موضوعات داغ: - كميسيون آموزش - افزايش حقوق - ليگ قهرمانان - افزايش حقوق كاركنان - ليگ قهرمانان آسيا - قهرمانان آسيا - طرح رتبه بندي معلمان - استقلالي ها - رتبه بندي معلمان - باشگاه استقلال - اسدپور - پشتوانه نظام - مركز ارتباطات مردمي رياست جمهوري - ورزشگاه امام رضا(ع) - دكتر سيروس عسگري - مجتبي محرمي - دستبافته هاي داري - ايمون زائد - برنامه - مسابقه كتابخواني - بهروز هدايت - فيلم جيمز باند - رضا شريفي

مطالب مرتبط:
ما و مسأله ایغورها
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 20 مرداد 1399 ساعت 05:552020-08-10بين الملل

ما و مسأله ایغورها


ایرنا- در یادداشت روزنامه ایران می خوانیم: از نگاه برخی منتقدان، سکوت جمهوری اسلامی ایران در برابر گزارش هایی که از نقض گسترده حقوق بشر دولت چین در ایالت سین کیانگ و علیه اقلیت مسلمانان ایغور خبر می دهند، - تهران- ایرنا- در یادداشت روزنامه ایران می خوانیم: از نگاه برخی منتقدان، سکوت جمهوری اسلامی ایران در برابر گزارش هایی که از نقض گسترده حقوق بشر دولت چین در ایالت سین کیانگ و علیه اقلیت مسلمانان ایغور خبر می دهند، موجب سرشکستگی و نشانه ای از اجرای استاندارد دوگانه در سیاست خارجی ایران است.

دیاکو حسینی مدیر برنامه مطالعات جهانی مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری با درج یادداشتی در روزنامه ایران نوشت: آنها انتظار دارند همان گونه که ایران از شیعیان و یا مسلمانان در سایر کشورها و در رأس آنها فلسطین حمایت می کند، به حمایت از مسلمانان ایغور در برابر سرکوب چین نیز برخیزد.

تعهد جمهوری اسلامی ایران به دفاع از حقوق مستضعفان از اصول قانون اساسی بویژه اصل 154 برمی خیزد که تصریح می کند: جمهوری اسلامی ایران.

در عین خودداری کامل از هرگونه دخالت در امور داخلی ملت های دیگر، از مبارزه حق طلبانه مستضعفین در برابر مستکبرین در هر نقطه از جهان حمایت می کند.

رویه عمل جمهوری اسلامی ایران در حمایت از مستضعفین در دهه های اخیر حاکی از وجود یک الگوی نانوشته است که نشان می دهد تنها در صورت وجود شرایط معینی، خودداری کامل از هرگونه دخالت در امور داخلی ملت ها کنار گذاشته شده و از مبارزه مستضعفین در برابر مستکبرین حمایت کرده است.

نمونه های لبنان در میانه دهه 1360، بوسنی و هرزگوین در دهه بعد و همین طور فلسطین از ابتدای انقلاب اسلامی تا امروز، یمن، عراق و افغانستان این الگو را آشکار می کند.

جمهوری اسلامی ایران تنها زمانی وارد مداخله فعال شده که اولاً، دولت مستقر بشدت ضعیف شده و فروپاشیده و یا اساساً دولتی در دفاع از حقوق مستضعفین وجود ندارد.

ثانیاً، امکان رسیدگی به حقوق این مردم از سایر راه های قانونی بین المللی وجود نداشته باشد و ثالثاً، جمهوری اسلامی ایران فاقد رابطه دوستانه با دولتی باشد که قادر به حل مسأله و حمایت از حقوق مستضعفان است.

در غیراین صورت، ایران ترجیح داده که از دخالت در امور داخلی کشوری که هنوز یک دولت حاکم و مسلط بر اوضاع دارد، یا امید به مداخلات مشروع از سوی نهادهای بین المللی به منظور بهبود اوضاع از میان نرفته و در نهایت، مناسبات دوستانه با دولت مستقر به نحوی است که امکان رایزنی و مشورت های کافی و مناسب را فراهم می آورد، امتناع کند.

در سال های اخیر، مبنای موضع گیری مداخله جویانه ایران در بحران روهینگیا، فقدان حق تابعیت برای مسلمانان روهینگیا از سوی دولت میانمار بود.

این مسلمانان در عمل حتی شهروند آن کشور شمرده نمی شوند، بنابراین می توان آنها را اقلیتی بدون دولت و نیروی دفاعی در نظر گرفت.

با این حال، حساسیت جهانی به این نقض گسترده حقوق انسانی که با فشارهای بین المللی و صدور قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در 7 دی 98 به حداکثر رسید، ضرورت مداخله بیشتر ایران را از میان برد.

ایران در مناقشه کشمیر نیز حتی المقدور از مداخله در آن خودداری کرده و تنها اوج گرفتن کشمکش بویژه بعد از تصمیم سال گذشته پارلمان هند به لغو خودمختاری منطقه جامو و کشمیر و حوادث خشونت بار متعاقب آن، ایران را ناچار از موضع گیری کرد.

حتی در این زمان هم ایران تلاش کرد که از مسیرهای دیپلماتیک، دولت هند را از اقدامات خشونت آمیز پرهیز دهد و همین لفاظی های انتقادی هم مدت زیادی ادامه پیدا نکرد.

این همان روشی است که ایران در رابطه با مسلمانان چچن با روسیه نیز در پیش گرفته است.

آنچه درباره حمایت ایران از شیعیان در بحرین و یا استان شرقی عربستان سعودی گفته می شود، غالباً اتهام هایی بی اساس یا بشدت اغراق آمیزند.

شیعیان بحرین مناسباتی تاریخی و طبیعی با ایران دارند و به همان اندازه طبیعی از مجاورت جغرافیایی و روابط طولانی تاریخی از ایران تأثیر می پذیرند.

هرچند که بعد از خیزش مردمی در بهمن 89 در این کشور و بلافاصله سرکوب گسترده تحت حمایت عربستان سعودی همراه با سکوت ایالات متحده و نهادهای بین المللی، جمهوری اسلامی ایران انتقاد لفظی از حکومت بحرین را افزایش داد اما این رفتار از سوی ایران نه تنها دوره بسیار کوتاهی را دربرگرفت بلکه به رویه غالب ایران در برخورد با حکومت اقلیت بر اکثریت در بحرین آسیب نزده است.

به همین ترتیب، هیچ شاهد معتبری وجود ندارد که ایران فعالانه در امور داخلی عربستان سعودی و در حمایت از شیعیان آن علیه حکومت سعودی مداخله می کند؛ هرچند که غلیان احساسات تعدادی از مردم همزمان با اعدام شیخ نمر، روحانی معترض شیعه، موقتاً به بالا گرفتن اعتراضات ایران و در نهایت واکنش افراطی در به آتش کشیدن سفارت عربستان سعودی و کنسولگری آن در مشهد منجر شد.

اصول سه گانه فوق، حتی در سوریه نیز مورد استفاده قرار گرفت و به پایه پیشنهاد ایران برای برگزاری انتخابات آزاد تبدیل شد؛ البته تا قبل از آنکه مداخلات خارجی، اعتراضات سوریه را به یک نبرد ژئوپولیتیکی در براندازی زورگویانه دولت سوریه تبدیل کند.

این دستورالعمل سیاسی، راه حل ایران برای خاتمه دادن به جنگ سوریه در جریان مذاکرات آستانه نیز بوده است.

با در نظر گرفتن این اصول، روشن است که چرا ایران از طرف های تحت ظلم در یمن، فلسطین و لبنان که در معرض فقدان دولت های قدرتمند بوده و یا بی بهره از حمایت سازمان های بین المللی در احقاق حقوق مستضعفان هستند، حمایت می کند.

تا جایی که به مسلمانان ایغور و رفتار دولت چین با آنها مربوط می شود، این سه شرط برای ضروری بودن مداخله ایران وجود ندارد.

دولت چین تسلط کامل بر استان سین کیانگ دارد و به نظر می رسد که نسبت به نظارت های بین المللی به آنچه در این استان می گذرد، بی تفاوت نیست.

به علاوه، دولت چین رابطه دوستانه ای با ایران دارد و ایران می تواند بدون هیاهوی رسانه ای، نگرانی های خود را به پکن انتقال دهد.

تحت این شرایط در حالی که راه های بهتری برای ابراز نگرانی ایران وجود دارد، اعلام عمومی اعتراض به برخی رفتارهای گزارش شده دولت چین، هیچ کمکی به اقلیتی که شاید تحت ستم باشد، نمی کند.

در همین حال، هیچ کدام از گزارش هایی که در تکیه به منابع امریکایی گاهی به شکل مبالغه آمیزی از نوعی نسل کشی در استان سین کیانگ خبر می دهند، قابل اعتماد نیست.

ایالات متحده در حالی که جنگ سرد تازه ای را با چین آغاز کرده، انگیزه بالایی به منظور تحریف و بزرگنمایی اطلاعات نادرست علیه آن کشور دارد.

استان سین کیانگ با اشغال یک ششم مساحت چین، 25 درصد از منابع ذغال سنگ و نزدیک به 40 درصد از منابع نفت و گاز این کشور را در خود جای داده و پل ارتباطی چین به خشکی های اوراسیاست.

بدون سین کیانگ، چین عمدتاً به یک قدرت پرچالش در آسیای دریایی محدود خواهد ماند و باید ایده های بلندپروازانه مانند جاده ابریشم جدید از مسیر آسیای مرکزی را برای همیشه کنار بگذارد.

این مسأله تأثیر مستقیم و هنگفتی بر چشم انداز بازخیزی چین که در سال های اخیر همه چشم ها را به خود خیره کرده، خواهد داشت.

تلاش امریکا برای بی ثبات کردن سین کیانگ، یک روش فریبنده برای اخلال در داستان ظهور چین است.

جمعیت 11 میلیونی ایغورها در سین کیانگ که خود را به لحاظ دینی و نژادی از اکثریت قوم هان در سرزمین اصلی چین جدا می دانند، در گذشته گاهی راه استقلال خود را در استفاده از ابزارهای خشونت آمیز دیده اند.

جنبش استقلال ترکستان شرقی که زمانی تحت حمایت اتحاد شوروی قرار داشت، امروز یک دولت در تبعید در واشنگتن تشکیل داده و مخفیانه از سوی تعدادی از دولت های غربی نیز حمایت می شود.

این جنبش که مهمترین تکیه گاه فراگیر برای آرمان های جدایی طلبانه ایغورهاست، در شاخه نظامی خود یک سازمان افراطی با عنوان جنبش اسلامی ترکستان شرقی را تشکیل داد که بعد از چندین عملیات تروریستی سرانجام در سال 2002 از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد و کشورهای مختلف در لیست گروه های تروریستی قرار گرفت.

این سازمان بعدها همچنان در افغانستان و سوریه نیز در کنار افراطی ترین گروه های تکفیری فعالیت داشته است.

با وجود این، دولت چین بخوبی نسبت به این حساسیت و راه هایی که امنیت پایدار را به این استان بازمی گرداند، واقف است.

یک سال پس از آشوب های این استان در سال 2009 که به کشته شدن بیش از 200 نفر منجر شد، هو جین تائو رییس جمهوری وقت چین در جریان دیدار از آن استان، راه اساسی برای حل مسأله سین کیانگ را توسعه آن دانست.

از آن زمان وضعیت اقتصادی در سین کیانگ به میزان قابل توجهی بهبود یافته است.

تولید ناخالص داخلی این استان به بیش از دو برابر و میانگین سرانه درآمد در نواحی شهری و روستایی سالانه 6/7 درصد افزایش داشته است.

امروز می دانیم که تبلیغات غرب پیرامون آنچه گاهی اردوگاه های کار اجباری نامیده شده درست نیست.

بر اساس جزییات کتاب سفیدی که دفتر شورای اطلاعات جمهوری خلق چین در مرداد سال گذشته منتشر کرد، وظیفه اصلی این مراکز که در سراسر سین کیانگ پراکنده هستند، آموزش زبان، قوانین چین و مهارت هایی است که هر فرد برای بهره مندی از حقوق شهروندی چین و مشارکت در فرصت های اقتصادی باید از آن برخوردار باشد.

از دیدگاه دولت چین، فقر و نقصان در مهارت های زبانی و آشنایی با قوانین جاری، از مهمترین دلایل گرایش جوانان ایغور به گروه های افراطی است و این مراکز به آنها کمک می کند که این مشکلات را پشت سر بگذارند.

هیچ کدام از اینها ثابت نمی کنند که احتمالاً هیچ گونه ظلم یا نقض حقوق انسانی در سین کیانگ صورت نمی گیرد اما تا زمانی که تحقیقات مستقل و قابل اتکایی وجود نداشته باشد، گزارش های غربی که اغلب با انگیزه های سیاسی همراه است، نمی تواند معیار خوبی برای تشخیص واقعیت در سین کیانگ باشد.

همین تفاوت عمده، سرچشمه رفتار متفاوت ایران با مسأله ایغورها از یک طرف و مستضعفان تحت ستم در یمن، فلسطین و لبنان از طرف دیگر است.


کلید واژه ها: جمهوری اسلامی ایران - ایران - روزنامه ایران - جمهوری اسلامی - مسلمانان - جمهوری - مرکز بررسی های استراتژیک - یادداشت - روزنامه - اسلامی - سین کیانگ - برابر - حقوق بشر - دولت چین - گسترده - ریاست جمهوری - سایر کشورها - سیاست خارجی - گزارش - حمایت - اقلیت - استراتژیک - استاندارد - سکوت - علیه - دولت - حقوق - هایی - انتظار - برنامه

آخرین اخبار سرویس:
چالش جدی ترامپ در مناظره با «جو بایدن»

2 کاروان نظامی آمریکا در جنوب و شرق بغداد هدف حمله قرار گرفت

6 موضوع اصلی اولین مناظره ترامپ – بایدن

شمار مبتلایان قطری از 125 هزار نفر گذشت

اطلاعیه ستاد اربعین درباره بسته بودن مرزهای عراق و سودجویی فرصت طلبان

طغیان دوباره کرونا در نیویورک

نگران گرفتن کرونا از غذا نباشید

یک سوم خانواده های آمریکایی علاقه ای به زدن واکسن آنفلوآنزا ندارند

انفجار یک بمب در مسیر کاروان نظامی آمریکایی

پاسخ پارلمان عراق به تهدید آمریکا

اتحادیه اروپا به لبنان: دولت تشکیل ندهید از پول خبری نیست

اردوغان: زمان پایان دادن به بحران ناگورنو-قره باغ رسیده است

انگلیسی ها فقط به 8 کشور می توانند بدون محدودیت سفر کنند

ازسرگیری محاکمه فلسطینی ها و اردنی های محبوس در عربستان

سخنگوی حماس: ملت فلسطین در شرایط آغاز انتفاضه ای جدید به سر می برد

موضع گیری جدید اردوغان درباره تحولات قره باغ

جریان حکمت ملی عراق: تصمیم بستن سفارت واشنگتن اتخاذ شده است

بازداشت یک فلسطینی در غرب بیت لحم

الشمری: آمریکا از دهه 80 قرن گذشته عامل تخریب و ویرانی عراق بوده است

«واکنش عربستان» به درگیری آذربایجان و ارمنستان

سفر نماینده آمریکا به سئول با هدف اعمال فشار علیه چین

موضع گیری جدید اردوغان درباره تحولات قره باغ

استقرار نیروهای «یونیفل» در بیروت

سقوط سهام بزرگترین شرکت تولید تراشه چین به خاطر تحریم آمریکا

قدرت منطقه ای عربستان رو به افول است/ دغدغه های ریاض

6 موضوع اصلی اولین مناظره ترامپ – بایدن

هلاکت 3 داعشی در کرکوک عراق

رویترز: واشنگتن خود را آماده خارج کردن دیپلمات هایش از عراق کرده است

2 حمله جداگانه به نظامیان آمریکایی در بغداد

آشکارسازی روابط با رژیم صهیونیستی خیانت به آرمان فلسطین است

132 خبرنگار طی 19 سال گذشته در افغانستان کشته شدند

اشتیه: کشورهای عربی به قطعنامه های حمایت از فلسطین در برابر اخاذی اسراییل پایبند نبودند

خط منظم کشتیرانی بین بنادر ایران، روسیه، قزاقستان و ترکمنستان ایجاد می شود

حشدالشعبی حمله داعش به میادین نفتی «دیالی» را ناکام گذاشت

افزایش کرونا در آلمان به شدت نگران کننده است

واکنش وزارت خارجه آلمان به اعتراضات در مصر

ببینید | فرار یک متهم هنگام انتقال از دادگاه به زندان در آمریکا

تاکید ریاست جمهوری عراق بر لزوم حفاظت از هیات های دیپلماتیک

ارائه گزارش عملکرد دارالقرآن اهل بیت(ع) در سه ماه نخست سال

شکار کوسه سرچکشی در سواحل سومالی +عکس

اردوغان: زمان پایان دادن به بحران در منطقه قره باغ فرا رسیده است

مقام آلمانی: آمریکا و اروپا درباره ایران اختلاف دارند

پاکستان از تشدید خشونت ها در ناگورنو-قره باغ ابراز نگرانی کرد

دیدار سفیر جدید ایران در قطر با سلطانی فر

کابل از باکو حمایت کرد

بلومبرگ: جنگ نفتی روسیه و عربستان در راه است

ماکرون نسبت به بحران در ناگورنو قره باغ ابراز نگرانی کرد

انتقاد مقام فلسطینی از کشورهای عربی به دلیل عمل نکردن به وعده ها در حمایت از فلسطین

تمرینات نظامی جدید چین در دریای چین جنوبی

تظاهرات مردم شمال کابل علیه طالبان

وقتی «جهانگیر الماسی» خیلی جوان بود/ عکس

عضو جریان حکمت عراق: بستن سفارت آمریکا در بغداد جدی است

هشدار ارمنستان درباره احتمال توسل به موشک اسکندر و سوخو 30

گروه های فلسطینی خواهان ادامه مقاومت علیه اشغالگران صهیونیست شدند

موضع گیری مداخله جویانه اتحادیه اروپا درباره لبنان

موضع گیری مجدد اردوغان درباره بحران قره باغ

بمباران شمال عراق از سوی جنگنده های ترکیه

اسپانیا خواستار توقف درگیری ها میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان

درخواست اروپا برای آتش بس فوری در قره باغ

6 موضوع اصلی اولین مناظره ترامپ – بایدن

کارنامه پر بار وزارت راه در دفاع مقدس

افغانستان از درگیری ها میان آذربایجان و ارمنستان ابراز نگرانی کرد

مقام فلسطینی: کشورهای عربی به وعده های خود برای حمایت از فلسطین عمل نکردند

کمتر از نیمی از انگلیسی ها کشورشان را «نیروی خیر» در جهان می بینند

لاتین تبارها؛ طیفی تعیین کننده در انتخابات آمریکا

هرگونه تجمع و راهپیمایی به سمت مرز ها ممنوع است

هدف امارات از عادی سازی روابط با اسراییل دشمنی با ایران است

2 حمله جداگانه به نظامیان آمریکایی در بغداد

بلوز پاره «دانیال عبادی»/ عکس

آمریکا و ایران؛ معامله پیچیده پس از انتخابات

سفارت آمریکا در بغداد بسته می شود؟

واکنش به اصابت راکت در درگیری قره باغ به ایران

پلیس افغانستان 4 تن ماده شیمیایی نیترات سدیم را توقیف کرد

موشکی به القادسیه بغداد شلیک نشده است

کاروان نظامی آمریکایی در جنوب بغداد مورد حمله قرار گرفت

جریان حکمت ملی عراق: تصمیم بستن سفارت آمریکا در بغداد اتخاذ شده است

آمریکا و ایران؛ معامله پیچیده پس از انتخابات

ستاد مرکزی اربعین: هرگونه تجمع و راهپیمایی به سمت مرز ها و یا اماکن مقدسه ممنوع است

اروپا و آمریکا در مورد ایران منافع مشترکی دارند

اگر ترامپ نتایج انتخابات را نپذیرد چه می شود؟

اعتراض استاندار «سقطری» به اقدامات نیروهای متحد امارات در این استان

کمتر از نیمی از انگلیسی ها کشورشان را نیروی خیر در جهان می بینند

سازمان ملل خواستار پایان جنگ در یمن شد

واکاوی ادعای مذاکرات محرمانه ایران و آمریکا / ابوالفتح: ترامپ دنبال کسب رضایت موافقین و مخالفین برقراری رابطه با ایران است

ستاد اربعین: همه مرزهای کشور با عراق مسدود است

کاروان نظامی آمریکایی در جنوب بغداد مورد حمله قرار گرفت

حمله به کاروان آمریکایی در بغداد

شیوع کرونا در شرق آسیا

قره باغ و مناقشه جدید جمهوری آذربایجان و ارمنستان

طغیان دوباره کرونا در نیویورک

لغو حکم ممنوعیت فعالیت تیک تاک توسط دادگاهی در آمریکا

مجبور شویم از موشک اسکندر و سوخو 30 استفاده می کنیم

جریان حکمت ملی عراق: تصمیم بستن سفارت واشنگتن اتخاذ شده است

اروپا خواستار تشکیل سریع دولت لبنان شد

کرملین: زمان مقصرشناسی در قره باغ نیست

شمار کرونایی ها در قاره آفریقا به یک میلیون و 467 هزار نفر رسید

حمله مجری تلویزیونی به ترامپ

لسترسیتی مشتری مدافع سوییسی بورسیادورتموند

ستاد مرکزی اربعین: کلیه مرزهای کشور با عراق مسدود است

قطع آب در برخی مناطق مهرشهر کرج

ما و مسأله ایغورها

ما و مسأله ایغورها