مطالب مرتبط:
« مراقبت های اورژانسی ورزشی» ترجمه و چاپ شد
نسخه اثر بخش برای افزایش شیر مادر
سفیر هند: خرید نفت ایران استراتژی بلندمدت ما است
داستانی درباره امام کاظم (ع) به چاپ بیستم رسید
رفتار مردم هند با پسر بچه عجیب الخلقه(+18) + تصاویر
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 24 مرداد 1399 ساعت 18:102020-08-14بين الملل

نیمی از نسخه های فارسی در هند هنوز چاپ نشده است


ایرنا- معاون رایزن فرهنگی ایران در هند گفت: بیش از 50 درصد از نسخه های فارسی موجود در هندوستان هنوز چاپ نشده و آن هایی هم که منتشر شده سرشار از اشتباهات ادبی است.

- قم-ایرنا- معاون رایزن فرهنگی ایران در هند گفت: بیش از 50 درصد از نسخه های فارسی موجود در هندوستان هنوز چاپ نشده و آن هایی هم که منتشر شده سرشار از اشتباهات ادبی است.

علی رضا قزوه روز جمعه در کنگره مطالعات شبه قاره هند، افزود: امروز یک میلیون نسخه فارسی اصیل در هندوستان وجود دارد که بیشتر از تمام نسخه های فارسی در ایران، افغانستان، ترکمنستان و تمام کشورهای دیگر است که بسیاری از آن ها هنوز چاپ نشده و حتی خوانده هم نشده است.

قزوه ابراز داشت: به دلیل مراودات تجاری زیاد کشورهای جنوب شرق آسیا به تدریج زبان های کره ای و ژاپنی اندک زبان فارسی موجود در بین مردم را هم گرفته است.

سهم شاعران هندی در شعر فارسی معاون رایزن فرهنگی ایران در هند بیان داشت: برخی حضور اولیه زبان فارسی را با حضور اولیه مسلمانان در هند برآورد کرده اند.

علی رضا قزوه ادامه داد: با این وجود راه ارتباطی ایران و زبان فارسی با شبه قاره همواره از منطقه سند و سرزمین های شرقی ایران وجود داشته است.

معاون رایزن فرهنگی ایران در هند، ابراز داشت: حضور بازرگانان، صوفیان، شاعران و غیره در سرزمین سند و شهر لاهور هم از عوامل نفوذ زبان فارسی در شبه قاره بوده است.

قزوه یادآور شد: زمانی که محمود غزنوی به قدرت می رسد و گستره نفوذ خود را به شبه قاره می رساند، شاعران بسیاری از سبک خراسانی در دربار سلطان محمود حضور داشتند که ازجمله آن ها، " عبدالله روزبه النکتی" بوده است.

به گفته قزوه، تعداد شاعران سبک خراسانی مانند"مسعود سعد سلمان و ابوالفرج رونی" که در سرزمین سند و شبه قاره در دوران غزنویان حضور پیداکرده اند فراوان است.

به باور قزوه، چراغ زبان فارسی را بیش از همه مسعود سعد سلمان در بین شاعران فارسی زبان در شبه قاره هند در سبک خراسانی برافراشته است.

وی یادآور شد: شاعران شبه قاره هند 20 درصد اشعار شعر فارسی را سروده اند و از این سرزمین 20 شاعر در تاریخ به یادگار مانده اند.

قزوه ادامه داد: از قرن ششم تا نهم سبک عراقی جایگزین شعر خراسانی می شود و به حق به جز فردوسی خراسانی، بزرگ ترین و تأثیرگذارترین شاعران فارسی را شاعران سبک عراقی تشکیل داده اند.

به گفته وی، در سبک عراقی هم دو شاعر "معین الدین چشتی" و" "نظام اولیا" ازجمله شاعران معروف سرزمین شبه قاره بودند.

معاون رایزن فرهنگی ایران در هند اظهار داشت: سهم شاعران هندوستان در سبک عراقی هم در حدود 15 درصد از شعرهای این سهم است درحالی که سهم ادیبان هندی در تذکره نویسی بسیار بیشتر از شعرهای آن هستند.

وی تصریح کرد: در سبک " شهرآشوب" شعر فارسی سهم شاعران هندوستان بیشتر از دو سبک خراسانی و عراقی است.

قزوه گفت: شاعری مانند "فیضی" و برخی دیگر از شاعران دیگر در سبک شهرآشوب نقش برجسته ای دارد.

به گفته وی، سهم شاعران هندی در سبک "هندی" یا همان اصفهانی به صورت چشمگیری افزایش می یابد و "صائب تبریزی" به عنوان یکی از شاعران بزرگ فارسی، اشعار خود را به این سبک سروده است.

معاون رایزن فرهنگی ایران در هند، گفت:"بیدل دهلوی" خیال پردازی است که او را صاحب سبک هندی پیچیده می دانند و از صوفیان واقعی جهان اسلام بودند.

وی اظهار داشت: نژاد بیدل دهلوی از ترکان شیرازی و ماوراءالنهر بوده اما تمام زندگی خود را در هندوستان سپری کرده است.

وی یادآور شد: "غنی کشمیری" از دیگر شاعران شاخص سبک هندی است که تاثیرات عمیقی بر زبان فارسی در شبه قاره گذاشته است.

به گفته قزوه، بیدل دهلوی را نمی توان با قله های شعر فارسی مانند مولانا، فردوسی، حافظ، سعدی و نظامی هم ردیف دانست اما نمی توان به سادگی هم از کنار وی گذشت.

معاون رایزن فرهنگی ایران در هند، اظهار داشت: "حزین لاهیجی" دیگر شاعر مطرحی است که در شبه قاره شعر سروده است که اصالتی ایرانی دارد که در نقد ادبی تاثیرات عمیقی بر شاعران هندی گذاشته است.

قزوه یادآور شد: هم زمان با حضور حزین لاهیجی در هند، کمپانی های هندی به تدریج داشتند از راه تجارت، زبان فارسی را از شبه قاره می زدودند و سفره زبان لاتین را در هندوستان پهن می کردند.

وی اظهار داشت: هندی ها در 50 سال اول حضور خود در هند نتوانستند زبان فارسی را حذف کنند اما در 50 سال دوم علاوه بر زبان فارسی، زبان اردو را هم به حاشیه راندند و در 50 سال سوم عملا زبان انگلیسی را جایگزین زبان های اصیل شبه قاره کردند.

معاون رایزن فرهنگی ایران در هند، گفت: " محمد اقبال لاهوری" آخرین شاعری است که چراغ زبان فارسی را در هند برافراشته کرد و بعد از اقبال کورسوی چراغ فارسی در شبه قاره رو به خاموشی نهاد.

قزوه ابراز کرد: با راه اندازی" انجمن ادبی بیدل" حدود 10 شاعر فارسی در شبه قاره تربیت شده اند و کورسوی امیدی دیگری در هندوستان روشن شده است.

وی افزود: تاکنون 10 کتاب شعر شاعران هندی به زبان فارسی طی چند سال گذشته چاپ شده است.

طریقت های صوفیانه شبه قاره معاون پژوهشی دانشگاه ادیان و مذاهب نیز در ادامه، بیان کرد: در سال 2009، جمعیت مسلمانان هند در حدود 160 میلیون نفر برآورده شده بود.

حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی فرمانیان بیان کرد: 24 میلیون نفر از مسلمانان هندوستان طبق گزارش سال 2009 شیعه هستند.

به گفته وی، اغلب مسلمانان هند، "حنفی" مذهب هستند و تفکر حنفی به صورت جدی در شبه قاره هند گسترش یافته است.

فرمانیان گفت: تخمین زده می شود در شبه قاره 10 میلیون نفر "شافعی" مذهب نیز حضور دارند که بیشتر به دلیل ارتباطات نزدیک آن ها با "زیدی های" یمن شکل گرفته است.

وی یادآور شد: حدود 5 میلیون نفر "اسماعیلی" و برخی مذاهب نزدیک به شیعه نیز در شبه قاره زندگی می کنند.

به گفته مدیر ویکی شیعه، 120 میلیون نفر از مسلمانان هند طبق آخرین آمار رسمی مسلمانان شبه قاره در سال 2009، حنفی مذهب هستند.

فرمانیان گفت: همچنین بخشی از مسلمانان هندی را نیز سلفی ها تشکیل می دهند که به اهل حدیث مشهور هستند که در اقلیت بوده و جمعیت محدودی دارند.

وی اظهار داشت: ازآنجایی که مذهب رسمی بیشتر مسلمانان هند حنفی هستند ازنظر کلامی دستگاه کلامی آن ها نزدیک به " ابومنصور" باشد.

معاون پژوهشی دانشگاه ادیان و مذاهب تصریح کرد: در کتاب های فقهی و کلامی علمای حنفی، افکار "ابن تیمیه" و سلفی ها در حال گسترش است.

مدیر ویکی شیعه گفت: طریقت چشتیه، یکی از طریقت های مهم هندی است که شعر و سماع دو مورد از مناسک اصلی آن را شامل می شود که در آن به شدت به امام علی(ع) ابراز ارادت می شود.

فرمانیان گفت: در مناسک چشتیه، همراه با موسیقی های ملایم هندی برخی اشعار هندی، فارسی یا غیره خوانده می شود.

وی یادآور شد: آثار چشتیه همچنان غنی ترین و مهم ترین آثار صوفیه را در هندوستان شامل شده است.

به گفته فرمانیان، شاه ولی الله دهلوی و نظام الدین اولیا دو نفر از اساتید اصلی طریقت چشتیه در هند هستند.

وی اضافه کرد: "قبر مودود الدین چشتی" یکی از مراکز مهم پیروان طریقت چشتی است و در سالگرد مرگ این قطب چشتی بیش از 100 هزار نفر در مراسم انس حضور پیدا می کنند.

معاون پژوهشی دانشگاه ادیان و مذاهب ابراز داشت: پیروان چشتی معتقدند امام علی(ع) اولین قطب از اقطاب چشتیه است.

به گفته وی، یکی از موفقیت های چشتیه در هند به دلیل متناسب سازی و توجه به فرهنگ هندی با مفاهیم اسلامی و صوفیه بوده است.

وی اضافه کرد: طریقت " نقشبندیه" یکی از طریقت های پررنگ در هند بود که امروز بسیار کم رنگ شده و طرفدارانی زیادی ندارد.

مدیر ویکی شیعه گفت: : شاه غلام علی" در قرن 13 هجری توانست طریقت نقشبندیه را در هند بار دیگر گسترش دهد و جان تازه ای به این طریقت داد اما با حضور انگلیسی و کمپانی هند شرقی، نقشبندیه از هند رخت بربست به سرزمین های دیگر رفت و نقش جدی دیگر در این سرزمین ندارد.

فرمانیان بیان داشت: طریقت " قادریه" که از قرن 9 وارد دهلی شده است یکی از طریقت های مهم در شبه قاره است.

معاون پژوهشی دانشگاه ادیان و مذاهب اظهار داشت: در قرن 12 و 13 طریقت قادریه گسترش جدی پیداکرده و امروز نیز یکی از طریقت های صوفیه مهم شبه قاره محسوب می شود.

مدیر ویکی شیعه یادآور شد: طریقت بریلویه؛ که امروز در هند و پاکستان شناخته می شود ادامه طریقت قادریه است که دارای مدارس، سایت های خبری، مجلات و روزنامه ها، مراکز و موسسات زیادی در سرزمین های شرقی ایران هستند.

وی گفت: بریلوی ها ازنظر فقهی حنفی هستند اما ازنظر کلامی و رفتاری به شدت با وهابی ها و سلفی ها زاویه دارند و خود را اهل سنت واقعی و جماعت اسلام قلمداد می کنند.

فرمانیان گفت: اغلب بریلوی ها معتقدند حضرت مهدی(عج) فرزند بلافصل امام حسن عسکری(ع) قطب عالم امکان بوده و هنوز به دنیا نیامده است.

گرایش های دینی سده های اخیر شبه قاره مدیر ویکی شیعه با اشاره به گرایش های دینی صدساله اخیر شبه قاره هند، گفت: "دیوبندی" ها یکی از مهم ترین گرایش مذهبی اخیر در هندوستان است.

وی اضافه کرد: شاه ولی الله دهلوی؛ به عنوان فردی جامع در فقه، کلام و صوفیه، قطب بزرگ و تأثیرگذار این جریان دینی است.

مدیر ویکی شیعه گفت: تفکر دیوبندی توانسته "ابن تیمیه" و "ابن عربی" را که از نظر بینش در مقابل هم هستند را به صورت هم زمان قبول کند و درعین حال که حنفی مذهب هستند اما منتقد اهل حدیث نیز می باشند.

فرمانیان اضافه کرد: دیوبندی ها با اقدامات انسان دوستانه و ایجاد هسته های تبلیغ موفق شده در پیروان زیادی را در کشورهای مختلف به دست آورند و خود آن ها معتقدند که 85 میلیون مبلغ در 160 کشور جهان دارند.

مدیر ویکی شیعه اظهار داشت: نیروهای نظامی سپاه صحابه و طالبان از دل همین دیوبندی های پاکستان و افغانستان به وجود آمده اند.

وی خاطرنشان کرد: دیوبندی های هند مخالف استقلال پاکستان بودند و چند حزب سیاسی از دل دیوبندی های شبه قاره به وجود آمده است.

معاون پژوهشی دانشگاه ادیان و مذاهب در ادامه گفت: "اهل حدیث" از دیگر طریقت های صوفیه هند است که نزدیک به تفکرات سلفی و وهابی ها است.

فرمانیان گفت: " قرآنیون" طریقت دیگر مسلمانان هند است که آنها مخالف اهل حدیث هستند و ریشه های روشنفکری داشته و منکر بسیاری از احادیثی هستند که در کتب روایی نقل شده است.

کنگره مطالعات شبه قاره هند روز جمعه با سخنرانی شخصیت های سیاسی، فرهنگی و مبلغان مذهبی به صورت مجازی در قم برگزار شد.

/
کلید واژه ها: رایزن فرهنگی ایران - فارسی - رایزن فرهنگی - هندوستان - ایران - نسخه - فرهنگی - معاون - جنوب شرق آسیا - سرشار - منتشر - زبان فارسی - ترکمنستان - شعر فارسی - ادبی - درصد - زبان - هایی - شرق آسیا - شاعران - میلیون - کره ای - کنگره - ژاپنی - امروز - آسیا - اصیل - دیگر - هندی - جنوب

آخرین اخبار سرویس:
41 سازمان کویتی خواستار تصویب قانون جرم انگاری عادی سازی با رژیم صهیونیستی شدند

افشای روابط رییس جمهوری پیشین یمن با القاعده

مسکو و آنکارا در حال کار بر روی توافق نامه ای برای تثبیت آتش بس در لیبی هستند

ظریف: ایران برای آنچه که مذاکره شده است، مجددا گفت وگو نمی کند

اتحادیه اروپا بر سر تحریم ها علیه بلاروس به اجماع نرسید

خداحافظی عابدزاده با بدرقه بهترین گلر جهان/عکس

واکنش روسیه به تحریم های تازه آمریکا علیه ایران

اقدامات یکجانبه گرایی توأم با زور آمریکا؛ نقطه عطف تاریخیِ در حال ظهور

افشای فساد 2 تریلیون دلاری در فعالیت های مالی آمریکا

منوچین: آمریکا مانع پیشرفت ایران در زمینه موشک های بالستیک می شود

آمریکایی ها به یمن به دلیل موقعیت راهبردی و ثروت های ملی اش چشم دوخته اند

افراد و نهادهای جدید در لیست تحریم اروپا به دلیل نقض ها در لیبی

پیشتازی بایدن از ترامپ

بیانیه ترامپ درباره تحریم های جدید علیه ایران

اعلام آغاز فعالیت پروژه بین المللی هنر صلح توسط میثم علیرضایی (فیلم)

لاوروف: واشنگتن درک نمی کند که امکان بازگرداندن تحریم ها علیه ایران وجود ندارد

چهل سال گذشت

ترامپ درباره اعمال تحریم های جدید علیه برنامه های موشکی و هسته ای ایران بیانیه صادرکرد

21 سپتامبر روز جهانی صلح؛ درباره این روز چه می‎دانیم؟

ترامپ: تحریم های جدیدی علیه 27 نهاد و فرد مرتبط با ایران وضع کردم

بیانیه کاخ سفید درباره تحریم های جدید علیه ایران

واکسن روسی کرونا؛ تردید درباره تحقیقات روس ها و نامه سرگشاده محققان

بریتانیایی ها در 2020 کرونایی بیش از کل یک دهه گذشته سیگار را ترک کردند

اتحادیه اروپا بر سر تحریم ها علیه بلاروس به اجماع نرسید

دستور اجرایی ترامپ علیه ایران

میشل اوباما قاضی دیوان عالی آمریکا می شود؟

لاوروف: واشنگتن نمی فهمد که امکان بازگرداندن تحریم ها علیه ایران وجود ندارد

بیانیه ترامپ درباره تحریم های جدید علیه ایران

سفارت آمریکا در بحرین خطاب به اتباع این کشور: مراقب خود باشید!

هشدار سفارت آمریکا در بحرین به اتباع این کشور

آمریکا درکی از تحریم ها علیه ایران ندارد

متلک پرانی سفیر فرانسه در ساحل عاج به 5 زن

ظریف: آمریکا در جهان منزوی است، نه ایران

مسکو شرایط پیشنهادی واشنگتن برای تمدید پیمان استارت-2 را نمی پذیرد

مخالفت روسیه با شروط آمریکا برای تمدید پیمان استارت جدید

موافقت ترکیه با عقب نشینی نیروهایش از جنوب ادلب

الحوثی: همه اقدامات عربستان و امارات در راستای خدمت به آمریکا و اسراییل است

واکنش کویتی ها به ادعای ترامپ درباره عادی سازی روابط

چین: توسل آمریکا به مکانیسم ماشه فاقد وجاهت قانونی است

بچه عقاب در آشیانه پرسپولیس/عکس

ببینید | خط و نشان برای آمریکا؛ آغاز رزمایش مشترک روسیه، ایران و چین

الکاظمی از فرانسه سلاح می خرد

کرونا، دلفین های صورتی کمیاب را به اینجا کشاند

آمریکا از اعمال تحریم های جدید علیه ایران خبر داد

آمریکا وزارت دفاع و پشتیانی نیروهای مسلح ایران را تحریم کرد

کاخ سفید درباره تحریم های جدید علیه ایران بیانیه صادر کرد

اعتراض به قرنطینه سراسری در تل آویو + عکس

افشای روابط رییس جمهوری پیشین یمن با القاعده

اعمال تحریم های جدید آمریکا علیه ایران + جزییات

واکنش کویتی ها به ادعای ترامپ درباره عادی سازی روابط

اعمال تحریم ها علیه وزارت دفاع و سازمان انرژی اتمی (+اسامی)

جزییات تحریم های جدید آمریکا علیه ایران | دو مقام تحریم شده کیستند؟

متلک پرانی سفیر فرانسه در ساحل عاج به 5 زن

اتحادیه اروپا بر سر تحریم ها علیه بلاروس به اجماع نرسید

ابتلای 92 نفر دیگر به کرونا در جمهوری آذربایجان

بهرام قاسمی تشریح کرد: عدم همراهی شورای امنیت با آمریکا و شکست سه باره این کشور

ترامپ: تحریم های جدیدی علیه 27 نهاد و فرد مرتبط با شبکه اشاعه ای وضع کردم

ماجرای کتک کاری وسط برنامه زنده در شبکه من و تو ! + عکس

عدم توافق وزاری خارجه اتحادیه اروپا بر سر تحریم مقام های بلاروس

ابتلای 92نفر دیگر به کرونا در جمهوری آذربایجان

حمایت اتحادیه اروپا از برجام

بیانیه ترامپ در پی وضع تحریم های جدید علیه 27 نهاد و فرد مرتبط با شبکه اشاعه ای ایران

توییت عربی فرزند نتانیاهو علیه فلسطینیان

بیانیه ترامپ درباره اعمال تحریم های جدید علیه برنامه های موشکی و هسته ای ایران

اعمال تحریم های جدید علیه ایران: وزیر دفاع تحریم شد/ ترامپ در مورد تحریم های جدید ایران بیانیه داد

پمپئو: نقض کنندگان تحریم های ایران را تحریم می کنیم

ظریف: ایران برای آنچه که مذاکره شده است، مجددا گفت وگو نخواهد کرد

عراق|نشست امنیتی و خدماتی ویژه اربعین در نجف اشرف و مصوبات آن درباره زائران داخل

منوچین: آمریکا مانع پیشرفت ایران در زمینه موشک های بالستیک می شود

افشای روابط رییس جمهوری پیشین یمن با القاعده

بیانیه کاخ سفید درباره تحریم های جدید علیه ایران

اعلام سازوکار اجرای تحریم های سازمان ملل علیه ایران از سوی آمریکا:وزارت دفاع و دانشمندان هسته ای تحریم می شوند/اسپر ایران را تهدید نظامی کرد

41 سازمان کویتی خواستار جرم انگاری سازش با رژیم صهیونیستی شدند

اظهارات پامپئو درباره بازگشت ها تحریم ها علیه ایران غیرقانونی است

یمن| ادامه نقض توافق در الحدیده از سوی ائتلاف سعودی اماراتی

عدم توافق وزاری خارجه اتحادیه اروپا بر سر تحریم مقام های بلاروس

افشای روابط رییس جمهوری پیشین یمن با القاعده

منوچین: آمریکا اجازه پیشرفت ایران در زمینه موشک های بالستیک را نمی دهد

شرکت نفت دولتی وضعیت لیبی فورس ماژور تاسیسات نفتی امن را برداشت

اولویت های جهان از نظر مردم 193 کشور

روسیه: طبق شورای امنیت ایران تحریم تسلیحاتی نیست/جنگ دولت و معارضان سوریه پایان یافته است

کسانی که جنگ را شروع می کنند، آن را خاتمه نمی دهند/ جنگ هیچ برنده ای ندارد

امیر قطر: جهان با چالش های بی سابقه روبروست

سفارت آمریکا در بحرین زنگ خطر را برای اتباع این کشور به صدا درآورد

گام های حشد شعبی برای نابودی پایگاه های سری داعش/ افشای توطئه بزرگ عربستان و امارات برای ناامن کردن عراق

دختر ترامپ در حال آماده شدن برای ریاست جمهوری

نامجومطلق: داور یک پنالتی برای ما نگرفت

بیانیه ترامپ درباره تحریم 27 نهاد و فرد ایرانی (اسامی)

پنج دانشمند ایرانی مشمول تحریم ها می شوند

تداوم تحریم های یکجانبه آمریکا

ترامپ: تحریم های جدید علیه 27 نهاد و فرد مرتبط با شبکه اشاعه ای ایران

بیانیه ترامپ درباره تحریم های جدید علیه ایران

«ثبات سیاسی» گم شده اصلی افغانستان است

ظریف: آمریکا توافقنامه هسته ای را نقض کرده است

نعیم سلیمان اوغلو کیست؟

حریرچی: در کشور هایی مثل ژاپن، کره جنوبی و چین، استفاده نکردن از ماسک یک بی فرهنگی تلقی می شود

بیانیه ترامپ درباره اعمال تحریم های جدید ایران

برج سیاه و سفید جاسک

ایران برای مساله مذاکره شده، دوباره گفت وگو نخواهد کرد

ترامپ: تحریم های جدیدی علیه 27 نهاد و فرد مرتبط با شبکه اشاعه ای وضع کردم

نیمی از نسخه های فارسی در هند هنوز چاپ نشده است

نیمی از نسخه های فارسی در هند هنوز چاپ نشده است