مطالب مرتبط:
احتمال ورود برخی نقاط به موج سوم کرونا نگران کننده است
هشدار به کادر درمان درباره موج سوم کرونا
چرا کرونا مانند آنفلوآنزا یک ویروس فصلی نیست؟
ورود قم به موج سوم کرونا/برگزاری هرگونه تجمع ممنوع
هشدار حریرچی درباره شیوع موج سوم کرونا
-205 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 26 شهریور 1399 ساعت 12:002020-09-16پزشكي

سوار شدن موج آنفلو انزای فصلی روی کرونا


در چند روز گذشته شاهد افزایش مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا هستیم که باشیب ملایم در حال افزایش است.

- ": شروع پیک جدید ویروس کرونا از حدود 3 ماه پیش در اکثر استان ها و به خصوص تهران سبب شد شمار مبتلایان کوویدـ19 در ایران و به دنبال آن میزان مرگ ومیر بر اثر این بیماری افزایش یابد و تعداد جانباختگان این بیماری روزانه به بیش از 200 نفر رسید.

اما طبق آمار رسمی وزارت بهداشت، در روزهای اخیر تعداد مبتلایان و شمار جانباختگان کرونا در ایران کاهش یافته است.

بعد از آن تعداد مبتلایان و شمار جانباختگان کرونا در ایران کاهش یافت.

اما در چند روز گذشته شاهد افزایش مبتلایان و قربانیان این ویروس هستیم که باشیب ملایم در حال افزایش است.

تهران در آستانه موج سوم کرونا دکتر علیرضا زالی در گفت وگویی تلویزیونی با اشاره به اهمیت دورکاری کارکنان گفت: آمار کرونا در تهران روند افزایشی دارد و پیش بینی ما این است که در تهران به سمت موج سوم کرونا در حال حرکت هستیم؛ ورود موج سوم در استان تهران بسیار زودتر از سایر استان ها شکل خواهد گرفت و آمار 72 ساعت اخیر نیز نشان دهنده این است که تهران در وضعیت قرمز و جدیدی قرار دارد و بنابراین اعمال محدودیت ها از جمله دورکاری اهمیت ویژه ای دارد.

وی افزود: آمار کرونا در تهران رو به افزایش است و نسبت به هفته های قبل، با افزایش آمار بستری و فوتی در تهران روبه رو هستیم و پیشنهاد ما این است که محدودیت ها به خصوص دورکاری کارمندان مجدداً اعمال شود.

دورکاری کارکنان علاوه بر کاهش حضور کارمندان در ادارات، باعث کاهش ترافیک و سفرهای درون شهری در پایتخت خواهد شد.

زالی ادامه داد: در 24 ساعت گذشته 659 بیمار جدید در استان تهران بستری شده اند که 143 بیمار در بخش مراقبت های ویژه بستری شدند، همچنین 9.

9 درصد مراجعین سرپایی نیاز به بستری در بیمارستان ها و 21 درصد مراجعین بیمارستانی نیاز به بستری در بخش مراقبت های ویژه داشته اند.

فرمانده ستاد مدیریت کرونا در کلان شهر تهران با بیان این که 15 گروه به عنوان گروه های پرخطر تلقی می شوند تصریح کرد: این گروه ها شامل افراد دچار بیماری های زمینه ای کماکان از حضور در مجموعه ادارات معاف هستند.

سوار شدن موج آنفلو انزای فصلی روی کرونا سید احمد هاشمی اظهار داشت: دو هفته گذشته روند ابتلا، فوتی ها و بستری ها٬ روند کاهشی پیدا کرد و به ثبات رسیده بود، اما دوباره این روند اوج گرفت و این روزها باز هم شاهد افزایش شمار مبتلایان هستیم.

متاسفانه سوار شدن موج آنفلو انزای فصلی روی کرونا هم باعث وارد شدن به موج سوم کرونا میشود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: این آمارها نشان از این دارد که برخی از رفتارها نیاز به اصلاح دارد و هرزمان مردم به رعایت پروتکل ها بی تفاوت شدند سریعا آمارها نشان می دهد که اوضاع از چه قرار است.

افشین دلشاد٬ معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان نیز در این نشست گفت: میانگین ابتلای زنان نسبت به مردان بالاتر است.

میانگین سنی افراد فوت شده 65 سال است.

وی افزود: در واقع هر عملی که انجام می شود بازخورد آن طی دو هفته آمارهای ابتلا و فوت ناشی از کرونا را تغییر خواهد داد.

بازگشایی مدارس اگر منجر به ابتلا شود٬ قطعا رده سنی مبتلایان کاهش پیدا می کند.

معاون دانشگاه علوم پزشکی استان با اشاره به عدم رعایت پروتکل ها در سیستم حمل و نقل عمومی٬ افزود: در ناوگان شهری استان پروتکل ها کمتر از 50 درصد رعایت می شود.

خراسان شمالی در حال حاضر در پیک کرونا قرار گرفته است.

زمانی که تعداد واکسن کم است باید اهم و غیر اهم کنیم پیام طبرسی متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری در برنامه کشیک سلامت گفت: در بیمارستان مسیح دانشوری دو نوع آنفولانزای A و B داریم.

واکسن هم به دو شکل سه ظرفیتی و چهار ظرفیتی است که البته تفاوت چندانی از نظر مطالعات بالینی ندارند.

در گذشته واکسن آنفولانزا وارد می شد و چون تقاضا نبود مصرف نمی شد و چون تبلیغات ضد واکسن بود مردم علاقه ای به زدن واکسن نداشتند اما در همان زمان هم اصرار می کردیم که گروه های پرخطر حتماً واکسن را بزند.

وی افزود: از لحاظ علمی اگر واکسن به اندازه همه موجود باشد استفاده از آن موردی ندارد اما زمانی که تعداد واکسن کم است باید اهم و غیر اهم کنیم.

ما گروه های حساسی داریم که اگر واکسن نزنند در معرض مرگ بر اثر آنفولانزا قرار دارند.

ما باید اول این گروه ها را واکسینه کنیم.

همیشه یکی از کانون های شیوع بیماری مدارس بودند اما امسال ممکن است مدارس آنلاین باشند و همچنین ما حج را نداریم و مراسم اربعین هم برگزار نمی شود و بر این اساس امیدواریم که شیوع بالای آنفولانزا را نداشته باشیم.

اگر دانش آموزی بیماری زمینه ای دارد حتماً باید واکسن را تزریق کند متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری گفت: واکسنی که سال گذشته تولید شده است برای ویروس امسال جوابگو نیست و بهترین زمان تزریق نیز اوایل مهرماه است چون شروع آنفولانزا معمولاً از 15 مهر شروع می شود و تزریق زودهنگام واکسن توصیه نمی شود چون نمی تواند تا پایان اسفند ایمنی بدهد.

اول مهر تا اواخر مهر بهترین زمان برای تزریق است.

اگر دانش آموزی بیماری زمینه ای دارد حتماً باید واکسن را تزریق کند.

با تزریق واکسن آنفولانزا سیستم ایمنی تقویت نمی شود بلکه فقط در برابر این ویروس محافظت ایجاد می شود.

در این مدتی که من فعالیت می کنم ندیدم که مریضی در گروه های پرخطر، واکسن آنفولانزا زده باشد و از آنفولانزا فوت کند.

موج سوم کرونا به مراتب سنگین تر از دو موج قبلی خواهد بود طبرسی اظهار داشت: پلتفرم هایی در ایران ساخته شده است که اگر واکسن کرونایی در دنیا مورد تأیید قرار بگیرد با روش مهندسی معکوس در ایران هم تولید شود.

در بیمارستان مسیح دانشوری حتی با کم شدن پیک بیماری هم تخت ها خالی نشدند و این نشان می دهد که ما نتوانستیم بیماری را کنترل کنیم و موج سوم به مراتب سنگین تر از دو موج قبلی خواهد بود.

چاره این بیماری فقط واکسن است و تا زمانی که تأمین شود، مجبوریم که نکات بهداشتی را رعایت کنیم.

راه اندازی آزمایشی خدمات دوراپزشکی با هدف مقابله با موج سوم کرونا وزارت بهداشت، با یادمان شهدای مدافع سلامت، در ادامه توسعه برنامه های کشوری مدیریت همه گیری کووید، و با هدف کسب آمادگی لازم به منظور مقابله با موج سوم بحران در پاییز و زمستان 99،  اقدام به راه اندازی آزمایشی اولین گام استقرار خدمات پزشکی از راه دور در برخی دانشگاه های منتخب خود می کند.

  همزمان با همه گیری جهانی کووید 19، غالب کشورهای پیشرفته دنیا بخش عمده ای از برنامه ارائه خدمات پزشکی خود را به منظور حداقل سازی تماس بین پزشک و بیمار، دورنگهداری بیماران از محیط های با آلودگی احتمالی، ایمن نگاه داری کادر سلامت، و نیز فراهم سازی حداکثری دسترسی به خدمات تخصصی پزشکی در همه نقاط کشور، وارد برنامه خدمات پزشکی از راه دور کرده و با پوشش بیمه ای بسیار متناسب، و همراه با سرویس های نسخه الکترونیک و تحویل دارو، شرایطی سهل را برای همه بیماران نیازمند به این خدمات در کشور فراهم کردند.

  وزارت بهداشت نیز با درک ضرورت این امر برای کشور، و آماده سازی و ابلاغ اخیر ضوابط اجرایی اولیه، اولین گام های ورود به این امر را برداشته و در نظر دارد با حمایت های ویژه بیمه ای و تشویق دانشگاه و دانشکده ها و کادر سلامت درگیر، دریچه ای جدید را در خدمت رسانی به مردم عزیز کشورمان در شرایط همه گیری فراهم کند تا رنج این بیماران و خانواده های آنان را به حداقل رساند.

   در این برنامه، که با مدیریت معاونت درمان وزارت بهداشت در حال انجام است به تدریج خدمات مشورت تخصصی بیماران بستری کووید 19 و نیز ویزیت های سرپایی این بیماران، به ویژه در مناطق محروم و کم برخوردار فاقد نیروهای تخصصی با بهره گیری از فناوری های اطلاعاتی پزشکی توسط پزشکان متخصص بیمارستان های مادر شهرهای بزرگ پوشش داده خواهد شد.

این فناوری ها که غالبا به صورت بومی طراحی شده و توسعه یافته اند به پزشکان اجازه خواهند داد از محل خدمت و یا حتی منزل، در بستری امن، به مشاوره و ویزیت بیماران خود پرداخته و به زودی نسخ خود را نیز به صورت الکترونیک برای بیماران خود صادر کنند.

  در برنامه گام نخست خدمات دوراپزشکی کشور، دانشگاه های منتخب مشهد، البرز، کهگیلویه و بویراحمد، ایرانشهر، زابل، لرستان، هرمزگان و بم با راه اندازی خدمات مشورت تخصصی و ویزیت از راه دور، این گام را به صورت آزمایشی آغاز می کنند تا از ابتدای پاییز با اطمینان از آمادگی کامل همه زیرساخت ها، نیروی انسانی لازم، تجهیزات و چرخه های پشتیبانی مورد نیاز، وارد چرخه گسترده گام اصلی ارائه خدمت شوند.

   در برنامه دانشگاه علوم پزشکی مشهد، اولین برنامه کلان منطقه ای خدمات پزشکی از راه دور کشور، با عنوان سپاد 9، با همکاری مشترک 9 دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی خراسان شمالی، رضوی، جنوبی، اسفراین، سبزوار، تربت حیدریه، تربت جام، نیشابور، و گناباد افتتاح خواهد شد که در گام اول، 13 ایستگاه بیمارستانی و به تدریج 68 بیمارستان خدمات مشورت تخصصی و ویزیت از راه دور بیماران بستری کووید را به تدریج تا ابتدای پاییز و متمرکز بر سه تخصص اصلی مورد نیاز کووید 19 شامل تخصص های ریه، عفونی، و آی سی یو را فعال خواهند کرد.

در گام اول این برنامه، بیمارستان های مادر امام رضا و قائم مشهد به عنوان بیمارستان های مادر منطقه، متولی ارائه خدمات مشورتی و ویزیت های تخصصی خواهند بود که در مراحل بعد و با توانمندسازی سایر دانشگاه ها و دانشکده های همکار در کلان منطقه، از توان تخصصی کل کلان منطقه در ارائه خدمات استفاده خواهد شد.

سپاد 9 در گام های بعدی وارد خدمات ویزیت از راه دور بیماران مزمن و خاص و نیز رادیولوژی و پاتولوژی از راه دور خواهد شد.

  برنامه دانشگاه های البرز، کهگیلویه و بویراحمد، و زابل متمرکز بر شبکه خدمات پزشکی از راه دور بنیاد برکت (برکت تل) خواهد بود که با تجهیز مناطق محروم منتخب و تامین کلیه امکانات زیرساختی و فناورانه مورد نیاز توسط این بنیاد، واحدهای ارائه خدمات ویزیت تخصصی در محروم ترین نقاط فراهم شده و مردم بیمار در این مناطق به پزشکان متخصص تعیین شده از راه دور و با کمک کادر محلی سلامت دسترسی خواهند داشت.

این بنیاد همچنین در حال توسعه این برنامه در تعداد زیادی از دانشگاه ها و مناطق کشور است که نتایج دوره آزمایشی الگویی برای تسریع پیاده سازی وسیع این خدمات در کشور خواهد بود.

  بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، این وزارتخانه در نظر دارد با تشکیل کمیته ملی پزشکی از راه دور (پاد)، در صورت موفق بودن نتایج دوره آزمایشی گام اول، با سرعت تمام این تجربیات را در قالب ضوابط اجرایی ابلاغ شده به کل کلان مناطق آمایشی کشور و با اولویت مناطق محروم کشور گسترش دهد.


کلید واژه ها: افزایش - کرونا - جانباختگان - در ایران - ویروس کرونا - قربانیان - تهران - ویروس - دکتر علیرضا زالی - ایران - دورکاری کارکنان - کرونا در تهران - بیماری - علیرضا زالی - گذشته - آمار رسمی - شاهد - آمار - استان ها - دورکاری - کارکنان - علیرضا - روزانه - آستانه - اهمیت - استان - میزان - وزارت - بینی - فصلی

آخرین اخبار سرویس:
شروع واکسیناسیون آنفلوانزا در مهر

شیر کاکائو بهترین نوشیدنی بعد از ورزش

بیمارستان ها تخت خالی برای بیماران کرونا ندارند

چگونه بفهمیم کبدمان خوب کار نمی کند؟

درمان دیسک کمر با حرکت همسترینگ نشسته

ترفندهایی برای کاهش خشکی مغز

این داستان؛ کرونا و آب نمک

تعجب شیفتگان مد از شلوار جدید برند لوکس

تعداد قربانیان مبتلا به کووید-19 در دنیا به یک میلیون نفر رسید

عارضه جانبی مثبت غیرمنتظره یک داروی ضد دیابت

مجور به کارگیری پرستاران گیلانی داوطلب در کرونا دریافت شد

اعلام نحوه توزیع واکسن آنفلوآنزا در لرستان

بعد از شکست عشقی چه باید کرد؟

افتتاح مرکز تخصصی سلامت روان جامعه نگر در آینده نزدیک

شیوه جدید برای نقطه یابی مبتلایان و شناسایی مناطق کرونایی تهران

درمان مو های نازک و ضعیف با 5 روش موثر خانگی

کم خونی فرزندتان را با «خرمالو» جبران کنید

نخستین روز بدون فوتی کرونا در هرمزگان

روند افزایشی فوتی های کرونایی در مازندران

مجور به کارگیری پرستاران گیلان داوطلب در کرونا دریافت شد

آمار ابتلا به کرونا در لبنان

استخدام پیک آقا در شرکت واران پرتو درمان در تهران

ابتلای 3 هزار و 737 زنجانی به کووید 19

شمار قربانیان کرونا در جهان از یک میلیون نفر فراتر رفت

جزییات توزیع واکسن آنفلونزا در قزوین/ واکسن در دو الویت توزیع می شود

سال گذشته 2500 دوز واکسن به داروخانه مجلس تحویل شده بود

آخرین آمار مبتلایان کرونا در مازندران در ششم مهر

استخدام تکنسین دارویی و فروشنده آرایشی و بهداشتی در تهران

شمار قربانیان کرونا در جهان از یک میلیون نفر فراتر رفت

لاغری با سرکه سیب تنها در یک هفته

افزایش تعداد بیماران کرونایی بستری در بیمارستان های زنجان

تهران همچنان در شرایط قرمز؛ لطفا ماسک بزنید/تصاویر

شرایط درمان ناباروری در بحران کرونا

ورود 11هزار واکسن آنفلوآنزا به لرستان

پیک جدید کرونا بین 4 تا 8 هفته طول می کشد / تخت های بیمارستانی پر شده است / وضعیت اپیدمی نسبت به اسفند و فروردین وخیم تر است

کشف دلیل مرگبار بودن کرونا در برخی افراد

کشف دلیل مرگبار بودن کرونا در برخی افراد

تهران همچنان در شرایط قرمز؛ لطفا ماسک بزنید

یک و نیم میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا وارد کشور شده است

شرایط فوق قرمز قزوین را نیازمند بیمارستان صحرایی کرد

نمی گذاریم در مبارزه با کرونا از هیچ کشور اروپایی عقب بمانیم

کرونا هر 7 دقیقه جان یک ایرانی را می گیرد

8 راز پختن یک میگوی خوش طعم

کهیر زدن بر اثر استرس واقعیت دارد؟

مهندسی پزشکی بازساختی این بار در قزوین + فیلم

شرایط درمان ناباروری در بحران کرونا

استاندار تهران: هر کس به افراد فاقد ماسک خدمت برساند مجرم است

12 میلیون واکسن آنفولانزا به کشور وارد می شود

خارج از پروتکل ها واکسن آنفولانزا نمی دهیم

اعمال مجدد محدودیت های اجتماعی برای مقابله با شیوع کرونا

چه کنیم که کودک ما لوس نشود

عواید یک موقوفه در جهرم به اطعام بیماران اختصاص داده شد

چرا مطالب را فراموش می کنیم؟

چگونه بوی سوختگی برنج را از بین ببریم؟

تفاوت میان ایزوله کردن و قرنطینه کردن چیست؟

ایران در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد

تامین اجتماعی، بیمه بیکاری سه ماهه ( خرداد تا مرداد) را پرداخت می کند

ویتامینی که خطر مرگ را بر اثر کرونا به نصف می رساند

بستری 38 بیماری جدید با تست مثبت کرونا در بیمارستان های کرمان

قارچ را چگونه نگهداری کنیم سیاه نشود؟

خونهای ماندگار هشت سال دفاع مقدس امروز هم حافظ سلامت مردم

ارتقاء پوشش بیمه ای روستاییان

افزایش موارد حیوان گزیدگی

وزیر بهداشت: همکارانم اگر حقوق هم نگیرند، کار می‎کنند +فیلم

صدور مجوز جذب پرستاران داوطلب مبارزه با کرونا

آغاز تزریق رایگان واکسن آنفلوانزا در سراسر کشور

40 تخت آی سی یو به ظرفیت بیمارستانی البرز اضافه شد

هیچ روند کاهشی کرونا از خرداد مشاهده نشده است/ محدودیت ها سریع تر در اصفهان اعمال شود

آغاز تزریق رایگان واکسن آنفلوانزا از امروز در سراسر کشور

سعید نمکی: عوضی وزیر شدم

کشف دارویی جدید برای درمان بیماری ام اس

این مواد غذایی را در روز های پاییزی هرگز نخورید 

کسانی که اصول بهداشتی پیشگیری از کرونا را رعایت نکنند، جریمه می شوند

سعید نمکی: عوضی وزیر شدم

گیاهان موثر برای درمان نفخ

تقدیر وزیر بهداشت از رییس اورژانس در ساماندهی سواحل شمالی کشور

ایران در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد

سم زدایی ریه با چند دمنوش

ایران در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد

شمار فوتی های کرونا تا قبل از ساخت واکسن

خیز مجدد کرونا مرخصی کادر درمانی آذربایجان غربی را ناتمام گذاشت

بازطراحی آنتی بیوتیک ها برای غلبه بر باکتری های مقاوم

بیماری های قلبی اولین عامل مرگ و میر در ایران و جهان

آخرین آمار مبتلایان و فوتی های کرونا در کرمان در ششم مهر

با خوردنی های پاییزیِ مفید برای تقویت سیستم ایمنی آشنا شوید

هشدار ها را جدی بگیرید

آبکشی زیاد دندانها بعد مسواک ممنوع !

شرایط درمان ناباروری در بحران کرونا

درمان سردرد با فیزیوتراپی، ورزش، ماساژ و تحریک الکتریکی

حساسیت مسئولین به کرونا کم شده!

شرایط درمان ناباروری در بحران کرونا

اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

ایران در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد

تازه ترین آمار از مبتلایان و فوتی های کرونا در ایران 6 مهر 99

فواید و خواص شگفت انگیز لوبیا سبز

شرایط درمان ناباروری در بحران کرونا

مونده ی این غذاها رو هیچ وقت نخورید

پیک جدید کرونا بین 4 تا 8 هفته طول می کشد/وضعیت اپیدمی نسبت به اسفند و فروردین وخیم تر است

بستری 102 بیمار جدید کرونایی در استان

ادامه روند افزایشی موارد ابتلا در کانادا

سوار شدن موج آنفلو انزای فصلی روی کرونا

سوار شدن موج آنفلو انزای فصلی روی کرونا