مطالب مرتبط:
تعلیق کارت های بازرگانی شرکت های بازرگانی در صورت انجام تعهد ارزی برطرف می شود + فیلم
کارت بازرگانی هیچ یک از تولیدی ها باطل نشده است/ تسهیلات صادراتی 14.5 درصد از صندوق توسعه ملی
مسوولان اقتصادی خراسان رضوی موانع ایفای تعهدات ارزی را در این استان بررسی کردند
حرکت جدید استقلال برای کارگزار به دلیل رعایت نکردن تعهدات اخیر
مثبت شدن تست 13فروشنده یک فروشگاه زنجیره ای در سمنان/ اشد مجازات برای مخفی کاری کرونایی
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 29 شهریور 1399 ساعت 06:252020-09-19اقتصادي

تعهدات ارزی بازرگانان رصد می شود؛ تعلیق کارت های بازرگانی مجازات تجار بی تعهد


در شرایط کنونی که کشور به دلیل تحریم های ظالمانه استکبار جهانی با افت شدید درآمدهای نفتی و درنتیجه کمبود ذخایر ارزی مواجه شده بازگشت ارز حاصل از صادرات توسط صادرکنندگان می تواند این کمبود را تا حدودی جبران کند.

- بازار-گروه استان ها: بی شک تجار و صادرکنندگان استان خراسان رضوی شرایط کشور را در نظر می گیرند و هیچ گاه خواهان افزایش سرسام آور قیمت ارز و درنتیجه نرخ بسیاری از کالاها نیستند ولی مشکلاتی که از گذشته وجود داشته و حتی در مقطعی برای رفع آن صادرکنندگان به کشور عراق و افغانستان از بازگشت ارز حاصل از صادرات معاف شدند اما بنا بر مصوبه دولت حالا این تجار تا پایان شهریور مهلت دارند تا جهت بازگشت ارز حاصل از صادرات اقدام کنند.

مشکلات از زبان بازرگانان در همین رابطه یکی از فعلان اقتصادی خراسان رضوی پیرامون تعهدات ارزی و بازگشت ارز در ازای صادرات می گوید: بسیاری از بازرگانان دلار دولتی دریافت نکردند که آن را به قیمت نیمایی برگردانند.

ملکی در این رابطه به ما می گوید: دولت در حالی به بازرگانان فشار می آورد که بسیاری از نهادهای دولتی و زیرمجموعه خودش هنوز نسبت به بازگرداندن ارز صادراتی اقدام نکردند.

وی عنوان می کند: نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات در سال گذشته طبق مصوبه انجام شده به این صورت بود که 60 درصد سامانه نیما، 30 درصد واردات در مقابل صادرات و 10 درصد هم به صورت اسکناس عرضه کنند و حال این مصوبه دیگر اجرایی نمی شود و اعلام شده باید 90 درصد ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما عرضه شود.

وی از مهم ترین مشکلات صادرکنندگان را پیمان سپاری ارزی اعلام می کند و می گوید: هیچ سازوکاری برای برگشت ارز حاصل از صادرات وجود ندارد.

ملکی بابیان اینکه معامله برخی از صادرکنندگان با ریال انجام می شود و بازگشت ارز برای آن ها مقدور نیست، اظهار می کند: ما نیازی به مشوق صادراتی نداریم چراکه در زمان های گذشته هر بار در این رابطه مسئولان وعده دادند، عملی نشده است.

وی با اشاره به اینکه درخواست تولیدکنندگان از مسئولان استان ارزش قائل شدن برای حفظ اشتغال در واحدهای تولیدی است، یادآور می شود: مسئولان این مهم را هم در نظر داشته باشند که در شرایط کنونی حفظ اشتغال برای واحدهای تولیدی بسیار سخت است و باید آن ها را حمایت کنند.

تعهدات نصفه نیمه در همین رابطه رییس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در پاسخ به سؤال خبرنگار بازار مبنی بر اینکه چند درصد از شرکت های این استان برای بازگشت ارز به کشور به تعهدات خود تاکنون عمل کرده اند اظهار کرد: ما حدود 2700 کارت فعال بازرگانی در سطح استان داریم که از این تعداد 768 بازرگان در طی دو سال اخیر نسبت به فرآیند تجارت اقدام کردند.

محمدعلی امیر فخریان در گفت وگو با بازار عنوان کرد: طبق آمارهای موجود در سه ماهه اول سال جاری بیش از 550 شرکت نسبت به ایفای تعهدات خود اقدام کرده اند و یا درحال اقدام هستند.

وی افزود: البته با توجه به اینکه در سه ماهه اول سال شرایط خاصی به علت شیوع ویروس کرونا بر کشور حاکم بود این آمار قطعاً افزایش چشم گیری داشته است.

امیر فخریان بابیان اینکه حدود 320 واحد نیز نسبت به انجام تعهدات خود اقدام نکردند، افزود: ازاین بین حدود200 بازرگان از سوی سازمان صنعت معدن و تجارت استان خراسان رضوی تاکنون به حال تعلیق درآمده است.

مهلت تا پایان شهریور رییس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به این موضوع که به باقی بازرگانان نیز به منظور اقدام به تعهد ارزی تا انتهای شهریورماه فرصت داده شده است ادامه داد: درصورتی که تا تاریخ مقرر، مقدار مبلغ مذکور که از سوی بانک مرکزی 70 درصد اعلام شده بازگردانده نشود تصمیمات جدیدی از سوی سازمان صمت اتخاذ خواهد شد.

وی در پاسخ به این سؤال که تکلیف بازرگانانی که کارت فعالیت آن ها به حالت تعلیق درآمده است چه می شود، افزود: در حال حاضر بازرگانانی که کارت فعالیت آن ها به حال تعلیق درآمده است با مراجعه به صرافی ها و تحویل ارز خود باقیمت نیمایی می توانند مدارک خود را تکمیل کرده و درصورت تایید بانک مرکزی، کارت آن ها از حالت تعلیق خارج خواهد شد.

امیر فخریان با بیان اینکه به صورت ماهانه کمیته پایش رفتارهای تجاری در استان برگزار و بر همین اساس میزان صادرات و ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان را رصد می کنیم ادامه داد: بر همین اساس در طول یک سال و نیم گذشته تعداد 350 اخطاریه برای دارندگان کارت بازرگانی ارسال کردیم که نسبت به ایفای تعهدات ارزی خود اقدام کنند و مدارک خود را به ما تحویل دهند.

وی هم چنین اظهار کرد: این اقدامات البته باعث شده در خراسان رضوی نسبت به سایر استان ها شاهد مخاطرات کمتری باشیم و لذا از آن جا که حدود 30 تا 40 نفر از این افراد به اخطاریه های صادرشده توجهی نکردند لذا نسبت به تعلیق کارت بازرگانی آن ها اقدام شده است.

موانع بازگشت ارز به کشور رییس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی هم چنین در خصوص این موضوع که برخی بازرگانان ادعا می کنند زیرساخت های لازم برای بازگشت ارز به کشور وجود ندارد به بازار گفت: این ادعا صحت ندارد.

محمدعلی امیر فخریان در این رابطه بیان کرد: برای بازگشت ارز به کشور چندین شیوه وجود دارد که پیش ازاین از سوی بانک مرکزی اعلام شده است.

وی ادامه داد: اولین روش، ارائه ارز به صورت ثنایی بود که می بایست بازرگانان درصدی از آن را ارسال می کردند.

بازرگانان این امیتاز را در اختیار دارند تا از محل صادرات خود اگر در انتقال ارز مشکل داشتند از طریق ثبت سفارش، کالاهای موردنیاز کشور را وارد کنند و لذا اصلاً احتیاجی به انتقال ارز نبود و به جای آن می توانستند کالا را وارد کنند وی عنوان کرد: بازرگانان این امیتاز را در اختیار دارند تا از محل صادرات خود اگر در انتقال ارز مشکل داشتند از طریق ثبت سفارش، کالاهای موردنیاز کشور را وارد کنند و لذا اصلاً احتیاجی به انتقال ارز نبود و به جای آن می توانستند کالا را وارد کنند.

وی گفت: هم چنین آن ها این اختیار را داشتند که به واردکننده واگذار کنند تا این کار را انجام دهد و یا حواله آن را از طریق سامانه نیما به واردکننده واگذار کنند.

امیر فخریان با اشاره به اینکه تمامی راهکارهای لازم برای بازگرداندن ارز فراهم شده است ادامه داد: برای باقی مانده مطالبات دو سال اخیر، بازرگانانی که نسبت به ایفای تعهدات خود اقدام نکرده اند می توانند از طریق واگذاری اظهارنامه های مالیاتی و ارز حاصل از آن، از طریق سامانه نیما به واردکننده این کار را انجام دهند که این کار به صورت حواله انجام می شود.

وی عنوان کرد: به عنوان مثال صادرکننده اعلام می کند که من میزان مشخص ارز در فلان کشور را دارم و واردکننده ای که از آن کشور یا کشورهای هم جوار واردات انجام می دهد از این طریق می تواند ارز را در آن کشور تحویل گرفته و به فروشنده کالا تحویل دهد و کالای خود را به ایران وارد کند و این کارها در حال انجام است و لذا بهانه ای برای موانع به منظور بازگشت ارز به کشور وجود ندارد.


کلید واژه ها: بازگشت ارز حاصل از صادرات - بازگشت ارز - صادرکنندگان - بازگشت - صادرات - خراسان رضوی - تعهدات ارزی - بازرگانان - استان خراسان رضوی - تحریم های ظالمانه - استکبار جهانی - درآمدهای نفتی - خراسان - کشور - ارزی - مشکلات - تعهدات - تعهد - استان خراسان - شرایط - استان - کمبود - ذخایر ارزی - مصوبه دولت - افغانستان - کشور عراق - بازرگانی - رضوی - قیمت ارز - استکبار

آخرین اخبار سرویس:
مرحله نخست پرداخت تسهیلات به اصحاب فرهنگ و رسانه ایلام پایان یافت

خودنمایی یاقوت های سرخ در دل کویر

«سنجرخان» نیمه آبان ماه کلید می خورد/ از «هفت» انصراف داده ام! +صوت

سدهای استان سمنان مزیت اقتصادی گردشگری دارند/ اجرای طرح گردشگری در 2 سد

عرضه اوراق گواهی سپرده الکترونیکی 18درصد در بانک تجارت

بیادی: نیازمند مدیریتی یکپارچه در شرایط جنگ اقتصادی هستیم

قاچاق دام یکی از علل افزایش قیمت گوشت قرمز

مرکز شبانه روزی بررسی مشکلات واحدهای تولیدی در خراسان جنوبی راه اندازی شد

افزایش 8 درصدی تولید محصولات پتروشیمی در 7 ماه امسال

قیمت ارز آزاد در 5 آبان 99

احتمال ورشکستگی نیمی از شرکت های کوچک و متوسط اروپایی

بیت کوین پتانسیل های فراوانی برای صعود پیش روی خود دارد

جوانی که 6 میلیون حقوق می گیرد چطور ماهی سه سکه مهریه بدهد؟/ یک حادثه نباید بهانه تضعیف پلیس شود

بانک مرکزی تامین کننده ارز نیست

صدور مجوز شکار در نبود آمار/ قرق هایی که به شکارگاه سلطنتی تبدیل شدند

تشدید نظارت بر بازار روغن و برنج برای مقابله با گران فروشی

ارزش فروش سهام عدالت 532هزار تومانی چقدر

فرصت های شغلی جدید در کشت و صنعت دهخدا ایجاد شود

مطالبات کارگران شرکت ملی حفاری پرداخت می شود

تعرفه مستقل برای هوانوردی عمومی تدوین می شود

امکان حمل بار و مسافر با قطار بین ایران و افغانستان

رای مثبت مردم شیلی به اصلاح قانون اساسی

آغاز برداشت زعفران در استان خراسان رضوی

ترخیص کالا بدون اصلاح ثبت سفارش

دلیل ترخیص نشدن دو کشتی حامل روغن خوراکی چیست؟

تلاش برای آیش و پایش ذخایر فانوس ماهیان

بانک مرکزی تامین کننده ارز نیست

خرید لایک چه تاثیری بر کسب وکارهای اینستاگرامی دارد؟!

کارت قالیبافان اینترنتی صادر می شود/ مخالف شناسنامه دار کردن فرش نیستیم

230 میلیارد ریال صرف اطعام نیازمندان اردبیلی شد

ذوب آهن: قرارگاه خاتم 90 هزار تن ریل ملی برای راه آهن چابهار-زاهدان خرید

پرتاب بالن های آتش زا به سمت شهرک های صهیونیست نشین اطراف غزه

بهبود 10 امتیازی شاخص های بهره وری در وزارت تعاون

ارزش روز سهام عدالت/ سهام 532 هزار تومانی چقدر می ارزد؟

ماجرای ابتلای نوبخت به کرونا/ معوقات کادر درمان پرداخت می شود

ارزش روز سهام عدالت/ سهام 532 هزار تومانی چقدر می ارزد؟

بلیت هواپیما گران نخواهد شد

سفته بازی، گره کور بازار سرمایه در تامین مالی پروژه ها

افتتاح نمایشگاه جدید اصفهان در نیمه آبان ماه سال جاری

انصراف لطیفی از اجرای برنامه هفت

حباب سکه یک میلیون و 600 هزار تومان

قیمت سکه پارسیان، امروز 5 آبان 99

300 هزار خانه خالی در شمال پایتخت / جزییات پیشنهاد ساخت مسکن استیجاری در تهران

بیماری خطرناکی که 1200000 ایرانی به آن گرفتارند

عقب نشینی شورای شهر از جبران هزینه های حمل و نقل عمومی از جیب مردم

70 صادرکننده کارتن خواب کجا هستند؟

جزییات کیفیت انواع خودروهای داخلی و مونتاژی منتشر شد

معرفی قدرتمندترین خودرو تاریخ پژو

ارزش صندوق etf دارا یکم امروز دوشنبه 5 آبان

افتتاح معدن طلای بوریتیکا در کلمبیا

51 واحد تولیدی راکد آذربایجان غربی احیا شد

تحقق 22هزار میلیارد ریال حاشیه سود عملیاتی بانک صادرات ایران در پایان مهرماه

فرماندار مرند بر رعایت بیشتر پروتکل های بهداشتی تاکید کرد

بازدید مدیرعامل بانک دی از شعبه آمل

شیرخام 50 درصد گران شد/ نرخ مصوب رعایت نشود لبنیات هم گران می شود

تداوم فعالیت نماد بانک دی در بازار دوم فرابورس

برداشت سیب زمینی از مزارع شازند

تابش: قیمت ماسک 1300 تومان است/ احتمال کاهش نرخ به 500 تومان

جهادگران در مزارع به یاری کشاورزان رفتند

معاملات کاغذی طلا غیرقانونی است

80 درصد از شبکه آب های سطحی آبادان لایروبی شد

قرارگاه خاتم 90 هزار تن ریل ملی برای راه آهن چابهار-زاهدان خرید

خرید خودرو چینی 600 میلیونی در بازار ایران

آجر ایران پاسخگوی همه جای کشور است

کاهش ارزبری 138 میلیون یورویی تولید در گروه صنعتی ایران خودرو

کاهش شدید مصرف گوشت قرمز در ایران

پرسپولیس برای عرضه در بورس پیش قدم می شود

شرایط واریز بیمه بیکاری افراد با قرارداد کار مدت معین اعلام شد

ارزش سهام عدالت، امروز 5 آبان 99

نرخ ماسک 1300 تومان است/ احتمال کاهش قیمت به 500 تومان

اینفوگرافیک/ کدام تست کرونا مطمئن تر است؟

قیمت روز موبایل هوآوی در بازار +جدول

کشاورزان بوشهری بازیچه پاسکاری مسؤولان/ تخلفی که ماست مالی شد!

هشدار هواشناسی درباره آلودگی هوا در چهار کلان شهر

طرح جنگل کاری در 1120 هکتار اراضی میامی اجرا شد

استخراج سالانه یک میلیون تن طلا در تکاب

رشد 8 درصدی تولید محصولات پتروشیمی در هفت ماه نخست 99

تمدید قانون الغاء ممنوعیت صادرات کنسانتره مس تا آوریل 2021

بررسی انتشار ارزهای دیجیتال در 80 درصد بانک های جهان

تامین 2200 میلیارد تومان بودجه غیرنقد برای خط 10 متروی تهران

صرفه جویی 3.5 میلیارد دلاری نیروگاه ها در ایران

نیازی به وارد کردن نیروی انسانی از خارج نیست/ از نظر جمعیتی در بهترین وضعیت هستیم/ اختلاف نظر در ارائه نرخ تورم، از جمله مشکلات ما با بانک مرکزی است

تشریح بسته بهبود رونق کسب و کار نمایندگی های سایپا

صادرکنندگان نقش مهمی در عبور کشور از شرایط تحریم دارند

ارتقای خدمات پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار به منظور ثبت تأسیس و تغییرات انواع شرکت ها

سهامداران «کشت و صنعت پارس» و «کشت و صنعت دشت خرم دره» سود سهام خود را در شعب بانک صادرات ایران دریافت کنند

فرش ترکمن هنری از نسل های گذشته

خرید از فروشگاه آنلاین گل و گیاه وطن گل در تهران

860 انشعاب غیرمجاز آب در غرب استان تهران به مجاز تبدیل شد

عراق از ایران 100 میلیون دلار گوجه و هندوانه خرید

ارائه طرح های خلق الساعه کمیسیون انرژی مجلس / طرح «وان» چگونه طرحی است؟

قیمت ماسک حداکثر 1300 تومان است

کاهش ارزبری 138 میلیون یورویی تولید در گروه صنعتی ایران خودرو

نظرات کارشناسی مختلفی برای ساماندهی بازار خودرو کشور مطرح است

تشریح بسته بهبود رونق کسب و کار نمایندگی های سایپا

بهبودی حدود 32 میلیون بیمار کرونایی در جهان

سفر به کدام نقاط کشور متقاضی بیشتری دارد؟

کرونا وخیم ترین رخداد نیم قرن اخیر اروپا/ گسترده ترین اعتراضات به محدودیتهای کرونایی در اروپا

بانک مکزی بر لزوم تسهیل در پرداخت تسهیلات کرونا تاکید کرد

عرضه 400 محصول استاندارد زنان روستایی به بازار

تعهدات ارزی بازرگانان رصد می شود؛ تعلیق کارت های بازرگانی مجازات تجار بی تعهد

تعهدات ارزی بازرگانان رصد می شود؛ تعلیق کارت های بازرگانی مجازات تجار بی تعهد