مطالب مرتبط:
تقویت واحد های تولیدی مهمترین گام برای جهش تولید/ باید از کارآفرینان و تعاونی ها حمایت شود
پشتیبانی بانک پارسیان از طرح های زیر بنایی و مولد اقتصاد با هدف جهش تولید
کارگروه رفع موانع تولید
نقشه راه هوافضا در «جهش تولید» تدوین می شود/ لزوم انسجام حوزه فضایی در کشور
رصد توصیه های رهبر معظم انقلاب در سال جهش تولید (22)
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 28 شهریور 1399 ساعت 13:452020-09-18اقتصادي

جهش تولید نیازمند نگاه کارشناسی است؛ صنعت یزد در حصار موانع


برخی صنعتگران شاخص یزد معتقد هستند جهش تولید نیازمند نگاه کارشناسی و تخصصی است و از آنجایی که صنعت استان در حصار موانع متعدد وجود دارد، - تحقق جهش تولید در آن مستلزم اراده ای فراتر از سیاست ها و شعارهای دولت محسوب می شود.

بازار؛ گروه استان ها: صنعتگران شاخص استان یزد دست یاری به سوی دستگاه قضای استان دراز کرده و ضمن ابراز خرسندی بابت نگاه مقبول استان به رونق و جهش تولید، از گستردگی و تعدد موانع پیش روی توسعه صنعت در یزد اظهار گلایه کردند.

صنعتگران یزدی در گفته های منتقدانه خود نسبت به وجود قوانین دست وپا گیر و دستورالعمل ها و بخشنامه های غیرکارشناسی اعتراض کرده و درخواست پیگیری موضوعاتی را دادند که تاکنون از سوی هیچ مرجعی حل مسئله نشده است.

این نوشتار حاکی از درددل های قضایی رؤسای انجمن های نساجی، فناوری اطلاعات، ماشین سازی، خودرو، نیرومحرکه و انجمن صنایع تحقیق و توسعه در استان یزد با موضوع مشکلات و موانع جهش تولید در صنعت یزد است.

قوانین دست وپاگیر و غیرتخصصی، عامل تخلفات مجتبی دستمالچیان، رییس انجمن صنایع نساجی خانه صنعت، معدن و تجارت استان یزد ضمن گله از شرایط ایجاد شده، تصریح می کند: اگر باور این باشد که جنگ اقتصادی و تحریم است، پس باید از تولید حمایت شود؛ این در حالی است که متأسفانه از تولید آنگونه که باید حمایت نمی شود.

دستمالچیان به مشکل کار تولیدکنندگان با صرافی های دارای مجوز بانک مرکزی اشاره می کند و می گوید: مشکل بزرگ صنعتگر این است که بانک مرکزی به صرافی ها مجوز می دهد و آنها را برای خرید ارز مجاز می داند.

اما صنعتگران با صرافی های بسیاری مواجه شده اند که سر آنها کلاه گذاشته اند و پس از مراجعه صنعتگر به بانک مرکزی نیز، پاسخی که دریافت می شود این است که ما فقط به این صرافی مجوز داده ایم.

وی از دیگر مشکلات صنعت مسائل مرتبط با بازگشت ارز را بیان می کند و می افزاید: مطرح است که باید ارز را برگردانیم و یا واردات در مقابل صادرات به همان مبلغ انجام گیرد؛ این در حالی است که این قوانین، صرفأ محدودیت زا است و صنعتگر را برای پیشبرد کار، مجبور به تخلف می کند.

گلایه از سیستم موجود این فعال اقتصادی ضمن گلایه از اینکه باید کار به طور سیستمی درست شود، می گوید: تأسف ما این است که مشکلات دست و پاگیر عرصه صنعت دارای راهکار است اما متأسفانه به نظر می رسد آقایان بر خلاف شعار جهش تولید ، نه تنها قصد ایجاد جهش در تولید ندارند، بلکه مانع تولید می شوند.

دستمالچیان مسئله تراکنش های بانکی را نیز از دیگر مشکلات صنایع می داند و می افزاید: در شرایطی که سیستم فروش کاملأ مکانیزه نیست و بازاری ها به هیچ وجه قصد دریافت فاکتور از کارخانه را ندارند، کارخانه می ماند و سازمان مالیاتی که فاکتورهای ناشی از این موضوع نیز بعضأ صنعتگر را به سمت تخلف سوق می دهد که متأسفانه باعث می شود نگاه به تولیدکننده به چشم یک مجرم و زالوصفت باشد که انگار حق مردم را خورده است.

وی افزود: با در نظر گرفتن شرایط زمانی و نقش گذر زمان در افزایش خسارات وارده به واحدهای صنعتی، برای رفع مشکلات صنایع استان به ویژه مسائل مربوط به ترخیص بار از گمرک پیگیری شود.

موانع تولید متأثر از تصمیمات غیرکارشناسی حمیدرضا کریم نژاد، رییس انجمن فناوری اطلاعات خانه صنعت، معدن و تجارت استان یزد با تأکید بر اینکه بخش اعظم چالش ها و موانع تولید متأثر از تصمیمات غلط دولت و سازمان های اجرایی است، بیان می کند: علی رغم شفافیتی که وجود دارد، دستگاه های اجرایی یا واقعأ اطلاعاتی در حوزه صنعت ندارند و یا به صورت جزیره ای عمل کرده و تصمیماتی می گیرند که برای تولیدکننده مشکل ساز می شود.

این صنعتگر به مشکل اجناس خوابیده در گمرک اشاره می کند و می افزاید: مشکل بزرگی که سد راه تولید است کارکنانی هستند که در انجام وظیفه خود کوتاهی کرده و بخش صنعت را دچار چالش می کنند.

وی در همین راستا بهره مندی از سیستم های نوآورانه با امنیت و شفافیت بالا را لازمه مسائل حاکمیتی مرتبط با صنایع می داند و می گوید: سامانه های متکی بر فناوری اطلاعات می توانند با افزایش شفافیت و همچنین سرعت بالای اقدام امور، از خسارات جبران ناپذیری که به دلیل خطای نیروی انسانی دامنگیر اهالی صنعت می شود، جلوگیری کنند.

موانع تولید، امان تولیدکننده را بریده است جلال پروانه اردکانی، رییس انجمن ماشین سازی، خودرو و نیرومحرکه خانه صنعت، معدن و تجارت استان یزد اظهار می کند: موانع تولید از زمان استارت کار تا زمان بهره وری از یک سو و پس از آن نیز از سوی دیگر صنعتگران را دچار مشکل کرده است.

پروانه اردکانی می گوید: مشکلات سدّ راه تولید، قبل از تأسیس شرکت به ویژه خرید ماشین آلات نفس تولیدکننده را به شماره می اندازد و پس از گشایش و ورود ماشین آلات نیز، برخورد با گمرک ایران به گونه ای دیگر برای تولیدکنندگان مشکل زا می شود.

وی با بیان اینکه در کشور ما ثبات قانون وجود ندارد، می افزاید: قوانین دست و پاگیر، صنعتگر را دچار مشکل کرده است و همچنان هر سال شعار سال در راستای رونق و جهش تولید نامگذاری می شود؛ این در حالی است که تولیدکنندگان هنوز چیزی از رفع موانع تولید و جهش تولید ندیده اند.

پروانه همچنین تأکید می کند: مشکل ما وزارت صنعت است.

به قاطع می گویم، قوانین وزارت صنعت یا برای افراد خاص است و یا به شکلی است که برای ما قابل هضم نیست.

رییس انجمن ماشین سازی، خودرو و نیرومحرکه خانه صمت استان یزد تصریح می کند: انجمن ماشین سازی برای تأمین مواد اولیه هر روز دچار یک مشکل است و اکنون تنها راه امید ما این است که قوه قضاییه وارد این موضوع شود.

مشکلات صنعتگران توسط غیرصنعتگر درک نمی شود رییس انجمن صنایع تحقیق و توسعه استان یزد بیان می کند: متأسفانه دیدگاه حمایت از تولید در عمل وجود ندارد؛ چراکه مسئولان حوزه تولید افرادی هستند که تولید را تجربه نکرده و به همین دلیل نمی توانند مشکلات صنعتگران را درک کنند.

داوود عظیمی با بیان اینکه در همه جای دنیا برای توسعه صنعت برنامه ریزی می شود، ضمن بیان مثال هایی از رویارویی دستگاه قضا با تولیدکنندگان متشاکی، می گوید: رفتارها به گونه ای است که بعضأ به نظر می رسد تولیدکننده یک مجرم و قاتل است.

وی افزود: به حرف های تولیدکنندگان گوش دهید و مدارک آنها را بررسی کنید؛ اینکه برداشت می شود تولیدکننده به این دلیل که پولدار است، پس مجرم هم هست، باید از تصور قضات و مردم حذف شود.

عظیمی همچنین تحقیق، توسعه و نیازسنجی مسائل و نیازمندی های کشور را با حمایت حاکمیت، راهگشای بحران اقتصادی ایران در درازمدت می داند و تصریح می کند: باید تحقیق و توسعه جایگزین واردات شود.

وی می گوید: باید با ورود جدی به این عرصه و با نیازسنجی شرایط به یاری زنجیره تأمین آمده و با شناخت فرصت ها و پتانسیل های موجود و تأمین و تولید، دست بسیاری از کاسبان تحریم را بریده و کشور، مردم و بسیاری از فعالان حوزه اقتصادی را یاری کند.

دستگاه قضا پیگیری کند دستگاه قضای استان یزد مدتی است با ورود به مسئله افزایش قیمت حباب گونه زمین و ملک، به طور جدی اقدام به اجرای طرحی تحت عنوان ساماندهی بازار زمین و مسکن در یزد کرده است.

فعالان اقتصادی و صنعتی استان یزد با توجه به این موضوع، امیدوار هستند دستگاه قضایی، مشکلات و مسائلی را که تاکنون مرجعی برای پاسخگویی و حل مسئله آنها وجود نداشته است، بررسی و پیگیری کند.

در خاتمه باید گبت صنعتگران معتقدند قوانین دست وپاگیر، عدم رسیدگی مطلوب به دعوی صنعتگران، نبود قانون محکم برای احقاق برخی حقوق صنایع، نبود کارشناسان زبده و تخصصی حوزه صنعت در مراجع اداری و از همه مهمتر، تصمیمات غلط و غیرکارشناسی موجب افول صنعت و مانع جهش تولید در یزد و ایران خواهد شد.


کلید واژه ها: جهش تولید - استان - صنعتگران - صنعت - کارشناسی - تولید - موانع - نیازمند - انجمن - دستورالعمل - استان یزد - شاخص - حصار - بخشنامه - درخواست - دستگاه - اعتراض - قوانین - فناوری - پیگیری - قضایی - توسعه - اراده - صنایع - تخصصی - سیاست - ماشین - مقبول - گلایه - یاری

آخرین اخبار سرویس:
تصمیم مهم دولت در زمینه نحوه مصرف ارز

ثبت نام وام های ضروری از امروز 30 مهرماه آغاز می شود / پرداخت بین 6 تا 10 میلیون تومان

اختلاف قیمت 7 هزار تومانی گوجه فرنگی از میدان مرکزی تا مغازه + جدول

ریشه التهاب بازار فولاد

مطمئنا دلار ارزان و بورس تثبیت می شود

چرخه گرانی مسکن ادامه دار است؟

دستورالعمل قیمت گذاری دستوری فولاد لغو شد

رزمایش «احسان ماندگار» در قوچان برگزار شد + عکس

میوه چندنرخی مردم یاسوج را کلافه کرد

قیمت نفت در پی افزایش ذخیره سازی آمریکا کاهش یافت

شبکه توزیع و تولید کالاها نظارت پذیر می شود

خرید ویلا در شمال؛ یک رویا از جنس واقعیت...

قیمت طلا افزایش یافت

بنیاد مسکن خراسان شمالی 640 واحد مسکن ملی می سازد

بانک دی موفق به کسب گواهینامه استاندارد ISO10004 شد

کارخانه سیمان ری به موزه و مجموعه مبتنی بر فرهنگ تبدیل می شود

انبوه سازی بدون مدرسه سازی

احصای فهرستی از موانع داخلی و بیرونی بخش تولید و تجارت کشور

5 نکته در مورد خرید ترازو

تغییر سیاست بانک مرکزی و بازگشت نرخ سود بین بانکی سبب کاهش نرخ دلار شده است

ببینید | لجبازی یک راننده برایش گران تمام شد

ارومیه، رتبه نخست تولید سیب در کشور

افشاگری پورابراهیمی از اصرار دولت برای افزایش قیمت ارز

704 میلیارد ریال تسهیلات تولید و اشتغال در هرمزگان پرداخت شد

دلایل ریزش عجیب دلار در روز گذشته چه بود؟

بیمه سلامت استان مرکزی 24 درصد هزینه های بستری را صرف بیماران کرونایی کرده است

تخصیص ارز به همه کالاهای اعلامی وزارت صمت

روند کاهشی قیمت ارز در کشور ادامه پیدا می کند/ قیمت ارز متناسب با اقتصاد کشور نیست

طرز تهیه املت هندی پاراتا تخم مرغ

سخنگوی هییت رییسه مجلس: گزارش مشکلات فولاد هفته آینده قرائت می شود

راه اندازی سامانه فروش اینترنتی بیمه نامه/ حجم سرمایه گذاری خیره کننده!

تصمیم های جدید برای قیمت گذاری، تأمین و توزیع کالا

توافق با وزارت صمت برای لغو قیمت گذاری دستوری

چهار هدف کلیدی بانک مسکن

دوگانگی نرخ مرغ در گیلان و اقدامات کنترلی و نظارتی

تلویزیون لوله شونده هم به بازار آمد

تاثیر کرونا بر بیمه پردازی/جدیدترین آمار بیمه شدگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی

50 میلیارد ریال برای خرید ماشین آلات راهداری کردستان تخصیص یافت

گوشت مرغ در لرستان؛ از گرانی نهاده تا گرانفروشی خرده فروشان

سامانه جامع حمل ونقل، امکان پایش و رصد سوخت را فراهم می کند

قیمت روز انواع تلفن همراه در 30 مهر 1399

درج دوباره قیمت در آگهی های اینترنتی فروش مسکن

عملیات اجرایی 30 هزار میلیارد تومان پروژه صنعت مس در کرمان آغاز می شود

کاهش 10 تا 20 درصدی قیمت خودروهای ایرانی

قیمت گوشت قرمز در 30 مهر 1399

کرونا در مشهد، سوار بر موج رکوردزنی

قیمت طلا، سکه، دلار، یورو و سایر ارزها و رمز ارزها در 30 مهر 1399

ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، راه فرار بازپرداخت وام؟ / اقتصاد بیمار و تورم بالا، شرکت های تولیدی را گرفتار کرده است

فارس من| دستورالعمل قیمت گذاری دستوری فولاد منتفی شد

امروز، آخرین مهلت ثبت نام کمک ودیعه اجاره مسکن

ایرلاین ها به دنبال افزایش قیمت بلیت هواپیما نیستند

تولید الکل مورد نیاز کشور در خوزستان

افزون بر 811 میلیون دلار کالا از سیستان و بلوچستان صادر شد

اختصاص ارز به همه کالاهای اعلام وزارت صمت

بهترین راهنمای اینستاگرام

جزییات عرضه برق مصرف کنندگان بالاتر از 5 مگاوات در بورس

قیمت بلیط هواپیما و عوامل مؤثر بر آن

2 هزار میلیارد تومان از حساب های شرکت گهرزمین به کرمان منتقل شد

جریمه 5 میلیون و 220 هزار ریالی واحد صنفی گرانفروش در طبس

افزایش 100 درصدی ارائه خدمات به زنان بی خانمان

ارائه بسته خدمتی در 3 حوزه از سوی معاونت علمی

اجرای مرحله سوم تسهیلات خرید کالا برای بازنشستگان از فردا

6 نوع تخم مرغ که از سم هم مضرتر هستند

94 شرکت چقدر سود شناسایی کردند؟

نرخ هتل ها حداکثر تا 30 درصد افزایش یافت/ بیکاری دو سوم از کارکنان هتل ها درکشور

کشت پاپایا برای نخستین بار در استان فارس؛ خلاقیت و پشتکار کشاورز نی ریزی پس از 8 بار شکست به ثمر نشست

قالیباف: مطمئن هستیم کاهش قیمت ارز و تثبیت بازار بورس تداوم خواهد داشت

عرضه مرغ منجمد تنظیم بازار در فارس آغاز شد

بنیاد مستضعفان 15 میلیارد تومان تجهیزات به بهزیستی چابهار اهدا کرد

بازتاب تکاپوی سازندگی دولت در گزارش های استانی ایرنا

فیلمبرداری فصل پنجم سریال محبوب «سرقت پول» از سر گرفته شد

فراخوان اعطای گواهینامه و تندیس های ملی رعایت حقوق مصرف کنندگان

افزایش 37 درصدی قصور پزشکی در کهگیلویه و بویراحمد

بازگشت به شرایط رکود در بخش خرده فروشی در شهریور

مدیرعامل جدید شرکت آزاد راه امیرکبیر معرفی شد

آغاز برداشت طلای سرخ

5400 واحد مسکونی خسارت دیده از سیل در خراسان شمالی ساخته شد

قیمت گذاری دستوری در بازار فولاد رد شد

لاتاری ملی پیش فروش خودرو برای آرام کردن مردم است نه اجرای عدالت/ دولت بازار خودرو را رها و به تولید بپردازد

کیت تشخیص کرونا با استفاده از تلفن همراه ساخته می شود

آیا زمان خروج از بورس فرا رسیده است؟/ 5 دلیل برای ماندن یا رفتن از این بازار

صادرات 240 میلیون دلاری منطقه آزاد ارس به 10 کشور جهان

ورود مسافر از مرز باشماق مریوان 96 درصد کاهش یافت

آخرین سهمیه بنزین چه زمانی واریز می شود؟

ماجرای نانوایی هایی که یک شبه برگشتند

طلای جهانی صعود کرد

مدیرعامل جدید شرکت آزاد راه امیرکبیر معرفی شد

16 شرکت افزایش سرمایه میدهند

برای خرید گردو عجله نکنید!

آهنگ توسعه جنوب استان مرکزی با موتور محرکه خودروسازی

پیش بینی برداشت 400 تن گردو از باغات شاهین دژ در سال جاری

ناسا از سطح یک سیارک نمونه برداری کرد

بنیاد برکت 11 هزار فرصت شغلی برای کولبران مناطق مرزی ایجاد می کند

خسارت 653 میلیارد ریالی سرما به کشاورزی شهرستان اقلید

استیصال قنادان اسدآبادی برای ادامه کار

فاز دوم تدوین برنامه ملی توسعه گردشگری آغاز شد/ تغییر مشاوران

آخرین قیمت ها در بازار خودروهای داخلی و خارجی

برقراری مراودات تجاری از مرز خراسان شمالی به جد پیگیری شود

تصمیمات جدیدی در حوزه قیمت گذاری، تأمین و توزیع کالا صورت گرفت/ اطمینان داریم کاهش نرخ ارز و تثبیت بورس ادامه خواهد یافت.

60 درصد اعتبارات زنجان به بخش عمرانی اختصاص یابد

جهش تولید نیازمند نگاه کارشناسی است؛ صنعت یزد در حصار موانع

جهش تولید نیازمند نگاه کارشناسی است؛ صنعت یزد در حصار موانع