مطالب مرتبط:
ما و مسأله ایغورها
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 20 مرداد 1399 ساعت 05:552020-08-10بين الملل

ما و مسأله ایغورها


ایرنا- در یادداشت روزنامه ایران می خوانیم: از نگاه برخی منتقدان، سکوت جمهوری اسلامی ایران در برابر گزارش هایی که از نقض گسترده حقوق بشر دولت چین در ایالت سین کیانگ و علیه اقلیت مسلمانان ایغور خبر می دهند، - تهران- ایرنا- در یادداشت روزنامه ایران می خوانیم: از نگاه برخی منتقدان، سکوت جمهوری اسلامی ایران در برابر گزارش هایی که از نقض گسترده حقوق بشر دولت چین در ایالت سین کیانگ و علیه اقلیت مسلمانان ایغور خبر می دهند، موجب سرشکستگی و نشانه ای از اجرای استاندارد دوگانه در سیاست خارجی ایران است.

دیاکو حسینی مدیر برنامه مطالعات جهانی مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری با درج یادداشتی در روزنامه ایران نوشت: آنها انتظار دارند همان گونه که ایران از شیعیان و یا مسلمانان در سایر کشورها و در رأس آنها فلسطین حمایت می کند، به حمایت از مسلمانان ایغور در برابر سرکوب چین نیز برخیزد.

تعهد جمهوری اسلامی ایران به دفاع از حقوق مستضعفان از اصول قانون اساسی بویژه اصل 154 برمی خیزد که تصریح می کند: جمهوری اسلامی ایران.

در عین خودداری کامل از هرگونه دخالت در امور داخلی ملت های دیگر، از مبارزه حق طلبانه مستضعفین در برابر مستکبرین در هر نقطه از جهان حمایت می کند.

رویه عمل جمهوری اسلامی ایران در حمایت از مستضعفین در دهه های اخیر حاکی از وجود یک الگوی نانوشته است که نشان می دهد تنها در صورت وجود شرایط معینی، خودداری کامل از هرگونه دخالت در امور داخلی ملت ها کنار گذاشته شده و از مبارزه مستضعفین در برابر مستکبرین حمایت کرده است.

نمونه های لبنان در میانه دهه 1360، بوسنی و هرزگوین در دهه بعد و همین طور فلسطین از ابتدای انقلاب اسلامی تا امروز، یمن، عراق و افغانستان این الگو را آشکار می کند.

جمهوری اسلامی ایران تنها زمانی وارد مداخله فعال شده که اولاً، دولت مستقر بشدت ضعیف شده و فروپاشیده و یا اساساً دولتی در دفاع از حقوق مستضعفین وجود ندارد.

ثانیاً، امکان رسیدگی به حقوق این مردم از سایر راه های قانونی بین المللی وجود نداشته باشد و ثالثاً، جمهوری اسلامی ایران فاقد رابطه دوستانه با دولتی باشد که قادر به حل مسأله و حمایت از حقوق مستضعفان است.

در غیراین صورت، ایران ترجیح داده که از دخالت در امور داخلی کشوری که هنوز یک دولت حاکم و مسلط بر اوضاع دارد، یا امید به مداخلات مشروع از سوی نهادهای بین المللی به منظور بهبود اوضاع از میان نرفته و در نهایت، مناسبات دوستانه با دولت مستقر به نحوی است که امکان رایزنی و مشورت های کافی و مناسب را فراهم می آورد، امتناع کند.

در سال های اخیر، مبنای موضع گیری مداخله جویانه ایران در بحران روهینگیا، فقدان حق تابعیت برای مسلمانان روهینگیا از سوی دولت میانمار بود.

این مسلمانان در عمل حتی شهروند آن کشور شمرده نمی شوند، بنابراین می توان آنها را اقلیتی بدون دولت و نیروی دفاعی در نظر گرفت.

با این حال، حساسیت جهانی به این نقض گسترده حقوق انسانی که با فشارهای بین المللی و صدور قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در 7 دی 98 به حداکثر رسید، ضرورت مداخله بیشتر ایران را از میان برد.

ایران در مناقشه کشمیر نیز حتی المقدور از مداخله در آن خودداری کرده و تنها اوج گرفتن کشمکش بویژه بعد از تصمیم سال گذشته پارلمان هند به لغو خودمختاری منطقه جامو و کشمیر و حوادث خشونت بار متعاقب آن، ایران را ناچار از موضع گیری کرد.

حتی در این زمان هم ایران تلاش کرد که از مسیرهای دیپلماتیک، دولت هند را از اقدامات خشونت آمیز پرهیز دهد و همین لفاظی های انتقادی هم مدت زیادی ادامه پیدا نکرد.

این همان روشی است که ایران در رابطه با مسلمانان چچن با روسیه نیز در پیش گرفته است.

آنچه درباره حمایت ایران از شیعیان در بحرین و یا استان شرقی عربستان سعودی گفته می شود، غالباً اتهام هایی بی اساس یا بشدت اغراق آمیزند.

شیعیان بحرین مناسباتی تاریخی و طبیعی با ایران دارند و به همان اندازه طبیعی از مجاورت جغرافیایی و روابط طولانی تاریخی از ایران تأثیر می پذیرند.

هرچند که بعد از خیزش مردمی در بهمن 89 در این کشور و بلافاصله سرکوب گسترده تحت حمایت عربستان سعودی همراه با سکوت ایالات متحده و نهادهای بین المللی، جمهوری اسلامی ایران انتقاد لفظی از حکومت بحرین را افزایش داد اما این رفتار از سوی ایران نه تنها دوره بسیار کوتاهی را دربرگرفت بلکه به رویه غالب ایران در برخورد با حکومت اقلیت بر اکثریت در بحرین آسیب نزده است.

به همین ترتیب، هیچ شاهد معتبری وجود ندارد که ایران فعالانه در امور داخلی عربستان سعودی و در حمایت از شیعیان آن علیه حکومت سعودی مداخله می کند؛ هرچند که غلیان احساسات تعدادی از مردم همزمان با اعدام شیخ نمر، روحانی معترض شیعه، موقتاً به بالا گرفتن اعتراضات ایران و در نهایت واکنش افراطی در به آتش کشیدن سفارت عربستان سعودی و کنسولگری آن در مشهد منجر شد.

اصول سه گانه فوق، حتی در سوریه نیز مورد استفاده قرار گرفت و به پایه پیشنهاد ایران برای برگزاری انتخابات آزاد تبدیل شد؛ البته تا قبل از آنکه مداخلات خارجی، اعتراضات سوریه را به یک نبرد ژئوپولیتیکی در براندازی زورگویانه دولت سوریه تبدیل کند.

این دستورالعمل سیاسی، راه حل ایران برای خاتمه دادن به جنگ سوریه در جریان مذاکرات آستانه نیز بوده است.

با در نظر گرفتن این اصول، روشن است که چرا ایران از طرف های تحت ظلم در یمن، فلسطین و لبنان که در معرض فقدان دولت های قدرتمند بوده و یا بی بهره از حمایت سازمان های بین المللی در احقاق حقوق مستضعفان هستند، حمایت می کند.

تا جایی که به مسلمانان ایغور و رفتار دولت چین با آنها مربوط می شود، این سه شرط برای ضروری بودن مداخله ایران وجود ندارد.

دولت چین تسلط کامل بر استان سین کیانگ دارد و به نظر می رسد که نسبت به نظارت های بین المللی به آنچه در این استان می گذرد، بی تفاوت نیست.

به علاوه، دولت چین رابطه دوستانه ای با ایران دارد و ایران می تواند بدون هیاهوی رسانه ای، نگرانی های خود را به پکن انتقال دهد.

تحت این شرایط در حالی که راه های بهتری برای ابراز نگرانی ایران وجود دارد، اعلام عمومی اعتراض به برخی رفتارهای گزارش شده دولت چین، هیچ کمکی به اقلیتی که شاید تحت ستم باشد، نمی کند.

در همین حال، هیچ کدام از گزارش هایی که در تکیه به منابع امریکایی گاهی به شکل مبالغه آمیزی از نوعی نسل کشی در استان سین کیانگ خبر می دهند، قابل اعتماد نیست.

ایالات متحده در حالی که جنگ سرد تازه ای را با چین آغاز کرده، انگیزه بالایی به منظور تحریف و بزرگنمایی اطلاعات نادرست علیه آن کشور دارد.

استان سین کیانگ با اشغال یک ششم مساحت چین، 25 درصد از منابع ذغال سنگ و نزدیک به 40 درصد از منابع نفت و گاز این کشور را در خود جای داده و پل ارتباطی چین به خشکی های اوراسیاست.

بدون سین کیانگ، چین عمدتاً به یک قدرت پرچالش در آسیای دریایی محدود خواهد ماند و باید ایده های بلندپروازانه مانند جاده ابریشم جدید از مسیر آسیای مرکزی را برای همیشه کنار بگذارد.

این مسأله تأثیر مستقیم و هنگفتی بر چشم انداز بازخیزی چین که در سال های اخیر همه چشم ها را به خود خیره کرده، خواهد داشت.

تلاش امریکا برای بی ثبات کردن سین کیانگ، یک روش فریبنده برای اخلال در داستان ظهور چین است.

جمعیت 11 میلیونی ایغورها در سین کیانگ که خود را به لحاظ دینی و نژادی از اکثریت قوم هان در سرزمین اصلی چین جدا می دانند، در گذشته گاهی راه استقلال خود را در استفاده از ابزارهای خشونت آمیز دیده اند.

جنبش استقلال ترکستان شرقی که زمانی تحت حمایت اتحاد شوروی قرار داشت، امروز یک دولت در تبعید در واشنگتن تشکیل داده و مخفیانه از سوی تعدادی از دولت های غربی نیز حمایت می شود.

این جنبش که مهمترین تکیه گاه فراگیر برای آرمان های جدایی طلبانه ایغورهاست، در شاخه نظامی خود یک سازمان افراطی با عنوان جنبش اسلامی ترکستان شرقی را تشکیل داد که بعد از چندین عملیات تروریستی سرانجام در سال 2002 از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد و کشورهای مختلف در لیست گروه های تروریستی قرار گرفت.

این سازمان بعدها همچنان در افغانستان و سوریه نیز در کنار افراطی ترین گروه های تکفیری فعالیت داشته است.

با وجود این، دولت چین بخوبی نسبت به این حساسیت و راه هایی که امنیت پایدار را به این استان بازمی گرداند، واقف است.

یک سال پس از آشوب های این استان در سال 2009 که به کشته شدن بیش از 200 نفر منجر شد، هو جین تائو رییس جمهوری وقت چین در جریان دیدار از آن استان، راه اساسی برای حل مسأله سین کیانگ را توسعه آن دانست.

از آن زمان وضعیت اقتصادی در سین کیانگ به میزان قابل توجهی بهبود یافته است.

تولید ناخالص داخلی این استان به بیش از دو برابر و میانگین سرانه درآمد در نواحی شهری و روستایی سالانه 6/7 درصد افزایش داشته است.

امروز می دانیم که تبلیغات غرب پیرامون آنچه گاهی اردوگاه های کار اجباری نامیده شده درست نیست.

بر اساس جزییات کتاب سفیدی که دفتر شورای اطلاعات جمهوری خلق چین در مرداد سال گذشته منتشر کرد، وظیفه اصلی این مراکز که در سراسر سین کیانگ پراکنده هستند، آموزش زبان، قوانین چین و مهارت هایی است که هر فرد برای بهره مندی از حقوق شهروندی چین و مشارکت در فرصت های اقتصادی باید از آن برخوردار باشد.

از دیدگاه دولت چین، فقر و نقصان در مهارت های زبانی و آشنایی با قوانین جاری، از مهمترین دلایل گرایش جوانان ایغور به گروه های افراطی است و این مراکز به آنها کمک می کند که این مشکلات را پشت سر بگذارند.

هیچ کدام از اینها ثابت نمی کنند که احتمالاً هیچ گونه ظلم یا نقض حقوق انسانی در سین کیانگ صورت نمی گیرد اما تا زمانی که تحقیقات مستقل و قابل اتکایی وجود نداشته باشد، گزارش های غربی که اغلب با انگیزه های سیاسی همراه است، نمی تواند معیار خوبی برای تشخیص واقعیت در سین کیانگ باشد.

همین تفاوت عمده، سرچشمه رفتار متفاوت ایران با مسأله ایغورها از یک طرف و مستضعفان تحت ستم در یمن، فلسطین و لبنان از طرف دیگر است.


کلید واژه ها: جمهوری اسلامی ایران - ایران - روزنامه ایران - جمهوری اسلامی - مسلمانان - جمهوری - مرکز بررسی های استراتژیک - یادداشت - روزنامه - اسلامی - سین کیانگ - برابر - حقوق بشر - دولت چین - گسترده - ریاست جمهوری - سایر کشورها - سیاست خارجی - گزارش - حمایت - اقلیت - استراتژیک - استاندارد - سکوت - علیه - دولت - حقوق - هایی - انتظار - برنامه

آخرین اخبار سرویس:
جمشیدی: بهتر است اجرای پروتکل الحاقی را متوقف کنیم

پروازهای نظارتی فرانسه، آلمان و رومانی در آسمان روسیه

امارات با بانک های اسراییلی حامی شهرک سازی ها همکاری می کند

پروازهای نظارتی فرانسه، آلمان و رومانی در آسمان روسیه

ترکی الفیصل: عادی سازی روابط حق حاکمیتی امارات و بحرین است

وزیر خارجه الجزایر به مالی رفت

نخستین مرکز علم و آموزش عمومی روانگردان ها راه اندازی شد

راه اندازی مرکز علم و آموزش عمومی با هدف افزایش آگاهی مردم از مضرات روانگردان ها

اگر دوستش داری، این سوتی ها رو نده

ایران در عرض 30 سال به مرحله chr(034)فوق سالمندیchr(034) خواهد رسید! + جدول

ناتوانی آمریکا در مقابله با کرونا/پاییز سختی در انتظار آمریکا است

ابوظبی میزبان نشست عادی سازی روابط سودان و اسراییل

فیلم/ ساخت موشک برای حمل و نقل

بهنوش بختیاری و مدیر برنامه هایش در گشت و گذار+ عکس

تشریح موضع عراق در مورد عادی سازی روابط با اسراییل و احداث راکتور هسته ای

دوشنبه 31 شهریور| تازه ترین آمارها از همه گیری ویروس کرونا در جهان

تخت روانچی: مخالفت کشورها با یکجانبه گرایی آمریکا رو به افزایش است

ازدواج عجیب سلبریتی معروف با پسر همسر سابقش ! + عکس ها

قطر عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را تکذیب کرد

واکنش عجیب یک زن به ازدواج مجدد همسرش ! تصاویر

ادامه تظاهرات علیه نتانیاهو در قدس اشغالی + تصاویر

یادداشت میهمان| شیطنت رسانه های صهیونیستی در تخریب روابط جمهوری اسلامی ایران و آذربایجان

ابزارهای ترامپ برای پیروزی در انتخابات 2020 آمریکا؛ سرقت، خشونت یا دروغ؟

ادعاهای تکراری پمپئو علیه ایران

برگزاری رژه نظامی در سالگرد استقلال ترکمنستان

ایران در نخستین روز جنگ

فیلم|معترضان در اراضی اشغالی قرنطینه را شکستند؛ درخواست تظاهرکنندگان برای استعفای نتانیاهو

اولیانوف: ناکامی آمریکا در سازمان ملل نتیجه محاسبه غلط این کشور است

انفجار در مسیر کاروان نظامیان آمریکایی در عراق

بایدن همچنان پیشتاز انتخابات 2020 آمریکا است

در برابر آزارها و تهدیدها از خود دفاع می کنیم

حمله پهپادی ترکیه به خودرو عناصر گروه پ.ک.ک

سودان برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی شرط گذاشت

تظاهرات در قدس برای برکناری نتانیاهو

31 شهریور آغاز هفته دفاع مقدس

پیغام فتح| هفته نفس گیر هجوم

نیمرو پختن نفیسه روشن در طبیعت با شلوار کوتاه+عکس

مجوز پرواز هواپیمایی ایران به فرودگاه استانبول صادر شد

حضورارتش آرام بخش دلها در روزهای بحرانی

خبر رویترز از تحریم 20 مقام و نهاد ایرانی

ادعاهای تکراری پمپئو علیه ایران

تردد زائر و مسافر از مرزهای خسروی و پرویزخان ممنوع است

رشیدی کوچی: دیر یا زود حکام عرب نتیجه اعتماد خود به غربی ها را خواهند گرفت

تظاهرات در سراسر مصر با درخواست برکناری سیسی

ببینید | تعقیب جنگنده عراقی در خاک عراق توسط خلبان ایرانی

تظاهرات در سراسر مصر با درخواست برکناری سیسی

حوادث دفاع مقدس: عملیات فاو

مهمترین عناوین روزنامه های امروز منطقه جنوب و شرق آسیا

آخرین آمار مبتلایان به کرونا در جهان/ ایران در جایگاه سیزدهم

کرونا اولویت های روسیه را تغییر داد

صیادان محلی نابود شدند

سه موضوع روی میز مذاکره طرف های یمنی در سوییس

تنش چین و آمریکا در خصوص تیک تاک ویچت

ترامپ با این دو کار در مقابل ایران کوتاه خواهد آمد

درخواست نصر الحریری برای ورود مراکش به خط بحران سوریه

حملات مکرر و گسترده ائتلاف متجاوز سعودی به 3 استان یمن

تظاهرات گسترده مصری ها در اعتراض به فساد دولت السیسی

فردی که به ایران وعده تأمین واکسن کرونا را داد، کیست؟

چین حمله به پایگاه هوایی آمریکا در جزیره گوام را شبیه سازی کرد

سناتور روس: آمریکا به قوانین بین الملل تعرض کرد

کار احمقانه اروپا از نگاه پمپئو

بایدن همچنان پیشتاز انتخابات 2020 آمریکا است

سه شرط سودان برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی

انتخابات آمریکا بورس ایران را دچار تغییر می کند؟

حمله تند مقام لبنانی به حزب الله و ایران

تردد زائر و مسافر از مرزهای خسروی و پرویزخان ممنوع است

تظاهرات در 9 استان مصر؛ معترضان خواستار برکناری السیسی شدند

اعتراضات در مادرید علیه تدابیر کرونایی

چرا جهان باید دولت نجات ملی یمن را به رسمیت بشناسد؟

سورپرایز ترامپ برای اکتبر 2020 چه خواهد بود؟

حملات مکرر و گسترده ائتلاف متجاوز سعودی به 3 استان یمن

حمله لفظی مقام لبنانی به حزب الله و ایران

آمار کرونا در جهان تا 31 شهریور

درمان در طب سنتی با تغییر سبک زندگی همراه است

آخرین ترکش آمریکا بر اقتصاد ایران

بازداشت نماد اعتراضات در بلاروس

اینفوگرافیک / آمار کرونا در جهان تا 31 شهریور

نگرانی مدیر سابق اطلاعات ملی آمریکا درباره مغشوش بودن نتایج انتخابات ریاست جمهوری

مقام سابق اماراتی خواستار تشکیل دولت واحد فلسطینی-اسراییلی شد

مهمترین عناوین روزنامه های امروز افغانستان

عکس/ تظاهرات بدون ماسک در قلب انگلیس

ترامپ: توافق هسته ای با ایران «فاجعه» بود

ورود 60 خودروی نظامی آمریکا از عراق به شمال شرق سوریه

تهران باید بر سیاست صبر استراتژیک خود باقی بماند/ عملی کردن تهدیدِ بازرسی و توقیف کشتی های ایران، هزینه زیادی برای آمریکایی ها خواهد داشت

مسکو: عملا هیچ کس حاضر نیست آمریکا را به عنوان عضوی از برجام بپذیرد

آمار جهانی مبتلایان ویروس کرونا

تصاویر | بمباران شهر سنندج در دوران دفاع مقدس

واکنش اولیانوف به ادعاهای مقام های کاخ سفید

حیوان ترسناک در دستان آزیتا ترکاشوند+عکس

اظهارات بی اساس مقام آمریکایی

سود عجیب 5 غول دیجیتالی آمریکا در بحران کرونا

دبیرکل سازمان ملل: دنیای ما با دشمنی مشترک روبرو است/ کرونا معیشت را از بین می برد و تنش ها را تشدید می کند

در برابر تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران در کنار این کشور باشیم

آمار جهانی مبتلایان کرونا از 31 میلیون نفر گذشت

سفارت هندوراس به قدس اشغالی منتقل می شود

ضرب الاجل دو ماهه حماس به تل آویو برای رفع محاصره غزه

در برابر آزارها و تهدیدها از خود دفاع می کنیم

حمله پهپادی ترکیه در سنجار عراق به خودرو عناصر گروه پ.ک.ک

آیا در کشورهایی که حجاب الزامی نیست، گرایش به حجاب بیشتر است؟

توافق هسته ای با ایران «فاجعه» بود

ما و مسأله ایغورها

ما و مسأله ایغورها