مطالب مرتبط:
حاجی میرزایی: بانوان در محتوای کتاب های درسی مورد توجه هستند
دانشجویان انقلابی دانشگاه آزاد تهران شمال در محکومیت هتک حرمت پیامبر(ص) تجمع کردند
آمار دقیقی از میزان آمار مبتلایان در محیط های آموزشی وجود ندارد
خیرین مدرسه ساز 330 طرح آموزشی در چهارمحال و بختیاری احداث کردند
پنج آلترناتیو یحیی گل محمدی روی نیمکت پرسپولیس ؛ تغییرات در ترکیب سرخ ها ؟
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 27 شهریور 1399 ساعت 23:102020-09-17دانش

ترکیب 3 روش آموزشی برای دسترسی دانشجویان به محتوای درسی و استادان


رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل گفت: ترکیبی از سه روش در آموزش مجازی برای همه دانشجویان وجود دارد تا دسترسی لازم برای محتوای درسی و ارتباط با استادان داشته باشند.

- رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل گفت: ترکیبی از سه روش در آموزش مجازی برای همه دانشجویان وجود دارد تا دسترسی لازم برای محتوای درسی و ارتباط با استادان داشته باشند.

گروه استان های خبرگزاری آنا،" حسین عقابی؛ شیوع ویروس کرونا از اوایل اسفند سال 98 باعث تعطیلی دانشگاه ها و غیرحضوری شدن کلاس های آموزشی شد.

مسئولان نظام آموزشی کشور برای دورنماندن دانشجویان از آموزش، سیستم آموزش مجازی را راه اندازی کردند.

ابتدای کار، دانشجویان برای استفاده از این سیستم آموزشی به دلیل نبود زیرساخت های لازم با مشکلاتی روبه رو بودند؛ اما اکنون با گذشت 7 ماه از آغاز آموزش مجازی بسیاری از مشکلات برطرف و با کسب تجربه مسئولان نظام آموزش، روند این نوع آموزش بهتر از گذشته شده است؛ اما هنوز یک سری مشکلات در سیستم آموزش مجازی وجود دارد که نیازمند همت بیشتر مسئولان بوده تا دانشجویان همه نقاط کشور بتوانند به راحتی از این سیستم استفاده کنند.

خبرنگار خبرگزاری آنا در راستای بررسی روند آموزش مجازی و ارزیابی زیرساخت ها در واحدهای دانشگاهی با اسحاق رسولی رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان و واحد اردبیل گفتگو کرده است که در ادامه خواهیم خواند.

آنا: با توجه به مشکلات دانشجویان در مناطق محروم به دلیل دسترسی نداشتن به اینترنت، چه تمهیداتی برای ترم جدید در این زمینه اندیشیده شده است؟ رسولی: خوشبختانه در استان اردبیل گلایه هایی در این زمینه نداشتیم و اکثر مناطق این استان از امکانات لازم برای برقراری ارتباط با اینترنت بهره مند بوده اند؛ بنابراین مسئله دسترسی نداشتن به اینترنت در اردبیل خیلی مشهود نبود با این حال در سیستمی که در دانشگاه آزاد اسلامی اندیشیده شده است، شکل های مختلفی از آموزش ترکیبی قرار دارد.

بخشی از آموزش های عملی به صورت حضوری در گروه های کوچک، محدود و با رعایت پروتکل های بهداشتی انجام می شود.

بخشی دیگر به صورت آنلاین و بخشی هم به صورت آفلاین برگزار خواهد شد.

ترکیبی از این سه روش برای همه دانشجویان وجود دارد تا دسترسی لازم برای محتوای درسی و ارتباط با استادان داشته باشند.

آنا: با توجه به حضور نداشتن برخی دانشجویان در کلاس های مجازی و حضوری از زمان شیوع کرونا در ترم جدید چه تمهیداتی اندیشیده شده تا زمان های ازدست رفته جبران شود و پیش بینی شما از حضور دانشجویان چند درصد است؟ رسولی: آموزش مجازی برای نخستین بار در ترم گذشته برگزار شد و حدود 70 درصد دانشجویان مشارکت داشتند و 30 درصد دیگر هم طبق بررسی هایی انجام شده از طریق شبکه های اجتماعی توانستند ارتباط برقرار کنند؛ اما عده محدودی هم بودند که به هر دلیلی نتوانستند در این آموزش مجازی باشند که شاید اگر کلاس ها حضوری هم بود، آن ها مشکل داشتند.

به هر حال هرگونه تمهیدی لازم برای دانشجویان اندیشیده و انجام شده بود و گرچه مشکلاتی به ویژه در اوایل داشتیم؛ اما روند رو به بهبود شد و دانشجویان با حداقل تلاش می توانند از آموزش ها بهره مند شوند.

امکان کنترل و نظارت در سیستم آنلاین دقیق تر بوده و ساعتی ورود و خروج کامل و دقیق نظارت می شود.

در آموزش الکترونیکی نظارت بر کیفیت و محتوای آموزشی بیشتر امکان پذیر شده است.

با این حال هنوز هم آنهایی را که مشارکت نداشتند، بررسی می کنیم.

عموماً عده محدودی مشکلات خاصی دارند و نمی توانند در غیر این صورت دلیل خاصی نمی بینیم که دوستان محروم شوند یا نتوانند از این آموزش ها بهره مند شوند.

اگر دانشجویانی مراجعه کرده و مشکل خاصی را مطرح کنند، قطعاً رسیدگی شده و مشکلات آنان را برطرف می کنیم.

ترم گذشته یک سری از 30 درصدی که غیبت داشتند، توانسته بودند در شبکه های اجتماعی با استادان ارتباط برقرار کنند.

پیش بینی ما این است که طبق روندی که در ترم گذشته داشتیم حدود 10 درصد در ترم آینده مشکل داشته باشند که این 10 درصد را هم باید بررسی کنیم که مشکل خاص آنان در چه زمینه ای است و مطمئناً اگر این دوستان مراجعه کرده و مشکلات خود را مطرح کنند، قطعاً برای آنان راه حل پیدا می کنیم.

آنا: در ترم جدید از چه زیرساخت هایی برای ادامه روند آموزش مجازی بهره خواهید برد؟ رسولی: در دانشگاه آزاد اسلامی زیرساخت لازم برای آموزش ترکیبی با سه رویکرد فراهم شده، بخشی از آن به صورت آفلاین است که در سامانه آموزشیار و سامانه های دیگر این دانشگاه در اختیار دانشجویان قرار دارد تا در صورت نیاز از آن استفاده کنند.

بخشی دیگر آنلاین و به ویژه برای رفع اشکال و سؤالات دانشجویان است که می توانند در ساعت های مشخص شده طبق ساعت اعلامی در برنامه درسی با استادان ارتباط مستمری داشته باشند.

بخشی هم به صورت حضوری خواهد بود که در این زمینه تمهیدات لازم در آزمایشگاه ها و کارگاه ها به لحاظ مسائل بهداشتی و ایمنی لحاظ شده و با انجام گروه بندی دانشجویان می توانند در گروه های سه تا چهار نفره در آموزش های عملی حضور داشته باشند.

آنا: با توجه به تجربه ای که در این 7 ماه داشته اید، فکر می کنید در ترم جاری با مشکلاتی در حوزه آموزش مجازی مواجه خواهید شد؟ رسولی: ترم گذشته دانشجویان و استادان با سامانه ای که از آن شناخت داشتند، کار می کردند؛ اما با توجه به راه اندازی سامانه آموزشیار که به نوعی سیستم جدیدی بوده، طبیعی است که تغییری اتفاق می افتد و در این تغییر یک سری مشکلات خواهیم داشت؛ اما مشکلات جدی نخواهد بود.

آنا: آموزش مجازی در ترم جدید را آغاز کرده اید؟ رسولی: اکنون ورود به سامانه آموزشیار آغاز شده و استادان و دانشجویان به این سامانه ورود می کنند و از روز نخست مهر 99 آموزش دروس آغاز می شود.

آنا: در این مدت بازخوردی از سامانه آموزشیار داشته اید؟ رسولی: هر تغییری با یک سری مسائل و مشکلات مواجه است.

استاد و دانشجو چند سال در دوران تحصیل با یک سیستم عادت کرده و حالا این سیستم می خواهد تغییر پیدا کند.

هر تغییری برای خود یک سری مسائلی را به همراه دارد؛ اما یکپارچه کردن سامانه های آموزشی مزیت های زیادی دارد، امیدواریم این سامانه ساماندهی شده و اگر در بعضی از موارد عیب و ایرادهایی هم دارد، به زودی برطرف شود.

آنا: آیا برای اینکه استادان در آموزش مجازی حضور داشته باشند الزام خاصی برای آنان دیده شده است؟ رسولی: کل مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی با حساسیت این موضوع را پیگیری می کند و خود استادان هم پای کار و علاقه مند هستند با سیاست های دانشگاه پیش بروند و امکان برقراری آموزش های مستمر را با همکاری و همدلی داشته باشند.

در همه خانواده دانشگاه یک سری قاعده، قانون و مقررات آموزشی وجود دارد، بسیاری از استادان نیازی به الزام ندارند، خودشان انسان های فرهیخته و علاقه مند به حیطه تعلیم و تربیت هستند و عموماً با انگیزه و علاقه کار می کنند.

در عین حال همه ملزم هستیم قوانین، مقررات و سیاست هایی که از سوی سازمان مرکزی اعلام می شود را اجرایی کنیم.

آنا: خواسته شما از دانشگاهیان و مسئولان بالادستی درباره آموزش مجازی ترم تحصیلی سال جاری چیست؟ رسولی: نیاز به همدلی، همراهی، انسجام و هماهنگی داریم.

با آغاز شیوع کرونا در امر آموزش با یک سری مسائل مواجه شدیم که برای غلبه بر این مسائل باید تهدیدها و چالش ها را به فرصت تبدیل کنیم تا زمینه ای برای توانمندسازی بیشتر و بهتر امر تعلیم و تربیت و آموزش باشد که از این راهکارها به روز کردن آموزش با تکنولوژی های روز است و این موضوع نیازمند درک متقابل میان دانشجویان و استادان، هم میان استادان و مدیران و هم واحدهای دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی با ستاد است.

مسئولان به پیشنهادها و انتقادهای سازنده رسیدگی کنند هماهنگی درک متقابل را می طلبد.

اگر این درک متقابل وجود داشته باشد، قاعدتاً هر مشکلی به راحتی قابل حل است.

دانشگاه آزاد اسلامی و در سازمان مرکزی با انگیزه به دنبال توانمندسازی دانشگاه در حیطه آموزش به ویژه الکترونیکی، یکپارچه کردن و بهینه سازی سامانه ها هستند، امیدواریم این درک متقابل به صورت مضاعف وجود داشته باشد که بتوانیم به خوبی این مرحله را سپری کنیم، تغییر سامانه ها و موضوع کرونا مقوله ای هستند که باعث شده نیاز به درک متقابل بیشتر شود.

انتظار از سازمان این است که پیشنهادها و انتقادهای سازنده ای که از استان ها و واحدهای دانشگاهی وجود دارد، سریع تر به آنها رسیدگی کنند.

اراده قوی در دانشگاه آزاد اسلامی بر این بوده که به صورت جدی در راستای توانمندسازی دانشگاه حرکت شود و اگر مشکل یا مسئله ای وجود دارد به آنها رسیدگی کنند.

انتهای پیام/4121/4062/پ
کلید واژه ها: دانشجویان - رییس دانشگاه آزاد اسلامی - آموزش - آموزش مجازی - دانشگاه آزاد اسلامی - رییس دانشگاه آزاد - آموزشی - رییس دانشگاه - دانشگاه آزاد - دانشگاه - مجازی - دسترسی - تعطیلی دانشگاه ها - شیوع ویروس کرونا - تعطیلی دانشگاه - مشکلات - لازم - اسلامی - اردبیل - ارتباط - سیستم آموزشی - نظام آموزشی - ویروس کرونا - سیستم - راه اندازی - دانشگاه ها - آزاد - رییس - واحد - خبرگزاری

آخرین اخبار سرویس:
فرصت ویرایش اطلاعات یا انصراف از شرکت در آزمون استخدامی امروز 2 آبان به پایان می رسد

یک دانشگاه آزادی سرپرست کمیته پژوهش و تحقیقات فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو شد

اعلام نتایج انتخاب رشته داوطلبان آزمون کارشناسی ناپیوسته 1399

زمان دقیق اعلام نتایج کنکور سراسری 99

زمانبندی کلاس های دانشجویان جدید تغییر کرد

ساخت تب سنج غیر تماسی در دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی

زمان دقیق اعلام نتایج کنکور سراسری 99

فعالیت های بسیج دانشجویی بندرماهشهر در راستای مقابله با کرونا به تصویر کشیده شد + فیلم

زمانبندی کلاس های دانشجویان جدید تغییر کرد/ تاریخ آغاز کلاس ها

بسیج دانشجویی به دنبال تثبیت حضور خود در میدان جهاد علمی

نسخه انگلیسی «سالنامه مهاجرتی ایران» منتشر شد

تقویم آموزشی دانشجویان نوورود دانشگاه علم و صنعت تغییر کرد

ارتقای حقوق و دستمزد کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی ضروری است

جزییاتی از آمار جمعیت دانشجویی کشور

فرصت ثبت نام و تکمیل ظرفیت در دانشگاه آزاد اسلامی شهر قدس فراهم شد

عرضه محصولاتی برای پایش هوشمند سلامت از راه دور

اقتصاد دانش بنیان در صنعت خودرو با تمرکز بر فناوری های پاک در تولید

جهادگران دانشگاه فرهنگیان کردستان 3000 پرس غذای گرم بین نیازمندان توزیع کردند

ضرورت برنامه ریزی مدون برای تبیین فرهنگ اقامه نماز بین جوانان

عنوان برتر جشنواره پایان نامه های کشور به دانش آموخته دانشگاه آزاد اسلامی الیگودرز رسید

افزایش جمعیت دانشجویی کشور در سال 98

اینفوگرافیک | آشنایی با سامانه ایرانی پدافند هوایی مرصاد

نشریه موفق دانشجویی چه ویژگی های دارد؟

جمعیت دانشجویی کشور افزایش یافت

ماهواره علمی پژوهشی طلوع در انتظار پرتاب به فضا / از خدمت ارتش روباتیک به هنر تا شکستن مقاومت دارویی سلول های سرطانی

آزمون تصدی منصب قضا امروز 2 آبان ماه برگزار می شود

سوال عجیب رحیم پور ازغدی

مناظره ترامپ و بایدن بالا گرفت!

امتحانات پایان ترم دومین نیم سال کرونایی هم احتمالا آنلاین است

تولید سیستم هایی برای پایش هوشمند سلامت از راه دور

به جای chr(034)آموزش مجازیchr(034)، بگوییم chr(034)کلاس مجازیchr(034)

به جای آموزش مجازی ، بگوییم کلاس مجازی

معترضان به نتایج کنکور دکتری 99 چگونه عمل کنند؟

اجرای برنامه های فرهنگی در دانشگاه باید اثرگذار باشد

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

10 دانشگاهی که بیشترین شهریه ها را می گیرند+ عکس

جزییات فنی پوشال کولر آبی با قابلیت تصفیه هوا و صرفه جویی در آب/ اختراعی که علیه کروناویروس ثبت شد

گیلان| بزرگترین سرمایه فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی نیروی انسانی فرهیخته است

تایج نهایی پذیرش دکتری دانشگاه آزاد اسلامی اوایل هفته آینده اعلام می شود

آغاز ثبت نام غیرحضوری پذیرفته شدگان بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه پیام نور

آغاز ثبت نام غیرحضوری پذیرفته شدگان بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه پیام نور

پیوست مهارت؛ لازمه ارتقاست

نتایج کنکور دکتری سال 99 اعلام شد

متقاضیان برای اعتراض به نتایج کنکور دکتری 99 چه کار کنند؟

کاهش بودجه فرهنگی دانشگاه ها قابل قبول نیست

پذیرش بیش از 12 هزار نفر در کنکور دکتری دانشگاه های دولتی

جزییات و زمان ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری

صدف مسائلی (صدف بیوتی) کیست + همسرش

رفع مشکل فنی اعلام نتایج کنکور دکتری 99

معترضان به نتایج کنکور دکتری 99 چگونه عمل کنند؟

اسامی قبول شدگان دانشگاه علوم انتظامی در کنکور دکتری 99 اعلام نشد

مشکل فنی اعلام نتایج کنکور دکتری 99 حل شد/ کارنامه در دسترس قرار گرفت

اعلام جزییات و زمان ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری

یافته های جدید محققان ژاپنی درباره اهمیت استفاده از ماسک

جزییات و زمان ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری

زمان ثبت نام قبولی های کنکور دکتری 99

نتیجه نهایی آزمون دکتری 99 اعلام شد

جزییات ثبت نام پذیرفته شدگان نهایی دوره دکتری سال 99 اعلام شد

پذیرفته شدگان بدون آزمون دانشگاه کردستان تا 3 آبان فرصت ثبت نام دارند

قبولی های کنکور دکتری 99 چه زمانی در دانشگاه ثبت نام کنند؟

اعلام جزییات و زمان ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری

سایت سازمان سنجش با اختلال فنی مواجه شد

نتایج کنکور دکتری سال 99 اعلام شد

مشکل فنی اعلام نتایج کنکور دکتری 99 را با وقفه مواجه کرد

نتایج کنکور دکتری سال 99 اعلام شد

به همت انتشارات سمت؛ کتاب انسان شناسی منتشر شد

نتایج کنکور دکتری سال 99 اعلام شد

اعلام جزییات و زمان ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری

معاون دانشگاه آزاد: فضای گفتمان دانشجویان هجمه علیه جمهوری اسلامی را خنثی می کند

جزییات و زمان ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری اعلام شد

جزییات و زمان ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری 99

جزییات و زمان ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری اعلام شد

اعلام نتایج نهایی آزمون دکتری 99

نتایج نهایی آزمون دکتری اعلام شد

نحوه ثبت نام پذیرفته شدگان آزمون دکتری 99

جزییات و زمان ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری اعلام شد

نتایج کنکور دکتری 99 اعلام شد

ثبت نام پذیرفته شدگان کارشناسی ناپیوسته رشته های علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی

ابتکار: 27 درصد هیات علمی دانشگاه ها را زنان تشکیل می دهند

12 هزار و 485 نفر با کنکور دکتری 99 وارد دانشگاه شدند

در پیچ و خم دادگاه/ شماره 3 نشریه دانشجویی «طنین عدالت» منتشر شد

آغاز ثبت نام وام های دانشجویی دانشگاه خوارزمی از 3 آبان

مردان بیشترین آمار قبولی های دکتری سال 99/اعلام ظرفیت نهایی پذیرش

جزییات ثبت نام پذیرفته شدگان آزمون دکتری سال 99 اعلام شد

نتایج نهایی آزمون دکتری اعلام شد

نتیجه نهایی آزمون دکتری 99 منتشر شد

نتایج نهایی آزمون دکتری اعلام شد

نتایج کنکور دکتری سال 99 اعلام شد

«بررسی بحران قره باغ»

علاقه عجیب ما ایرانی ها به تعارف و القاب بستن به یکدیگر

مردان بیشترین آمار قبولی های دکتری سال 99/اعلام ظرفیت نهایی پذیرش

ترکیب 3 روش آموزشی برای دسترسی دانشجویان به محتوای درسی و استادان

ترکیب 3 روش آموزشی برای دسترسی دانشجویان به محتوای درسی و استادان