مطالب مرتبط:
«علی بابا» یی که دیگر تکرار نشد
«علی بابا» یی که دیگر تکرار نشد
«علی بابا» یی که دیگر تکرار نشد
علی دایی سرانجام سرمربی تراکتور نشد؟!
تالاب بند علی خان خشک شد
-18 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 24 مرداد 1399 ساعت 15:202020-08-14ورزشي

«علی بابا» یی که دیگر تکرار نشد


آدم باید خیلی خوش شانس باشد که وقتی در کوچه پس کوچه های محله ای از جنوب شهر - که سال تا سال به ندرت گذر جماعت انتِلکت و هنری به آنجا می افتد - مشغول «بازی» است، - آدم باید خیلی خوش شانس باشد که وقتی در کوچه پس کوچه های محله ای از جنوب شهر - که سال تا سال به ندرت گذر جماعت انتِلکت و هنری به آنجا می افتد - مشغول بازی است، یکی از آنسوی دنیا میان تماشاگرانش باشد، هنرش را ببیند و بعد سبب ساز اتفاق هایی شود که بعد از 50 سال هنوز تکرار نشده اند.

آفتاب نیوز : "حرف از سعدی افشار است، اویی که نزدیک به نیم قرن پیش وقتی مشغول اجرای یک نمایش روحوضی در یک محله "خاص" در تهران بود، کارگردان سرشناس انگلیسی او را دید و اجرایش را چنان پسندید که بعدها سالن تئاتر خود را برای اجرا در اختیار او و گروهش گذاشت.

پیتر بروک در کتاب زندگینامه خود تعریف می کند که وقتی برای اجرای نمایش اورگاست در ایران بود، از دو نمایش سنتی ایران می شنود؛ یکی تعزیه و دیگری روحوضی که آن را نوعی کمدیا دلارته می داند و به نظر برایش عجیب می آمده که این سبک نمایش آن موقع هنوز در ایران زنده بوده است.

او تعریف می کند که برای دیدن یکی از این نوع کارها وقتی به آن محله خاص می رسند، باید از گذرگاه های تنگ و تاریکی که از مقابل پاسگاه های پلیس می گذشت عبور می کردند و بعد به محله ای با مغازه های فراوان و یک تماشاخانه می رسیدند که سعدی افشار در آنجا اجرا داشت.

و حالا امروز هفت سال از درگذشت سعدی افشار، آخرین بازمانده نسل سیاه بازان قدیمی که نام اصلی اش سعدالله رحمت خواه بود می گذرد و اگر او امروز زنده بود باید تولد 86 سالگی اش جشن گرفته می شد.

اما به همین بهانه سراغ محمود عزیزی رفتیم تا او که در همان دیدار پیتر بروک از نمایش افشار حضور داشت خاطراتی را از این هنرمند نقل کند.

خاطراتی که از اشاره به وضع امروز تئاتر بی نصیب نماند.

محمود عزیزی اول به مکانی اشاره می کند که برای گروه بیژن مفید گرفتند، جایی که به کارگاه نمایش تبدیل شد.

در آنجا فقط گروه ما بود و اولین کسانی که به طور دائم در آن جا حضور داشتند من بودم و محمود استاد محمد و بعدها اسماعیل خلج.

در یکی روزهایی که آقای مفید هم تشریف داشتند، آقایی به نام پیتر بروک آمد که برای اجرای پروژه تئاتری اورگاست از خارج آمده و اولین سفرش به ایران بود.

در آن جلسه از نمایش های غیررسمی صحبت شد که نمونه آن در مکانی در جنوب میدان قزوین بود و ما به همراه چهار، پنج نفر رفتیم تا نمایش ایرانی ببینیم.

آنجا اولین باری بود که سعدی افشار را روی صحنه دیدم.

او در آن مکان بخصوص نمایشی با نام نادر شاه افشار را اجرا می کرد و کل نمایش با آن رفت وآمدها و انواع تماشاگرانی که آنجا بودند یک اجرای خاص و متفاوت را برای آقای پیتر بروک که تا به حال چنین شکلی از نمایش را آن هم در چنین محله ای ندیده بود رقم زد.

بعد از آن بعضی از مسئولان فرهنگی ما به صرافت افتادند که این نمایش یا سعدی افشار را از آن جا به مکان های دیگر بیاورند.

البته متاسفانه در مملکت ما گاهی مسئولان خیلی ناگهانی متوجه می شوند که یک سعدی افشاری هست که به او می رسند و بُرد می کنند ولی بعد برایشان تمام می شود.

همانطور که درباره سعدی افشار زمانی که من ایران نبودم این اتفاق افتاد.

او خیلی مطرح شد و خیلی ها از کنارش نان خوردند اما بعد از مدتی تمام شد و سعدی افشار دوباره به همان مکانی که از آنجا آمده بود برگشت.

او در ادامه به تحولاتی که انقلاب به همراه دارد اشاره می کند و می گوید: بعد از انقلاب شرایط عوض شد.

آقای هوشنگ توکلی در زمان آقای عبدخدایی مسئول تئاتر شده بود.

البته اخیراً درباره آقای عبدخدایی چیزهایی می گویند که نارواست و واقعیت این است که در دوره ایشان تئاترهای خیلی خوبی روی صحنه رفت و فشارهایی که هم اکنون بعد از 40 سال تئاتر با آن مواجه است در آن موقع نبود، در حالی که در آغاز قضیه، هنوز خیلی چیزها روشن نشده بود ولی آن مقدار آزادی وجود داشت که خیلی ها کار کنند مثل بهزاد فراهانی که نمایش معدن خود را در آبگینه اجرا کرد و شاید برای اولین بار بود که پرویز پرستویی را در آن نمایش دیدم.

آقای توکلی حکمی به بنده داده بودند که مسئول هنری سالن های لاله زار شوم که شامل تئاتر دهقان، پارس و نصر می شد و همینطور بعدها سالن سعدی که ته مانده ای از آن به جا مانده بود و در اختیار آقای افرندنیا و دوستانشان قرار دادیم.

این کل سالن های لاله زار بود که خود من هم راساً در تئاتر نصر مستقر شدم و دو نمایش هم در آنجا آماده کردیم، یکی هردمبیل و دیگری نمایشنامه ای اقتباس شده به نام مدیر کل که متاسفانه آن را توقیف کردند.

بعد من دوباره از ایران رفتم و وقتی دوباره برگشتم این فرصت پیش آمد که دوستان تئاتر نصر را از کمیته امداد اجاره کنند و من هم مسئولیت آن را پذیرفتم.

در آن روزها گویا دو اجرای تئاتر در لاله زار وجود داشته، یکی تئاتر سفید و دیگری تئاتر سیاه که گروه سعدی افشار هم توسط عزیزی در آنجا مستقر می شود تا به طور دائم تئاتر اجرا کند.

محمود عزیزی درباره آن دوران می گوید: این نزدیکی و دیدار مجدد بود و ما به اجبار همیشه یک اجرای نمایشی هم داشتیم، تا اینکه اولین تئاتر بعد از انقلاب که متعلق به آقای صادق هاتفی بود را به فرانسه بردیم.

ما می خواستیم با مسئولان تئاتر اوینیون هم آشنا شویم و در نهایت شرایط فراهم شد تا با نام تئاتر سنتی به خارج از کشور برویم.

این را هم بگویم که در دوره وزارت آقای خاتمی صحبت هایی کردیم و قرار شد درخواستی به یونسکو بفرستیم تا به تئاتر نصر هویت بین المللی بدهیم که بعضی مسئولان وقت موافقت نکردند، در صورتی که می توانستیم این کار را انجام دهیم و آن را حفظ کنیم.

برای اجرای خارج از ایران پیشنهاد دادیم روی موضوعی کار شود که برای تماشاگر غربی آشنا باشند و نتیجه رسید به سعدی افشار هملت می شود .

در آن زمان خانم تاچر نخست وزیر انگلیس بود و این اجرا با نام گروه نمایش سنتی ایران به جشنواره پاییز پاریس و تئاتر آقای پیتر بروک برده شد که به شدت مورد استقبال قرار گرفت تا جایی که پیشنهاد دادند کار را ادامه دهیم، ولی در چارچوب برنامه های اوینیون مجبور بودیم از آنجا به مادرید برویم و این دومین محصول رفتن ما به خارج از کشور و تئاتر بود که در آنجا تعریف و تمجیدهای بی نظیری درباره سعدی افشار نوشته شد تا جایی که "علی بابا"ی تئاتر ایران نام گرفت.

عزیزی به حامیان مدعی این اجرا در ایران اشاره می کند که این تجربه مثل خیلی از کارهایی که در ایران انجام می شود صاحبانی پیدا کرد و بعد ادامه می دهد: استقبال از این نمایش در خارج از ایران به حدی بود که بعدها باز هم دعوت صورت گرفت، اما مسئولان گفتند، مصلحت در ادامه سفرها نیست.

ولی روند اجراها به طور کلی ادامه داشت تا این که تئاتر لاله زار بسته شد و گروه ها سرگردان شدند.

و این طور شد فردی که در پایین ترین نقطه شهر کار نمایشی می کرد و سالیان سال کسی به او توجه نمی کرد به یکی از بزرگ ترین جایگاه های تئاتری رفت، چرا که پیتر بروک سالن تئاتر خود را به هر کسی برای اجرا نمی داد.

او از پایین ترین نقطه نمایشی ایران به بالاترین سطح تئاتر اروپا رسید ولی باز دوباره به همان ذلتی برگشت که همگان در جامعه فرهنگی ما شاهدند و بعد از میان ما رفت.

عزیزی درباره مدیرانی که در آن زمان بر مسند کار بودند به دکتر علی منتظری هم اشاره می کند.

آقای منتظری مسبب اتفاقات زیادی در تئاتر بودند که از جمله آن ها کانون نمایش های آیینی و سنتی بود.

آن موقع پیشنهاداتی مطرح کردیم تا پیشکسوتان دعوت شوند و نوع کارشان ثبت و فیلمبرداری شود ولی متاسفانه امکانات فراهم نشد و از آن کانون فقط جشنواره تئاتر آیینی و سنتی باقی ماند.

در حوزه اجرا هم خیلی تلاش شد تا آشنایی بین تئاتر مدرن را با تئاتر سنتی جا بیندازیم هرچند اَنگ هایی هم به ما زدند ولی به هر حال تجربه های مختلفی انجام شد و آقای سعدی افشار را از تئاتر نصر به سنگلج آوردیم و کار به جایی رسیدیم که درباره سعدی افشار در مجلات و روزنامه ها زیاد مطلب می نوشتند.

کلا وقتی آن دهه را ارزیابی کنیم می بینیم چیزهای مثبتی داشته و اگرچه سختی هایی هم بود اما یک عده واقعا زحمت کشیدند تا امروز به جایی رسیدیم که حداقل در شکل کلی تولید تئاتر خیلی حرف داریم.

مرور خاطرات سعدی افشار و اقداماتی که برای رونق بخشی نمایش های سنتی انجام شد، داغ دل این هنرمند را هم کم کم تازه می کند تا با اشاره به وضع امروز تئاتر و کلا هنر بگوید: خیلی زحمت کشیده شد تا خشت های اول چیزی که ما امروز به آن تئاتر می گوییم گذاشته شود ولی نگاه هایی را به سینما، تئاتر و موسیقی تزریق کردند که نتیجه مثبتی نداشت.

متاسفانه عدم تمایل مسئولان شاخه های هنر در وزارت ارشاد از دلایل اصلی این روند بود که حتی توجه نداشتند زیرساخت های تئاتر مربوط به جمعیت دو میلیونی تهران بوده نه الان که بیش از 15 میلیون نفر در تهران زندگی می کنند.

به این کمبود زیرساخت ها باید تعداد بالای فارغ التحصیلان هنرهای نمایشی و ورود شهرستانی ها به تهران را هم اضافه کرد.

این کارگردان تئاتر و بازیگر که سابقه مدیریت در تئاتر را هم دارد، تاکید می کند: متاسفانه هیچ نوع سیاست کلانی در حوزه هنر شکل نگرفت.

یک جرقه هایی در بعضی جاها زده شد که می توانست استمرار داشته باشد، غنی شود، ورزیده شود ولی همه مثل ستاره های دنباله داری بودند که خیلی سریع نمایان شدند و بعد هم محو.

به همین دلیل است که سینما و تئاتر و موسیقی ما به این وضع فعلی رسیده و بعد از این همه سال انگار هنوز بی صاحب هستند و هنوز تعریف برای هنر و هنرمند در هیچ کجای قانون وجود ندارد.

او درباره اینکه اوضاع تئاتر ایران را چطور می بیند می گوید: در سینما و تئاتر آمارهای رسمی را که ببینید خیلی چیزها مشخص می شود.

نبود سیاست و نبود یک سکاندار هوشمندی که از توانایی های موجود بهره ببرد اوضاع را چه به لحاظ مالی و چه به لحاظ معنوی نشان می دهد و اگر سیاست درستی وجود داشت این آشفته بازار را در سینما و تئاتر نداشتیم.

ما سرمایه های بزرگی به عنوان دانش آموختگان هنرهای نمایشی داریم که اگر هر جای دیگری بودند از آن ها بهره برده می شد.

درست است که به اندازه کافی سالن نداریم یا شاید وضع مالی عموم مردم مصرف کننده کالای فرهنگی هنری به گونه ای نباشد که بتوانند حتی تا یک سالن تئاتر پیاده بیایند و در سبد اوقات فراغت آن ها اصلاً تئاتر یا خرید کتاب نیست، اما بررسی همه این ها نشان می دهد ما یک جاهایی خلاهای عمیقی داریم که می توان برای آن برنامه ریزی کرد.

با این حال چشم انداز روشنی را برای سینما و تئاتر نمی بینم.

هرچند هستند کسانی که در سینما و تئاتر کارهایی می کنند و اعلام می شود که زیر سایه آن ها افتخار می کنیم از اینکه جریان سینما و تئاتر و موسیقی داریم اما واقعیت این است که این ها ساختگی هستند، این ها برآمده از دل جامعه نیستند، کمی تبلیغات است، مصرف زدگی دارد، سیاست زدگی دارد.

تمام این ها را تاریخ، خشن تر به ما خواهد گفت.

ادامه صحبت باز هم به سعدی افشار برمی گردد.

اینکه اگر او بود وضع نمایش های ایرانی همین طور می ماند؟ آیا او همچنان نامداری و جایگاه خود را داشت؟ اگر توان اجرا داشت فرصتی برای اجرای چنین کارهایی بود؟در این باره عزیزی معتقد است: اساسا سینما و تئاتر ما رو به افول است.

ما فقط یکسری افراد داریم، جمعیت تئاتری نداریم.

درست است که خانه سینما و خانه تئاتر داریم اما این ها افراد هستند که در آنجا جمع شده اند، جمعیت سینمایی و جمعیت تئاتری نیستند.

جمعیت یک هدفی دارد ولی نهایت هدف این افراد این است که بروند امکاناتی بگیرند یا زمینی، خانه ای، پولی بگیرند.

برای کارهای این چنینی که سعدی افشار انجام می داد هم ممکن بود چهار نفر علاقه مند هر از گاهی بنویسند، مصاحبه ای با او کنند ولی کجا می توانست اجرا کند؟ در تئاتر لاله زار که بسته شده؟ تئاتر نصر؟ که این همه زحمت کشیدیم و بعد از 10 -12 سال مصوبه آن را گرفتیم ولی هنوز آن را به هم پاس می دهند و آخر هم می دهند به یک نفر که در عمرش حتی یک بار هم در خیابان لاله زار راه نرفته است.

پس سوال این است که کجا باید نمایش ایرانی اجرا شود؟ آیا باید مثل کارهای دیگری باشد که چند نفر سینمایی را می برند تئاتر اجرا کنند آن هم در جایی که با امکانات عموم ساخته شده و در اختیار دولت قرار گرفته است؟ الان هویت تالار وحدت را چه کسی می تواند تعیین کند؟ هویت تئاتر شهر را چه؟ این ها هر کدام باید هویت مشخص داشته باشند، باید شاخص هنر نمایشی جامعه باشند.

کدام یک چنین ویژگی ای دارند؟ عجیب است که حتی تئاترهای لاله زار هم اینطور نبود و هر کسی و هر گروهی حق نداشت در هر سالن آنجا کار کند، چون هر کدام برای خود تعریف و جایگاهی داشتند، مناسباتی داشتند.

این طور نباید باشد که هر کسی پول دارد بتواند در تالار وحدت اجرا کند.

هیچ کجای دنیا چنین چیزی نداریم.

چیزی که با پول ملت ساخته شده و عنوان دولتی دارد باید هویت و شناسنامه داشته باشد، اما الان شناسنامه تئاتر ما چیست؟ البته تئاتر که بماند، سینمای ما هم که اینقدر مدعی آن هستیم، این روزها شناسه ندارد.

عزیزی در پایان به بدحافظه بودن برخی ها در همین حوزه تئاتر اشاره می کند و می گوید: گاهی آنقدر سعی می کنیم بغل دستی خود را نبینیم که کلا یادمان می رود چه اتفاقاتی افتاده.

کسانی مثل سعدی افشار خاطراتی را تعریف می کردند از اینکه فلانی چطور زیر پایشان را خالی کرده یا آن ها را پله کرده اند تا به مقصود خود برسند.

البته این چیزها هم قبل از انقلاب بود و هم بعد از آن ولی او تا جایی که می توانست روی پای خودش ایستاد و برای خودش جا باز کرد.

منتها این آدم ها به لحاظ شرایط اقتصادی معمولاً ناراضی هستند چون با این ویژگی هایی که داشتند هر کجای دنیا که بودند حداقل از نظر مالی در شرایط مطلوبی قرار می گرفتند اما در اینجا فقط حسرت خیلی چیزها باقی می ماند.


کلید واژه ها: اجرا - کوچه - نمایش - خوش شانس - مشغول - محله - ایران - زندگینامه - بازی - جنوب - هنری - کارگردان - در ایران - انگلیسی - یکی از - تهران - نزدیک - افشار - اتفاق - آفتاب - تئاتر - دنیا - سنتی - دیگر - سعدی - میان - سالن - نیوز - کتاب - هایی

آخرین اخبار سرویس:
خریدهای جدید استقلال پشت درهای بسته می مانند؟

جواب تند وریا غفوری به امیر ارسلان مطهری/ بازیکن نباید پایش را از گلیمش درازتر کند

پرسپولیس– پاختاکور در راند چهارم!

علاوه بر حسینی، این 2 استقلالی در آستانه جدایی از استقلال

پرسپولیس– پاختاکور در راند چهارم!

سعادتمند: بازیکن استقلال با خودش قلیان به قطر آورده است!/قایدی را می فروشیم اگر.../جزییات مذاکره با استراماچونی

نتیجه روز سوم بازی های لیگ دسته دوم فوتسال باشگاه های کشور اعلام شد

شایعات عجیب پیرامون استقلال ؛ مجیدی برگردد، خسرو حیدری جانشین نامجو مطلق می شود

شایعات عجیب پیرامون استقلال ؛ مجیدی برگردد، خسرو حیدری جانشین نامجو مطلق می شود

سعادتمند ماجرای قلیان را تایید کرد!

شطرنج یحیی و ژاوی به سود گل محمدی!

شایعات عجیب پیرامون استقلال ؛ مجیدی برگردد، خسرو حیدری جانشین نامجو مطلق می شود

شطرنج یحیی و ژاوی به سود گل محمدی!

پرسپولیس یک پای فینال لیگ قهرمانان آسیا خواهد بود

وقتی قرار نبود قرارداد این ستاره تمدید شود!

وقتی قرار نبود قرارداد این ستاره تمدید شود!

جذابیت لیگ والیبال زنان بیشتر می شود؟

جذابیت لیگ والیبال زنان بیشتر می شود؟

خاطره بازی گلاره عباسی با «شهرزاد»/ عکس

انتقاد تند یک پیشکسوت از بلا تکلیفی انتخاب سرمربی در استقلال

پرسپولیس برای قهرمان شدن در آسیا کار سختی دارد

هافبک آرسنال در آستانه انتقال به اتلتیکو مادرید

استقلال اسیر داور و پرس سنگین پاختاکور

همه شاکیان «مهران مدیری»/ مدیری تنها مقصر بیکاری بازیگران؟

استقلال اسیر داور و پرس سنگین پاختاکور

سعادتمند: برای استقلال بد است بازیکنش قلیان به اردو ببرد

اولین واکنش رسمی علی علیپور پس از پیوستن به ماریتیمو

آزمون عدالت برای AFC /مطهری: باید نعمتی را هم ببخشند

پرش های تماشایی کریستیانو رونالدو + عکس

سعادتمند: استراماچونی هر روز نرخ قرارداد را افزایش می داد

پاسخ قطر به منتقدان با عکس نیمکت پرسپولیس!

علیپور با باشگاه ماریتیمو به توافق رسید با عابدزاده همبازی شد

پرسپولیس در پی گرفتن انتقام استقلال از پاختاکور

خلاصه بازی لیورپول 3 آرسنال 1

عکس/ آل کثیر وقتی هوادار پرسپولیس روی سکوها بود

استقبال رسمی ماریتیمو از علیپور

نظر سعادتمند درباره انتخاب سرمربی جدید استقلال

پرسپولیس به دنبال گرفتن انتقام استقلال از پاختاکور

سید حسین حسینی به سیم آخر زد+عکس

جایگزین های حق پخش تلویزیونی

اشتباهات داوری را ببینید، اما اعتراض نکنید!

اشتباهات داوری را ببینید، اما اعتراض نکنید!

نیمار، صاحب بزرگ ترین قرارداد های کفش

پرسپولیس یک پای فینال خواهد بود

تداوم آمار فاجعه بار آرسنال مقابل لیورپول

انتقاد تند سعادتمند از برخی بازیکنان استقلال

کارت قرمز سیامک نعمتی در آسیا بخشیده می شود؟

پاسخ قطری ها به منتقدان با عکس نیمکت پرسپولیس!

آخرین اخبار نقل و انتقالات استقلال; سعادتمند: قائدی را نمی فروشیم

چرا نویدکیا پیشنهاد همکاری با قلعه نویی را رد کرد؟

اضافه وزنِ منصوریان

سلطانی: پرسپولیس می تواند فینالیست شود

رکورد جالب فاتی در بارسلونا

دوی امدادی از زادگاه تا آرامگاه

گلایه های سعادتمند از عدم دریافت مجوز برای بازی شجاعیان

5 گل برتر بوندسلیگا در هفته دوم مسابقات

لیست گران ترین مدافعان لیگ برتر انگلیس

لیورپولِ کلوپ 400 گله شد

تنش در تمرینات بایرن با خطای خشن لواندوفسکی

سعادتمند مدیر عامل استقلال: من اهل استعفا نیستم

نماینده کنفدراسیون فوتبال آسیا به تمرین پرسپولیس رفت

کارتون| دوباره بازی با اسم ها در استقلال شروع شد!

وینگر شیاطین سرخ نمی خواهد جدا شود

حواشی عجیب استقلالی ها در دوحه از زبان سعادتمند؛ از قلیان تا شب زنده داری بازیکنان میلیاردی

نظر قطعی سعادتمند درباره انتخاب سرمربی جدید استقلال

تداوم آمار فاجعه بار آرسنال مقابل «بیگ سیکس» در لیگ برتر

شه بخش: بدون انجام بازی تدارکاتی مدال آوری ممکن نیست/باید حمایت از المپین ها ادامه دار باشد

کارتون| دوباره بازی با اسم ها در استقلال شروع شد!

لیگ برتر انگلیس | کلوپ برنده دوئل با آرتتا/ لاکازت قدر موقعیت ها را ندانست

شه بخش: بدون انجام بازی تدارکاتی مدال آوری ممکن نیست/باید حمایت از المپین ها ادامه دار باشد

علیپور پس از عقد قرارداد با ماریتیمو: امیدوارم فصلی فوق العاده را تجربه کنم

پرسپولیس روی ابرها، استقلال غرق در حاشیه!

سری آ ایتالیا | باخت سنگین پارما مقابل بلونیا

گزارش کامل هزینه های استقلال از زبان احمد سعادتمند

افشاگری مدیر عامل استقلال درباره ماجرای مذاکره با استراماچونی

افشاگری سعادتمند درباره استراماچونی، قلیان کشیدن و شب زنده داری استقلالی ها

اضافه وزن علیرضا منصوریان+عکس سایت خبرگزاری وانا

اضافه وزن علیرضا منصوریان+عکس

سری آ ایتالیا | باخت سنگین پارما مقابل بلونیا

لیگ برتر انگلیس | کلوپ برنده دوئل با آرتتا/ لاکازت قدر موقعیت ها را ندانست

سلطانی: مثل استقلال فکر کنیم، از پاختاکور ضربه می خوریم/ پرسپولیس می تواند فینالیست شود

تداوم آمار فاجعه بار آرسنال مقابل «بیگ سیکس» در لیگ برتر

تمجید شاهرودی از نمایش شاگردان گل محمدی در آسیا

یک توفان سهمگین برای استقلالی ها در راه است

حذف ناباورانه مدودف در روز صعود نادال و ویلیامز

تمجید شاهرودی از نمایش شاگردان گل محمدی در آسیا

تمجید شاهرودی از نمایش شاگردان گل محمدی در آسیا

سلطانی: مثل استقلال فکر کنیم، از پاختاکور ضربه می خوریم/ پرسپولیس می تواند فینالیست شود

سعادتمند: تا دو روز دیگر سرمربی استقلال انتخاب می شود

تداوم آمار فاجعه بار آرسنال مقابل «بیگ سیکس» در لیگ برتر

افشاگری سعادتمند از شب زنده داری و قلیان کشی در قطر!

سومین تقابل پیاپی پاختاکور با نمایندگان ایرانی

قلیان کشی و شب زنده داری استقلالی ها در دوحه!

زانوی شاگرد نویدکیا جراحی می شود

پاسخ قطری ها به منتقدان جام جهانی با عکس نیمکت پرسپولیس!

لیورپول تحت هدایت کلوپ 400 گله شد

غیبت شجاع خلیل زاده در تمرین پرسپولیس

نیاز منچسترسیتی به ترمیم خط دفاع

زانوی شاگرد نویدکیا جراحی می شود

پاسخ قطری ها به منتقدان جام جهانی با عکس نیمکت پرسپولیس!

«علی بابا» یی که دیگر تکرار نشد

«علی بابا» یی که دیگر تکرار نشد