مطالب مرتبط:
فارن پالیسی: بررسی دقیق تر مشارکت راهبردی میبان ایران و چین می تواند احتمال پیروزی جمهوریخواهان را به خطر بیندازد
سفیر ایران: دولت الکاظمی در توسعه روابط با ایران گام های خوبی برداشته است
سفیر ایران: دولت الکاظمی در توسعه روابط با ایران گام های خوبی برداشته است
مشاور امنیت ملی ترامپ: روسیه، چین و ایران در انتخابات ما دخالت نکنند
ابراز نگرانی دوباره آمریکا نسبت به برنامه راهبردی ایران و چین
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 20 مرداد 1399 ساعت 07:002020-08-10سياسي

توسعه روابط فرهنگی ایران و چین به مدد مشارکت زنان 


ایرنا- دولت در چند سال اخیر توجه ویژه ای به توانمندی زنان در عرصه های مختلف داشته است؛ این امر سبب شده اکنون که بحث بر سر همکاری های گسترده ایران و کشور چین به ویژه در زمینه های فرهنگی به میان آماده، - زنان آمادگی لازم را برای ایفای نقش در این عرصه داشته باشند.

  توجه به عناصر فرهنگی ایران و چین نظیر تاریخ تمدن کهن دو ملت، آیین ها و مولفه های فرهنگی، نظیر جشن ها و مراسم ملی آشنایی با سبک زندگی و ویژگی های فرهنگی در حوزه زنان و خانواده، آشنایی با هنر و توانمندی های زنان در زمینه صنایع دستی و کارآفرینی می تواند زمینه توسعه روابط فرهنگی دو ملت را فراهم کند.

این دو کشور اکنون و بیش از هر زمان دیگر به بصیرت افزایش ارتباطات اجتماعی و اقتصادی دوجانبه رسیده اند؛ آنچه در این میان به عنوان موتور گسترش این ارتباطات، با هوشمندی برگزیده شده، گسترش ارتباطات میان فرهنگی مشترک است.

راه اندازی مرکز مطالعات فرهنگی زن و خانواده ایران و چین زهرا میرحسینی مدیر گروه مطالعات زنان و خانواده دانشکده علوم اجتماعی و اقتصادی دانشگاه الزهرا (س) در زمینه نقش زنان در تعاملات دو کشور ایران و چین پژوهش هایی انجام داده است.

وی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا گفت: امروزه حضور زنان در عرصه های مختلف اجتماعی نه تنها مورد پذیرش جامعه است، بلکه جزو ضروریات زندگی اجتماعی در عصر حاضر نیز محسوب می شود؛ چرا که جامعه به توانمندی ها و حضور زنان در عرصه های مختلف اجتماعی و بهره مندی از آن ضمن اینکه اعتقاد و باور پیدا کرده، نیازمند نیز است.

عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا تصریح کرد: توسعه بدون مشارکت زنان امری غیرقابل تصور به نظر می رسد.

حضور زنان در عرصه روابط بین الملل نه تنها با هدف برقراری عدالت جنسیتی و مشارکت دادن زنان در فعالیت های اجتماعی، بلکه به منظور فراهم آوردن بسترهای لازم برای استفاده از ظرفیت های موجود در جامعه و بهره گیری از توان تمامی آحاد جامعه، از ملزومات توسعه انسانی است.

میرحسینی عنوان کرد: مطالعات نشان می دهد اگرچه در دهه های اخیر به نقش زنان در توسعه ارتباطات فرهنگی در سطح بین الملل توجه شده و نهادها و سازمان های مختلفی به این منظور تشکیل شده اما با این حال هنوز آن طور که شایسته است از ظرفیت و پتانسیل زنان در این حوزه استفاده نشده و آنان نقش قابل توجهی ایفا نمی کنند و علت آن در عدم تعریف نقش زنان و شناخت توانمندی های آنها در این عرصه است.

وی با اشاره به نقش زنان و ارتباطات بین الملل، گفت: با توجه به دهه های گذشته زنان غیبت آشکاری در دیپلماسی سیاسی و توسعه روابط بین الملل داشته اند اما در سال های اخیر به جایگاه زنان در عرصه سیاسی اهمیت داده شده است.

با این حال هنوز هم تعداد زنانی که در این حوزه نقش آفرینی می کنند نسبت به مردان کمتر است.

به دلیل اینکه این حوزه مردانه تلقی می شود یا ناشی از کناره گیری و عدم تمایل زنان برای مشارکت در حوزه روابط بین الملل و در نهایت واگذاری آن به مردان است.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: فرهنگ و زن دو مقوله مغفول در عرصه روابط بین الملل بوده که تا سال های اخیر تقریبا نقش و جایگاه آنها نادیده گرفته شده یا در حاشیه نگه داشته شده است؛ تلفیقی که می تواند نقش موثری در توسعه ارتباطات بین المللی ایفا کند و طرحی نو و شکل جدید تحول یافته ای از روابط بین الملل ارائه کند.

هر چند که در سال های اخیر این دو مقوله مورد توجه قرار گرفته اند، با این حال در کشورهای آسیایی کمتر به آن توجه شده است.

میرحسینی اظهار داشت: دو کشور ایران و چین با استفاده از ظرفیت و قابلیت تمدن باستانی و زمینه های فرهنگی که دارند، می توانند الگو و شیوه ای متفاوت و منحصر به فرد از ارتباطات بین المللی را با افزایش مشارکت زنان در این حوزه و با رویکردی جدید به مقوله فرهنگی و سیاسی که متناسب نیز باشد، طراحی و ارائه کنند.

وی همچنین عنوان کرد: در شرایط کرونا و پس از کرونا نیز برگزاری نشست های فرهنگی مجازی مشترک با هدف شنیدن تجربیات اقشار و گروه های مختلف زنان در کنار مواردی نظیر این می تواند نقش مهمی در آشنا کردن زنان دو ملت با فرهنگ و بسترهای مربوط به آن داشته باشند.

همچنین در عرصه توسعه ارتباطات فرهنگی بین الملل می توان مرکز مطالعات فرهنگی زن و خانواده ایران و چین را با مشارکت دانشگاه الزهرا (س) راه اندازی کرد.

به گفته میرحسینی می توان با دوری از قوم مداری و کلیشه های فرهنگی، مشارکت زنان در عرصه های فرهنگی و معرفی آیین های دو کشور و استفاده از زنان کارآفرین و هنر موانع فرهنگی بین دو کشور را کاهش داد.

مدیر گروه دانشکده زنان و خانواده دانشگاه الزهرا تصریح کرد: با برپایی برنامه های فرهنگی مشترک با محوریت زنان تحت حمایت دانشگاهی و فرهنگی، برگزاری جشنواره های هنری با حضور زنان کارآفرین دو کشور، ایجاد مرکز مشترک مطالعات خانواده ایران و چین، تبادل استاد و دانشجو، فراهم کردن فرصت مطالعاتی کوتاه مدت برای دانشجویان و اساتید و همچنین در شرایط کرونا و پس از کرونا و برگزاری نشست های فرهنگی مجازی مشترک با هدف شنیدن تجربه های مشترک راهکارهای همکاری همه جانبه زنان دو کشور است.

احیای جاده فرهنگی ابریشم همچنین در این زمینه شهلا باقری عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی نیز به ایرنا گفت: زنان می توانند عاملان تعمیق تعاملات میان فرهنگی ایران و چین باشند.

وی ادامه داد: نیاز است ایران و چین در عرصه فرهنگ جاده فرهنگی ابریشم را ایجاد کنند و زنان می توانند با توجه به دقت و نکته سنجی که دارند، این موضوع را محقق سازند.

عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی عنوان کرد: هویت عمده فرهنگی و اجتماعی زنان بنا بر تحقیقات جامعه شناختی و روانشناختی فرهنگی بر پایه ارتباط شکل می گیرد.

شکل گیری قالب هویت زنان بر پایه ارتباط این امکان را فراهم می سازد که زنان بتوانند بیشتر و بهتر از ظرفیت ها و توانمندی های هویت ساز خویش در راه خدمت به کشور خود و سایر ملل بهره برداری کنند.

شکل گیری هویت بر پایه ارتباط در زنان بیشتر وام دار عنصر کلام و زبان است و توسعه رشد شناختی و زبان کاملا به یکدیگر وابسته بوده و نظام ارتباطی پیچیده ای را شکل می دهد.

باقری با اشاره برخی الزامات اجرایی برای فعالیت زنان در ارتباط بیشتر چین و ایران تصریح کرد: تشکیل انجمن های علمی و مردم نهاد آکادمیک، انجام پژوهش های مشترک در زمینه نقش زن در تعاملات فرهنگی به ویژه در میان اساتید زن ایران و چین، ایجاد کرسی های نقد و نظریه پردازی، تبادل اساتید زن، تعبیه زنان دیپلمات فرهنگی و علمی میان دو کشور، طراحی رشته های جدید با محوریت زنان در تعاملات فرهنگی راهکارهای مطلوب برای ارتباط بیشتر دو کشور در زمینه فرهنگی با مشارکت زنان است.

تجربه مثبت ایران و چین در درمان بیماری های همه گیر اساتید چینی نیز در رابطه با تقویت ارتباط دو کشور نظرات مثبتی دارند.

پروفسور سونگ زیان عضو موسسه تاریخ جهان و آکادمی علوم اجتماعی چین می گوید: نیاز است دو کشور ایران و چین با همکاری و همیاری یکدیگر تمام تلاش خود را در زمینه ارتقای سلامت بشریت ادامه دهند زیرا تاریخ ایران و چین در درمان بیماری های همه گیر مثبت است.

وی با اشاره به توسعه مبادلات اسناد پزشکی، معرفی و ترجمه اسناد پزشکی قرون وسطای ایران اظهار داشت: ما در حال انجام ترجمه متون قدیمی پزشکی ایران مثل کتاب قانون ابن سینا و الاسرار (رازهای صنعت کیمیا) به زبان چینی برای چاپ و انتشار در کشورمان هستیم.

مدیر موسسه تاریخ باستان چین اظهار داشت: دانشمندانی از کشورهای چین و ایران زیر پرچم راهبردی پروژه یک کمربند- یک جاده برای سلامتی همه بشریت تمام تلاش و سعی خود را می کنند تا اسناد پزشکی باستانی بیشتری از هر دو کشور سازماندهی و منتشر شود.

مطالعه مشترک در زمینه کتیبه های باستان پارسی همچنین لیو هوی عضو مدرسه آسیایی و آفریقایی و عضو دانشگاه مطالعات بین الملل شانگهای و مدیر دانشکده فارسی نیز درباره موضوع تحقیقات انجام شده درباره متون تاریخی و مذهبی زبان فارسی در چین در طول بیست سال گذشته اظهار داشت: ایرانشناسی در چین با تمرکز در زمینه هایی چون تاریخ، مذهب، مساله هسته ای، انرژی، پیشرفت اقتصادی، فرهنگ، روابط بین الملل و آموزش زبان فارسی وارد دوره پیشرفت همه جانبه شده است.

استاد دانشگاه شانگهای با اشاره به تحقیقات در مورد منابع و اسناد مذهبی به زبان فارسی گفت: در مقایسه با مطالعه متون تاریخی، در 20 سال گذشته تنها تعداد معدودی از محققان در تحقیق متون دینی فارسی فعال هستند تحقیقات آنها به آثاری اسلامی به زبان فارسی معطوف داشته است که در دوره های مینگ و چینگ در چین رواج داشتند و تاثیر عمیقی بر شکل گیری فلسفه اسلامی در چین گذاشتند.

وی تصریح کرد: همچنین در سال های اخیر دانشمندان چین و ایران شروع به مطالعه مشترک در زمینه کتیبه های باستان پارسی کرده اند که در مساجد چین نگهداری شده اند.


کلید واژه ها: فرهنگی - ارتباطات - ایران و چین - زنان - توانمندی - ایران - توانمندی زنان - آشنایی - میان - توسعه - روابط - صنایع دستی - کارآفرینی - ایفای نقش - حوزه زنان - سبک زندگی - کشور - ویژه - کشور چین - برگزیده - اجتماعی - اقتصادی - آیین ها - مشارکت - گسترده - آمادگی - افزایش - همکاری - مختلف - صنایع

آخرین اخبار سرویس:
سپاه برای کمک به مشکلات مسکن مهر پرند اعلام آمادگی کرده است/ ساخت یک مسجد در فاز چهار توسط بسیج سازندگی

زمان انتشار کلید نهایی سئوال های کنکور مشخص شد

ابتلای یک نماینده دیگر مجلس به کرونا

تعبیر خواب درخت پسته در خانه

سرلشکر سلامی: قادریم تمام منافع آمریکا در منطقه را به آتش بکشیم و اشغال کنیم

انتصاب جانشین مدیر حوزه علمیه خوزستان از سوی آیت الله موسوی جزایری

چگونه یک شش ضلعی منتظم رسم کنیم؟

استفاده از مرگ موش توسط فدراسیون کوهنوردی در طبیعت!

شجاعی: پیش از 1400 مفاهیم سیاسی را باز تعریف کنیم

موفقیت در کانادا از شما دور نیست

کرونا پیاده روی «جاماندگان اربعین» را لغو کرد

حضور پررنگ اصفهانی ها در میان نفرات برتر آزمون سراسری 99

غریب آبادی تشریح کرد: ناکامی آمریکا در دستیابی به اهدافش در نشست شورای حکام

ناگفته های سرلشکر صفوی از حضور فرزندان مقام معظم رهبری در جبهه ها

عمار حکیم 2 لیست مشترک را برای انتخابات زودهنگام عراق خواستار شد

عکس مادر و دختری خانم مجری

چرا مردم باید در فشار باشند؟ /پیام صریح بیانیه اروپا به امریکا درباره ایران چه بود؟ /طرح حمایتی یا سیاست پوپولیستی! ‏

سرلشکر صفوی: راویان دفاع مقدس نقش مهمی در اقتدار و امنیت کشور دارند/ خاطرات حضور فرزندان رهبر انقلاب در جبهه ها

تعبیر خواب گاو و معناهای جالب آن !

تاکید یک وکیل دادگستری بر تفکیک مجرمان سیاسی از امنیتی

واکنش به مصاحبه احمدی نژاد با رادیوفردا

منطقه حیران جزء جدایی ناپذیر گیلان است

انتقاد رهبر انقلاب به شروط ازدواج برخی مردان درباره اشتغال همسران خود

نکات کلیدی در زمان انتخاب مبلمان اداری

قادریم تمام پایگاه های آمریکا را اشغال کنیم

دست مریزاد سردار سلامی

بسته خبری| آخرین اخبار استان ایلام

متن زیبا در مورد افراد دورو + عکس نوشته (2)

کمک های مؤمنانه ادامه دارد؛ این بار در روستای لاسجرد+ تصاویر

چالش های یک رصد ملی در مورد جزییات داریی های ایرانیان!

عکس نوشته اسم محمدرضا برای پروفایل

طنزی جدی: مهمترین عامل طلاق، ازدواج است

قادریم تمام پایگاه های آمریکا را اشغال کنیم

دوره اصلی طرح ملی «تلاوت» در استان فارس آغاز می شود

دولت برنامه ساختاری مبارزه با تحریم را تدوین کند/ معیشت مردم هدف دشمنان قرار گرفته است

شکست آمریکا در بازگشت تحریم ها چه تاثیری بر بازار بورس خواهد گذاشت؟

رونمایی از تقریظ رهبر انقلاب برای کتاب (مربع های قرمز)

تعبیر خواب کفش گم شده چیست

معرفی برترین و بهترین کانال های تلگرام جهت عضویت

مسئولان صدا و سیما از مستندسازان جوان، مؤمن و انقلابی حمایت کنند

سرلشکر سلامی: شهید سلیمانی آرزویی جز عزت مسلمانان نداشت

چگونه یک دانشجوی موفق باشیم

واکنش به مصاحبه احمدی نژاد با رادیوفردا

متن تسلیت رحلت پیامبر وشهادت امام حسن

تصاویر/ سفر نماینده ولی فقیه در استان قزوین به مناطق مرزی غرب کشور

تصاویر / دیدار مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه عاشورا با طلاب حوزه علمیه سراب

عزیزی: دستاورد توافق امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی خواری و خفت است

گردان هایمان به حرکت درآیند، منافع آمریکا در منطقه رابه آتش می کشند

تعبیر خواب بچه دار شدن زن

جمعیت 15 هزار نفری شناور در کوهسرخ

تاوان تلخ نظام سلطه در مقابل شهادت سردار سلیمانی

در کاشان »کمیته مبارزه با عقرب« تشکیل شد!

تکمیل تقاطع غیرهمسطح ورودی شهریار نیازمند منابع مالی است

جشن بزرگ زیر سقف کوتاه

مرگ قاضی لیبرال، فرصتی برای جمهوریخواهان

تصاویر / مراسم آغاز تحصیل طلاب جدیدالورود حوزه علمیه خواهران بناب

تیم رؤسای قوا گفت و گو کنند

تصاویر/ دیدار مسئول مرکز رسانه و فضای مجازی حوزه های علمیه با آیت الله حسینی بوشهری

احتمال تشدید کرونا در سرما / 2 چالش فصل پاییز

آنچه بعد از بیدارشدن در صبح نباید انجام دهید

حاج سید مهدی هرندی دار فنی را وداع گفت

ماجرای جسد سلاخی شده در گاری زباله

فیلم | شناسایی پیکر شهید مسیحی پس از 4 دهه

ثبت دو وقف جدید در بخش بن رود

آیا نواندیشان «مقاصد الشریعه» را باور دارند؟

دانشگاه ها در تحقق جهش تولید و اقتصاد مقاومتی نقش کلیدی دارند

پیام دفتر حضرت آیه الله صافی گلپایگانی در پی درگذشت حجت الاسلام والمسلمین حاج سید هاشم هاشمی گلپایگانی

حوزه های علمیه جایگاه رشد و تعالی هستند/معارف دینی موجود در حوزه می تواند بشریت را نجات دهد

سید عمار حکیم: از انتخابات پیش از موعد حمایت می کنیم/خواستار انتخاباتی با قانونی عادلانه هستیم

نکات کلیدی در زمان انتخاب مبلمان اداری

«شدم راننده جنگ» بخشی از خاطرات پیشکسوت سپاه عاشورا

خاطرات امام جمعه گناوه از حضور در دوران دفاع مقدس

سردار سلامی: انتقام قطعی است/ حمله گازانبری به شورای امنیت/ گزارش تلخ رییس جمهور/ بیژن علیه زنگنه

310 برنامه ویژه هفته دفاع مقدس در جهرم اجرا می شود

خاطرات 40 سالگی هفته دفاع مقدس|شهیدی که قبل از شهادت نحوه شناسایی پیکر خود را گفته بود

روزشمار دفاع مقدس (30 شهریور)

یادداشت های ناصرالدین شاه پنج شنبه 29 شهریور 1245؛ از دوشان تپه رفتم شهر، پاره ای کارها داشته با وزرا و غیره...

دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

ارتباط دانشگاه وبازارکار در آیین نامه ارتقادانشگاه جامع امام حسین

واکنش دادگستری فارس به اظهارات شاهد دروغین شکنجه نوید افکاری

ترامپ باید بداند که جمهوری اسلامی هیچگاه مذاکره ای با آمریکا نخواهد داشت

از رعایت نکردن دستورالعمل های بهداشتی در یکی از مدارس اسلامشهر تا وضع نامناسب محور علی آباد به گراچقا

بازیگران مشهوری که برای گرفتن نقش دروغ گفتند!

پیام فرمانده به ترامپ/ واکنش بازار به دستور خروج از بورس/ حمله گازانبری به شورای امنیت

تبریک تولد مجری جنجالی به سبک «رضا رشیدپور»/ عکس

تعبیر خواب جوراب ابن سیرین

تقریظ رهبر معظم انقلاب بر کتاب «مربع های قرمز» منتشر شد +تصویر

از رعایت نکردن دستورالعمل های بهداشتی در یکی از مدارس اسلامشهر تا وضع نامناسب محور علی آباد به گراچقا

پیام فرمانده به ترامپ/ واکنش بازار به دستور خروج از بورس/ حمله گازانبری به شورای امنیت

امام جمعه جدید دورود معرفی شد

اجرای 310 برنامه در هفته دفاع مقدس در جهرم

تبریک تولد مجری جنجالی به سبک «رضا رشیدپور»/ عکس

کشف نیمه تاریک وجود

«اینستاگرام» پست انتقام ترور شهید سلیمانی را پاک کرد +عکس

مهدی هاشمی رفسنجانی از زندان اوین آزاد شد؟

ادامه آتش سوزی ها در کالیفرنیا و اورگان + عکس

فروشگاه شناور اپل در سنگاپور + عکس

دانستنی هایی درباره فرزند خواندگی

کشف نیمه تاریک وجود

آموزش سگ ها برای تشخیص بیماری کرونا + عکس

توسعه روابط فرهنگی ایران و چین به مدد مشارکت زنان 

توسعه روابط فرهنگی ایران و چین به مدد مشارکت زنان