مطالب مرتبط:
سازمان منع تسلیحات شیمیایی درخواست مسکو را به برلین ارجاع داد
بیش از 40 میلیارد ریال تسهیلات کرونا به صنایع دستی زنجان پرداخت شد
اختصاص اعتبار 200 میلیون تومانی برای تقویت صنایع دستی و توسعه گردشگری میمند٫تصاویر
سازمان منع تسلیحات شیمیایی درخواست مسکو را به برلین ارجاع داد
درخواست امام جمعه رشت برای اعطای وام کم بهره به کشاورزان آسیب دیده/ برنج وارداتی در بازار عرضه نشود
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 29 شهریور 1399 ساعت 06:152020-09-19اقتصادي

درخواست تامین مواداولیه صنایع پایین دستی پتروشیمی خوزستان به ستاد تنظیم بازار ارجاع شد


ایرنا- بعد از پیگیری های 6 ساله شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان خوزستان، درخواست تامین ماهانه سه هزار تن مواد پتروشیمی به واحدهای تولیدی پلیمری و شیمیایی خوزستان در خارج از بورس به ستاد تنظیم بازار کشور ارجاع شد.

- " اهواز- ایرنا- بعد از پیگیری های 6 ساله شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان خوزستان، درخواست تامین ماهانه سه هزار تن مواد پتروشیمی به واحدهای تولیدی پلیمری و شیمیایی خوزستان در خارج از بورس به ستاد تنظیم بازار کشور ارجاع شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، همزمان با تشکیل صنایع پتروشیمی طی دهه های گذشته در نقاط مختلف خوزستان به خصوص در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر، به مرور زمان واحدهای تولیدی کوچک متعددی با فرصت های اشتغالزایی مختلفی در این استان راه اندازی شد.

ایجاد 300 واحد تولیدی پایین دست صنایع پتروشیمی در خوزستان به واسطه ایجاد صنایع مادر چشم انداز رونق اقتصادی را در استان به وجود آورد اما این روند، طی یک دهه اخیر نتیجه معکوسی را در پی داشت؛ به طوری که به دلیل مشکلات به وجود آمده برای دسترسی به مواد اولیه بخش قابل توجهی از این واحدها دچار تعطیلی و ورشکستگی شدند.

با این وجود تعداد 90 واحد تولیدی پلیمری و شیمیایی در استان خوزستان همچنان در مقابل این مشکلات مقاومت کرده اند و برای احیاء و تقویت مجدد خود خواهان اختصاص ماهانه سه هزار تن انواع محصولات پتروشیمی در خارج از بورس هستند.

این واحدهای تولیدی ادامه حیات خود را به تهیه مواد اولیه مورد نیاز خارج از بورس کالا مشروط کرده اند و اعتقاد دارند تا زمانی که دلالان با استفاده از پروانه های صوری سهمیه مواد اولیه دریافت می کنند، امکان تخصیص خوراک به واحدهای تولیدی واقعی سخت و همراه با موانع متعدد است.

سال 1394 وزیر نفت با اختصاص ماهانه سه هزار تن انواع محصولات شرکت های پتروشیمی خارج از بورس به واحدهای تولیدی استان خوزستان موافقت کرد، اما در حالی که سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر در آستانه اجرایی کردن این دستور بیژن زنگنه بود، مصوبه ای از شورای رقابت ابلاغ شد که عرضه محصولات پتروشیمی را تنها از طریق بورس کالا امکان پذیر کرده است.

خطر خروج صنایع پایین دستی دیگری از چرخه تولید دبیر و نائب رییس انجمن صنایع پلیمری و شیمیایی خوزستان در خصوص اطلاعات موجود واحد تولیدی پلیمری که در اختیار این انجمن قرار گرفته، گفت: طی بررسی های انجام شده، ظرفیت پروانه بهره برداری 68 واحد تولیدی صنابع پایین دست پتروشیمی در استان یک میلیون و 120 هزار تن است که نیاز آنها در سال 33 هزار تن برآورد شده ولی حجمی که با تایید وزارت صمت در بورس کالا خریداری می شود 15 هزار و 500 تن محصولات پتروشیمی است.

غلامرضا نورآبادی با اشاره به اینکه اطلاعات دیگر واحدهای تولیدی(شیمیایی) مربوط به میزان نیاز و سهمیه های اختصاصی آنها در حال جمع آوری است، گفت: در صورت تکمیل شدن این اطلاعات، نیاز دقیق واحدهای تولیدی به همراه جزییات بیشتر در اختیار نهادهای مسئول قرار می گیرد تا از این طریق تلاش جدی تری برای تامین خوراک صنایع پایین دست پتروشیمی در استان انجام گیرد.

وی با اشاره به وجود پروانه های صوری مربوط به برخی افراد که خود را تولید کننده نامیده اند اما در بورس کالا بعد از دریافت سهمیه ، محصولات دریافت شده را در بازار آزاد عرضه می کنند، بیان داشت: در این رابطه اخیرا وزارت صمت اقدام به کاهش سهمیه مواد اولیه همه واحدهای تولیدی در بورس کالا کرده ولی همچنان دلال ها به فعالیت خود ادامه داده اند و در این بین شرایط برای واحدهای تولیدی واقعی سخت تر شده است.

نورآبادی تاکید کرد: وزارت صمت بجای این اقدام باید پروانه بهره برداری واحدهای تولیدی را مورد پایش قرار می داد تا از طریق بررسی میزان سهمیه و تولید هر واحد نحوه فعالیت صنایع پایین دست پتروشیمی شفاف گردد.

دبیر و نائب رییس انجمن صنایع پلیمری و شیمیایی استان خوزستان با ابراز نگرانی از کاهش این سهمیه ها، بیان داشت: پیش بینی می شود این اقدام به خروج هرچه سریعتر واحدهای تولیدی پتروشیمی از چرخه تولید منجر شود.

نورآبادی تنها راه امکان فعالیت این واحدها را ایجاد ساز و کاری اساسی در داخل استان به منظور تهیه مواد اولیه صنایع پایین دستی پتروشیمی بیان کرد و ادامه داد: همچنان موافقت وزیر نفت در سال 94 برای اختصاص ماهانه سه هزار تن محصولات پتروشیمی به واحدهای تولیدی خارج از فرآیند بورس، مهمترین راهکار رفع مشکلات موجود محسوب می شود.

وی همچنین نحوه توزیع مواد اولیه در داخل استان را یکی دیگر از مشکلات فرآیند تامین نیاز صنایع پایین دست پتروشیمی بیان کرد و افزود: در صورتی که ماهانه سه هزار تن از محصولات مورد نیاز این واحدها در خارج از بورس اختصاص یابد؛ بر اساس مصوبه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان، توزیع عادلانه و دقیق خوراک به شکل مناسبی تحت نظارت کمیته ای متشکل از انجمن پلیمری، پتروشیمی و سازمان صمت انجام خواهد شد.

نورآبادی خاطرنشان کرد: همچنین ذکر این نکته ضروری است که صنایع بزرگ پتروشیمی همزمان علاوه بر داشتن توان مناسب برای تامین مواد اولیه مورد نیاز داخل، ظرفیت انجام صادارات بخش دیگری از محصولات خود را دارند.

کاهش سهمیه واحدهای تولیدی برای رفع التهاب به وجود آمده بین عرضه و تقاضا رییس بخش برنامه ریزی تولید دفتر توسعه صنایع پایین دستی شرکت ملی پتروشیمی در خصوص درخواست واحدهای تولیدی استان از این شرکت، گفت: درخواست ارائه شده مبنی بر تامین محصولات پتروشیمی خارج از بورس به دلیل مقررات و دستورالعمل ابلاغی ستاد تنظیم بازار ممکن نیست.

حمید منصوری پور با اشاره به اینکه درباره بخش دیگری از درخواست واحدهای تولیدی خوزستان مربوط به کمبود مواد اولیه و یا عدم امکان تهیه محصولات مورد نیاز در بورس، بیان داشت: در این رابطه گزارشی تهیه شده نشان می دهد که کف عرضه محصولات در بورس کالا بیش از نیاز بازار است اما مواردی هم وجود دارد که به دلیل ظرفیت محدود تولید، با کمبود این محصولات در کشور روبهرو هستیم.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر اختصاص محصولاتی از جمله PS معمولی، PS مقاوم و PS انبساطی در خارج از بورس به واحدهای تولیدی وجود دارد، گفت: اما بخش دیگری از نیاز استان خوزستان تحت عنوان محصولات PE سبک تزریقی، PE سبک خطی، PE سبک فیلم، PE سنگین فیلم، PE سنگین تزریقی، PE سنگین اکستروژن، PE سنگین تزریقی، PE سنگین بادی وPE سنگین دورانی به دلیل کمبود ظرفیت تولید باید از طریق بورس خریداری شود.

رییس بخش برنامه ریزی تولید دفتر توسعه صنایع پایین دستی شرکت ملی پتروشیمی تصریح کرد: در حال حاضر نیز بین میزان تولید و نیاز کشور به ماده های PVC، PET، PP نساجی و PP مصرفی در صنایع تفاوتهایی وجود دارد که شرکتهای پتروشیمی را دچار التهاباتی کرده است.

منصوری پور با تاکید بر اینکه در صورت تداوم این التهاب حتی ممکن است بحث واردات محصول PP در دستور کار قرار بگیرد، افزود: به منظور کنترل بخشی از التهاب موجود این محصولات در بورس کالا، وزارت صمت اقدام به کاهش سهمیه مواد اولیه واحدهای تولیدی کرده اما باید توجه داشت که همواره التهاب در مورد محصولات پتروشیمی از گذشته تاکنون وجود داشته است.

وی به جزییات بیشتر نحوه عرضه و تقاضای محصولات پتروشیمی در بورس کالا اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال تامین ماده PVC طی سال های گذشته تاکنون بدون مشکل خاصی در حال انجام است اما آنچه که این ماده را نسبت به دیگر محصولات متفاوت کرده ، شدت رقابت 50 تا 60 درصدی آن در بورس کالا است.

منصوری‍ پور اضافه کرد: خرید ماده PET نیز در بورس کالا از رقابت بالایی برخوردار است و علاوه بر آن کشور با محدودیت تولید این محصول روبه رو است.

این مقام مسئول در شرکت ملی پتروشیمی با تاکید بر اینکه بخاطر مقررات موجود عرضه محصولات پتروشیمی باید در بورس صورت بگیرد ، گفت: اگر قرار باشد اقدامی خارج از مقررات حاکم بر بورس صورت بگیرد، باید قوانین تغییر کنند؛ در غیر این صورت نهادهای نظارتی برابر قانون عمل خواهند کرد.

وی همچنین به برگزاری کمیته تخصصی صنایع پتروشیمی ستاد تنظیم بازار در هفته جاری اشاره کرد و گفت: در این نشست دغدغه واحدهای تولیدی استان خوزستان مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

منصوری پور یادآورشد: باید توجه داشت که اگر اصلاحاتی در فرآینده عرضه محصولات صورت بگیرد، شرکت ملی پتروشیمی به عنوان متولی این بخش تغییرات انجام شده را اعمال و اجرایی خواهد کرد.

وی ادامه داد: شرکت ملی پتروشیمی عرضه محصولات مورد نیاز واحدهای تولیدی را در بورس عرضه می کند اما این وزارت صمت است که مدیریت تقاضا به این محصولات را بر عهده دارد ؛ بنابر تنها خواست و اراده شرکت ملی پتروشیمی به تنهایی برای اجرایی کردن درخواست واحدهای تولیدی خوزستان جهت عرضه مواد اولیه خارج از بورس کافی نیست.

رییس بخش برنامه ریزی تولید دفتر توسعه صنایع پایین دستی شرکت ملی پتروشیمی همچنین در خصوص چگونگی نحوه فعالیت تعاونی های تامین کننده مواد اولیه صنایع پایین دست پتروشیمی، عنوان کرد: این تعاونی ها به هیچ وجه دارای سهمیه نیستند بلکه با عضو گیری از واحدها و سپس تجمیع سهمیه آنها، امکان تهیه مواد اولیه در بورس را پیدا می کند.

(برخی واحدها به دلیل سهمیه های پایین و قوانین حاکم بر بورس نمی توانند اقدام به خرید محصول کنند.

) منصوری پور اضافه کرد: بعد از اینکه تعاونی ها از طریق بورس اقدام به خرید خوراک مورد نیاز واحدهای عضو خود می کنند محصولات خریداری شده بین واحدهای تولیدی توزیع می شود.

درخواست تامین مواد اولیه صنایع پایین دست پتروشیمی به ستاد تنظیم بازار دبیر شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان خوزستان با اشاره به اینکه هفته گذشته فهرستی از محصولات مورد نیاز واحدهای تولیدی استان تهیه و به شرکت ملی پتروشیمی ارسال شده است، گفت: بعد از پیگیری ها و برگزاری نشست های کارشناسی، مشخص شد که این شرکت به عنوان متولی عرضه این محصولات بدون تغییر مقررات، اجازه اختصاص سهمیه مورد انتظار واحدهای تولیدی استان را ندارد.

شهلا عموری تصریح کرد: در نهایت درخواست تامین ماهانه سه هزار تن محصولات پتروشیمی خارج از بورس ویژه صنایع کوچک استان به ستاد تنظیم بازار کشور ارجاع شد و در این رابطه پیگیری ها برای تحقق این مطالبه بخش خصوصی استان ادامه دارد.

وی همچنین با تاکید بر اینکه ادامه پیگیری ها برای رفع مشکل واحدهای تولیدی استان نیازمند تعامل و همکاری هرچه بیشتر سازمان صمت با انجمن پلیمری خوزستان و دبیرخانه شورای گفت وگوی دلت و بخش خصوصی استان خوزستان است، بیان داشت: دسترسی آزاد به اطلاعات مورد نیاز برای بررسی های کارشناسی بخصوص در زمینه واحدهای پایین دست پتروشیمی می تواند روند تحقق مطالبات بخش خصوصی استان را تسریع ببخشد.

عموری یادآورشد: علاوه بر این از انجمن صنایع پلیمری و شیمیایی خوزستان خواسته شده تا همزمان که موضوع درخواست واحدهای تولیدی استان از طریق ستاد تنظیم بازار کشور پیگیری می شود، نسبت به ایجاد ساز و کار لازم جهت راه اندازی تعاونی تامین کننده مواد اولیه صنایه پتروشیمی اقدام کند.

وی اضافه کرد: در صورتی که این تعاونی تشکیل شود، فرآیند تهیه خوراک مورد نیاز صنایع کوچک پتروشیمی از طریق بورس با برنامه ریزی هدفمند و کارشناسی بهبود خواهد یافت.

واگذاری بخشی از اختیارات ستاد تنظیم بازار کشور به استان ها معاون اقتصادی و بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان همچنین با اشاره به اینکه قرار است به زودی بخشی از اختیارات ستاد تنظیم بازار کشور به استان ها واگذار شود، گفت: در صورتی که لازم باشد از ظرفیت این ستاد در استان خوزستان به منظور رفع مشکلات تولیدکنندگان صنایع کوچک استفاده خواهد شد.

عبدالرحمان ناصریان اضافه کرد: همچنین با توجه به اینکه درخواست واحدهای تولیدی پایین دستی پتروشیمی ها به ستاد تنظیم بازار کشور ارجاع شد، با همکاری که بین سازمان صمت استان، انجمن صنایع پلیمری و دبیرخانه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی صورت می گیرد، تلاش می شود تا شرایط مناسبی برای اقناع اعضای این ستاد و جلب موافقت آنها با این درخواست را به وجود بیاوریم.

مقررات حاکم بر بورس کالا نباید به تولید صنایع پایین دست آسیب بزند مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان با تاکید بر ضرورت شناسایی راه حل اساسی برای تامین نیازهای صنایع پایین دستی خارج از بورس (بعد از کشف قیمت در بورس) اظهارداشت: واحدهای موجود در استان خوزستان با توجه به شرایط نگران کننده ای که در آن به سر می برند نیاز دارند تا در مدت زمان معقول(یک تا 2 سال) از امکان تهیه مواد اولیه خارج از چرخه بورس کالا برخوردار باشند.

ارسلان شهنی ارجاع درخواست واحدهای استانی برای تهیه مواد اولیه خارج از بورس به ستاد تنظیم بازار کشور را یک پیشنهاد کاربردی در جهت اصلاح مقررات حاکم بر بورس کالا دانست و اضافه کرد: در این رابطه مکاتبات لازم از سوی استاندار خوزستان با ستاد تنظیم بازار کشور صورت می گیرد.

این مقام مسئول در استانداری خوزستان یادآور شد: جهت طرح خواسته واحدهای تولیدی استان به شکل کارشناسی و دقیق لازم است با همکاری مشترکی که توسط انجمن صنایع پلیمری، شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان و سازمان صمت استان انجام می شود، اطلاعات شرکت های فعال در حوزه صنایع پایین دست پتروشیمی استان شامل تعداد واحدهای تولیدی، حجم خوراک مورد نیاز، مقدار سهمیه در سامانه بهین یاب و همچنین میزان تولید این واحدها درسال گذشته تهیه شود.

وی همچنین به ضرورت ارائه اطلاعات آماری مورد نیاز بدنه کارشناسی نهادهای بخش خصوصی تاکید کرد.

بر اساس این گزارش، فعالان اقتصادی استان خوزستانی یکی از مهمترین مسئولیت‎ های اجتماعی مجتمع های پتروشیمی در استان خوزستان را اختصاص سهمیه مواد اولیه به واحدهای پایین دستی این صنعت می دانند.

منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در محدوده ای به وسعت حدود 2 هزار و 850 هکتار در جنوب غربی ایران و در ساحل خلیج فارس، واقع در شهرستان بندر ماهشهر قرار گرفته شده است.

هم اکنون 21 مجتمع تولیدی با ظرفیت اسمی حدود 26 میلیون تن محصول پتروشیمیایی در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی طراحی و احداث شده اند.

حدود 40 درصد ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور در این منطقه وجود دارد.


کلید واژه ها: شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی - خوزستان - پتروشیمی - ستاد تنظیم بازار - واحدهای تولیدی - تنظیم بازار - صنایع پتروشیمی - تولیدی - درخواست - بخش خصوصی - منطقه ویژه اقتصادی - واحد - تامین - صنایع - تنظیم - بازار - استان - شیمیایی - مواد - ستاد - پیگیری - واحد تولیدی - اشتغالزایی - خصوصی - مختلف - شورای - راه اندازی - منطقه ویژه - مرور زمان - هزار

آخرین اخبار سرویس:
کاهش ارزبری 138 میلیون یورویی تولید در گروه صنعتی ایران خودرو

نظرات کارشناسی مختلفی برای ساماندهی بازار خودرو کشور مطرح است

تشریح بسته بهبود رونق کسب و کار نمایندگی های سایپا

بهبودی حدود 32 میلیون بیمار کرونایی در جهان

سفر به کدام نقاط کشور متقاضی بیشتری دارد؟

کرونا وخیم ترین رخداد نیم قرن اخیر اروپا/ گسترده ترین اعتراضات به محدودیتهای کرونایی در اروپا

بانک مکزی بر لزوم تسهیل در پرداخت تسهیلات کرونا تاکید کرد

عرضه 400 محصول استاندارد زنان روستایی به بازار

احیای 110 واحد صنعتی راکد توسط بنیاد برکت

حجم تصرفات در بستر رودخانه های کنارک بالا است

سایه انتخابات و ویروس کرونا بر سر بازارهای جهانی

فعالان بورس نشان دادند منافعی همسو با منافع اقتصاد دارند

فوتی های روزانه ی کرونا در خراسان جنوبی دو رقمی شد

«تاصیکو» به سود رسید

قیمت سکه و طلا امروز 99/08/5

آخرین آمار کرونا در ایران؛ فوت 337 بیمار در شبانه روز گذشته

اعلام رتبه بندی اپراتورهای تلفن همراه در 3 ماهه دوم سال 99

دوربین مخفی؛ صف خرید مردم برای خودروهای دارای نقص ظاهری با شرایط عجیب (فیلم)

کاهش نسبی قیمت گوشت/ با قاچاق دام برخورد شد

فارس من| سربازی، گرانی و ارز 4200؛ بررسی داغ ترین مطالبات اقتصادی روی آنتن زنده رادیو اقتصاد +فیلم

پرسپولیس برای عرضه در بورس پیش قدم می شود

دستورالعمل جدید بسته حمایتی بخش گردشگری تشریح شد

استاندار اردبیل: افزایش تسهیلات وامهای روستایی در دستور کار قرار دارد

آیا سقوط قیمت خودرو اتفاقی است؟

تکلیف سهام عدالت متوفیان چه شد؟

تشریح بسته بهبود رونق کسب و کار نمایندگی های سایپا

افزایش 50 درصدی مصرف سی ان جی در منطقه چالوس

تولید محصولات پتروشیمی در 7 ماه امسال 8 درصد افزایش یافت

رزرو آنلاین ارزان ترین تور کیش با رسپینا

قیمت بلیت هواپیما افزایش می یابد؟

تا بازگشت شرایط عادی؛ 50 مهدکودک در تهران تعطیل شد

حمایت ویژه از خودروسازها/ ترخیص فوری 300میلیون دلار قطعه

صبر مهارتی مهم در عرصه اقتصاد است

نرخ زکات دریافتی از مودیان قمی 34 درصد رشد کرد

ثبت افزایش 17 درصدی مصرف سی ان جی در استان یزد

قیمت ماسک حداکثر 1300 تومان است

نشست «احکام شرعی معاملات روز با محوریت بازار بورس» برگزار شد

اتاق بازرگانی: بانک مرکزی اسامی 70 صادرکننده کارتن خواب را اعلام کند

سهامداران از تصمیمات هیجانی و عجولانه خودداری کنند

جریمه تاریخی گلدمن ساکس به جرم غارت اموال مالزی

افزایش امکانات رایگان در آمریکا برای نویسندگان خودنشر

برداشت یاقوت سرخ از باغات کهن شهر ایوان کی

»بوف کور« شنیدنی شد

تامین 2200 میلیارد تومان بودجه غیر نقد برای خط 10 متروی تهران

فارس قطب تولید لیموشیرین کشور

پیش بینی برداشت 10 هزار تن خرما از نخلستان های بهبهان

670 هزار بیکارشده کرونایی بیمه بیکاری گرفتند

قیمت مرغ در بازار امروز دوشنبه 5 آبان ماه 99 + جدول

خرید تجهیزات جدید امداد و نجات برای مدیریت بحران تهران

چین با کنار گذاشتن اوراق قرضه آمریکا دلارزدایی را سرعت می بخشد

اینفوگرافیک/ کدام تست کرونا مطمئن تر است؟

فروش گوشت گوساله بیش از 140 هزار تومان گرانفروشی است

نظارت بر انبارهای کالا تشدید می شود

تداوم ریزش قیمت در بازار خودرو/ احتمال بازگشت پراید به کمتر از 100 میلیون تومان

اجرای فاز دوم پروژه رمزنگاری کوانتومی فضای آزاد کلید خورد

نرخ سکه به 14 میلیون تومان رسید

تغییر ساعت کاری شعب بانک کارآفرین در شهر کرمانشاه

مجوز شروع پرداخت دوباره سود سهام بانک های انگلستان

تعرفه مستقل برای هوانوردی عمومی تدوین می شود

واحدهای تولیدی بدهکار تعطیل نمی شوند، احیا می شوند

مدافع پارس جنوبی به ماشین سازی پیوست

1200 اسب بخار با طعم آلمانی

قیمت سکه و طلا در 5 آبان ماه 99

فعالیت تالار ها و رستوران ها با 30 درصد ظرفیت

نرخ ماسک 1300 تومان است/ احتمال کاهش قیمت به 500 تومان

ارزش روز سهام عدالت و دارایکم در 5 آبان 99

فعالیت کانال های تسهیلات دهی در تلگرام ذیل عنوان بانک توسعه تعاون، جعلی است

مواد شوینده تابع قیمت گذاری تثبیتی و تکلیفی سازمان حمایت نیست

تنفس در هوای مرگ!

جوانی که 6 میلیون حقوق می گیرد چطور ماهی سه سکه مهریه بدهد؟

اعلام قیمت جدید گوشت قرمز

فائو دانش متخصصان ایرانی در زمینه بهره وری آب در بخش کشاورزی را ارتقا می دهد

برداشت چای در مزارع گیلان+ عکس

طرح جامع ترافیکی شهرکرد در دست تدوین است

لغو درخواست فروش سهام عدالت امکان پذیر شد؟

برداشت سیب پاییزی مراغه+ تصاویر

مشکلی بابت پرداخت حقوق کارگران نداریم

قیمت خودرو های ایران خودرو در بازار امروز 5 آبان 99+ جدول و جزییات افزایش قیمت خودرو

70 صادرکننده کارتن خواب کجا هستند؟

آخرین خبرها از افزایش وام خرید مسکن

بیش از 400 مصوبه رفع موانع تولید در خراسان جنوبی اجرا شد

عرضه اوراق گواهی سپرده الکترونیکی 18درصد در بانک تجارت

تمدید قانون الغاء ممنوعیت صادرات کنسانتره مس تا آوریل 2021

تامین 2200 میلیارد تومان بودجه غیرنقد برای خط 10 متروی تهران

قیمت کاغذ در ایران

آغاز برداشت زعفران در خراسان رضوی

ایجاد هماهنگی در توسعه فرایند بومی سازی و بهینه سازی فرایندهای تولید در صنعت مس

عرضه سهام سرخابی ها در بازار سرمایه در چه مرحله ای است؟

رشد 34 درصدی پرداخت زکات در قم

گران ترین تبلت های بازار

اختصاص 153 فقره تسهیلات ارزان قیمت به خانوارهای دارای معلول در زنجان

قیمت مرغ در بازار امروز دوشنبه 5 آبان ماه 99 + جدول

رفع مشکل تامین ارز واردات روغن خام تا هفته آتی

چارترکنندگان عامل گرانی بلیت هواپیما/ برخورد با ایرلاین های متخلف

فعالیت اصناف کرج بعد از ساعت 23 ممنوع است

تامین 2200 میلیارد تومان بودجه غیر نقد برای خط 10 مترو تهران 

جزییات کیفیت انواع خودروهای داخلی و مونتا ژی + جدول

کسری مالی و بدهی بی سابقه در کشورهای خاورمیانه و آسیای مرکزی

بازار پنچر خرید و فروش خودرو در بیرجند/خریدار وفروشنده پای معامله نمی روند

100 پرونده تخلف سوزاندن کاه و کلش مزارع در لرستان تشکیل شد

درخواست تامین مواداولیه صنایع پایین دستی پتروشیمی خوزستان به ستاد تنظیم بازار ارجاع شد

درخواست تامین مواداولیه صنایع پایین دستی پتروشیمی خوزستان به ستاد تنظیم بازار ارجاع شد