مطالب مرتبط:
تقلب در واگذاری کارخانه آساک دوچرخ به بخش خصوصی
تقلب در واگذاری کارخانه آساک دوچرخ به بخش خصوصی
واگذاری 5 طرح مهم بزرگراهی به بخش خصوصی
تضییع حقوق مردم در واگذاری کارخانه آساک دوچرخ به بخش خصوصی
بخش خصوصی چند میلیارد دلار ارز باز نگرداند؟
-3 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 28 شهریور 1399 ساعت 14:152020-09-18اقتصادي

گذر از چاله قراردادهای IPC به چاه BOO/ واگذاری بخش حاکمیتی تولید نفت به بخش خصوصی


در قراردادهای BOO، شاهد از دست رفتن مالکیت طرح و سبب واگذاری بحث حاکمیتی، بالادستی و استراتژیک تولید و بهره برداری نفت به بخش خصوصی هستیم.

- محمد گلستان باغ، کارشناس صنعت نفت در گفتگو با خبرنگار مهر" درباره مؤثر بر ادامه روند خام فروشی نفت پس از گذشت بیش از 40 سال از عمر انقلاب اسلامی، گفت: عوامل بسیاری موجب تثبیت سیاست های خام فروشی و عدم تحول صنعت نفت با وجود مطالبات صریح انقلاب اسلامی در این حوزه شده است.

در این میان رویکرد و سیاست گذاری های کلان مدیریتی درون صنعت نفت مهم ترین و نخستین عامل به حساب می آید.

وی با اشاره به اینکه مجموعه مدیران بالادستی صنعت نفت سال هاست رقابت عملکرد مدیریتی شأن روی عدد تولید است، افزود: به طور کلی شرکت های بالادستی یک فرهنگ تحلیلی دارند و اعداد، زبان بین المللی آن ها محسوب می شود و هر زمانی هم علت را می پرسید، پاسخ را به مدیریت مجموعه و وظایف شرکت بالادستی خود مربوط می کنند و موضوع خام فروشی و صادرات دانش فنی را در حیطه وظایف خود نمی دانند.

بی شک اگر قرار است در هر صنعتی تحولی رخ دهد انتظار آن است که نخستین اقدام از سوی کارشناسان و تصمیم سازان همان صنعت انجام شود.

اما چرا مطالبه به حق انقلاب اسلامی هنوز پس از چهل و یک سال به ثمر ننشسته است؟ آیا باید از سیاره دیگری مدیر نفتی بیاوریم که مطالبات انقلاب اسلامی که منجر به شکوفایی این صنعت و قطعاً اقتصاد و اشتغال می شود را پیگیری کند؟ این داستان ادامه دارد؟ / اقدام مؤثری در صادرات دانش فنی و تجهیزات نشده است به گفته این مقام مسؤول این داستان چهل ساله مدیران تخصصی حوزه نفت است.

هرچند مدیران و مجموعه های دلسوزی نیز وجود داشته و دارند که البته به دلیل عدم همراهی سیستم و سیاست های کلان، تلاش آنها به نتیجه مناسب و کافی نرسیده است.

گلستان باغ در پاسخ به پرسش دیگر مهر درباره اوضاع صادرات دانش فنی در سال های اخیر نیز اظهار داشت: در حوزه صادرات دانش فنی چه بالادست و پایین دست و چه تجهیزات و تعمیرات تقریباً هیچ کار مؤثری انجام نشده و موضوع تبدیل به یک رؤیا شده است.

در سال های اخیر که شاهد اتفاقات عجیب تری هم بوده ایم.

نحوه اجرای پروژه ها و تعریف قراردادهای جدید به شکلی رقم می خورد که فرار از این دام خام فروشی نفتی را روز به روز مشکل و مشکل تر می کند.

وی تصریح کرد: به عنوان مثال پروژه هایی تحت عنوان 28 مخزن دو سالی است در شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب کلید خورده است.

اصل این پروژه ها اگر مبنای ظرفیت سازی باشد جای بحثی ندارد، اما امان از نحوه اجرا! این پروژه ها قرار بود با آورده سرمایه و دانش فنی شرکت های پیمانکار 2 ساله از زمان اجرا به پایان برسند که امروز نه تنها شاهد هیچکدام از وعده های اولیه نیستیم بلکه عقب ماندگی 80 درصدی از برنامه زمان بندی ثمره این روش اجراست که علاوه بر مشکلات اجرایی و تعهدات مالی و اعتباری که برای مجموعه دولت بعد به بار خواهند آورد با تعریف یک ساختار موازی درون سازمانی در دل شرکت مناطق نفتخیز جنوب، ساختار اجرایی گذشته را تحت تأثیر قرار داده و بسیاری از کمیته های تخصصی و تجارب موجود در این شرکت را کنار زده است.

قراردادهای B.

O.

O چیست؟ رییس مرکز مطالعات و هدایت انرژی (نفت) سازمان علمی پژوهشی سپاه با بیان اینکه این موضوع در آینده می تواند منجر به بی انگیزگی کارکنان در بخش های فنی، تولید و مهندسی ساختمان این شرکت شود، ادامه داد: از طرفی این ساختار موازی کلیه تصمیم سازی و تصمیم گیری ها را در گذر زمان محدود به خود خواهد نمود و اختیارات کارشناسان متخصص را در بیان نیازهای فرآیندی و تعریف پروژه های ملی دچار محدودیت می کند.

گلستان باغ با تاکید بر اینکه موضوع مهم دیگر قراردادهای ساخت، مالکیت و بهره برداری موسوم به BOO با مدت زمان 10 ساله است، تصریح کرد: این نوع قراردادها در شرکت ملی نفت می تواند به عنوان تضمین خام فروشی، عدم اتکا به تولید داخل، حذف دانش فنی تخصصی و از همه مهم تر رهاسازی منابع و ثروت ملی هیدروکربوری ایران بدون برنامه های اصولی تولید باشد.

در حقیقت طرح B.

O.

O را به بخش خصوصی می سپارد و ضمن از دست رفتن مالکیت سبب واگذاری بحث حاکمیتی، بالادستی و استراتژیک تولید و بهره برداری نفت به بخش خصوصی می شود.

اگر زوایای این قرارداد آشکار شود قطعاً حساسیت هایی که در مورد قراردادهای IPC مطرح شده بود، در اینجا نیز شکل می گیرد.

به عقیده بنده IPC چاله بود و BOO چاه.

طبق اظهارات این کارشناس صنعت نفت در این قراردادها به صورت طولانی مدت ساخت (Build)، مالکیت (Own) و بهره برداری (Operate) تأسیسات نفت، این ثروت ملی به یک شرکت خصوصی و با مجوز استفاده از تأسیسات سریع نصب شونده (اسکید) بجای تأسیسات احداث واحد دائم (غالباً در قالب قراردادهای EPC) با دستمزد سالانه حدود 15 الی 25 میلیون دلار بسته به میزان نفت تولیدی سپرده می شود که تقریباً مجموع هر دو سال و نیم یا سه سال پرداخت به این شرکت ها معادل احداث یک واحد فرآورشی ساخت دائم است.

توجه کنیم که این مبالغ برای انجام امور بهره برداری که کار روتین کارشناسان شرکت ملی نفت است از ثروت ملی و نفت ملی به این شرکت ها پرداخت می شود و جالب تر آنکه در کنار مسائل از دست رفتن مالکیت، امنیت ملی، اقتصادی، اجتماعی و تولید صیانتی با بررسی مقایسه مدیریت سرمایه در دو پروژه قراردادی BOO و مالکیت دائم، متوجه می شوید اگر تولید نفت مبنای مقایسه قرار گیرد پروژه های ساخت دائم آورده سرمایه بیشتری نسبت به پروژه های BOO خواهند داشت.

فاجعه آن است که برای ثروت ملی این مملکت بدون هیچ مطالعه کارشناسی دقیق تصمیم گیری می شود.

هرچند مدل قراردادهای B.

O.

O می تواند در شرایط خاص، موقت و یا میادین مشترک آن هم نه با پیوست ها و مدل کنونی و با نظارت دقیق تر پیشنهاد شود.

اختلاط مسؤولیت در شرکت ملی نفتخیز جنوب / چرا خام فروشی ادامه دارد؟ این مقام مسؤول گفت: مشکلات دیگری از قبیل نبود دبی سنج های دقیق برای میزان نفت ورودی، عدم نظارت بر جزییات فرآورش و فرایند، تولید استراتژیک و مسائل کلان حاکمیتی، مشکلات محیط زیستی پیش رو، نادیده گرفتن صیانت از مخازن هیدروکربوری کشور و از همه مهم تر تعهد تولید و استخراج و به عبارتی تضمین خام فروشی را نیز می توان اشاره کرد.

گلستان باغ افزود: براستی چرا دورنما و چشم انداز شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی مناطق نفتخیزجنوب و برنامه رسیدن به آن اهداف در قالب مدیریت تغییر ساختار ارائه نمی شود؟ امروز در مدیریت مناطق نفتخیز جنوب شاهد اختلاط مسؤلیت متقاضی پروژه و مجری پروژه هستیم، مسولیت های مهمی که با توجه به حمایت وزارت نفت و تاکید بر واگذاری سریع پروژه ها به یک مجموعه سپرده شده است.

متأسفانه در این بین حتی برخی کارشناسان در صورت ارائه و انتقال نظرات در خصوص سرنوشت مخازن ملی نفت ایران و تبعات انجام این پروژه ها به نحوی تهدید هم می شوند.

حال شما انتظار دارید مطالبات به حق متخصصین در حوزه گفتمان انقلاب اسلامی در خصوص شکوفایی اقتصاد نفت -کالا و مباحث صادرات دانش فنی در این آشفتگی به ثمر رسد؟ نفت، صنعت هسته ای دیگر / خام فروشی در صنعت پتروشیمی به گزارش سایت قطره و به نقل ازاسلامی نیز به آن اشاره شده است.

ساختار صنعت بالادستی تولید و فراورش نفت به عنوان نخستین لایه زنجیره ارزش نفت و گاز است که البته باوجود تمام تلاش های انجام شده در طول دوره انقلاب اسلامی ایران و پیشرفت های چشمگیر درخودکفایی تولید و فرآورش نفت خام و بومی سازی تجهیزات نفتی، می توان گفت که گام اصلی و حیاتی در صنعت نفت که حلال بسیاری از مشکلات اقتصادی، اجتماعی و حتی فرهنگی است، برداشته نشده است.

صادرات دانش فنی تخصصی و تکمیل و احیای زنجیره ارزش دو بال پرواز صنعت نفت کشور و شکوفایی اقتصاد هستند که لازم است بر اساس طرحی جامع در سند چشم انداز این صنعت گنجانده شوند.

تعبیر کارشناسان این صنعت آن است که نفت، هسته ای دیگری است، با این تفاوت که در اینجا باید زنجیره ها و حلقه های هیدروکربنی را شکافت و به محصولات با ارزش افزوده چندین برابر یک بشکه نفت خام و با قابلیت صادرات تبدیل نمود، نه اینکه فقط در بعد انرژی به آن نگاه شود.

لازمه تحول، تغییر کارکرد نفت از انرژی به ماده پایه و تکمیل زنجیره ارزش است.

مقصود از تکمیل زنجیره ارزش فقط احداث پالایشگاه، پتروشیمی و پتروپالایشگاه نیست، این ها تنها بخشی از این زنجیره به حساب می آیند و در واقع محصولات پتروشیمی نیز خود در دسته خام فروشی نفت تعریف می شوند و این زنجیره باید کامل شود.

باید جلوی خام فروشی را در خود صنعت نفت گرفت، آن وقت تئوری تولید هوشمند نفت و اقتصاد پویا شکل می گیرد.


کلید واژه ها: صنعت نفت - انقلاب اسلامی - بخش خصوصی - خام فروشی - صنعت - تولید - واگذاری - اسلامی - انقلاب - بهره برداری - خصوصی - فروشی - سیاست - بین المللی - استراتژیک - تولید نفت - مهم ترین - کارشناس - خبرنگار - مطالبات - نخستین - گلستان - عملکرد - مالکیت - مدیران - فرهنگ - ادامه - رقابت - زمانی - گفتگو

آخرین اخبار سرویس:
کوچ مردم تهران به قرچک

اجرای طرح مطالعاتی بهره وری شهرداری قم تا پایان سال

رکورد روزانه مبتلایان به کووید 19 در جمهوری آذربایجان

نبود تعادل در عرضه و تقاضا عامل اصلی بی ثباتی در اقتصاد ایران است

بازار آتی سکه احیا می شود؟

پیش بینی بازار معاملات آتی سکه

سوداگران حوزه آرد و نان در گلستان دستگیر شدند

دستورالعمل تهیه اگ نودل کریسپی با میگو

بازار آتی سکه احیا می شود؟

سوداگران حوزه آرد و نان در گلستان دستگیر شدند

یک اتفاق احتمالی در بورس از هفته بعد

جاروبرقی را چند بخریم؟

قیمت انواع موتورسیکلت در 8 آبان

با رعایت چند نکته سلفی بهتری بگیرید

وزیر صمت از مردم عذرخواهی کرد

قیمت روز نبشی در بازار (8 آبان) + جدول

جاروبرقی چند؟ | جدول قیمت برندهای مختلف جاروبرقی

طوفان زیتا در آمریکا؛ قطعی برق و توقف تولید نفت خام خلیج مکزیک

طوفان زیتا در آمریکا؛ قطعی برق و توقف تولید نفت خام خلیج مکزیک

پیش بینی بازار بورس در آینده نزدیک

برنی سندرز: ترامپ 287 میلیون دلار از بدهی های خود را لغو کرد

آمریکا چند شهروند و نهاد فعال در بخش پتروشیمی ایران را تحریم کرد

227 هزار هکتار اراضی ملی استان بوشهر نهال کاری شد

عرضه تمام محصولات فولادی به زودی در بورس

شرایط جدید ثبت نام ایران خودرو و سایپا

صرافان دست از خرید دلار کشیدند/ بازار ارز در آستانه تغییر فاز

سندرز: ترامپ 885 میلیون دلار یارانه را به امپراتوری املاک خود اختصاص داد

سندرز: ترامپ 885 میلیون دلار یارانه را به امپراتوری املاک خود اختصاص داد

آمریکا 8 شرکت فعال در بخش پتروشیمی ایران را تحریم کرد

آمریکا 8 شرکت فعال در بخش پتروشیمی ایران را تحریم کرد

آخرین مرکز شبانه روزی فوریت های بررسی مشکلات واحد های تولیدی، شنبه افتتاح می شود/ مرکز ویژه ای بر عملکرد این مراکز نظارت خواهد کرد

بیان مشکلات بورس از زبان یک مسئول

راه اندازی30مرکز فوریتهای بررسی مشکلات تولیدیها

راه اندازی30 مرکز فوریتهای بررسی مشکلات واحدهای تولیدی

بورس قطعا صعودی می شود!

قیمت روز صفحه ستون در بازار (8 آبان) + جدول

استاندار بر ضرورت تقویت زیرساخت های شهرک های صنعتی مازندران تاکید کرد

چرا آمار مبتلایان به کرونا در ایران صعودی شد؟ + فیلم

پاداش بازنشستگی سال 98 آماده واریز است

سرمایه گذار بخش خصوصی آماده احیای ایران پوپلین/ آیا رؤیای احیای صنعت نساجی در گیلان محقق می شود؟

آمادگی بنیاد برکت برای سرمایه گذاری در مازندران

آغاز برداشت بِه در بردسیر

توضیحات وزیر صمت درباره علت کمبود روغن در بازار+ ویدیو

علت مشکلات عرضه فولاد در بورس چیست؟

خودرو های موعد تحویل مهر سایپا مشمول افزایش قیمت نمی شوند

رییس انستیتو پاستور: به دنبال افزایش تعداد تست ها، آمار مبتلایان نیز بیشتر شده است

علت اینکه ماهی کپور را در شالیزار های برنج پرورش می دهند چیست؟+ عکس

افت شاخص بورس در هفته اول آبان

گاز خانگی هرگز قطع نمی شود

ماشه بی اعتمادی به بورس کشیده شده است

سوداگران حوزه آرد در گلستان دستگیر شدند

صدور 54 گواهی انطباق برای محصولات دانش بنیان

یارانه 120 هزار تومانی به چه کسانی تعلق می گیرد؟

کمیاب شدن روغن خوراکی در شیراز

ترامپ عاشق سوسیالیسم برای خودش است

بازار کار و شرایط پیچیده اقتصادی

قیمت روز ناودانی در بازار (8 آبان) + جدول

تشدید سطح هشدار کرونایی در برخی مناطق انگلیس

مرکز شبانه روزی بررسی واحدهای تولیدی لرستان راه اندازی می شود

آیاحقوق بازنشستگان صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر همسان سازی می شود

کارخانه «آزمایش» طویله گوسفندان شد!

اجرای سینمای ساحلی در دستور کار منطقه آزاد کیش

افزایش هزار درصدی قیمت مواد اولیه لوازم خانگی|قدردانی ناظر مجلس در شورای عالی بورس از دستگاه قضا|نیاز 1.9 میلیون تنی واردات روغن خام برای تنظیم بازار روغن

تصاویر| برداشت توتون در مازندران

پرداخت مطالبات مراکز درمانی و پزشکان طرف قرار داد بیمه سلامت

توصیه ایمیدرو به سهام داران: به وضعیت بنیادی و سوددهی شرکت ها توجه کنید

ببینید | خبرخوش وزیر صمت درخصوص واردات و صادرات

قیمت روز پروفیل در بازار (8 آبان) + جدول

سرمایه گذار بخش خصوصی آماده احیای ایران پوپلین در گیلان/ آیا رؤیای احیای صنعت نساجی در گیلان محقق می شود؟

سقوط آزاد ارزش صندوق پالایش یکمِ دولت| تخفیف قیمت خوراک برای کاهش ضرر سهامداران پالایشی

صرافان دست از خرید دلار کشیدند

قیمت 206 بیش از 30 میلیون کاهش یافت

بازداشت رییس یکی از بانک های دورود لرستان/ علت: بی توجهی به مصوبات ستاد کرونا

شرکت هواپیمایی اتریش ظرفیت خود را کاهش داد

«هالک»؛ سگ غول پیکر لیونل مسی چقدر می ارزد؟

کمیاب شدن روغن خوراکی در فارس و وعده مسئولان

توصیه ایمیدرو به سهام داران: به وضعیت بنیادی و سوددهی شرکت ها توجه کنید

تحریم 8 شرکت فعال در بخش پتروشیمی ایران

تحریم های جدید آمریکا علیه پتروشیمی ایران

افزایش سهمیه واحدهای مسکن محرومان استان ایلام

ریزش بورس، به کام حقوقی ها به ضرر مردم!

جهانگیری: باید عوامل تشکیل اجتماع مشهد شناسایی و با آن ها برخورد قانونی شود/عراقچی: در خصوص قره باغ با روسیه رویکرد مشترک داریم

تحریم ها تکراری و بی اثر است/ صادرات پتروشیمی ایران افزایش هم داشته است

تعطیلی بازار روزهای پیشوا

سی ان ان: بحران کرونا همچنان تهدیدی عظیم برای اقتصاد آمریکا است

قیمت روز فلزات اساسی (8 آبان) + جدول

درخواست مجوز برای طرح مسجد بزرگ بیرمنگام

استانداردسازی 13 واحد اقامتی در قزوین

تخصیص ناعادلانه ارز و بی تفاوتی به هشدارها در مورد کمبود روغن

سطح اراضی صنعتی در مازندران 100 درصد افزایش می یابد

آمادگی تاتارستان برای گسترش فعالیت های تجاری با گیلان

شمار مبتلایان کرونا در جهان از 45 میلیون نفر گذشت

جدول قیمت گوشی شیائومی امروز پنجشنبه 8 آبان 99

سطح اراضی صنعتی در مازندران 100 درصد افزایش می یابد

افت شاخص بورس در هفته اول آبان

افت قیمت نفت در بازارهای جهانی

آمادگی تاتارستان برای گسترش فعالیت های تجاری با گیلان

نگرانی ها از کاهش حساسیت های کرونایی در مازندران

صرافان دست از خرید دلار کشیدند/بازار ارز در آستانه تغییر فاز

شرایط ثبت نام پیش فروش 3 روزه محصولات سایپا

گذر از چاله قراردادهای IPC به چاه BOO/ واگذاری بخش حاکمیتی تولید نفت به بخش خصوصی

گذر از چاله قراردادهای IPC به چاه BOO/ واگذاری بخش حاکمیتی تولید نفت به بخش خصوصی