مطالب مرتبط:
شیوع کرونا ویروس در خوزستان روند کاهشی دارد
بدبینی مردم تهران نسبت به مهار ویروس کرونا در کوتاه مدت
ویروس کرونا بسیار قوی تر و مسری تر شده است
راز مصونیت از ویروس کرونا با یک ابزار ساده
صوت | مرحوم آیت اللهی در زمان فوت کرونا نداشت
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 19 مرداد 1399 ساعت 22:252020-08-09سياسي

منفی بودن تست کرونا به معنی مبتلا نبودن به این ویروس است؟ | کدام تست دقیق تر و مطمئن تر است؟


یک متخصص بیماری های داخلی درباره انواع تست های کرونا توضیحاتی ارائه و تاکید کرد: منفی بودن تست به هیچ عنوان ردکننده ابتلا به این بیماری نیست.

- منفی بودن تست کرونا به معنی مبتلا نبودن به این ویروس است؟ کدام تست دقیق تر و مطمئن تر است؟" یک متخصص بیماری های داخلی درباره انواع تست های کرونا توضیحاتی ارائه و تاکید کرد: منفی بودن تست به هیچ عنوان ردکننده ابتلا به این بیماری نیست.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین به نقل از تسنیم، دکتر علی پیرصالحی متخصص بیماری های داخلی بیمارستان آیت الله طالقانی اظهار کرد: دو نوع تست رایج تشخیصی آزمایشگاهی کرونا "در دسترس است؛ تست های PCR که اسید نوکلییک ویروس را مورد بررسی قرار می دهند و سنجش آنتی بادی ها که به بررسی آنتی بادی های IgM و IgG و اخیراً IgA می پردازند.

وی گفت: به طور کلی تست های تشخیصی کرونا کاربردهای مختلفی دارد و علاوه بر تأیید تشخیص، به منظور بررسی های دوره های مختلف بیماری، توسط پزشک درخواست می شود.

پیرصالحی درباره کارکرد تست های PCR توضیح داد: این تست ها اسید نوکلییک ویروس را شناسایی می کند از طریق سواپ حلق و نازوفارنکس از راه دهان و بینی نمونه گیری انجام می شود.

وی عنوان کرد: علاوه بر روش استاندارد نمونه گیری به وسیله سواپ از حلق و نازوفارنکس، در برخی موارد مشاهده می شود که از روش شستشوی حلق برای نمونه گیری استفاده می شود که این روش با خطای زیاد و نتایج کاذب همراه است.

وی افزود: در روش مولکولی که با عنوان تست PCR انجام می شود بسته به کیت مصرفی دو ژن یا سه ژن ویروس مورد بررسی قرار می گیرد که در حال حاضر به دلیل استفاده از کیت های مختلف و همچنین تأیید یا عدم تأیید مجدد گزارش های مشکوک، تفاوت در گزارش ها مشاهده می شود و اهمیت انجام این آزمایش ها با نظر پزشک و در آزمایشگاه های مورد تأیید ارزش بیشتری پیدا می کند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه عنوان کرد: دقت تست های PCR در نمونه های تهیه شده از ترشحات ریه توسط نمونه برداری بیش از 90 درصد است و در سایر نمونه ها دقت آن بسته به نوع نمونه گیری، تیتر ویروس، نوع کیت مصرفی و .

تحت تأثیر قرار می گیرد.

دقیق ترین و ارزشمندترین تست شناسایی کووید 19 خصوصاً در مراحل ابتدایی، تست های PCR است.

وی تست های ارزیابی تیتر آنتی بادی ها با کیت های سریع (Rapid test) را یکی دیگر از تست های در دسترس عنوان کرد و توضیح داد: این تست ها به تست های سریع معروف هستند و از طریق خون انجام می شود.

نتیجه این تست ها در عرض چند دقیقه مشخص می شود.

با این وجود این تست ها در مقایسه با تست های PCR و همچنین سنجش تیتر آنتی بادی ها دارای ارزش کمتری هستند و موارد منفی کاذب به دلیل دقت و حساسیت پایین این تست ها بسیار زیاد است ولی با این وجود مثبت بودن تست می تواند به میزان قابل توجهی برای کادر درمان ارزشمند باشد.

تست های تشخیصی کرونا متخصص بیماری های داخلی درباره سایر تست های تشخیصی کرونا نیز گفت: یکی از تست های رایج، تست آنتی بادی یا پادتن هایی هستند که علیه ویروس ترشح می شوند که اخیراً به شکل فراگیری رایج شده و این تست ها زمانی که آنتی بادی علیه ویروس ترشح می شود قابل شناسایی است.

پیرصالحی با اشاره به این که با استفاده از تست های آنتی بادی می توان زمان بیماری را پیش بینی کرد اظهار کرد: با این تست ها می توانیم مراحل ابتدایی، حاد و بهبودی بیماری را شناسایی کنیم.

این تست ها به انواع مختلف IgA ،igM و IgG تقسیم می شوند.

به گفته این استاد دانشگاه، تست های IgM در واقع آنتی بادی یا پروتیین هایی هستند که بدن در ابتدای مواجهه با ویروس ترشح می کند و لذا در مرحله ابتدایی افزایش پیدا می کند و بالا بودن سطح آن نشان دهنده مراحل ابتدایی و یا حاد کروناست.

وی افزود: این آنتی بادی معمولاً از روز هفتم شروع به افزایش می کند با این وجود، در بسیاری از افراد علی رغم ابتلا به ویروس این آنتی بادی ها با روش های موجود قابل شناسایی نیست لذا منفی بودن سنجش تیتر آنتی بادی دلیل بر رد گزارش مثبت مولکولی یا نادیده گرفتن علائم بالینی نمی شود و تفسیر این موارد باید توسط پزشک انجام شود.

میزان دقت تست چگونه ارزیابی می شود؟ این متخصص بیماری های داخلی همچنین درباره تست های IgG نیز توضیح داد: به طور معمول از روز 14 بعد از ابتلا به کرونا، بدن علیه این ویروس آنتی بادی به نام IgG ترشح می کند که این آنتی بادی می تواند تا حدودی ایمنی نسبی علیه این ویروس ایجاد کند.

نتیجه این تست ها بستگی به ایمنی دارد که در بدن علیه این ویروس ایجاد می شود، ولی درباره این موضوع که ماندگاری این پادتن ها به چه میزان است هنوز اطلاعات کافی در دسترس نیست.

وی در پاسخ به این سؤال که میزان دقت تست های شناسایی ویروس کووید19 در مراحل مختلف بیماری چگونه ارزیابی می شود، توضیح داد: مطالعات بر روی تست های IgM و IgG نشان می دهد که این تست ها در هفته اول خیلی کمک کننده نیستند و در هفته اول نهایتاً 30 درصد از بیماران با این تست ها شناسایی می شوند ولی از هفته دوم به بعد تقریباً تا 70 درصد دقت شناسایی بالا رفته و از هفته سوم به بعد، دقت حدود 90درصد افزایش می یابد.

لذا در مراحل اولیه بیماری، انجام تست های IgM و IgG توصیه نمی شود.

با این وجود در مواردی که تیتر آنتی بادی پایین باشد ممکن است نتیجه منفی گزارش شود.

پیرصالحی درباره مثبت شدن تست های آنتی بادی نیز اظهار کرد: اگر تست IgG و IgM بالا باشد، نشان دهنده این موضوع ست که بیمار در مراحل حاد بیماری قرار دارد، ولی در مواردی که صرفا تست IgG بالا باشد، بیمار وارد فاز بهبودی شده است.

او گفت: نتیجه تمامی تست هایی که انجام می شود می تواند مثبت کاذب و یا منفی کاذب شوند ولی این موضوع که این تست ها در چه بازه زمانی درطول بیماری انجام شود در تفسیرها مهم است.

تفسیر چگونگی نتیجه تمامی تست ها با پزشک است و در بعضی از موارد ممکن است فرد دچار بیماری خفیف شده باشد ولی آنتی بادی ها مثبت نشوند.

بنابراین تمامی این موارد باید با ملاحضات خاصی انجام شود.

به گفته پیرصالحی به طور کلی تکنیک، زمان ابتلا و فردی که نمونه گیری را انجام می دهد، در پاسخ مثبت و منفی کاذب اثرگذار است.

پرهیز از انجام تست های خودسرانه از مهمترین توصیه هایی بود که دکتر پیرصالحی بر ضرورت توجه به آن از سوی مردم تاکید کرد و افزود: ممکن است تفسیر این گزارشات فرد ویا کادر درمان را گمراه کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه از انجام آزمایش های خودسرانه تست های کرونا انتقاد کرد و گفت: تست های تشخیصی کرونا فقط باید با نظر پزشک متخصص یا گروه پزشکی انجام شود.

چه زمانی تست آنتی بادی انجام دهیم؟ وی در توضیح این که از چه زمانی می توان از تست های آنتی بادی استفاده کرد، گفت: تست های آنتی بادی باید به صلاحدید پزشک انجام شود.

اگر تست PCR منفی باشد ولی علائم بیماری وجود داشته باشد، برای اطمینان از احتمال ابتلا به کرونا تست ها آنتی بادی می تواند کمک کننده باشد.

این متخصص بیماری های داخلی تاکید کرد: به طور کلی کادر درمان به دلیل نتایج کاذب تست ها صرفا وابسته به نتیجه نهایی تست ها نیستند و از فاکتورهای دیگری نیز بهره می برند.

به طور مثال تست هایی وجود دارد که ردپای بیماری کرونا را در بیماران علامت دار نشان می دهد.

همچنین تظاهرات سی تی اسکن در خیلی از این بیماران به صورت تیپیک است؛ یعنی با کمک یافته های رادیولوژی می توان وجود بیماری را در افراد تشخیص داد.

چراکه به صورت بیولوژیک این موارد در پیگیری ها موثر است.

پیرصالحی با اشاره به این که تست ها به میزان قابل توجهی می تواند موثر باشد خاطرنشان کرد: اگر چنانچه تست ها مثبت باشد، این مهم می تواند در تأیید تشخیص ها موثرتر واقع شود ولی منفی بودن تست به هیچ عنوان ردکننده ابتلا به بیماری نیست.

این عضو هیئت علمی دانشگاه یکی از مشکلات و چالش های تست ها را انجام خودسرانه توسط افراد عنوان کرد و گفت: عددها ممکن است عددهای مبهمی باشد یا فرد علائم داشته باشد ولی جواب تست منفی باشد.

بنابراین باید تمامی ملاحظات مورد تفسیر قرار گیرد ولی به طور کلی برای بیماران حاد منتظر جواب تست نمی مانیم و با علائم کلی و آزمایش های مختلف و به صورت تجمیعی این اقدامات انجام می شود.


کلید واژه ها: بیماری - کرونا - بیمارستان آیت الله طالقانی - آنتی بادی - تست کرونا - منفی - آیت الله طالقانی - ویروس - داخلی - متخصص - ابتلا - مطمئن - انواع - آزمایشگاهی - بررسی - بیمارستان - بادی - آیت الله - طالقانی - آنلاین - همشهری - گزارش - مورد - قرار - اسید - سنجش - الله - دکتر

آخرین اخبار سرویس:
یکی از قضات دیوان عالی آمریکا درگذشت

تعبیر خواب وسایل خانه

در جواب قابلی نداشت چه بگوییم

دیدار معاون وزیر خارجه ایران با دبیرکل اوپک

مجموعه شعر درباره شهادت سردار قاسم سلیمانی

گودزیلای پرند دستگیر شد

در جواب در چه حالی چی بگیم

یکی از قضات دیوان عالی آمریکا درگذشت

شرح و تفسیر خطبه 74 نهج البلاغه

تعبیر خواب خواهر

متن در مورد شب و تنهایی

جستجوها برای کودک گمشده در دالاهو ادامه دارد

نخست وزیر جدید ژاپن کیست؟

حاج قاسم نشانه خالی نبودن زمین از حجت خداست

تکذیب شایعه اجرای حکم قطع انگشت 3 کودک

می توان از NPT خارج شد و به دنبال بمب هم نبود

تعبیر خواب پسر بچه دیگران

پایان سکوت مجلس در برابر پاس کاری اروپایی ها

مرگ یکی از 9 قاضی دیوان عالی آمریکا

مجموعه متن زیبا درباره سالگرد فوت همسر

سناتورها خواستار تحریم کل بخش مالی ایران شدند

تعبیر خواب عقاب سیاه بزرگ

متن در مورد بخشیدن اشتباه

بی توجهی شهرداری به اجرای کامل بسته محرک اقتصادی/ارائه بسته محرک 2 انداختن توپ به زمین شوراست

مرگ یکی از 9 قاضی دیوان عالی آمریکا

نشانه های انسان ریا کار چیست؟

جمعیت هلال احمر مورد وثوق مردم است

تعبیر خواب دوچرخه سواری امام صادق

تعبیر خواب کبوتر سفید

آشنایی با اعلان های صادره از سوی اینترپل

جایگاه زن در اسلام از دیدگاه رهبر انقلاب

بی توجهی شهرداری به اجرای کامل بسته محرک اقتصادی/ارائه بسته محرک 2 انداختن توپ به زمین شوراست

تعبیر خواب دست دادن (3)

عکس نوشته برای تبریک تولد اسم عطیه

سناتورهای آمریکا خواستار تحریم کل بخش های مالی ایران شدند

با تعبیر خواب آدم فضایی بیشتر آشنا شوید

یادواره شهدای رسانه اندیمشک برگزار می شود

آغاز پایلوت نسخه نویسی الکترونیک از اول مهر برای بیمه شدگان نیروهای مسلح

عبدی: ونگر سؤالات را کلی جواب می داد

تکلیف نهاد جایگزین شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان بزودی روشن تر می شود

تصاویر باورنکردنی از شاهزاده بلژیک

برگزاری کارگاه آموزش نقالی ویژه سوگواره «چرخ دل» در مازندران

تعبیر خواب صدف

متن زیبا برای آرزوی خوشبختی عروس و داماد

تکلیف نهاد جایگزین شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان بزودی روشن تر می شود

بررسی تحولات حوزه انرژی محور دیدار بهاروند با دبیرکل اوپک

مقام سازمان ملل: فعال کردن تحریم های ایران یک ژست تو خالی از سوی آمریکا است

تعبیر خواب شتر سفید

تعبیر خواب شنیدن صدای رعد و برق

عکس نوشته برای تبریک تولد اسم احمد

عذرخواهی مدیرعامل شرکت عمران پرند از مردم/ تمام واحدهای مسکن مهر تا پایان سال تحویل داده می شود

احمدی نژاد بازیچه دست مجری رسانه فارسی زبان؟! ‏/کرونا، پوششی برای ناکارآمدی مدیران! / ‏ماشه آمریکا و واکنش ایران

سؤال نمایندگان از وزرای نفت و آموزش وپرورش در دستورکار صحن علنی هفته آینده مجلس

آشنایی با آقازاده های خرابکار و منشوری ایران + عنوان خلاف

نقره کار: برخورد با کنشگر خیر عمومی نباید آلوده به دیدگاه امنیتی شود

مقتدایی به کرونا مبتلا شد

نقره کار: برخورد با کنشگر خیر عمومی نباید آلوده به دیدگاه امنیتی شود

چگونه سرماخوردگی، آنفولانزا و کرونا را از یکدیگر تشخیص دهیم؟

شبکه اصفهان و تجربه دوباره یک ضرورت/ اکسیر حیات بخشی به نام تعامل رسانه ای

عکس نوشته برای تبریک تولد اسم پویا

دلیل نام گذاری شاهچراغ (ع)

کنایه معنادار حسام الدین آشنا به مصاحبه جنجالی احمدی نژاد با رادیو فردا

آفریقای جنوبی باز هم گزارش نشریه آمریکایی علیه ایران را تکذیب کرد

برخی افراد در حاکمیت به دنبال ناامید کردن مردم هستند

تعبیر خواب شنیدن صدای رعد و برق

قوه قضاییه قطع انگشت 3 کودک به جرم سرقت را تکذیب کرد

اجرای حکم قطع انگشت دست 3 کودک در ارومیه تکذیب شد

واکنش آذری جهرمی به سورپرایز شنبه و یکشنبه روحانی | علت تبریک روحانی مشخص شد؟

دعوت به مناظره؛ با جانِ فرزندان مان بازی نکنیم

تعبیر خواب تگرگ

شهدا دلیلی بر عمل به وعده خداوند هستند

دعوت به مناظره؛ با جان فرزندانمان بازی نکنیم

دیدار مدیر و معاونان حوزه علمیه خوزستان با مدیرکل موقوفات حوزه های علمیه

شهدا دلیلی بر عمل به وعده خداوند هستند

سناتورهای آمریکا خواستار تحریم کل بخش مالی ایران شدند

تنها نقد داریوش پیرنیاکان از عملکرد خانه موسیقی

تعبیر خواب صدای وحشتناک از آسمان

تنها نقد داریوش پیرنیاکان از عملکرد خانه موسیقی

قطع انگشت دست سه کودک به جرم سرقت، خبری که تکذیب شد

قوه قضاییه قطع انگشت سه کودک به جرم سرقت را تکذیب کرد

انتخابات آمریکا| رأی گیری زودهنگام در چند ایالت آغاز شد

طرح واگذاری مهدهای کودک به آموزش و پرورش در مجلس/ چرا کنکور از سال 87 تاکنون حذف نشده است؟

تعبیر خواب کوتاه بودن عمر

شرکت کنندگان در مسابقات قرآن برای هدف متعالی تر تربیت شوند

فعلِ »توانستن«، وجه امر ندارد

دوسالانه های ملی سرامیک جریان سازند

رییس جمهور مستقر را باید هم نظارت کرد هم حمایت

1400 تخت بیمارستانی به ظرفیت های درمانی 7 استان اضافه شد

بهنام بانی: آدم حساسی نباشید / عکس

هشدار اف بی آی در مورد مداخله خارجی در انتخابات 2020

رعایت حجاب »الزام« است یا نیست

ماشه خـــالی

متن زیبا در مورد اصالت و ریشه

برجام برای مردم و امنیت ملی

دعوت به مناظره؛ با جان فرزندانمان بازی نکنیم

تعبیر خواب عروسی دوستم چیست

تعبیر خواب ماهی یخ زده در یخچال

ناراحتی مردم از بی عدالتی ها و فاصله طبقاتی

جهنمی به نام «لایکی».../ «لایکی» چه بر سر نوجوانان می آورد؟!

مطالعات بافت های تاریخی شهرهای خرم آباد و بروجرد انجام می شود

منفی بودن تست کرونا به معنی مبتلا نبودن به این ویروس است؟ | کدام تست دقیق تر و مطمئن تر است؟

منفی بودن تست کرونا به معنی مبتلا نبودن به این ویروس است؟ | کدام تست دقیق تر و مطمئن تر است؟