مطالب مرتبط:
چالش آب و ضرورت اصلاح الگوی مصرف در بخش معدن
رشد 45.3 درصدی تسهیلات پرداختی بانک ها به بخش صنعت و معدن
با وجود ذخایر معدنی مناسب، قم عملکرد خوبی در بخش معدن نداشته است
ثبت نام 3 نفر از 12هزار بهره بردار بخش کشاورزی برای تسهیلات کرونا
شکاف انتخاباتی اصلاح طلبان؛ از حضور به هر قیمت تا عدم حضور برای حفظ حیثیت!
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 24 مرداد 1399 ساعت 12:202020-08-14اقتصادي

چالش آب و ضرورت اصلاح الگوی مصرف در بخش معدن


ایرنا- آمارهای وزارت نیرو نشان می دهد میانگین مصرف آب در کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته، حدود 12 درصد افزایش داشته است که بخشی از آن به بخش صنعت و معدن تعلق دارد.

- تهران- ایرنا- آمارهای وزارت نیرو نشان می دهد میانگین مصرف آب در کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته، حدود 12 درصد افزایش داشته است که بخشی از آن به بخش صنعت و معدن تعلق دارد.

روند مصرف افزایشی مصرف آب این روزها هم به دلیل گرم شدن بیش از حد هوا و هم گسترش بیماری کرونا اجتناب ناپذیر به نظر می رسد، اما می توان با اقدام های لازم که شاید کوچک و کم هزینه باشند،  مصارف را به گونه ای مدیریت کرد تا امکان تامین آب برای همه هموطنان در این شرایط سخت، فراهم شود.

واقعیت اینکه استفاده از تجهیزات کاهنده مصرف، اصلی ترین و مهم ترین گام در اعمال مدیریت صحیح بر مصرف آب به شمار می روند، اما این تجهیزات چگونه و چه میزان در کاهش مصرف موثرند، نیازمند بررسی های کارشناسی است.

مرکز پژوهش مجلس شورای اسلامی پیش از این در یکی از مطالعات خود به بررسی مدیریت منابع و اصلاح الگوی مصرف آب در بخش معدن و صنایع معدنی ایران پرداخته بود و دستاوردهای بین المللی را در این ارتباط را اطلاع رسانی کرد.

  ضرورت حساسیت شرکت های معدنی در مصرف آب به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، مصرف آبِ یک شرکت یا مجتمع معدنی که بطور نامتعارف و غیربهینه باشد و یا بر کیفیت آب تأثیر منفی بگذارد، موجب بروز درگیری با سایر بخش های صنعتی به خصوص کشاورزی و جوامع محلی و مشکلات اقتصادی می شود.

واقعیت اینکه دولت ها و یا مقام های محلی مسوول تنظیم مصرف آب هستند، اما ضرورت دارد تا شرکتهای معدنی فراتر از مقررات موجود نسبت به مصرف آب حساسیت نشان دهند، به ویژه که در این بخش ظرفیت کنترل و نظارت دولتی محدود است.

تصفیه زهاب ها و پسآب های معدنی حاصل از عملیات فرآوری و استخراج معادن امری ضروری است، زیرا روی آبخوانهای محلی اثرگذار است و می تواند آثار نامطلوبی در سطح محلی داشته باشد.

نقشی که این شرکت ها می توانند در تأمین جوامع آب محلی، بوسیله مشارکت با سازمان های غیردولتی و یا با استفاده از امکانات خود ایفا کنند، بسیار قابل توجه است.

ایران و جایگاهش در مصرف آب مصارف آب در دنیا بر اساس آمار جهانی، متوسط مصرف آب در جهان شامل حدود 70 درصد در بخش کشاورزی، 20 درصد در صنایع و انرژی و بقیه مصارف عمومی است و سهم معدن حدود 0.

2 درصد دیده شده است.

آمارهای بین المللی گویای آن است که 33 کشور در جهان با بحران آب روبرو هستند که 14 کشور در خاورمیانه قرار دارند در حالی که با افزایش رشد جمعیت و توسعه شهرها و زیرساخت ها برای محصو لات فلزی، افزایش تقاضا در بازار وجود خواهد داشت و به دنبال آن نیز افزایش مصرف و تقاضای آب مطرح می شود و ایران نیز در شمار کشورهایی است که با بحران جدی آب روبرو است.

بیشترین و کمترین مصرف کنندگان    نتایج تحقیقات انجام شده بین المللی نیز نشان داد که از میان فلزات آهن، فولاد، طلا، مس، آلومینیم، محصولات سیمانی و شن و ماسه، بیشترین مصرف آب مربوط به تولید فلز طلا و پس از آن تولید فلز مس است.

همچنین در مقابل صنعت شن و ماسه و سیمان کمترین میزان مصرف آب را به خود اختصاص داده است.

طلا رکورددار مصرف آب  به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، برای تولید یک کیلوگرم فلز طلا از خاک طلا در حدود 400 مترمکعب آب نیاز است و این رقم برای تولید هر تن فلز مس به حدود 200 مترمکعب می رسد.

 مطالعات انجام شده در مورد طلا حاکی است،  مصرف آب برای تولید این فلز در ایران تقریباً پنج برابر مصرف جهانی است و باید اقدام های لازم برای رفع این مشکل به مورد اجرا گذاشته شود.

 طرح بازیافت آب اکنون در مجتمع طلای موته (اصفهان) در حال انجام است که براساس اظهارات مدیران مجموعه موته پس از آغاز طرح، امکان بازیابی بیش از 85 درصد از آب مصرفی وجود خواهد داشت، این در حالی است که اکنون 10 درصد از آب مصرفی به مدار بازگردانده می شود.

بررسی آب مصرفی برای تولید مس   میزان مصرف آب در مجتمع سرچشمه (کرمان) در سه بخش تولیدی تغلیظ، لیچینگ و پالایشگاه به ازای محصول تولیدی آن سالهای 97- 1393 نشان می دهد که روند مصرف در سه بخش مزبور کاهشی است، هرچند که مس پس از طلا بیشترین میزان مصرف آب را دارد.

سال 93 در واحد تغلیظ هم 15.

5 متر مکعب آب به ازای هر تن تولید مصرف شد و در واحد لیچینگ نیز 17.

8 متر مکعب آب به ازای هر تن محصول به مصرف رسید و در پالایشگاه 1.

8 متر مکعب آب به ازای هر تن محصول به مصرف رسید.

    سیمان کمترین مصرف کننده  میزان مصرف آب برای تولید هر تن سیمان معمولی در حدود 2.

6 مترمکعب است و در واقع میزان مصرف آب در هر یک از واحدهای تشکیل دهنده کارخانه نیز بستگی دارد.

مصرف آب برای تولید هر تن سیمان پورتلند حدود دو تا 2.

6 مترمکعب قید شده است.

شن و ماسه میزان آب مصرفی در صنعت شن و ماسه بسیار متغیر و تابع ظرفیت ورودی است و بنابر مطالعات انجام شده مقدار آب مصرفی در ماسه شویی های معمولی بسته به ظرفیت ورودی آن می تواند بین 300 تا یکهزار و 500 مترمکعب بر ساعت متغیر باشد.

ضرورت بازنگری در مدیریت آب زنجیره فولاد مطالعات پژوهشی و میدانی در زمینه میزان مصرف آب در صنایع تولید فولاد خام (میانی) و گندله سازی و آمار و مقایسه آن با استانداردهای موجود در دنیا نشان می دهد که کارخانه های تولید فولاد و گندله سازی در کشور نیازمند بازنگری اساسی در زمینه مدیریت منابع آب و اصلاح فرایندهای مصرف و بازیافت آب هستند.

چالش های عمده مدیریت منابع آب در بخش معدن و صنایع معدنی چالش های عمده مدیریت منابع آب در بخش معدن و صنایع معدنی لزوم مدیریت مصرف آب در معدنکاری و واحدهای فراوری مواد معدنی امری ضروری است، زیرا از یک طرف تناسب بین نیاز واقعی در برداشت آب از منابع محلی را تنظیم می کند که این امر امکان دسترسی بیشتر برای مصرف در بخش های دیگر را فراهم کرده و از طرف دیگر موجب کاهش ورود پساب های معدنی به محیط اطراف شده و هزینه حفاظت از آبخوان ها و آبریزها را کاهش می دهد.

بررسی ها نشان می دهد مهمترین دغدغه مدیریت منابع آب در بخش معدن و صنایع معدنی شامل،  کاهش میزان برداشت آب از منابع محلی در دسترس،  افزایش امکان در دسترس بودن آب برای بخش های دیگر محلی و منطقه ای،  افزایش راندمان بهره وری آب به ازای هر تن محصول تولید شده،  کاهش حجم پساب های معدنی و فرآوری و کاهش درجه ریسک ورود آنها به محیط زیست در بررسی چالش های مرتبط با آلودگی آب در صنایع معدنی و ضرورت بازیافت آن از جمله موارد است.

همچنین دو رویکرد عمده،  جلوگیری از مصرف بیش از حد آب و آلودگی آن در منبع که به معنی کاهش حجم پساب و در نتیجه آلودگی حاصل از آن است.

دوم، جمع آوری پساب و تصفیۀ آن برای استفاده مجدد یا تخلیه در محیط زیست.

الزام به پرداختن به این رویکردها، تعیین استانداردها و مقررات الزم برای تصفیه پساب است.

 مصرف غیر بهینه آب برای تولید محصولات معدنی و پایین بودن نرخ بهره وری فقدان نگرش اقتصادی به آب در کشور،  محدودیت منابع مالی برای تأمین آب مورد نیاز صنعتی و معدنی،  فقدان نظام مدیریت یکپارچه منابع آب،  کمبود خدمات و صنایع پشتیبانی بخش آب،  خوداتکایی نداشتن مالی و رشد خصوصیات بنگاهداری اقتصادی در نظام مدیریتی آب،  آلودگی منابع آب مصرفی در بخش صنعتی به واسطه انواع پساب ها و پسماندهای دارای منشأ صنعتی و معدنی،  استفاده نکردن مجدد از پساب های گوناگون در بخش معدن و صنایع معدنی،  بی توجهی به میزان و نوع مصارف آب در صنایع معدنی از دیدگاه اقتصاد آب بخشی از فاکتورهای مورد توجه در این بخش است.

راهکارهای پیشنهادی معادن و صنایع معدنی به شکل پراکنده در سطح کشور توزیع شده اند و توجه به موقعیت این واحدهای معدنی و صنعتی از منظر دسترسی به منابع آب اهمیت زیادی دارد و برای نمونه کارخانه های فراوری مواد معدنی، بیشتر در استان های میانی کشور مانند کرمان، خراسان های رضوی و جنوبی، یزد و بخش هایی از تهران و استانهای مرکزی قرار گرفته اند.

 همچنین بخش عمده ای از کارخانه های فراوری نیز در مناطقی قرار گرفته اند که افت مخازن آبهای زیرزمینی در آنها مشاهده شده است و در این نواحی با توجه به آب و هوای خشک و شرایط هیدرولوژیکی حاکم بر آنها، برداشت آب به شکل عمده از منابع آب زیرزمینی انجام می شود و این در حالی است که در بخشهای شمالی و غربی کشور روان آبهای سطحی نقش پیشرو در منابع تأمین کننده آب ایفا می کنند.

بهره برداری از معادن، ابتدا در قسمت های پرعیار کانسارها آغاز شده و بتدریج با کاهش ذخایر پرعیار، استفاده از مواد معدنی کم عیار مورد توجه قرار گرفته است و معدنکاران مجبور به استفاده از -روشهای مختلف کانه ارایی شده اند.

امروز در بیشتر روش های کانه ارایی، آب عامل اصلی و تعیین کننده است و در ایران منابع آب محدود بوده و در پاره ای موارد در نزدیکی معادن امکان دسترسی به منابع آب وجود ندارد و در نتیجه باید از فواصل دور تا محل معدن حمل شود.

بنابراین در این معادن هزینه های تأمین آب بهره برداران معادن را برای کانه ارایی و تهیه مواد قابل عرضه به بازار، مجبور به استفاده بهینه از منابع آب می کند و به سمت بازیابی آب و روش هایی که آب کمتری مصرف می شود، حرکت می کنند.

اما در مناطقی که آب در دسترس معدنکاران و کارخانه های فراوری است، در حال حاضر به دلیل اصلاح نشدن قیمت آب، نیروی محرکه کافی برای حرکت به سمت مدیریت منابع و اصالح الگوی مصرف ایجاد نشده است و الزام است تا در این زمینه برنامه ریزی شود.

به طور کلی راهکارهای کاهش و تأمین آب تازه مصرفی در معادن و واحدهای فراوری مواد معدنی را میتوان به دو بخش تقسیم کرد.

1 )کنترل و بازیابی، 2 )استفاده از منابع جایگزین در بخش کنترل و بازیابی بهکارگیری شبکه کنترل و اندازهگیری آب ورود به کارخانه، استفاده از تینکرها با کارایی مناسب و استفاده از آب برگشتی و بازیابی آب از باطله ها و سدهای باطله انجام می شود.

اصلاح قیمت آب بر اساس برنامه مدون و اعلام این برنامه به فعالان بخش معدن و صنایع معدنی برای ایجاد انگیزه و تحرک به منظور افزایش بهره وری، مدیریت منابع و اصلاح الگوی مصرف آب.

اصلاح قیمت باید با در نظر گرفتن مزیت های کشور و حفظ توان رقابت پذیری معادن و صنایع معدنی انجام شود و برای واحدهای صنعتی و معدنی پرمصرف عوارض و جریمه مصوب شود.

همچنین اصلاح الگوی مصرف و مدیریت پساب فعال شدن سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور به منظور پتانسیل یابی آبهای کارستی برای تامین آب بخش معدن و صنایع معدنی بر اساس اهداف پیش بینی شده در نقشه راه معدن و صنایع معدنی ( 1400- 1397) از جمله محورهای پیشنهادی است.


کلید واژه ها: مصرف - وزارت نیرو - افزایش - اصلاح الگوی مصرف - میانگین - مصرف آب - معدن - مدیریت - بیماری کرونا - مشابه - وزارت - الگوی مصرف - کاهش مصرف - گونه - کشور - نشان - روند - نیرو - درصد - مهم ترین - تامین آب - کم هزینه - هموطنان - واقعیت - بیماری - تامین - هزینه - شرایط - اصلاح - اقدام

آخرین اخبار سرویس:
اختصاص هزار میلیارد تومان برای اتمام پروژه های نیمه کاره کرمانشاه

کرونا بیش از 1 میلیارد شغل را از بین می برد/افت 11 درصدی درآمد کارگران

دانش تولید پروپیلن از متانول بومی سازی شد/ ظرفیت تولید این ماده پتروشیمی در کشور به 4 میلیون تن افزایش می یابد

نرخ خرید محصولات کشاورزی هیچوقت مطابق با قانون نبوده است

مهلت یک هفته ای بانک ها برای پرداخت تسهیلات کرونا

استخدام طراح و گرافیست در یک هلدینگ معتبر در غرب تهران

استخدام مدیر مالی، حسابدار و کارمند بازرگانی خارجی در تهران

استخدام کارشناس فروش و کارشناس برق و الکترونیک در خراسان رضوی

استخدام مهندس تولید آقا در شرکت فراگستر الکترونیک در تهران

استانداربوشهر: جاده ساحلی ریگ - گناوه 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

افتتاح 41 طرح خدماتی و محرومیت زدایی در سردشت

مشاهده صورتحساب سهام عدالت / مردم منتظر واریز چقدر باشند؟

بهره برداری از شرکت بسته بندی محصولات کشاورزی در نوشهر

رییس اتاق بازرگانی ایران: رزم حسینی در خراسان رضوی موفق عمل کرد

صادرات 10 میلیارد دلاری صنعت پتروشیمی در سال گذشته

افزایش قربانیان کرونا در خراسان جنوبی به 153 نفر

تمدید مهلت پرداخت وام کمک ودیعه مسکن

تامین پایدار انرژی با جبران خسارت ناشی از نوسان برق

قرارداد تجاری سازی دانش فنی ایرانی MTP امضا شد

نیمه نخست امسال، کسری بودجه نداشتیم

صادرات تخم مرغ بشرط مجوز از وزارت کشاورزی شد

ارز ترمز برید!/ دلار صرافی ها در آستانه 28 هزار تومان

سازمان توسعه تجارت کشور در ایجاد محدودیت های صادرات پیشتاز شده است

قبض برق رایگان پاداش کم مصرف ها

طرح پایش مراتع ییلاقی شهرستان سمنان به پایان رسید

میکروب ها قبل از رسیدن اکسیژن به زمین، آرسنیک تنفس می کردند!

بازگشت محدودیت های کرونایی به دلیل افزایش آمار مبتلایان

چهار هزار دستگاه سواری به متقاضیان واگذار می شود

ارسال لیست جدید صادرکننده متخلف به قوه قضاییه

انتقاد امام جمعه اردبیل به واگذاری کشت و صنعت مغان به قیمت غیرواقعی

ماجرای عجیب، اما واقعی از واگذاری یک شهر ایران به یک نفر! +فیلم

نمایندگان ایران 200 میلیون تومان حق مسکن و دناپلاس می گیرند، نمایندگان سوئد آپارتمان 45 متری و کارت مترو

27 طرح پیشران در توسعه هوشمند صنعت پتروشیمی در حال اجرا است

تکمیل دهکده المپیک نیاز به بودجه 100 میلیاردی دارد/ آماده همکاری با بخش خصوصی هستیم

تدوین بسته جامع پساکرونایی برای حمایت از مشاغل آسیب دیده

گروه صنعتی «میهن» سپاسگزار همراهی و مهربانی مردم و آتش نشانان است

نقش ثروتمندان در نابودی زمین

ادامه روند صعودی قیمت سکه امامی و طلا

فاز 2 فولادسازی شرکت فولاد کاوه جنوب کیش به بهره برداری می رسد

قیمت کنونی ارز مبتنی بر متغیرهای بنیادین اقتصادی نیست

جدول افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری

تدوین بسته جامع پساکرونایی برای حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده

پیش بینی آینده بورس تهران | چه سهامی شرایط خوبی خواهند داشت؟

کالاهای داخلی شناسه و کدرهگیری دریافت می کنند/ رشد 1600درصدی پرونده های ارسالی به تعزیرات

راه اندازی خط دریایی آبادان - کویت در آینده نزدیک/ کاهش صادرات از بندر آبادان به دلیل کرونا

کهگیلویه و بویراحمد| دلیل تاخیر در بهره برداری از معدن فسفات چرام اعلام شد

ضریب قاچاق ارز در استان یزد بالا است/ضرورت استقرار نماینده دائمی بانک مرکزی در استان

قیمت سکه پارسیان، امروز 3 مهر 99

استخدام بازاریاب آقا با حقوق ثابت و پورسانت عالی در یزد

قیمت کود و سموم شیمیایی 5 افزایش یافت/ آتش بی تدبیری در خرمن کشاورزان لرستانی

دوره اصلاح بورس واقعا دیگر تمام شد؟

استخدام کارشناس حسابداری خانم در یک شرکت معتبر در البرز

استخدام بازاریاب (حضوری، تلفنی، اینترنتی) در خراسان رضوی

جدول افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری

استخدام کارگر آهنگر ماهر جهت کار در تهران

صادرات 10 میلیارد دلاری صنعت پتروشیمی در سال گذشته

27 طرح پیشران در توسعه هوشمند صنعت پتروشیمی ایران تعریف شد

تویوتا پرادو 4 در 2021 را ببینید

جدول افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری

خبر خوش نوبخت برای مردم کرمانشاه / پتروشیمی چهارم با سرمایه گذاری 7000 میلیاردی ساخته می شود

مرکز تمام اتوماتیک تولید ماسک در قائمشهر راه اندازی شد

مرمت قلعه پرتغالی ها 15 میلیارد ریال هزینه داشت

جلوگیری از خام فروشی جدی دنبال می شود

گلایه مردم از افزایش قیمت برخی اجناس بویژه مرغ و تخم مرغ در بازار

بلیت موزه ها الکترونیکی و اینترنتی شد

سد خاییز امسال آبگیری می شود

شرکت ایرانگردی و جهانگردی 90 میلیارد ریال در بخش گردشگری اردبیل سرمایه گذاری می کند

راه اندازی خط دریایی به کویت و عراق از بندر آبادان

احداث 9هزار واحد مسکونی در قزوین

قیمت مرغ در بازار به 19هزار تومان رسید

تولیدکنندگان، تولیدات خود را در سامانه توانیران ثبت کنند

خودداری 67درصدی مردم برای حضور در راهپیمایی اربعین

دستور رییس دستگاه قضا برای بررسی مجدد پرونده ورشکستگی و تملک کارخانه نساجی سبلان توسط بانک: رکود واحدهای تولیدی و بیکاری جوانان رنج آور است/ قابل قبول نیست کارخانه ای که ظرفیت اشتغالزایی برای 6 هزار نفر دارد با 600 نفر کار کند/ باید کارخانه در کمترین زمان ممکن به چرخه تولید بازگردد

عملیات عمرانی بوستان عترت در پردیسان تکمیل شد

پاسخ تلویحی همتی به گلایه وزیر بهداشت

امسال 2450 میلیارد تومان در کرمانشاه سرمایه گذاری می کنیم

اختصاص 700 میلیارد ریال اعتبار برای توسعه شبکه فیبر نوری در آذربایجان غربی

ممدجویان قزوینی خانه دار می شوند

توضیحاتی که وزارت کار برای بیکاری مشاوران فنی داد

وعده هایی که باعث ریزش بورس شدند

آخرین قیمت طلا، سکه و دلار امروز 99/07/03

آخرین قیمت طلا، سکه و دلار امروز 99/07/03

قرارداد پلتفرم بین المللی نمایشگاه مجازی در اصفهان منعقد شد

امسال 2450 میلیارد تومان در کرمانشاه سرمایه گذاری می کنیم

فرآیند تأمین ارز دولتی زمینه سوء استفاده شد

30 درصد بار ترافیکی پست در کشور، خریدهای اینترنتی است

ببینید | ماجرای عجیب اما واقعی از واگذاری یک شهر ایران به یک نفر!

نخستین نشست مدیران عامل اتحادیه مؤسسات و تشکل های قرآنی استانها و هیئت مدیره اتحادیه کشوری

استخدام کارشناس ارشد فروش،مدیر فروش در البرز

استخدام کارمند اداری جهت شرکت معتبر صنایع غذایی در مشهد

استخدام 15 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام تکنسین فنی جهت نصب و تعمیر لوازم خانگی گازسوز در تهران

اسامی 1033 صادرکننده متخلف به قوه قضاییه ارسال شد/ مانده تعهد متخلفان؛ 4.9 میلیارد یورو

صادرات 10 میلیارد دلاری صنعت پتروشیمی در سال گذشته/ تولید پروپیلن به 2 میلیون تن می رسد

استخدام نماینده علمی و فروش محصولات آرایشی و بهداشتی در همدان

استخدام کارگر ساده خانم در آذربایجان شرقی

کدام بازنشستگان مشمول همسان سازی می شوند؟

هتل ورزش گلستان افتتاح شد

چگونه انگیزه‎ درس خواندن را افزایش دهیم؟

9 میلیارد تومان اعتبار به پروژه های گردشگری اردبیل تخصیص یافت

چالش آب و ضرورت اصلاح الگوی مصرف در بخش معدن

چالش آب و ضرورت اصلاح الگوی مصرف در بخش معدن