مطالب مرتبط:
ابتلای 2501 بیمار جدید به کرونا طی شبانه روز گذشته/وضعیت هشدار و قرمز در 26 استان کشور
گلستان همچنان در وضعیت قرمز کرونا / بستری روزانه 75 نفر در مراکز درمانی
آمار تازه کرونا در ایران | مرگ 169 بیماردیگر | تست 2501نفر مثبت شد | همچنان 15 استان در وضعیت قرمز | بیماران وخیم، بالاخره به زیر 4هزار رسید
7 شهرستان استان مرکزی در وضعیت قرمز و 2 شهرستان در وضعیت هشدار
آمار تازه کرونا در ایران | مرگ 169 بیماردیگر | تست 2501نفر مثبت شد | همچنان 15 استان در وضعیت قرمز | بیماران وخیم، بالاخره به زیر 4هزار رسید
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 24 مرداد 1399 ساعت 14:552020-08-14پزشكي

خوزستان پتانسیل بازگشت به وضعیت قرمز را دارد


رییس دانشگاه علوم پزشکی دزفول با اشاره به احتمال بازگشت خوزستان به وضعیت قرمز بیماری کرونا در صورت رعایت نشدن پروتکل های بهداشتی، گفت: در ابتدای شیوع ویروس کرونا، - ایسنا/خوزستان رییس دانشگاه علوم پزشکی دزفول با اشاره به احتمال بازگشت خوزستان به وضعیت قرمز بیماری کرونا در صورت رعایت نشدن پروتکل های بهداشتی، گفت: در ابتدای شیوع ویروس کرونا، استان قم مواجهه سنگینی با بیماری داشت، بنابراین اگر ایمنی جمعی کارایی داشته باشد نباید وضعیت این استان دوباره قرمز می شد اما مجددا قرمز شد، پس این پتانسیل دوباره قرمز شدن در خوزستان نیز وجود دارد.

دکتر یوسف پریدار در خصوص نحوه رنگ بندی وضعیت شیوع کرونا اظهار کرد: زمانی که گفته می شود وضعیت سفید است یعنی تعداد بیماران بستری به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت در یک روز کمتر از سه نفر باشد و با جابه جا شدن دو تا سه مورد بستری در یک روز، ممکن است این رنگ بندی تغییر کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، وی افزود: روند بیماری اهمیت دارد و رنگ بندی، همه چیز را در خصوص نحوه انتقال، شدت و سرایت بیماری نشان نمی دهد.

پریدار ادامه داد: اعداد و آمار همان چیزی است که از قبل پیش بینی کرده بودیم.

از اردیبهشت ماه پیش بینی شده بود که با این سطح قرنطینه، احتمالا افزایش بیماری خواهیم داشت که این افزایش نیز در استان خوزستان مشاهده شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی دزفول تصریح کرد: زمانی که مرگ و میرها افزایش یافت، مردم خطر این بیماری را جدی تر گرفتند؛ کاهش آمار بیماران کرونایی بستری در خوزستان به علت رعایت دستورالعمل های بهداشتی توسط مردم بوده است که ماحصل آن کاهش بار بیماران بود.

در حال حاضر بیماریابی کاهش یافته است.

وی افزود: باید توجه شود این کاهش بار بیماران، حدود یک سوم پیک است یعنی اگر قبلا روزانه 30 بیمار در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی دزفول بستری می.

شدند، اکنون متوسط بستری بیماران به روزانه 10 تا 12 بیمار رسیده است.

چگالی تست ما نیز بالای 30 درصد است یعنی از هر 100 بیماری که تست می شوند، 30 نفر مثبت هستند.

پریدار بیان کرد: شهرهای زیادی که قبلا پیک بیماری را گذراندند، مجددا به وضعیت قرمز برگشتند، بنابراین قدرت بازگشت بیماری در هر زمانی وجود دارد.

وی با بیان اینکه تاکنون تست ابتلا به کرونای 12 هزار بیمار در حوزه دانشگاه علوم پزشکی دزفول مثبت بوده است، گفت: اگر به ازای هر یک بیمار با علائم متوسط تا شدید که شناسایی شده، شش نفر علائم نداشته و مراجعه نکرده باشند، در حوزه این دانشگاه باید حدود 80 تا 90 هزار نفر مواجهه با ویروس داشته باشیم بنابراین یعنی 650 هزار نفر از جمعیت تحت پوشش این دانشگاه، هنوز با این ویروس مواجه نشده اند.

این مساله نشان می دهد همچنان در معرض خطر هستیم و به محض کاهش رعایت، مجددا وارد وضعیت قرمز خواهیم شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی دزفول بیان کرد: وضعیت استان های کشور به صورت شفاف وضعیت بیماری کرونا را به ما نشان می دهد؛ در ابتدای شیوع ویروس کرونا، استان قم مواجهه سنگینی با بیماری داشت بنابراین اگر ایمنی جمعی کارایی داشته باشد نباید وضعیت این استان دوباره قرمز می شد اما مجددا قرمز شد، پس این پتانسیل دوباره قرمز شدن در خوزستان نیز وجود دارد.

وی با بیان اینکه رفتار ویروس قابل پیش بینی است، گفت: تعداد بیماران و مرگ و میر در ویتنام و تاجیکستان بسیار پایین تر از جاهای دیگر است.

این کشورها پروتکل خاصی که ما نداشته باشیم، تدوین نکرده اند یا از نظر زیرساخت های درمانی وضعیت بالاتری از ما ندارند؛ تنها تفاوت در میزان رعایت پروتکل های بهداشتی بوده است.

پریدار تصریح کرد: رعایت دستورالعمل های بهداشتی در شهرهای شمال خوزستان کامل نبوده است.

در برخی موارد نیروی انتظامی برای جلوگیری از برگزاری عروسی و عزا و فعالیت باغ ویلاها ورود کرده است.

موارد شناسایی بیماری نیز نشان می دهد که ابتلا ناشی از همین عدم رعایت بوده است.

مجموع این عوامل باعث آمار افزایش می شود.

وی افزود: بخش اقتصادی یک متغیر مهم است که دولت را مجبور به بازگشایی اصناف می کند.

با وجود اینکه می دانیم تبعات بازگشایی ها گسترش بیماری خواهد بود اما تبعات تعطیلی فعالیت های اقتصادی نیز کمتر از تبعات کرونا نیست، از طرفی نیز باید مدارس، دانشگاه ها و کنکور تعیین تکلیف شوند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی دزفول با بیان اینکه امکان ندارد بازگشایی انجام شود و آمار ابتلا افزایش نیابد، گفت: تلاش ما این است که تاثیر این بازگشایی ها به حداقل برسد و در این راستا باید موارد غیرضروری حذف شوند.

وی با اشاره به اهمیت استفاده از ماسک در پیشگیری از ابتلا، ادامه داد: ماسک یکی از قوی ترین ابزارهایی است که مجامع بین المللی بر استفاده از آن تاکید دارند.

البته ماسک، یکی از پنج پروتکل بهداشتی است که باید رعایت شود.

استفاده اشتباه از ماسک نیز خطراتی خواهد داشت.

ماسک باید با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار بگیرد اما مردم باید بدانند خودشان نیز به سادگی می توانند در منزل ماسک مورد نیاز خود را درست کنند.

پریدار در خصوص تامین داروی رمْدسیویر، گفت: در ابتدا این دارو برای درمان کرونا استفاده نمی شد اما مطالعات اولیه نشان داد که این دارو می تواند 20 تا 30 درصد میزان مرگ و میر کاهش دهد.

رمدسیویر جدیدا به پروتکل درمان دارویی استاندارد اضافه شد.

پس از اینکه سازمان جهانی بهداشت اثربخشی این دارو را تایید کرد، وزارت بهداشت ایران نیز استفاده از این دارو را اعلام و شرکت های داوریی شروع به تولید دارو کردند.

داروهایی که از قبل وارد کرده بودیم مصرف شده بود و این خلاء و کمبود به دلیل این است که دارو به تازگی در حال تولید است و هنوز مقدار مورد نیاز در اختیار کل بیمارستان ها قرار نگرفته تا بتوانیم به وفور در اختیار مردم قرار دهیم.

وی در خصوص بازگشایی مدارس، بیان کرد: هر تصمیمی در این خصوص توسط ستاد ملی مقابله با کرونا گرفته می شود و سپس در ستاد استانی مدیریت کرونا، بررسی و با تغییرات جزیی احتمالی، اعلام خواهد شد.

در خصوص مدارس هنوز تصمیم قطعی گرفته نشده و تنها تصمیم قطعی، بازگشایی مدارس در 15 شهریور ماه خواهد بود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی دزفول در خصوص فعالیت سرویس مدارس نیز گفت: یکی از جاهایی که ویروس منتقل می شود، سرویس مدارس و اتوبوس ها است و تصمیم گیرندگان از این موضوع اطلاع دارند اما باید به توازنی برسیم و به گونه ای تصمیم بگیریم که آموزش و به حداقل رساندن انتقال را با هم داشته باشیم.

وی در خصوص عزاداری محرم، گفت: هر جا که تجمع باشد، نمی توان به صورت صددرصد بیماری کووید - 19 را کنترل کرد.

اگر کسی ادعا کند می تواند تجمعات محرم را به گونه ای برگزار کند که شانس شیوع بیماری به صفر برسد، حرف غیرعلمی زده است.

برگزاری این مراسم خواست عموم و تصمیم حاکمیتی است و ما باید راهکارها را ارائه دهیم اما اگر کسی ادعا کند پروتکلی تدوین کرده است که ریسک انتقال بیماری را به صفر می رساند، حرف غیرعلمی زده است.

پریدار ادامه داد: مقرر شده است تجمعات به حداقل برسد و عزاداری ها در فضای سربسته نباشد.

در صورت برگزاری مراسم در فضای سربسته نیز سقف مکان برگزاری مراسم باید ارتفاع شش متری داشته باشد و تهویه خوبی داشته باشد.

وی افزود: نذورات نیز باید به صورت بسته بندی توزیع شوند و عزاداران حتما ماسک داشته باشند.

فاصله بین افراد هم باید دو متر باشد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی دزفول با بیان اینکه می توان نذر ماسک را به جای دیگر نذرها ادا کرد، بیان کرد: متولی برگزاری این مراسم سازمان تبلیغات اسلامی است و نظارت انجام خواهد شد و الزمات اجرایی دیده شده است اما جمعیت چند هزار نفری با هیچ ابزاری کنترل شدنی نیست، مگر اینکه خودشان رعایت کنند.

وی در خصوص عدم رعایت نکات بهداشتی توسط برخی نانوایان، عنوان کرد: تماس دست، یکی از راه های انتقال ویروس است.

اگر فردی که نان را در دست می گیرد نکات بهداشتی را رعایت نکند، امکان انتقال ویروس وجود دارد اما اگر نان داغ باشد شانس از بین رفتن ویروس زیاد است.

هر چند رعایت نکات بهداشتی توسط اصناف متفاوت است اما تقریبا 70 درصد اصناف در حوزه دانشگاه علوم پزشکی دزفول، نکات بهداشتی را خوب رعایت کرده اند.

پریدار با بیان اینکه عوارض دارویی بر دستگاه گوارش بیشتر از عوارض کرونا است، بیان کرد: زمانی که بیماری افزایش می یابد طبیعتا علائم نادر آن نیز بیشتر خود را نشان می دهد.

بیماری های ویروسی می توانند نقاط مختلف بدن را درگیر کنند؛ این ویروس نیز می تواند 10 تا 25 درصد با علائم گوارشی بروز پیدا کند اما برخی مشکلات گوارشی این بیماران، به دلیل عوارض دارویی است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی دزفول تصریح کرد: در اوج بیماری در بیمارستان گنجویان دزفول 10 بخش ویژه بیماران مبتلا به کرونا فعال شد که سه بخش از این تعداد بخش مراقبت حاد بودند.

در حال حاضر بخش های مراقبت حاد به دو بخش کاهش یافته است.

وی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، افزود: در حال حاضر روزانه بین پنج تا 10 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان بستری می شوند و در مجموع 80 بیمار در بیمارستان های تحت پوشش دانشکده علوم پزشکی دزفول بستری هستند که 28 نفر از این تعداد، در بخش های مراقبت ویژه بستری اند.

در این منطقه تاکنون حدود 400 مورد مرگ و 3 هزار و 500 مورد بستری داشته ایم.

انتهای پیام
کلید واژه ها: خوزستان - دانشگاه علوم پزشکی - وضعیت - وضعیت قرمز - کرونا - قرمز - بیماری کرونا - رییس دانشگاه - علوم پزشکی - بازگشت - بیماری - دانشگاه - پتانسیل - بیماران بستری - شیوع - احتمال - پروتکل - ویروس - استان - رعایت - پزشکی - بستری - دزفول - وضعیت سفید - ایمنی جمعی - رییس - صورت - علوم - استان قم - بیماران

آخرین اخبار سرویس:
لغو جلسه هفتگی ستاد مبارزه با کرونا/ بررسی وضعیت رشته ها در وزارت بهداشت

توییت دکتر جهانپور در خصوص واکسن آنفلوآنزا

لغو جلسه ستاد مبارزه با کرونا/بررسی وضعیت رشته ها در وزارت بهداشت

اینفوگرافیک| با خوردن این 19 ماده غذایی به طرز عجیبی لاغر شوید

چرا کرونا برای برخی افراد کشنده است؟/ بیماری لثه را جدی بگیریم

این روغن گنجی نهفته برای سلامتی و زیبایی است

نان کروسان شکلاتی؛ میان وعده دلپذیر

پاییز و زمستان سختی خواهیم داشت/منع استفاده از واکسن آنفلوآنزا برای کودکان کمتر از شش ماه

هشدار حریرچی؛ موج سوم کرونا رکورد شکست

هشدار حریرچی؛ موج سوم کرونا رکورد شکست

موج سوم کرونا رکورد شکست

شایعه پراکنی پیرامون کرونا، روند کنترل بیماری را کند می کند

ویتامین E در رشد مناسب سیستم عصبی ضروری است

مبتلایان به کرونا،واکسن آنفلوآنزا نزنند!

تغذیه کودک اسیر باورهای غلط مادرانه

اعضای بدن 2 دشتستانی برای نجات 6 بیمار اهدا شد

چشم هایی که یک روز نمی بینند

چرا مبتلایان کرونا نباید واکسن آنفلوآنزا بزنند؟

چرا مبتلایان کرونا نباید واکسن آنفلوآنزا بزنند؟

علائم بیش فعالی کودکان/ راهکارهای درمان

تدابیر طب سنتی برای آغاز فصل پاییز و کرونا

طرح تشدید کنترل بهداشتی واحد های عرضه کننده مواد غذایی در مرودشت

تخت های ICU بیمارستان های کشور به 10 هزار تخت رسید

4 شهرستان استان در وضعیت قرمز هستند

توزیع واکسن آنفولانزا در خراسان جنوبی/مادران باردار در اولویت

ساز ناکوک قلب ها در استان مرکزی

عفونت ادراری؛علل و راهکارهای درمان

توزیع واکسن آنفولانزا در خراسان جنوبی/مادران باردار در اولویت

شمار قربانیان کرونا در هرمزگان به 768 نفررسید

اینفوگرافیک | با خوردن این 19 ماده غذایی به طرز عجیبی لاغر شوید

موج دوم کرونا می تواند بیمارستان های آمریکا راتعطیل کند

چرا کرونا برای برخی افراد کشنده است؟

تخت های ICU بیمارستان های کشور به 10 هزار تخت رسید

شمار قربانیان کرونا در هرمزگان به 768 نفررسید

داروهای ضدکرونایی پیشرفته را باید مرحله به مرحله تجویز کرد

روش های طبیعی برای رفع سردرد

مصرف داروی دیابت روند زوال شناختی را کُند می نماید

راه اندازی چهار مرکز غربالگری/ 1740 نفر در لرستان به سرطان دچار هستند

این میوه ها از سفید شدن موهایتان جلوگیری می کنند

درباره بیماری «هاری» و روش های پیشگیری از آن

توزیع واکسن آنفلوانزا بین گروه های خاص/ وضعیت گلستان زرد است

دلالیل اصلی وزوز گوش

158 شهرستان در وضعیت قرمز کرونا هستند

خطرسنجی بیماران قلبی و عروقی در مراغه

افزایش بی سابقه شمار مبتلایان کرونا در نیویورک

محدودیت های کرونایی در راه خوزستان

توزیع واکسن آنفلوانزا بین گروه های خاص/ وضعیت گلستان زرد است

دلایل اصلی وزوز گوش را بشناسید

آسان ترین روش ممکن برای جلوگیری از ابتلا به کرونای شدید

نداریم به ناصرخسرو رسید!

کیهان: 4 سال واکسن زدید جنجالش را علیه مجلس جدید می کنید؟!

میزان استفاده از ماسک در اردبیل کمتر از میانگین کشوری است

کشف دلیل مرگبار بودن کرونا در برخی افراد

کسی نگران جان نیروهای قراردادی نیست/ نیروهای پیمانکار نگران از شیوع دوباره کرونا

اختصاصی| راهکار طلایی طب ایرانی برای تضمین سلامتی در پاییز

مواظب باشید:شایع ترین بیماری قلب «بی علامت» است

جزییات نامه 120 متخصص به روحانی

برگزاری آزمون سازمان تامین اجتماعی توسط مرکز آزمون جهاددانشگاهی

نامه 120 متخصص به روحانی

توصیه های کاربردی برای زندگی سازگار با کرونا

پیشنهاد فرماندار بویراحمد در برخورد با رانندگان متخلف/بی اعتنایی به کرونا بعد از 7 ماه!

شیوه توزیع واکسن آنفولانزا از زبان مسئولان هلال احمر

توصیه های کاربردی برای زندگی سازگار با کرونا

موج سوم کرونا رکورد شکست

شناخت عوامل خطری که قلب را تهدید می کنند

عفونت ادراری؛علل و راهکارهای درمان

بایدها و نبایدهای تغذیه ای در روزهای کرونایی پاییزی کدامند؟

آخرین وضعیت کاشان در مقابله با بحران کرونا

بومی گزینی راهکار اساسی برای تامین پزشک در سیستان و بلوچستان است

درباره بیماری هاری و روش های پیشگیری از آن

درمان سردرد با روش های طبیعی

تخصیص 20 هزار دوز واکسن آنفلونزا به استان قزوین/ افراد با شرایط خاص در اولویت تزریق قرار دارند

مبندازول؛ موارد مصرف، عوارض جانبی

ویدئو/ هشدار رییس بخش عفونی مسیح دانشوری درباره موج تازه کرونا

ویدئو/ هشدار رییس بخش عفونی مسیح دانشوری درباره موج تازه کرونا

چرا کرونا برای برخی افراد کشنده است؟ / بیماری لثه را جدی بگیریم

خواص و مضرات آناناس برای دیابتی ها

با کمبود این ماده معدنی در بدن، می میریم

خدمت رایگان 20 پزشک

 7 توصیه مفید برای رفع سریع سردرد 

3 فایده مهم ویتامین K

تحلیل یک «جامعه شناس» در مورد تصمیمات کرونایی چندماه اخیر مسئولین

روش های طبیعی برای رفع سردرد

روش های طبیعی برای رفع سردرد

«کیوسکی» یک سوخاری اوکراینی

استخدام توزیع کننده آقا جهت شرکت معتبر پخش در تبریز

در پیک بیماری کرونا در تهران به سر می بریم

شرایط دوگانه بهبود یافتگان کرونا

علت و درمان تیک عصبی در کودکان

نسخه دارو های شیمی درمانی، الکترونیک می شود

روزهای بد کرونایی

با بیماری های ویروسی چه باید کرد؟

استخدام تعدادی آقا جهت کارگاه mdf در همدان

نسخه نویسی داروهای شیمی درمانی، الکترونیک می شود + جزییات

افزایش تعداد مبتلایان موج سوم کرونانسبت به دو موج اول

اگر با فرد دچار کرونا تماس داشتم باید فورا آزمایش بدهیم؟

ویتامین E در رشد مناسب سیستم عصبی ضروری است

موج سوم کرونا رکورد شکست/تعطیلی مدارس و دانشگاه ها

نسخه نویسی داروهای شیمی درمانی، الکترونیک می شود + جزییات

اگر با فرد دچار کرونا تماس داشتم، باید فورا آزمایش بدهم؟

خوزستان پتانسیل بازگشت به وضعیت قرمز را دارد

خوزستان پتانسیل بازگشت به وضعیت قرمز را دارد