مطالب مرتبط:
معنی منفی بودن تست کرونا چیست؟
معنی منفی بودن تست کرونا چیست؟
معنی منفی بودن تست کرونا چیست؟
معنی منفی بودن تست کرونا چیست؟
منفی بودن تست کرونا به معنی مبتلا نبودن به این ویروس است؟ | کدام تست دقیق تر و مطمئن تر است؟
-221 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 20 مرداد 1399 ساعت 00:502020-08-09پزشكي

معنی منفی بودن تست کرونا چیست؟


یک متخصص بیماری های داخلی بیمارستان آیت الله طالقانی درباره انواع تست های کرونا توضیحاتی ارائه و تاکید کرد: منفی بودن تست به هیچ عنوان رد کننده ابتلا به بیماری نیست! ادامه.

- یک متخصص بیماری های داخلی بیمارستان آیت الله طالقانی درباره انواع تست های کرونا توضیحاتی ارائه و تاکید کرد: منفی بودن تست به هیچ عنوان رد کننده ابتلا به بیماری نیست! تسنیم نوشت: یک متخصص بیماری های داخلی بیمارستان آیت الله طالقانی درباره انواع تست های کرونا توضیحاتی ارائه و تاکید کرد: منفی بودن تست به هیچ عنوان رد کننده ابتلا به بیماری نیست! دکتر علی پیرصالحی اظهار کرد: دو نوع تست رایج تشخیصی آزمایشگاهی کرونا در دسترس است؛ تست های PCR که اسید نوکلییک ویروس را مورد بررسی قرار می دهند و سنجش آنتی بادی ها که به بررسی آنتی بادی های IgM و IgGو اخیراً IgA می پردازند.

وی گفت: به طور کلی تست های تشخیصی کرونا کاربردهای مختلفی دارد و علاوه بر تأیید تشخیص، به منظور بررسی های دوره های مختلف بیماری، توسط پزشک درخواست می شود.

پیرصالحی درباره کارکرد تست های PCRتوضیح داد: این تست ها اسید نوکلییک ویروس را شناسایی می کند از طریق سواپ حلق و نازوفارنکس از راه دهان و بینی نمونه گیری انجام می شود.

وی عنوان کرد: علاوه بر روش استاندارد نمونه گیری به وسیله سواپ از حلق و نازوفارنکس، در برخی موارد مشاهده می شود که از روش شستشوی حلق برای نمونه گیری استفاده می شود که این روش با خطای زیاد و نتایج کاذب همراه است.

وی افزود: در روش مولکولی که تحت عنوان تست PCRانجام می شود بسته به کیت مصرفی دو ژن یا سه ژن ویروس مورد بررسی قرار می گیرد که در حال حاضر به دلیل استفاده از کیت های مختلف و همچنین تأیید یا عدم تأیید مجدد گزارش های مشکوک، تفاوت در گزارش ها مشاهده می شود و اهمیت انجام این آزمایش ها با نظر پزشک و در آزمایشگاه های مورد تأیید ارزش بیشتری پیدا می کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه عنوان کرد: دقت تست های PCRدر نمونه های تهیه شده از ترشحات ریه توسط نمونه برداری بیش از 90 درصد بوده و در سایر نمونه ها ، دقت آن بسته به نوع نمونه گیری، تیتر ویروس ، نوع کیت مصرفی و .

تحت تأثیر قرار می گیرد.

پیرصالحی، دقیق ترین و ارزشمندترین تست شناسایی کووید 19 را خصوصاً در مراحل ابتدایی، تست های PCRدانست.

وی تست های ارزیابی تیتر آنتی بادی ها با کیت های سریع (Rapid test) را یکی دیگر از تست های در دسترس دانست و توضیح داد: این تست ها به تست های سریع معروف هستند و از طریق خون انجام می شود.

نتیجه این تست ها در عرض چند دقیقه مشخص می شود.

با این وجود این تست ها در مقایسه با تست های PCRو همچنین سنجش تیتر آنتی بادی ها دارای ارزش کمتری هستند و موارد منفی کاذب به دلیل دقت و حساسیت پایین این تست ها بسیار زیاد است ولی با این وجود مثبت بودن تست می تواند به میزان قابل توجهی برای کادر درمان ارزشمند باشد.

متخصص بیماری های داخلی درباره سایر تست های تشخیصی کرونا نیز گفت: یکی از تست های رایج، تست آنتی بادی یا پادتن هایی هستند که علیه ویروس ترشح می شوند که اخیراً به شکل فراگیری رایج شده و این تست ها زمانی که آنتی بادی علیه ویروس ترشح می شود قابل شناسایی است.

پیرصالحی با اشاره به این که با استفاده از تست های آنتی بادی می توان زمان بیماری را پیش بینی کرد اظهار کرد: با این تست ها می توانیم مراحل ابتدایی، حاد و بهبودی بیماری را شناسایی کنیم.

این تست ها به انواع مختلف IgA،igM و IgGتقسیم می شوند.

به گفته این استاد دانشگاه تست های IgMدر واقع آنتی بادی و یا پروتیین هایی هستند که بدن در ابتدای مواجهه با ویروس ترشح می کند و لذا در مرحله ابتدایی افزایش پیدا می کند و بالا بودن سطح آن نشان دهنده مراحل ابتدایی و یا حاد کروناست.

وی افزود: این آنتی بادی معمولاً از روز هفتم شروع به افزایش می کند با این وجود، در بسیاری از افراد علی رغم ابتلا به ویروس این آنتی بادی ها با روش های موجود قابل شناسایی نیست لذا منفی بودن سنجش تیتر آنتی بادی دلیل بر رد گزارش مثبت مولکولی یا نادیده گرفتن علائم بالینی نمی شود و تفسیر این موارد باید توسط پزشک انجام شود.

این متخصص بیماری های داخلی همچنین درباره تست های IgGنیز توضیح داد: به طور معمول از روز 14 بعد از ابتلا به کرونا، بدن علیه این ویروس آنتی بادی به نام IgG ترشح می کند که این آنتی بادی می تواند تا حدودی ایمنی نسبی علیه این ویروس ایجاد کند.

نتیجه این تست ها بستگی به ایمنی دارد که در بدن علیه این ویروس ایجاد می شود، ولی درباره این موضوع که ماندگاری این پادتن ها به چه میزان است هنوز اطلاعات کافی در دسترس نیست.

وی در پاسخ به این سؤال که میزان دقت تست های شناسایی ویروس کووید19 در مراحل مختلف بیماری چگونه ارزیابی می شود، توضیح داد: مطالعات بر روی تست های IgM و IgGنشان می دهد که این تست ها در هفته اول خیلی کمک کننده نیستند و در هفته اول نهایتاً 30 درصد از بیماران با این تست ها شناسایی می شوند ولی از هفته دوم به بعد تقریباً تا 70 درصد دقت شناسایی بالا رفته و از هفته سوم به بعد، دقت حدود 90درصد، افزایش می یابد لذا در مراحل اولیه بیماری ،انجام تست های IgM و IgGتوصیه نمی شود.

با این وجود در مواردی که تیتر آنتی بادی پایین باشد ممکن است نتیجه منفی گزارش شود.

پیرصالحی درباره مثبت شدن تست های آنتی بادی نیز خاطرنشان کرد: اگر IgG و IgM بالا باشد نشان دهنده این موضوع ست که بیمار در مراحل حاد بیماری قرار دارد، ولی در مواردی که صرفا تست IgGبالا باشد، بیمار وارد فاز بهبودی شده است.

متخصص بیماری های داخلی در بخش دیگری نیز توضیح داد: نتیجه تمامی تست هایی که انجام می شود می تواند مثبت کاذب و یا منفی کاذب شوند ولی این موضوع که این تست ها در چه بازه زمانی درطول بیماری انجام شود در تفسیرها مهم است.

وی یادآور شد: تفسیر چگونگی نتیجه تمامی تست ها با پزشک است و در بعضی از موارد ممکن است فرد دچار بیماری خفیف شده باشد ولی آنتی بادی ها مثبت نشوند، بنابراین تمامی این موارد باید با ملاحضات خاصی انجام شود.

به گفته پیرصالحی به طور کلی تکنیک، زمان ابتلا و فردی که نمونه گیری را انجام می دهد در پاسخ مثبت و منفی کاذب اثر گذار است.

پرهیز از انجام تست های خودسرانه از مهمترین توصیه هایی بود که دکتر پیرصالحی بر ضرورت توجه به آن از سوی مردم تاکید کرد و افزود: ممکن است تفسیر این گزارشات فرد ویا کادر درمان را گمراه کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه انجام آزمایشات خودسرانه تست های کرونا را مورد انتقاد قرار داد و افزود: تست های تشخیصی کرونا صرفا با نظر پزشک متخصص و یا گروه پزشکی باید انجام شود.

وی در توضیح این که از چه زمانی می توان از تست های آنتی بادی استفاده کرد گفت: تست های آنتی بادی باید به صلاحدید پزشک انجام شود.

اگر تست PCRمنفی باشد ولی علائم بیماری وجود داشته باشد برای اطمینان از احتمال ابتلا به کرونا تست ها آنتی بادی می تواند کمک کننده باشد.

این متخصص بیماری های داخلی تاکید کرد: به طور کلی کادر درمان به دلیل نتایج کاذب تست ها صرفا وابسته به نتیجه نهایی تست ها نیستند و از فاکتورهای دیگری نیز بهره می برند به طور مثال تست هایی وجود دارد که ردپای بیماری کرونا را در بیماران علامت دار نشان می دهد.

همچنین تظاهرات سی تی اسکن در خیلی از این بیماران به صورت تیپیک است یعنی با کمک یافته های رادیولوژی می توان وجود بیماری را در افراد تشخیص داد چرا که به صورت بیولوژیک این موارد در پیگیری ها موثر است.

پیرصالحی با اشاره به این که تست ها به میزان قابل توجهی می تواند موثر باشد خاطرنشان کرد: اگر چنانچه تست ها مثبت باشد این مهم می تواند در تأیید تشخیص ها موثرتر واقع شود ولی منفی بودن تست به هیچ عنوان رد کننده ابتلا به بیماری نیست.

این عضو هیئت علمی دانشگاه یکی از مشکلات و چالش های تست ها را، انجام خودسرانه توسط افراد دانست و تاکید کرد: عددها ممکن است عددهای مبهمی باشد و یا فرد علائم داشته باشد ولی تست منفی باشد بنابراین باید تمامی ملاحضات مورد تفسیر قرار گیرد ولی به طور کلی برای بیماران حاد منتظر تست ها نمی مانیم و با علائم کلی و آزمایشات مختلف و به صورت تجمیعی این اقدامات انجام می شود.

برچسب ها: دوشنبه 20 مرداد 1399 - 01:44 تعداد بازدید: 4 تعداد نظرات: 0
کلید واژه ها: بیمارستان آیت الله طالقانی - آیت الله طالقانی - بیماری - کرونا - بیمارستان - آیت الله - طالقانی - آنتی بادی - منفی - ابتلا - داخلی - انواع - متخصص - الله - آزمایشگاهی - بررسی - تست کرونا - بادی - ویروس - تسنیم - مورد - قرار - اسید - سنجش - دکتر

آخرین اخبار سرویس:
فیلم| کادر سلامت گیلان نسبت به آنفوآنزا واکسینه شدند

طرز تهیه ترشی انبه متفاوت

طرز تهیه حلوا مسقطی شیرازی

طرز تهیه ترشی انبه

ماندگاری ویروس کرونا در آسانسور پس از سرفه

تست بینایی | با انجام این تست بینایی خود را بسنجید

سردرد خود را با 6 راه طبیعی درمان کنید

اعلام نحوه توزیع واکسن آنفلوآنزا در لرستان

طرز تهیه یک نوع ساندویچ خوشمزه

نذر خون در پاسارگاد

تصاویر | استایل جذابی که شما را قدبلند و لاغر نشان می دهد

46 درصد مردم خراسان شمالی به پروتکل های بهداشتی بی اعتنا هستند

هشدار نظام پزشکی: مردم از سفر به مشهد پرهیز کنند

اقدام تعجب آور و جالب میمون مادر روی پوست فرز ندش! + عکس

واریکوسل؛ پاسخ به 20 سوال متداول

آغاز تزریق واکسن آنفلوانزا در گیلان؛ سربازان خط مقدم واکسینه شدند

ارتباط تیرویید با بیماری های قلبی عروقی

شیر مناسب کودک، چیست؟

مرگ سالیانه 1000 کارگر در ایران به خاطر حوادث ناشی از کار

آغاز تزریق واکسن آنفولانزا در گیلان؛ سربازان خط مقدم واکسینه شدند

ماندگاری ویروس کرونا در آسانسور بعد از سرفه

فال روز دوشنبه 7 مهر 1399

آیا ترشی برای سلامت ما مضر است؟

ماندگاری ویروس کرونا در آسانسور پس از سرفه

کارشناسان: کرونا در داخل یک آسانسور با درهای بسته می تواند تا نیم ساعت در هوا، معلق باشد

کمبود ویتامین D با بیماری شدید کووید-19 ارتباط دارد

ماندگاری ویروس کرونا در آسانسور پس از سرفه

وزیر بهداشت نشان ویژه «مقاومت» گرفت/ هرگز احساس تنهایی نکرده ام

نیاز شدید قزوین به راه اندازی بیمارستان صحرایی

ماندگاری ویروس کرونا در آسانسور بعد از سرفه

مجوز به کارگیری پرستاران داوطلب در کرونا اخذ شد

وزیر بهداشت نشان ویژه «مقاومت» گرفت/ هرگز احساس تنهایی نکرده ام

کرونا بر تخت پادشاهی؛ تخت های که برای مبتلایان به این ویروس خالی نمی شوند!

نحوه توزیع واکسن آنفلوآنزا در لرستان اعلام شد

افزایش فوت دانش آموزان بخاطر حضور در مدارس، صحت دارد؟

آغاز تزریق واکسن آنفولانزا در گیلان؛ سربازان خط مقدم واکسینه شدند

علت پیرپوستی زودرس و آب مروارید

ارتباط تیرویید با بیماری های قلبی عروقی

بیمارستان صحرایی قزوین تأسیس شود تا بیماران زمین نمانند!

مجوز به کارگیری پرستاران داوطلب در کرونا اخذ شد

بیمارستان صحرایی قزوین تأسیس شود تا بیماران زمین نمانند!

راه حل کمبود نوار تست قند خون، افزایش واردات نیست

آمار ابتلا به کرونا در ترکیه

سال گذشته 2500 دوز واکسن به داروخانه مجلس تحویل شده بود

قوانین صبحانه برای افراد مبتلا به دیابت

وزیر بهداشت: اشتباهی وزیر شدم

نخستین آزمایشگاه تخصصی ویروس شناسی پزشکی در هرمزگان افتتاح شد

شیر پاستوریزه بهتر است یا استرلیزه؟/با عصاره آلبالو سکته مغزی را شکست دهید

زنگ خطر شیوع ویروس کرونا بلندتر از همیشه + فیلم

کرونا بر تخت پادشاهی

شروع واکسیناسیون آنفلوانزا در مهر

شیر کاکائو بهترین نوشیدنی بعد از ورزش

بیمارستان ها تخت خالی برای بیماران کرونا ندارند

چگونه بفهمیم کبدمان خوب کار نمی کند؟

درمان دیسک کمر با حرکت همسترینگ نشسته

ترفندهایی برای کاهش خشکی مغز

این داستان؛ کرونا و آب نمک

تعجب شیفتگان مد از شلوار جدید برند لوکس

تعداد قربانیان مبتلا به کووید-19 در دنیا به یک میلیون نفر رسید

عارضه جانبی مثبت غیرمنتظره یک داروی ضد دیابت

مجور به کارگیری پرستاران گیلانی داوطلب در کرونا دریافت شد

اعلام نحوه توزیع واکسن آنفلوآنزا در لرستان

بعد از شکست عشقی چه باید کرد؟

افتتاح مرکز تخصصی سلامت روان جامعه نگر در آینده نزدیک

شیوه جدید برای نقطه یابی مبتلایان و شناسایی مناطق کرونایی تهران

درمان مو های نازک و ضعیف با 5 روش موثر خانگی

کم خونی فرزندتان را با «خرمالو» جبران کنید

نخستین روز بدون فوتی کرونا در هرمزگان

روند افزایشی فوتی های کرونایی در مازندران

مجور به کارگیری پرستاران گیلان داوطلب در کرونا دریافت شد

آمار ابتلا به کرونا در لبنان

استخدام پیک آقا در شرکت واران پرتو درمان در تهران

ابتلای 3 هزار و 737 زنجانی به کووید 19

شمار قربانیان کرونا در جهان از یک میلیون نفر فراتر رفت

جزییات توزیع واکسن آنفلونزا در قزوین/ واکسن در دو الویت توزیع می شود

سال گذشته 2500 دوز واکسن به داروخانه مجلس تحویل شده بود

آخرین آمار مبتلایان کرونا در مازندران در ششم مهر

استخدام تکنسین دارویی و فروشنده آرایشی و بهداشتی در تهران

شمار قربانیان کرونا در جهان از یک میلیون نفر فراتر رفت

لاغری با سرکه سیب تنها در یک هفته

افزایش تعداد بیماران کرونایی بستری در بیمارستان های زنجان

تهران همچنان در شرایط قرمز؛ لطفا ماسک بزنید/تصاویر

شرایط درمان ناباروری در بحران کرونا

ورود 11هزار واکسن آنفلوآنزا به لرستان

پیک جدید کرونا بین 4 تا 8 هفته طول می کشد / تخت های بیمارستانی پر شده است / وضعیت اپیدمی نسبت به اسفند و فروردین وخیم تر است

کشف دلیل مرگبار بودن کرونا در برخی افراد

کشف دلیل مرگبار بودن کرونا در برخی افراد

تهران همچنان در شرایط قرمز؛ لطفا ماسک بزنید

یک و نیم میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا وارد کشور شده است

شرایط فوق قرمز قزوین را نیازمند بیمارستان صحرایی کرد

نمی گذاریم در مبارزه با کرونا از هیچ کشور اروپایی عقب بمانیم

کرونا هر 7 دقیقه جان یک ایرانی را می گیرد

8 راز پختن یک میگوی خوش طعم

کهیر زدن بر اثر استرس واقعیت دارد؟

مهندسی پزشکی بازساختی این بار در قزوین + فیلم

شرایط درمان ناباروری در بحران کرونا

استاندار تهران: هر کس به افراد فاقد ماسک خدمت برساند مجرم است

12 میلیون واکسن آنفولانزا به کشور وارد می شود

خارج از پروتکل ها واکسن آنفولانزا نمی دهیم

اعمال مجدد محدودیت های اجتماعی برای مقابله با شیوع کرونا

معنی منفی بودن تست کرونا چیست؟

معنی منفی بودن تست کرونا چیست؟