مطالب مرتبط:
کنکوری ها در برزخ
14هشتگ اول توییتر فارسی، کنکوری شد!
توضیح وزیر بهداشت درباره تصمیم کنکوری ستاد ملی کرونا
توضیح وزیر بهداشت درباره تصمیم کنکوری ستاد ملی کرونا
توضیح وزیر بهداشت درباره تصمیم کنکوری ستاد ملی کرونا
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 23 مرداد 1399 ساعت 06:202020-08-13سياسي

کنکوری ها در برزخ


پس از کش وقوس های فراوان چند هفته ای، بالاخره خبر آمد که تصمیم نهایی برای اجرای کنکور به روز 31 مرداد تعلق گرفته است، ساعتی بعد، اما وزیر بهداشت به عنوان رییس ستاد مقابله با کرونا اعلام می کند که اجازه برگزاری کنکور را نخواهد داد! حتی برخی .

- آفتاب نیوز : " پس از کش وقوس های فراوان چند هفته ای، بالاخره خبر آمد که تصمیم نهایی برای اجرای کنکور به روز 31 مرداد تعلق گرفته است، ساعتی بعد، اما وزیر بهداشت به عنوان رییس ستاد مقابله با کرونا اعلام می کند که اجازه برگزاری کنکور را نخواهد داد! حتی برخی نمایندگان پیگیر در این زمینه هم همان زمان توییت زدند و خبر دادند که پیگیری شان نتیجه داده است! روز بعد، اما خبر دیگری منتشر می شود که تکذیب تعویق کنکور را شامل می شود و مسئولین اعلام می کنندکه کنکور در همان زمان مقرر برگزار خواهد شد! اینکه کنکور باید با تاخیر برگزار می شد یا موعد مقرر از پیش تعیین شده بهترین زمان برای اجرای آن بود، مسئله ای تخصصی است که قاعدتاً باید ستاد ملی مبارزه با کرونا در مشورت با سازمان سنجش و سایر نهاد های مرتبط تعیین تکلیف می کرد.

فارغ از این که برگزاری کنکور به صلاح است یا نه، موضوعی که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که اخبار ضد و نقیض در خصوص برگزاری کنکور تا چه ابعاد روان کنکوری ها را به هم می ریزد و آسیب روانی به آن ها وارد می سازد! کارشناسان بر این اعتقادند که عدم توانایی مسئولین در تصمیم گیری بدون شک تبعات جبران ناپذیری برای داوطلبان به همراه خواهد داشت، اما سوال اینجاست که چه کسی قرار است پاسخگوی این تبعات باشد؟ عدم هماهنگی در اخذ تصمیمات همین دو هفته پیش بود که خبر هایی از برگزاری جلساتی میان مسئولان وزارت علوم و سازمان سنجش آموزش کشور به عنوان متولیان برگزاری کنکور به همراه برخی نمایندگان و روسای کمسیون های بهداشت و آموزش مجلس شورای اسلامی به گوش رسید.

گفته می شد در این جلسات قرار است تصمیم گیری نهایی در خصوص برگزاری کنکور گرفته شود و در واقع کنکوریان را از این برزخ نجات دهند.

در نهایت وزیر بهداشت به عنوان رییس ستاد مقابله با کرونا ضمن تاکید بر موضع برگزاری آزمون ها در تاریخ مقرر، گفت: مقرر شده است که با توانمندی و قدرت، کنکور سراسری در تاریخ مقرر یعنی 31 مرداد برگزار شود که هم داوطلبان و خانواده های آن ها از اضطراب بیرون بیایند و هم اینکه تکلیف برگزار کنندگان کنکور روشن و مشخص شود.

پروتکل های بهداشتی برگزاری کنکور را سخت گیرانه تر از آزمون دکتری که برگزار شد انجام میدهیم و نهایتا با سخت گیری بیشتر در سه مرحله نقل و انتقال داوطلبان به حوزه های امتحانی، داخل حوزه های امتحانی و هنگام خروج از حوزه و بازگشت به منزل پروتکل ها را سخت گیرانه تر دنبال می کنیم.

این در حالی است که استارت برگزاری آزمون ها با اجرای آزمون دکتری تخصصی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در 9 مرداد ماه جاری زده شده بود و در فاصله یک هفته، سه آزمون مهم یعنی دکتری تخصصی وزارت بهداشت ، کارشناسی ارشد سال 99 و چهل و هفتمین آزمون پذیرش دستیار تخصصی پزشکی نیز با رعایت پروتکل های بهداشتی که از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام شده بود، برگزار شدند به طوریکه پس از پایان هر آزمون مسئولان وزارت بهداشت نمره قبولی بیش از 90 درصدی به نحوه اجرای این پروتکل ها می دادند! این در حالی است که برخی کارشناسان نمره قبولی مسئولان مذکور در نحوه اجرای پروتکل های بهداشتی را مردود اعلام کرده و حتی در برخی از موارد تا صفر هم پایین آورده بودند! حالا و پس از آن نمره های درخشان، درست زمانی که تنها حدود یک هفته به برگزاری کنکور به عنوان مهم ترین و سرنوشت ساز ترین آزمون ورودی دانشگاه ها باقی مانده است در کمال ناباوری دوشنبه شب وزیر بهداشت با انتشار پست اینستاگرامی خبر از تعویق مجدد کنکور می دهد و اعلام می کند: وزیر علوم و رییس سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کردند که اجرای پروتکل های سختگیرانه در این زمان کوتاه امکان پذیر نیست مگر اینکه دستورالعمل ها برای برگزاری آزمون های سراسری تغییر کند.

در این جلسه اعلام کردم به عنوان وزیر بهداشت و متولی سلامت این کشور، قطعا سلامت فرزندانمان اولویت اول است و از این پروتکل های سختگیرانه کوتاه نخواهیم آمد که رییس کمیسیون های آموزش و بهداشت مجلس در این زمینه همراه و موافق بودند.

به مسئولان برگزاری کنکور اعلام کردم اگر نمی توانید این دستورالعمل ها را به درستی اعمال کنید با برگزاری کنکور در این تاریخ مخالفم و تاکید می کنم که کنکور در زمانی دیگر برگزار شود.

تاکید می کنم کنکور را به زمانی موکول کنید که می توانید از لحاظ فضا و امکانات تمام ضوابط و دستورالعمل های ابلاغی وزارت بهداشت را فراهم کنید.

البته پیشنهاد وزارت علوم تعویق یک ماهه برگزاری کنکور بود که در ستاد ملی مقابله با کرونا بررسی می شود.

در ادامه رییس سازمان سنجش آموزش کشور نیز در مصاحبه با ایسنا ابلاغ پروتکل های جدید بهداشتی از سوی وزارت بهداشت در مدت زمان چند روز باقی مانده به کنکور را علت موافقت با برگزاری این آزمون در موعد مقرر دانست و گفت: طی چند روز گذشته پروتکل های بهداشتی تغییر کرد و وزارت بهداشت برای برگزاری کنکور سراسری دو شرط گذاشت.

این در حالی بود که سازمان سنجش بسته بندی سوالات کنکور را تمام کرده است و در مرحله ارسال آن به استان ها و شهر های محل برگزاری کنکور براساس پروتکل های کارشناسی ارشد بود.

اولین شرط وزارت بهداشت این بود که فاصله صندلی ها باید به دو متر افزایش یابد که امکان فراهم کردن فضا با این شرایط برای ما مقدور نبود.

شرط دوم وزارت بهداشت این بود که در استان های گرمسیری سالن ها باید سطح اشغال 20 درصدی داشته باشند، که این مورد نیز با توجه به ظرفیت مراکز برگزاری کنکور برای ما مقدور نبود.

نظر سازمان سنجش این بود که اگر پروتکل های بهداشتی همان پروتکل های آزمون ارشد که سوالات کنکور نیز براساس آن بسته بندی شده است، باشد و امکان فاصله گذاری تا دو متری بین صندلی ها تا حد مقدور فراهم باشد، امکان برگزاری کنکور وجود دارد که وزیر بهداشت با این امر موافقت نکرد.

خدایی ادامه داد: در صورتی که می خواستیم موارد مورد نظر وزارت بهداشت را اجرایی کنیم، اتفاقی می افتاد که خط قرمز ما بود و آن این بود که حتی در صورت تامین فضای کافی و ایجاد فاصله دو متری بین داوطلبان باید سوالات کنکور به 390 شهر ارسال می شد و در آنجا بر اساس فاصله گذاری جدید پلمب سوالات باز می شد و دفترچه ها مجددا مرتب می شدند که در این صورت احتمال لو رفتن سوالات کنکور افزایش می یافت.

در این شرایط سازمان سنجش نمی تواند از معیار های خود کوتاه بیاید؛ بنابراین درخواست کردیم یا پروتکل های کنکور سراسری هم مانند آزمون ارشد باشد یا سازمان سنجش با شرایط جدید وزارت بهداشت نمی تواند کنکور را در موعد مقرر برگزار کند و این موضوع طی نامه ای به استحضار دکتر غلامی وزیر علوم نیز رسید و اعلام کردم که حفاظت آزمون و لو رفتن سوالات را تضمین نمی کنم؛ لذا پیشنهاد کردیم آزمون سراسری با این وضعیت قابل برگزاری نیست و باید به تعویق بیفتد.

این در حالی است که سه شنبه شب ماجرا کاملا تغییر پیدا کرد و به یکباره اعلام شد کنکور در موعد مقرر برگزار خواهد شد! گویا ستاد مقابله با کرونا پیشنهاد تعویق برگزاری کنکور سراسری را تصویب نکرده است و بر این اساس کنکور در موعد مقرر قبلی و بدون تغییر برگزار می شود.

بر اساس بیانیه مشترک وزرای علوم، تحقیقات وفناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اعضای ستاد با هر گونه تغییر در زمان برگزاری کنکور سراسری مخالفت کردند.

در بیانیه مشترک وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آمده است: پیرو نیاز به زمان بیشتر جهت برگزاری آزمون سراسری توسط مجریان آزمون به نیت یافتن فضای مناسب برای برگزاری منطبق با پروتکل های سختگیرانه و مشروط به تایید تغییر تاریخ در ستاد ملی مدیریت کرونا، از آنجا که این تغییر به دلایل متعدد مورد تایید ستاد قرار نگرفت، مقرر شد با همکاری استانداران محترم، مراکز آموزشی، فرهنگی، ورزشی، نظامی و انتظامی، کمبود فضا ها و تجهیزات مورد نیاز جهت اعمال و اجرای پروتکل ها مهیا و آزمون سراسری در تاریخ مصوب قبلی ستاد ملی مدیریت کرونا (در روز های 29- 30 و 31 مرداد و یکم شهریور ماه) برگزار گردد.

اعتراض داوطلبان کنکور اخبار ضد و نقیض در خصوص کنکور با واکنش ها و حواشی بسیاری همراه بود و خیلی از کنکوری ها به این نحوه اطلاع رسانی اعتراض کردند.

اعتراض ها در فضای مجازی به شدت بالا گرفت.

یکی از کاربران در این خصوص نوشته است: استرس کنکور برای داوطلبان کافی است دیگر شما ها مشکل را چند برابر نکنید.

کاربر دیگری نوشته است: اگر کرونا ما را نکشد بدون شک استرسی که شما برای برگزاری کنکور به ما می دهید ما را خواهد کشت.

کاربر دیگری گفته است: تعویق زمان برگزاری کنکور یک بازی شده است.

با روح و روان دانش آموزان دارند بازی می کنند.

واقعا باید تاسف خورد.

کاربر دیگری نیز نوشته بود: من به عنوان یک داوطلب کنکور حاضر هستم به ویروس کرونا مبتلا شوم، اما زمان برگزاری این آزمون به تعویق نیفتد و نیازی به نگرانی مسئولان برای سلامتی داوطلبان نیست چرا که این نوع تصمیم گیری بیشتر از ویروس کرونا تاثیرات مخرب دارد.

کاربر دیگری نوشته: چرا این کار را با ما می کنید؟ استرس کنکور کم است که این نگرانی ها را هم به ما وارد می کنید.

این چند ماه برای من به اندازه چند سال گذشت! کاربر دیگری نوشته است: همین امروز صبح خودم را در آینه دیدم و از دیدن مو های سفیدم شوکه شدم.

کنکور امسال یکی از سخت ترین سال های کنکور است، استرس کنکور از یک طرف ناتوانی مسئولین در تصمیم گیری از طرف دیگر این روز ها سخت ترین شرایط را برای ما ساخته است.

چه کسی پیامد ها را به گردن می گیرد؟ محمد رضا نیک نژاد کارشناس اجتماعی در خصوص عوارض ناتوانی در تصمیم گیری مسئولین گفت: در جامعه ما همچنان فرهنگ آموزشی تقریبا صد ساله ای همچنان پا بر جا است به این ترتیب که کنکور آینده خیلی از جوانان کشور ما و حتی خانواده های آن ها را تعیین می کند.

به همین دلیل هم حساسیت های خیلی زیادی در رابطه با کنکور وجود دارد.

خیلی از خانواده ها همین که بچه شان به دنیا می آید برای کنکورشان برنامه ریزی می کنند.

آن وقت مسئولین این حساسیتی که در جامعه وجود دارد و فشار و نگرانی که در خصوص این آزمون سرنوشت ساز به کنکوری ها وارد می شود را با تصمیمات بدون بنیاد و غیراصولی زیر سوال می برند! این کار مسئولین چیزی جز بازی با اعصاب مردم نیست.

او تاکید کرد: فارغ از مضرات کنکور، باید به این مسئله توجه داشته باشیم که کنکور اهمیت بسیار زیادی برای خیلی ها دارد و بدون شک 30 درصد شرکت کنندگان در این آزمون کل عمر و زندگیشان را تحت تاثیر کنکور قرار داده اند آن وقت سوال من این است که مسئولانی که یک شبه تصمیم عوض می کنند و فردا چیز دیگری می گویند و هر لحظه به اسم نگرانی برای دانش آموزان، سازی برای آن ها کوک می کنند، آیا می توانند تبعات تصمیمات غیر کارشناسی و بی بنیاد خود را بگیرند؟ این که نمی شود هر کسی شب می خوابد و صبح بیدار می شود یک تصمیم بگیرد! طی سال های گذشته که کنکور در زمان مقرر خود بر گزار می شد ما با درصدی از دانش آموزانی مواجه بودیم که نگذشتن از کنکور برای آن ها بزرگترین شکست در زندگیشان بود و تبعات روحی و روانی و حتی جسمی بدی برای آن ها رقم زده بود و با این فشار روانی که حالا بر کنکوری ها وارد شده است به نظر می رسد این فشار ها افزایش یابد.

چنین برخورد هایی بدون شک با تبعات جانی و روانی زیادی همراه خواهد بود که شاید تا سال ها از ذهن افراد خارج نشود و همچنان آن ها را آزار بدهد.

کنکور باید در تاریخ مقرر خودش برگزار می شد و اصلا جا به جا نمی شد، حالا با این فرض که برای اطمینان بخشی و رعایت پروتکل های بهداشتی جا به جا شده است، الان دو ماه از زمان اصلی کنکور گذشته پس مسئولین چه کرده اند که همچنان برخی معتقدند که پروتکل های بهداشتی را نمی توانند رعایت کنند؟ این سوالی است که به نظر می رسد مسئولین باید پاسخگو باشند.

چطور مسئولین نمی توانند شرایطی را فراهم کننده که یک میلیون و هشتصد داوطلب بر سر آزمون بروند و با احتمال زیاد سلامتی از آن خارج شوند؟ با این همه باز هم تاکید می کنم پیامد های این نوع تصمیم گیری ها برای دانش آموزان به شدت نگران کننده است.

آن ها که این پروسه بسیار سنگین و استرس آور کنکور را درک کرده اند می دانند که افزوده شدن معادله ده مجهولی زمان اجرای کنکور و ده ها خبر ضدونقیض تعویق یا عدم تعویق کنکور چگونه می تواند به امنیت روانی آن ها در این روز های حساس پایانی ماراتن کنکور ضربه بزند.

ای کاش پروسه تصمیم گیری کنکور به لحاظ اطلاع رسانی بسیار بهتر از این مدیریت می شد.


کلید واژه ها: رییس ستاد مقابله با کرونا - کنکور - ستاد مقابله با کرونا - مقابله با کرونا - برگزار - وزیر بهداشت - اعلام - برگزاری - مقابله - بهداشت - تصمیم - مرداد - پیگیر - کرونا - نمایندگان - همان - رییس - زمان - هفته - ستاد - وزیر - مسئولین - پیگیری - بهترین - توییت - منتشر - دیگری - تاخیر - تکذیب - آفتاب

آخرین اخبار سرویس:
یکی از قضات دیوان عالی آمریکا درگذشت

تعبیر خواب وسایل خانه

در جواب قابلی نداشت چه بگوییم

دیدار معاون وزیر خارجه ایران با دبیرکل اوپک

مجموعه شعر درباره شهادت سردار قاسم سلیمانی

گودزیلای پرند دستگیر شد

در جواب در چه حالی چی بگیم

یکی از قضات دیوان عالی آمریکا درگذشت

شرح و تفسیر خطبه 74 نهج البلاغه

تعبیر خواب خواهر

متن در مورد شب و تنهایی

جستجوها برای کودک گمشده در دالاهو ادامه دارد

نخست وزیر جدید ژاپن کیست؟

حاج قاسم نشانه خالی نبودن زمین از حجت خداست

تکذیب شایعه اجرای حکم قطع انگشت 3 کودک

می توان از NPT خارج شد و به دنبال بمب هم نبود

تعبیر خواب پسر بچه دیگران

پایان سکوت مجلس در برابر پاس کاری اروپایی ها

مرگ یکی از 9 قاضی دیوان عالی آمریکا

مجموعه متن زیبا درباره سالگرد فوت همسر

سناتورها خواستار تحریم کل بخش مالی ایران شدند

تعبیر خواب عقاب سیاه بزرگ

متن در مورد بخشیدن اشتباه

بی توجهی شهرداری به اجرای کامل بسته محرک اقتصادی/ارائه بسته محرک 2 انداختن توپ به زمین شوراست

مرگ یکی از 9 قاضی دیوان عالی آمریکا

نشانه های انسان ریا کار چیست؟

جمعیت هلال احمر مورد وثوق مردم است

تعبیر خواب دوچرخه سواری امام صادق

تعبیر خواب کبوتر سفید

آشنایی با اعلان های صادره از سوی اینترپل

جایگاه زن در اسلام از دیدگاه رهبر انقلاب

بی توجهی شهرداری به اجرای کامل بسته محرک اقتصادی/ارائه بسته محرک 2 انداختن توپ به زمین شوراست

تعبیر خواب دست دادن (3)

عکس نوشته برای تبریک تولد اسم عطیه

سناتورهای آمریکا خواستار تحریم کل بخش های مالی ایران شدند

با تعبیر خواب آدم فضایی بیشتر آشنا شوید

یادواره شهدای رسانه اندیمشک برگزار می شود

آغاز پایلوت نسخه نویسی الکترونیک از اول مهر برای بیمه شدگان نیروهای مسلح

عبدی: ونگر سؤالات را کلی جواب می داد

تکلیف نهاد جایگزین شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان بزودی روشن تر می شود

تصاویر باورنکردنی از شاهزاده بلژیک

برگزاری کارگاه آموزش نقالی ویژه سوگواره «چرخ دل» در مازندران

تعبیر خواب صدف

متن زیبا برای آرزوی خوشبختی عروس و داماد

تکلیف نهاد جایگزین شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان بزودی روشن تر می شود

بررسی تحولات حوزه انرژی محور دیدار بهاروند با دبیرکل اوپک

مقام سازمان ملل: فعال کردن تحریم های ایران یک ژست تو خالی از سوی آمریکا است

تعبیر خواب شتر سفید

تعبیر خواب شنیدن صدای رعد و برق

عکس نوشته برای تبریک تولد اسم احمد

عذرخواهی مدیرعامل شرکت عمران پرند از مردم/ تمام واحدهای مسکن مهر تا پایان سال تحویل داده می شود

احمدی نژاد بازیچه دست مجری رسانه فارسی زبان؟! ‏/کرونا، پوششی برای ناکارآمدی مدیران! / ‏ماشه آمریکا و واکنش ایران

سؤال نمایندگان از وزرای نفت و آموزش وپرورش در دستورکار صحن علنی هفته آینده مجلس

آشنایی با آقازاده های خرابکار و منشوری ایران + عنوان خلاف

نقره کار: برخورد با کنشگر خیر عمومی نباید آلوده به دیدگاه امنیتی شود

مقتدایی به کرونا مبتلا شد

نقره کار: برخورد با کنشگر خیر عمومی نباید آلوده به دیدگاه امنیتی شود

چگونه سرماخوردگی، آنفولانزا و کرونا را از یکدیگر تشخیص دهیم؟

شبکه اصفهان و تجربه دوباره یک ضرورت/ اکسیر حیات بخشی به نام تعامل رسانه ای

عکس نوشته برای تبریک تولد اسم پویا

دلیل نام گذاری شاهچراغ (ع)

کنایه معنادار حسام الدین آشنا به مصاحبه جنجالی احمدی نژاد با رادیو فردا

آفریقای جنوبی باز هم گزارش نشریه آمریکایی علیه ایران را تکذیب کرد

برخی افراد در حاکمیت به دنبال ناامید کردن مردم هستند

تعبیر خواب شنیدن صدای رعد و برق

قوه قضاییه قطع انگشت 3 کودک به جرم سرقت را تکذیب کرد

اجرای حکم قطع انگشت دست 3 کودک در ارومیه تکذیب شد

واکنش آذری جهرمی به سورپرایز شنبه و یکشنبه روحانی | علت تبریک روحانی مشخص شد؟

دعوت به مناظره؛ با جانِ فرزندان مان بازی نکنیم

تعبیر خواب تگرگ

شهدا دلیلی بر عمل به وعده خداوند هستند

دعوت به مناظره؛ با جان فرزندانمان بازی نکنیم

دیدار مدیر و معاونان حوزه علمیه خوزستان با مدیرکل موقوفات حوزه های علمیه

شهدا دلیلی بر عمل به وعده خداوند هستند

سناتورهای آمریکا خواستار تحریم کل بخش مالی ایران شدند

تنها نقد داریوش پیرنیاکان از عملکرد خانه موسیقی

تعبیر خواب صدای وحشتناک از آسمان

تنها نقد داریوش پیرنیاکان از عملکرد خانه موسیقی

قطع انگشت دست سه کودک به جرم سرقت، خبری که تکذیب شد

قوه قضاییه قطع انگشت سه کودک به جرم سرقت را تکذیب کرد

انتخابات آمریکا| رأی گیری زودهنگام در چند ایالت آغاز شد

طرح واگذاری مهدهای کودک به آموزش و پرورش در مجلس/ چرا کنکور از سال 87 تاکنون حذف نشده است؟

تعبیر خواب کوتاه بودن عمر

شرکت کنندگان در مسابقات قرآن برای هدف متعالی تر تربیت شوند

فعلِ »توانستن«، وجه امر ندارد

دوسالانه های ملی سرامیک جریان سازند

رییس جمهور مستقر را باید هم نظارت کرد هم حمایت

1400 تخت بیمارستانی به ظرفیت های درمانی 7 استان اضافه شد

بهنام بانی: آدم حساسی نباشید / عکس

هشدار اف بی آی در مورد مداخله خارجی در انتخابات 2020

رعایت حجاب »الزام« است یا نیست

ماشه خـــالی

متن زیبا در مورد اصالت و ریشه

برجام برای مردم و امنیت ملی

دعوت به مناظره؛ با جان فرزندانمان بازی نکنیم

تعبیر خواب عروسی دوستم چیست

تعبیر خواب ماهی یخ زده در یخچال

ناراحتی مردم از بی عدالتی ها و فاصله طبقاتی

جهنمی به نام «لایکی».../ «لایکی» چه بر سر نوجوانان می آورد؟!

مطالعات بافت های تاریخی شهرهای خرم آباد و بروجرد انجام می شود

کنکوری ها در برزخ

کنکوری ها در برزخ