موضوعات داغ: - شجاع خليل زاده - مناظره انتخاباتي - دونالد ترامپ - جمهوري آذربايجان - استقلال و پرسپوليس - هواداران استقلال - بازيكنان پرسپوليس - انفجار تروريستي - باشگاه پرسپوليس - مهدي رسول پناه - بارش پراكنده - وزارت دفاع ايالات متحده آمريكا - گليداغ - ليگ دسته يك واليبال - تراكنش بانكي - تشكل كار - مسي - خصوصي سازي پرسپوليس - كنفدراسيون بسكتبال آسيا - شيطور - كيكر - سردار سپهبد شهيد سليماني - دستگيره درب

مطالب مرتبط:
آخرین وضعیت سلامت مهران رجبی/ حال عمومی او خوب است
آسیب های غیرقابل انکارِ کالایی شدن خدمات سلامت برای کشور/ سیاست های تعدیل ساختاری سلامت مردم را نشانه رفته است/ شاغلان بخش خصوصی ناامن ترین وضعیت شغلی را دارند
1800 نخبه را از 100 دانشگاه برتر دنیا به کشور برگرداندیم
پیگیری وضعیت آب آشامیدنی روستای دژسلیمان از سوی دانشجویان دانشگاه پیام نور گچساران + فیلم
طرح پایش سلامت روان دانشجویان در دانشگاه تهران برگزار می شود
-135 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 29 شهریور 1399 ساعت 23:252020-09-19پزشكي

پی جویی وضعیت حرفه «سلامت معنوی» در دنیا (مطالعه موردی شبکه بهداشت دانشگاه های کانادا)


تردیدی نیست که پزشکی در کشور پیشرفته کانادا از وضعیت بسیار مطلوبی برخوردار است.

پیشرفت دانش پزشکی که درمان کننده جسم بوده اما بر روح بیماران اثری نمی گذارند، - قریب به دو دهه است که متخصصان و پژوهشگران علوم انسانی و پزشکی بر آن شده اند تا با میان رشتگی قرار دادن این دو حوزه از علم، به درمان مشکلات و بیماری های معنوی بیماران مبادرت بورزند و مفهومی نوین از دانش را با نام سلامت معنوی تعریف شده است.

به باور آنان، مراقبت های بهداشتی از بیمار بایستی کل نگر و شامل فرد بیمار و تحت عنوان سه گانه ذهن، بدن و روح می شود.

در مواقع بیماری، آسیب و از دست دادن و موارد این چنینی، افراد معمولاً برای کنار آمدن با مشکلات، بیش ازحد نیاز به کمک نیاز دارند و مراقبت معنوی به عنوان بخشی از فعالیت های درمانی برای کاستن این مشکلات راهگشا خواهد بود.

حرفه مراقب معنوی در کاناداUHN علاوه بر آنکه در حوزه سلامت جسمی و روانی فعالیت ها و تحقیقات فراوانی را سامان دهی می کند، در زمینه سلامت معنوی نیز بسیار فعال است و تحت عنوان یک بخش مهم این شبکه با نام مراقبت معنوی تعریف شده است.

به باور آنان، مراقبت های بهداشتی از بیمار بایستی کل نگر و شامل فرد بیمار و تحت عنوان سه گانه ذهن، بدن و روح می شود.

در مواقع بیماری، آسیب و از دست دادن و موارد این چنینی، افراد معمولاً برای کنار آمدن با مشکلات، بیش ازحد نیاز به کمک نیاز دارند و مراقبت معنوی به عنوان بخشی از فعالیت های درمانی برای کاستن این مشکلات راهگشا خواهد بود.

UHN بر این باورند که بسیاری از افراد می دانند که معنویت آن ها به آن ها کمک می کند تا آرامش خود را حفظ کنند و آن ها را در مشکلات پشتیبانی می کند.

یکی از امور مهم در فعالیت های مراقبان معنوی این شبکه، پشتیبانی و حمایت از روابط فردی، ارتباط با جامعه، اعمال مذهبی، ارتباط با طبیعت و موارد دیگر مانند آن چیزی است که خود بیمار با آن آرامش می یابد و نکته قابل توجه آن است که در این حرفه، به بعد معنوی همه افراد صرف نظر از نژاد، رنگ، فرهنگ، سیستم اعتقادی، توانایی، جنسیت، هویت جنسیتی احترام گذاشته می شود.

عمده اقدامات مراقبان معنوی در این شبکه شامل دسته بندی زیر است:ـ آرامش بخشی و تشویقـ حمایت در زمان غمـ بازدیدها و ملاقات یک به یکـ فرصت های انجام اعمال دینیـ تسهیل تشریفات مذهبی و معنوی در صورت درخواستمتولیان مراقبت معنوی چه کسانی هستند؟سیستم مراقبت های معنوی در این شبکه سر به خود نیست و از پروتکل و قوانین علمی و تحقیقاتی ویژه تبعیت می کند.

مراقبان معنوی ضمن تخصص در علوم پزشکی و انسانی در دوره های تخصصی مراقبت معنوی نیز شرکت می کنند تا به طور کامل در این حوزه تخصص بیابند.

متخصصان مراقبت معنوی مجاز در یک موسسه یا یک دوره تخصصی مربوط با موضوع شرکت کرده و در این دوره ها هم ازنظر دینی و هم ازنظر بالینی آموزش داده می شوند و به عنوان یک متخصص از سوی انجمن کانادایی مراقبت معنوی[8]" اعتبارنامه دریافت می کنند.

در کنار تحقیق و پژوهش در حوزه مراقبت معنوی، آموزش نیز جایگاه مهمی دارد.

متخصصان مراقبت معنوی دارای مجوز، دانش، مهارت و تجربه لازم برای تسهیل برنامه مراقبت معنوی، تضمین کیفیت برنامه، ارائه مراقبت معنوی و توسعه مداوم حرفه را دارا هستند.

افرادی که به عنوان سرپرست آموزش انتخاب می شوند، متخصصان آینده را در زمینه مراقبت معنوی آموزش می دهند.

شرایط دشوار کسب مجوز مراقبت معنوی چیست؟بر اساس برنامه های مدنظر توسط انجمن کانادایی مراقبت معنوی، متخصصان مراقبت معنوی با داشتن شرایط زیر می توانند در فعالیت های مراقبت معنوی به عنوان متخصص فعالیت کنند و تا زمانی که این شرایط را احراز نکرده باشند، مجوزی برای فعالیت آنان صادر نمی شود:ـ مدرک حداقل کارشناسی ارشد در زمینه الهیات از یک دانشگاه معتبر با شورای تحصیلات عالی و اعتباربخشی (CHEA)ـ تکمیل چهار واحد آموزش بالینی (CPE) تحت حمایت انجمن مراقبت معنوی کانادا (CASC)ـ صدور مجوز به عنوان متخصص انجمن مراقبت معنوی کانادا (CASC)ـ تأییدیه آگاهی و دانش کامل در امور معنویـ تکمیل الزامات آموزش مداوم سالانهـ پایبندی به اصول اخلاقی حرفه ای متخصصان مراقبت های بهداشتیـ رشد حرفه ای و تایید صلاحیت های مداوم در بررسی با همکارانـ همکاری حرفه اینگاهی به بنگاه شغل یابی indeed.

com که یکی از مهم ترین و پرطرفدارترین بنگاه های شغل یابی در دنیا به شمار می رود، نشان می دهد سالانه تعداد قابل توجهی موقعیت شغلی در حوزه مراقبت های معنوی در دنیا ارائه می شود.

آموزش مداوم در کنار تحقیق و پژوهشبخش مراقبت معنوی در UHN فرصت همکاری حرفه ای را برای کارمندان و پزشکان از تمام بخش ها و شاخه های مراقبت های بهداشتی در سطح اولیه ارائه می دهد.

این فرصت همکاری علمی شرایطی را برای شرکت کنندگان فراهم می کند تا توانایی خود را برای آگاهی بیشتر از خود و شناسایی و استفاده مناسب از معنویت، در ابتدا به عنوان یک عامل مؤثر در رفاه آن ها و بعد به عنوان منبعی برای تقویت مراقبت از بیمار توسعه دهند.

این برنامه به عنوان اساس یادگیری شرکت کنندگان است.

در این برنامه مهارت های مقدماتی لازم را برای پرداختن به نقش معنویت در زندگی آموزش داده می شود.

اساس آنچه در دوره های آموزشی مراقبت معنوی تدریس می شود شامل موارد زیر است:ـ شناسایی، درک و تعریف معنویتـ تعمیق استفاده معنادار از زبان معنویـ پرورش خودآگاهی و رشد ازنظر معنویـ ارائه تجربه ای برای اکتشاف معنوی، توسعه روابط قابل اعتماد و شناسایی مضامین معنویموقعیت های شغلی مراقبت معنوی به چه کسانی اختصاص دارد؟نگاهی به بنگاه شغل یابی indeed.

com که یکی از مهم ترین و پرطرفدارترین بنگاه های شغل یابی در دنیا به شمار می رود، نشان می دهد سالانه تعداد قابل توجهی موقعیت شغلی در حوزه مراقبت های معنوی در دنیا ارائه می شود.

این موقعیت های شغلی به افرادی که تنها در امور دینی تحصیل کرده باشند، اختصاص ندارد.

تحصیلات دانشگاهی در حوزه الهیات شرط لازم است اما کافی نیست.

گذراندن واحدهای درسی بالینی از شروط ضروری دیگری است که یک متخصص مراقبت معنوی باید پس از گذراندن آموزش های مربوطه، گواهی CPE[9]" دریافت نماید.

آموزش های بالینی حداقل به مدت دو سال یا بیشتر آموزش داده می شود و پس ازآن یک مراقب معنوی توانایی دریافت موقعیت شغلی در زمینه مراقبت معنوی را خواهد داشت.

توانایی کار مؤثر با بیمارانی که نیازهای جسمی، عاطفی، فرهنگی و مذهبی متنوعی دارند و مهارت های مشاوره در شرایط بحران یا تجربیات موردنیاز برای رسیدگی و پردازش شرایط تروما از دیگر توانایی هایی است که یک متخصص مراقبت معنوی از آن باید برخوردار باشد.

* محمد باعزم، پژوهشگر کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامتمنابع:Abdul-Rasheed El-Moamly, Amal, Medical humanities in education, Nova publication, 2017.

Adel-Halim, R; AlKattan, K.

Introducing medical humanities in the medical curriculum in Saudi Arabia: A pedagogical experiment.

Urol Ann, 2012.

Banaszek, A.

Medical humanities courses becoming prerequisities in many medical schools.

CMAJ, 2011.

Bates, DG.

Humanism in undergraduate medical education.

Can Med Assoc J, 1971.

Batistatou, A; Doulis, EA; Tiniakos, D; Anogiannaki, A; Charalabopoulos, K.

The introduction of medical humanities in the undergraduate curriculum of Greek medical schools: Challenge and necessity.

Hippokratia, 2010.

Bert, G.

Punti di vista, aspetti pragmatici della narrazione.

Medicina Narrativa, 2011.

Binetti, P; De Marinis, MG.

La prospettiva pedagogica nella Facolta di Medicina.

Roma: SEU, 2002.

Brody, HJ.

Defining the medical humanities: Three conceptions and three narratives.

J Med Humanity, 2011.

Collier, R.

Medical education needs overhaul to train more userfriendly physicians, AFMC says.

CMAJ, 2010.

Cooper, RA; Tauber, AI.

New physicians for a New Century.

Acad Med, 2005.

Coulehan, J.

What is medical humanities and why? Comment, Medical Ethics on Stage, Literature, Arts and Medicine Blog.

Accessed 25 May 2016 at: http://medhum.

med.

nyu.

edu/ blog/?p=100.

Darbishire, P.

Understanding caring through arts and humanities: a medical/nursing humanities approach to promoting alternative experiences of thinking and learning.

J AdvNurs, 1994.


کلید واژه ها: بیمار - معنوی - سلامت معنوی - مشکلات - پزشکی - درمان - بیماران - پیشرفت - دانش - کانادا - بهداشت - بیماری - مراقبت - درمان مشکلات - علوم انسانی - شبکه بهداشت - سلامت - از دست دادن - وضعیت - پژوهشگران - نیاز - حرفه - برخوردار - دانشگاه - بهداشتی - متخصصان - پیشرفته - سه گانه - درمانی - مطلوبی

آخرین اخبار سرویس:
تب در کودکان را جدی بگیرید!

ویدئو | رهاسازی دو لاک پشت رو به انقراض در سواحل کیش

چرا تاخت و تاز کرونا در کشور فروکش نمی کند؟

مصرف این دارو رشد سرطان را متوقف می کند

کرونا چند ساعت بر روی دست زنده می ماند؟

هشدار سازمان پزشکی قانونی درباره قرص برنج

افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در ترکیه به بیش از 355 هزار نفر

شمار بستریان کرونایی استان اردبیل از 300 نفر عبور کرد/ اردبیل و مشگین شهر همچنان قرمز

قیمت محموله جدید واکسن آنفلوآنزا/ واکسن در همه مراکز درمانی توزیع شد

تولدجالب چند درخت از تنه درخت دیگر+عکس

ببینید | افشاگری مدیر ارشاد درباره مهاجرت مهراد جم

سفیر اتریش از همکاری ایران و اتریش در زمینه پلاسما درمانی کرونا خبر داد+عکس

ماسکی که با ایجاد گرما ویروس کرونا را غیرفعال می کند

آخرین آمار جهانی کرونا در 2 آبان 99

قیمت واکسن آنفلوآنزا چقدر است؟

خانم دکتر «شادی» که در این روزهای کرونایی به ایرانیان امید می بخشد

آلودگی هوا ریسک آلزایمر و پارکینسون را افزایش می دهد

چگونه از چاق شدن دانش آموزان جلوگیری کنیم

رییسی: اوضاع نانوایی ها خوب نیست / دستورالعمل مشخص برای مدارس و دانشگاه ها ارائه کردیم

درخواست 30 میلیون تست سریع در ایران/ کرونایی ها ردیابی می شوند؟

هزینه واکسن آنفولانزا چقدر است؟

گزارش// مقاوت سازمان غذا و دارو در استفاده از سامانه تیتک ریشه کمبود انسولین و قاچاق آن به خارج کشور

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت : بیش از 41 میلیون نفر تحت پوشش بیمه سلامت قرار دارند

قیمت محموله جدید واکسن آنفلوآنزا

قیمت محموله جدید واکسن آنفلوآنزا

آمریکا داروی مورد استفاده ترامپ را برای درمان کرونا تایید کرد

قیمت واکسن آنفولانزا چقدر است؟

کرونا فقط در دو صورت از بین می رود

قیمت محموله جدید واکسن آنفلوآنزا

5 راه کاهش التهاب روده و سلامت آن

مناسب ترین تغذیه برای دوران کرونا

آمریکا داروی مورد استفاده ترامپ را برای درمان کرونا تایید کرد

عبور بستری های کرونایی گیلان از 400 نفر/ اجرای طرح ضربتی ماسک

توزیع 600 هزار انسولین قلمی در داروخانه ها؛ از فردا

مردم بیش از هرچیزی به فکر سلامتی خود، خانواده و همشهریان باشند

بستری 61 بیمار جدید مبتلا به کرونا در اردبیل

درخواست 30میلیون تست سریع در ایران

بیماری افسردگی ناشی از چیست؟

شهید مدافع سلامت آرام گرفت

ماسکی که با ایجاد گرما ویروس کرونا را غیرفعال می کند

ببینید | رهبرانقلاب: دلیل افول سیاسی آمریکا عبارتست از انتخاب فردی با مختصات ترامپ در آمریکا!

ماسکی که با ایجاد گرما ویروس کرونا را غیرفعال می کند

مدیرکل مخابرات البرز بر اثر کرونا درگذشت

هزینه واکسن آنفولانزا چقدر است؟

با رعایت این 4 اصل قطعا کرونا نمی گیرید!

اهدای تجهیزات بیمارستانی به ارزش 450 میلیون تومان از سوی خیر بیجاری

12 راه برای رفع بی خوابی کودکان

توزیع 600 هزار انسولین قلمی در داروخانه ها از فردا / از کدام داروخانه ها تهیه کنیم؟

مواد خوراکی مفید برای کاهش غلظت خون

سفیر اتریش از همکاری ایران و اتریش در زمینه پلاسما درمانی کرونا خبر داد

ماسکی که با ایجاد گرما ویروس کرونا را غیرفعال می کند

آمار جهانی ابتلا به کرونا از 42 میلیون نفر گذشت | تا امروز چند نفر قربانی این ویروس شده اند؟

کاهش آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در پرو

درمان غلظت خون با چند خوراکی خوشمزه

کرونا در روسیه|بالاترین آمار روزانه مبتلایان و جان باختگان کرونا به ثبت رسید

مصرف استاتین ها رشد سرطان را متوقف می کند

آغاز آزمایش بالینی دو واکسن کرونا

علت بروز مسمومیت های دارویی در ایران

اعمال محدودیت های جدید کرونایی در کهگیلویه و بویراحمد/ آمارها نگران کننده است/ ابتلا به کرونا خانوادگی شده است

مصرف استاتین ها رشد سرطان را متوقف می کند

از فردا شنبه 600 هزار انسولین قلمی توزیع می شود / از کدام داروخانه ها تهیه کنیم؟

اهدای تجهیزات بیمارستانی به ارزش 320 میلیون ریال از سوی خیر بیجاری

تزریق واکسن هپاتیت به نیمی از جمعیت کشور

مدافعان سلامت و موج های پی در پی خستگی کرونایی

خواص آلوئه ورا که نمی دانستید!

5 راه کاهش التهاب روده و سلامت آن 

کردستان مشکل و کمبودی از نظر تجهیزات و امکانات درمانی ندارد

ارتباط الگوی خواب با آلزایمر

تقدیر مقام وزارت بهداشت از رعایت پروتکل های بهداشتی در زندان ها

آزمایش رایگان تشخیص کرونا برای زوجین نابارور

قیمت محموله جدید واکسن آنفلوآنزا/ واکسن در همه مراکز درمانی توزیع شد

مراقب مسمومیت های دارویی باشید

چای سبز را هرگز در این زمان ها ننوشیم

روش های افزایش ایمنی در برابر بیماری ها با استفاده از پروبیوتیک ها

آمار جهانی کرونا/ اسپانیا اولین کشور اروپا با بیش از یک میلیون مبتلا

روغن نارگیل قاتل ویروس کروناست؟

جنگ با کرونا در بیمارستان های بلژیک

نویسندگی تبعاتی دارد مثل خون مردگی

جزییات تصمیمات جدید برای محدودیت های کرونایی در تهران

ببینید | ادعای جدید ترامپ درباره واکسن کرونا

کشف یک عضو جدید و مفید در بدن انسان!

طرز تهیه مرغ مراکشی

دلایل بی حالی و ضعف بدن

ارتباط عجیب و باورنکردنی مصرف شکر با عصبانیت

جایگزین های مناسب واکسن آنفلوانزا در پاییز و زمستان

چهره مهرداد محمدی بعد از سوپرگلش در قطر/عکس

همه گیری ها چگونه پایان می یابند؟ تاریخ نشان می دهد که بیماری ها رنگ می بازند اما هرگز به طور کامل از بین نمی روند

رمدسیویر،دارویی برای درمان کووید-19

رمدسیویر شرکت گیلیاد تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا را دریافت کرد

ارتباط عجیب و باورنکردنی مصرف شکر با عصبانیت

توزیع 600 هزار انسولین قلمی در داروخانه ها؛ از فردا

آخرین آمار مبتلایان به کرونا در ترکیه/ رسیدن مبتلایان روزانه به بیش از 2 هزار نفر

رمدسیویر شرکت گیلیاد تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا را دریافت کرد

نکته های نگهداری از قارچ تازه در یخچال و فریزر

شامپو بچه روشی برای از بین بردن ویروس کرونا !

افزایش تعداد مبتلایان و بستری های کرونایی در ایلام/ اوضاع ایوان و دره شهر بحرانی است

رژیم غذایی سرشار از فلاوانول موجب کاهش فشارخون می شود

ویتامین A موجب چربی سوزی در سرما می شود

سیاه ترین عوارض بلند مدت کرونا در انتظار بهبودیافتگان

دوره نهفتگی کرونا باعث انتشار بیشتر ویروس می شود

پی جویی وضعیت حرفه «سلامت معنوی» در دنیا (مطالعه موردی شبکه بهداشت دانشگاه های کانادا)

پی جویی وضعیت حرفه «سلامت معنوی» در دنیا (مطالعه موردی شبکه بهداشت دانشگاه های کانادا)