مطالب مرتبط:
تقویت سرمایه گذاری در مناطق محروم در دستور کار وزارت کشور قرار دارد
امیر قطر: مقابله با بحران لبنان منوط به تقویت وحدت ملی در این کشور است
وزارت ارتباطات در زمینه توسعه زیرساخت ها اهمال کرده است/ توسعه زیرساخت ها نیاز اصلی فضای مجازی در کشور
خراسان رضوی رتبه دوم کشور در توسعه شهرستانها را به دست آورد
حضور هیئات مذهبی در مناطق سیل زده لرستان سبب توسعه فرهنگ عاشورا شد
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 20 مرداد 1399 ساعت 05:452020-08-10اقتصادي

تقویت فرهنگ کار، رمز توسعه پایدار کشور


ایرنا - فرهنگ کار قوی در یک جامعه می تواند به همه بخش ها در بروز استعدادها، ظرفیت ها و توانمندی ها کمک کند و زیربنای توسعه پایدار و همه جانبه کشور را فراهم آورد.

- امروزه بسیاری از کشورهای جهان که از ذخایر و ثروت های طبیعی و خدادادی چندانی برخوردار نیستند در سایه یک فرهنگ کار قوی توانسته اند به قله های رفیع توسعه، دست یافته و اقتصادی پویا و رو به رشد را برای کشور خود ایجاد کنند.

طی مسیر توسعه برای کشور ایران با توجه به ظرفیت ها، توانمندی ها و استعدادهای بی بدیل آن نسبت به کشورهای دیگر بسیار فراهم تر است و تقویت فرهنگ کار در جامعه ایرانی راه دستیابی به این هدف را تسهیل کرده و ریل گذاری توسعه پایدار کشور را فراهم خواهد ساخت.

خبرنگار ایرنا برای تشریح ابعاد فرهنگ کار گفت و گویی با قاسم آقاعلیخانی معاون امور اجتماعی و فرهنگی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قزوین ترتیب داده و از وی در خصوص اقدامات صورت گرفته در این زمینه پرسیده است.

ایرنا: ظاهرا فرهنگ کار در جامعه ایرانی مغفول مانده است، آیا شما برنامه ای برای احیای این فرهنگ دارید؟ یکی از برنامه های ما در حوزه فرهنگی، تقویت فرهنگ کار و پرداختن به آن بوده که متاسفانه در جامعه امروزی مغفول واقع شده است.

تعریف فرهنگ کار به زبان ساده، ارزش دانستن کار و چگونگی انجام دادن آن است و به هر نوع فعالیت جسمی و فکری که به دریافت مزد منجر بشود، کار گفته می شود.

در سایه این تعریف است که بسیاری از کشورهایی که از منابع طبیعی و ثروت ملی محروم بودند با تمرکز بر فرهنگ قوی کاری به توسعه پایدار دست یافتند ولی ما متاسفانه نه تنها فرهنگ کار را خوب نشناخته و احیا نکرده ایم بلکه به آن آسیب هم زده ایم.

اگر میزان بهره وری در جامعه ما در 50 سال اخیر طبق گزارش سازمان بهره وری کشور تغییر نکرده، ناشی از این بوده که فرهنگ کار ارتقا نیافته است.

فرهنگ کار برای همه اقشار یک جامعه بوده و در تحقق این فرهنگ، کارگر، کارفرما و دولت از هم جدا نیستند.

اگر کارگر یک دستگاه اجرایی بد عمل کند و کارآیی لازم را نداشته باشد، کارفرما، کارگر و مراجعه کننده یک دستگاه نیز آسیب می بینند بنابراین فرهنگ کار قوی می تواند به همه بخش ها کمک کند و زیربنای توسعه پایدار و همه جانبه کشور را فراهم آورد.

همچنین فرهنگ کار قوی در جامعه می تواند همه بخش ها را برای رسیدن به هدف ملی که توسعه کشور است، راهنمایی و هدایت کند.

ایرنا: مولفه های فرهنگ کار چیست؟ فرهنگ کار 2 مولفه سختکوشی و کار تیمی دارد که به نظر می رسد امروزه در جامعه ما هر دو مغفول مانده اند.

متاسفانه ما هم در بسیاری از ارزیابی ها و قضاوت های خود، مولفه سختکوشی را کنار گذاشته و به استعداد می چسبیم درحالیکه وقتی ارزیابی ها و امتیازات تنها براساس ملاک استعداد و افراد مستعدتر صورت می گیرد، دایره کار محدودتر می شود.

در این راستا اگر معیار ما سختکوشی باشد همه مردم می توانند در مسابقه کار و تلاش شرکت کنند و در نتیجه اقتصاد کشور پویاتر می شود.

امروزه هم در سراسر دنیا تمامی امور به صورت تیمی و با خلاقیت انجام می شود و ما نیز به افرادی نیاز داریم که کار تیمی انجام داده و سختکوشی داشته باشند.

ایرنا: اصلاح فرهنگ کار بر عهده کدام بخش از جامعه است؟ مهمترین بخشی که می تواند فرهنگ کار را اصلاح کند خانواده ها هستند که باید فرزندان خود را از کودکی با فرهنگ کار صحیح آشنا کنند.

آشنا کردن کودکان از دوران طفولیت با روحیه کار نقش موثری در تقویت فرهنگ کار دارد که متاسفانه در دهه های اخیر خانواه های ایرانی از این موضوع غفلت کرده اند.

مشکل بعدی که به فرهنگ کار آسیب می زند ثروت ها و پول های باد آورده است که فرهنگ کار را از بین می برد و روحیه کار و تلاش را در جامعه مضمحل می نماید.

اگر فرهنگ کار در جامعه اصلاح نشود توسعه پایدار و همه جانبه برای کشور صورت نمی گیرد و ثروت های خدادادی و منابع طبیعی نیز به توسعه کشور منجر نخواهند شد.

با توجه به این نکات، لازم است که همه بخش ها، مدیران و کارفرمایان به فرهنگ کار توجه کنند و دیدگاه اسلام به کار و فرهنگ کار را به خوبی در جامعه تببین نمایند تا زمینه توسعه پایدار کشور فراهم شود.

ایرنا: موضوع یارانه معیشتی، قطع یارانه و بررسی افراد واجد شرایط در این خصوص، یکی از سوال های مردم است، آیا این موضوع در حوزه عملکرد دستگاه شما است و چه اقداماتی در این حوزه صورت گرفته است؟ این موضوع در حوزه معاونت رفاه اجتماعی از زیرمجموعه های معاونت امور اجتماعی اداره کل تعاون قرار دارد.

هم اینک از 397 هزار خانوار استان قزوین 386 هزار خانوار یارانه بگیر و 284 هزار خانوار معیشتی بگیر هستند و قریب به اتفاق جمعیت استان یارانه دریافت می کنند و حدود 20 هزار خانوار یارانه نمی گیرند.

چالش ما در این حوزه بحث چندگانگی در پیگیری امور مردم است که بخشی توسط سازمان هدفمندی یارانه و بخشی توسط معاونت رفاه ما انجام می شود.

معاونت رفاه اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اعتقاد دارد که فعالیت های خود را در این حوزه به صورت ستادی انجام می دهد و برنامه اجرایی ندارد بنابراین مشکلات مردم در پرداخت و قطع یارانه، فوت، ازدواج و جاماندگان از یارانه و.

در حوزه سازمان هدفمندی یارانه و دستگاه های حمایتی است.

اما موضوع حذف افراد با تمکن مالی که از سال 94 تا 95 و بخشی از آن شهریور و مهر 98 انجام شد و بررسی افراد واجد شرایط معیشتی که آذرماه سال قبل صورت گرفت از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیگیری و اجرا شد.

مراجعات مردمی در حوزه پیگیری امور یارانه به دفاتر پیشخوان خدمات دولت، استانداری، اقتصاد و دارایی و اداره تعاون زیاد است و گاهی مردم میان این دستگاه ها سرگردان می شوند و ما تلاش می کنیم با نهایت حوصله و شکیبایی امور مردم را پیگیری و در حد مقدورات اجرایی کنیم.

ایرنا: آیا معاونت اجتماعی اداره تعاون استان در حوزه آسیب های اجتماعی هم اقدامی کرده است؟ ما به عنوان دستگاه ستادی و برنامه ریز در حوزه آسیب های اجتماعی هستیم و اخیرا اطلس آسیب های اجتماعی کشور و مولفه های آن در هر استان از سال 92 تا 97 تهیه شده و در اختیار دستگاه های برنامه ریز قرار گرفته است.

در این موضوع هم دستگاه های مختلفی فعالیت می کنند و این خود مشکل ساز است چون متولی اصلی مقابله با آسیب های اجتماعی مشخص نیست.

استان قزوین نیز در حوزه آسیب های اجتماعی نظیر طلاق، اعتیاد، پیشرسی ازدواج، فوت شدگان ناشی از مواد مخدر و .

با چالش هایی مواجه است و اداره رفاه اجتماعی وزارت تعاون در حوزه آسیب های اجتماعی در حوزه کارگری فعالیت می کند.

در این راستا در سال گذشته دوره های مختلفی را برای آشنایی و توانمندسازی دانش آموزان با آیتم های فضای مجازی و کاهش آسیب های اجتماعی آن برگزار کردیم ولی در سال جاری به دلیل شیوع کرونا برنامه ریزی آن هنوز صورت نگرفته است.

ایرنا: یکی از اقدامات شما صدور بیمه کارگران ساختمانی بوده، چه اقداماتی در این حوزه صورت گرفته است؟ بله ما به عنوان دبیرخانه بیمه کارگران ساختمانی در استان فعالیت می کنیم و تاکنون حدود 25 هزار ثبت نام بیمه کارگران ساختمانی در استان انجام شده ولی بیمه شده فعال استان تاکنون 17 هزار نفر است.

مزیت بیمه کارگران ساختمانی این است که حدود یک سوم حق بیمه را پرداخت می کنند و پیش شرط صدور آن نیز دریافت کارت مهارت هوشمند از سازمان فنی و حرفه ای و مشغول به کار بودن در حوزه ساختمان است.

ایرنا: چه تعداد خانه های بهداشت کارگری در استان فعال است؟ خانه های بهداشت کارگری زیر مجموعه معاونت اجتماعی اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و شورای هماهنگی خدمات بهداشتی متشکل از اداره کل درمان تامین اجتماعی، دانشگاه علوم پزشکی و اداره تعاون تشکیل شده و به صورت مستمر بر این خانه ها نظارت دارد.

هم اینک 240 خانه بهداشت در استان داریم و تمام واحدهای تولیدی دارای بیش از 50 نفر پرسنل ملزم هستند که خانه بهداشت داشته باشند.

واحدهای تولیدی بیش از 500 کارگر باید مرکز بهداشت با آمبولانس داشته باشند و از 240 خانه بهداشت استان حدود 10 مرکز بهداشت در شرکت های آپادانا، نیرو محرکه، هفت الماس، نفیس نخ، نیروگاه شهید رجایی و .

فعال هستند.

ایرنا: وضعیت اعتیاد در جامعه کارگری استان چگونه است؟ متاسفانه وضعیت اعتیاد در جامعه کار و تولید استان نگران کننده است و با توجه به شرایطی که کارگران دارند و بیشتر در معرض خطر هستند برنامه های مستمری برای پیشگیری از اعتیاد در واحدهای تولیدی در حال اجرا است.

یکی از این برنامه ها انجام بازدیدهای دوره ای است که با مشارکت شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان برگزار می شود و اهمیت مساله و لزوم مقابله با مواد مخدر به کارفرماها یادآوری می شود.

همچنین در جلسات آموزشی در خود واحدها و در اداره کل، مهارت های زندگی برای مقابله با اعتیاد، امید به زندگی، فرزندآوری، مدیریت خشم و .

آموزش داده می شود.

یکی از طرح های اجرا شده در استان، به عنوان کاربست پیشگیری از اعتیاد در جامعه کار و تولید طرح کاج است که بسیار جامع بوده و برای پیشگیری از اعتیاد و اجرای درست و موثر نیاز به حمایت کارفرماها و دولت دارد.

در بحث پیشگیری از اعتیاد یکی از مشکلات ما همکاری نکردن برخی از کارفرمایان است و درخواست می کنیم در بحث پیشگیری از اعتیاد در جامعه کار و تولید همراهی بیشتری داشته باشند چون منافع شرکت نظیر ارتقای بهره وری کارگران، کاهش حوادث شغلی و را نیز تامین می کند.

ایرنا:انتخاب کارگر نمونه در استان با چه هدفی صورت می گیرد: انتخاب کارگر نمونه، گروه کاری نمونه و واحد نمونه از جمله برنامه های حوزه اجتماعی است که به منظور افزایش خلاقیت و نوآوری و بهبود انگیزه کارگران در واحدهای تولیدی هرساله برگزار می شود.

ما نتایج خوبی در ارزیابی ها از انتخاب کارگر نمونه داشته ایم چون یکی از مولفه هایی که می تواند در حوزه رونق تولید و اقتصاد مقاومتی نقش ایفا کند همین موضوع است.

اقدامات برخی از کارگران در واحدهای تولیدی می تواند کشور را از وابستگی نجات دهد و در خنثی کردن تحریم ها موثر باشد بنابراین اگر به شکل صحیح و درست به کارگران بها دهیم بازخوردها و نتایج خوبی می توانیم داشته باشیم.

متاسفانه برخی از واحدهای تولیدی آنچنان که بایسته است اهمیت موضوع کارگر نمونه را درک نکرده اند و همراهی نمی کنند ولی با این وجود استقبال خوبی از این طرح از سوی جامعه کارگری استان داشتیم.

در سال گذشته ما حدود 956 طرح ثبت نامی در جشنواره امتنان از جامعه کار و تولید استان داشتیم که گروه کارگر نمونه، واحد نمونه و گروه کار نمونه استانی انتخاب شدند و در هفته کارگر از آنها تجلیل به عمل آمد.

همچنین خانم جمالی بانوی کارگر استان از نیروگاه شهید رجایی به عنوان کارگر نمونه استانی و کشوری انتخاب شد و لوح تقدیر را رییس جمهوری دریافت کرد و قزوین جزو سه استان منتخب در این زمینه بود.

ایرنا:در حوزه ورزش کارگری استان چه اقداماتی صورت گرفته است؟ ما در حوزه ورزش دو ماموریت داریم که یکی ساخت و نگهداری مجموعه های ورزشی کارگری و دیگری برگزاری مسابقات ورزش کارگری است.

همه اقدامات ما در حوزه امور اجتماعی با محوریت ارتقای سلامت جسمی و روانی کارگران انجام می شود و با توجه به این موضوع، ورزش کارگری برای ما اهمیت ویژه ای دارد و هر اقدامی که در این حوزه انجام داده ایم بازخورد مثبت داشته است.

هم اینک سه مجموعه استخر و سونا در استان، 2 زمین چمن طبیعی و چهار سالن فوتسال داریم و اخیرا هم یک زمین چمن مصنوعی را در شهرستان البرز احداث کرده ایم که در هفته دولت افتتاح می شود.

سیاست ما در این حوزه، بهره مندی از بخش خصوصی در ساخت، نگهداری و احیای مجموعه ورزش کارگری و حتی برگزاری مسابقات ورزشی است.

در سال گذشته بیش از 280 مسابقه، اعزام به مسابقات کشوری و برگزاری دوره های آموزشی در استان داشته ایم و یک رتبه جهانی در رشته جودو علاوه بر رتبه های متعدد کشوری کسب کرده ایم.

ایرنا: شما در حوزه فرهنگی هم اقداماتی داشته اید: در این حوزه انجام برنامه های دینی و فرهنگی در جامعه کار و تولید استان انجام شده که از جمله آنها برگزاری مسابقات مختلف از جمله مسابقات قرآن کارگری است که هرساله برگزار می شود.

سال گذشته چهاردهمین دوره مسابقات کشوری را در رشته های قرائت، ترتیل، حفظ کل، حفظ 20 و 10 جزء و مفاهیم برگزار کردیم و 241 نفر مرد و زن از کارگران و خانواده محترم آنها در این مسابقات شرکت کردند.

امسال هم در تدارک برگزاری این مسابقات هستیم ولی فعلا کرونا مشکلاتی را به وجود آورده است.


کلید واژه ها: فرهنگ کار - توسعه پایدار - فرهنگ - کشور - توسعه - پایدار - توانمندی - ظرفیت ها - اجتماعی - داده - رفاه اجتماعی - جامعه ایرانی - کشورهای جهان - استان قزوین - تقویت - جامعه - ظرفیت - ایران - ایرنا - ریل گذاری - برخوردار - اداره کل - خبرنگار - خدادادی - اقتصادی - فرهنگی - ایرانی - طبیعی - اداره - استان

آخرین اخبار سرویس:
اقتصاد چین بهبود نسبتاً سریعی داشته است

انشعاب های غیرمجاز ویلایی حدود نیمی از آب شرب روستاهای البرز را هدر می دهند

خرید فیزیکی انواع کالا در خانه با فناوری هوش مصنوعی

تورم اعلامی مرکز آمار، ملاک تعیین نرخ گندم

بورس در ریزش مداوم

خرید توافقی زرشک در خراسان جنوبی آغاز شد

سالانه 70 تن عسل در ملکشاهی برداشت می شود

تمدید مهلت پرداخت وام کرونا و ودیعه مسکن

فیلم| پایان شایعات انبار خودرو ها

چین تولید در یک میدان نفتی جدید در دریای جنوبی چین را آغاز می کند

ضرورت جبران زیان اقتصادی ناشی از کاهش تقاضای نوشت افزار

انتشار جزییات طرح مجلس برای تنظیم بازار خودرو

کدام بازنشستگان مشمول همسان سازی می شوند؟

قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی آینده، 4 هزار تومان تعیین شد

افزایش 35 درصدی عرضه گوشت گوسفندی

احداث 368 واحد مسکونی گلشهر زنجان در قالب طرح اقدام ملی مسکن

دستورات روحانی برای تامین ارز تولیدکنندگان، کالاهای معیشتی و...

تعیین قیمت 4 هزار تومانی برای خرید تضمینی گندم

لوفت هانزا بیش از آنچه قبلا اعلام کرده بود، تعدیل نیرو خواهد داشت

رشد 16 درصدی سود واریزی سهام عدالت

تأکید وزیر دارایی اندونزی بر جایگاه اقتصاد اسلامی در جهان

نرخ ارز در یکم مهر / دلار 26860 تومان

قیمت طلا| قیمت سکه امروز سه شنبه 1399/07/01

نقش معدن در تقویت بازار سرمایه

قیمت سکه و طلا در یکم مهر

دانشگاه صنعتی اصفهان طرح پژوهشی افزایش ضریب بازیافت میدان نفتی مارون را اجرا می کند

چرا بورس مثبت نمی شود؟

افت جهانیِ شاخص امید به زندگی با همه گیری کووید 19

تولید فلفل دلمه ای رنگی در شهرستان بروجن

روز شمار هفته «سلامت روان» اعلام شد

8 شرکت زیرمجموعه گروه مالی گردشگری در صف ورود به بورس هستند/ حمایت از سهامداران حقیقی و خرد سرلوحه برنامه های بانک گردشگری باشد

رکوردشکنی تولید شمش فولاد در سال جهش تولید

شرکت نفت ستاره خلیج فارس در بورس پذیرش شد

قیمت دلار در شروع فصل پاییز

86 معدن در مدار تولید قرار گرفت

تشکیل تعاونی مسکن پرسنل چادرملو و شرکتهای تابعه

جزییات پرداخت وام به بازنشستگان/وام ضروری بازنشستگان کشوری تا عصر امروز واریز می شود

قیمت سکه و طلا در یکم مهر

وزرا و روسای دستگاه های اجرایی شجاعانه نسبت به حذف مقررات دست و پاگیر اقدام کنند

قیمت ارز| قیمت دلار و یورو در صرافی ملی امروز سه شنبه1399/07/01

قیمت سویا و کنجاله تغییر کرد

آفریقا میزبان دانش بنیان های ایرانی می شود

مشاوره ژنتیک سدی در برابر معلولیت 

نظرسنجی: آمریکایی ها به گفته های ترامپ درباره واکسن اعتماد ندارند

دولت قیمت خرید توافقی گوشت داخلی را افزایش داد

قیمت کنجاله سویا در بنادر 2700 تومان تعیین شد

گاز ماهدشت قطع می شود

قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی آینده 4 هزار تومان تعیین شد

اعزام بزرگترین هیات اقتصادی ایران به افغانستان

نوشت افزار هم کرونایی شد/ شروع سال تحصیلی تقاضا را افزایش نداد

کرونا موبایل های ارزان قیمت را محبوب کرد

نظرسنجی: آمریکایی ها به گفته های ترامپ درباره واکسن اعتماد ندارند

احتمال بازگشت محدودیت های کرونایی به خوزستان

گاز ماهدشت قطع می شود

قیمت کنجاله سویا در بنادر 2700 تومان تعیین شد/ 3.3 میلیون تن کالای اساسی موجود است

بازنشستگانی که مشمول قانون همسان سازی حقوق نشدند

دولت قیمت خرید توافقی گوشت داخلی را افزایش داد/ دولت رانت واردات نهاده ها را حذف کند

سالانه29 هزار تن گوشت قرمز تولید می شود/ایجاد 7629 فرصت شغلی جدید

قیمت جهانی نفت امروز 99/07/01

جزییات افزایش حقوق بازنشستگان کشوری از مهر 99

قیمت برنج پاکستانی در بازار، کیلویی 25 هزار تومان!

گوشی جدید وان پلاس گران تر از سامسونگ و اپل!

ایرباس هواپیماهای هیدروژنی با آلایندگی صفر می سازد

قیمت سکه امروز 1 مهر 99+ تغییرات

صادرات غیرنفتی باید جایگزین نفت شود تا ارز موردنیاز کشور تامین شود

ثبت رکورد جدید تولید آهن اسفنجی در شهریور ماه 1399

افت جهانیِ شاخص امید به زندگی با همه گیری کووید 19

افزایش 63 تا 170 میلیون تومانی قیمت محصولات مدیران خودرو

زعفران، 70 درصد ارزش کل صادرات ادویه را به خود اختصاص داده است

سامانه آنلاین بازرسی مواد خام دامی در همدان راه اندازی می شود

قیمت انواع موتورسیکلت در بازار +جدول / 1 مهر 99

دولت بدون درآمد نفت پروژه های عمرانی را افتتاح می کند

68 درصد از ظرفیت تولید برق حرارتی در اختیار بخش خصوصی است

جزییات واردات 700 دستگاه خودرو پورشه با کارت بازرگانی یک پیرزن روستایی

افت جهانیِ شاخص امید به زندگی با همه گیری کووید 19

تخلف در داروخانه ها ممنوع

افراد برای درج آگهی فروش مسکن و خودرو باید احراز هویت شوند

قیمت سکه نیم سکه و ربع سکه امروز سه شنبه 99/07/01/تمام سکه 200 هزار تومان ارزان شد

برداشت زودهنگام مرکبات به بازارپسندی ضرر می زند

قیمت سکه و طلا در یکم مهر

صرفه جویی 700 میلیون دلاری هند با نفت 19 دلاری

ظرفیت همزمان تعمیرات 8 فروند شناور در بندرشهیدرجایی در یک ماه

کاهش بی سابقه ارزش لیر ترکیه در برابر دلار

محدودیت ها دوباره باید اعمال شود

صندوق نفتی نروژ بیت کوین می خرد

با 2میلیون چه موبایلی می توان خرید؟ +جدول

عملکرد خوب بانک کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد در پرداخت تسهیلات رونق تولید

خودروهای مسافرتی گردهم می آیند

گازوییل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی در بورس انرژی

اختلاف پرسپولیس و آل اشپورت؛ پای بیرو وسط است

تفاهم دولت با قرارگاه خاتم برای پرداخت بخشی از بدهی و تکمیل 70 پروژه تا پایان سال

36 پرونده تقلب در فروش عایق های رطوبتی به تعزیرات حکومتی فارس رفت

معرفی 205 واحد متخلف به اداره تعزیرات حکومتی نهاوند

تیم کوک عضو جدید باشگاه میلیاردرهای جهان

قیمت انواع گوشی موبایل امروز سه شنبه 1 مهر 99

تشدید نظارت بر بازار ماسک و ضدعفونی کننده ها با شروع پاییز

تبدیل 40 کیلومتر شبکه فشار ضعیف سیم مسی با کابل خودنگهدار در شازند

قیمت سکه نیم سکه و ربع سکه امروز سه شنبه 99/07/01/تمام سکه 200 هزار تومان ارزان شد

قیمت تضمینی بر اساس خواسته کشاورز تعیین می شود

تور مالدیو و تور ارمنستان / دم دستی های دوران کرونا

تقویت فرهنگ کار، رمز توسعه پایدار کشور

تقویت فرهنگ کار، رمز توسعه پایدار کشور