مطالب مرتبط:
ابتلای 2501 بیمار جدید به کرونا طی شبانه روز گذشته/وضعیت هشدار و قرمز در 26 استان کشور
گلستان همچنان در وضعیت قرمز کرونا / بستری روزانه 75 نفر در مراکز درمانی
آمار تازه کرونا در ایران | مرگ 169 بیماردیگر | تست 2501نفر مثبت شد | همچنان 15 استان در وضعیت قرمز | بیماران وخیم، بالاخره به زیر 4هزار رسید
7 شهرستان استان مرکزی در وضعیت قرمز و 2 شهرستان در وضعیت هشدار
آمار تازه کرونا در ایران | مرگ 169 بیماردیگر | تست 2501نفر مثبت شد | همچنان 15 استان در وضعیت قرمز | بیماران وخیم، بالاخره به زیر 4هزار رسید
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 24 مرداد 1399 ساعت 14:552020-08-14پزشكي

خوزستان پتانسیل بازگشت به وضعیت قرمز را دارد


رییس دانشگاه علوم پزشکی دزفول با اشاره به احتمال بازگشت خوزستان به وضعیت قرمز بیماری کرونا در صورت رعایت نشدن پروتکل های بهداشتی، گفت: در ابتدای شیوع ویروس کرونا، - ایسنا/خوزستان رییس دانشگاه علوم پزشکی دزفول با اشاره به احتمال بازگشت خوزستان به وضعیت قرمز بیماری کرونا در صورت رعایت نشدن پروتکل های بهداشتی، گفت: در ابتدای شیوع ویروس کرونا، استان قم مواجهه سنگینی با بیماری داشت، بنابراین اگر ایمنی جمعی کارایی داشته باشد نباید وضعیت این استان دوباره قرمز می شد اما مجددا قرمز شد، پس این پتانسیل دوباره قرمز شدن در خوزستان نیز وجود دارد.

دکتر یوسف پریدار در خصوص نحوه رنگ بندی وضعیت شیوع کرونا اظهار کرد: زمانی که گفته می شود وضعیت سفید است یعنی تعداد بیماران بستری به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت در یک روز کمتر از سه نفر باشد و با جابه جا شدن دو تا سه مورد بستری در یک روز، ممکن است این رنگ بندی تغییر کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، وی افزود: روند بیماری اهمیت دارد و رنگ بندی، همه چیز را در خصوص نحوه انتقال، شدت و سرایت بیماری نشان نمی دهد.

پریدار ادامه داد: اعداد و آمار همان چیزی است که از قبل پیش بینی کرده بودیم.

از اردیبهشت ماه پیش بینی شده بود که با این سطح قرنطینه، احتمالا افزایش بیماری خواهیم داشت که این افزایش نیز در استان خوزستان مشاهده شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی دزفول تصریح کرد: زمانی که مرگ و میرها افزایش یافت، مردم خطر این بیماری را جدی تر گرفتند؛ کاهش آمار بیماران کرونایی بستری در خوزستان به علت رعایت دستورالعمل های بهداشتی توسط مردم بوده است که ماحصل آن کاهش بار بیماران بود.

در حال حاضر بیماریابی کاهش یافته است.

وی افزود: باید توجه شود این کاهش بار بیماران، حدود یک سوم پیک است یعنی اگر قبلا روزانه 30 بیمار در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی دزفول بستری می.

شدند، اکنون متوسط بستری بیماران به روزانه 10 تا 12 بیمار رسیده است.

چگالی تست ما نیز بالای 30 درصد است یعنی از هر 100 بیماری که تست می شوند، 30 نفر مثبت هستند.

پریدار بیان کرد: شهرهای زیادی که قبلا پیک بیماری را گذراندند، مجددا به وضعیت قرمز برگشتند، بنابراین قدرت بازگشت بیماری در هر زمانی وجود دارد.

وی با بیان اینکه تاکنون تست ابتلا به کرونای 12 هزار بیمار در حوزه دانشگاه علوم پزشکی دزفول مثبت بوده است، گفت: اگر به ازای هر یک بیمار با علائم متوسط تا شدید که شناسایی شده، شش نفر علائم نداشته و مراجعه نکرده باشند، در حوزه این دانشگاه باید حدود 80 تا 90 هزار نفر مواجهه با ویروس داشته باشیم بنابراین یعنی 650 هزار نفر از جمعیت تحت پوشش این دانشگاه، هنوز با این ویروس مواجه نشده اند.

این مساله نشان می دهد همچنان در معرض خطر هستیم و به محض کاهش رعایت، مجددا وارد وضعیت قرمز خواهیم شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی دزفول بیان کرد: وضعیت استان های کشور به صورت شفاف وضعیت بیماری کرونا را به ما نشان می دهد؛ در ابتدای شیوع ویروس کرونا، استان قم مواجهه سنگینی با بیماری داشت بنابراین اگر ایمنی جمعی کارایی داشته باشد نباید وضعیت این استان دوباره قرمز می شد اما مجددا قرمز شد، پس این پتانسیل دوباره قرمز شدن در خوزستان نیز وجود دارد.

وی با بیان اینکه رفتار ویروس قابل پیش بینی است، گفت: تعداد بیماران و مرگ و میر در ویتنام و تاجیکستان بسیار پایین تر از جاهای دیگر است.

این کشورها پروتکل خاصی که ما نداشته باشیم، تدوین نکرده اند یا از نظر زیرساخت های درمانی وضعیت بالاتری از ما ندارند؛ تنها تفاوت در میزان رعایت پروتکل های بهداشتی بوده است.

پریدار تصریح کرد: رعایت دستورالعمل های بهداشتی در شهرهای شمال خوزستان کامل نبوده است.

در برخی موارد نیروی انتظامی برای جلوگیری از برگزاری عروسی و عزا و فعالیت باغ ویلاها ورود کرده است.

موارد شناسایی بیماری نیز نشان می دهد که ابتلا ناشی از همین عدم رعایت بوده است.

مجموع این عوامل باعث آمار افزایش می شود.

وی افزود: بخش اقتصادی یک متغیر مهم است که دولت را مجبور به بازگشایی اصناف می کند.

با وجود اینکه می دانیم تبعات بازگشایی ها گسترش بیماری خواهد بود اما تبعات تعطیلی فعالیت های اقتصادی نیز کمتر از تبعات کرونا نیست، از طرفی نیز باید مدارس، دانشگاه ها و کنکور تعیین تکلیف شوند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی دزفول با بیان اینکه امکان ندارد بازگشایی انجام شود و آمار ابتلا افزایش نیابد، گفت: تلاش ما این است که تاثیر این بازگشایی ها به حداقل برسد و در این راستا باید موارد غیرضروری حذف شوند.

وی با اشاره به اهمیت استفاده از ماسک در پیشگیری از ابتلا، ادامه داد: ماسک یکی از قوی ترین ابزارهایی است که مجامع بین المللی بر استفاده از آن تاکید دارند.

البته ماسک، یکی از پنج پروتکل بهداشتی است که باید رعایت شود.

استفاده اشتباه از ماسک نیز خطراتی خواهد داشت.

ماسک باید با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار بگیرد اما مردم باید بدانند خودشان نیز به سادگی می توانند در منزل ماسک مورد نیاز خود را درست کنند.

پریدار در خصوص تامین داروی رمْدسیویر، گفت: در ابتدا این دارو برای درمان کرونا استفاده نمی شد اما مطالعات اولیه نشان داد که این دارو می تواند 20 تا 30 درصد میزان مرگ و میر کاهش دهد.

رمدسیویر جدیدا به پروتکل درمان دارویی استاندارد اضافه شد.

پس از اینکه سازمان جهانی بهداشت اثربخشی این دارو را تایید کرد، وزارت بهداشت ایران نیز استفاده از این دارو را اعلام و شرکت های داوریی شروع به تولید دارو کردند.

داروهایی که از قبل وارد کرده بودیم مصرف شده بود و این خلاء و کمبود به دلیل این است که دارو به تازگی در حال تولید است و هنوز مقدار مورد نیاز در اختیار کل بیمارستان ها قرار نگرفته تا بتوانیم به وفور در اختیار مردم قرار دهیم.

وی در خصوص بازگشایی مدارس، بیان کرد: هر تصمیمی در این خصوص توسط ستاد ملی مقابله با کرونا گرفته می شود و سپس در ستاد استانی مدیریت کرونا، بررسی و با تغییرات جزیی احتمالی، اعلام خواهد شد.

در خصوص مدارس هنوز تصمیم قطعی گرفته نشده و تنها تصمیم قطعی، بازگشایی مدارس در 15 شهریور ماه خواهد بود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی دزفول در خصوص فعالیت سرویس مدارس نیز گفت: یکی از جاهایی که ویروس منتقل می شود، سرویس مدارس و اتوبوس ها است و تصمیم گیرندگان از این موضوع اطلاع دارند اما باید به توازنی برسیم و به گونه ای تصمیم بگیریم که آموزش و به حداقل رساندن انتقال را با هم داشته باشیم.

وی در خصوص عزاداری محرم، گفت: هر جا که تجمع باشد، نمی توان به صورت صددرصد بیماری کووید - 19 را کنترل کرد.

اگر کسی ادعا کند می تواند تجمعات محرم را به گونه ای برگزار کند که شانس شیوع بیماری به صفر برسد، حرف غیرعلمی زده است.

برگزاری این مراسم خواست عموم و تصمیم حاکمیتی است و ما باید راهکارها را ارائه دهیم اما اگر کسی ادعا کند پروتکلی تدوین کرده است که ریسک انتقال بیماری را به صفر می رساند، حرف غیرعلمی زده است.

پریدار ادامه داد: مقرر شده است تجمعات به حداقل برسد و عزاداری ها در فضای سربسته نباشد.

در صورت برگزاری مراسم در فضای سربسته نیز سقف مکان برگزاری مراسم باید ارتفاع شش متری داشته باشد و تهویه خوبی داشته باشد.

وی افزود: نذورات نیز باید به صورت بسته بندی توزیع شوند و عزاداران حتما ماسک داشته باشند.

فاصله بین افراد هم باید دو متر باشد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی دزفول با بیان اینکه می توان نذر ماسک را به جای دیگر نذرها ادا کرد، بیان کرد: متولی برگزاری این مراسم سازمان تبلیغات اسلامی است و نظارت انجام خواهد شد و الزمات اجرایی دیده شده است اما جمعیت چند هزار نفری با هیچ ابزاری کنترل شدنی نیست، مگر اینکه خودشان رعایت کنند.

وی در خصوص عدم رعایت نکات بهداشتی توسط برخی نانوایان، عنوان کرد: تماس دست، یکی از راه های انتقال ویروس است.

اگر فردی که نان را در دست می گیرد نکات بهداشتی را رعایت نکند، امکان انتقال ویروس وجود دارد اما اگر نان داغ باشد شانس از بین رفتن ویروس زیاد است.

هر چند رعایت نکات بهداشتی توسط اصناف متفاوت است اما تقریبا 70 درصد اصناف در حوزه دانشگاه علوم پزشکی دزفول، نکات بهداشتی را خوب رعایت کرده اند.

پریدار با بیان اینکه عوارض دارویی بر دستگاه گوارش بیشتر از عوارض کرونا است، بیان کرد: زمانی که بیماری افزایش می یابد طبیعتا علائم نادر آن نیز بیشتر خود را نشان می دهد.

بیماری های ویروسی می توانند نقاط مختلف بدن را درگیر کنند؛ این ویروس نیز می تواند 10 تا 25 درصد با علائم گوارشی بروز پیدا کند اما برخی مشکلات گوارشی این بیماران، به دلیل عوارض دارویی است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی دزفول تصریح کرد: در اوج بیماری در بیمارستان گنجویان دزفول 10 بخش ویژه بیماران مبتلا به کرونا فعال شد که سه بخش از این تعداد بخش مراقبت حاد بودند.

در حال حاضر بخش های مراقبت حاد به دو بخش کاهش یافته است.

وی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، افزود: در حال حاضر روزانه بین پنج تا 10 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان بستری می شوند و در مجموع 80 بیمار در بیمارستان های تحت پوشش دانشکده علوم پزشکی دزفول بستری هستند که 28 نفر از این تعداد، در بخش های مراقبت ویژه بستری اند.

در این منطقه تاکنون حدود 400 مورد مرگ و 3 هزار و 500 مورد بستری داشته ایم.

انتهای پیام
کلید واژه ها: خوزستان - دانشگاه علوم پزشکی - وضعیت - وضعیت قرمز - کرونا - قرمز - بیماری کرونا - رییس دانشگاه - علوم پزشکی - بازگشت - بیماری - دانشگاه - پتانسیل - بیماران بستری - شیوع - احتمال - پروتکل - ویروس - استان - رعایت - پزشکی - بستری - دزفول - وضعیت سفید - ایمنی جمعی - رییس - صورت - علوم - استان قم - بیماران

آخرین اخبار سرویس:
برخی از مهمترین مکمل ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن

ابراز نگرانی از شیوع آنفلوآنزا درگرمخانه های تهران/درخواست از وزارت بهداشت برای تامین 6000واکسن

رکورد زنی کرونا در آذربایجان شرقی/ وخیم تر شدن وضعیت کرونا در استان

دارویی که خطر زوال عقل را کاهش می دهد

آنتی بادی های کرونا تا چند روز در بدن می مانند؟

کشف دارویی جدید برای درمان ام اس

ظرفیت بیمارستانها پرشد/مردم به بیمارستانهای خصوصی مراجعه کنند

وزیر بهداشت خبر داد؛ پرداخت کارانه معوقه کادر درمانی کشور تا پس فردا

تشخیص سریع تر و درمان موثرتر سرطان ممکن شد

پروتکل های بهداشتی در مدارس رعایت نمی شود

کشف دارویی جدید برای درمان بیماری ام اس

هیچ شهری در خوزستان سفید نیست / ابتلای 40 درصد بیماران در اجتماعات خانگی

37 هزار و 820 نفر امسال در گیلان خون اهدا کردند

همه چیز درباره واکسن آنفلوآنزا

پروتکل های بهداشتی در مدارس رعایت نمی شود/ تخت های بیمارستانی در حال پُر شدن است

این ویتامین از مرگ کرونایی جلوگیری می کند

کادر درمان قم در مقابل آنفلوآنزا واکسینه می شوند

پروتکل های بهداشتی در مدارس رعایت نشد

پروتکل های بهداشتی در مدارس رعایت نشد/ تخت های بیمارستانی در حال پُر شدن است

خالکوبی شده ترین مرد فرانسه +عکس

وزیر بهداشت: پرداخت کارانه معوقه کادر درمانی کشور تا پس فردا

ویروس کرونا چه مدت در آسانسور می ماند؟

وزیر بهداشت: پرداخت کارانه معوقه کادر درمانی کشور تا پس فردا

ظرفیت بیمارستانها پرشد/مردم به بیمارستانهای خصوصی مراجعه کنند

وزیر بهداشت : پرداخت کارانه معوقه کادر درمانی کشور تا پس فردا

وزیر بهداشت: پرداخت کارانه معوقه کادر درمانی کشور تا پس فردا

کرونا و وضعیت جهانی آن

انجام روزانه700تست کرونا در لرستان/ضرورت شناسایی زودهنگام بیماران

زخم های پردرد سالک

شمار جانباختگان کرونای کهگیلویه و بویراحمد به 134 نفر رسید

انجام روزانه 700 تست کرونا در لرستان/ ضرورت شناسایی زود هنگام بیماران

ظرفیت بیمارستانها پرشد/مردم به بیمارستانهای خصوصی مراجعه کنند

آغاز توزیع واکسن رایگان آنفلوآنزا در آذربایجان شرقی

تمامی کادر درمان قم واکسینه می شوند

کادر درمان قم در مقابل آنفلانزا واکسینه می شوند

کادر درمان قم در مقابل آنفلانزا واکسینه می شوند

شمار جانباختگان کرونای کهگیلویه و بویراحمد به 134 نفر رسید

آغاز تزریق واکسن آنفلوآنزا برای کادر درمان خوزستان

آغاز توزیع واکسن رایگان آنفلوانزا در آذربایجان شرقی

شکست سکته مغزی با این عصاره

بالا بودن این اختلال در زنان خانه دار

واکسن آنفلوآنزا در داروخانه ها توزیع نشده است

وقتی کبودی پوست نشانه خطرناکی است

آغاز توزیع واکسن رایگان آنفلوانزا در آذربایجان شرقی/ واکسن آنفلوانزا برای چه کسانی رایگان و از کجا تهیه کنند

سی تی اسکن خط اول تشخیص کرونا نیست

یک چهارم مردم اهواز به شکل صحیح ماسک نمی زنند

وزیر بهداشت: قدرت سرایت ویروس کرونا به شدت زیاد شده

کرونا به دندان ها آسیب می رساند؟

کرونا به دندان ها هم آسیب می رساند؟

آغاز توزیع واکسن رایگان آنفلوآنزا در آذربایجان شرقی/ واکسن آنفلوانزا برای چه کسانی رایگان و از کجا تهیه کنند

خارج کردن توده 12کیلویی از شکم زن تبریزی

وزارت اطلاعات: سوداگران داروی کرونا دستگیر شدند

آغاز تزریق واکسن آنفلوآنزا برای کادر درمان خوزستان

مرگ و میر ناشی از کرونا در دنیا کاهش یافته است

شناسایی 1018 بیمار مبتلا به کرونا در لبنان

کرونا جان 190 نفر دیگر را در ایران گرفت

کرونا جان 190 نفر دیگر را در ایران گرفت

سرطان مرگباری که کمردرد نشانه آن است!

خارج کردن توده 12 کیلویی از شکم زن تبریزی+ عکس

واکسن ایرانی کرونا تا ماه آینده روانه بازار می ‎شود

افزایش قدرت سرایت ویروس کرونا/ افزایش مبتلایان جوان

پیش بینی تلخ وزیر بهداشت از مرگ های موج سوم کرونا | افزایش قدرت سرایت کرونا؛ جوانان بیشتری گرفتار می شوند | بررسی دوباره ژنوم ویروس

دختری با بیماری عجیب که غذا را از طریق قلبش می خورد + تصاویر

نحوه مسمومیت بیماران توسط ویروس تاجدار کشف شد

وزارت اطلاعات: شبکه سازمان یافته ای از دلالان و سوداگران دارویی دستگیر شدند

حال 4068 بیمار کرونایی وخیم است

قلب هایی که به خاطر کرونا می ایستند

خبر خوش برای کادر درمان

استخدام کارگر انبار آقا در شرکت چند ملیتی مواد غذایی در البرز

این بیماری همچنان مرگبارترین است

د ختری که خون گریه می کند + عکس

دو هشدار جدید وزیر بهداشت در مورد ویروس کرونا

برخورد بامتخلفین پروتکل های بهداشتی / واحد پمپ شده با نصب پلاکارد به مردم معرفی می شوند

افزایش قدرت سرایت ویروس کرونا

بحران کرونا گردشگری مازندران را به حالت نیمه تعطیل درآورد

کرونا به دندان ها هم آسیب می رساند؟

بهره مندی 10 درصدی سالمندان گیلانی از خدمات سازمان بهزیستی

پیش بینی تلخ وزیر بهداشت از مرگ های کرونا در موج سوم | قدرت سرایت کرونا بیشتر شده و جوانان بیشتری را گرفتار می کند | بررسی دوباره ژنوم ویروس

استخدام پزشک عمومی در یک مطب پوست و مو در خراسان رضوی

موارد شدید بیماری کرونا در حال افزایش است

آیا میزان کشندگی کروناویروس تغییری کرده است؟

بهره مندی 10 درصدی سالمندان گیلانی از خدمات سازمان بهزیستی

آغاز توزیع واکسن آنفلوآنزا در شهرستان های کاشان و آران و بیدگل

مرحله اول واکسن آنفلوانزا به تعداد محدود شاهین شهر رسید

آسیب جبران ناپذیر «تاتو» به این قسمت از بدن

عکس ماه - شهریور 99

مرگ و میر ناشی از کرونا در دنیا کاهش یافته است

50 درصد بیماران کرونایی بستری در گیلان سالمندان هستند

اطلاعیه سازمان جهانی بهداشت درمورد مرگ و میر ناشی از کرونا

گرمه، اسفراین، فاروج و شیروان صدرنشین موج سوم کرونا در خراسان شمالی

کاهش مرگ و میر ناشی از کرونا در دنیا

توصیه های مهم روزهای کرونایی برای بیماران قلبی/ شش خوراکی مفید در کاهش وزن

سرطان پروستات و ارتباط آن با چربی احشایی

دستگیری شبکه دلالان و سوداگران داروی کرونا

سازمان جهانی بهداشت: مرگ کرونایی کاهش یافت

سازمان جهانی بهداشت: مرگ و میر ناشی از کرونا در دنیا کاهش یافته است

سازمان جهانی بهداشت: مرگ و میر ناشی از کرونا در دنیا کاهش یافته است

سازمان جهانی بهداشت: شمار مبتلایان رو به افزایش است، اما میزان مرگ و میر ها کاهش یافته

کاهش مرگ و میر ناشی از کرونا در دنیا

دلایل احساس طعم فلز در دهان

خوزستان پتانسیل بازگشت به وضعیت قرمز را دارد

خوزستان پتانسیل بازگشت به وضعیت قرمز را دارد