مطالب مرتبط:
حاجی میرزایی: بانوان در محتوای کتاب های درسی مورد توجه هستند
دانشجویان انقلابی دانشگاه آزاد تهران شمال در محکومیت هتک حرمت پیامبر(ص) تجمع کردند
آمار دقیقی از میزان آمار مبتلایان در محیط های آموزشی وجود ندارد
خیرین مدرسه ساز 330 طرح آموزشی در چهارمحال و بختیاری احداث کردند
پنج آلترناتیو یحیی گل محمدی روی نیمکت پرسپولیس ؛ تغییرات در ترکیب سرخ ها ؟
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 27 شهریور 1399 ساعت 23:102020-09-17دانش

ترکیب 3 روش آموزشی برای دسترسی دانشجویان به محتوای درسی و استادان


رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل گفت: ترکیبی از سه روش در آموزش مجازی برای همه دانشجویان وجود دارد تا دسترسی لازم برای محتوای درسی و ارتباط با استادان داشته باشند.

- رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل گفت: ترکیبی از سه روش در آموزش مجازی برای همه دانشجویان وجود دارد تا دسترسی لازم برای محتوای درسی و ارتباط با استادان داشته باشند.

گروه استان های خبرگزاری آنا،" حسین عقابی؛ شیوع ویروس کرونا از اوایل اسفند سال 98 باعث تعطیلی دانشگاه ها و غیرحضوری شدن کلاس های آموزشی شد.

مسئولان نظام آموزشی کشور برای دورنماندن دانشجویان از آموزش، سیستم آموزش مجازی را راه اندازی کردند.

ابتدای کار، دانشجویان برای استفاده از این سیستم آموزشی به دلیل نبود زیرساخت های لازم با مشکلاتی روبه رو بودند؛ اما اکنون با گذشت 7 ماه از آغاز آموزش مجازی بسیاری از مشکلات برطرف و با کسب تجربه مسئولان نظام آموزش، روند این نوع آموزش بهتر از گذشته شده است؛ اما هنوز یک سری مشکلات در سیستم آموزش مجازی وجود دارد که نیازمند همت بیشتر مسئولان بوده تا دانشجویان همه نقاط کشور بتوانند به راحتی از این سیستم استفاده کنند.

خبرنگار خبرگزاری آنا در راستای بررسی روند آموزش مجازی و ارزیابی زیرساخت ها در واحدهای دانشگاهی با اسحاق رسولی رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان و واحد اردبیل گفتگو کرده است که در ادامه خواهیم خواند.

آنا: با توجه به مشکلات دانشجویان در مناطق محروم به دلیل دسترسی نداشتن به اینترنت، چه تمهیداتی برای ترم جدید در این زمینه اندیشیده شده است؟ رسولی: خوشبختانه در استان اردبیل گلایه هایی در این زمینه نداشتیم و اکثر مناطق این استان از امکانات لازم برای برقراری ارتباط با اینترنت بهره مند بوده اند؛ بنابراین مسئله دسترسی نداشتن به اینترنت در اردبیل خیلی مشهود نبود با این حال در سیستمی که در دانشگاه آزاد اسلامی اندیشیده شده است، شکل های مختلفی از آموزش ترکیبی قرار دارد.

بخشی از آموزش های عملی به صورت حضوری در گروه های کوچک، محدود و با رعایت پروتکل های بهداشتی انجام می شود.

بخشی دیگر به صورت آنلاین و بخشی هم به صورت آفلاین برگزار خواهد شد.

ترکیبی از این سه روش برای همه دانشجویان وجود دارد تا دسترسی لازم برای محتوای درسی و ارتباط با استادان داشته باشند.

آنا: با توجه به حضور نداشتن برخی دانشجویان در کلاس های مجازی و حضوری از زمان شیوع کرونا در ترم جدید چه تمهیداتی اندیشیده شده تا زمان های ازدست رفته جبران شود و پیش بینی شما از حضور دانشجویان چند درصد است؟ رسولی: آموزش مجازی برای نخستین بار در ترم گذشته برگزار شد و حدود 70 درصد دانشجویان مشارکت داشتند و 30 درصد دیگر هم طبق بررسی هایی انجام شده از طریق شبکه های اجتماعی توانستند ارتباط برقرار کنند؛ اما عده محدودی هم بودند که به هر دلیلی نتوانستند در این آموزش مجازی باشند که شاید اگر کلاس ها حضوری هم بود، آن ها مشکل داشتند.

به هر حال هرگونه تمهیدی لازم برای دانشجویان اندیشیده و انجام شده بود و گرچه مشکلاتی به ویژه در اوایل داشتیم؛ اما روند رو به بهبود شد و دانشجویان با حداقل تلاش می توانند از آموزش ها بهره مند شوند.

امکان کنترل و نظارت در سیستم آنلاین دقیق تر بوده و ساعتی ورود و خروج کامل و دقیق نظارت می شود.

در آموزش الکترونیکی نظارت بر کیفیت و محتوای آموزشی بیشتر امکان پذیر شده است.

با این حال هنوز هم آنهایی را که مشارکت نداشتند، بررسی می کنیم.

عموماً عده محدودی مشکلات خاصی دارند و نمی توانند در غیر این صورت دلیل خاصی نمی بینیم که دوستان محروم شوند یا نتوانند از این آموزش ها بهره مند شوند.

اگر دانشجویانی مراجعه کرده و مشکل خاصی را مطرح کنند، قطعاً رسیدگی شده و مشکلات آنان را برطرف می کنیم.

ترم گذشته یک سری از 30 درصدی که غیبت داشتند، توانسته بودند در شبکه های اجتماعی با استادان ارتباط برقرار کنند.

پیش بینی ما این است که طبق روندی که در ترم گذشته داشتیم حدود 10 درصد در ترم آینده مشکل داشته باشند که این 10 درصد را هم باید بررسی کنیم که مشکل خاص آنان در چه زمینه ای است و مطمئناً اگر این دوستان مراجعه کرده و مشکلات خود را مطرح کنند، قطعاً برای آنان راه حل پیدا می کنیم.

آنا: در ترم جدید از چه زیرساخت هایی برای ادامه روند آموزش مجازی بهره خواهید برد؟ رسولی: در دانشگاه آزاد اسلامی زیرساخت لازم برای آموزش ترکیبی با سه رویکرد فراهم شده، بخشی از آن به صورت آفلاین است که در سامانه آموزشیار و سامانه های دیگر این دانشگاه در اختیار دانشجویان قرار دارد تا در صورت نیاز از آن استفاده کنند.

بخشی دیگر آنلاین و به ویژه برای رفع اشکال و سؤالات دانشجویان است که می توانند در ساعت های مشخص شده طبق ساعت اعلامی در برنامه درسی با استادان ارتباط مستمری داشته باشند.

بخشی هم به صورت حضوری خواهد بود که در این زمینه تمهیدات لازم در آزمایشگاه ها و کارگاه ها به لحاظ مسائل بهداشتی و ایمنی لحاظ شده و با انجام گروه بندی دانشجویان می توانند در گروه های سه تا چهار نفره در آموزش های عملی حضور داشته باشند.

آنا: با توجه به تجربه ای که در این 7 ماه داشته اید، فکر می کنید در ترم جاری با مشکلاتی در حوزه آموزش مجازی مواجه خواهید شد؟ رسولی: ترم گذشته دانشجویان و استادان با سامانه ای که از آن شناخت داشتند، کار می کردند؛ اما با توجه به راه اندازی سامانه آموزشیار که به نوعی سیستم جدیدی بوده، طبیعی است که تغییری اتفاق می افتد و در این تغییر یک سری مشکلات خواهیم داشت؛ اما مشکلات جدی نخواهد بود.

آنا: آموزش مجازی در ترم جدید را آغاز کرده اید؟ رسولی: اکنون ورود به سامانه آموزشیار آغاز شده و استادان و دانشجویان به این سامانه ورود می کنند و از روز نخست مهر 99 آموزش دروس آغاز می شود.

آنا: در این مدت بازخوردی از سامانه آموزشیار داشته اید؟ رسولی: هر تغییری با یک سری مسائل و مشکلات مواجه است.

استاد و دانشجو چند سال در دوران تحصیل با یک سیستم عادت کرده و حالا این سیستم می خواهد تغییر پیدا کند.

هر تغییری برای خود یک سری مسائلی را به همراه دارد؛ اما یکپارچه کردن سامانه های آموزشی مزیت های زیادی دارد، امیدواریم این سامانه ساماندهی شده و اگر در بعضی از موارد عیب و ایرادهایی هم دارد، به زودی برطرف شود.

آنا: آیا برای اینکه استادان در آموزش مجازی حضور داشته باشند الزام خاصی برای آنان دیده شده است؟ رسولی: کل مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی با حساسیت این موضوع را پیگیری می کند و خود استادان هم پای کار و علاقه مند هستند با سیاست های دانشگاه پیش بروند و امکان برقراری آموزش های مستمر را با همکاری و همدلی داشته باشند.

در همه خانواده دانشگاه یک سری قاعده، قانون و مقررات آموزشی وجود دارد، بسیاری از استادان نیازی به الزام ندارند، خودشان انسان های فرهیخته و علاقه مند به حیطه تعلیم و تربیت هستند و عموماً با انگیزه و علاقه کار می کنند.

در عین حال همه ملزم هستیم قوانین، مقررات و سیاست هایی که از سوی سازمان مرکزی اعلام می شود را اجرایی کنیم.

آنا: خواسته شما از دانشگاهیان و مسئولان بالادستی درباره آموزش مجازی ترم تحصیلی سال جاری چیست؟ رسولی: نیاز به همدلی، همراهی، انسجام و هماهنگی داریم.

با آغاز شیوع کرونا در امر آموزش با یک سری مسائل مواجه شدیم که برای غلبه بر این مسائل باید تهدیدها و چالش ها را به فرصت تبدیل کنیم تا زمینه ای برای توانمندسازی بیشتر و بهتر امر تعلیم و تربیت و آموزش باشد که از این راهکارها به روز کردن آموزش با تکنولوژی های روز است و این موضوع نیازمند درک متقابل میان دانشجویان و استادان، هم میان استادان و مدیران و هم واحدهای دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی با ستاد است.

مسئولان به پیشنهادها و انتقادهای سازنده رسیدگی کنند هماهنگی درک متقابل را می طلبد.

اگر این درک متقابل وجود داشته باشد، قاعدتاً هر مشکلی به راحتی قابل حل است.

دانشگاه آزاد اسلامی و در سازمان مرکزی با انگیزه به دنبال توانمندسازی دانشگاه در حیطه آموزش به ویژه الکترونیکی، یکپارچه کردن و بهینه سازی سامانه ها هستند، امیدواریم این درک متقابل به صورت مضاعف وجود داشته باشد که بتوانیم به خوبی این مرحله را سپری کنیم، تغییر سامانه ها و موضوع کرونا مقوله ای هستند که باعث شده نیاز به درک متقابل بیشتر شود.

انتظار از سازمان این است که پیشنهادها و انتقادهای سازنده ای که از استان ها و واحدهای دانشگاهی وجود دارد، سریع تر به آنها رسیدگی کنند.

اراده قوی در دانشگاه آزاد اسلامی بر این بوده که به صورت جدی در راستای توانمندسازی دانشگاه حرکت شود و اگر مشکل یا مسئله ای وجود دارد به آنها رسیدگی کنند.

انتهای پیام/4121/4062/پ
کلید واژه ها: دانشجویان - رییس دانشگاه آزاد اسلامی - آموزش - آموزش مجازی - دانشگاه آزاد اسلامی - رییس دانشگاه آزاد - آموزشی - رییس دانشگاه - دانشگاه آزاد - دانشگاه - مجازی - دسترسی - تعطیلی دانشگاه ها - شیوع ویروس کرونا - تعطیلی دانشگاه - مشکلات - لازم - اسلامی - اردبیل - ارتباط - سیستم آموزشی - نظام آموزشی - ویروس کرونا - سیستم - راه اندازی - دانشگاه ها - آزاد - رییس - واحد - خبرگزاری

آخرین اخبار سرویس:
اعلام نتایج انتخاب رشته متقاضیان رشته های با آزمون

نتایج آزمون سراسری 99 دانشگاه آزاد اعلام شد

نتایج کنکور سراسری سال 99 اعلام شد

نتایج انتخاب رشته متقاضیان رشته های با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی شرکت کننده در آزمون سراسری اعلام شد

اعلام جزییات ثبت نام پذیرفته شدگان کنکور 99 از 14 آبان/ زمان انتشار کارنامه

نتایج نهایی آزمون سراسری سال 99 اعلام شد

نتیجه نهایی کنکور سراسری 99 اعلام شد / 53.6 درصد از پذیرفته شدگان زن و 46.4 درصد مرد هستند + جزییات

نتایج دوره بدون آزمون دکتری و ارشد دانشگاه آزاد اعلام شد

نتایج انتخاب رشته کنکور 99 در دانشگاه آزاد اعلام شد

آمار قبولی های کنکور در 5 گروه آزمایشی اعلام شد

آمار قبولی های کنکور در 5 گروه آزمایشی اعلام شد

توصیه های مهم برای قبول شدگان کنکور سراسری 99

آمار قبولی های کنکور در 5 گروه آزمایشی

نتیجه نهایی کنکور سراسری 99 اعلام شد / 53.6 درصد از پذیرفته شدگان زن و 46.4 درصد مرد هستند

نتیجه نهایی کنکور سراسری 99

نتایج دوره بدون آزمون دکتری تخصصی و کارشناسی ارشد 99 دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد

آمار پذیرفته شدگان رشته های با آزمون کنکور سراسری سال/ تفکیک گروه آزمایشی

نتایج نهایی کنکور اعلام شد

نتایج نهایی کنکور 99 اعلام شد

نتیجه نهایی آزمون سراسری 99 دانشگاه آزاد اعلام شد

نتیجه نهایی آزمون سراسری 99 دانشگاه آزاد اعلام شد

نتایج نهایی کنکور اعلام شد

نتایج نهایی کنکور 99 اعلام شد

آغاز کلاس های دانشجویان دکتری دانشگاه علم و صنعت از 10 آبان

آمار قبولی های کنکور در 5 گروه آزمایشی اعلام شد/زنان بیشترین قبولی های کنکور

نتایج نهایی کنکور اعلام شد

نتایج نهایی کنکور اعلام شد

نتایج نهایی کنکور اعلام شد

آمار قبولی های کنکور در 5 گروه آزمایشی اعلام شد/زنان بیشترین قبولی های کنکور

نور وجود رسول اکرم(ص) سایه های سیاهی مانند مکرون را از بین خواهد برد

نتایج نهایی کنکور اعلام شد

نتایج کنکور سراسری سال 99 اعلام شد

نتایج دوره بدون آزمون دکتری تخصصی و کارشناسی ارشد 99 دانشگاه آزاد اعلام شد

نتیجه نهایی کنکور سراسری 99 اعلام شد

نتیجه نهایی کنکور سراسری 99 اعلام شد

نور وجود رسول اکرم (ص) سایه های سیاهی چون مکرون را از بین خواهد برد

نتایج پذیرفته شدگان بدون آزمون ارشد و دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

خودکفایی کشور در ساخت جرثقیل 55 تنی

2 دانشجوی علوم پزشکی کرمانشاه به عنوان پژوهشگر برتر کشور معرفی شدند

آمار پذیرفته شدگان رشته های با آزمون کنکور سراسری سال 1399 + تفکیک گروه آزمایشی

لغو تمام کنسرت ها و برنامه ها در جزیره کیش

بازدید معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی از واحد مینودشت

روبات ها چگونه جای خود را در کنار ما باز می کنند؟

امکان ثبت نام جاماندگان پذیرش در دانشگاه آزاد استاد فرشچیان

کشف کوچکترین سیاره سرگردان در راه شیری

ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری دانشگاه شریف تا 10 آبان ماه ادامه دارد

40 هزار و 293 نفر در لرستان به کرونا مبتلا شدند

دانشگاه آزادی ها تخفیف شهریه می گیرند

تخفیف شهریه برای مساعدت دانشجویان/ هزینه اینترنت دانشجویان رایگان است

داستان نویس کرمانشاهی رتبه دوم جشنواره کشوری را کسب کرد

رتبه یازدهم دانشگاه رازی بین دانشگاه های جامع کشور

کهکشان آندرومدا کجاست؟

داستان نویس کرمانشاهی رتبه دوم جشنواره کشوری را کسب کرد

سند توانمندسازی بانوان در دانشگاه ها تدوین می شود/ اطلاع جامعی از ترسیم وضعیت علمی زنان نداریم

تکمیل ظرفیت مقطع دکتری تا 16 آبان ادامه دارد

محکومیت اهانت رییس جمهور فرانسه به پیامبر اعظم(ص) در سبزوار

بسته های معیشتی از سوی جهادگران کوهدشتی بین نیازمندان توزیع شد

تمامی کنسرت ها و برنامه ها در جزیره کیش لغو شد

فردا؛ آخرین مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامی

تخفیف در شهریه به منظور مساعدت با دانشجویان/ هزینه اینترنت برای دانشگاه آزادی ها رایگان است

نشست «قرآن و مطالعات عهدینی» برگزار می شود

10 آبان آخرین مهلت ثبت نام بدون آزمون دانشگاه آزاد

کشف سیاره بی ستاره جدید در میانه راه شیری

پس از دو هفته وقفه فردا برگزاری جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا

دانشگاه آزادی ها تخفیف شهریه می گیرند/ هزینه اینترنت رایگان است

برنامه جدید دانشگاه بهشتی برای دانشجویان جدیدالورود ارشد

تمام کنسرت ها در جزیره کیش لغو شد

تخفیف در شهریه به منظور مساعدت با دانشجویان/ هزینه اینترنت برای دانشگاه آزادی ها رایگان است

درخواست افزایش 50 درصدی حقوق کارکنان آموزش عالی

کلاس های آموزشی نوورودان دکتری دانشگاه علم و صنعت از فردا، 10 آبان ماه آغاز می شود

برنامه جدید دانشگاه بهشتی برای دانشجویان جدیدالورود ارشد

قربانی شدن کیفیت در آموزش مجازی ممنوع/ کانون صنعت و جامعه در استان گلستان تشکیل می شود

جزییات اقدامات واحد تهران شمال برای تقویت اقتصاد دانش بنیان/ طرح های دانش بنیان دانشگاه آزاد اسلامی در دوران کرونا چیست؟

نشست «قرآن و مطالعات عهدینی؛ نقش قرآن به عنوان مبین و مهیمن عهدین» برگزار می شود

فردا، آخرین مهلت ثبت نام بدون آزمون دانشگاه آزاد

نشست فصلی فرماندهان و مدیران بسیج دانشجویی گیلان فردا 10 آبان برگزار می شود

زمان ثبت نام پذیرفته شدگان مقطع دکتری دانشگاه یاسوج اعلام شد + فایل pdf

آغاز ثبت نام جذب اعضای هیات علمی دانشگاه ها از فردا

عکس الناز شاکردوست در رختخواب + تصاویر دیده نشده

ایجاد سامانه الکترونیکی برای اعتراضات داوطلبان آزمونهای 99 دانشگاه آزاد

10 آبان آخرین مهلت ثبت نام بدون آزمون دانشگاه آزاد

امکان ثبت نام برای جاماندگان پذیرش در دانشگاه استاد فرشچیان فراهم شد

آخرین مهلت دانشگاه ها برای تطبیق نیاز به جذب هیات علمی جدید با تاییدیه مرکز نظارت

زمان ثبت نام پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور

آغاز ثبت نام جذب اعضای هیات علمی دانشگاه ها از فردا/اعلام زمان نتایج نهایی

آغاز فراخوان جذب هیات علمی سال 99 از فردا

درخواست وزیر علوم برای افزایش 50 درصدی حقوق کارکنان آموزش عالی

آغاز فراخوان جذب هیات علمی سال 99 از فردا

بهره مندی 700 هزار دانشجو از کلاس های آنلاین دانشگاه آزاد اسلامی

10 آبان آخرین مهلت ثبت نام بدون آزمون دانشگاه آزاد

سلسله نشست های میان رشته ای «قرآن و علوم انسانی» برگزار می شود

وزیر علوم خواستار شد؛ درخواست افزایش 50 درصدی حقوق کارکنان آموزش عالی

درخواست افزایش 50 درصدی حقوق کارکنان آموزش عالی

10 آبان آخرین مهلت ثبت نام بدون آزمون دانشگاه آزاد

سلسله نشست های میان رشته ای «قرآن و علوم انسانی» برگزار می شود

مهلت ثبت نام در جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی فردا، 10 آبان ماه پایان می یابد

درخشش دانشگاه های ایرانی در رتبه بندی موضوعی تایمز

درخشش دانشگاه های ایرانی در رتبه بندی تایمز/ معرفی بهترین ها در پزشکی، مهندسی و علوم اجتماعی

دوری از گناه راه جذب محبت امامی که از مادر مهربان تر است

شرکت در آزمون آیلتس 250 دلار آب می خورد / از اعلام نتایج کنکور ارشد تا شروع کلاس های دانشجویان دکتری

ترکیب 3 روش آموزشی برای دسترسی دانشجویان به محتوای درسی و استادان

ترکیب 3 روش آموزشی برای دسترسی دانشجویان به محتوای درسی و استادان