مطالب مرتبط:
وزیر نفت درباره طرح گشایش اقتصادی توضیح می دهد
وزیر نفت درباره طرح گشایش اقتصادی توضیح می دهد
وزیر نفت درباره طرح گشایش اقتصادی توضیح می دهد
طرح گشایش اقتصادی و فروش داخلی نفت در انتظار اعلام نظر رهبری
وعده سود خوب برای مردم در طرح گشایش اقتصادی
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 23 مرداد 1399 ساعت 06:302020-08-13سياسي

راز تغییر نظر یکباره قالیباف درباره «طرح گشایش اقتصادی»


بخشی از طیف اصولگرایان که خود را از هم اکنون برنده انتخابات ریاست جمهوری آتی می دانند، نمی خواهند زیر بار تعهدی بروند که به دولت بعدی به ارث خواهد رسید؛ - لذا ترجیح می دهند تا جایی که می توانند مانع از تصویب چیزی شوند که به زعم آنان در دولت سیزدهم خرج روی دستشان می گذارد.

  به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرآنلاین"، چه اتفاقی رخ می دهد که یک مسئول به فاصله کوتاهی از گفتن خبرهای خوب اقتصادی در راه است به نقطه تردید رسیده و از "عدم قطعیت" آن سخن می گوید؟ آیا تحت تاثیر نقد و نظر مخالفان همیشگی دولت این تغییر موضع رقم خورده یا واقعا وجود برخی "اختلاف دیدگاه های کارشناسی" علت آن می شود که از لزوم "صبر" گفته و تاکید شود: باید اجازه داد این بذرها در فضای کارشناسی بررسی شده و به نتیجه نهایی برسد.

پاسخ به این سوال هر چه که باشد، قطعا یک چیز بدیهی است و آن اینکه خبر خوب درباره هر طرح و اتفاق با هر مضمونی را بعد از چکش کاری ها و انجام کارکارشناسی باید داد.

حال با در نظر گرفتن این نکته، آیا اهمیت پاسخها به سوال فوق، مضاعف نمی شود؟ فضای مثبت اقتصادی بعد از یک خبر اواخر هفته گذشته یعنی 15 مرداد روحانی رییس جمهور اظهارات امیدوارکننده ای مرتبط با اقتصاد ایران مطرح کرد و گفت: در جلسه سران قوا، طرحی بحث شد و نظرات بسیار به هم نزدیک بود انشاءالله دوشنبه هفته آینده که ادامه جلسه خواهد بود، این طرح به نتیجه برسد و اگر به نتیجه برسد و اگر مقام معظم رهبری موافقت کنند و ما اعلام کنیم، گشایشی از لحاظ اقتصادی در کشور به وجود خواهد آمد و دست دولت مقداری باز می شود.

.

هنگامی که روحانی اینها را گفت، با اینکه کشور با احتساب تعطیلی روز شنبه 18 مرداد به مناسبت عید غدیر، در آستانه سه روز تعطیلی بود اما اعلام همین "پیش خبر" هم کفایت می کرد تا تاثیر مثبتش در جامعه دیده شود.

علاوه بر واکنش بازار که با کاهش قیمت دلار همراه بود، موجی از گمانه زنی ها درباره خبر و جزییات آن نیز به راه افتاد.

بازخورد این فضای مثبت آنقدر زیاد بود که حتی رییس مجلس به عنوان یکی از سران قوا نیز به میدان آمد و به فاصله کوتاهی یعنی یک روز بعد از رییس دولت درباره طرح مذکور به طور سربسته گفت : خبرهای خوبی در حوزه سامان بخشی به اقتصاد (بورس، ارز، ریال و بازار پول) در راه است و آینده خوبی را پیش رو داریم.

مردم از هفته آینده پیش درآمد طرح های جدیدی که مد نظر است را خواهند دید و شاهد آغاز یک تحول در حوزه ثبات اقتصادی خواهیم بود.

قالیباف این سخنان را 16 مرداد و در استودیوی خبر 14 گفت؛ یعنی زمانی که به مناسبت روز خبرنگار عازم صدا و سیما شد و از بخش های مختلف آن بازدید کرد.

طرح جدیدی که بازار حدسیات و گمانه ها درباره اش گرم بود هم شامل عرضه نفت در بورس می شد و هم افزایش سود بانکی برای جذب نقدینگی و همچنین پیش بینی خروج ایران از لیست سیاه FATF .

گمانه آخری در به راه افتادن موج امیدواری ها سهم بیشتری داشت و معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهوری ناگزیر شد این گمانه را صراحتا تکذیب کند لذا در صفحه شخصی خود در توییتر با انتقاد از مخالفان تصویب FATF نوشت: درگمانه زنی فعالان اقتصادی و شهروندان، تصویب لوایح چهارگانه و جای نداشتن در لیست سیاه FATF، گشایش اقتصادی محسوب می شود.

اگرچه خبر مهم اقتصادی که رییس جمهوری از آن سخن می گوید درباره لوایح مرتبط با FATF نیست، اما ای کاش آنها که بر خلاف نظر دولت و مجلس وقت، راه را بر آن بستند، دریابند که درگمانه زنی فعالان اقتصادی و شهروندان، تصویب لوایح چهارگانه و جای نداشتن در لیست سیاه FATF، "گشایش اقتصادی" محسوب می شود.

ورق برگشت! پس از آن بود که با محدودشدن گزینه هایی که اجرای آن موجب تغییر در وضعیت اقتصادی مردم و کشور می شود، زمزمه مخالفت ها بلند شد.

اکثر مخالفان که از طیف منتقدان همیشگی دولت بودند به همراه برخی نمایندگان مجلس یازدهم ، به مانند منش همیشگی خود بدون ارائه راهکاری که در شرایط امروز و با توجه به تحریم های ظالمانه ای که آمریکا علیه ایران با سختگیری تمام به اجرا گذاشته است، قابلیت اجرا داشته باشد و بتواند گره ای از مشکلات اقتصادی جامعه باز کند؛ شروع به نقد طرحی کردند که ناظر به فروش اوراق سلف نفت است و جزییات آن تا حدودی عیان شده بود.

از جمله این افراد توکلی بود که در یک رشته توییت با انتقاد از طرح گشایش اقتصادی، آن را نه گشایش بلکه فلاکت خواند!.

او بدون آنکه بگوید چه راه حلی را با توجه به وضعیت کنونی کشور سراغ می شناسد که بتواند منجر به فروش نفت بشود و به دست انداز تحریم های آمریکا برنخورد؛ در بخشی دیگر از اظهاراتش نوشت : آقای روحانی ظاهرا می خواهد با پیش فروشی نفت سال های آینده به مردم، آنان از دولت غیر از طلب ریالی، دلار نیز طلبکار باشند.

تا حالا امروزمان را با نفت سر می کردیم، بعد از این فردا را هم به نفت گره می زنیم.

زاکانی نیز از دیگر مخالفان دولت در حساب توییتری خود نوشت: با شرایطی که شنیده ام، این خبر بیشتر به فاجعه شبیه است تا وعده اقتصادی.

این چهره اصولگرا که نماینده مجلس یازدهم نیز است در ادامه توییت هایش به روند اتخاذ تصمیمات اقتصادی در جلسه سران قوا انتقاد کرد و افزود: بدون دخالت نمایندگان مردم، نتیجه ای جز تضعیف قوه قانونگذاری کشور ندارد.

چرا نباید از نظرات تخصصی کمیسیونهای بودجه،انرژی و اقتصادی مجلس استفاده کرد؟ این بخش از انتقاد زاکانی به اخذ تصمیم های مهم اقتصادی در شورای عالی هماهنگی قوا در حالی مطرح شد که این شورا در اوایل سال 97 به دستور رهبر انقلاب و به منظور مقابله با جنگ اقتصادی ای راه انداخته شده توسط غرب علیه ایران و همچنین تنگ تر شدن حلقه تحریم های آمریکا تشکیل شد.

از مهمترین تصمیمات سران قوا در این شورا، سهمیه بندی بنزین بود که زمستان 98 اجرا شد.

از سوی دیگر برخی نمایندگان نیز این طرح را تعهدی دست و پاگیر برای دولت بعدی دانستند.

از جمله حجت الله عبدالملکی که در این باره توییت کرد: طرح گشایش اقتصادی دولت چیزی نیست به جز تامین بخشی از کسری بودجه با پیش فروش نفت خام در بازار سرمایه که گشایش خاصی برای معیشت مردم ندارد.

اگر درست اجرا شود البته می تواند بی ضرر باشد اما اگر دولت را متعهد به بازخرید اوراق با قیمت نفت خام و دلار سال 1401 کند، فاجعه بار خواهد بود.

تصمیم به ویرایش خبر خوش! در چنین فضایی بود که قالیباف رییس مجلس تصمیم گرفت تا به اصلاح اظهارات چند روز قبل خود بپردازد و عدم قطعیت را چاشنی سخنان پیشینش کند به همین خاطر این بار در تاریخ 19 مرداد و در صحن علنی مجلس، با عقب نشینی ضمنی از صحبتهای قبلش که از طریق آنتن زنده تلویزیونی به گوش همگان رسانده بود، گفت: "طرح مهمی در شورای عالی هماهنگی قوا در زمینه اقتصادی درحال بررسی است اما هنوز قطعی نیست.

" او همچنین به "اختلاف نظرهای کارشناسی" در این باره اشاره کرد و افزود: باید صبر کرد و اجازه داد این بذرها در فضای کارشناسی بررسی شده و به نتیجه نهایی برسد.

قالیباف این حرفها را صبح روزی بیان کرد که عصرش باید به جلسه سران قوا می رفت تا به همراه روسای دو قوه دیگر یعنی مجریه و قضاییه، درباره وعده ای که روحانی قبلا درباره اش گفته بود؛ مراحل نهایی اخذ تصمیم مذکور را انجام داده و بعد هم نتیجه هم طبق روال مرسوم این جلسات برای تایید نهایی به دفتر رهبری معظم ارسال شود.

اما به نظر می رسد همزمان با افزایش انتقادها به این طرح، رییس مجلس دچار تردید در حمایت از طرح گشایش اقتصادی ای شده است که تا چند روز قبل مژده آن را به عنوان یک خبر خوب به مردم داده بود؛ البته خبری بدون قید و شرط.

این عقب نشینی و تغییر نظر احتمالا با هدف پرهیز از دریافت برچسب حمایت از دولت و در عین حال در نظر گرفتن "احتمال" عدم موفقیت پیش بینی شده برای طرح مذکور صورت می گیرد که متاثر از فضای منفی به راه انداخته شده توسط مخالفان دولت خواهد بود؛ مخالفانی که بسیاری از آنان ترجیح می دهند فقط نفی کنند و به خاطر چشم انداز انتخابات 1400 حاضر نیستند در روزهای سخت کشور نامشان پای تصمیمات مهم نوشته شود.

در واقع بخشی از طیف اصولگرایان که خود را از هم اکنون برنده انتخابات ریاست جمهوری آتی می دانند، نمی خواهند زیر بار تعهدی بروند که به دولت بعدی به ارث خواهد رسید؛ لذا ترجیح می دهند تا جایی که می توانند مانع از تصویب چیزی شوند که به زعم آنان در دولت سیزدهم خرج روی دستشان می گذارد.

این دیدگاه در بین این افراد در حالی وجود دارد که دولت به دنبال گشایش در اقتصاد و معیشت مردم است و این طرح، جزو معدود طرح هایی است که با توجه به موقعیت بین المللی که ایران در آن قرار گرفته، می تواند بدون آنکه تحت تاثیر تحریم ها باشد، گشایشی در امر معیشت مردم به وجود آورد.

با وجود این، در نتیجه این عقب گردها و تغییر موضع در قبل و بعد از برخی جلسات شورای عالی هماهنگی قوا و ابراز تردیدهای جدید بود که رییس جمهور روحانی دوشنبه گذشته و پس از جلسه سران قوا بدون اشاره مستقیم به اظهارات هیچ کس گفت: دشمنان علاوه بر تحریم و اعمال فشار، به دنبال سیاه نمایی و ایجاد یأس، ناامیدی و دلسردی نسبت به آینده در میان مردم بوده و می خواهند با شایعه پراکنی، اختلاف و چنددستگی میان مسوولان را به جامعه القا کنند، اظهار داشت: همه مسوولان باید در گفتار و رفتار خود مراقب و هوشیار باشند تا بتوانیم توطئه دشمنان را خنثی کرده و امید و نشاط را در جامعه گسترش دهیم.

216216
کلید واژه ها: انتخابات ریاست جمهوری - کارشناسی - اقتصادی - دولت - ریاست جمهوری - تغییر - اتفاق - اصولگرایان - انتخابات - مخالفان - قالیباف - خبر خوب - دیدگاه - جمهوری - گشایش - تصویب - گزارش - ریاست - بررسی - برنده - بعدی - شوند - نقطه - پاسخ - سوال

آخرین اخبار سرویس:
کوهنوردی علی انصاریان/ عکس

سخنگوی وزارت خارجه درگذشت سردار علی خدادی را تسلیت گفت

اخطار یک مقام ارتش به ناوگان دریایی آمریکا

تست تشخیص میزان اعتماد به نفس!

ورود جدی جامعه روحانیت مبارز به انتخابات 1400 /مصباحی مقدم: حضور مشارکتی خواهیم داشت /دنبال وحدت حداکثری هستیم

جزییات رهگیری ناوگروه آمریکا توسط سپاه در تنگه هرمز | سوال جواب کردیم؛ کاملا هم جواب دادند

دفاع مقدس، نسخه ای عزت آفرین برای سربلندی میهن

واکنش و تصویر کنایه آمیز ده نمکی برای نمایندگانی که دنا پلاس دریافت کردند

تداوم پیامدهای کرونا بر آموزش قرآن در لرستان / هدفمندی آموزش در فضای مجازی

شروط بایدن برای بازگشت آمریکا به برجام

ببینید | تعقیب چند توریست توسط کرگدن!

پادشاه عربستان اگر می تواند با خودِ ایران روبه رو شود

آقای نماینده مبتلا به کرونا شد

اندر احوالات دلِ تنگ «متین ستوده»

اقامه نماز جمعه در 5 شهر لرستان

مفسدان اقتصادی راه فرار ندارند

من واکسن شاسی بلند می خوام!

کتاب «مجاوران خورشید»؛ مروری بر زندگی و شهادت شهید حسین پور

هشدار ارتش ایران به آمریکا | نام فرمانده شناورهایتان را هم می دانیم | از مبدأ و لحظه به لحظه رصد می شوید

برگزار نشدن نمازجمعه در چهار شهر استان یزد تداوم یافت

جزییات درخواست 56 نماینده کنگره از ترامپ علیه ایران

مفسدان اقتصادی راه فرار ندارند/هیئت داوری مسئول تعیین تکلیف کشت و صنعت مغان

نخستین ویدئوی رصد ناو هواپیمابر آمریکا توسط پهپادهای سپاه در خلیج فارس

یادواره 36 شهید اصناف مهریز برگزار شد

میدان داری جهادگران ملایر؛ از دفاع مقدس تا جهاد اقتصادی

تصاویر خاص و نقش زنان در کودتا علیه مصدق

سروش و میثاق ؛ رادارهای جدید ایرانی را ببینید

ترویج فرهنگ دفاع ‍مقدس به تقویت روحیه انقلابی کمک می کند

انتقاد تند محسن هاشمی از صداوسیما

مفسدان اقتصادی راه فرار ندارد

تصاویر رصد ناو هواپیمابر آمریکا در خلیج فارس توسط پهپادهای سپاه منتشر شد

امضای تفاهم نامه همکاری بین آموزش و پرورش و حوزه علمیه کرمان

مهمترین استخدامی های فارس و شیراز - هفته 27 ام

مهمترین استخدامی های اصفهان - هفته 27 ام

مهمترین استخدامی های زنجان - هفته 27 ام

مهمترین استخدامی های قم - هفته 27 ام

مهمترین استخدامی های قزوین - هفته 27 ام

مهمترین استخدامی های خراسان رضوی و مشهد - هفته 27 ام

واکنش شهریاری به دریافت 1500 واکسن آنفولانزا توسط مجلس: مجلس یازدهم را انقلابی نمی دانم

مفسدان اقتصادی راه فرار ندارد/هیئت داوری مسئول تعیین تکلیف کشت و صنعت مغان

رضا خان بابایی برگزاری مجمع الذاکرین اردبیل با حضور آیت الله رییسی

هشدار جمعی از پزشکان درباره روش های غیرعلمی درمان کرونا

تقویم و اوقات شرعی جمعه چهارم مهر ماه

ببینید | ماموریت های سپاه و ارتش چه تفاوت هایی دارد؟

دبیر ستاد تسهیل کشور: فعالان بخش خصوصی تا رفع مشکلات مطالبه گر باشند

نقش مدافعان سلامت در جنگ تحمیلی/لباس رزم بر تن سپید جامگان

چرا زمان خستگی بی خوابی به سراغتان می آید؟

جوانان امروز مثل رزمندگان دفاع مقدس با روحیه امیدواری افتخارآفرین باشند

نماینده دشتی و تنگستان به کرونا مبتلا شد

بیش از 3300 داوطلب ورود به حرفه مهندسان در خراسان شمالی آزمون دادند

تشکیل کمیسیونی مستقل برای نظارت بر انتخابات آتی در آمریکا

ببینید | ترامپ به انتقال مسالمت آمیز قدرت تعهد نداد!

عکسی که «مهدی کوشکی» از پدرِ رزمنده اش منتشر کرد

جلوگیری از تحریف دفاع مقدس وظیفه همه ماست

حکم قضایی درباره تصمیم دولت ترامپ برای ممنوعیت تیک توک

ببینید | آمار باعث شرمساری حریرچی: روزانه 9700 تماس مزاحم با اورژانس در شرایط کرونایی!

محدود کردن دوره قضات دادگاه عالی آمریکا

اخطار مقام بلندپایه ارتش به ناوگان دریایی آمریکا: لحظه به لحظه رصد می شوید /نام فرمانده شناورها و حتی خصوصیات اخلاقی آنها را هم می دانیم

چین بار دیگر شرکت های خارجی را تهدید کرد

الجزایر در مسیر جمهوری پنجم

حفظ کلی که با رحلت امام خمینی(ره) به سرانجام نرسید/ حاج آقا ابوترابی؛ محور وحدت در اردوگاه

شهدایی که مفتخر به دریافت درجه از مقام معظم رهبری شدند

رقابت کریدور شمال_جنوب با «کمربند_جاده» چین/ جایگاه ممتاز ایران در دو پروژه

ببینید | نخستین ویدئوی جدید از رهگیری ناوگان آمریکایی توسط پهپاد ایرانی در خلیج فارس

حدیث روز | توصیه ای از امام حسن مجتبی (ع)

سفارش به فرستادن هزار مرتبه صلوات در جمعه های انتظار

اطمینان رهبر اکثریت مجلس سنا به رای دهنگان آمریکایی: انتقال قدرت مسالمت آمیز است

مهدویت و عاشورا؛ پشتوانه های دفاع مقدس

پولیتیکو: کاخ سفید برنامه هایی برای خروج احتمالی ترامپ از قدرت آماده کرده است

پاسخ به شبهات فعالیت chr(034)سمن سراهاchr(034) در تهران

رای الکترال و حقی که از مردم آمریکا در انتخاب رییس جمهور ضایع می شود

شرح و تفسیر خطبه 81 نهج البلاغه

واکنش شدید جمهوری خواهان به اظهارات جنجالی ترامپ

توبه نکردن از 5 گناه سایر اعمال قبول نمی شود

پوشش بیمه ای خدمات توانبخشی به کجا رسید؟

ایرانی ها چقدر اخبار انتخابات آمریکا راپیگیری می کنند؟

صادرکنندگان متخلف به قوه قضاییه معرفی شدند

پوشش بیمه ای خدمات توانبخشی به کجا رسید؟

ساخت 5000 متر مربع در انبارالوم گلستان توسط موسسه مسکن و عمران اجتماعی بسیج

دفاع شورای امنیت ملی ترکیه از حضور اکتشافی در شرق مدیترانه

شناسایی 500 هزار خانواده نیازمندِ ناشی از کرونا

مهمترین خبرهای حقوقی در هفته ای که سپری شد

«نفیسه روشن» از نمایی نزدیک/ عکس

باید مسئله تولید رونق پیدا کند

قمی: حاکم شدن عدالت در جامعه مردم را به انتخابات متمایل می کند

مهمترین خبرهای حقوقی در هفته ای که سپری شد

قمی: حاکم شدن عدالت در جامعه مردم را به انتخابات متمایل می کند

برنامه ریزی های فرهنگی بر مبنای پیوند خانه، مدرسه و مسجد باشند

همه آحاد مردم قدردان زحمات پزشکان و پرستاران هستند

جنگ امروز شناخت محور است / حفظ هسته دین؛ رسالت معلمان

مراسم شهادت امام حسن مجتبی (ع) در حرم مطهر شاهچراغ‎(ع)

اثبات حقانیت نظام به کارآمدی و عمل است / بسیج تقویت کننده است نه جایگزین

برگه آراء انتخاباتی با نام ترامپ، در سطل زباله پیدا شد

ثبت ملی مزار و خانه پدری سردار شهید سلیمانی

نگاه الهیاتی به مسئلهٔ شر

برگه آراء انتخاباتی با نام من را به داخل سطل زباله می اندازند

شرایط زندگی یهودیان ایران بهتر از 50 سال پیش شده است / برگزاری مراسم آغاز سال نو یهودیان در اصفهان +تصاویر  

دریادار تنگسیری خبر داد: نیروی دریایی سپاه به شناورهای اقیانوس پیما مجهز می شود

تست کرونای نماینده دشتی و تنگستان مثبت شد

پلوسی: ترامپ خودش می داند دیوانه است!

راز تغییر نظر یکباره قالیباف درباره «طرح گشایش اقتصادی»

راز تغییر نظر یکباره قالیباف درباره «طرح گشایش اقتصادی»