مطالب مرتبط:
تقلب در واگذاری کارخانه آساک دوچرخ به بخش خصوصی
تقلب در واگذاری کارخانه آساک دوچرخ به بخش خصوصی
واگذاری 5 طرح مهم بزرگراهی به بخش خصوصی
تضییع حقوق مردم در واگذاری کارخانه آساک دوچرخ به بخش خصوصی
بخش خصوصی چند میلیارد دلار ارز باز نگرداند؟
-3 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 28 شهریور 1399 ساعت 14:152020-09-18اقتصادي

گذر از چاله قراردادهای IPC به چاه BOO/ واگذاری بخش حاکمیتی تولید نفت به بخش خصوصی


در قراردادهای BOO، شاهد از دست رفتن مالکیت طرح و سبب واگذاری بحث حاکمیتی، بالادستی و استراتژیک تولید و بهره برداری نفت به بخش خصوصی هستیم.

- محمد گلستان باغ، کارشناس صنعت نفت در گفتگو با خبرنگار مهر" درباره مؤثر بر ادامه روند خام فروشی نفت پس از گذشت بیش از 40 سال از عمر انقلاب اسلامی، گفت: عوامل بسیاری موجب تثبیت سیاست های خام فروشی و عدم تحول صنعت نفت با وجود مطالبات صریح انقلاب اسلامی در این حوزه شده است.

در این میان رویکرد و سیاست گذاری های کلان مدیریتی درون صنعت نفت مهم ترین و نخستین عامل به حساب می آید.

وی با اشاره به اینکه مجموعه مدیران بالادستی صنعت نفت سال هاست رقابت عملکرد مدیریتی شأن روی عدد تولید است، افزود: به طور کلی شرکت های بالادستی یک فرهنگ تحلیلی دارند و اعداد، زبان بین المللی آن ها محسوب می شود و هر زمانی هم علت را می پرسید، پاسخ را به مدیریت مجموعه و وظایف شرکت بالادستی خود مربوط می کنند و موضوع خام فروشی و صادرات دانش فنی را در حیطه وظایف خود نمی دانند.

بی شک اگر قرار است در هر صنعتی تحولی رخ دهد انتظار آن است که نخستین اقدام از سوی کارشناسان و تصمیم سازان همان صنعت انجام شود.

اما چرا مطالبه به حق انقلاب اسلامی هنوز پس از چهل و یک سال به ثمر ننشسته است؟ آیا باید از سیاره دیگری مدیر نفتی بیاوریم که مطالبات انقلاب اسلامی که منجر به شکوفایی این صنعت و قطعاً اقتصاد و اشتغال می شود را پیگیری کند؟ این داستان ادامه دارد؟ / اقدام مؤثری در صادرات دانش فنی و تجهیزات نشده است به گفته این مقام مسؤول این داستان چهل ساله مدیران تخصصی حوزه نفت است.

هرچند مدیران و مجموعه های دلسوزی نیز وجود داشته و دارند که البته به دلیل عدم همراهی سیستم و سیاست های کلان، تلاش آنها به نتیجه مناسب و کافی نرسیده است.

گلستان باغ در پاسخ به پرسش دیگر مهر درباره اوضاع صادرات دانش فنی در سال های اخیر نیز اظهار داشت: در حوزه صادرات دانش فنی چه بالادست و پایین دست و چه تجهیزات و تعمیرات تقریباً هیچ کار مؤثری انجام نشده و موضوع تبدیل به یک رؤیا شده است.

در سال های اخیر که شاهد اتفاقات عجیب تری هم بوده ایم.

نحوه اجرای پروژه ها و تعریف قراردادهای جدید به شکلی رقم می خورد که فرار از این دام خام فروشی نفتی را روز به روز مشکل و مشکل تر می کند.

وی تصریح کرد: به عنوان مثال پروژه هایی تحت عنوان 28 مخزن دو سالی است در شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب کلید خورده است.

اصل این پروژه ها اگر مبنای ظرفیت سازی باشد جای بحثی ندارد، اما امان از نحوه اجرا! این پروژه ها قرار بود با آورده سرمایه و دانش فنی شرکت های پیمانکار 2 ساله از زمان اجرا به پایان برسند که امروز نه تنها شاهد هیچکدام از وعده های اولیه نیستیم بلکه عقب ماندگی 80 درصدی از برنامه زمان بندی ثمره این روش اجراست که علاوه بر مشکلات اجرایی و تعهدات مالی و اعتباری که برای مجموعه دولت بعد به بار خواهند آورد با تعریف یک ساختار موازی درون سازمانی در دل شرکت مناطق نفتخیز جنوب، ساختار اجرایی گذشته را تحت تأثیر قرار داده و بسیاری از کمیته های تخصصی و تجارب موجود در این شرکت را کنار زده است.

قراردادهای B.

O.

O چیست؟ رییس مرکز مطالعات و هدایت انرژی (نفت) سازمان علمی پژوهشی سپاه با بیان اینکه این موضوع در آینده می تواند منجر به بی انگیزگی کارکنان در بخش های فنی، تولید و مهندسی ساختمان این شرکت شود، ادامه داد: از طرفی این ساختار موازی کلیه تصمیم سازی و تصمیم گیری ها را در گذر زمان محدود به خود خواهد نمود و اختیارات کارشناسان متخصص را در بیان نیازهای فرآیندی و تعریف پروژه های ملی دچار محدودیت می کند.

گلستان باغ با تاکید بر اینکه موضوع مهم دیگر قراردادهای ساخت، مالکیت و بهره برداری موسوم به BOO با مدت زمان 10 ساله است، تصریح کرد: این نوع قراردادها در شرکت ملی نفت می تواند به عنوان تضمین خام فروشی، عدم اتکا به تولید داخل، حذف دانش فنی تخصصی و از همه مهم تر رهاسازی منابع و ثروت ملی هیدروکربوری ایران بدون برنامه های اصولی تولید باشد.

در حقیقت طرح B.

O.

O را به بخش خصوصی می سپارد و ضمن از دست رفتن مالکیت سبب واگذاری بحث حاکمیتی، بالادستی و استراتژیک تولید و بهره برداری نفت به بخش خصوصی می شود.

اگر زوایای این قرارداد آشکار شود قطعاً حساسیت هایی که در مورد قراردادهای IPC مطرح شده بود، در اینجا نیز شکل می گیرد.

به عقیده بنده IPC چاله بود و BOO چاه.

طبق اظهارات این کارشناس صنعت نفت در این قراردادها به صورت طولانی مدت ساخت (Build)، مالکیت (Own) و بهره برداری (Operate) تأسیسات نفت، این ثروت ملی به یک شرکت خصوصی و با مجوز استفاده از تأسیسات سریع نصب شونده (اسکید) بجای تأسیسات احداث واحد دائم (غالباً در قالب قراردادهای EPC) با دستمزد سالانه حدود 15 الی 25 میلیون دلار بسته به میزان نفت تولیدی سپرده می شود که تقریباً مجموع هر دو سال و نیم یا سه سال پرداخت به این شرکت ها معادل احداث یک واحد فرآورشی ساخت دائم است.

توجه کنیم که این مبالغ برای انجام امور بهره برداری که کار روتین کارشناسان شرکت ملی نفت است از ثروت ملی و نفت ملی به این شرکت ها پرداخت می شود و جالب تر آنکه در کنار مسائل از دست رفتن مالکیت، امنیت ملی، اقتصادی، اجتماعی و تولید صیانتی با بررسی مقایسه مدیریت سرمایه در دو پروژه قراردادی BOO و مالکیت دائم، متوجه می شوید اگر تولید نفت مبنای مقایسه قرار گیرد پروژه های ساخت دائم آورده سرمایه بیشتری نسبت به پروژه های BOO خواهند داشت.

فاجعه آن است که برای ثروت ملی این مملکت بدون هیچ مطالعه کارشناسی دقیق تصمیم گیری می شود.

هرچند مدل قراردادهای B.

O.

O می تواند در شرایط خاص، موقت و یا میادین مشترک آن هم نه با پیوست ها و مدل کنونی و با نظارت دقیق تر پیشنهاد شود.

اختلاط مسؤولیت در شرکت ملی نفتخیز جنوب / چرا خام فروشی ادامه دارد؟ این مقام مسؤول گفت: مشکلات دیگری از قبیل نبود دبی سنج های دقیق برای میزان نفت ورودی، عدم نظارت بر جزییات فرآورش و فرایند، تولید استراتژیک و مسائل کلان حاکمیتی، مشکلات محیط زیستی پیش رو، نادیده گرفتن صیانت از مخازن هیدروکربوری کشور و از همه مهم تر تعهد تولید و استخراج و به عبارتی تضمین خام فروشی را نیز می توان اشاره کرد.

گلستان باغ افزود: براستی چرا دورنما و چشم انداز شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی مناطق نفتخیزجنوب و برنامه رسیدن به آن اهداف در قالب مدیریت تغییر ساختار ارائه نمی شود؟ امروز در مدیریت مناطق نفتخیز جنوب شاهد اختلاط مسؤلیت متقاضی پروژه و مجری پروژه هستیم، مسولیت های مهمی که با توجه به حمایت وزارت نفت و تاکید بر واگذاری سریع پروژه ها به یک مجموعه سپرده شده است.

متأسفانه در این بین حتی برخی کارشناسان در صورت ارائه و انتقال نظرات در خصوص سرنوشت مخازن ملی نفت ایران و تبعات انجام این پروژه ها به نحوی تهدید هم می شوند.

حال شما انتظار دارید مطالبات به حق متخصصین در حوزه گفتمان انقلاب اسلامی در خصوص شکوفایی اقتصاد نفت -کالا و مباحث صادرات دانش فنی در این آشفتگی به ثمر رسد؟ نفت، صنعت هسته ای دیگر / خام فروشی در صنعت پتروشیمی به گزارش سایت قطره و به نقل ازاسلامی نیز به آن اشاره شده است.

ساختار صنعت بالادستی تولید و فراورش نفت به عنوان نخستین لایه زنجیره ارزش نفت و گاز است که البته باوجود تمام تلاش های انجام شده در طول دوره انقلاب اسلامی ایران و پیشرفت های چشمگیر درخودکفایی تولید و فرآورش نفت خام و بومی سازی تجهیزات نفتی، می توان گفت که گام اصلی و حیاتی در صنعت نفت که حلال بسیاری از مشکلات اقتصادی، اجتماعی و حتی فرهنگی است، برداشته نشده است.

صادرات دانش فنی تخصصی و تکمیل و احیای زنجیره ارزش دو بال پرواز صنعت نفت کشور و شکوفایی اقتصاد هستند که لازم است بر اساس طرحی جامع در سند چشم انداز این صنعت گنجانده شوند.

تعبیر کارشناسان این صنعت آن است که نفت، هسته ای دیگری است، با این تفاوت که در اینجا باید زنجیره ها و حلقه های هیدروکربنی را شکافت و به محصولات با ارزش افزوده چندین برابر یک بشکه نفت خام و با قابلیت صادرات تبدیل نمود، نه اینکه فقط در بعد انرژی به آن نگاه شود.

لازمه تحول، تغییر کارکرد نفت از انرژی به ماده پایه و تکمیل زنجیره ارزش است.

مقصود از تکمیل زنجیره ارزش فقط احداث پالایشگاه، پتروشیمی و پتروپالایشگاه نیست، این ها تنها بخشی از این زنجیره به حساب می آیند و در واقع محصولات پتروشیمی نیز خود در دسته خام فروشی نفت تعریف می شوند و این زنجیره باید کامل شود.

باید جلوی خام فروشی را در خود صنعت نفت گرفت، آن وقت تئوری تولید هوشمند نفت و اقتصاد پویا شکل می گیرد.


کلید واژه ها: صنعت نفت - انقلاب اسلامی - بخش خصوصی - خام فروشی - صنعت - تولید - واگذاری - اسلامی - انقلاب - بهره برداری - خصوصی - فروشی - سیاست - بین المللی - استراتژیک - تولید نفت - مهم ترین - کارشناس - خبرنگار - مطالبات - نخستین - گلستان - عملکرد - مالکیت - مدیران - فرهنگ - ادامه - رقابت - زمانی - گفتگو

آخرین اخبار سرویس:
مساکن مهر سه جانبه اسدآباد سندتک برگی ندارند

بهره برداری از نخستین اسکله بندر صادراتی تنبک تا پایان امسال

کلنگ 92 واحد مسکونی اقدام ملی مسکن در بویین زهرا به زمین زده شد

افزایش 120 درصدی صادرات پالایشگاه ستاره خلیج فارس

خودرو سازان عامل اصلی آشفتگی قیمت ها در بازار خودرو

صادرات بزرگ ترین محموله بنزین در تاریخ بورس انرژی ایران

قیمت پرواز های داخلی کاهش نیافت

2 میلیون و 900 هزار حلقه لاستیک با نرخ دولتی در کشور توزیع شد

آخرین وضعیت بازار اجاره مسکن در تهران

پیش بینی اتاق بازرگانی ایران از آینده قیمت دلار

رصد هم نشینی ماه و مشتری را از دست ندهید

احتمال پرداخت یک یارانه ماهانه دیگر هم وجود دارد

میزان سهمیه بنزین واریزی در آبان ماه + جدول

دلایل برگ ریزان دلار در خزان طبیعت/ از آزادسازی پول های بلوکه شده در عراق تا عرضه ارز در سامانه نیما

وجود 10 هزار واحد راکد و غیرفعال در شهرک های صنعتی

دلایل برگریزان دلار در خزان طبیعت/ از آزادسازی پول های بلوکه شده در عراق تا عرضه ارز در سامانه نیما

«سهم آشنا»؛ بازارگردان اختصاصی نمادهای بزرگ بازار سرمایه

قیمت خودرو سایپا و قیمت خودرو ایران خودرو پنجشنبه 1 آبان 99+ جدول قیمت بازار و جزییات قیمت گذاری خودرو

رابطه چینی ها و رشد اقتصادی در ایران

مروری بر عناوین صفحه نخست روزنامه های امروز اصفهان

ابراز تاسف واعظی از حمله نمایندگان به دولت

تجارت خارجی در نیمه دوم سال افزایش می یابد

کرونا در آلمان رکورد زد؛ بیش از 11 هزار مبتلا در یک روز

مساکن مهر سه جانبه اسدآباد سندتک برگی ندارند

مهاجرت بی بازگشت جوانان از کشور و تاثیر منفی آن بر جمعیت

قیمت سکه در میانه پاییز | سکه به کانال 13 میلیون تومان باز می گردد؟

افزایش 12 درصدی تولید سیب درختی در پیرانشهر

حکم یک میلیاردی تعزیرات زنجان برای قاچاقچی البسه

واحدهای مسکونی روستایی در تایباد و باخرز نیمه تمام مانده است

واگذاری مسکن طرح اقدام ملی

تعدادی وانت و موتور برقی به ناوگان پست اضافه می شود

158 فقره پرونده تخلفاتی برای واحدهای تولید و عرضه ماسک در آذربایجان شرقی تشکیل شد

اصلاح شبکه فرسوده فاضلاب کنگاور در حال اجرا است

توزیع 25 هزار بسته معیشتی در شهرستان جویبار

مهار و توقیف 94 رأس احشام قاچاق

اختصاص 45 میلیارد تومان برای پروژه های جهاد کشاورزی استان

تامین صِرف اهداف کارفرما توسط معماران، توسعه نامتوازن شهر را درپی دارد

به زودی تعدادی وانت و موتور برقی به ناوگان پست اضافه می شود

امروز؛ بزرگترین افتتاح تاریخ مسکن مهر کشور انجام می شود

خط تولید ماسک تمام اتوماتیک در دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود افتتاح شد

فاز نخست مینی پالایشگاه پلدختر آبان 99 افتتاح می شود

14 میلیون و 375 هزار هکتار در کشور جنگل وجود دارد

خروج پول حقیقی ها از بازار سرمایه

وزارت بهداشت: برای تعطیلی هفته بعد محدودیتی اعلام نمی کنیم (فیلم)

قیمت جهانی طلا در 1 آبان 99

چگونه از برق رایگان استفاده کنیم؟

4000 میلیارد ریال تسهیلات برای صادرات محصولات کشاورزی پرداخت می شود

45 میلیارد تومان برای پروژه های جهاد کشاورزی استان اختصاص می یابد

بلیت هواپیما چراغ خاموش گران شد / بازار به نرخ دلار / انسولین کجاست؟

خراسان شمالی می تواند دپارتمان ملی مهارت اصناف باشد

تسهیلات ویژه 4000 میلیارد ریالی بانک کشاورزی برای فعالیت های صادراتی محصولات کشاورزی

صدور اولین مجوز پرورش جلبک اسپرولینا در فارس

راه اندازی پنجره واحد برای تسریع در تهاتر کالاهای مورد نیاز با نفت

1500 واحد صنفی و خدماتی در زنجان پلمب شد

چشم به راه ثبات

چگونه یک خاتم کاری خوب را تشخیص دهیم؟

کاهش 65 درصدی فعالیت چاپخانه ها در زنجان

چگونه از برق رایگان استفاده کنیم؟

نخستین اسکله بندر صادراتی تنبک امسال به بهره برداری می رسد

قزوین در عرصه استقبال از سرمایه گذاران خوش درخشیده است

133 فعالیت آماری در استان مرکزی هدفگذاری شد

قیمت گذاری دستوری و اثرات مخربش بر بازار سرمایه

بسته های معیشتی اوقاف تالش به نیازمندان توزیع شد

نیمه تمام ماندن ساخت 140 واحد مسکونی روستایی در تایباد و باخرز

هزینه رهن و اجاره آپارتمان در امانیه چقدر است؟

کمبودی در عرضه مرغ وجود ندارد

رییس اتاق بازرگانی ایران و عراق: 80 میلیارد دلار از منابع ایران بلوکه شده/ احتمال بازگردانی 5 میلیارد ارز مسدود شده در عراق بسیار بالاست

/گزارش/ اعتیاد، ریشه معضلات خانوادگی

گوسفندان اصلاح نژاد شیروان هر هشت ماه بره دهی دارند

گوسفندان اصلاح نژاد شیروان هر هشت ماه بره دهی دارد

/پیگیری پروژه/ فاز نخست مینی پالایشگاه پلدختر آبان 99 افتتاح می شود

رییس جهاد کشاورزی لرستان: 30درصد نهاده های دامی با نرخ دولتی تامین می شود

اعتیاد، ریشه معضلات خانوادگی

150 تن سیمان در اهر توزیع شد

برداشت 65 تن سنجد از باغ های آذربایجان غربی

طرح مشترک دولت و مجلس برای ساماندهی بازار خودرو

کارآفرینی با پیله های ابریشمی/ کرم ابریشم چینی بازار مشهد را تسخیر کرده است

قیمت خودرو های ایران خودرو امروز پنجشنبه 1 آبان 99+جدول

روی زرد زرشک برای کشاورزان/ محصولی استراتژیک که روی دست مانده است

2836 واحد طرح ملی مسکن و مسکن مهر در استان کرمان افتتاح می شود

راز بالا و پایین شدن دلار

صفحه نخست روزنامه های پنجشنبه

4000 میلیارد ریال تسهیلات برای صادرات محصولات کشاورزی استان بوشهرپرداخت می شود

افزایش کشفیات قاچاق احشام وسوخت در خوزستان

لرستانیها امسال 75 درصد کمتر از پارسال طلا خریدند

اشتغال 3هزار نفر در بزرگترین بازار تخمه های آجیلی کشور

رشد 85 درصدی صادرات از سیستان و بلوچستان به کشور پاکستان

افزایش سهمیه سوخت ناوگان بار درون شهری در صورت ثبت پیمایش

قیمت خودرو های سایپا امروز پنجشنبه 1 آبان 99 +جدول

13.3 میلیارد لیتر بنزین یارانه ای توزیع شد / پرداخت سالانه  3.2 میلیون یارانه به دارندگان خودرو

تداوم کاهش قیمت خودرو در بازار / پراید 110 میلیون تومانی هم فروش نمی رود

فیلم/5 نکته کلیدی برای تازه واردهای بورسی از زبان رییس سازمان بورس

مطالبات بازنشستگان تامین اجتماعی از بهبود معیشت تا بازنگری در افزایش حقوق/ بعد از همسان سازی نوبتِ سامان دهی بیمه تکمیلی است/ لزوم تجمیعِ حمایت های نقدی و غیرنقدی

قیمت طلا کاهش یافت

نابسامانی های آرد و گندم از کجا سرچشمه می گیرد؟

مروری بر مطبوعات و پایگاه های خبری زنجان

طرح های نساجی خراسان جنوبی با مشارکت ایدرو تکمیل می شود

ذوب آهن اصفهان از زیان انباشته خارج شد

آمار کرونا جهان یکم آبان؛ 6855 فوتی و 437 هزار ابتلای جدید

همسان سازی تبعیض آمیز حقوق بازنشستگان

گذر از چاله قراردادهای IPC به چاه BOO/ واگذاری بخش حاکمیتی تولید نفت به بخش خصوصی

گذر از چاله قراردادهای IPC به چاه BOO/ واگذاری بخش حاکمیتی تولید نفت به بخش خصوصی