مطالب مرتبط:
تقویت واحد های تولیدی مهمترین گام برای جهش تولید/ باید از کارآفرینان و تعاونی ها حمایت شود
پشتیبانی بانک پارسیان از طرح های زیر بنایی و مولد اقتصاد با هدف جهش تولید
کارگروه رفع موانع تولید
نقشه راه هوافضا در «جهش تولید» تدوین می شود/ لزوم انسجام حوزه فضایی در کشور
رصد توصیه های رهبر معظم انقلاب در سال جهش تولید (22)
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 28 شهریور 1399 ساعت 13:452020-09-18اقتصادي

جهش تولید نیازمند نگاه کارشناسی است؛ صنعت یزد در حصار موانع


برخی صنعتگران شاخص یزد معتقد هستند جهش تولید نیازمند نگاه کارشناسی و تخصصی است و از آنجایی که صنعت استان در حصار موانع متعدد وجود دارد، - تحقق جهش تولید در آن مستلزم اراده ای فراتر از سیاست ها و شعارهای دولت محسوب می شود.

بازار؛ گروه استان ها: صنعتگران شاخص استان یزد دست یاری به سوی دستگاه قضای استان دراز کرده و ضمن ابراز خرسندی بابت نگاه مقبول استان به رونق و جهش تولید، از گستردگی و تعدد موانع پیش روی توسعه صنعت در یزد اظهار گلایه کردند.

صنعتگران یزدی در گفته های منتقدانه خود نسبت به وجود قوانین دست وپا گیر و دستورالعمل ها و بخشنامه های غیرکارشناسی اعتراض کرده و درخواست پیگیری موضوعاتی را دادند که تاکنون از سوی هیچ مرجعی حل مسئله نشده است.

این نوشتار حاکی از درددل های قضایی رؤسای انجمن های نساجی، فناوری اطلاعات، ماشین سازی، خودرو، نیرومحرکه و انجمن صنایع تحقیق و توسعه در استان یزد با موضوع مشکلات و موانع جهش تولید در صنعت یزد است.

قوانین دست وپاگیر و غیرتخصصی، عامل تخلفات مجتبی دستمالچیان، رییس انجمن صنایع نساجی خانه صنعت، معدن و تجارت استان یزد ضمن گله از شرایط ایجاد شده، تصریح می کند: اگر باور این باشد که جنگ اقتصادی و تحریم است، پس باید از تولید حمایت شود؛ این در حالی است که متأسفانه از تولید آنگونه که باید حمایت نمی شود.

دستمالچیان به مشکل کار تولیدکنندگان با صرافی های دارای مجوز بانک مرکزی اشاره می کند و می گوید: مشکل بزرگ صنعتگر این است که بانک مرکزی به صرافی ها مجوز می دهد و آنها را برای خرید ارز مجاز می داند.

اما صنعتگران با صرافی های بسیاری مواجه شده اند که سر آنها کلاه گذاشته اند و پس از مراجعه صنعتگر به بانک مرکزی نیز، پاسخی که دریافت می شود این است که ما فقط به این صرافی مجوز داده ایم.

وی از دیگر مشکلات صنعت مسائل مرتبط با بازگشت ارز را بیان می کند و می افزاید: مطرح است که باید ارز را برگردانیم و یا واردات در مقابل صادرات به همان مبلغ انجام گیرد؛ این در حالی است که این قوانین، صرفأ محدودیت زا است و صنعتگر را برای پیشبرد کار، مجبور به تخلف می کند.

گلایه از سیستم موجود این فعال اقتصادی ضمن گلایه از اینکه باید کار به طور سیستمی درست شود، می گوید: تأسف ما این است که مشکلات دست و پاگیر عرصه صنعت دارای راهکار است اما متأسفانه به نظر می رسد آقایان بر خلاف شعار جهش تولید ، نه تنها قصد ایجاد جهش در تولید ندارند، بلکه مانع تولید می شوند.

دستمالچیان مسئله تراکنش های بانکی را نیز از دیگر مشکلات صنایع می داند و می افزاید: در شرایطی که سیستم فروش کاملأ مکانیزه نیست و بازاری ها به هیچ وجه قصد دریافت فاکتور از کارخانه را ندارند، کارخانه می ماند و سازمان مالیاتی که فاکتورهای ناشی از این موضوع نیز بعضأ صنعتگر را به سمت تخلف سوق می دهد که متأسفانه باعث می شود نگاه به تولیدکننده به چشم یک مجرم و زالوصفت باشد که انگار حق مردم را خورده است.

وی افزود: با در نظر گرفتن شرایط زمانی و نقش گذر زمان در افزایش خسارات وارده به واحدهای صنعتی، برای رفع مشکلات صنایع استان به ویژه مسائل مربوط به ترخیص بار از گمرک پیگیری شود.

موانع تولید متأثر از تصمیمات غیرکارشناسی حمیدرضا کریم نژاد، رییس انجمن فناوری اطلاعات خانه صنعت، معدن و تجارت استان یزد با تأکید بر اینکه بخش اعظم چالش ها و موانع تولید متأثر از تصمیمات غلط دولت و سازمان های اجرایی است، بیان می کند: علی رغم شفافیتی که وجود دارد، دستگاه های اجرایی یا واقعأ اطلاعاتی در حوزه صنعت ندارند و یا به صورت جزیره ای عمل کرده و تصمیماتی می گیرند که برای تولیدکننده مشکل ساز می شود.

این صنعتگر به مشکل اجناس خوابیده در گمرک اشاره می کند و می افزاید: مشکل بزرگی که سد راه تولید است کارکنانی هستند که در انجام وظیفه خود کوتاهی کرده و بخش صنعت را دچار چالش می کنند.

وی در همین راستا بهره مندی از سیستم های نوآورانه با امنیت و شفافیت بالا را لازمه مسائل حاکمیتی مرتبط با صنایع می داند و می گوید: سامانه های متکی بر فناوری اطلاعات می توانند با افزایش شفافیت و همچنین سرعت بالای اقدام امور، از خسارات جبران ناپذیری که به دلیل خطای نیروی انسانی دامنگیر اهالی صنعت می شود، جلوگیری کنند.

موانع تولید، امان تولیدکننده را بریده است جلال پروانه اردکانی، رییس انجمن ماشین سازی، خودرو و نیرومحرکه خانه صنعت، معدن و تجارت استان یزد اظهار می کند: موانع تولید از زمان استارت کار تا زمان بهره وری از یک سو و پس از آن نیز از سوی دیگر صنعتگران را دچار مشکل کرده است.

پروانه اردکانی می گوید: مشکلات سدّ راه تولید، قبل از تأسیس شرکت به ویژه خرید ماشین آلات نفس تولیدکننده را به شماره می اندازد و پس از گشایش و ورود ماشین آلات نیز، برخورد با گمرک ایران به گونه ای دیگر برای تولیدکنندگان مشکل زا می شود.

وی با بیان اینکه در کشور ما ثبات قانون وجود ندارد، می افزاید: قوانین دست و پاگیر، صنعتگر را دچار مشکل کرده است و همچنان هر سال شعار سال در راستای رونق و جهش تولید نامگذاری می شود؛ این در حالی است که تولیدکنندگان هنوز چیزی از رفع موانع تولید و جهش تولید ندیده اند.

پروانه همچنین تأکید می کند: مشکل ما وزارت صنعت است.

به قاطع می گویم، قوانین وزارت صنعت یا برای افراد خاص است و یا به شکلی است که برای ما قابل هضم نیست.

رییس انجمن ماشین سازی، خودرو و نیرومحرکه خانه صمت استان یزد تصریح می کند: انجمن ماشین سازی برای تأمین مواد اولیه هر روز دچار یک مشکل است و اکنون تنها راه امید ما این است که قوه قضاییه وارد این موضوع شود.

مشکلات صنعتگران توسط غیرصنعتگر درک نمی شود رییس انجمن صنایع تحقیق و توسعه استان یزد بیان می کند: متأسفانه دیدگاه حمایت از تولید در عمل وجود ندارد؛ چراکه مسئولان حوزه تولید افرادی هستند که تولید را تجربه نکرده و به همین دلیل نمی توانند مشکلات صنعتگران را درک کنند.

داوود عظیمی با بیان اینکه در همه جای دنیا برای توسعه صنعت برنامه ریزی می شود، ضمن بیان مثال هایی از رویارویی دستگاه قضا با تولیدکنندگان متشاکی، می گوید: رفتارها به گونه ای است که بعضأ به نظر می رسد تولیدکننده یک مجرم و قاتل است.

وی افزود: به حرف های تولیدکنندگان گوش دهید و مدارک آنها را بررسی کنید؛ اینکه برداشت می شود تولیدکننده به این دلیل که پولدار است، پس مجرم هم هست، باید از تصور قضات و مردم حذف شود.

عظیمی همچنین تحقیق، توسعه و نیازسنجی مسائل و نیازمندی های کشور را با حمایت حاکمیت، راهگشای بحران اقتصادی ایران در درازمدت می داند و تصریح می کند: باید تحقیق و توسعه جایگزین واردات شود.

وی می گوید: باید با ورود جدی به این عرصه و با نیازسنجی شرایط به یاری زنجیره تأمین آمده و با شناخت فرصت ها و پتانسیل های موجود و تأمین و تولید، دست بسیاری از کاسبان تحریم را بریده و کشور، مردم و بسیاری از فعالان حوزه اقتصادی را یاری کند.

دستگاه قضا پیگیری کند دستگاه قضای استان یزد مدتی است با ورود به مسئله افزایش قیمت حباب گونه زمین و ملک، به طور جدی اقدام به اجرای طرحی تحت عنوان ساماندهی بازار زمین و مسکن در یزد کرده است.

فعالان اقتصادی و صنعتی استان یزد با توجه به این موضوع، امیدوار هستند دستگاه قضایی، مشکلات و مسائلی را که تاکنون مرجعی برای پاسخگویی و حل مسئله آنها وجود نداشته است، بررسی و پیگیری کند.

در خاتمه باید گبت صنعتگران معتقدند قوانین دست وپاگیر، عدم رسیدگی مطلوب به دعوی صنعتگران، نبود قانون محکم برای احقاق برخی حقوق صنایع، نبود کارشناسان زبده و تخصصی حوزه صنعت در مراجع اداری و از همه مهمتر، تصمیمات غلط و غیرکارشناسی موجب افول صنعت و مانع جهش تولید در یزد و ایران خواهد شد.


کلید واژه ها: جهش تولید - استان - صنعتگران - صنعت - کارشناسی - تولید - موانع - نیازمند - انجمن - دستورالعمل - استان یزد - شاخص - حصار - بخشنامه - درخواست - دستگاه - اعتراض - قوانین - فناوری - پیگیری - قضایی - توسعه - اراده - صنایع - تخصصی - سیاست - ماشین - مقبول - گلایه - یاری

آخرین اخبار سرویس:
کمک 613 میلیارد تومانی دولت به شهرداری های لرستان

عرضه روزانه 70 میلیون دلار اسکناس در بازار متشکل ارزی

ضرورت ایجاد پایانه صادراتی و ترمینال فرآوری پسته در ورامین

جمع آوری هوشمند 10 درصد پسماند خشک شهر اصفهان

فوت 32 کارمند دستگاه های اجرایی استان تهران بر اثر ابتلا به کرونا

پهنای باند اینترنت 150 روستای مازندران افزایش یافت

اعمال دورکاری 50 درصدی در ادارات کردستان آغاز شد

گرانی مسکن همچنان رکورد می زند

ماجرای کاهش ارزش سهام عدالت به زیر 10 میلیون تومان چیست؟

فعالیت 3 شیفته واحد صنعتی اکسیژن سازی در ایلام

مشکل کمبود روغن خوراکی در نهاوند از کجا آب می خورد؟ / ماجرای سیاست های دوگانه دولت و دلالانی که با احتکار به دنبال پرکردن جیبشان هستند

ماجرای کاهش ارزش سهام عدالت به زیر 10 میلیون تومان چیست؟

مزایای استفاده از بلاک چین در مدیریت باشگاه مشتریان

به منظور پیشگیری از کرونا سقف کارت به کارت بانک ایران زمین افزایش یافت

کنارگذر جنوبی تهران باید هرچه زودتر افتتاح شود

رشد 80 درصدی تسهیلات پرداختی بانک توسعه تعاون به بخش کشاورزی استان

نفس گیری کرونا از 6 میلیون کاگر بدون بیمه

چینی ها علاقمند به سرمایه گذاری در معادن میانه

یک ماه از کاروان سرمایه گذاری استانی 100 استارتاپ گذشت

آبرسانی به 9 روستای استان زنجان از ابتدای سال جاری تاکنون

برداشت ذرت از مزارع گیلانغرب آغاز شد

فرصت انتخابات آمریکا برای ایران

لوازم خانگی در چنبره گرانی یا گران فروشی؟

28 هزار نفر در آذربایجان غربی از خدمات آمران سلامت بهره مند شدند

قیمت روز انواع تلفن همراه در 8 آبان 1399

قیمت حبوبات در 8 آبان 1399

شمار مبتلایان کرونا در هند از مرز 8 میلیون گذشت

کنارگذر جنوبی تهران نقش مهمی در اقتصاد و زندگی مردم خواهد داشت

قیمت انواع مرغ در 8 آبان 1399

افزایش کیفیت آب تهران با انتقال آب از سد امیرکبیر

ابداع پهپاد با الهام از شاهین

توزیع واکسن ایرانی کرونا تا اوایل سال آینده

گازرسانی به صنایع شمال غرب فسا

تعیین تکلیف 400 هزار واحد مسکن ملی

برداشت لوبیا در قیروکارزین

امضای تفاهم نامه معاون اجتماعی فاتب با میراث فرهنگی تهران

عرضه مرغ با قیمتی بالاتر از نرخ مصوب ستاد تنظیم گرانفروشی است

نرخ رسمی 27 ارز کاهش یافت/قیمت دلار ثابت ماند

صادرات 428 هزار تن کالا از مازندارن به 28 کشور

قیمت روز خودرو های داخلی در 8 آبان 99

صفحه اول روزنامه های ورزشی امروز

مبلغ قرارداد شجاع با الریان؛ حدود 19 میلیارد تومان

شب های اروپا در دوره کرونا

ماجرای کاهش ارزش سهام عدالت به زیر 10 میلیون تومان چیست؟

رضاپور: سهامداران نسبت به خبر های خوب بی تفاوت شده اند/ ارزنده شدن بسیاری از شرکت های بورسی بعد از ریزش اخیر

کنارگذر جنوبی تهران نقش مهمی در اقتصاد و زندگی مردم خواهد داشت

ماجرای کاهش ارزش سهام عدالت به زیر 10 میلیون تومان چیست؟

تکمیل و راه اندازی 34 طرح گردشگری در یزد

312 فقره جهیزیه میان نوعروسان مددجوی بوشهری توزیع می شود

افزایش 10برابری قیمت لوازم خانگی

قیمت میوه و تره بار در بازار امروز 8 آبان ماه+ جدول

دولت و مجلس خواستار نظارت هوشمندتر خواهند شد

ماجرای کاهش ارزش سهام عدالت به زیر 10 میلیون تومان چیست؟

ماجرای کاهش ارزش سهام عدالت به زیر 10 میلیون تومان چیست؟

بانک مرکزی 490 میلیون دلار وارد بازار کرد

فاجعه کرونا در جهان، نیم میلیون مبتلا در 24 ساعت / هند رکورد ابتلا به کرونا را شکست

من نمی توانم جاده ببندم یا مغازه پلمب کنم/ مقام معظم رهبری مراعات کننده ترین فرد در جمهوری اسلامی ایران بوده اند

ساندرو دیگر پلاک نمی شود/ تولید پراید و 405 متوقف شد

کیفیت اتفاقی نیست بلکه یک انتخاب است

ایران 4 برابر میانگین جهانی انرژی مصرف می کند

هرچه زودتر سرمایه گذاری را آموزش ببینیم

تولید تخم ماهی قزل آلا در شهرستان فریدونشهراصفهان

ساخت 140 واحد مسکونی ویژه اقشار آسیب پذیر در شهرستان رستم آغاز شد

وام مسکن در قدرت خرید تاثیری ندارد

سومین تصفیه خانه بزرگ کشور در تهران افتتاح شد

20 معدن راکد در استان همدان به چرخه تولید و اشتغال بازگشته است

قیمت انواع ماهی در 8 آبان 1399

تامین 741 میلیون دلار برای روغن خام در 7 ماهه 99

دو پروژه صنعت آب استان تهران با اعتبار 975 میلیارد تومان افتتاح شد

مرکز فوریت های بررسی مشکلات واحدهای تولیدی درهرمزگان راه اندازی شد

پیگیری تکمیل و راه اندازی 34 طرح گردشگری در یزد

کالای آرایشی و بهداشتی قاچاق سلامت مصرف کنندگان را به خطر می اندازد

آغاز برداشت یاقوت سرخ در بجستانی

اولین کارخانه پنبه ایران

وام مسکن در قدرت خرید تاثیری ندارد

تولید تخم ماهی قزل آلا در شهرستان فریدونشهر-اصفهان

ادامه ریزش بورس های جهانی

نمایندگی رسمی CS INSTRUMENTS در ایران

ماسک های دورانداخته شده را جمع می کنند و دوباره می فروشند؟

محصول بی نام ایران خودرو به خط تولید رفت/ K132 نیازمند تست های مجدد ایمنی است

بهره مندی 23 هزار سرپرست خانوار از بیمه اجتماعی کشاورزی

تخصیص ناعادلانه ارز و بی تفاوتی به هشدارها در مورد کمبود روغن

افتتاح نیروگاه تولید برق 500 مگاواتی قشم

تأکید فرماندار مهاباد بر تعطیلی بازار و رعایت دستورالعمل های ستاد مقابله با کرونا

افتتاح نیروگاه تولید برق 500 مگاواتی قشم

عرضه روزانه 70 میلیون دلار در بازار متشکل ارزی از ابتدای آبان ماه

راه اندازی ایستگاه باری راه آهن «کوریجان» در ماه آینده

سه سامانه رینگ آبرسانی تهران به بهره برداری رسید

پیشرفت 90 درصدی بازسازی واحدهای روستایی مناطق زلزله زده

برداشت 20 هزار تن طلای سبز در تویسرکان

40 میلیارد ریال تجهیزات فنی به هنرستان های استان سمنان ارسال شد

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

صدور 13 هزار تن خرما از استان بوشهر

ضرورت تامین کالاهای اساسی مردم با توجه به چندین برابر شدن قیمت ها

قیمت تخم مرغ دستوری تعیین می شود/حاشیه سودکم تولید راتهدید می کند

فاجعه کرونا در جهان، نیم میلیون مبتلا در 24 ساعت / هند رکورد ابتلا به کرونا را شکست

40 میلیارد ریال تجهیزات فنی به هنرستان های استان سمنان ارسال شد

انتخاب روش مستقیم آزادسازی سهام 254 هزار نفر در استان

اینترنت در راه مریخ!

بازگشت کارخانه آرد همدان به چرخه تولید/ سرمایه گذار جدید پای کار آمد

جهش تولید نیازمند نگاه کارشناسی است؛ صنعت یزد در حصار موانع

جهش تولید نیازمند نگاه کارشناسی است؛ صنعت یزد در حصار موانع