موضوعات داغ: - تيم فوتبال بارسلونا - سرزمين هاي اشغالي - رژيم صهيونيستي - سردار سليماني - تيم پرسپوليس - تيم ملي ازبكستان - استاندار اصفهان - خدمات پزشكي - ترور سردار سليماني - ليگ قهرمانان آسيا - امنيت اينترنتي - نشست سران قوا - ايستادگي و مقاومت - ادغام بخش درمان - مراسم شبهاي احيا - واران - نمايندگان پرسپوليس - نمايشگاه بين المللي كتاب تبريز - فرماندار نجف آباد - موديانو - شهر كهنه - گردشگران چيني - مودم اينترنت

مطالب مرتبط:
چالش آب و ضرورت اصلاح الگوی مصرف در بخش معدن
رشد 45.3 درصدی تسهیلات پرداختی بانک ها به بخش صنعت و معدن
با وجود ذخایر معدنی مناسب، قم عملکرد خوبی در بخش معدن نداشته است
ثبت نام 3 نفر از 12هزار بهره بردار بخش کشاورزی برای تسهیلات کرونا
شکاف انتخاباتی اصلاح طلبان؛ از حضور به هر قیمت تا عدم حضور برای حفظ حیثیت!
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 24 مرداد 1399 ساعت 12:202020-08-14اقتصادي

چالش آب و ضرورت اصلاح الگوی مصرف در بخش معدن


ایرنا- آمارهای وزارت نیرو نشان می دهد میانگین مصرف آب در کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته، حدود 12 درصد افزایش داشته است که بخشی از آن به بخش صنعت و معدن تعلق دارد.

- تهران- ایرنا- آمارهای وزارت نیرو نشان می دهد میانگین مصرف آب در کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته، حدود 12 درصد افزایش داشته است که بخشی از آن به بخش صنعت و معدن تعلق دارد.

روند مصرف افزایشی مصرف آب این روزها هم به دلیل گرم شدن بیش از حد هوا و هم گسترش بیماری کرونا اجتناب ناپذیر به نظر می رسد، اما می توان با اقدام های لازم که شاید کوچک و کم هزینه باشند،  مصارف را به گونه ای مدیریت کرد تا امکان تامین آب برای همه هموطنان در این شرایط سخت، فراهم شود.

واقعیت اینکه استفاده از تجهیزات کاهنده مصرف، اصلی ترین و مهم ترین گام در اعمال مدیریت صحیح بر مصرف آب به شمار می روند، اما این تجهیزات چگونه و چه میزان در کاهش مصرف موثرند، نیازمند بررسی های کارشناسی است.

مرکز پژوهش مجلس شورای اسلامی پیش از این در یکی از مطالعات خود به بررسی مدیریت منابع و اصلاح الگوی مصرف آب در بخش معدن و صنایع معدنی ایران پرداخته بود و دستاوردهای بین المللی را در این ارتباط را اطلاع رسانی کرد.

  ضرورت حساسیت شرکت های معدنی در مصرف آب به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، مصرف آبِ یک شرکت یا مجتمع معدنی که بطور نامتعارف و غیربهینه باشد و یا بر کیفیت آب تأثیر منفی بگذارد، موجب بروز درگیری با سایر بخش های صنعتی به خصوص کشاورزی و جوامع محلی و مشکلات اقتصادی می شود.

واقعیت اینکه دولت ها و یا مقام های محلی مسوول تنظیم مصرف آب هستند، اما ضرورت دارد تا شرکتهای معدنی فراتر از مقررات موجود نسبت به مصرف آب حساسیت نشان دهند، به ویژه که در این بخش ظرفیت کنترل و نظارت دولتی محدود است.

تصفیه زهاب ها و پسآب های معدنی حاصل از عملیات فرآوری و استخراج معادن امری ضروری است، زیرا روی آبخوانهای محلی اثرگذار است و می تواند آثار نامطلوبی در سطح محلی داشته باشد.

نقشی که این شرکت ها می توانند در تأمین جوامع آب محلی، بوسیله مشارکت با سازمان های غیردولتی و یا با استفاده از امکانات خود ایفا کنند، بسیار قابل توجه است.

ایران و جایگاهش در مصرف آب مصارف آب در دنیا بر اساس آمار جهانی، متوسط مصرف آب در جهان شامل حدود 70 درصد در بخش کشاورزی، 20 درصد در صنایع و انرژی و بقیه مصارف عمومی است و سهم معدن حدود 0.

2 درصد دیده شده است.

آمارهای بین المللی گویای آن است که 33 کشور در جهان با بحران آب روبرو هستند که 14 کشور در خاورمیانه قرار دارند در حالی که با افزایش رشد جمعیت و توسعه شهرها و زیرساخت ها برای محصو لات فلزی، افزایش تقاضا در بازار وجود خواهد داشت و به دنبال آن نیز افزایش مصرف و تقاضای آب مطرح می شود و ایران نیز در شمار کشورهایی است که با بحران جدی آب روبرو است.

بیشترین و کمترین مصرف کنندگان    نتایج تحقیقات انجام شده بین المللی نیز نشان داد که از میان فلزات آهن، فولاد، طلا، مس، آلومینیم، محصولات سیمانی و شن و ماسه، بیشترین مصرف آب مربوط به تولید فلز طلا و پس از آن تولید فلز مس است.

همچنین در مقابل صنعت شن و ماسه و سیمان کمترین میزان مصرف آب را به خود اختصاص داده است.

طلا رکورددار مصرف آب  به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، برای تولید یک کیلوگرم فلز طلا از خاک طلا در حدود 400 مترمکعب آب نیاز است و این رقم برای تولید هر تن فلز مس به حدود 200 مترمکعب می رسد.

 مطالعات انجام شده در مورد طلا حاکی است،  مصرف آب برای تولید این فلز در ایران تقریباً پنج برابر مصرف جهانی است و باید اقدام های لازم برای رفع این مشکل به مورد اجرا گذاشته شود.

 طرح بازیافت آب اکنون در مجتمع طلای موته (اصفهان) در حال انجام است که براساس اظهارات مدیران مجموعه موته پس از آغاز طرح، امکان بازیابی بیش از 85 درصد از آب مصرفی وجود خواهد داشت، این در حالی است که اکنون 10 درصد از آب مصرفی به مدار بازگردانده می شود.

بررسی آب مصرفی برای تولید مس   میزان مصرف آب در مجتمع سرچشمه (کرمان) در سه بخش تولیدی تغلیظ، لیچینگ و پالایشگاه به ازای محصول تولیدی آن سالهای 97- 1393 نشان می دهد که روند مصرف در سه بخش مزبور کاهشی است، هرچند که مس پس از طلا بیشترین میزان مصرف آب را دارد.

سال 93 در واحد تغلیظ هم 15.

5 متر مکعب آب به ازای هر تن تولید مصرف شد و در واحد لیچینگ نیز 17.

8 متر مکعب آب به ازای هر تن محصول به مصرف رسید و در پالایشگاه 1.

8 متر مکعب آب به ازای هر تن محصول به مصرف رسید.

    سیمان کمترین مصرف کننده  میزان مصرف آب برای تولید هر تن سیمان معمولی در حدود 2.

6 مترمکعب است و در واقع میزان مصرف آب در هر یک از واحدهای تشکیل دهنده کارخانه نیز بستگی دارد.

مصرف آب برای تولید هر تن سیمان پورتلند حدود دو تا 2.

6 مترمکعب قید شده است.

شن و ماسه میزان آب مصرفی در صنعت شن و ماسه بسیار متغیر و تابع ظرفیت ورودی است و بنابر مطالعات انجام شده مقدار آب مصرفی در ماسه شویی های معمولی بسته به ظرفیت ورودی آن می تواند بین 300 تا یکهزار و 500 مترمکعب بر ساعت متغیر باشد.

ضرورت بازنگری در مدیریت آب زنجیره فولاد مطالعات پژوهشی و میدانی در زمینه میزان مصرف آب در صنایع تولید فولاد خام (میانی) و گندله سازی و آمار و مقایسه آن با استانداردهای موجود در دنیا نشان می دهد که کارخانه های تولید فولاد و گندله سازی در کشور نیازمند بازنگری اساسی در زمینه مدیریت منابع آب و اصلاح فرایندهای مصرف و بازیافت آب هستند.

چالش های عمده مدیریت منابع آب در بخش معدن و صنایع معدنی چالش های عمده مدیریت منابع آب در بخش معدن و صنایع معدنی لزوم مدیریت مصرف آب در معدنکاری و واحدهای فراوری مواد معدنی امری ضروری است، زیرا از یک طرف تناسب بین نیاز واقعی در برداشت آب از منابع محلی را تنظیم می کند که این امر امکان دسترسی بیشتر برای مصرف در بخش های دیگر را فراهم کرده و از طرف دیگر موجب کاهش ورود پساب های معدنی به محیط اطراف شده و هزینه حفاظت از آبخوان ها و آبریزها را کاهش می دهد.

بررسی ها نشان می دهد مهمترین دغدغه مدیریت منابع آب در بخش معدن و صنایع معدنی شامل،  کاهش میزان برداشت آب از منابع محلی در دسترس،  افزایش امکان در دسترس بودن آب برای بخش های دیگر محلی و منطقه ای،  افزایش راندمان بهره وری آب به ازای هر تن محصول تولید شده،  کاهش حجم پساب های معدنی و فرآوری و کاهش درجه ریسک ورود آنها به محیط زیست در بررسی چالش های مرتبط با آلودگی آب در صنایع معدنی و ضرورت بازیافت آن از جمله موارد است.

همچنین دو رویکرد عمده،  جلوگیری از مصرف بیش از حد آب و آلودگی آن در منبع که به معنی کاهش حجم پساب و در نتیجه آلودگی حاصل از آن است.

دوم، جمع آوری پساب و تصفیۀ آن برای استفاده مجدد یا تخلیه در محیط زیست.

الزام به پرداختن به این رویکردها، تعیین استانداردها و مقررات الزم برای تصفیه پساب است.

 مصرف غیر بهینه آب برای تولید محصولات معدنی و پایین بودن نرخ بهره وری فقدان نگرش اقتصادی به آب در کشور،  محدودیت منابع مالی برای تأمین آب مورد نیاز صنعتی و معدنی،  فقدان نظام مدیریت یکپارچه منابع آب،  کمبود خدمات و صنایع پشتیبانی بخش آب،  خوداتکایی نداشتن مالی و رشد خصوصیات بنگاهداری اقتصادی در نظام مدیریتی آب،  آلودگی منابع آب مصرفی در بخش صنعتی به واسطه انواع پساب ها و پسماندهای دارای منشأ صنعتی و معدنی،  استفاده نکردن مجدد از پساب های گوناگون در بخش معدن و صنایع معدنی،  بی توجهی به میزان و نوع مصارف آب در صنایع معدنی از دیدگاه اقتصاد آب بخشی از فاکتورهای مورد توجه در این بخش است.

راهکارهای پیشنهادی معادن و صنایع معدنی به شکل پراکنده در سطح کشور توزیع شده اند و توجه به موقعیت این واحدهای معدنی و صنعتی از منظر دسترسی به منابع آب اهمیت زیادی دارد و برای نمونه کارخانه های فراوری مواد معدنی، بیشتر در استان های میانی کشور مانند کرمان، خراسان های رضوی و جنوبی، یزد و بخش هایی از تهران و استانهای مرکزی قرار گرفته اند.

 همچنین بخش عمده ای از کارخانه های فراوری نیز در مناطقی قرار گرفته اند که افت مخازن آبهای زیرزمینی در آنها مشاهده شده است و در این نواحی با توجه به آب و هوای خشک و شرایط هیدرولوژیکی حاکم بر آنها، برداشت آب به شکل عمده از منابع آب زیرزمینی انجام می شود و این در حالی است که در بخشهای شمالی و غربی کشور روان آبهای سطحی نقش پیشرو در منابع تأمین کننده آب ایفا می کنند.

بهره برداری از معادن، ابتدا در قسمت های پرعیار کانسارها آغاز شده و بتدریج با کاهش ذخایر پرعیار، استفاده از مواد معدنی کم عیار مورد توجه قرار گرفته است و معدنکاران مجبور به استفاده از -روشهای مختلف کانه ارایی شده اند.

امروز در بیشتر روش های کانه ارایی، آب عامل اصلی و تعیین کننده است و در ایران منابع آب محدود بوده و در پاره ای موارد در نزدیکی معادن امکان دسترسی به منابع آب وجود ندارد و در نتیجه باید از فواصل دور تا محل معدن حمل شود.

بنابراین در این معادن هزینه های تأمین آب بهره برداران معادن را برای کانه ارایی و تهیه مواد قابل عرضه به بازار، مجبور به استفاده بهینه از منابع آب می کند و به سمت بازیابی آب و روش هایی که آب کمتری مصرف می شود، حرکت می کنند.

اما در مناطقی که آب در دسترس معدنکاران و کارخانه های فراوری است، در حال حاضر به دلیل اصلاح نشدن قیمت آب، نیروی محرکه کافی برای حرکت به سمت مدیریت منابع و اصالح الگوی مصرف ایجاد نشده است و الزام است تا در این زمینه برنامه ریزی شود.

به طور کلی راهکارهای کاهش و تأمین آب تازه مصرفی در معادن و واحدهای فراوری مواد معدنی را میتوان به دو بخش تقسیم کرد.

1 )کنترل و بازیابی، 2 )استفاده از منابع جایگزین در بخش کنترل و بازیابی بهکارگیری شبکه کنترل و اندازهگیری آب ورود به کارخانه، استفاده از تینکرها با کارایی مناسب و استفاده از آب برگشتی و بازیابی آب از باطله ها و سدهای باطله انجام می شود.

اصلاح قیمت آب بر اساس برنامه مدون و اعلام این برنامه به فعالان بخش معدن و صنایع معدنی برای ایجاد انگیزه و تحرک به منظور افزایش بهره وری، مدیریت منابع و اصلاح الگوی مصرف آب.

اصلاح قیمت باید با در نظر گرفتن مزیت های کشور و حفظ توان رقابت پذیری معادن و صنایع معدنی انجام شود و برای واحدهای صنعتی و معدنی پرمصرف عوارض و جریمه مصوب شود.

همچنین اصلاح الگوی مصرف و مدیریت پساب فعال شدن سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور به منظور پتانسیل یابی آبهای کارستی برای تامین آب بخش معدن و صنایع معدنی بر اساس اهداف پیش بینی شده در نقشه راه معدن و صنایع معدنی ( 1400- 1397) از جمله محورهای پیشنهادی است.


کلید واژه ها: مصرف - وزارت نیرو - افزایش - اصلاح الگوی مصرف - میانگین - مصرف آب - معدن - مدیریت - بیماری کرونا - مشابه - وزارت - الگوی مصرف - کاهش مصرف - گونه - کشور - نشان - روند - نیرو - درصد - مهم ترین - تامین آب - کم هزینه - هموطنان - واقعیت - بیماری - تامین - هزینه - شرایط - اصلاح - اقدام

آخرین اخبار سرویس:
فراگیری بیشتر کرونا با ترس از اخراج و هزینه های درمان کارگران

ساختار بنگاه داری کشور نیازمند اصلاحات اساسی/ اغلب بنگاه های بزرگ به جای خصوصی، شبه دولتی یا خصوصی دولتی هستند

مناطق آزاد کویت در تکاپوی جذب سرمایه گذار خارجی/ مناطقی جذاب اما صرفا صادرکننده نفت

توسعه روستا با گردشگری چگونه ممکن است؟

آقای روحانی شما دیگر چرا؟! /‏آدرس درست؛ کاخ سفید یا پاستور؟! /‏چرا غیر از گلایه و آه و ناله کاری نمی کنید؟

گندم و امید به روزهای طلایی

استخدام اپراتور تولید آقا در شرکت کارتک سیستم در قزوین

کدام کشورها بیشترین ذخایر ارزی را دارند؟

استخدام تکنسین تولیدی شیمیایی آقا در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام حسابدار ،کارشناس بازرگانی، کارشناس فنی در تهران

بیش از یکصد هزار بیمار کووید - 19 در مصر

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت بازرگانی معتبر در تهران

موشی که برای خنثی سازی مین مدال طلا گرفت+عکس

رشد شدید نقدینگی در صورت تصویب طرح جهش تولید مسکن

استخدام مهندس برق خانم یا حقوق و مزایا در یک شرکت معتبر در قم

وضعیت بزرگ ترین اقتصاد اروپایی چطور خواهد بود؟

استخدام کارشناس بازرگانی در یک شرکت تولیدی بازرگانی در تهران

آغاز ثبت نام مسافربرهای شخصی در طرح تبدیل به دوگانه سوز تا دو هفته آینده

استخدام کارشناس فروش تلفنی خانم در شرکت رونیکس در تهران

کروناویروس و کاهش 1.2 میلیارد گردشگر در جهان

استخدام کارشناس آمار خانم (رشته مالی،اقتصاد،آمار) در تهران

استخدام مدیر فروش زنجیره ای آقا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس HSE آقا با سابقه کار مفید در تهران

کدام کشورها بیشترین ذخایر ارزی را دارند؟

استخدام کارشناس فروش خانم (رشته مهندس مکانیک) در تهران

استخدام مسئول طراحی و تبلیغات خانم در اصفهان

بازگشت وضعیت قرمز کرونا و محدودیت ها در خوزستان

واگذاری 97 بنای تاریخی فرهنگی به بخش خصوصی

اعمال مجدد محدودیت های وضعیت قرمز کرونا در خوزستان

واگذاری 97 بنای تاریخی فرهنگی به بخش خصوصی

استخدام مهندس صنایع در شرکت صنایع غذایی پرپروک در تهران

اعتبارات موجود جوابگوی مرمت و نگهداری جاده های خراسان رضوی نیست

آغاز مرمت و بازسازی امامزادگان هفده تن گلپایگان

جزییات مجازات های ورود سفارش های یک و 10 سهمی در بازار سرمایه

کروناویروس و کاهش 1.2 میلیارد گردشگر در جهان

استخدام 3 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام مهندس برق و کارشناس بازرگانی خارجی در تهران

استخدام راننده جرثقیل در یک شرکت در استان تهران

اعتبارات موجود جوابگوی مرمت و نگهداری جاده های خراسان رضوی نیست

عضو ستاد کرونا: مراکز درمانی تخت خالی ندارند

روشی کاملاً جدید برای تولید ارزان و ایمن مواد دارویی

اختصاص ارز 4200 تومانی به کالا های اساسی

استخدام نیروی کار جهت کارواش در همدان

چرخ رانندگان از مسیر گرانی خارج می شود؟

استخدام مدیریت استراتژیک و مدیر فروش و بازاریابی در تهران

کارتون| خوش اشتها!

روشی کاملاً جدید برای تولید ارزان و ایمن مواد دارویی

وضعیت بزرگ ترین اقتصاد اروپایی چطور خواهد بود؟

افت خفیف دلار جهانی

استخدام کارشناس شیمی آقا در یک شرکت معتبر تولیدی در تهران

تولید خودرو با مواد اولیه تجدید پذیر

استخدام مونتاژ کار برد الکترونیک در شرکت آلتون رای در تهران

افت خفیف دلار جهانی

تامین کالاهای اساسی سال آینده با ارز 4200 تومانی

مظنه رهن و اجاره آپارتمان در سهروردی

جمع آوری بیش از 10 هزار مترمربع تور ماهیگیری از سد زاینده رود

افت خفیف دلار جهانی

درهای اقتصاد چین به روی جهان باز می شود

مسابقات قهرمانی قایقرانی آب های آرام کشور

نرخ جدید سپرده قانونی بانک ها و موسسات اعتباری اعلام شد

درهای اقتصاد چین به روی جهان باز می شود

شکوفایی درختان آکاسیا در سوچی

وضعیت بزرگ ترین اقتصاد اروپایی چطور خواهد بود؟

باد های سوزان

چرخ رانندگان از مسیر گرانی خارج می شود؟

کدام کشورها بیشترین ذخایر ارزی را دارند؟

بلاتکلیفی بیمه 15 هزار تاکسیران تهرانی

ادامه مذاکرات برای افزایش پروازهای خارجی +مقاصد جدید

استخدام خدمات و میزبان در مجموعه تجاری گالریا در تهران

چرخ رانندگان از مسیر گرانی خارج می شود؟

40 میلیون دلار درآمد جهانگردی ایران

حد نصاب جدید برای صادرات کشور

ادامه مذاکرات برای افزایش پروازهای خارجی +مقاصد جدید

بخش خصوصی جدا از مردم نبود

ثبات بازار سرمایه با ممنوعیت نوسان گیری روزانه

بازگشت محدودیت های کرونایی به استان ها

استخدام پشتیبان پایانه های فروشگاهی آقا در تهران

ویدیو کامنت| محروم ترین نقطه شهرستان کم برخوردار گیلان کجاست؟

ادامه مذاکرات برای افزایش پروازهای خارجی +مقاصد جدید

نوبخت: نفت در بودجه 1400 پیش فروش می شود/ ارز نفتی سال آینده برمبنای 42000ریال محاسبه خواهد شد

احیای 10 واحد صنعتی در سوادکوه شمالی

گپ وگفت با یک «سنگ قبر فروش»/ هیچ محدودیتی نداریم!

کدام کشورها بیشترین ذخایر ارزی را دارند؟

50 درصد تولید تخم مرغ در آذربایجان شرقی مازاد بر نیاز است/ تولید 10 درصد تخم مرغ در کشور در استان

برداشت 273 هزار تن انگور از تاکستان های آذربایجان شرقی

توسعه روستا با گردشگری چگونه ممکن است؟

توپ همچنان در زمین کروناست!

بیمه 15 هزار تاکسیران تهرانی بلاتکلیف است

چیزهایی که نباید با سرکه تمیز کرد

تکاپو برای تدارک بسته های معیشتی در روز اربعین

ضعف سامانه بازارگاه باعث ایجاد فساد در توزیع خوراک دام می شود

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی در فولادفام در تهران

پرداخت تسهیلات تشویقی به کلزاکاران استان آذربایجان شرقی

استخدام اپراتور ثبت سفارش، گرافیست، پروموتر در اصفهان

ثبات بازار سرمایه با ممنوعیت نوسان گیری روزانه

سازوکار فعالیت مشاوران املاک اصلاح می شود

ثبت نام برای انتخاب فعالان نمونه اقتصادی فارس

کاهش تصادفات جاده ای در ممسنی

قطع گاز در بعضی از نقاط شهرستان زرقان

جذب 23 هزار مشترک جدید گاز در فارس

چالش آب و ضرورت اصلاح الگوی مصرف در بخش معدن

چالش آب و ضرورت اصلاح الگوی مصرف در بخش معدن