مطالب مرتبط:
استقبال از کالا های ساخت داخل/ معاون وزارت صمت: بیشتر شرکت ها مشکل تقاضا ندارند
مسیر ناتمام مدرس خیابانی تا وزارت صمت
شکاف انتخاباتی اصلاح طلبان؛ از حضور به هر قیمت تا عدم حضور برای حفظ حیثیت!
اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری و شوراها در دستور کار مجلس است
جزییات طرح جدید مجلس درباره سهمیه بندی بنزین
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 24 مرداد 1399 ساعت 11:552020-08-14اقتصادي

نداشتن جسارت اصلاح سهمیه های بهین یاب از سوی وزارت صمت


معاون وزیر صمت در جلسه کمیته راهبری مدیریت تقاضای پتروشیمی با محوریت اصلاح سهمیه های خرید پی وی سی در حالی از برگشت سهمیه تولیدکنندگان واقعی این بخش خبر داد که به گفته رییس هیات مدیره انجمن ملی پلیمر ایران طی سنوات گذشته به دلیل آنکه مسوولان وزارت صمت .

- " معاون وزیر صمت در جلسه کمیته راهبری مدیریت تقاضای پتروشیمی با محوریت اصلاح سهمیه های خرید پی وی سی در حالی از برگشت سهمیه تولیدکنندگان واقعی این بخش خبر داد که به گفته رییس هیات مدیره انجمن ملی پلیمر ایران طی سنوات گذشته به دلیل آنکه مسوولان وزارت صمت جسارت و جرات اصلاح سهمیه ها را در سامانه بهین یاب این وزارتخانه نداشتند، سهمیه قابل توجهی به عده ای تولیدکننده نما اختصاص می یافت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا، معاون وزیر صمت در جلسه کمیته راهبری مدیریت تقاضای پتروشیمی با محوریت اصلاح سهمیه های خرید پی وی سی در حالی از برگشت سهمیه تولیدکنندگان واقعی این بخش خبر داد که به گفته رییس هیات مدیره انجمن ملی پلیمر ایران طی سنوات گذشته به دلیل آنکه مسوولان وزارت صمت جسارت و جرات اصلاح سهمیه ها را در سامانه بهین یاب این وزارتخانه نداشتند، سهمیه قابل توجهی به عده ای تولیدکننده نما اختصاص می یافت.

به طوری که مجوز خرید بیش از 108 هزار تن مواد اولیه به صورت ماهانه به این گروه از تولیدکننده نما در این سامانه صادر شده بود؛ حال آنکه تقاضای واقعی پی وی سی در سال های گذشته هیچ زمانی بیش از چهل هزار تن نبوده است.

سعید ترکمان در خصوص سهمیه های سامانه بهین یاب وزارت صمت و وعده وزارت صمت برای اصلاح و برگشت سهمیه واحدهای تولیدی واقعی با ارایه مستندات به .

گفت: در شرایط فعلی با توجه به قیمت دلار و تفاوت فاحش بین نرخ ارز در سامانه نیما و بازار آزاد و وجود انتظار تورمی جامعه، کامودیتی ها به کالای سرمایه ای برای برخی تولیدکننده نماها و حتی برخی واحدهای تولیدی تبدیل شد و همین امر اکثر واحدهای تولیدی را در تامین مواد اولیه دچار مشکل و معضل کرد.

وی ادامه داد: این موضوع از سوی کمیته راهبری مدیریت تقاضای پتروشیمی و کمیته تنظیم بازار صنعت پتروشیمی و با توجه به مطالبه عمومی صنعتگران در خصوص لزوم اصلاح سهمیه خرید تولیدکننده نماها در سامانه بهین یاب، در دستور کار قرار گرفت و با توجه به تنوع گریدهای مختلف در حوزه پتروشیمی، ما شاهد این هستیم که در سه گروه کالایی شامل پی وی سی، پلی پروپیلن و پت التهاب وجود داشته است.

متاسفانه حوزه پی وی سی بیش از 6 ماه با التهابات قابل توجهی درگیر بود.

تقاضا 220 درصد بالاتر از عرضه وی با بیان اینکه التهابات تنها به سمت عرضه بر نمی گردد و تقاضای کاذب نیز در التهاب بازار نقش داشته، گفت: گاهی اوقات تقاضای موجود در بازار تا 220 درصد بیشتر از عرضه مشاهده می شد.

اما با راهکارهایی که به همکاری و تعامل بین حاکمیت، وزارت صمت، بخش خصوصی صنعت پتروشیمی و نهادهای نظارتی صورت گرفت، این نتیجه حاصل شد که باید تقاضا در سامانه بهین یاب وزارت صمت اصلاح شود.

رشد مستمر و هفتگی عرضه ها رییس هیات مدیره انجمن ملی پلیمر ایران افزود: البته در کنار اصلاح تقاضا، سمت عرضه نیز باید مستمر شود که پتروشیمی ها در این زمینه تمام تلاش خود را به کار گرفته اند و ما نیز به عنوان بخش خصوصی عرضه ها را هر هفته رصد کرده و در قالب مصاحبه به عموم مردم و سرمایه گذاران بازار سرمایه اطلاع رسانی می کنیم؛ به طوری که طی دو هفته گذشته به واسطه خبر عدم رعایت کف عرضه از سوی برخی واحدها برای سهام آنها سیگنال خوبی نبود.

ما به عنوان مصرف کننده حق طبیعی خود می دانیم که افشای اطلاعات اثرگذار بر سهام آنها را در اختیار عموم قرار دهیم.

مسئولان وقت وزارت صمت جسارت اصلاح بهین یاب را نداشتند وی ادامه داد: به واسطه کارهای کارشناسی و پایش تقاضای موجود با نظر وزارت صمت، مشاهده شد که طی سال های گذشته تقاضای واقعی ماهانه خریداران در حوزه پی وی سی رقمی بین 25 تا 35 هزار تن بوده؛ ولی متاسفانه به دلیل آنکه سال های سال مسوولان وقت وزارت صمت این جسارت و جرات را نداشتند که سهمیه ها را اصلاح کنند و این موضوع به رویه ای عادی تبدیل شد.

دریافت سه برابری سهمیه از سوی یک واحد ترکمان گفت: طی 6 سال گذشته به دلیل عدم دقت کافی کارشناس مربوطه در وزارت صمت، تنها در یک استان مشخص ظرفیت واحدی سه برابر میزان واقعی اعلام شده، در حالی که امروز کارشناس دیگری که دقت بیشتری را در بررسی خود منظور کرده، میزان سهمیه را براساس ظرفیت واقعی واحد تولیدی اعلام می کند که این اتفاق مثبت باید در سامانه بهین یاب ادامه یابد.

وی اظهار کرد: برای مثال در یک اقدام اصلاحی در سهمیه های خرید، به یکباره 108 هزار تن سهمیه ماهانه پی وی سی به 28 هزار تن کاهش یافت که بخش زیادی از این سهمیه های مازاد در اختیار تولیدکننده نماها بود و بخش دیگری آن در اختیار تولیدکننده های واقعی بود.

اما با پایش متقاضیان خرید مواد اولیه دارای مجوز از سامانه مذکور و براساس فاکتورهای در نظر گرفته شدهبرای واحدهای تولیدی واقعی، میزان سهمیه ها واقعی شد.

به گفته ترکمان، خوشبختانه برخی از تولیدکننده ها با ارایه مستندات و ادله کافی توانستند سهمیه خود را اصلاح کنند تا براساس اطلاعات اعلامی تا روز گذشته، مقدار کل سهمیه های ماهانه خرید مواد اولیه تا 35هزار تن تغییر کند.

ترکمان افزود: برخی واحدها به جای تولید به دنبال رانت جویی هستند و تشکل ها در این رابطه باید وارد عرصه شده و تولیدکننده نماها و یا واحدهای تولیدی متخلف را شناسایی و معرفی کنند تا برخوردهای لازم با آنها صورت گیرد.

یک شخص با پروانه چندین واحد تولیدی رییس هیات مدیره انجمن ملی پلیمر ایران با بیان اینکه با این اقدام هم از بخش واقعی تولید صیانت می شود و هم اجازه داده نمی شود که برخی به اسم تولید وارد عرصه دلالی شوند، گفت: به عنوان مثال، در برخی موارد شاهد هستیم که یک شخص، پروانه چندین واحد تولیدی را خریداری و با سهمیه مواد اولیه تولید آنها به فعالیت دلالی مشغول بوده است که این موارد باید به کمک خود واحدهای تولیدی و تشکل مربوطه شناسایی شده و فضا برای این قبیل سودجویان ناامن شود.

سودجویان یک گام جلوتر از قانون ترکمان به لزوم ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا در بازار اشاره کرد و در خصوص ناکارآمدی و ایرادات وارده به سامانه بهین یاب وزارت صمت در ارایه مجوز به خریداران غیرواقعی گفت: متاسفانه همواره سودجویان و متخلفان یک گام جلوتر از قانون هستند و لازم بوده سامانه بهین یاب وزارت صمت نیز به صورت مستمر به روز شده و اطلاعات ثبت شده در آن اصلاح شود.

شاید حاکمیت تا زمان فعلی که بازارها درگیر التهابات شدید شده، نیاز به بازنگری و اصلاح این سامانه را احساس نکرده بود و از طرف مقابل، هیچگاه مثل الان، مطالبه ای از سمت بخش خصوصی هم برای اصلاح سهمیه ها وجود نداشته است.

رییس هیات مدیره انجمن ملی پلیمر ایران در خاتمه سخنان خود تاکید کرد: با اعلام معاونت امور صنایع وزارت صمت مقرر شد تشکل های صنفی مسئولیت بررسی واحدهای تولیدی را بر عهده بگیرند تا شرایط بازار روال طبیعی خود را در پیش گرفته و عرضه و تقاضا آرامش خود را بازیابند.


کلید واژه ها: اصلاح سهمیه ها - سهمیه - معاون وزیر صمت - معاون وزیر - وزارت صمت - اصلاح - پتروشیمی - تولیدکنندگان - وزیر صمت - وزارت - هیات مدیره - محوریت - راهبری - مدیریت - رییس هیات - کمیته - برگشت - معاون - مسوولان - سامانه بهین یاب - خرید - وزیر - مدیره - سنوات - انجمن - گذشته - ایران - واقعی - تولیدکننده - پلیمر

آخرین اخبار سرویس:
معاون استاندار: سفره واحدهای صنعتی راکد اصفهان جمع می شود

اوج گیری کرونا در سایه بی توجهی ها

معرفی رزم حسینی به عنوان وزیر پیشنهادی صمت

بهره برداری از شبکه بی آر تی بندرعباس نیازمند هزار میلیارد ریال اعتبار است

استخدام حسابدار در شرکت افشار صنعت پیشرو در آذربایجان شرقی

استخدام مترجم دورکار در هلدینگ ایران تایپیست در قزوین

استخدام حسابدار بازرگانی در یک شرکت صادراتی در فارس

استخدام کارشناس کنترل کیفی، کارشناس مکانیک و انباردار در قم

استخدام مهندس مکانیک، مهندس شیمی و کارشناس فروش در تهران

استخدام چرخکار و وردست چرخکار در یک تولیدی شلوار در تهران

بهره برداری از شبکه بی آر تی بندرعباس نیازمند هزار میلیارد اعتبار است

استخدام سرپرست تولید در یک شرکت معتبر در تهران

ثبت سفارش واکسن آنفلوانزا، بیش از 6 برابر سال های گذشته

محصولات مدیران خودرو 63 تا 170 میلیون تومان گران شد / قیمت های جدید

برند 15 قلم کالا مزیت صادراتی مازندران است

تعداد دام سبک در تابستان نسبت به بهار 33 درصد بیشتر شد

سهامداران بیهوده در صف فروش قرار نگیرند

کارگران بیکار شده از سیل تالش مقرری دریافت می کنند

کاهش 80 درصدی واردات محصولات چاپی به کشور

مشکل عوارضی با کاهش مبلغ دریافتی بالاخره رفع شد + فیلم

کاهش 8.6 درصدی نرخ بیکاری در استان تهران

نرخ تورم شهریور ماه به چند درصد رسید؟

صدور مجوز جدید برای بیمه قالیبافی در کرمان

جریمه بدهکاران آزادراهی از امروز

استخدام کارشناس فروش خانم در شرکت افرا گستر ساتیار در تهران

استخدام کارمند فروش با مزایا در بازرگانی بیات در تهران

با OCR و مزیت های آن آشنا شوید

مناطق پر مصرف آب تهران معرفی شدند

قطع آب در غرب شیراز

سازمان های خدمت رسان به متخلفان ساخت و ساز خدمات ارائه ندهند

تحقیق و تفحص از خودروسازان کلید خورد

قیمت طلا قیمت سکه قیمت ارز قیمت دلار امروز سه شنبه 1 مهر 99 + جدول

خودکفایی خراسان جنوبی در تولید بذر گندم و جو

بخشش دو ماه اجاره بهای اماکن تجاری موقوفات خراسان رضوی

ایجاد 60 مرکز درمانی در کشور توسط بسیجیان

استخدام اپراتور خط تولید آقا با مزایا در البرز

استخدام کارمند خانم در یک مجموعه بازرگانی در تهران

استخدام کارمند فروش با حقوق و مزایا در استان البرز

سرپرست جدید مدیریت شعب بانک توسعه تعاون آذربایجان شرقی منصوب شد

هنوز لیست خانه های خالی به سازمان مالیاتی نرسیده است

استخدام کارشناس تولید محتوا در شرکت رایان اندیش ساینا در تهران

لزوم عرضه سهام شرکت های شهروند و همشهری در بازار سرمایه

نرخ تورم شهریور ماه به چند درصد رسید؟

استخدام کارشناس بازرگانی در یک شرکت معتبردر تهران

صدور مجوزجدید برای بیمه قالیبافی در کرمان

در این رشته های دانشگاهی پول پارو کنید+عکس

64موافقت اصولی و 13 مجوز ایجاد زیرساخت های گردشگری در کهگیلویه و بویراحمد صادر شد

اسامی سهام بورس با بالاترین و پایین ترین رشد قیمت امروز 99/07/01

امضای طلایی پای خروج فولاد از بورس

لزوم ایجاد خط هوایی ساری - آستراخان روسیه

آغاز کوچ پاییزه عشایر در استان اردبیل/ رتبه سوم کشوری عشایر اردبیل در تولید فرآورده های لبنی

احتمال سرمازدگی محصولات در خراسان جنوبی وجود دارد

معرفی کارمندان نمونه شهرستان پیشوا

اجرای طرح محوطه سازی اطراف باغ تاریخی فین کاشان

مرکز نوآوری اتاق بازرگانی ایران بستر تبادل فناوری و تجربه است

تورم شهریورماه 26 درصد اعلام شد

مجانی شدن آب هم کلید خورد

تاکید بر تسهیل در روند پرداخت وام به تعاونی های بانوان

استاندار: توسعه روابط با همسایگان موجب توانمندی اقتصادی مازندران می شود

مطالعه میدان نفتی نوروز به دانشگاه خلیج فارس محول شد

استخدام کارشناس فروش و کارشناس تبلیغات در خراسان رضوی

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت ، بیمه در آذربایجان شرقی

10 میلیون ماسک بهداشتی در قم ذخیره سازی شد

تورم شهریورماه اعلام شد

دانش بنیان ها رفع 670 نیاز صنایع را بررسی می کنند

تاکید بر تسهیل در روند پرداخت وام به تعاونی های زنان

استخدام سرپرست تولید آرایشی و بهداشتی آقا در تهران

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی در خراسان رضوی

تحقیق و تفحص از خودروسازان کلید خورد

استخدام مسئول سخت افزار و مسئول دوربین مدار بسته در زنجان

بازنشستگان تامین اجتماعی بخوانند

نرخ تورم شهریور ماه 26 درصد اعلام شد

جدول قیمت گوشی شیائومی امروز سه شنبه 1 مهر 99

استخدام کارشناس فروش و پشتیبان فروش در تهران

کمک یک میلیون تومانی به 40 موسسه قرآنی در اصفهان

تورم شهریورماه اعلام شد

وزارت صمت: موضوع احتکار خودرو در گروه خودروسازی سایپا منتفی است

استخدام 3 ردیف شغلی در شرکت تولیدی کوپل آسانسور در تهران

گشت تعزیرات؛ قیمت های جدید تخم مرغ هم رعایت نمی شود

افزایش 1200 مگاواتی ظرفیت نیروگاه های حرارتی

قیمت سبد نفتی اوپک بالاتر از 41 دلار ایستاد

بیمه هوشمند اجرایی شود/ ایجاد بیمه تعطیلی کسب و کارها در شرایط کرونا

تورم شهریور 1399 به 26 درصد رسید/ فاصله 6 درصدی تورم دهک اول و دهم

آرامش در بازار تلفن همراه با اجرای طرح رجیستری

دوچرخه هوشمندی که به مالک خود پیام هشدار می دهد

نرخ تورم شهریور 26 درصد اعلام شد

شرایط ناشی از تحریم را در اجرای قوانین منظور کنید

رجا آماده ورود به بورس

موافقت شورا با فوریت ورود همشهری و شهروند به بورس

تاخیر در تخصیص ارز عامل اصلی کسری قطعات است/ عملکرد خوب شرکت های خودروسازی با وجود تحریم ها

ثبت نرخ تورم 26 درصدی در شهریور امسال

3 میلیارد تومان تسهیلات کرونایی به مددجویان بهزیستی آذربایجان شرقی پرداخت شد

قطع گاز در بعضی نقاط شیراز

سازو کار جدید صدور و تمدید کارت بازرگانی

خیر بوشهری 2 دستگاه تنفس مصنوعی به بیمارستان شهدای خلیج فارس اهدا کرد

مسایل صنایع قزوین در ارتباط با بانک مرکزی و تامین اجتماعی بررسی شد

میزان بارندگی در شیروان کاهش یافت

استخدام مدیر حسابداری در شرکت الماس قطعه گیلان

استخدام کارشناس فنی آقا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارمند اداری خانم در یک شرکت معتبر بازرگانی در تهران

نداشتن جسارت اصلاح سهمیه های بهین یاب از سوی وزارت صمت

نداشتن جسارت اصلاح سهمیه های بهین یاب از سوی وزارت صمت