مطالب مرتبط:
سوگواره ملی، فرهنگی و هنری اربعین دانشگاهیان در قم برگزار می شود
ثبت دو رکورد ملی در لیگ برتر دوومیدانی بانوان
مرگ دلخراش جودوکار ملی پوش ایرانی در تصادف + عکس
تغییر رویکرد از اطلاع رسانی به برنامه سازی / نخستین رادیو تصویری 24 ساعته رسانه ملی
جزییات جانمایی دستفروشان و ثبت اطلاعات آنها/ ساماندهی 6 هزار دستفروش در «سامان بازار»
-65 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 30 شهریور 1399 ساعت 00:452020-09-19سياسي

چالش های یک رصد ملی در مورد جزییات داریی های ایرانیان!


با وجود انتقادها و شبهاتی که افکار عمومی نسبت به پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان و متهم کردن دولت به مواردی همچون: ایجاد فشار مضاعف به اقشار کم درآمد، - جاسوسی اطلاعات شخصی شهروندان و.

دولت و حتی مجلس ؛ عزم خود را جزم کرده اند تا این پایگاه را همچنان رونق بخشند! به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری موج، سالهاست که دولت های مختلف دم از تلاش برای تحقق شفافیت اطلاعاتی می دهند، حالا 3-4 سالی است دولت یازدهم به همین بهانه سامانه ای را راه اندازی کرده است تا اطلاعات اقتصادی و معیشتی تک تک شهروندان ایرانی را در آن ثبت کند.

سامانه ای که برخی از منتقدان، اجرای آن را اهرمی برای فشار بیشتر به اقشار کم درآمد می دانند.

سامانه ای به نام پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان" با این حال، دولتی ها مدعی هستند که این سامانه در همان راستای تحقق عدالت اجتماعی و جلوگیری از سوء استفاده گروهی از سودجویان در پنهان کردن اطلاعات مالی آنهاست.

آنها همچنین مدعی هستند که اجرای سامانه مزبور می تواند برای شناسایی اقشار کم درآمد واقعی جامعه و اختصاص سوبسید های رفاهی به آنها بسیار کارآمد باشد.

آغاز یک مسیر مال رو سه سال قبل یعنی سال 96 وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی اجتماعی خبر از ایجاد بانک اطلاعات رفاه ایرانیان داد .

سامانه ای که قرار بود تا اطلاعات هویتی ایرانیان در آن ثبت شود تا مشخص باشد، هر یک از آنها در کجا شاغل است، میزان حقوق آن چقدر است و اگر در بخش خصوصی خدمت می کند عنوان شغلی آنها، محل کارگاه و میزان حقوقشان و خلاصه تمامی اطلاعات دارایی هایشان در آن ثبت شود.

در همان ابتدای در آن زمان اطلاعات نزدیک به 23 میلیون ایرانی از 50 پایگاه اطلاعاتی در این پایگاه ثبت شد .

آماری که گفته می شود امروز به 65 میلیون نفر رسیده است.

دولت در بیان فلسفه تشکیل این سامانه آن را یکی از اجزای دولت الکترونیک معرفی کرده که بسیاری از بسته های حمایتی و تسهیلات دولتی قرار است از طریق آن به مردم ارائه می شود.

سامانه ای که شهروندان برای بهره گیری از این خدمات باید در آن ثبت نام کنند.

دریافت وام یک میلیونی کرونا یکی از بسته های حمایتی بود که افراد از طریق ثبت نام در این سامانه می توانستند آن را دریافت کنند.

اما اینها تنها اطلاعاتی نیستند که در این سامانه ثبت می شوند.

در این پایگاه همچنین آمار های مختلفی همچون اطلاعات بیمه شدگان، مستمری بگیران اصلی و تبعی تحت پوشش قرار گرفته است.

دولت مدعی است که با این اقدام گام مهمی برداشته و می تواند با این ابزار از سو استفاده برخی از افراد در زمینه همپوشانی جلوگیری کند.

در واقع با استفاده از این پایگاه اطلاعات رفاهی افراد و میزان تسهیلاتی که به آنها پرداخت می شود را به صورت فردی و گروهی استخراج کرد.

وزارت کار و تعاون که متولی این پایگاه است مدعی است که این سامانه می تواند گامی موثر در جهت هدفمندسازی دقیق یارانه ها باشد تا یارانه نقدی به گروه های واقعی هدف برسد.

به عنوان مثال در مورد وام کرونا و یا در خصوص دریافت وام ودیعه مسکن برای مستاجران اعلام شد که یکی از راه های شناسایی مشمولان آن سامانه رفاهی ایرانیان اعلام شده است.

البته به تازگی قرار است در این سامانه برای هر فرد یک پروفایل اقتصادی و اجتماعی تهیه شود که گفته می شود بزرگترین نظام اجرایی برای دهک بندی تمام 83 میلیون ایرانی است.

احمد میدری، معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد ملاک های این وزارتخانه برای شناسایی مشمولان گفت : ما شاخص های مختلفی برای احصای شرایط مالی افراد داریم.

وضعیت تملک خودرو، حکم شغلی، بیمه بازنشستگی، معاملات ملکی، مسافرت خارجی و برخی از شاخص های بانکی که پس رضایت فرد تکمیل می شود.

با استفاده از مجموعه این شاخص ها کل جامعه را دهک بندی می کنیم.

هر شاخص به تنهایی وضعیت فرد را تعیین نمی کند؛ مثلا تملک خودرو.

خانوارهایی هستند که وضع خوبی دارند اما خودرو ندارند.

یا در مورد وضعیت بانکی برخی خانوارها سرمایه خود را به پول نقد تبدیل می کنند و در بانک می گذارند.

برای دهک بندی جامعه باید مجموع شاخص ها درنظر گرفته شود.

وی در تشریح این سخنان گفت: اینکه ما با یک روش همه شاخص ها را درنظر می گیریم که براساس آن جامعه را دهک بندی کنیم، نادرست است.

هر شاخصی که به تنهایی بگیرید یک سری ایراد دارد؛ مثلاً مانده را بگیریم ممکن است یک فرد با دارایی 100میلیون تومان مانده بالایی دارد اما مجموع واریزی آن بسیار کم است.

بهترین شاخصی که نشان دهنده میزان استطاعت افراد است رفتار ماهانه آنهاست؛ روی همین رفتار ماهانه متمرکز شده ایم؛ زیرا می خواهیم از جامعه 83 میلیونی ایران 24 میلیون را انتخاب کنیم تا به آنها یارانه معیشت داده نشود.

این عده را با چه معیاری باید انتخاب کنیم؟ یک معیار دارایی های آنهاست.

یک معیار درآمد است و یک معیار هزینه.

هرکدام از این معیارها می تواند با هم متفاوت باشد.

فرضاً یک نفر خانه و دارایی به نام ندارد.

درآمدهایش هم وارد سیستم بانکی نمی شود؛ پس ردی در نظام بانکی ندارد اما از رفتار هزینه ای این فرد تمکنش مشخص می شود.

می گویند برای 3 مسافرت خارجی کسی را حذف می کنید.

در ایران 17درصد مردم مسافرت خارجی رفته اند.

به احتمال بالایی این افراد جزو جامعه 24میلیونی هستند؛ برای همین در آیین نامه به صراحت گفته شده اگر کسی 3 سفر هوایی غیر زیارتی داشته باشد جزو 24 میلیون قرار می گیرد.

گروه دیگر پولدارهایی هستند که سفر خارجی هم نمی روند؛ اما این افراد بخشی از درآمدهایشان در حوزه املاک و.

آشکار است و با استفاده از اطلاعات این پایگاه شناخته می شوند.

در واقع اگر بخواهیم کمک حمایت معیشتی را به 60 میلیون بدهیم چاره ای جز این نداریم که بخشی از افراد را که ثروتمند هم نیستند اما در یک سوم بالایی جامعه قرار می گیرند، حذف کنیم.

وی با ذکر اینکه پایگاه اطلاعاتی رفاه ایرانیان، شناسنامه اقتصادی و اجتماعی شهروندان ایرانی است گفت: اجازه بدهید با یک مثال اهمیت شناسنامه اقتصادی را توضیح بدهم.

به نظرتان چرا در دوره رضا شاه به مردم شناسنامه داده شد؟ چون آن روز دولت می خواست ارتش درست کند و با توزیع شناسنامه سربازگیری کرد.

بدون شناسنامه هویتی امکان تامین حقوق مردم وجود نداشت.

100 سال پیش شناسنامه یکی از ابزارهای ضروری برای دنیای مدرن بود.

در عصر کنونی نیز دولت شناسنامه اقتصادی و اجتماعی را ابداع کرده تا از اطلاعات آن برای سیاستگذاری ها، برنامه ریزی ها و اجرای آنها کمک گرفته شود و در مورد اخیر، حمایت ها به سمت اهداف واقعی هدایت شود.

میدری با تاکید بر اینکه این بانک اطلاعاتی می تواند برای عده ای هم زحمت ایجاد کند گفت: مثلاً بخشی از جامعه ما شغل ثبت شده ندارند و با همان حساب شخصی، تراکنش های کاری خود را انجام می دهند درحالی که طبق قانون باید برای کسب وکار خود جواز بگیرند، اینها با تکمیل پایگاه اطلاعاتی رفاه ایرانیان باید روش کسب و کار خود را اصلاح کنند.

معاون وزیر تعاون در توضیح فعالیت های اقتصادی این گروه از شهروندان گفت: مثلاً ما در جریان تدوین پایگاه اطلاعاتی به مشاغلی برخوردیم که حساب تجاری باز نکرده بودند؛ یعنی با حساب اشخاص حقیقی اعم از منشی، پیک موتوری و آبدارچی شان، کارهایشان را انجام می دادند.

این کار باعث شده اشخاصی که به نامشان حساب باز شده در فهرست ثروتمندان قرار بگیرند، در نتیجه آن فرد سوداگر از پرداخت مالیات قانونی استنکاف ورزد.

حالا با به کارگیری پایگاه اطلاعاتی رفاه ایرانیان، کسانی که به واسطه تراکنش های شغلی شان، ثروتمند شده اند، باید مجوز بگیرند و حساب شغلی خود را از حساب شخصی شان جدا کنند.

تنها در این صورت است که تراکنش های حساب شغلی آنها را با تراکنش های شخصی شان جمع نمی بندیم.

البته به هر ترتیب آنها می بایست در قبال حساب تجاری خود به سازمان امور مالیاتی پاسخگو باشند.

وی معتقد است که اطلاعات این سامانه حتی می تواند در بحران های اجتماعی نیز کارآمد باشد.

میدری باز هم با بیان مثالی در این زمینه گفت: زمانی که در منطقه ای ناآرامی اجتماعی یا حتی سیل رخ می دهد، شرط بازسازی اجتماعی، داشتن اطلاعات دقیق از خانوارهاست؛ در چنین موقعیتی پایگاه اطلاعاتی رفاه ایرانیان می تواند اطلاعات مورد نیاز را در اختیار دستگاه های ذی ربط و مسئول قرار دهد.

این پایگاه اطلاعاتی، اطلاعات لازم آماری را در اختیار دولت قرار می دهد؛ تا مسئولیت قانونی و اجتماعی خود را به درستی انجام دهد.

دولت با نادیده گرفتن انتقادها، تلاش دارد برای هر شهروند ایرانی شناسنامه رفاهی صادر کند اما به گفته وی این سامانه حتی می تواند برای چک کردن تمامی جریان های اجتماعی و اقتصادی شهروندان نیز موثر باشد.

مواردی حتی مانند بررسی روند مهاجرت از کشور.

وی در این زمینه گفت به کمک اطلاعات پایگاه در آینده نزدیک می توانیم روندهای مهاجرت در داخل کشور را هر سال یا هر 6 ماه یک بار رصد کنیم.

ضمن اینکه دولت در مقاطع مشخص می تواند بفهمد وضع اجتماعی، مالی و اقتصادی خانوارهای ساکن هر منطقه چگونه است.

اطلاعات پایگاه رفاه ایرانیان می تواند به دولت نشان دهد از میان ساکنان هر منطقه کشور، چه تعداد حقوق بگیرند، چند نفر بازنشسته اند، چه تعداد در طول ماه با بانک کار می کنند، چند نفر خودروی بالای فلان قیمت دارند و نظایر آن.

این پایگاه در شرایطی که اطلاع اندکی از وضع جامعه در اختیار است، به دولت کمک می کند نیازها را تشخیص دهد و آن را برای بازسازی اجتماعی به کار بندد.

یکی از ایرادهای جدی شهروندان به این سامانه آن است که این اقدام دولت را گامی جدی برای جاسوسی اطلاعات شهروندان دانسته و به همین دلیل آن را خلاف قانون می دانند.

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اما با رد این ادعا مدعی شد: اصلا چنین چیزی صحت ندارد.

چون در این سامانه دسترسی هر کابر کاملا محدود و تعریف شده است و افراد حق ورود به اطلاعات یک خانوار را ندارند.

در این پایگاه رصد و حتی تصمیم باید توسط کامپیوتر صورت بگیرد.

توجه کنید امروز قدرت دولت ها و ملت ها به میزان اطلاعات آنها بستگی دارد.

دولت و حکومت ضعیف به درد هیچ کس نمی خورد.

ولی به هر حال این یک واقعیت است که دولت باید به آنچه در جامعه می گذرد اشراف داشته باشد تا حقوق مردم و عدالت رعایت شود.

اما این پایگاه به گفته گروهی از شهروندان ایرادهایی جدی دارد.

به عنوان مثال این شهروندان می گویند از یک سو طبق ارزیابی های پایگاه رفاه ایرانیان، وضعشان خوب تشخیص داده شده و مشمول دریافت یارانه نشده اند اما از سوی دیگر مشاهده می کنیم همین افراد نمی توانند از بانک وام بگیرند.

میدری در این باره نیز تلاش مدعی است اتفاقاً با بانک مرکزی صحبت کرده ایم تا اطلاعات پایگاه رفاه، در اختیار یکی از مؤسسات اعتبارسنجی- که رتبه بندی بانک ها را بر عهده دارد- قرار بگیرد تا به عنوان مبنای تعیین وسع خانوارها در پرداخت تسهیلات بانکی شناسایی شود.

بر این مبنا قاعدتا اگر کسی در مراجعه به پایگاه رفاه اعلام می کند درآمدش مثلا ماهی 3 میلیون تومان است، نباید بتواند در نظام بانکی بگوید حقوق من 10 میلیون تومان است.

به اشتراک گذاشتن این اطلاعات میان دستگاه ها امکان فرصت طلبی را محدود می کند.

بدین ترتیب دولت با نادیده گرفتن انتقادها، حتی تلاش دارد تا برای هر شهروند ایرانی شناسنامه رفاهی صادر کند.

شناسنامه ای از تمام دارایی ها و زیر و بم زندگی مالی آنها! دفاع تمام قد دولتی ها با وجود تمام انتقادهایی که به نارسایی و نقایص این سامانه می شود مدیران دولتی همچنان از این پایگاه اطلاعاتی به عنوان یکی از افتخارات کارنامه کاری خود یا می کنند.

حامد شمس، سخنگوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این زمینه گفت : در 60 سال گذشته متأسفانه مردم ما فاقد شناسنامه اقتصادی و اجتماعی بودند.

ایرانی ها از سال 1302 شناسنامه دار شده اند؛ اما هویت اقتصادی و اجتماعی مردم جمع آوری نشده است.

وی با ذکر اینکه از ابتدای دولت یازدهم پایگاه رفاه ایرانیان بر اساس الگوهای جهانی کار خود را آغاز کرده است گفت: در حال حاضر این پایگاه نه تنها یک دستاورد، بلکه بزرگ ترین نظام اجرایی برای دهک بندی تمام 83 میلیون ایرانی است.

شمس با تاکید براینکه هر شهروندی بر اساس دارایی و تراکنش های مالی خود اطلاعاتش در سامانه ثبت می شود تصریح کرد: در حال حاضر برای تمام مردم ایران یک پروفایل اقتصادی اجتماعی گردآوری شده و از ثروتمندترین تا کم برخوردارترین مردم در این سامانه قرار دارند.

به گفته وی طبق قانون تمام دستگاه ها هر 2 ماه یک بار باید اطلاعات خود را در اختیار این پایگاه قرار دهند؛ خواسته ما کمک بزرگ است که دستگاه ها اطلاعات خود را به روز کنند تا با کم لطفی ها مواجه نشویم.

آخرین اظهار نظر و البته دفاع مسئولان دولتی هم به همین چند وقت قبل بر می گردد.

زمانیکه وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی از پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان به عنوان یک دستاورد بزرگ ملی یاد کرده و گفت: راه اندازی این پایگاه موجب جبران خلاء فقر اطلاعات و جلوگیری از هدر رفتن هزینه ها می شود.

وی بر ضرورت حمایت مادی و معنوی از این پروژه ملی تاکید کرد و افزود: تامین همه نیاز های این پایگاه اعم از تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

شریعتمداری با تاکید براینکه با نگاه کلان به این موضوع می توان پیشنهاد تبدیل پایگاه رفاه ایرانیان به سازمان ملی اطلاعات رفاهی ایرانیان را مطرح کرد گفت: شناسایی اقشار کم درآمد، اختصاص یارانه معیشتی به آنان، شناسایی 88 هزار نفر تحت پوشش کمیته امداد امام (ره) که یارانه معیشتی دریافت نمی کردند، شناسایی خانه های استیجاری و افراد فاقد خودرو با تشکیل پایگاه رفاه ایرانیان، میسر شد.

مجلس در حمایت از دولت به نظر می رسد اما کرسی نشین های خانه ملت در دوره جدید هم کاملا حامی این پایگاه اطلاعاتی و صدور شناسنامه رفاه ایرانیان هستند.

مهدی طغیانی، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری موج، در توضیح ضرورت تدوین شناسنامه اقتصادی-اجتماعی برای تمامی شهروندان ایرانی، گفت: ماموریت پایگاه رفاه ایرانیان که در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مستقر است، تدوین شناسنامه اقتصادی-اجتماعی شهروندان است تا ارزیابی دقیق از وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم ارایه کند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: تدوین شناسنامه اقتصادی-اجتماعی برای هدفمند شدن و اصابت به هدف کمک های دولت ضروری است.

همچنین از جهت اعتباری به کمک این کار می توان گروه های مختلف و دهک های پایین جامعه را شناسایی کرد.

وی ادامه داد: پایگاه رفاه ایرانیان با اطلاعاتی که تجمیع کرده ضمن تعیین وضعیت اقشار مختلف، کمک می کند تا شرایط افراد را با درخواستی که دارند، تطبیق داد.

این امر حمایت از گروه های آسیب پذیر را سرعت می بخشد.

طغیانی همچنین به جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس با معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اشاره کرده وگفت: مجلس و کمیسیون اقتصادی در پی تقویت پایگاه رفاه ایرانیان است.

معتقدیم اطلاعات برخط این سامانه در تدوین شناسنامه اقتصادی-اجتماعی و حمایت از اقشار ضعیف جامعه تاثیرگذار است، متاسفانه برخی از ورودی های این سامانه در حال حاضر بر خط نیست.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس یازدهم همچنین از تدوین لایحه ای جدید برای الزام سازمان های مختلف در خصوص همکاری با وزارت کار و در اختیار قرار دادن اطلاعاتشان به این وزارتخانه خبر داده و گفت: اصلاح قانون برای تقویت پایگاه رفاه ایرانیان لازم است.

از همین رو از دولت و مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخواست کردیم در قالب لایحه اصلاحات مورد نیاز را به مجلس دهند تا دستگاه ها موظف به همکاری شوند.


کلید واژه ها: اطلاعات - اقشار کم درآمد - ایرانی - سامانه - ایرانیان - دولت - پایگاه - شهروندان - شهروندان ایرانی - عدالت اجتماعی - افکار عمومی - سوء استفاده - دولت یازدهم - اقشار - درآمد - راه اندازی - فشار مضاعف - پنهان کردن - رفاه - اطلاعاتی - سودجویان - خبرگزاری - تحقق - فشار - اجتماعی - اقتصادی - استفاده - یازدهم - معیشتی - شفافیت

آخرین اخبار سرویس:
تأملی در ایده شکل گیری انجمن صنفی نویسندگان کتاب کودک و نوجوان

ارایه طرح مقابله با گسترش کرونا با نام حاج قاسم سلیمانی از سوی بسیج جامعه پزشکی

برایتون برای ریشه کن شدن برده داری اقدام می کند

بررسی لایحه تمدید مالیات بر ارزش افزوده در مجلس فوریتی شد

مسئولان باید برای حل مشکلات مردم دست از برخوردهای دوگانه بردارند

راهکارهای دفتر تحکیم وحدت برای مقابله با کرونا در نامه به نمکی

مخالفت با درخواست 2 فوریت تمدید قانون مالیات بر ارزش افزوده

درخشش بانوان بسیجی در سنگر اقتصاد

نظریه مشورتی در خصوص صلاحیت مادر در طرح دعوای مطالبه نفقه فرزند

برگزاری مسابقات تفسیر قرآن ویژه کارکنان دستگاه های فرهنگی و روحانیان فارس

لایحه تمدید مالیات بر ارزش افزوده به صورت یک فوریت بررسی می شود

مسجد جمکران؛ میزبان مرحله استانی جشنواره تلاوت های مجلسی

یادواره شهیدان قادرخانزاده و 840 شهید بانه آغاز شد

ذوالنوری در قم معروف به شیخ ساده لوح است/ چنین اخلاقی در نمایندگان نمی بینم که درصدد عذر خواهی از دولت برآیند/ نمایندگان صلاحیت خود را برای ادامه نمایندگی مجلس از دست داده اند

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی: گفت وگو با برخی کشورها برای خرید و فروش سلاح

پورابراهیمی: باید با تصمیمات کارشناسی اعتماد به بازار سرمایه بازگردد

انتخابات آمریکا و سردرگمی بازار سرمایه

ساعت کار کارکنان دولت در پایتخت متفاوت می شود

دوستانی که تصور می کنند به درجه اجتهاد رسیده اند، از رهبری تبعیت کنند/ آقایان به جای عذرخواهی و اطاعت پذیری توییت می زدند

یک فوریت لایحه تمدید مالیات بر ارزش افزوده تصویب شد

نماینده کوزوو با ماسک «محمد دوستت دارم» در مجلس + عکس

بحران قره باغ ؛در یک نگاه

ویدئو | پلی میان ایران و جمهوری آذربایجان به قدمت 14 قرن

دیدار رییس پلیس راهور تهران با مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س)/ حمیدی: وظیفه خود میدانیم در این شرایط فوق العاده سخت در کنار بهشت زهرا(س) باشیم

جزییات تازه از سریال «ابوذر زمان»

دستورالعمل رعایت حقوق شهروندی در دادستانی تاکستان ابلاغ شد

آمران سلامت هلال احمر به کمک مبارزه با کرونا می آیند

آیا شمارش معکوس برای ورود به عصر پساترامپ آغاز شده است

طرح مقابله با کرونا بسیج جامعه پزشکی کشور ارائه شد

یک فوریت لایحه تمدید مالیات بر ارزش افزوده تصویب شد

برگزاری جشنواره دختران- خانواده- گذر از کرونا

6 هزار پرستار از مدار خدمت خارج شدند/ ضرورت شکل گیری آرایش نوین جنگی در برابر کرونا

موافقت مجلس با یک فوریت لایحه تمدید قانون مالیات بر ارزش افزوده

دوستانی که تصور می کنند به درجه اجتهاد رسیده اند، از رهبری تبعیت کنند/ آقایان به جای عذرخواهی و اطاعت پذیری توییت می زدند

افرادی که مکرر مرتکب فعل حرام می شوند، آیا صلاحیت نمایندگی را دارند؟

فال روزانه شخصی در دوشنبه 5 آبان 99

رییس مجلس: طرح تأمین کالا های اساسی خانوار ها به زودی اجرا می شود

دستگیری یک کلاهبردار حرفه ای با اتهام های امنیتی در شیراز

فیلم| تعیین تکلیف الکترونیکی شدن انتخابات 1400

نگاهی به مفهوم منجی و انتظار در گره گشایی از مشکلات عصر مدرنیته

ساعت کار کارکنان دولت در پایتخت متفاوت می شود

اجرای طرح «آمران سلامت» در گیلان

ذوالنوری در قم معروف به شیخ ساده لوح است/ چنین اخلاقی در نمایندگان نمی بینم که درصدد عذر خواهی از دولت برآیند/ نمایندگان صلاحیت خود را برای ادامه نمایندگی مجلس از دست داده اند

کرباسچی: تا کی قرار است سناریوی تکراری تخریب رییس جمهور ادامه یابد؟

نماینده دادستان: 5 شرکت صوری با مدیران بی بضاعت تشکیل دادند/ هیچ یک از ضمانت نامه ها پشتوانه ندارد

تأمین کالاهای اساسی خانوارها به زودی اجرا می شود

سه شنبه های مهدوی / جوانانی که تب انتظار دارند

نذر شاعرانه برای ظهور امام زمان(عج)/ «سرود وصل بخوان روز عید در راه است»

ساعت کار کارکنان دولت در تهران تغییر می کند؟

کلاف سردرگم مسکن مهر ایلام در آستانه باز شدن

افرادی که مکرر مرتکب فعل حرام می شوند، آیا صلاحیت نمایندگی را دارند؟

استاندار کرمان: مدیر متعهد و متخصص به سادگی یافت نمی شود

دستگیری یک کلاهبردار که با اتهامات امنیتی مواجه است

حسینی: سرمایه مردم در بورس به خاطر بی تدبیری از دست رفت

اطلاعیه امور مساجد در لبیک به مقام معظم رهبری/ مساجد تهران علیه کرونا بسیج شدند

از بررسی اصلاح بسته محرک اقتصادی شهرداری تا تعیین تکلیف پرونده باغات

واکنش ساترا به حکم دادگاه مالک آپارات

«برد پیت» علیه آقای رییس جمهور

بایدن: ترامپ را دستکم نمی گیریم/ او هنوز شانس پیروزی دارد

تهران و فرسنگ ها فاصله از شهر دوستدار کودک

موافقت مجلس با یک فوریت لایحه تمدید قانون مالیات بر ارزش افزوده

تصمیم گیری درباره ارتباط با کشورهای خارجی در اختیار رییس جمهور نیست/ نمایندگان مدام القا می کنند دولت کارآمدی ندارد/ در صورت پیوستن قاطبه مردم به معترضین، انقلاب مخملی رخ می داد/ انتقاد از میرسلیم و فتاح

وقف کتاب های آیت الله ارومیان به کتابخانه مراغه

امور اتفاقی و تامین خواسته چیست؟

دخالت در انتخابات اتحادیه تشکل های قرآنی از سوی سازمان ها پذیرفته نیست

انتقاد متفاوت از اهانت است/ پرخاشگری های سیاسی منجر به هرج ومرج و بی دولتی در کشور می شود

قانون بورس تغییر می کند؟

قالیباف اینگونه سکوتش در برابر توهین های نمایندگان به روحانی شکست

هفتمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده «محمد امامی» آغاز شد

جوانانی که تب انتظار دارند

ده اسم پسرانه و دخترانه محبوب ایرانیان خارج از کشور

تصمیم گیری درباره ارتباط با کشورهای خارجی در اختیار رییس جمهور نیست/ نمایندگان مدام القا می کنند دولت کارآمدی ندارد/ در صورت پیوستن قاطبه مردم به معترضین، انقلاب مخملی رخ می داد/ انتقاد از میرسلیم و فتاح

پیام حضرت آیت الله روحانی به مناسبت نهم ربیع الاول: اصل امامت، اصلی سازش ناپذیر است و ذره ای از آن کوتاه نمی آییم

مناظره ای که بازی را عوض نکرد

نوع دوستی؛ ادای دین ما نسبت به امام زمان(عج)

عراق با تبدیل کیله سردشت به گذرگاه رسمی موافقت نکرد؛ پیگیری ها ادامه می یابد

صفحه اول روزنامه های دوشنبه 5 آبان 99

گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد بررسی وضعیت بازار سهام و عملکرد سازمان بورس

رضازاده: افت میزان سود در بورس موجب بی اعتمادی مردم به نظام شد

طرح اصلاح قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران اعلام وصول شد

برخی شرکت های حاضر در بورس ورشکسته و وجود خارجی نداشتند

امام زمان (عج) در عصر غیبت کجا ساکن هستند؟

تهدید های سایبری و زیستی دشمن اثری بر استان کرمان نداشته است

قالیباف: امروز تامین مالی تولید با نقدشوندگی در بورس را شاهد نیستیم

اعلام وصول طرح اصلاح قانون بازار اوراق بهادار

آغاز ویژه برنامه های 9 ربیع الاول مسجد مقدس جمکران

نمایندگان طرح اعمال مدرک تحصیلی دوم فرهنگیان را اصلاح کردند

واعظی: روحانی فقط با تشخیص ستاد ملی مقابله با کرونا به مجلس خواهد رفت /مشکلی با جلسه ویدئو کنفرانسی با نمایندگان نداریم

فرمانده انتظامی گلستان: دشمنان علیه ناجا فضاسازی می کنند

طرح آمران سلامت در کردستان اجرا می شود

گروه های جهادی البرز به کمک کارکنان درمان می روند

از دارایی های کارگران خرج نکنید/ کارگران و بازنشستگان ساکت نمی نشینند/ اجازه دست درازی به منابع تامین اجتماعی را نمی دهیم

«خجسته» رییس هیات داوران جشنواره کتاب و رسانه شد

دلیل نابسامانی بازار بورس از دید نماینده مجلس

حافظ خوانی حنیف طاهری برای آغاز امامت امام زمان(عج)

قالیباف: امروز تامین مالی تولید با نقدشوندگی در بورس را شاهد نیستیم

پروژه احداث ساختمان خانه شهر به کجا رسید؟

اجرای طرح آمران سلامت در کردستان آغاز شد

طرح آمران سلامت از امروز در استان اجرا می شود

رضازاده: افت میزان سود در بورس موجب بی اعتمادی مردم به نظام شد

چالش های یک رصد ملی در مورد جزییات داریی های ایرانیان!

چالش های یک رصد ملی در مورد جزییات داریی های ایرانیان!