مطالب مرتبط:
اتاق ایران| تضمین توسعه پایدار با تقویت تشکل ها و مشارکت اجتماعی
استاندار همدان روز ملی تشکل ها و مشارکت اجتماعی را تبریک گفت
پیام استاندار قم به مناسبت فرا رسیدن روز ملی تشکل ها و مشارکت های اجتماعی
نوید ادهم دبیر کمیسیون توسعه آموزش عمومی قرآن کشور شد
تشکل ها و انجمن ها سرمایه ای بزرگ برای کشور و دولت هستند
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 23 مرداد 1399 ساعت 06:402020-08-13سياسي

توسعه و شکوفایی کشور با حمایت از تشکل ها و مشارکت های اجتماعی


ایرنا- تشکل ها و مشارکت های مردمی از ارزشمندترین نیازها و ضرورت های هر کشور به شمار می روند که تشکیل دهنده و تقویت کننده سرمایه اجتماعی هستند و این سرمایه اجتماعی سبب انسجام ملی، - " تهران-ایرنا- تشکل ها و مشارکت های مردمی از ارزشمندترین نیازها و ضرورت های هر کشور به شمار می روند که تشکیل دهنده و تقویت کننده سرمایه اجتماعی هستند و این سرمایه اجتماعی سبب انسجام ملی، همدلی و همکاری میان مردم می شود، بنابراین همه مردم و مسوولان باید در تقویت و گسترش آن تلاش و کوشش کنند.

کشورها برای پیشرفت و توسعه همه جانبه خود در تمامی عرصه ها باید تشکل هایی را که برخاسته از بطن مردم هستند با خود همراه کنند و بدون شک جامعه توسعه یافته محصول مشارکت آگاهانه، هدفمند و مطالبه گر نخبگان آن جامعه در عرصه های مختلف است، قطعاً دولت ها حتی در جوامع پیشرفته به تنهایی قادر به انجام همه امور نخواهند بود، بنابراین ضرورت حضور فعالان برای انجام امور برجای مانده و تقویت امور درحال اجرا آشکار است.

امروزه یکی از مبادی ورودی مشارکت مردم به منظور ایفای نقش در مسیر توسعه جوامع، ایجاد تشکل ها است.

در واقع سازمان های مردم نهاد و تشکل ها به مشابه ستون های قوی و مستحکم و درعین حال ظریف و زیبایی هستند که امکان ساخت بنایی فاخر همان جامعه توسعه یافته بر فراز آنها میسر می شود.

در ایران 22 مرداد را روز ملی تشکل ها و مشارکت اجتماعی نامگذاری کرده اند.

معنی تشکل و مشارکت اجتماعی تشکل واژه ای عربی از باب تفعل به معنای صورت گرفتن است.

تشکل در معنای formal organ nization به گروه یا تشکیلات اجتماعی گفته می شود که برای هدف خاصی به وجود می آید و عضویت و عملکرد آنها بر پایه قوانین و مقررات رسمی و ساختار بوروکراتیک یا اداری است که در واقع به صورت مشارکت های اجتماعی در می آید.

مشارکت اجتماعی در یک تعریف کلی عبارت است از شرکت فعال و سازمان یافته افراد و گروه های اجتماعی در امور اجتماعی، سیاسی و فرهنگی جامعه به گونه ای که حداکثر قدرت جمعی از طریق بسیج همه امکانات و قوای جمع حاصل شود، این قدرت جمعی در راستای نیل به مصالح، علایق و منافع همه جامعه جهت گیری می شود و از طریق مشارکت همه جانبه افراد و گروه های اجتماعی پیوندها و انسجام اجتماعی استحکام می یابد و امکان بلوغ و شکوفایی استعداد و تکامل و توسعه فردی و اجتماعی فراهم می شود.

مشارکت اجتماعی از نگاه قران دین اسلام، تاکید بسیاری بر مشارکت جویی افراد در جامعه دارد.

این مشارکت می تواند در بسیاری از عرصه های دینی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فکری باشد.

ریشه مشارکت جستن در کنار هم و جمع شدن به منظور رفع مشکل ، رویداد جدید ، مطرح شدن خواسته ای ، تبادل نظر ، استحکام آرمان ها و ارزش ها و در کل، شرکت کردن در امر یا موضوع خاص است.

پس به نظر می رسد؛ ریشه مشارکت را باید نوعی مشورت جویی بیان کرد و گفت که ریشه مشارکت های اجتماعی شورا است که قرآن کریم، سیره و سنت پیامبر (ص) و اهل بیت بر این امر توجه ویژه و در خوری دارند.

اگرچه ریشه مشورت پذیری و مشورت دهی به دوران پیش از اسلام می رسد اما قوت آن را می توان به امر خدا برشمرد و شاهدیم که پیامبر(ص) بسیار بر مشورت اهمیت می داده اند و این مشورت برای تصمیم گیری ها در سرنوشت سیاسی و اجتماعی امری مهم به شمار می رفته و برای فرد و جایگاه فرد در تصمیم گیری های کلان اهمیت قائل بوده است.

بنابراین از مهمترین ظرفیت های شورا ، تشکل و مشارکت اجتماعی را باید حل مشکلات جامعه اسلامی دانست که در آن تبادل افکار و انتقال ایده ها امری حیاتی است.

پس حرکت ها و فعالیت های منسجم اجتماعی در مبانی دینی نوعی اصل است که علاوه بر اینکه باعث تقویت مبانی دینی می شود، در واقع نوعی توجه به معضلات اجتماعی است که باید آن را با کمک دیگر افراد برطرف کرد، به عنوان مثال خمس و زکات از موارد مشارکت های دینی اجتماعی است که اگر به خوبی به آن توجه شود، بسیاری از مشکلات اقتصادی مسلمانان رفع خواهد شد.

پس می توان گفت؛ از مهمترین کارکردهای مشارکت های اجتماعی در اسلام، برطرف کردن معضلات و مشکلات اجتماعی است.

نمونه های مصداقی مشارکت اجتماعی در اسلام زیاد است که از نمونه های آن می توان به؛ تاکید بر حضور در نماز جماعت ها در اول وقت، نماز جمعه، شرکت در جشن ها، شرکت در اعیاد مانند عید فطر، قربان و غدیر خم، شرکت در ادعیه ها مانند توسل، توکل، روز عرفه، شرکت در اجتماعات ضد استکباری مانند راهپیمایی های روز قدس و 22 بهمن و همچنین حمایت ها از مردم مظلوم، فلسطین، بحرین، یمن و .

اشاره داشت، که جملگی تاکیدی بر تشکل های اجتماعی و مشارکت های اجتماعی هست؛ به این معنی که حضور مردم در صحنه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و علمی بسیار حائز اهمیت است و به نوعی نقش حاکمیت را در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها کاهش می دهد و بر نقش مردم در تعیین سرنوشت خود تاکید دارد.

(1) مزایای مشارکت اجتماعی نهادینه کردن مشارکت اجتماعی سبب ارتقای سرمایه اجتماعی می شود و تحکیم و تثبیت سرمایه اجتماعی به واسطه نهادینه کردن مشارکت های اجتماعی پیشرفت و توسعه را به ارمغان خواهد آورد.

همچنین باید گفت حل بسیاری از مشکلات مربوط به زندگی اجتماعی و فردی انسان ها، بدون مشارکت امکان پذیر نیست و تثبیت حقوق فردی و اجتماعی جز با شرکت در قالب تشکل ها نمی تواند، سعادت را برای انسان تامین کند.

بنابراین باید در نظر داشت که مشارکت دادن افراد در امور اجتماعی به نوعی آگاه کردن آنها از خواسته ها و نیازهای متعالی افراد است.

در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در بند هشت اصل سوم توجه به تشکل ها و مشارکت های اجتماعی شده است که در واقع به نوعی بستر سازی برای مشارکت های عمومی مردم در عرصه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است.

بدین ترتیب حضور مردم در تشکل ها و شرکت در امور اجتماعی، نوعی سرمایه اجتماعی به شمار می رود که همه کشورهای بیشتر توسعه یافته به آن توجه جدی دارند، امری که امروزه یکی از عناصر قدرت برشمرده می شود، به گونه ای که برای نمونه کشوری مانند ویتنام با داشتن سرمایه اجتماعی که پاسدار ارزش ها و آرمان هایشان بودند، توانستند در مقابل آمریکا ایستادگی کنند و آمریکا با هزینه بالایی که در این جنگ متقبل شد، نتوانست آن چیزی را که می خواهد به دست آورد.

بنابراین مشارکت های اجتماعی واقعی در جامعه مزایایی از جمله؛ نهادینه سازی مشارکت و افزایش و ارتقاء سرمایه اجتماعی، حلقه واسط بودن بین مردم و مسوولان نظام، هدایت منابع انسانی، انسجام بخشی به گروه های انسانی، دست یابی به اهداف اجتماعی، سهولت دسترسی به آرمان های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، اجتماعی شدن مردم، کاهش جرایم، ایجاد همبستگی در مبانی فکری و عقیدتی، نوعی صله رحم اجتماعی، پیگیر شدن مسایل اجتماعی، جلوگیری از رخوت اجتماعی، موثر بودن افراد نسبت به مسایل، پیگیری مطالبات مردمی از مسوولان را در بر دارد و روشنگر این مطلب است که انسان ها در سرنوشت خود دخیل هستند و صرفاً حاکمیت ها نیستند که برای مردم تصمیم گیری و تصمیم سازی می کنند، بلکه جایگاه خود مردم نیز در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها بسیار مهم است.

(2) آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری مردم را دارای کرامت و برای نقش آنان در نظام اسلامی اهمیت بسیاری قائل هستند.

ایشان به چهار شاخص مهم و اصلی برای مردم شامل: آگاهی، نظارت، مشارکت و همگامی تأکید فرموده اند.

این چهار شاخص ویژگی های اصلی ساختار اجتماعی توسعه است و سازمان های مردم نهاد فرصت های بی بدیل اجتماعی در تحقق این شاخص ها در بستر تعامل و حفظ و ارتقای سرمایه اجتماعی در سایه فعالیت گروه های مردمی هستند.

بنابراین تشکل ها و مشارکت های مردمی تشکیل دهنده و تقویت کننده سرمایه اجتماعی هستند که از ارزشمندترین نیازها و ضرورت های هر کشور است زیرا سرمایه اجتماعی باعث انسجام ملی، همدلی، همکاری و هم درکی بین مردم می شود و همه مردم و مسوولان مکلف اند در تقویت و گسترش آن تلاش و کوشش کنند و حرفی نزنند که امید مردم به تشکل های اجتماعی و خیریه ها کاهش یابد.

همچنین مشارکت اجتماعی حلقه ارتباط بین دولت و مردم است و تشکل ها و خیریه ها شرکای دولت در برنامه های فقرزدایی هستند.

عبدالرضا رحمانی فضلی به مناسبت این روز در 1398خورشیدی در پیامی نوشت:روز "تشکل ها و مشارکت های اجتماعی"، فرصت مغتنمی است تا در راستای رویکرد مردم سالارانه نظام جمهوری اسلامی ایران جایگاه واقعی مردم در عرصه های مختلف اجتماعی از منظر مشارکت مسوولانه و سازنده در فرآیندهای توسعه اجتماعی مورد توجه و تجلیل قرار گیرد.

بدون تردید مشارکت های اجتماعی و حضور مردم در صحنه های مختلف جلوه ای موثر، پسندیده و از مهمترین ابزارهای توسعه و تعالی است و این امر پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی به رکن اساسی در کشور تبدیل شده و همواره مورد اعتنا و توجه بوده است.

قانون اساسی و بیانات و رهنمودهای حضرت امام راحل و مقام معظم رهبری به این ظرفیت عظیم شکل داده و آن را به حرکت درآورده و در سایه این مشارکت بسیاری از بحران های بزرگ دشمن ساخته و یا طبیعی از اول انقلاب تاکنون به خوبی با حضور و محوریت مردم مدیریت شده است.

منابع 1- زهرا نعمت اللهی و دیگران، (1392)، بررسی عوامل موثر بر سرمایه اجتماعی، فصلنامه مدیریت نظامی، شماره 50، سال سیزدهم.

2- نوروزی فیض اله و بختیاری، مهناز، (1388)، مشارکت اجتماعی و عوامل اجتماعی موثر بر آن ، نشریه؛ راهبرد، دوره 18، شماره 53، صص269-249.


کلید واژه ها: سرمایه اجتماعی - اجتماعی - مشارکت های مردمی - مشارکت - سرمایه - تقویت کننده - مردم - کشور - تشکل - توسعه - تقویت - پیشرفت - شکوفایی کشور - جامعه - تشکیل - مردمی - دهنده - ضرورت - روند - هایی - مسوولان - پیشرفته - نخبگان - مطالبه - کشورها - تنهایی - همکاری - مختلف - محصول - حمایت

آخرین اخبار سرویس:
دعوت به همکاری از کارشناس ژئوتکنیک عمران در خراسان رضوی

استخدام راننده با ماشین یخچالدار آقا در مجتمع صنعتی پروتیینی توتیای فرد زنجان

استخدام کمک حسابدار خانم در شرکت چرم مارک سبز در تهران

استخدام کارگر آقا در شرکت نانو پیشتاز پارس در البرز

استخدام انباردار آقا با حقوق توافقی در تهران

استخدام کارمند فروشگاهی آقا با مزایا در تهران

تحصیل و تهذیب همزمان در دانشگاه جنگ و حوزه / جنگ، معنویت به فرزندان ایران بخشید

بردگی و آزادگی در نگاه امیرالمومنین (ع)

استخدام کارگر ساده آقا با حقوق و مزایا وزارت کار در البرز

استخدام مسئول آزمایشگاه در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام تحصیلدار آقا در شرکت کیمیا اکسیر آریسا در تهران

ساخت و سازهای غیرمجاز بیشترین علت شکایت در سامانه شوراها/ سرنوشت طرح مدیریت یکپارچه شهری

ساخت و سازهای غیرمجاز بیشترین علت شکایت در سامانه شوراها/ سرنوشت طرح مدیریت یکپارچه شهری

استخدام مسئول پذیرش خانم در یک کافی شاپ در اصفهان

استخدام نگهبان پروژه های ساختمان با مزایا در البرز

وضعیت جرائم منافی عفت در فضای مجازی

وضعیت جرائم منافی عفت در فضای مجازی

نماینده قزوین: دناپلاس نه، شاسی بلند می خواهم

استخدام 5 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در تهران

رسانه های متعهد نسل جدید را از ترکش های رسانه ای در امان بدارند

بیانیه آیت الله موسوی خویینی در خصوص انتخابات ریاست جمهوری 1400: بی توجهی به امر خطیر انتخابات قطعاً اوضاع را بدتر از آنچه هست می کند/ گروهی می خواهند با هر بهانه ای ریاست جمهوری را از ساختار نظام حذف کنند

دانلود آهنگ جدید حمید چلارسی بنام دوره افتاده دلم

استخدام حسابدار خانم در یک دفتر بازرگانی در تهران

استخدام مسئول امور اداری آقا در شرکت سبز کوش نگین در تبریز

استخدام منشی خانم در یک کلینیک زیبایی در تهران

استخدام مشاور حقوقی در موسسه علم و فن شهریار در تهران

استخدام دستیار دندانپزشک در شرکت کیمیا کاشت اطبا در تهران

بسته پیشنهادی ادبیات پایداری به مناسبت شروع هفته دفاع مقدس

با عاملان ایجاد رعب و وحشت برخورد خواهد شد

ماجرای نماینده ای که از مجلس برای دامادش خودرو خواست!

متن های زیبا درباره من خوشبختم (2)

استخدام همکار خانم و آقا جهت کار در آشپزخانه در زنجان

عبدالله گنجی درباره مستند کودتای خزنده: سپاه را نکوهش نکردید ستودید/مسیح مهاجری: حذف اسم و تصویر هاشمی تحریف خطرناک است/سخنان گلایه آمیز رییس جمهور

استخدام پشتیبان دستگاه کارتخوان آقا در زنجان

دانلود آهنگ جدید سعید توکلی بنام جدایی

حکم خواندن روضه بی اساس و ظیفه مستمع: پاسخ حضرت آیت الله صافی گلپایگانی

واکنش فخاری به خودروسواریش در روز بدون خودرو

خطری که دانشگاه های ایران را تهدید می کند

رد پای کرونا بر دیوار های جهان

آیت الله ممدوحی درگذشت

استخدام مهندس مکانیک، مهندس مواد،جوشکار در تهران

استخدام طراح گرافیک در یک کلینیک معتبر در تهران

استخدام تعدادی لیسانس حقوق خانم و وکیل خانم در تهران

استخدام انباردار آقا در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام آبدارچی و نظافتچی خانم در البرز

طول زمان پریود، چرا این بار طولانیه؟

چرا امام پاریس را برای مهاجرت انتخاب کردند؟

تشییع پیکر شهید باباجان عابدی تا «دروازه بهشت»

استخدام کارشناس اداری آقا در احیا نان ایرانیان در خراسان رضوی

استخدام زوج سرایدار با حقوق و مزایا در استان البرز

استخدام 5 ردیف شغلی در گروه نرم افزاری پارت در خراسان رضوی

دعوت به همکاری اعطای کد کارشناسی در بیمه سامان در زنجان

محمود صادقی: اصلاح طلبان به سرعت در حال از دست دادن زمان هستند

کار نیروی انتظامی در خوزستان، به تدبیر و پختگی نیاز دارد

خانه ای با یک گردان پهلوان

چه کسانی کاندیداهای اصلاح طلبان و اصولگرایان در انتخابات 1400 می شوند؟

داشتن فولیکول غالب، ممکنه پوچ باشه؟

محمود صادقی: اصلاح طلبان به سرعت در حال از دست دادن زمان هستند

آیا جمهوری اسلامی از جنگ می ترسد؟

استخدام صندوق دار در شرکت خدمات آرمان سلامت تاو در تهران

استخدام کارگر مونتاژ خانم در یک شرکت معتبر در قزوین

خرابکاری در نطنز قطعی است: دست داشتن برخی عناصر داخلی در انفجار نطنز

پاسخگویی مدیران به درخواست های مردم در سامد

«اسیر اصفهانی»؛ شاعری که بانی بنیاد خیال بندی بود

با کلام وحی؛ سوره قریش

استخدام طراح داخلی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام بازاریاب تلفنی با حقوق ثابت و پورسانت عالی در تهران

استخدام صندوقدار خانم در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام خانم یا آقا جهت امور رستوران و خانه داری در هتل-مشهد

استخدام حسابدار خانم در شرکت بازرگانی بین المللی در تهران

استخدام مشاوره حقوقی در یک شرکت معتبر در قزوین

قالیباف در مورد تحویل دنا پلاس به نمایندگان مجلس توضیح می دهد

میزبانی خواجه اهل راز از شهیدان / دل هایی که بنیاد شهید شد

رایزنی سفیر ایران با وزیر نفت نیجریه

دانلود آهنگ جدید امیر تفکری بنام بیمار

شهرستان سنقروکلیایی ظرفیت بالقوه ای در آبی شدن اراضی کشاورزی دارد

نگاه واقع بینانه؛ مغز بیانیه گام دوم انقلاب

حال و هوای دوران دفاع مقدس در فضای شهر کرمانشاه

استخدام انباردار آقا در شرکت ماشین بلوک صنعت حق نژاد در کرج

واکنش «بهنام بانی» به تبریک‎های اشتباهی به مناسبت تولدش

استخدام موتورسوار آقا در خیریه اشرف الانبیاء ص در تهران

استخدام مسئول شبکه در شرکت صنایع سرما آفرین ایران در قزوین

از اطعام اربعینی تا تداوم کمک های مومنانه

استخدام مسئول واحد مناقصات در شرکت فاراتک در خراسان رضوی

استخدام راننده لیفتراک آقا در یک شرکت معتبر در قزوین

استخدام مدیر داخلی در فروشگاه اینترنتی مراقبت از پوست در تهران

استخدام کارمند اداری خانم در شرکت موبا در اصفهان

516 نفر از کادر درمانی بیمارستان امام رضا به کرونا مبتلا شده اند

درس اخلاق به سبک «لیلا اوتادی»/ عکس

سپاه را نکوهش نکردید ستودید

باید رژیم مصرف رسانه گرفت

تقدیر از مدافعان سلامت شهرستان صحنه

بدون اصلاح قانون نمی توان تفکیک درستی بین جرایم سیاسی و امنیتی داشت

دفاع مقدس موجب جلوه گری قدرت تمدنی ایران شد/ تزریق حس عزت ملی با پاسداشت ایام و غرور و افتخار

قالیباف: خون شهید سلیمانی هیبت آمریکا را شکست

بدون اصلاح قانون نمی توان تفکیک درستی بین جرایم سیاسی و امنیتی داشت

دانلود آهنگ جدید مهران عیوض نژاد بنام لالایی

استخدام کارمندمالی، مسئول دفتر در یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

استخدام بافنده فرش دستبافت پشم و ابریشم در زنجان

استخدام اپراتور دستگاه برش کاغذ آقا بابیمه و مزایا در تهران

توسعه و شکوفایی کشور با حمایت از تشکل ها و مشارکت های اجتماعی

توسعه و شکوفایی کشور با حمایت از تشکل ها و مشارکت های اجتماعی