مطالب مرتبط:
استقبال از کالا های ساخت داخل/ معاون وزارت صمت: بیشتر شرکت ها مشکل تقاضا ندارند
مسیر ناتمام مدرس خیابانی تا وزارت صمت
شکاف انتخاباتی اصلاح طلبان؛ از حضور به هر قیمت تا عدم حضور برای حفظ حیثیت!
اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری و شوراها در دستور کار مجلس است
جزییات طرح جدید مجلس درباره سهمیه بندی بنزین
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 24 مرداد 1399 ساعت 11:552020-08-14اقتصادي

نداشتن جسارت اصلاح سهمیه های بهین یاب از سوی وزارت صمت


معاون وزیر صمت در جلسه کمیته راهبری مدیریت تقاضای پتروشیمی با محوریت اصلاح سهمیه های خرید پی وی سی در حالی از برگشت سهمیه تولیدکنندگان واقعی این بخش خبر داد که به گفته رییس هیات مدیره انجمن ملی پلیمر ایران طی سنوات گذشته به دلیل آنکه مسوولان وزارت صمت .

- " معاون وزیر صمت در جلسه کمیته راهبری مدیریت تقاضای پتروشیمی با محوریت اصلاح سهمیه های خرید پی وی سی در حالی از برگشت سهمیه تولیدکنندگان واقعی این بخش خبر داد که به گفته رییس هیات مدیره انجمن ملی پلیمر ایران طی سنوات گذشته به دلیل آنکه مسوولان وزارت صمت جسارت و جرات اصلاح سهمیه ها را در سامانه بهین یاب این وزارتخانه نداشتند، سهمیه قابل توجهی به عده ای تولیدکننده نما اختصاص می یافت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا، معاون وزیر صمت در جلسه کمیته راهبری مدیریت تقاضای پتروشیمی با محوریت اصلاح سهمیه های خرید پی وی سی در حالی از برگشت سهمیه تولیدکنندگان واقعی این بخش خبر داد که به گفته رییس هیات مدیره انجمن ملی پلیمر ایران طی سنوات گذشته به دلیل آنکه مسوولان وزارت صمت جسارت و جرات اصلاح سهمیه ها را در سامانه بهین یاب این وزارتخانه نداشتند، سهمیه قابل توجهی به عده ای تولیدکننده نما اختصاص می یافت.

به طوری که مجوز خرید بیش از 108 هزار تن مواد اولیه به صورت ماهانه به این گروه از تولیدکننده نما در این سامانه صادر شده بود؛ حال آنکه تقاضای واقعی پی وی سی در سال های گذشته هیچ زمانی بیش از چهل هزار تن نبوده است.

سعید ترکمان در خصوص سهمیه های سامانه بهین یاب وزارت صمت و وعده وزارت صمت برای اصلاح و برگشت سهمیه واحدهای تولیدی واقعی با ارایه مستندات به .

گفت: در شرایط فعلی با توجه به قیمت دلار و تفاوت فاحش بین نرخ ارز در سامانه نیما و بازار آزاد و وجود انتظار تورمی جامعه، کامودیتی ها به کالای سرمایه ای برای برخی تولیدکننده نماها و حتی برخی واحدهای تولیدی تبدیل شد و همین امر اکثر واحدهای تولیدی را در تامین مواد اولیه دچار مشکل و معضل کرد.

وی ادامه داد: این موضوع از سوی کمیته راهبری مدیریت تقاضای پتروشیمی و کمیته تنظیم بازار صنعت پتروشیمی و با توجه به مطالبه عمومی صنعتگران در خصوص لزوم اصلاح سهمیه خرید تولیدکننده نماها در سامانه بهین یاب، در دستور کار قرار گرفت و با توجه به تنوع گریدهای مختلف در حوزه پتروشیمی، ما شاهد این هستیم که در سه گروه کالایی شامل پی وی سی، پلی پروپیلن و پت التهاب وجود داشته است.

متاسفانه حوزه پی وی سی بیش از 6 ماه با التهابات قابل توجهی درگیر بود.

تقاضا 220 درصد بالاتر از عرضه وی با بیان اینکه التهابات تنها به سمت عرضه بر نمی گردد و تقاضای کاذب نیز در التهاب بازار نقش داشته، گفت: گاهی اوقات تقاضای موجود در بازار تا 220 درصد بیشتر از عرضه مشاهده می شد.

اما با راهکارهایی که به همکاری و تعامل بین حاکمیت، وزارت صمت، بخش خصوصی صنعت پتروشیمی و نهادهای نظارتی صورت گرفت، این نتیجه حاصل شد که باید تقاضا در سامانه بهین یاب وزارت صمت اصلاح شود.

رشد مستمر و هفتگی عرضه ها رییس هیات مدیره انجمن ملی پلیمر ایران افزود: البته در کنار اصلاح تقاضا، سمت عرضه نیز باید مستمر شود که پتروشیمی ها در این زمینه تمام تلاش خود را به کار گرفته اند و ما نیز به عنوان بخش خصوصی عرضه ها را هر هفته رصد کرده و در قالب مصاحبه به عموم مردم و سرمایه گذاران بازار سرمایه اطلاع رسانی می کنیم؛ به طوری که طی دو هفته گذشته به واسطه خبر عدم رعایت کف عرضه از سوی برخی واحدها برای سهام آنها سیگنال خوبی نبود.

ما به عنوان مصرف کننده حق طبیعی خود می دانیم که افشای اطلاعات اثرگذار بر سهام آنها را در اختیار عموم قرار دهیم.

مسئولان وقت وزارت صمت جسارت اصلاح بهین یاب را نداشتند وی ادامه داد: به واسطه کارهای کارشناسی و پایش تقاضای موجود با نظر وزارت صمت، مشاهده شد که طی سال های گذشته تقاضای واقعی ماهانه خریداران در حوزه پی وی سی رقمی بین 25 تا 35 هزار تن بوده؛ ولی متاسفانه به دلیل آنکه سال های سال مسوولان وقت وزارت صمت این جسارت و جرات را نداشتند که سهمیه ها را اصلاح کنند و این موضوع به رویه ای عادی تبدیل شد.

دریافت سه برابری سهمیه از سوی یک واحد ترکمان گفت: طی 6 سال گذشته به دلیل عدم دقت کافی کارشناس مربوطه در وزارت صمت، تنها در یک استان مشخص ظرفیت واحدی سه برابر میزان واقعی اعلام شده، در حالی که امروز کارشناس دیگری که دقت بیشتری را در بررسی خود منظور کرده، میزان سهمیه را براساس ظرفیت واقعی واحد تولیدی اعلام می کند که این اتفاق مثبت باید در سامانه بهین یاب ادامه یابد.

وی اظهار کرد: برای مثال در یک اقدام اصلاحی در سهمیه های خرید، به یکباره 108 هزار تن سهمیه ماهانه پی وی سی به 28 هزار تن کاهش یافت که بخش زیادی از این سهمیه های مازاد در اختیار تولیدکننده نماها بود و بخش دیگری آن در اختیار تولیدکننده های واقعی بود.

اما با پایش متقاضیان خرید مواد اولیه دارای مجوز از سامانه مذکور و براساس فاکتورهای در نظر گرفته شدهبرای واحدهای تولیدی واقعی، میزان سهمیه ها واقعی شد.

به گفته ترکمان، خوشبختانه برخی از تولیدکننده ها با ارایه مستندات و ادله کافی توانستند سهمیه خود را اصلاح کنند تا براساس اطلاعات اعلامی تا روز گذشته، مقدار کل سهمیه های ماهانه خرید مواد اولیه تا 35هزار تن تغییر کند.

ترکمان افزود: برخی واحدها به جای تولید به دنبال رانت جویی هستند و تشکل ها در این رابطه باید وارد عرصه شده و تولیدکننده نماها و یا واحدهای تولیدی متخلف را شناسایی و معرفی کنند تا برخوردهای لازم با آنها صورت گیرد.

یک شخص با پروانه چندین واحد تولیدی رییس هیات مدیره انجمن ملی پلیمر ایران با بیان اینکه با این اقدام هم از بخش واقعی تولید صیانت می شود و هم اجازه داده نمی شود که برخی به اسم تولید وارد عرصه دلالی شوند، گفت: به عنوان مثال، در برخی موارد شاهد هستیم که یک شخص، پروانه چندین واحد تولیدی را خریداری و با سهمیه مواد اولیه تولید آنها به فعالیت دلالی مشغول بوده است که این موارد باید به کمک خود واحدهای تولیدی و تشکل مربوطه شناسایی شده و فضا برای این قبیل سودجویان ناامن شود.

سودجویان یک گام جلوتر از قانون ترکمان به لزوم ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا در بازار اشاره کرد و در خصوص ناکارآمدی و ایرادات وارده به سامانه بهین یاب وزارت صمت در ارایه مجوز به خریداران غیرواقعی گفت: متاسفانه همواره سودجویان و متخلفان یک گام جلوتر از قانون هستند و لازم بوده سامانه بهین یاب وزارت صمت نیز به صورت مستمر به روز شده و اطلاعات ثبت شده در آن اصلاح شود.

شاید حاکمیت تا زمان فعلی که بازارها درگیر التهابات شدید شده، نیاز به بازنگری و اصلاح این سامانه را احساس نکرده بود و از طرف مقابل، هیچگاه مثل الان، مطالبه ای از سمت بخش خصوصی هم برای اصلاح سهمیه ها وجود نداشته است.

رییس هیات مدیره انجمن ملی پلیمر ایران در خاتمه سخنان خود تاکید کرد: با اعلام معاونت امور صنایع وزارت صمت مقرر شد تشکل های صنفی مسئولیت بررسی واحدهای تولیدی را بر عهده بگیرند تا شرایط بازار روال طبیعی خود را در پیش گرفته و عرضه و تقاضا آرامش خود را بازیابند.


کلید واژه ها: اصلاح سهمیه ها - سهمیه - معاون وزیر صمت - معاون وزیر - وزارت صمت - اصلاح - پتروشیمی - تولیدکنندگان - وزیر صمت - وزارت - هیات مدیره - محوریت - راهبری - مدیریت - رییس هیات - کمیته - برگشت - معاون - مسوولان - سامانه بهین یاب - خرید - وزیر - مدیره - سنوات - انجمن - گذشته - ایران - واقعی - تولیدکننده - پلیمر

آخرین اخبار سرویس:
دلار عقب نشست

پاسخ به چند پرسش درباره واکسن آنفلوآنزا

مقررات سفر به ایران تغییر کرده؟

مقررات سفر به ایران تغییر کرده؟

آخرین قیمت مرغ و تخم مرغ در بازار

افتتاح بازار روز کوثر 15 در اصفهان

مظنه رهن و اجاره آپارتمان در هاشم آباد

بررسی دو نیمه متفاوت بازار مسکن در شهریور 99 | سبقت جنوب از شمال تهران در رشد قیمت مسکن

انفجار کرونایی پس از رکوردشکنی سفرهای مردم!

مرمت موزه هنرهای معاصر 2 ماه دیگر ادامه دارد/بازگشایی با ستاد ملی کرونا

وضعیت شرکت های بورسی سهام عدالت +جدول

بورس های جهانی به پرواز درآمدند

افزایش 72 درصدی قیمت زمین در بهار 99

مشاورین املاک به دیوان عدالت اعتراض می کنند

هلوی ایرانی برند میوه های خارجی است

بازارهای بورس آسیایی با روند افزایشی همراه شدند

ادغام نفتی چند میلیارد دلاری دیگری در راه است

چه چقدر کالای اساسی در انبارهای بنادر است؟

طرز تهیه چیزکیک پرتقال

عکس العمل بازارهای انرژی به منازعه آذربایجان و ارمنستان

افزایش 20 درصدی شهریه ترم جدید/هزینه های دانشجویی علی رغم شیوع کرونا کاهش نیافته است

هشدار روس نفت نسبت به بحران زایی تولیدکنندگان اروپایی

جیلی از خودروی الکتریکی ارزان خود رونمایی کرد

مشاورین املاک به دیوان عدالت درباره کاهش نرخ کمیسیون اعتراض می کنند

تابستان کابوس وار برای اقتصاد سوییس

کاهش 17.1 درصدی صدور پروانه ساخت در تهران/ کاهش 2 درصدی زیربنا ساخت شده در کشور

سقف وام قرض الحسنه چقدر است؟

سقف وام قرض الحسنه چقدر است؟

تولیدکنندگان هنوز چشم شان به تسهیلات بانک ها است

الزامات و راهبردهای »ممنوعیت نوسان گیری«

مقابله با کرونا، بهبود معیشت مردم و حمایت از ساخت داخل

تقدیر از اکبر مشدی

قیمت خانه های تهران 91.7 درصد افزایش یافت

نخستین هواپیماربایی در تاریخ ایران

کرونا بخت جوانان را باز کرد!

آغازجدایی بحرین از ایران

دلایل ریزش اخیر شاخص بورس/ 70 درصد ارزش بازار سرمایه هنوز جای رشد دارد

دلایل ریزش اخیر شاخص بورس/ 70 درصد ارزش بازار سرمایه هنوز جای رشد دارد

بورس های جهانی به پرواز درآمدند

قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال+ جدول ارزش هر ارز به تومان

چین پیش بینی های رشد اقتصادی خود را کاهش می دهد

بورسهای جهانی به پرواز درآمدند

سعادتمند: دیاباته را به هر شکل حفظ می کنیم / قایدی را نمی فروشیم مگر به قیمت به صرفه/ استعفا نمی دهم

ادغام نفتی چند میلیارد دلاری دیگری در راه است

وقتی هزینه های تولید سنخیتی با قیمت خرید ندارد/ نرخ خرید تضمینی گندم به نفع کشاورز یا جیب دولت؟

بورسهای جهانی به پرواز درآمدند

خدمت 9 سرباز آتش نشان در روستاهای سمنان/ کمبود نیرو معضل آتش نشانی های مناطق روستایی

سرانه آتش نشانی در استان سمنان فراتر از میانگین کشوری

دولت و بخش خصوصی با گفت و گو و برگزاری جلسات به دنبال گذار کشور با کمترین هزینه و مشکل از شرایط فعلی اقتصادی است

پوما STمدل 2021؛ کراس اوور کوچک با طراحی موفق و پیشرانه قدرتمند(+فیلم و عکس)

مرسدس بنز از نسخه Stealth رونمایی کرد/ اسپرت مشکی پوش با توربو دوقلوی 8 سیلندر(+عکس)

سرانه آتش نشانی در استان سمنان فراتر از میانگین کشوری

دژپسند: گذر از شرایط فعلی اقتصادی هدف دولت و بخش خصوصی است

قیمت خودرو در بازار منفجر شد | خیز پراید برای 140 میلیون تومان!

تصاویر | خلاقیت برند لوکس ایتالیایی موسکینو در نمایش مد بهار 2021

فولاد خراسان استاندار کیفیت در تولید محصولات فولادی ساختمانی

قیمت جدید نان روی میز سازمان حمایت

یک کارشناس: شاخص بورس به زودی دو میلیونی می شود

استفاده از دیدگاه فعالان اقتصادی در تصمیم گیری ها/ دستگاه ها کنار تولیدکنندگان باشند

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و قیمت ارز امروز 99/07/07

تصویب اعتبار 103 میلیارد تومانی بخش گردشگری کهگیلویه و بویراحمد

قیمت جهانی طلا امروز 99/07/07

دستگاه ها کنار تولیدکنندگان باشند

رونمایی از نخستین سامانه مدیریت رستوران های کیش

دیدگاه های بخش خصوصی محور تصمیم گیری های اقتصادی است/ دستگاه ها کنار تولیدکنندگان باشند

واکنش ها به منع نوسان گیری روزانه/شاخص از مرز حمایتی عقب تر می رود؟

هزینه های شش ماه گذشته باشگاه استقلال: 62 میلیارد و 718 میلیون تومان!

شناسایی 109 هزار واحد خالی

پیش بینی افزایش شدید گوشی های 5G تا سه سال آینده

سقف وام قرض الحسنه چقدر است؟

33 هزار میلیارد تومان سهام واگذار شد

استخدام 9 عنوان شعلی در یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

هزینه های شش ماه گذشته باشگاه استقلال: 62 میلیارد و 718 میلیون تومان!

فال امروز سه شنبه 8 مهر 99

استخدام مترجم دورکار در هلدینگ ایران تایپیست در کردستان

تصویب اعتبار 103 میلیارد تومانی بخش گردشگری کهگیلویه و بویراحمد

معاون استاندار خراسان شمالی: خودروها نباید سهم گاز خانگی را مصرف کنند

انهدام باند بزرگ محتکران تولیدات صنعتی فلزی کشور

بیش از 78 هزار راس دام در ایلام پلاک کوبی شدند

افزایش قیمت دلار روی بورس چه تاثیری دارد؟ | بعد از دلار منتظر رشد شاخص بورس باشیم

کاهش کمیسیون املاک

اجرای طرح مشق احسان در گلستان

اجرای 64 پروژه عمرانی و زیرساختی در کردستان

استخدام مدیر فروشگاهی، حسابدار، آبدارچی در البرز

استخدام نیروی برقکار ماهر و کارگر ساده در کرمان

استخدام کارشناس فروش در شرکت فاراتک در خراسان رضوی

استخدام ویزیتور حضوری و ویزیتور تلفنی در خراسان رضوی

پیشتازی 6 درصدی بایدن از ترامپ در نظرسنجی ها

استخدام کارشناس فروش (رشته برق یا بازرگانی) در خراسان رضوی

جدول قیمت گوشی شیائومی امروز دوشنبه 7 مهر 99

تولیدات عشایر همدان؛ فراموش شده ای در سال جهش تولید

ذوب آهن اصفهان، ساختمان سازی در افغانستان را متحول خواهد کرد

کاهش میزان مرگ ومیرهای ناشی از کرونا

سرانه مصرف ماهی در همدان پایین تر از میانگین کشوری

وزیراقتصاد از واگذاری 33 هزار میلیارد تومان سهام در 6 ماه نخست سال جاری خبر داد

رشد 1.9 درصدی تولیدات فولاد خراسان + جزییات

نرخ کمیسیون مشاوران املاک نصف شد

اجرای 38 پروژه اقتصاد مقاومتی در گیلان؛ میانگین پیشرفت طرح های اقتصاد مقاومتی استان 65 درصد است

آموزش فرهنگ شهرنشینی و اداره ارزان شهر

استخدام نیروی خانم جهت کار در مجله لوکس نسیم فردا - کرمان

نداشتن جسارت اصلاح سهمیه های بهین یاب از سوی وزارت صمت

نداشتن جسارت اصلاح سهمیه های بهین یاب از سوی وزارت صمت