مطالب مرتبط:
اقدامات دشمن علیه نظام جمهوری اسلامی در سال های اخیر ناکام مانده است
اقتدار و سربلندی جمهوری اسلامی برگرفته از روحیه مقاومت ملت است
نایب رییس مجلس ایران: مذاکره با آمریکا، خط قرمز جمهوری اسلامی ایران است
اقتدار و سربلندی جمهوری اسلامی برگرفته از روحیه مقاومت ملت
اجمالی |اقتدار و سربلندی جمهوری اسلامی برگرفته از روحیه ایثار ملت است
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 مرداد 1399 ساعت 15:302020-08-12بين الملل

جمهوری اسلامی بحرین را شوهر داد!


اگر بحرین در دوران جنگ تحمیلی و حاکمیت نظام جمهوری اسلامی ایران، از کشورمان جدا می شد، رسانه های غربی و فارسی زبان این اتفاق را به عنوان یک خیانت بزرگ در تاریخ ثبت می کردند؛ - مجله فارس پلاس؛ 29 فروردین سال 1367 ارتش بعث عراق توانست با یک حمله برق آسا و طی چند ساعت منطقه فاو را که در تصرف رزمندگان ایرانی بود، بازپس بگیرد.

عراق همچنین طی روزهای بعد توانست به شلمچه و جزایر مجنون حمله کند و نیروهای ایرانی را از آن مناطق بیرون براند.

فاو، شلمچه و جزایر مجنون جزو خاک عراق بود و رزمندگان ایرانی در عملیات های والفجر هشت، کربلای 5 و خیبر طی سال های 62 تا 65 توانستند این مناطق را به تصرف خود درآورند.

در واقع عراق که آمده بود بخش هایی از ایران را جدا کند، با مقاومت مردم و نیروهای مسلح ایران روبرو شد.

در نتیجه صدام به اهداف خود دست پیدا نکرد و در مقابل، ایران در راستای سیاست تنبیه متجاوز و برای اینکه حقوقش توسط سازمان های جهانی و شورای امنیت سازمان ملل به رسمیت شناخته شود، بخش هایی از خاک کشور عراق را به تصرف درآورد؛ اما ارتش عراق در میانه سال 1366 با پشتیبانی های مالی و سیاسی که از سوی شوروی و کشورهای غربی و عربی شد، از لاک دفاعی بیرون آمد و همچون ابتدای جنگ حالت تهاجمی به خود گرفت.

در نتیجه در ماه های نخست سال 67 توانست آن مناطقی را که ایران به تصرف خود درآورده بود، بازپس بگیرد.

در خصوص چرایی سقوط فاو، شلمچه و جزایر مجنون دلایل بسیاری مطرح و بحث های مختلفی بین پژوهشگران تاریخ جنگ ایران و عراق درگرفته است که مورد بحث این گزارش نیست؛ اما این موضوع در سال های گذشته مورد استفاده سیاسی رسانه های فارسی زبان و برخی افراد سیاسی در داخل کشور قرار گرفته است.

آنان برخلاف یافته های پژوهشگران تاریخ جنگ، کوتاهی و کم کاری فرماندهان را به عنوان دلیل اصلی سقوط این مناطق برجسته کرده اند.

اینکه آنان با متهم کردن فرماندهان جنگ چه هدفی را دنبال می کنند، بماند، اما همواره ادعا می کنند که قرار بود برخی از فرماندهان جنگ اعدام شوند.

در حالی که این ادعا از اساس کذب است و تاکنون هیچ سند تاریخی برای ادعای خود ارائه نکرده اند.

این ادعا چند ماه پیش هم توسط سعید حجاریان تکرار شد که البته با واکنش مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس روبرو شد.

او در یادداشتی نوشت: در جنگ ایران و عراق، در همان روزهای نخست ضعف های بعضی از فرماندهان جنگ مشهود بود اما علاج را به بعد موکول کردیم تا حدی که در خاتمه جنگ گفته شد، بنا بود عده ای از فرماندهان سپاه محاکمه و مجازات شوند.

این حملات رسانه ای در حالی صورت می گیرد که ایران در پایان جنگ، آن مناطقی را که متعلق به خودش نبود و از کشور عراق در اختیار داشت، از دست داد.

حال اگر منطقه ای از ایران در پایان جنگ از دست می رفت و یا اینکه اصلاً بحرین به جای اینکه در دوران رژیم پهلوی و در شرایط صلح از ایران جدا شود، در دوران جنگ تحمیلی و در دوران حاکمیت نظام جمهوری اسلامی ایران تجزیه می شد، این رسانه ها و جریان های سیاسی چه واکنشی نشان می دادند؟  سوژه ای برای حملات رسانه ای و آشوب آن چیزی که مسلم است، رسانه های فارسی زبان و بیگانه گاه و بی گاه، بی مناسبت و بامناسبت، به این موضوع می پرداختند و حملات و هجمه هایی که اکنون در بحث پایان جنگ علیه ایران مطرح می شود، ده برابر و بلکه صد برابر می شد.

رسانه های فارسی زبان جنگی را که ایران در آن به پیروزی رسید و شورای امنیت، عراق را به عنوان آغازگر جنگ معرفی کرد، به عنوان یک دفاع با اشتباهات محاسباتی فراوان قلمداد و ایران را عامل آغاز جنگ معرفی می کنند.

حال اگر ایران در این جنگ شکست می خورد و سرزمینی از آن جدا می شد، چه هیاهویی راه می انداختند؟ بدون شک به یک سوژه رسانه ای دست پیدا می کردند که با استفاده از انواع تاکتیک های جنگ روانی و رسانه ای می توانستند سال ها از آن بهره برداری کنند.

این موضوع می توانست به راحتی در ایجاد آشوب ها و ناامنی های اجتماعی به عنوان یک محرک مورد استفاده رسانه ها و دشمنان قرار بگیرد و اصلاً خود این موضوع می توانست یک آشوب و ناامنی مستمر و تکرارپذیر برای نظام جمهوری اسلامی ایران به وجود بیاورد.

بدین صورت که هرساله در سالروز جدایی بحرین از ایران، تجمعی در شهرهای ایران انجام می گرفت و به رفتارهای تند و خشنِ خارج از قاعده هر تجمع و اعتراضی کشیده می شد.

 بهانه ای برای تسویه حساب های سیاسی در داخل کشور نیز قطعاً همان افرادی که امروز موضوع جنگ را دستاویز تسویه حساب های سیاسی قرار داده اند، تهاجمات بیشتری نسبت به فرماندهان سابق جنگ که امروز وارد عرصه سیاست شده اند، وارد می کردند و به آنان برچسب هایی همچون وطن فروش و بی غیرت می زدند و سعی می کردند با همین برچسب ها حریف سیاسی خود را از میدان رقابت و یا حتی از میدان سیاست برای همیشه به در کنند.

آنان از موضوعاتی همچون عملیات کربلای چهار و پایان جنگ بارها و به روش های گوناگون برای تسویه حساب سیاسی استفاده کرده اند و فضایی را به وجود آورده اند که اجازه نمی دهند، موضوع عملیات کربلای چهار در یک نشست کارشناسانه و در فضای علمی و دانشگاهی بحث و بررسی شود.

آنان صرفاً این اتهام را مطرح می کنند که فرماندهان با علم به لو رفتن عملیات، دستور به آغاز آن دادند، در حالی که بر اساس اسناد منتشر شده و گفته های فرماندهانی همچون سردار شهید قاسم سلیمانی، در تمامی عملیات ها همواره سطحی از لورفتگی وجود داشته و در آن عملیات فرماندهان علم و یقین به لو رفتن عملیات نداشتند.

آسیب بزرگ اجتماعی و فرهنگی اما مهمتر از همه اینکه اگر بحرین در دوران جنگ تحمیلی از ایران جدا می شد، با عملیات های رسانه ای و موضع گیری های سیاسی، مفهوم قداست از دفاع همه جانبه مردم ایران زدوده می شد.

قداست زدایی از دفاع مقدس به معنای رنگ باختن مفاهیم اجتماعی مهمی مانند ایثار و از خودگذشتگی در جامعه ایران است.

آن وقت گرامی داشتن یاد و خاطره شهدا به فراموشی سپرده می شد.

وقتی که شهدا و خانواده های آنان فراموش شوند، علاوه بر اینکه ممکن است برخی از آن خانواده ها دچار سرخوردگی و پشیمانی شوند، دیگر کمتر خانواده ای حاضر است، فرزند خود را برای دفاع از مرزهای میهن و آرمان های انقلاب اسلامی آماده سازد، به عضویت بسیج و نیروهای مسلح درآورد و در نبردهایی همچون نبرد با داعش و تکفیری ها، روانه میدان جنگ کند.

    در واقع آن هدفی که برخی سیاسیون در دوران اصلاحات داشتند و می خواستند مفاهیمی همچون دفاع و ایثار را به موزه ها و فراموشی بسپرند، به راحتی محقق می شد.

کاهش توان نظامی بدین ترتیب اگر بحرین در دوران جنگ تحمیلی از ایران جدا می شد، علاوه بر اینکه ایران بدنه قدرت نظامی خود را که متکی بر نیروی انسانی مومن و فداکار است، از دست می داد، برای توسعه توان نظامی خود با موانع و مشکلات بسیاری روبرو می شد.

در شرایطی که ایران با پیروزی از جنگ با عراق بیرون آمد و با تکیه بر توسعه توان موشکی توانست به قدرت بازدارندگی دست یابد، برخی افراد موثر و برجسته در داخل کشور مطرح می کردند که امروز عصر گفتمان هاست و عصر موشک نیست.

یا اینکه می گفتند باید مانند آلمان و ژاپن، توسعه نظامی را کنار گذاشت.

از این رو همین افراد مدام بر طبل مذاکره با آمریکا می کوبیدند و مدام با آمریکا مذاکره می کردند، مانع از توسعه قدرت نظامی و غیرنظامی ایران می شدند و در نتیجه برای همیشه سایه جنگ را بر سر کشور نگه می داشتند و چه بسا تاکنون جنگ هایی علاوه بر جنگ ایران و عراق به مردم ایران تحمیل شده بود.

دیگر خبری از محور مقاومت نبود در ادامه آن پیامدهایی که ذکر شد، اگر بحرین در دوران جنگ تحمیلی از ایران جدا می شد، احتمالاً دیگر امروز خبری از محور مقاومت، نفوذ منطقه ای ایران و ایستادگی در برابر توسعه طلبی و تجاوزگری رژیم صهیونیستی نبود؛ چرا که هم توان نظامی ایران کاهش یافته بود و هم مردم در اثر عملیات های رسانه ای و سیاسی مانع از نفوذ ایران در منطقه می شدند.

عده ای که پیروزی های ایران در محور مقاومت جلوی چشم هایشان بود و معترف بودند که ایران در منطقه نفوذ سیاسی دارد، در سال 88 شعار نه غزه، نه لبنان"، جانم فدای ایران را سر دادند.

حال اگر بحرین در دوران جنگ تحمیلی از ایران جدا شده بود، آنان شعارهای تندتری سر می دادند و می گفتند شما که جرات نداشتید در دوران جنگ از یک جزیره بزرگ ایرانی دفاع کنید، چگونه می خواهید امروز از مردم دیگر کشورها حمایت کنید؟ در واقع هر آن چیزی که امروز آمریکا و ترامپ با مذاکره، فشار اقتصادی و یا هر چیز دیگر به دنبال تحمیل آن به مردم است، با جدایی بحرین از ایران در دوران جنگ تحمیلی خود به خود اتفاق می افتاد.

یعنی هم توان موشکی و نظامی ایران محدود می شد.

هم نفوذ منطقه ای ایران کاهش پیدا می کرد و در نتیجه همه چیز برای تحمیل یک جنگ تمام عیار علیه ایران آماده می شد.

به هر حال اگر بحرین در دوران جنگ تحمیلی از ایران جدا می شد، چنین پیامدهای هولناکی برای کشورمان به دنبال داشت و قطعاً رسانه ها آن را به عنوان یک توطئه و خیانت بزرگ و نابخشودنی نظام جمهوری اسلامی در حق ایران در تاریخ ثبت می کردند، اما جالب اینجاست که رسانه های فارسی زبان در قبال این خیانتی که رژیم پهلوی و محمدرضاشاه با حمایت انگلیسی ها انجام داده، سکوت کرده و در مقابل در برابر ادعای پوچی یعنی واگذاری امتیاز جزیره کیش به چین که از اساس صحت ندارد، هیاهو و جار و جنجال به راه انداخته اند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: ایران - جمهوری اسلامی - ایرانی - نظام جمهوری اسلامی - رزمندگان - عراق - دوران جنگ تحمیلی - اسلامی - جمهوری - نیروهای مسلح - بحرین - مجنون - مناطق - شلمچه - جزایر - جنگ تحمیلی - دوران جنگ - فارس - حمله - تصرف - کشورمان - کربلای 5 - مقاومت - کربلای - عملیات - حاکمیت - بیرون - بازپس - منطقه - فارسی

آخرین اخبار سرویس:
ماکرون: به زودی با رهبر مخالفان دولت بلاروس دیدار می کنم

حمله ناگهانی کروکودیل گرسنه به گراز +ویدئو

ماکرون: به زودی با رهبر مخالفان دولت بلاروس دیدار می کنم

واکنش سازمان ملل به ادعاها درباره دخالت های خارجی در تنش های قره باغ

واکنش سازمان ملل به ادعاها درباره دخالت ترکیه در تنش های قره باغ

ترامپ قطع کامل ارتباط اقتصاد ایران با جهان را بررسی می کند

گفتگوی گوترش با رییس جمهوری آذربایجان و نخست وزیر ارمنستان

جانز هاپکینز: تلفات جهانی کرونا از یک میلیون نفر عبور کرد

پیشتازی 6درصدی بایدن در یک نظرسنجی ملی

تانکر حامل سوخت ایران وارد آب های ونزوئلا شد

تصویر جالب از مسجد «شناور» در دریای سرخ

خبرنگاران شانس اول دریافت صلح نوبل معرفی شدند

ساف خواستار استعفای فوری دبیرکل اتحادیه عرب شد

گفت وگوی وزرای خارجه آمریکا و عربستان درباره توافق سازش

ساف خواستار استعفای فوری دبیرکل اتحادیه عرب شد

دبیرکل اتحادیه عرب سریعاً استعفا کند

اینفوگرافیک| سابقه هایی از بدعهدی های آمریکا

ماکرون: برای صلح در اروپا، باید با روسیه گفت وگو کنیم

وقتی «رامبد جوان» رویاهایش را از دست نداده است/ عکس

مصطفی الکاظمی: عراق با چالشی جدی به نام سلاح بی ضابطه روبروست

پیشنهاد کویت برای مذاکره با ایران و خوش رقصی اعراب برای رژیم صهیونیستی

گفت وگوی پامپئو با همتای سعودی درباره توافق های سازش

نوری المالکی خواستار مجازات عاملان حمله راکتی به رضوانیه بغداد شد

گفت وگوی پامپئو با همتای عربستانی درباره توافق های سازش

حشدالشعبی حمله تروریست های داعش به صلاح الدین را دفع کرد

اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا چگونه خواهد بود؟

خبرنگاران، بخت اصلی نوبل صلح 2020

مصطفی الکاظمی: عراق با چالشی جدی به نام سلاح بی ضابطه روبروست

اقتصاددان مقیم آمریکا:بدون تحریم،13 هزار ایرانی زنده می ماندند

بلومبرگ: دولت ترامپ تحریم کل نظام مالی ایران را در دست بررسی دارد

خبرنگاران، بخت اصلی نوبل صلح 2020

نگرانی پمپئو از تداوم اختلاف کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس

نوری المالکی خواستار مجازات عاملان حمله راکتی به رضوانیه بغداد شد

سفارت آمریکا در بغداد همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد

دبیرکل اتحادیه عرب بلافاصله استعفا دهد

سفارت آمریکا در بغداد همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد

ادعای تازه ترامپ درباره واکسن کرونا

واکنش سیدعمارحکیم به حملات موشکی به بغداد

نظرسنجی | فاصله 5 درصدی بایدن با ترامپ، پیش از مناظره اول

دبیر کل النجباء: شیطان بزرگ درصدد فتنه انگیزی در عراق است

گوگل چند ساله شد؟

پیشتازی بایدن در جدیدترین نتایج نظرسنجی ها

شفاف سازی سعادتمند از ماجرای مذاکرات او با استراماچونی

پاسخ محکم نماینده لبنان به گزافه گویی رژیم صهیونیستی علیه حزب الله

آمریکا در تدارک خروج دیپلمات هایش از عراق است

ادعای وزارت خارجه ارمنستان درباره اعزام شبه نظامی توسط ترکیه به قره باغ

پاپ فرانسیس از دیدار با وزیر خارجه آمریکا امتناع کرد

پاپ فرانسیس از دیدار با پمپئو امتناع کرد

اردوغان و امیر قطر درباره روابط راهبردی دوجانبه گفت وگو کردند

ناتو: امیدواریم گفت وگوی ترکیه و یونان باعث حل اختلافات شود

پاپ فرانسیس با پمپئو ملاقات نخواهد کرد

پیام سنگین ظریف به آمریکا

ترکیه برای 6 شهروند سعودی دیگر در ارتباط با پرونده خاشقجی کیفرخواست صادر کرد

بررسی همکاری نظامی در دیدار وزیر دفاع ایتالیا با نخست وزیر عراق

ساف: دبیرکل اتحادیه عرب فوراََ استعفا کند

لیر ترکیه در کمترین سطح خود

شورای امنیت درباره قره باغ نشست فوری برگزار می کند

روزنامه شوت| 6 ماهه آمدی، حق نداری حرف بزنی!

ابراز نگرانی جانسون از تنش های مدیترانه در گفت وگو با اردوغان

الحشد الشعبی حمله داعش در شمال عراق را دفع کرد

واکنش نیازمند به انتخاب ساکت و نویدکیا

تهران؛ محله به محله « سعادت آباد »

عریقات خواستار استعفای دبیرکل اتحادیه عرب شد

گل دوم لیورپول به آرسنال ( اندرو رابرتسون )

آتش اختلافات باکو و ایروان در قلب قفقاز

دبیر کل النجباء: شیطان بزرگ درصدد فتنه انگیزی در عراق است

افشای مالیات گریزی ترامپ

زبان تهدید آمیز امریکا علیه دولت عراق

الحشد الشعبی حمله داعش در شمال عراق را دفع کرد

تهران؛ محله به محله - « سعادت آباد »

رنگ بندی کرونا

گزیده روزنامه های 8 مهر 1399

پاسخ محکم نماینده لبنان به گزافه گویی رژیم صهیونیستی علیه حزب الله

گفتگوی تلفنی اردوغان با جانسون پیرامون درگیری های قره باغ

طرح پیشنهادی ترامپ برای تحریم بخش مالی ایران

تصاویر/ پذیرایی از زائران اربعین حسینی در مسیر کربلا

روزنامه شوت| 6 ماهه آمدی، حق نداری حرف بزنی!

اقدام تازه عربستان علیه ترکیه

تغییر رنگ جالب یک دریاچه در هند+ عکس

نیازمند: اتفاقاتی رخ داد که تاوارس به ایران برنگشت

مقام آمریکایی درباره احتمال تعطیلی سفارت این کشور در بغداد اظهارنظر نکرد

دولت ترامپ تحریم کل نظام مالی ایران را در دست بررسی دارد

رزم حسینی چشم انتظار اعتماد بهارستان/ سرگردان در جست وجوی واکسن/ تماشای جنگ از پشت بام

آزمون عدالت برای AFC/ قلیان عربی، دلیل دعوای استقلالی ها/ 6 پرسپولیسی در اولین پست اسکوچیچ

دولت ترامپ تحریم کل نظام مالی ایران را در دست بررسی دارد

لیر ترکیه در کمترین سطح خود

کلیه مرزهای کشور با عراق مسدود است

روزنامه ایران ورزشی| به سبک کریس شادی کردم

پاک آیین: ارمنستان و آذربایجان اراده ای برای حل مناقشه قره باغ ندارند

پاپ فرانسیس از دیدار با وزیر خارجه آمریکا امتناع کرد

پاپ فرانسیس از دیدار با وزیر خارجه آمریکا امتناع کرد

تعطیلی سفارت آمریکا در عراق شکستی غیرقابل تحمل برای ترامپ است/ عدم تمایل کاظمی به بازی در زمین واشنگتن

تحریم کل نظام مالی جدیدترین برنامه ترامپ علیه ایران

روزنامه خبرورزشی| 6 پرسپولیسی در اولین لیست اسکوچیچ

بایدن همچنان پیشتاز انتخابات است/اختلاف میان این دو رقیب انتخاباتی رو به کاهش است

هشدار جمهوری آذربایجان به ارمنستان: حملات را متوقف کنید

روزنامه شهرآرا ورزشی| در بنفیکا همه چیز حرفه ای است

بزرگ ترین حمله سایبری به یک شبکه خدمات بیمارستانی این کشور

ترکیه و گزینه اعزام نیرو به جمهوری آذربایجان

ترامپ و بایدن در اولین ایستگاه مناظره؛ هراس از «گل به خودی» بایدن و «بی خیالی» ترامپ!

جمهوری اسلامی بحرین را شوهر داد!

جمهوری اسلامی بحرین را شوهر داد!