مطالب مرتبط:
رشد 45.3 درصدی تسهیلات پرداختی بانک ها به بخش صنعت و معدن
با وجود ذخایر معدنی مناسب، قم عملکرد خوبی در بخش معدن نداشته است
ثبت نام 3 نفر از 12هزار بهره بردار بخش کشاورزی برای تسهیلات کرونا
شکاف انتخاباتی اصلاح طلبان؛ از حضور به هر قیمت تا عدم حضور برای حفظ حیثیت!
80درصد نخ ابریشم کشور در بخش بایگ تربت حیدریه تولید می شود
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 24 مرداد 1399 ساعت 11:252020-08-14اقتصادي

چالش آب و ضرورت اصلاح الگوی مصرف در بخش معدن


ایرنا- آمارهای وزارت نیرو نشان می دهد میانگین مصرف آب در کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته، حدود 12 درصد افزایش داشته است که بخشی از آن به بخش صنعت و معدن تعلق دارد.

- روند مصرف افزایشی مصرف آب این روزها هم به دلیل گرم شدن بیش از حد هوا و هم گسترش بیماری کرونا اجتناب ناپذیر به نظر می رسد، اما می توان با اقدام های لازم که شاید کوچک و کم هزینه باشند، مصارف را به گونه ای مدیریت کرد تا امکان تامین آب برای همه هموطنان در این شرایط سخت، فراهم شود.

واقعیت اینکه استفاده از تجهیزات کاهنده مصرف، اصلی ترین و مهم ترین گام در اعمال مدیریت صحیح بر مصرف آب به شمار می روند، اما این تجهیزات چگونه و چه میزان در کاهش مصرف موثرند، نیازمند بررسی های کارشناسی است.

مرکز پژوهش مجلس شورای اسلامی پیش از این در یکی از مطالعات خود به بررسی مدیریت منابع و اصلاح الگوی مصرف آب در بخش معدن و صنایع معدنی ایران پرداخته بود و دستاوردهای بین المللی را در این ارتباط را اطلاع رسانی کرد.

ضرورت حساسیت شرکت های معدنی در مصرف آب به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، مصرف آبِ یک شرکت یا مجتمع معدنی که بطور نامتعارف و غیربهینه باشد و یا بر کیفیت آب تأثیر منفی بگذارد، موجب بروز درگیری با سایر بخش های صنعتی به خصوص کشاورزی و جوامع محلی و مشکلات اقتصادی می شود.

واقعیت اینکه دولت ها و یا مقام های محلی مسوول تنظیم مصرف آب هستند، اما ضرورت دارد تا شرکتهای معدنی فراتر از مقررات موجود نسبت به مصرف آب حساسیت نشان دهند، به ویژه که در این بخش ظرفیت کنترل و نظارت دولتی محدود است.

تصفیه زهاب ها و پسآب های معدنی حاصل از عملیات فرآوری و استخراج معادن امری ضروری است، زیرا روی آبخوانهای محلی اثرگذار است و می تواند آثار نامطلوبی در سطح محلی داشته باشد.

نقشی که این شرکت ها می توانند در تأمین جوامع آب محلی، بوسیله مشارکت با سازمان های غیردولتی و یا با استفاده از امکانات خود ایفا کنند، بسیار قابل توجه است.

ایران و جایگاهش در مصرف آب مصارف آب در دنیا بر اساس آمار جهانی، متوسط مصرف آب در جهان شامل حدود 70 درصد در بخش کشاورزی، 20 درصد در صنایع و انرژی و بقیه مصارف عمومی است و سهم معدن حدود 0.

2 درصد دیده شده است.

آمارهای بین المللی گویای آن است که 33 کشور در جهان با بحران آب روبرو هستند که 14 کشور در خاورمیانه قرار دارند در حالی که با افزایش رشد جمعیت و توسعه شهرها و زیرساخت ها برای محصو لات فلزی، افزایش تقاضا در بازار وجود خواهد داشت و به دنبال آن نیز افزایش مصرف و تقاضای آب مطرح می شود و ایران نیز در شمار کشورهایی است که با بحران جدی آب روبرو است.

بیشترین و کمترین مصرف کنندگان نتایج تحقیقات انجام شده بین المللی نیز نشان داد که از میان فلزات آهن، فولاد، طلا، مس، آلومینیم، محصولات سیمانی و شن و ماسه، بیشترین مصرف آب مربوط به تولید فلز طلا و پس از آن تولید فلز مس است.

همچنین در مقابل صنعت شن و ماسه و سیمان کمترین میزان مصرف آب را به خود اختصاص داده است.

طلا رکورددار مصرف آب به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، برای تولید یک کیلوگرم فلز طلا از خاک طلا در حدود 400 مترمکعب آب نیاز است و این رقم برای تولید هر تن فلز مس به حدود 200 مترمکعب می رسد.

مطالعات انجام شده در مورد طلا حاکی است، مصرف آب برای تولید این فلز در ایران تقریباً پنج برابر مصرف جهانی است و باید اقدام های لازم برای رفع این مشکل به مورد اجرا گذاشته شود.

طرح بازیافت آب اکنون در مجتمع طلای موته (اصفهان) در حال انجام است که براساس اظهارات مدیران مجموعه موته پس از آغاز طرح، امکان بازیابی بیش از 85 درصد از آب مصرفی وجود خواهد داشت، این در حالی است که اکنون 10 درصد از آب مصرفی به مدار بازگردانده می شود.

بررسی آب مصرفی برای تولید مس میزان مصرف آب در مجتمع سرچشمه (کرمان) در سه بخش تولیدی تغلیظ، لیچینگ و پالایشگاه به ازای محصول تولیدی آن سالهای 97- 1393 نشان می دهد که روند مصرف در سه بخش مزبور کاهشی است، هرچند که مس پس از طلا بیشترین میزان مصرف آب را دارد.

سال 93 در واحد تغلیظ هم 15.

5 متر مکعب آب به ازای هر تن تولید مصرف شد و در واحد لیچینگ نیز 17.

8 متر مکعب آب به ازای هر تن محصول به مصرف رسید و در پالایشگاه 1.

8 متر مکعب آب به ازای هر تن محصول به مصرف رسید.

سیمان کمترین مصرف کننده میزان مصرف آب برای تولید هر تن سیمان معمولی در حدود 2.

6 مترمکعب است و در واقع میزان مصرف آب در هر یک از واحدهای تشکیل دهنده کارخانه نیز بستگی دارد.

مصرف آب برای تولید هر تن سیمان پورتلند حدود دو تا 2.

6 مترمکعب قید شده است.

شن و ماسه میزان آب مصرفی در صنعت شن و ماسه بسیار متغیر و تابع ظرفیت ورودی است و بنابر مطالعات انجام شده مقدار آب مصرفی در ماسه شویی های معمولی بسته به ظرفیت ورودی آن می تواند بین 300 تا یکهزار و 500 مترمکعب بر ساعت متغیر باشد.

ضرورت بازنگری در مدیریت آب زنجیره فولاد مطالعات پژوهشی و میدانی در زمینه میزان مصرف آب در صنایع تولید فولاد خام (میانی) و گندله سازی و آمار و مقایسه آن با استانداردهای موجود در دنیا نشان می دهد که کارخانه های تولید فولاد و گندله سازی در کشور نیازمند بازنگری اساسی در زمینه مدیریت منابع آب و اصلاح فرایندهای مصرف و بازیافت آب هستند.

چالش های عمده مدیریت منابع آب در بخش معدن و صنایع معدنی چالش های عمده مدیریت منابع آب در بخش معدن و صنایع معدنی لزوم مدیریت مصرف آب در معدنکاری و واحدهای فراوری مواد معدنی امری ضروری است، زیرا از یک طرف تناسب بین نیاز واقعی در برداشت آب از منابع محلی را تنظیم می کند که این امر امکان دسترسی بیشتر برای مصرف در بخش های دیگر را فراهم کرده و از طرف دیگر موجب کاهش ورود پساب های معدنی به محیط اطراف شده و هزینه حفاظت از آبخوان ها و آبریزها را کاهش می دهد.

بررسی ها نشان می دهد مهمترین دغدغه مدیریت منابع آب در بخش معدن و صنایع معدنی شامل، کاهش میزان برداشت آب از منابع محلی در دسترس، افزایش امکان در دسترس بودن آب برای بخش های دیگر محلی و منطقه ای، افزایش راندمان بهره وری آب به ازای هر تن محصول تولید شده، کاهش حجم پساب های معدنی و فرآوری و کاهش درجه ریسک ورود آنها به محیط زیست در بررسی چالش های مرتبط با آلودگی آب در صنایع معدنی و ضرورت بازیافت آن از جمله موارد است.

همچنین دو رویکرد عمده، جلوگیری از مصرف بیش از حد آب و آلودگی آن در منبع که به معنی کاهش حجم پساب و در نتیجه آلودگی حاصل از آن است.

دوم، جمع آوری پساب و تصفیۀ آن برای استفاده مجدد یا تخلیه در محیط زیست.

الزام به پرداختن به این رویکردها، تعیین استانداردها و مقررات الزم برای تصفیه پساب است.

مصرف غیر بهینه آب برای تولید محصولات معدنی و پایین بودن نرخ بهره وری فقدان نگرش اقتصادی به آب در کشور، محدودیت منابع مالی برای تأمین آب مورد نیاز صنعتی و معدنی، فقدان نظام مدیریت یکپارچه منابع آب، کمبود خدمات و صنایع پشتیبانی بخش آب، خوداتکایی نداشتن مالی و رشد خصوصیات بنگاهداری اقتصادی در نظام مدیریتی آب، آلودگی منابع آب مصرفی در بخش صنعتی به واسطه انواع پساب ها و پسماندهای دارای منشأ صنعتی و معدنی، استفاده نکردن مجدد از پساب های گوناگون در بخش معدن و صنایع معدنی، بی توجهی به میزان و نوع مصارف آب در صنایع معدنی از دیدگاه اقتصاد آب بخشی از فاکتورهای مورد توجه در این بخش است.

راهکارهای پیشنهادی معادن و صنایع معدنی به شکل پراکنده در سطح کشور توزیع شده اند و توجه به موقعیت این واحدهای معدنی و صنعتی از منظر دسترسی به منابع آب اهمیت زیادی دارد و برای نمونه کارخانه های فراوری مواد معدنی، بیشتر در استان های میانی کشور مانند کرمان، خراسان های رضوی و جنوبی، یزد و بخش هایی از تهران و استانهای مرکزی قرار گرفته اند.

همچنین بخش عمده ای از کارخانه های فراوری نیز در مناطقی قرار گرفته اند که افت مخازن آبهای زیرزمینی در آنها مشاهده شده است و در این نواحی با توجه به آب و هوای خشک و شرایط هیدرولوژیکی حاکم بر آنها، برداشت آب به شکل عمده از منابع آب زیرزمینی انجام می شود و این در حالی است که در بخشهای شمالی و غربی کشور روان آبهای سطحی نقش پیشرو در منابع تأمین کننده آب ایفا می کنند.

بهره برداری از معادن، ابتدا در قسمت های پرعیار کانسارها آغاز شده و بتدریج با کاهش ذخایر پرعیار، استفاده از مواد معدنی کم عیار مورد توجه قرار گرفته است و معدنکاران مجبور به استفاده از -روشهای مختلف کانه ارایی شده اند.

امروز در بیشتر روش های کانه ارایی، آب عامل اصلی و تعیین کننده است و در ایران منابع آب محدود بوده و در پاره ای موارد در نزدیکی معادن امکان دسترسی به منابع آب وجود ندارد و در نتیجه باید از فواصل دور تا محل معدن حمل شود.

بنابراین در این معادن هزینه های تأمین آب بهره برداران معادن را برای کانه ارایی و تهیه مواد قابل عرضه به بازار، مجبور به استفاده بهینه از منابع آب می کند و به سمت بازیابی آب و روش هایی که آب کمتری مصرف می شود، حرکت می کنند.

اما در مناطقی که آب در دسترس معدنکاران و کارخانه های فراوری است، در حال حاضر به دلیل اصلاح نشدن قیمت آب، نیروی محرکه کافی برای حرکت به سمت مدیریت منابع و اصالح الگوی مصرف ایجاد نشده است و الزام است تا در این زمینه برنامه ریزی شود.

به طور کلی راهکارهای کاهش و تأمین آب تازه مصرفی در معادن و واحدهای فراوری مواد معدنی را میتوان به دو بخش تقسیم کرد.

1 )کنترل و بازیابی، 2 )استفاده از منابع جایگزین در بخش کنترل و بازیابی بهکارگیری شبکه کنترل و اندازهگیری آب ورود به کارخانه، استفاده از تینکرها با کارایی مناسب و استفاده از آب برگشتی و بازیابی آب از باطله ها و سدهای باطله انجام می شود.

اصلاح قیمت آب بر اساس برنامه مدون و اعلام این برنامه به فعالان بخش معدن و صنایع معدنی برای ایجاد انگیزه و تحرک به منظور افزایش بهره وری، مدیریت منابع و اصلاح الگوی مصرف آب.

اصلاح قیمت باید با در نظر گرفتن مزیت های کشور و حفظ توان رقابت پذیری معادن و صنایع معدنی انجام شود و برای واحدهای صنعتی و معدنی پرمصرف عوارض و جریمه مصوب شود.

همچنین اصلاح الگوی مصرف و مدیریت پساب - فعال شدن سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور به منظور پتانسیل یابی آبهای کارستی برای تامین آب بخش معدن و صنایع معدنی بر اساس اهداف پیش بینی شده در نقشه راه معدن و صنایع معدنی ( 1400- 1397) از جمله محورهای پیشنهادی است.


کلید واژه ها: مصرف - اصلاح الگوی مصرف - مصرف آب - الگوی مصرف - مدیریت - معدن و صنایع معدنی - مجلس شورای اسلامی - معدن - افزایش - بیماری کرونا - شورای اسلامی - صنایع معدنی - اصلاح - بررسی - وزارت نیرو - کاهش مصرف - گونه - روند - کارشناسی - مهم ترین - تامین آب - کم هزینه - میانگین - هموطنان - نیازمند - استفاده - واقعیت - اسلامی - بیماری - یکی از

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس محصول و برند در پخش سراسری باراکا در تهران

مطالعات طرح های اقتصادی در سمنان ضعفی ندارد/ مسؤولان زودتر وارد اجرا شوند

چرا قیمت مسکن گران شد؟

استخدام حسابدار در شرکت نگین زردکوه کوهرنگ در تهران

پروازهای تهران استانبول بدون تست کرونا

حضور مردم دوباره در بورس پر شور می شود؟

اتمام آزمایش های بالینی دومین واکسن روسی ضد کرونا

«رویال داچ شل»، 9 هزار کارمند را اخراج می کند

چرا دارادوم (پالایشی یکم) در پرتفو نیست؟

ورود دومین نفتکش حامل بنزین ایران به آب های ونزوئلا

عکس روز | امضای قانون حمایت از حیوانات

جذب سرمایه گذاران جدید در حوزه کسب و کارهای شناختی

ضرورت ساخت تجهیزات زیستی پیشرفته و نسل جدید

رهاسازی آب سد وشمگیر / مردم به رودخانه ها نزدیک نشوند

تلخ‎ترین روز کرونایی تهران رقم خورد

حقوق بازنشستگان بالای 4 میلیون تومان می شود + فیلم

شتابدهنده فناوری های محاسباتی در کشور راه اندازی می شود

رونمایی 3 محصول تازه و753 هزار کیلوگرم صادرات در پگاه گیلان

قیمت شمش و میلگرد کاهش می یابد

تامین کود مورد نیاز کشاورزان خراسان جنوبی

استخدام حسابدار و مسئول منابع انسانی و اداری در تهران

جنگ همزمان با کرونا و آنفلوانزا در کهگیلویه و بویراحمد سخت است/افزایش تخت دردی را دوا نمی کند

امروز مطالبات گندم کاران به صورت کامل تسویه شد

دناپلاس اتوماتیک به ترتیب اولویت ثبت نام درحال واگذاری به مشتریان است

2600 میلیارد تومان از منابع درآمدی مازندران مالیاتی است

مطالبات گندم کاران به صورت کامل تسویه شد

پیش بینی برداشت 35 هزار تن سیب در دنا

افتتاح مکان جدید دو شعبه بلوار طاق بستان و شریعتی کرمانشاه

دهمین محموله گندم هند در چابهار پهلو گرفت

افزایش مراکز روزانه نگهداری از سالمندان در همدان

ارتباط مستقیم مدیرعامل بانک مهرایران با کارکنان و مشتریان در مرکز ارتباط مشتریان

بانک رفاه کارگران بیش از 133 میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی پرداخت کرد

ببینید | سقوط داربست روی ماشین ها در سعادت آباد

کارهای غیر ضروری دندانپزشکی را تعطیل کنید

افزایش پرشتاب جمعیت سالمندان کشور

استخدام گرافیست در شرکت سایتال ساخت در تهران

1226 هکتار از اراضی کشاورزی قزوین به آبیاری نوین تجهیز شد

استخدام مسئول خرید و تامین کالا و کارشناس فروش در تهران

حقوق بازنشستگان کشوری بالای 4 میلیون تومان می شود

به روز رسانی سامانه های خدماتی بانک پاسارگاد

کمکهای معیشتی فردا شب در حساب میلیونها ایرانی

صرافی ملی نرخ دلار و یورو را دوباره گران کرد | جدیدترین قیمت ارزها در 9 مهر 99

13 هزار پروژه صنعتی نیمه کاره در کشور وجود دارد

حقوق بازنشستگان کشوری بالای 4 میلیون تومان می شود

استخدام 3 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در تهران

اپلیکیشن کیپاد امنیت پول و تسهیل خدمات را همزمان دارد

نیاز به تمهدیدات بازدارنده شدیدتر داریم

جمعیت سالمندی اصفهان فراتر از میانگین کشوری/ خالی بودن 500 تخت سالمندی در اصفهان

راه اندازی بازارچه صنایع دستی در بقعه غلام رسول چابهار

طرح اقدام ملی مسکن در گیلان آغاز شد

تأکید استاندار تهران بر اجرای دستورالعمل های کرونایی/ ارائه خدمت به مراجعین فاقد ماسک، تخلف اداری است

38 مدرسه در لرستان با اجرای طرح آجر به آجر ساخته می شود

میز توسعه روابط تجاری عمان در اتاق بازرگانی فارس آغاز به کار کرد

ورود دومین نفتکش حامل بنزین ایران به آب های ونزوئلا

شاخص های اشتهای ریسک اعتباری بانک توسعه تعاون بررسی شد

اعلام مشمولان جدید وام 400 میلیونی تومانی

بازدید مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره از انبار مرکزی

قدردانی استاندار آذربایجان غربی از بانک کشاورزی

رکورد شکنی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در تولید ماسک

شریعتمداری : حقوق بازنشستگان کشوری بالای 4 میلیون تومان می شود

شرکت های دانش بنیان برای استفاده از تسهیلات و حمایت بانک ها محدودیتی ندارند

مروری بر خبرهای کوتاه استان قزوین + فیلم

مقام صرب: برای همکاری با ایران بویژه در بخش اقتصادی آماده ایم

ایده پردازی مؤلفه مهم توسعه سمنان/ از مشکلات گره گشایی شود

خط تولید مایع تخم مرغ در شهرک صنعتی همدان

ضعف نظارت بر مشاوران املاک از عوامل افزایش قیمت مسکن

نظارت جدی بر تولید و توزیع ماسک استاندارد در آذربایجان شرقی

پیام دلار برای بازار مسکن چیست؟

استخدام دستیار مدیر عامل خانم (رشته عمران یا معماری) در تهران

خرید رپورتاژ آگهی با بهترین قیمت از تسمینو

امکان سقوط نرخ ارز به زیر 20 هزار تومان وجود دارد؟

«وصندوق» سهم قابل اطمینانی در بازار سرمایه است

بهره مندی جوانان از تسهیلات اشتغالزایی با ارائه طرحهای کارآفرینی

بی ام و سری 4 کانورتیبل 2021 از بهار آینده به دست مشتریان می رسد

طیور بومی استان یزد علیه بیماری نیوکاسل واکسینه می شوند

کرونا بدون نوبت در صف بانک ها + فیلم

پکن: عرضه واکسن کرونا به کشور های در حال توسعه را در اولویت قرار می دهیم

واکسن ها و داروهای جدید برای کرونا به میدان می آیند

اقتصاد عربستان 7 درصد کوچک شد

شبکه توزیع کالاهای اساسی باید دقیق نظارت شود

افزایش مصرف کودهای ترکیبی در کشور

پیش بینی زمان یائسگی با عوامل محیطی

کوپن تورم را دو برابر می کند

صندوق های زمین و ساختمان احیا و فعال می شود

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی، کارشناس صادرات در تهران

استخدام نقاش ماهر اتومبیل درصدی کار در تهران

افزایش قابل توجه قیمت کالاهای اساسی/ گزارش مرکز پژوهش های مجلس درباره گرانی ها

ماجرای قیمت خریدتضمینی باز هم تکرارشد

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی تلفنی با حقوق و مزایا درتهران

توضیح جهانگیری در مورد اولویت بندی تخصیص ارز

تحقق سرمایه گذاری و صادرات در بزرگترین فرنچ فرایز استان همدان

معرفی سامانه فروش سایپا سایت saipa.iranecar.com

ورود دومین نفتکش ایران به آب های ونزوئلا

قیمت سکه 9 مهر ماه 1399 به 14 میلیون و 200 هزار تومان رسید

حومه نشینی تهرانی ها به جای خوش نشینی

سریال اعتراض کارکنان این بار در نیروگاه آبادان

اقدام عجیب ترک ها پس ماه ها سخت گیری؛ پرواز های تهران-استانبول بدون تست کرونا!

افزایش سفرهای مردم در روز گذشته+ شلوغ ترین جاده ها

منابع حاصل از فروش و تهاتر اراضی صرف حل مشکلات مسکن مهر می شود

هم افزایی دستگاه ها برای تحقق هشت محور محیط دوستدار سالمند

چالش آب و ضرورت اصلاح الگوی مصرف در بخش معدن

چالش آب و ضرورت اصلاح الگوی مصرف در بخش معدن