مطالب مرتبط:
فیلم| نگاهی به استعفای دولت لبنان از دید تحلیلگر لبنانی
فارس من| چه کسانی از ریزش سهام شرکت های «دارا دوم» سود بردند؟
لبنان| پشت پرده شکست دولت دیاب و سناریوهای تشکیل کابینه جدید
ویدئو کامنت | آیا انفجار بیروت از پیش برنامه ریزی شده بود؟
پشت پرده شکست دولت دیاب و سناریوهای تشکیل کابینه جدید
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 21 مرداد 1399 ساعت 16:352020-08-11بين الملل

مصاحبه| تحلیلگر لبنانی: دولت دیاب سپر بلا برای ورود به مرحله ای جدید است/ چه کسانی از انفجار بیروت سود می برند؟


یک کارشناس سیاسی لبنانی با اشاره به انفجار مهیب اخیر در بیروت تاکید کرد، صرف نظر از اینکه انفجار یک حادثه اتفاقی بود یا عاملی در پس آن قرار دارد، - باید دید چه کسی از آن سود می برد.

، شامگاه سه شنبه 14 مرداد (4 آگوست 2020) انفجار بسیار شدیدی پایتخت لبنان را لرزاند که در نتیجه آن بیش از 150 نفر کشته و بیش از 6 هزار نفر دیگر هم زخمی و 300 هزار بی خانمان شدند.

این انفجار در مخازن نگهداری مواد در سکوی شماره 12 این بندر رخ داد و اطلاعات مدیر کل امنیت عمومی لبنان نشان داد که آنچه رخ داد انفجار مواد بسیار قابل اشتعال مانند نیترات بود که از چند سال پیش مصادره و در بخشی از این انبار نگهداری می شد.

حدود یک هفته از این انفجار نگذشت که حسان دیاب نخست وزیر لبنان شامگاه دوشنبه 10 آگوست(20 مرداد) استعفای خود را تقدیم میشل عون رییس جمهور این کشور کرد.

مرتضی علی تحلیلگر و روزنامه نگار لبنانی در گفتگو با خبرنگار بین الملل با اشاره به انفجار اخیر در بندر بیروت و مجموعه تحولات پس از آن از جمله سفر رییس جمهور فرانسه به لبنان گفت: صرف نظر از اینکه انفجار یک حادثه بود یا عامل و مجری در پس آن نهفته است باید دید چه کسی از آن سود می برد و با استفاده از آن درصدد تحقق اهداف مورد نظرخود در لبنان است.

دولت جدید سپر بلا برای ورود به مرحله ای جدید در لبنانوی در مورد این سوال که آیا جریان 14 مارس از حادثه انفجار بندر بیروت به عنوان فرصتی برای حمله به دولت حسان دیاب، آن هم پس از آنکه فشارهای قبلی و فشارهای متحدان غربی برای مانع تراشی در مسیر برنامه های دولت به منظور حل مشکلات اقتصادی و مبارزه با فساد ناکام ماند؟، استفاده کرد؟، پاسخ داد: در مورد جریان 14 مارس و سوء استفاده از حادثه بندر بیروت برای سرنگونی دولت، باید گفت نه فقط این جریان به دنبال این اقدام بود بلکه نکته دیگر اینکه تمام اعضای این جریان خودرایی را در پیش گرفته و در واقع این جریان از هم پاشیده شده است.

به عنوان مثال سمیر جعجع رییس حزب نیروهای لبنانی برگزاری انتخابات زودهنگام را خواستار است و آن را گزینه مناسبی می داند در حالی که این گزینه برای سعد الحریری رهبر جریان المستقبل مناسب نیست از همین رو مشکل در این است که دولت حسان دیاب (پیش از استعفا) جایگاه مردمی خود را از دست داد و بر این اساس به نظر می رسد در موضوع انفجار بیروت سپر بلایی برای ورود به مرحله جدید باشد و فراموش نکنیم که سفر امانوئل ماکرون رییس جمهور فرانسه به لبنان مستقیما به تشکیل دولت وحدت ملی و توافق بر برگزاری نشست اجتماعی و سیاسی جدید مشروط شد.

عقب نشینی از شرط تشکیل دولت بدون حضور حزب اللهاین کارشناس سیاسی در خصوص عصبانیت توده بزرگی از لبنانی ها از اظهارات ماکرون در قبال لبنان به ویژه دعوت به تشکیل نظام جدید سیاسی و اینکه آیا فرانسه سودای بازیافتن استعمارگری خود در لبنان را از دروازه حمایت اقتصادی پس از انفجار بیروت در سر دارد؟ گفت: این سادگی است که سفر ماکرون به لبنان را بدون توجیه آمریکا بدانیم و یا اینکه تصور کنیم وی تنها به نمایندگی از فرانسه عازم لبنان شده، بلکه او همچنین به نمایندگی از آمریکا به لبنان آمده است به ویژه اینکه پس از سفر به لبنان با دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا تماس گرفت و با او در مورد راهکار مشخصی برای کمک به لبنان به توافق رسید.

با این توضیحات باید گفت که فرانسه به طور کلی خود را قیم لبنان و برخی در اینجا آن را"مادر دلسوز و مهربان" برای لبنان می دانند!، اما به دنبال یک طرحی واضح است به این ترتیب که نخست اینکه بدون تشکیل دولت وحدت ملی کمکی به لبنان نمی شود به این معنی که تمام اعضای دولت مزبور حامی فرانسه، آمریکا و سعودیها باشند و دوم اینکه ماکرون به طور مستقیم اعتراف کرد که حزب الله یکی از ساختارهای اصلی جامعه لبنان است و اظهار داشت " من احزاب شما را انتخاب نکردم بلکه شما و ملت لبنان احزاب را برگزیدید".

مرتضی علی در ادامه این مصاحبه اظهار داشت: چه بسا نشست خصوصی رییس جمهور فرانسه با محمد رعد که شاید تنها دیدار خصوصی او در لبنان بود زیرا با نمایندگان مجلس به طور گروهی دیدار کرد نه اختصاصی، نشان دهنده قبول نمایندگی حزب الله و تسلیم در برابر آن و دست برداشتن از شرط تشکیل دولت بدون حضور حزب الله باشد.

این کارشناس سیاسی در مورد این سوال که با توجه به تلاش آمریکا و رژیم صهیونیستی برای فلج کردن اقتصاد لبنان به ویژه در چند ماه اخیر چقدر می توان این دو را در انفجار بیروت متهم کرد؟ البته در صورتی که تحقیقات نشان دهد که این حادثه اتفاقی نبوده است؟ گفت: اینکه حادثه بندر بیروت فقط یک حادثه بود همچنان به عنوان یکی از فرضیه های قوی مطرح است به ویژه اینکه نمی توان از نشانه های موجود در این انفجار سخن گفت چرا که بیشتر نشانه ها، سوخته است به این معنی که انفجار آنقدر قوی بود که موجب ذوب شدن ساختمان ها و تمام اشیاء موجود در این محل شد.

با در نظر گرفتن این مسائل باید گفت، سخت است که لبنانی ها تحقیقی را پیش ببرند که در آن نشان دهد این انفجار اتفاقی نبوده است؛ در هر حال تحقیقات بین المللی همه امور را در این خصوص بررسی می کند.

وی ادامه داد: لبنانی ها اکنون در دو مسیر حرکت می کنند:اول: مشخص کردن اینکه چه کسی مسئول قرار دادن نیترات آمونیوم در بندر بیروت بود؟دوم چه کسی این عملیات را اجرا کرد آیا انفجار یک حادثه بود یا عاملی داشت؟.

اگر این انفجار عاملی دارد می توان آن را از این نظر مورد تحلیل سیاسی قرار داد که چه کسی از انفجار سود می برد و آن را در راستای منافع و مقاصد سیاسی خود مورد بهره برداری قرار می دهد؟.

بر این اساس فرض بر این است که کسی که از آن سود می برد آن را اجرایی کرده است، بنابراین به عنوان مثال می بینیم که دشمن اسراییلی منتظر واکنش حزب الله در قبال به شهادت رسیدن یکی از رزمندگان خود در سوریه بود و این موضوع به دلیل اتفاق اخیر به تاخیر افتاد و این چیزی است که اولا دشمن اسراییلی از آن استفاده کرد دوم اینکه موجب بی ثباتی هرچه بیشتر لبنان و افزایش تحریم و محاصره علیه آن شد.

به عبارت دیگر انفجار بندر بیروت یعنی اکنون بیروت بدون بندر است آن هم در حالی که 90 درصد کالاهای وارداتی به لبنان از طریق این بندر صورت می گرفت.

با این تفاسیر باید پرسید چه کسی از این وضعیت بهره می برد به جز محور آمریکایی که لبنان را مورد تحریم قرار داده است؟.

بنابراین موضوع مهم در خصوص این حادثه صرف نظر از اینکه فقط یک حادثه باشد و یا کسی آن را به اجرا در آورده باشد، بازتاب های آن است.

همانطور که گفته شد محور آمریکا به شکل خاص از این حادثه بهره می برد و دیدیم که چطور رییس جمهور فرانسه به لبنان آمد و مورد استقبال قرار گرفت گویی نماینده عالی سازمان ملل برای لبنان است و شروط خود را نیز دیکته کرد.

این به این معنی است که امروز از رییس جمهور لبنان نشنیدیم که در مورد لزوم برگزاری نشست سیاسی جدید صحبت کند بلکه این اقدام را از رییس جمهور فرانسه شنیدیم و این نشان می دهد که سرمایه گذاری سیاسی از انفجار در بندر بیروت در جریان است.

بنابراین صرف نظر از اینکه چه کسی این حادثه را رقم زد، تحقیقات است که آن را مشخص می کند اما اینکه چه کسی از این فاجعه بهره برداری سیاسی می کند و فشار بر مقاومت را افزایش می دهد، محور آمریکایی اسراییلی و البته در پس آن عربستان و امارات متحده عربی و غیره است.

این تحلیلگر و روزنامه نگار لبنانی در مورد اینکه چرا برخلاف اینکه فساد از سه دهه پیش یا دوره معروف به "دوره حریری" در لبنان ریشه دوانده است اما غرب و آمریکا در تلاش برای تبرئه جریان 14 مارس و تشکیل دولت جدید به رهبری چهره های ارشد این جریان از جمله سعد الحریری هستند و می کوشند انگشت اتهام را به سمت حزب الله و متحدانش نشانه بروند با این علم که آنان فقط در دوره کوتاه اخیر در دولت حضور داشته اند؟، پاسخ داد: در واقع آنچه در لبنان جریان دارد عبارت است از چند دهه تراکم فسادی است که طرف های مختلف لبنانی مسئول آن هستند و در دولت مشارکت دارند.

اما در مورد حزب الله باید گفت که این حزب بعد از ترور رفیق الحریری در سال 2005 وارد دولت شد، بنابراین ما در مورد 15 سال صحبت می کنیم که ما و حزب الله در قوه مجریه مشارکت داشتیم اما قبل از آن هیچ ربطی با آن نداریم از همین رو می توان گفت تمام طرف ها در فساد دست دارند یا اینکه چشم خود را به روی آن بستند.

بازی سیاسی علیه حسان دیابوی تاکید کرد: علاوه بر این نمی توان دولت (مستعفی) کنونی را مسئول این حادثه دانست، زیرا حسان دیاب نماینده توده و یا قشر بزرگی از لبنانی ها نیست و حتی حزب هم ندارد بلکه او نخست وزیر بدون حزب و یا حامی است از همین رو اینکه وی قربانی فساد تمام این سال ها باشد چه بسا بازی طرف های سیاسی لبنان برای تبرئه خود و آغازی دوباره در لبنان است.

این کارشناس سیاسی در توضیح این مطلب افزود: پس از استعفای سعد الحریری درخواست نخست وزیری مجدد او از سوی تمام لبنانی ها مطرح شد اما او بود که نپذیرفت.

در آن زمان گفته می شد که لبنان مورد تحریم است و پول ندارد و تنگنای آن شدت خواهد یافت، اکنون پس از این انفجار چه بسا اوضاع تغییریافته و الحریری به نوعی متقاعد شده باشد که باید نخست وزیر باشد از همین رو تسهیلاتی نیز مطرح شد اما سرطان فساد همچنان در بدنه دولت لبنان باقی است و تا این لحظه روزنه امیدی برای چگونگی ریشه کنی آن دیده نمی شود.

وی تصریح کرد: چه بسا به دهه جدیدی برویم که همه چیز بار دیگر در آن از نو آغاز شود اما در سطح مردمی هیچ کس به اینکه بازخواست و یا بازپس گیری اموال غارت شده انجام شود و اینکه حتی فساد پایان یابد، باور ندارد از همین رو تلاش برای اتهام زنی به حزب الله یک تلاش رسانه ای برای تشدید تنگنا علیه آن است، با این تصور که حزب الله بر دولت سلطه دارد اما حزب الله اگر دولت را در اختیار داشت به عنوان مثال دولت دیاب که به نوعی مورد حمایت آن است، سقوط نمی کرد.

اکنون همه رخدادها حاکی از این است که حزب الله سلطه ای نداشته و ربطی به اتهام وارده به آن ندارد اما بهره برداری سیاسی و به حاشیه راندن حزب الله از سوی گروه خاصی همچنان ادامه دارد که این یک جنگ کاملا رسانه ای است که باید به نوعی با آن مقابله کرد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: انفجار - لبنان - نخست وزیر لبنان - نگهداری - انفجار بیروت - امنیت عمومی - مرداد - بیروت - رییس جمهور - نخست وزیر - بی خانمان - حسان دیاب - هزار - مواد - شنبه - دیاب - میشل عون - کارشناس - اطلاعات - تحلیلگر - سه شنبه - مدیر کل - اشتعال - نیترات - پایتخت - دوشنبه - مصادره - خانمان - شماره - جمهور

آخرین اخبار سرویس:
کشف دوربین های نظامی پیشرفته آمریکایی در مرز ایران + فیلم

جمهوری آذربایجان حضور مزدوران سوری در خاک این کشور را رد کرد

وضعیت زندان های آمریکا در دوران کرونایی؛از دسترسی نداشتن به لوازم بهداشتی تا جمعیت بالای زندانیان

آزادی 3809 زندانی جرایم غیر عمد به همت خیّران | اصفهان از تهران سبقت گرفت

شبه جزیره کریمه گزارش داد: پرواز پهپاد های آمریکایی در نزدیکی مرز های کریمه

پرواز پهپادهای آمریکایی در نزدیکی مرزهای کریمه

فناوری میدان نبرد چین و آمریکا

افشاگری نیویورک تایمز درباره فرار مالیاتی ترامپ

روحانی دست هایش را بالا برده!

ادامه درگیری های مرزی میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان

مهمترین عناوین روزنامه های مصر

رژیم صهیونیستی از ناخُنک زدن در ماجرای قره باغ دنبال چیست؟ / معمای ول کردن فله ای تکفیری به مرز ایران توسط رجب طیّب!

ابراز نگرانی مقامات پاکستان درباره افزایش تنش ها در قره باغ

استایل هانیه توسلی در نمایشگاه داریوش مهرجویی/ عکس

عملیات فتح المبیین؛ پیروزی اراده و ایمان بر تجهیزات و ادوات نظامی

چه عواملی زمینه سقوط دولت ادیب را فراهم آورد؟

بهتر است ما هم کوه و در و دشت باشیم

افشای فرار مالیاتی ترامپ: هزینه سالانه 70 هزار دلاری موهای ترامپ

افت شاخص شانگهای

رژیم صهیونیستی از ناخُنک زدن در ماجرای قره باغ دنبال چیست؟ / معمای ارسال هزاران تکفیری به مرز ایران توسط اردوغان

ترکیه و روسیه در مناقشه قره باغ روبروی یکدیگر نمی ایستند/ جدی تر شدن پیگیری آتش بس جامع آذربایجان و ارمنستان

آیا جنگ وسیع در راه است؟

تقویت همکاری های مرزی تجاری بین ایران و عراق

جواب رد بایدن به ترامپ برای انجام آزمایش اعتیاد

هشدار الجبوری نسبت به ایجاد بحران احتمالی بین عراق و جامعه بین المللی

چند نکته درباره رفع تحریم های تسلیحاتی ایران/ آیا تسلیحات روسی در راه تهران است؟

النجباء: جریان های عراقی در برابر فعالیت نظامی سفارت آمریکا موضع گیری کنند

شمار مبتلایان به کرونا در چین به چند نفر رسیده است؟

واکنش مجری سیما به وام 400میلیونی مسکن

تظاهرات مردم پاکستان علیه عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی

تعطیلی سفارت آمریکا در بغداد چقدر جدی است؟

جنبش حماس از سفیر ایران در دوحه تقدیر کرد

خطیب زاده: ترامپ از روابط ایران و آمریکا فهم درستی ندارد/ اهل تهدید نیستیم

شی با رد انتقادها، سیاست ها در سین کیانگ را کاملا صحیح خواند

وزیر خارجه آمریکا برای دیدار با دبیرکل ناتو وارد یونان شد

از شورای اختلاف تا سفارت جنجالی آمریکا در بغداد

عملیات هلی برن نیروهای ترکیه ای و درگیری شدید با پ.ک.ک در اقلیم کردستان

چهارمین اجلاس همبستگی با کودکان و نوجوانان فلسطینی چهارشنبه برگزار می شود

روند صعودی شیوع کرونا در آذربایجان غربی

واکنش عطوان به تهدید آمریکا به بستن سفارتش در بغداد

درگیری پلیس پورتلند با معترضان و خبرنگاران / بازداشت بیش از 20 نفر

واکنش وزارت خارجه به خبر مذاکره محرمانه در عمان

خطیب زاده: ایران آماده کمک به تسهیل گفت وگوهای باکو و ایروان است

خطیب زاده: مذاکره ای بین ایران و آمریکا در عمان نبوده و نخواهد بود / برای پایان درگیری ارمنستان و آذربایجان از همه ظرفیت ها استفاده می کنیم

عربستان واردات محصولات ترکیه را ممنوع کرد

سخنگوی وزارت خارجه: پیگیر تنش ارمنستان و جمهوری آذربایجان هستیم

تلاش کمیسیون اروپا به دنبال اخذ مالیات سنگین از اپل

هشدار استاد دانشگاه صهیونیستی درباره قیام مسلحانه در کرانه باختری

قراردادهای بر زمین مانده چین در بازسازی سوریه

واکنش ها به گزارش افشایی درباره فرار مالیاتی ترامپ

ازسرگیری درگیری ها در قره باغ

دفع حمله داعش به میدان نفتی دیالی عراق توسط الحشد الشعبی

دولت آتی آمریکا چه جمهوریخواه باشد چه دموکرات به دنبال توافق با ایران خواهد بود

مادورو با قانون جدیدی به جنگ تحریم های آمریکا می رود

عضو انجمن معارض اماراتی: موساد از سال ها پیش در امارات فعالیت دارد

ادامه درگیری های ارمنستان و آذربایجان. احتمال درخواست سلاح ایروان از روسیه/ ابراز امیدواری پکن برای حل مسالمت آمیز اختلاف ها

مسکو خواستار خویشتن داری آذربایجان و ارمنستان شد

تداوم تبادل آتش میان ارمنستان و آذربایجان

ببینید | واکنش عجیب مجری تلویزیون به خوشحالی بعد از گل عیسی آل کثیر

ورود کشتی های نظامی به آب های کره شمالی و احتمال تشدید تنش بین دو کره

قره باغ کجاست؟ حق با آذربایجان است یا ارمنستان؟

درگیری پلیس پورتلند با معترضان و خبرنگاران / بیش از 20 نفر بازداشت شدند

هیأت جنبش فتح بعد از قطر و ترکیه به قاهره رفت

بیانیه جوزپ بورل درباره مناقشات قره باغ

قره باغ ؛ ریشه های بحران و موضع میانه ایران

اصابت 2 راکت دیگر طرف های درگیر قره باغ به ایران

عبور شمار جان باختگان کرونا در جهان از مرز یک میلیون نفر

پنجاهمین روز اعتراضات در بلاروس علیه لوکاشنکو

بازگشایی گذرگاه تجاری اردن با سوریه

مادورو خواستار استفاده از دستورالعمل کرونایی روسیه شد

مردم سوییس با خروج از پیمان شنگن مخالفند

رژیم صهیونیستی حرم ابراهیمی را به بهانه اعیاد یهودی بست

استقبال ائتلاف سعودی از تبادل اسرا میان انصارالله و دولت منصور هادی

خبرهایی درباره عزیمت سفیر آمریکا در بغداد به اربیل

واشنگتن پست:بستن سفارت آمریکا در عراق 90روز طول می کشد

فیلم| دغدغه ویروسی شبیه کرونا

واکنش سخنگوی وزارت خارجه به خبر مذاکره محرمانه ایران و آمریکا در عمان: نه مذاکره ای بوده و نه انجام خواهد شد / ترامپ باید تحریم ها را متوقف و تمام خسارت ها را جبران کند؛ در این صورت شاید در گوشه ای از اتاق برجام جایی برای خود پیدا کند

استخدام کارمند اداری با حقوق و مزایا در یک شرکت معتبر در تهران

ماسک لاکچری نسیم ادبی سوژه رسانه ها شد/عکس

صلح و سازش میان دو طایفه در دزفول با بیش از 30 نفر زخمی

انتفاضه الاقصی زمانی رخ داد که توهم پایان مقاومت وجود داشت

واشنگتن پست:بستن سفارت آمریکا در عراق 90روز طول می کشد

انتفاضه الاقصی زمانی رخ داد که توهم پایان مقاومت وجود داشت

حدود چهار هزار جنگجو را از شمال سوریه به جمهوری آذربایجان اعزام کرده است

مذاکره ای بین ایران و آمریکا در عمان انجام نشده و نخواهد شد/عدم تحمل درگیری در مرزهای جمهوری اسلامی

شش غیرنظامی از جمهوری آذربایجان کشته شده اند

عکس/ درخواست تعجب آور خا نم فضانورد آمریکایی

قره باغ کجاست؟ حق با آذربایجان است یا ارمنستان؟

عکس متفاوت از پسر و نوه کمتر شناخته شده امام (ره)

مهمترین عناوین روزنامه های ارمنستان

پیمان صلح با دشمنان اسلام به خصوص اسراییل کودک کش خیانتی بزرگ است

پوتین: روسیه توانمندی اتمی خود را تقویت می کند

عکس/ درخواست تعجب آور خا نم فضانورد آمریکایی

چهره بدون آرایش همسر پژمان بازغی غوغا به پا کرد + عکس

واکنش صادق زیباکلام به منتقدان روابط اسراییل با کشورهای عربی

آمریکا شرکت چینی SMIC را نیز تحریم کرد

چهار کشور عربی تحریم کننده درپی به حمله قطر بوده اند

واشنگتن پست:بستن سفارت آمریکا در عراق 90روز طول می کشد

پشت پرده خبر مذاکره مخفیانه ایران و آمریکا در عمان؛ زمینه سازی دلواپسان برای گفت وگو با ترامپ؟

امیدواریم آذربایجان و ارمنستان برای حل مناقشه وارد گفتگو شوند

مصاحبه| تحلیلگر لبنانی: دولت دیاب سپر بلا برای ورود به مرحله ای جدید است/ چه کسانی از انفجار بیروت سود می برند؟

مصاحبه| تحلیلگر لبنانی: دولت دیاب سپر بلا برای ورود به مرحله ای جدید است/ چه کسانی از انفجار بیروت سود می برند؟