا اگر کسی در مراجعه به پایگاه رفاه اعلام می کند درآمدش مثلا ماهی 3 میلیون تومان است، نباید بتواند در نظام بانکی بگوید حقوق من 10 میلیون تومان است.

به اشتراک گذاشتن این اطلاعات میان دستگاه ها امکان فرصت طلبی را محدود می کند.

بدین ترتیب دولت با نادیده گرفتن انتقادها، حتی تلاش دارد تا برای هر شهروند ایرانی شناسنامه رفاهی صادر کند.

شناسنامه ای از تمام دارایی ها و زیر و بم زندگی مالی آنها! دفاع تمام قد دولتی ها با وجود تمام انتقادهایی که به نارسایی و نقایص این سامانه می شود مدیران دولتی همچنان از این پایگاه اطلاعاتی به عنوان یکی از افتخارات کارنامه کاری خود یا می کنند.

حامد شمس، سخنگوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این زمینه گفت : در 60 سال گذشته متأسفانه مردم ما فاقد شناسنامه اقتصادی و اجتماعی بودند.

ایرانی ها از سال 1302 شناسنامه دار شده اند؛ اما هویت اقتصادی و اجتماعی مردم جمع آوری نشده است.

وی با ذکر اینکه از ابتدای دولت یازدهم پایگاه رفاه ایرانیان بر اساس الگوهای جهانی کار خود را آغاز کرده است گفت: در حال حاضر این پایگاه نه تنها یک دستاورد، بلکه بزرگ ترین نظام اجرایی برای دهک بندی تمام 83 میلیون ایرانی است.

شمس با تاکید براینکه هر شهروندی بر اساس دارایی و تراکنش های مالی خود اطلاعاتش در سامانه ثبت می شود تصریح کرد: در حال حاضر برای تمام مردم ایران یک پروفایل اقتصادی اجتماعی گردآوری شده و از ثروتمندترین تا کم برخوردارترین مردم در این سامانه قرار دارند.

به گفته وی طبق قانون تمام دستگاه ها هر 2 ماه یک بار باید اطلاعات خود را در اختیار این پایگاه قرار دهند؛ خواسته ما کمک بزرگ است که دستگاه ها اطلاعات خود را به روز کنند تا با کم لطفی ها مواجه نشویم.

آخرین اظهار نظر و البته دفاع مسئولان دولتی هم به همین چند وقت قبل بر می گردد.

زمانیکه وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی از پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان به عنوان یک دستاورد بزرگ ملی یاد کرده و گفت: راه اندازی این پایگاه موجب جبران خلاء فقر اطلاعات و جلوگیری از هدر رفتن هزینه ها می شود.

وی بر ضرورت حمایت مادی و معنوی از این پروژه ملی تاکید کرد و افزود: تامین همه نیاز های این پایگاه اعم از تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

شریعتمداری با تاکید براینکه با نگاه کلان به این موضوع می توان پیشنهاد تبدیل پایگاه رفاه ایرانیان به سازمان ملی اطلاعات رفاهی ایرانیان را مطرح کرد گفت: شناسایی اقشار کم درآمد، اختصاص یارانه معیشتی به آنان، شناسایی 88 هزار نفر تحت پوشش کمیته امداد امام (ره) که یارانه معیشتی دریافت نمی کردند، شناسایی خانه های استیجاری و افراد فاقد خودرو با تشکیل پایگاه رفاه ایرانیان، میسر شد.

مجلس در حمایت از دولت به نظر می رسد اما کرسی نشین های خانه ملت در دوره جدید هم کاملا حامی این پایگاه اطلاعاتی و صدور شناسنامه رفاه ایرانیان هستند.

مهدی طغیانی، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری موج، در توضیح ضرورت تدوین شناسنامه اقتصادی-اجتماعی برای تمامی شهروندان ایرانی، گفت: ماموریت پایگاه رفاه ایرانیان که در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مستقر است، تدوین شناسنامه اقتصادی-اجتماعی شهروندان است تا ارزیابی دقیق از وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم ارایه کند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: تدوین شناسنامه اقتصادی-اجتماعی برای هدفمند شدن و اصابت به هدف کمک های دولت ضروری است.

همچنین از جهت اعتباری به کمک این کار می توان گروه های مختلف و دهک های پایین جامعه را شناسایی کرد.

وی ادامه داد: پایگاه رفاه ایرانیان با اطلاعاتی که تجمیع کرده ضمن تعیین وضعیت اقشار مختلف، کمک می کند تا شرایط افراد را با درخواستی که دارند، تطبیق داد.

این امر حمایت از گروه های آسیب پذیر را سرعت می بخشد.

طغیانی همچنین به جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس با معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اشاره کرده وگفت: مجلس و کمیسیون اقتصادی در پی تقویت پایگاه رفاه ایرانیان است.

معتقدیم اطلاعات برخط این سامانه در تدوین شناسنامه اقتصادی-اجتماعی و حمایت از اقشار ضعیف جامعه تاثیرگذار است، متاسفانه برخی از ورودی های این سامانه در حال حاضر بر خط نیست.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس یازدهم همچنین از تدوین لایحه ای جدید برای الزام سازمان های مختلف در خصوص همکاری با وزارت کار و در اختیار قرار دادن اطلاعاتشان به این وزارتخانه خبر داده و گفت: اصلاح قانون برای تقویت پایگاه رفاه ایرانیان لازم است.

از همین رو از دولت و مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخواست کردیم در قالب لایحه اصلاحات مورد نیاز را به مجلس دهند تا دستگاه ها موظف به همکاری شوند.


کلید واژه ها: اطلاعات - اقشار کم درآمد - ایرانی - سامانه - ایرانیان - دولت - پایگاه - شهروندان - شهروندان ایرانی - عدالت اجتماعی - افکار عمومی - سوء استفاده - دولت یازدهم - اقشار - درآمد - راه اندازی - فشار مضاعف - پنهان کردن - رفاه - اطلاعاتی - سودجویان - خبرگزاری - تحقق - فشار - اجتماعی - اقتصادی - استفاده - یازدهم - معیشتی - شفافیت

آخرین اخبار سرویس:
جرایم خودروییِ ضد کرونا جدی تر اعمال می شود

جرایم خودروییِ ضد کرونا جدی تر اعمال می شود

محمدرضا گلزار، کرونا را شکست داد.

نانسی پلوسی: شرم بر ترامپ که در چین حساب بانکی دارد

یک عضو حزب جمهوری خواه: شانس ترامپ برای انتخاب مجدد همچنان بالاست

تمام شهرستان های استان در وضعیت قرمز است / چگونگی برگزاری امتحانات اعلام می شود

اوباما برای انتخابات سنا ریش گرو گذاشت

انسولین و واکسن آنفلوآنزا به میزان نیاز در قزوین تامین شده است

انتخابات شوراهای دانش آموزی چه زمانی برگزار می شود؟

نماینده ایلام: دشمن گفته پراید 130میلیون شود؟!

مهلت 3 روزه معترضان تایلندی به نخست وزیر برای استعفا

افتتاحیه طرح کرسی های تلاوت و تفسیر قرآن کریم

سفیر جمهوری آذربایجان از آیت الله نوری همدانی قدردانی کرد

استاندار چهارمحال و بختیاری :نگاه سلیقه ای در ستاد پیشگیری از کرونا جایی ندارد

نماینده ایلام: دشمن گفته پراید 130میلیون شود؟!

واکنش به ادعای نماینده چابهار درباره تن فروشی

توصیه جهانگیری به نمایندگان مجلس

گزارش وزیر جهاد کشاورزی به هیات عالی نظارت مجمع

آغاز عملیات اجرایی ساخت بیمارستان 226 تختخوابی

نقش تأثیرگذار رسانه ملی در اطلاع رسانی مطالبات مردم

نگاهی به فعالیت های فرهنگی ـ قرآنی مؤسسه «یاسین» شهرستان یاسوج

گزارش وزیر جهاد کشاورزی به هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت

مقیمی مدیرعامل ایران خودرو در این خودروسازی می ماند

پاسخ رییس جمهور به نامه وزیر بهداشت در مورد مسائل مرتبط با کرونا

نامه 194 بسیج دانشجویی | مراجع با تبیین ماجرای صلح امام حسن(ع) راه تحریف تاریخ را ببندند

صدور روادید الکترونیک برای ایرانی ها به منظور سفر به قزاقستان

کارآفرینی حلقه مفقوده اقتصاد/ باید استفاده صحیح از منابع موجود را بیاموزیم

مقام آمریکایی: ترامپ رأی بیاورد خاورمیانه را تا 100 سال آینده تغییر می دهیم

پل ایستگاه سرعین اردبیل از ادعای شهردار تا انتقاد شورا؛ زمان اتمام نامشخص است

تنها صفحه رسمی توییتر رحیم پور ازغدی فعال شد

ارائه گزارش اقدام های وزارت نفت پیرامون سرمایه انسانی به کمیسیون انرژی مجلس

ضرورت استفاده از اصطلاح نامه های علوم اسلامی در تدوین ویکی علوم اسلامی

وزیر دفاع: پایه صادرات محصولات دفاعی را داریم

قم|بیش از 99 هزار دانش آموز در مسابقات قرآن و عترت به صورت مجازی شرکت کردند

وزیر دفاع: پایه صادرات محصولات دفاعی را داریم

مقام آمریکایی: ترامپ رأی بیاورد خاورمیانه را به اندازه 100 سال تغییر می دهیم

پلوسی: حساب بانکی ترامپ در چین یک مسئله امنیت ملی است

دستور روحانی به نوبخت برای پرداخت با اولویت مطالبات پرستاران

امنیت لرستان در سطح مطلوبی قرار دارد

رییس جمهوری ارمنستان از ترکیه خواست به آتش بس در قره باغ کمک کند

طالبان پیروز نخواهد شد

وزیر دفاع: وارد بازی و توطئه شیطانی آمریکا نخواهیم شد

دو مسئول در شهر ری دستگیر شدند

تحریم ها علت اصلی کمبود انسولین قلمی

اجرای گشت مشترک بازرسی از نانوایی های تربت جام

بیانیه سازمان شیلات درباره ممنوعیت صید ترال

پاسخ روحانی به نامه وزیر بهداشت درباره کرونا

باید صدای معلمان را بشنویم و آنها را درک کنیم

رییس جمهور آذربایجان: در درگیری ها با نیرو های ارمنستان، بیش از 20 منطقه را آزاد کردیم

مقام آمریکایی: ترامپ رأی بیاورد خاورمیانه را برای 100 سال تغییر می دهیم

همدردی خطیب زاده با د و لت و مردم ویتنام در پی وقوع سیل و رانش زمین

جمهوری آذربایجان از آزادسازی بیش از 20 منطقه خبر داد

رییس شورای شهر تبریز کرونایی شد

نوجوانی که پیشتاز شهادت در راه خدا بود

خطر انسداد معرفتی در اجتماع شیعی: تفسیق در نفی وقوع تکفیر!

تبیین وقف با مفاهیم جدید / لزوم تشکیل اتاق فکر وقف

رییس جمهوری از بازآمدسازی بالگردهای هلال احمر قدردانی کرد

اعضای جدید هیات مدیره باشگاه آلومینیوم اراک معرفی شدند

آمادگی داریم جای خالی وزارت جهاد سازندگی را با قدرت پر کنیم

مشارکت خیرین لرستان در ساخت 128 کلاس درس

قدردانی فرمانده ناجا از پیام تبریک فرمانده معظم کل قوا

افشاگری مهراد جم از قراردادهای میلیاردی، پول های کثیف و خیانت! + عکس

محدودیت های کرونایی البرز تمدید شد

تیپ جذاب فلور نظری زیر آسمان آبی+عکس

جمهوری آذربایجان از آزادسازی بیش از 20 منطقه خبر داد

آموزش و پرورش را رها کرده ایم/ معلمان تربیت کننده جامعه هستند

اعضای جدید هیات مدیره باشگاه آلومینیوم اراک معرفی شدند

آمادگی داریم جای خالی وزارت جهاد سازندگی را با قدرت پر کنیم

خیانت در زندگی زناشویی؛ اتفاق غیر قابل گذشت یا ....

فعالیت بسیج هنرمندان استان در 11 عرصه هنری؛ هنر در انقلاب جزو واجبات است

حمایت از حق سلامت زندانیان در مقابل کرونا و مباحث حقوقی آن

برنامه چهارمین روز هفته نیروی انتظامی

گزارش اقدامات وزارت نفت در حوزه سرمایه انسانی به کمیسیون انرژی مجلس ارائه شد

نشست شورای فنی کهگیلویه و بویراحمد

رهبری چه اجازه ای به سران قوا دادند؟

رییس جمهور آذربایجان: بیش از 20 منطقه ر آزاد کردیم

وقتی ترامپ در حالت مستی در جمع هوادارانش سخنرانی می کند + فیلم

ذکری که امام به هنگام شهادت حاج آقا مصطفی گفت/محتویات آخرین وصیتنامه حاج آقا مصطفی چه بود؟

کشور در کوران کرونا/ هرمزگان بدون فوتی در 30 مهر

اختصاص 1900 میلیارد تسهیلات به مشاغل آسیب دیده از کرونا/توصیه به رعایت دستورات بهداشتی

کمیته تدوین سند ملی مد و لباس با دعوت از فعالان صنعت لباس تشکیل شود

مهلت 3 روزه معترضان تایلندی به نخست وزیر برای استعفا

فوری! رییس جمهور آذربایجان از آزادی یک شهرک و 22 روستا خبر داد

مریم سرگزی کلنگ زنی 22 مدرسه در منطقه سیستان

رییس جمهور آذربایجان: بیش از 20 منطقه ر آزاد کردیم

رییس جمهور آذربایجان: در درگیری ها با نیرو های ارمنستان، بیش از 20 منطقه ر آزاد کردیم

جلسه ارتباط مستقیم شهروندان با شهردار منطقه 7 از طریق سامانه 1888

هویت­ بخشی ملّی به سبک پوشش/ مُدام به جای مُد

دستور رییس جمهور به سازمان برنامه و بودجه برای پرداخت مطالبات پرستاران

اولین مانور آموزشی به آب اندازی جان پناه دریایی در استان بوشهر برگزار شد

«آبفا» آلودگی آب روستاهای سیستان را رد کرد

رییس بسیج سازندگی: نهضت مردمی تنها راه برون رفت از مشکلات اقتصادی است

توصیه جهانگیری به نمایندگان مجلس:تریبون مجلس می تواند فضای آرامش و همدلی را به جامعه القا کند

راز و جرگلان تا 2 سال دیگر از بیمارستان بهره مند خواهد شد

اختتامیه برنامه «حسین نواسی»

شاخص های اثرگذار سرمایه اجتماعی در مواجهه با کرونا

رونمایی از سامانه پدافند بومی باور 373 دررزمایش ولایت 99

وقتی تمساح هم از دمپایی مادرا میترسه!+ویدئو

برگزاری نشست کمیسیون مشترک کنسولی ایران و قزاقستان

این هفته هم نماز جمعه در استان اصفهان برگزار نخواهد شد/ درباره نحوه امتحانات مدارس تصمیم گیری می کنیم

چالش های یک رصد ملی در مورد جزییات داریی های ایرانیان!

چالش های یک رصد ملی در مورد جزییات داریی های ایرانیان!