مطالب مرتبط:
رسالت خبرنگاری بسیار سخت و دشوار است
کار خبرنگاری سخت ولی لذت بخش است
رضاشاه، کرونا و حکمِ عشق
روایت جهانگردی که خبرنگاری هم کرده است
اینترنت رایگان هدیه خبرنگاری بر دوش یک اپراتور
-65 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 19 مرداد 1399 ساعت 22:152020-08-09سياسي

رسالت خبرنگاری عشق، تعهد و تخصص است


در گفتگو با رضا رحمتیان، کهنه کاری از جامعه رسانه کرمانشاه که شاید به نوعی به واسطه حرفه پدر از طفولیت با حوزه خبر و خبرنگاری در کرمانشاه آشنا بوده و هست و امروز جزء بزرگان حوزه مطبوعات کرمانشاه در عرصه بین الملل محسوب می شود، - به مناسبت روز خبرنگار در گفت وگو با رضا رحمتیان مطرح شد؛ " در گفتگو با رضا رحمتیان، کهنه کاری از جامعه رسانه کرمانشاه که شاید به نوعی به واسطه حرفه پدر از طفولیت با حوزه خبر و خبرنگاری در کرمانشاه آشنا بوده و هست و امروز جزء بزرگان حوزه مطبوعات کرمانشاه در عرصه بین الملل محسوب می شود، از دغدغه هایش در عرصه خبرنگاری سخن می گوییم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسروش زنگنه، خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه، رضا رحمتیان" که امروز جزء بزرگان حوزه مطبوعات کرمانشاه در عرصه بین الملل است، از دغدغه هایش در عرصه خبرنگاری سخن می گوید: گفت وگو با شخصی که خودش به نوعی بلد کار این حرفه است، واقعا سخت است، اما به عنوان سوال اول، لطفا خودتان را معرفی کنید؟ رضا رحمتیان هستم و همان طور که خودتان هم عنوان کردید، در یک خانواده فرهنگی به دنیا آمدم.

پدرم چه پیش و چه پس از پیروزی انقلاب فعالیت در حوزه رسانه مشغول بود و به واسطه همین شغل پدر، از همان دوران کودکی در جلساتی که همراه ایشان می رفتم، اشتیاقم در عرصه خبر و خبرنگاری به وجود آمد.

به صورت رسمی از سن 18 سالگی و بعد از گرفتن دیپلم وارد عرصه مطبوعات شدم و ابتدا با مرحوم آقای مهدی ملکی شجاع و روزنامه آوای غرب (آوای کرمانشاه) کارم را شروع کردم و بعداً با هفته نامه بیستون ادامه فعالیت دادم.

بیشتر فعالیتم با روزنامه آوای غرب در غالب تهیه گزارش های اجتماعی سپری می شد که در کنار دیگر دوستان و البته راهنمایی های مرحوم ملکی شجاع تهیه می کردم و کارمان را با روزنامه صبح امروز شروع کردیم، این روزنامه در آن سال ها به صورت هر روز در کرمانشاه چاپ می شد و بسیار کار دشواری بود و خیلی زمان ها اتفاق می افتاد که برای پیشرفت و پیشبرد کار حتی شب ها را در دفتر می ماندیم و کار می کردیم، به یاد دارم که آن زمان با دوستان بزرگواری همچون آقای نادر دارستانی، ایزد سیف اله پور، فردین لطفی، بابک قنبری و دوستان دیگر به صورت یک تیم دوستانه تا صبح شاید نمی خوابیدیم که روزنامه را صبح به دست مردم برسانیم و جالب آنکه وقتی روزنامه اول صبح می رسید به همراه بچه ها با شوق مشغول تا زدن روزنامه می شدیم که سریع تر روی دکه ها توزیع شود، هیچ وقت فراموش نمی کنم که در بسیاری از کیوسک های مطبوعاتی کرمانشاه اول صبح مردم صف می کشیدند که روزنامه به دستشان برسد و مطالعه کنند.

از همان زمان و به موازات فعالیت در روزنامه مرحوم ملکی شجاع گزارش هایی را نیز برای خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) و روزنامه ایران تهیه و ارسال می نمودم، در سن 21 سالگی به واسطه ارتباطات کاری که با تهران پیدا کرده بودم، روزنامه جام جم که فکر می کنم که آن موقع جزء سال های اول انتشارش بود، به عنوان سرپرستی در کرمانشاه تحویل گرفتم و با همت دیگر دوستانی که در کنار من بودند و حضور فعال در عرصه رسانه ای داشتیم، موفق شدیم در کوتاه ترین زمان ممکن روزنامه جام جم را به یکی از پرتیراژترین روزنامه های استان که تیراژش حتی تا 12 هزار نسخه نیزبود، برساندیم.

پس از مدت ها فعالیت و سرپرستی روزنامه جام جم در کرمانشاه، با توجه به تغییر مدیریت ها، حدود پنج سال پیش از روزنامه جام جم استعفا دادم و نهایتا یک نشریه بین المللی به نام "جام کردی" در اقلیم کردستان عراق راه اندازی کردم که برای اولین با در ایران ما یک نشریه با مجوز رسمی از دو کشور ایران و عراق راه اندازی و دفتر رسمی آن را در کشور عراق در سال 1390 افتتاح کردم و در حال حاضر نیز تمام وقتم صرف این نشریه و فعالیت های آن شده و به نوعی از مطبوعات استان کمی دور شده ام.

به رسم ادب در کنار این فعالیت های رسمی مداوم، افتخار همکاری با برخی از نشریه های استان همچون مدیریت اجرایی نشریه صدای آزادی و همکاری با آقای جلیل آهنگرنژاد و همچنین همکاری در سمت سردبیری با روزنامه آقای علی مرادی(بازی دراز) و چندین نشریه محلی دیگر را داشته ام که همگی این فعالیت ها در کنار آموختن تجربیات فراوان، مرا صاحب دوستان زیادی در عرصه مطبوعات کرمانشاه کرده است.

شما در خانواده مطبوعاتی زندگی کرده اید، این موضوع چه تأثیری در زندگی شما داشته است؟ واقعیت امر را بخواهید حضورم در خانواده مطبوعاتی جزء یکی از افتخاراتم محسوب می شد؛ اما متأسفانه امروزه به واسطه شاید بتوان گفت، بی مهری هایی فراوانی که به این حرفه می شود که البته به نوعی بخشی از این قصور را ما اهالی رسانه استان نسبت به خود انجام می دهیم واز لحاظ خبرنگار و یا حیطه مطبوعات باعث شده ایم که جایگاه و منزلت خبرنگار و رسانه ها خیلی پایین بیاید و گاها با کمال تاسف این مسئله برای خود من پیش می آید که علی رغم افتخار به این حرفه مقدس، شاید نتوانم اسمی از خبرنگار بودنم به میان بیاورم.

اما در کل زندگی در یک خانواده مطبوعاتی که پدر و حتی برادرم هم به این عرصه روی آورده اند، هرچند بسیار جذاب و افتخارآفرین است؛ اما احساس می کنم امروز آنجایی که حق منزلت اجتماعی یک خبرنگار باشد، برای من و همکارانم بسیار کم است، درگذشته به جرات می گویم که جایگاه مطالبه گری یک خبرنگار شاید در حد یک مدیر بود اما الان چنین جایگاهی وجود ندارد.

مرحوم پدر شما از پیشکسوتان عرصه خبر و مطبوعات استان و کشور بوده اند، از ایشان بیشتر برای ما بگویید؟ مرحوم پدر در دوران قبل از انقلاب با رادیو کرمانشاه کارشان را شروع کردند و مسئول اپراتور این رادیو در زمان آقای مظهر خالقی بودند و چندین سال در این زمینه و عرصه های مختلف به استناد مدارک گذشته فعالیت داشتند، ایشان در واقع به عنوان اولین مطبوعاتی در کرمانشاه بودند که آن زمان عکس های ماندگاری از میدان مصدق کنونی، میدان فردوسی و میدان غدیر (شهناز قدیم) را برای خبرگزاری ایران که آن زمان پارس نامیده می شد را ارسال می کردند.

پدر تا زمان شروع جنگ در عرصه رسانه فعالیت داشتند و تنها خبرنگاری که آن زمان اخبار را از غرب کشور ( پدر در خبرگزاری فعالیت داشتند)، مخابره می کردند و این موضوع هم جالب بود که کلیه اخبار از طریق تلکس به تهران مخابره و در کوتاه ترین زمان ممکن انعکاس داده می شد و اخبار از طریق رادیو به دست مردم می رسید.

پس از پیروزی انقلاب و در هشت سال جنگ تحمیلی نیز ایشان جزء اولین خبرنگارانی بودند که برای پوشش اخبار مناطق جنگی مناطق غربی به همراه مرحوم حاج آقا احمدی و بعدها آقای کشمیری برای پوشش خبری به مناطق جنگی اعزام می شدند.

یکی از خاطراتی که از این زمان به یاد دارم مربوط می شود به زمان آزادسازی اسرا که تنها خبرنگاران اجازه ورود به محل آن ها را داشتند و خود من به همراه مرحوم پدر وارد فرودگاه شدیم و اسرا که آمده بودند، چند تا از آن ها نامه به دست پدر می دادند که از سلامت و زنده بودنشان، خانواده هایشان را مطلع کنیم، وقتی که یکی از آن نامه ها را به منزل یکی از اسرار بردم، افراد آن خانواده که فکر می کردند فرزندشان شهید شده، با دیدن آن دست نوشته دنیایی از امید در دلشان رقم خورد و خوشحال شدند که برایم بسیار جذاب و خاطره انگیز بود.

پدر حدود 37 سال در خبرگزاری جمهوری اسلامی فعالیت داشتند و در سن 63 سالگی به علت سرطان ریه و دو سال پس از بازنشستگی اش از دنیا رفتند اما یاد و خاطره زحمات و فعالیت هایشان همیشه راهگشای کارهای من و برادرم بوده و هست.

به زحمات ایشان برای کشور افتخار می کنیم.

شما کوهنورد هم هستید، برای شما لذت کوهنوردی بیشتر است یا روزنامه نگاری؟ در حوزه ورزشی باید بگویم که بعد از خانواده، تمام دنیایم ورزش است، چون من از کوهنوردی واقعا به خیلی چیزها دست پیدا کرده ام و اصلا قابل قیاس با رشته کاریم یعنی خبرنگاری نیست، چون در کوهنوردی انسانیت موج می زند و خیلی زمان ها پیش می آید که فرد بنا به شرایطی که در آن قرار می گیرد، به تجربه می آموزد که اصلا در این عرصه پایانی وجود ندارد.

شما وقتی که به قله صعود می کنید و درست زمانی که فکر می کنید بسیار قدرتمند هستید، تازه به این نتیجه می رسید که تنها پنجاه درصد مسیر را پیش رفته ای و حالا باید پنجاه درصد مابقی را معطوف بازگشت کنید و این یعنی به این درک مهم در زندگی برسید که غرور نداشته باشید و بتوانید برگشت به عقب را نیز درست طی کنید.

در دنیای کوهنوردی خیلی از جاها همنورد از صعودش گذشت می کند که شما را نجات بدهد، هیچ وقت فراموش نمی کنم که در کشور قزاقستان در ارتفاع 6800 متری من چشمانم به مدت سه روز کور شد و یک کوهنورد روسی من را پیدا کرد و از صعود خودش به خاطر نجات جان من گذشت و با انسانیتش بی آن که شناخت و حتی چشم داشتی داشته باشد، جان من را از مرگ حتمی به قیمت باز ماندن از صعودش نجات داد.

به جرات می گویم که کوهنوردی درست است که جزء ورزش هایی بی تماشاچی است؛ اما از تمام ورزش های دنیا بهتر می باشد.

در پرانتز این مهم را هم باید گوشزد کنم که کوه رو که به صورت هفتگی و مقطعی انجام می شود را نباید با کوهنوردی اشتباه بگیریم، چون انسانیتی که در این رشته ورزشی وجود دارد با هیچ چیز قابل قیاس نیست و اگر روزی قرار باشد که بخواهم بین کارم و کوهنوردی یکی را انتخاب کنم، الان به این درک رسیده ام که کوهنوردی را بپذیرم.

شما در عرصه روزنامه نگاری در خارج از کشور فعال هستید، فضای رسانه ای آنجا چگونه است؟ روزنامه نگاری در خارج از کشور بسیار متفاوت از فعالیت در ایران است، من همان طور که پیشتر هم گفتم، از سال 1390 در کردستان عراق فعالیتم را با مجوز رسمی از وزارت روشن بینی که همان وزارت فرهنگ خودمان می شود در کشور عراق شروع کردم و نهایتا در سال 1395 دفترمان را برای اولین بار بعنوان یک نشریه مستقل در یک کشور به نمایندگی از کشور ایران افتتاح کردیم و اولین رسانه برون مرزی ایران در خارج از کشور هستیم.

ببینید در عرصه رسانه در هر کشوری، احزاب مختلفی وجود دارند که این احزاب چه پشت پرده و چه آشکارا از رسانه ها حمایت می کنند، مثل روزنامه ایران، همشهری و .

کشورمان؛ اما تفاوتش با ما این است که اگر یک حزبی از چند نشریه حمایت می کند، به صورت معمول یک اتاق فکر واحد وجود دارد و اگر قصد داشته باشند که جریانی را راه بیندازند، این اتاق است که به صورت مشورتی تصمیم می گیرد که رسانه باید به کدام سمت برود، اما متأسفانه در روزنامه های ایران، حتی روزنامه های همسو و هم خط این آسیب وجود دارد که هر کدام به صورت مستقل و در مسیر منافع شخصی خودشان حرکت می کنند.

درست است یکسری حمایت ها در وزارت فرهنگ و ارشاد ایران از رسانه ها می شود که شاید در کشورهای دیگر نباشد اما بازهم این حمایت ها گزینشی است و یکسری افراد که روابط خاصی دارند، از آن مزیت ها بهره مند می شوند.

چرا وزارت ارشاد وقتی امروز می بیند که رسانه های نوشتاری به واسطه گسترش فضای دیجیتال در حال نابود شدن هستند، بازهم در حال مجوز صادر کردن است، به ضم من این کار به این دلیل است که فشار بیشتری به رسانه ها بیاورند و رسانه ها را به نوعی از عرصه خارج کنند و به همین خاطر وزارت ارشاد الان یکی از عناصری است که دارد رسانه ها را از بین می برد چرا که مدیریت درستی در این زمینه ندارد.

این نکته را هم نباید فراموش کنیم که بخشی از این وضعیت به خود ما اهالی رسانه و مطبوعات نیز بازمی گردد که در به وجود آوردن این مسئله دخیل هستیم، متأسفانه افرادی را وارد این وادی می کنیم که از تخصص های لازم برخوردار نیستند و در مصاحبه با یک مدیر چون از فنون تخصصی بیان، مصاحبه و .

برخوردار نیستند، خیلی راحت مدیر سوار می شود و در واقع با این کار ما جایگاه خبرنگار را از بین می بریم که زمینه ساز تضعیف رسانه شده و در یک سلسله مراتب، مسیرهای تضعیف کشور فراهم می شود.

همگان واقف هستند که رسانه رکن چهارم دموکراسی محسوب می شود و متأسفانه دولت ما هم به این مهم اشراف ندارد، در شرایطی که اگر رسانه های ما با هم همسو و دارای دیدگاه و نفع جمعی باشند، قطعا اتفاقات بهتری رقم خواهد خورد.

در خصوص فعالیت رسانه ای، در اقلیم کردستان عراق بیش از 700 نشریه فعالیت دارند و نشریاتی که به لحاظ مالی دچار مشکل می شوند و دارای پشتوانه مالی نیستند به تدریج از بین می روند (این اتفاق در سراسر دنیا هم رخ می دهد) اما متأسفانه در ایران همه فشارها بر روی مسئولین است و همان طور که گفتم خود آقایان وزارتی این فشارها را تحمیل می کنند چون آن قدر عرصه را برای گرفتن مجوز باز گذاشته اند که حتی بلد کارها را نیز یکی یکی دارند از عرصه حرفه ای خارج می شوند، امیدوارم وزارت ارشاد در یک الگوبرداری از دیگر کشورها سواد رسانه ای کارشناسان مطبوعاتی که مشغول به کار در سازمان اش را با علم روز دنیا آشنا کند.

به طور کلی با تجربیات چندین سال گذشته در کرمانشاه و ایران در عرصه روزنامه نگاری، به نظر من کردستان عراق با اینکه دارای 5 میلیون نفر جمعیت است از لحاظ رسانه ای و تخصص و فن رسانه ای خیلی جلوتر از ایران است.

سامان رحمتیان، برادرتان امروز جزء یکی از بهترین های خبرنگاری کرمانشاه و کشور است، نقش شما در حوزه کاری او چگونه بوده است؟ در خصوص فعالیت سامان برادرم، ما زمانی پدرمان را از دست دادیم که سامان رابطه بسیار خاصی با من داشت و من تا جایی هر چند محدود سعی کردم که بخشی از کمبودهای نبود پدر را برایش جبران کنم و با توجه به اینکه رسانه ای بودن به نوعی در خون ما است و خودش هم علاقه نشان داد، من هم تلاشم را کردم که او بتواند در این عرصه موفق باشد و حتی یک دوره ای هم برای کسب تجربه نزد آقای سیف اله پور و خانم شهلا مرادی برای آموزش فرستادم اش و واقع امر این است که اکثر فرزندان در ارتباط با حرفه والدین به دو مسیر می روند یا آن کار آن قدر خدشه در روحیه شان وارد کرده که از آن حرفه متنفر می شوند و یا آنکه آن حرفه والدین به قدری در نظرشان زیبا نمود پیدا کرده که به صورت الگو فرد را به آن سمت می کشاند و برای من و سامان هم بی تردید این اتفاق رخ داده است.

آیا تمایل دارید دخترتان هم وارد عرصه مطبوعات و خبرنگاری بشود؟ نه، اصلا دوست ندارم که دخترم وارد عرصه مطبوعات بشود، الان دخترم 15 سال دارد و شاید بگویم که حدود دویست یا سیصد جلد تاکنون کتاب مطالعه کرده و در واقع به خواندن عشق می ورزد، در بحث نوشتاری نیز بسیار قوی است و حائز رتبه های عالی دانش آموزی هم شده، ولی واقعا دلم نمی خواهد که به عنوان حرفه وارد این عرصه بشود، چون این عرصه را دارند از بین می برند و دلم نمی خواهد که او هم آسیب ببیند.

وضعیت اکنون مطبوعات کشور، استان را چگونه ارزیابی می کنید؟ همان طور که در گفته های قبلی هم اشاره کردم، متأسفانه ما به سمت ارتقا کیفی و کمی مطبوعات هیچ قدم مثبتی برنداشتیم، بازهم تکرار می کنم که درهرجایی اگر مشکلی به وجود می آید، باید وهله اول به بزرگ آن خانواده و رأس کار توجه کنیم و به نظر من همه این آسیب ها به وزارت ارشاد بازمی گردد، وقتی می بینیم که یک کاری اشباع شده، سرمایه گذاری دوباره و چندباره در آن قطعا اشتباه است، ما مطبوعات و رسانه های نوشتاری مان از زمانی که رسانه های دیجیتالی وارد عرصه شد، خود به خود در حال از بین رفتن هست و اینکه می بایست چه اقدامات تخصصی صورت بگیرد که بتوانیم این رسانه های مکتوب را با علم روز نگه بداریم که شاید از توان من مدیرمسئول خارج باشد، مسئله ای است که قطعا باید وزارت فرهنگ و ارشاد که متولی امر است به آن رسیدگی کند؛ کما اینکه به رغم تمام بی مهری ها بعضا در نشریات محلی خودمان گاها حرکات بسیار زیبایی دیده می شود که مصداق آن را می توان در روزنامه نقد حال آقای نوری اعلا، باختر آقای سعادت، آقای معتمدیان، خانم الوندی و دیگر بزرگان مشاهده کرد که به هر ترتیب خود را در این عرصه حفظ کرده اند و شاید بتوانم بگویم که بیشتر نخبگان عرصه مطبوعات کشور از کرمانشاه هستند اما وقتی که این بزرگواران از لحاظ مالی تأمین نشوند و دستشان خالی باشد، قطعا بهترین های خود را در بخش های مختلف نشریه از دست می دهند.

من فکر می کنم که حفظ این ذخایر قدیمی اهل قلم یک همت عالی می خواهد که دستیابی به آن با جلوگیری از رشد بی رویه مجوزدهی به نشریات، سپردن نشریاتی که چاپ نمی شوند به افراد توانمندی که به قولی در این حرفه استخوان خورد کرده اند و از همه مهم تر تأمین مالی نشریات است که می تواند تاثیر بسزایی در رشد و تعالی مطبوعات داشته باشد.

در استان کرمانشاه نیز از این قاعده مستثنی نیست ما شاهد این هستیم که روزبه روز در حال اضافه شدن تعدد نشریات به استان هستیم اما اگر طی نشست های تخصصی بتوانیم مطبوعات نوشتاری را به سمت رسانه های دیجیتالی هر چند با راه اندازی یک سایت، سوق بدهیم، بسیار مثمر ثمر تر خواهد بود و مضاف بر تمامی این موارد نقش مهم پدر خانواده که همان وزارت فرهنگ و ارشاد است، از همه پررنگ تر است.

آیا پیشکسوتان رسانه کرمانشاه توانسته اند تجربیات خود را به جوانان منتقل کنند؟ واقعیت این است که استان کرمانشاه به لحاظ وجود پیشکسوت در این عرصه دست خالی نیست؛ اما این نکته وجود دارد که بعضی از این بزرگواران نه وقتش را و نه شاید آن قدرت بیان لازم را در آموزش دهی داشته باشند.

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که بگویم بیش از نیمی از افرادی که در حال حاضر در عرصه رسانه کرمانشاه فعالیت می کنند، من جمله خود من از شاگردان مرحوم مهدی ملکی شجاع هستیم و امیدوارم باقی پیشکسوتان ما هم به این سمت بروند که خبرنگار و روزنامه نگار واقعی پرورش بدهیم.

تعریف خبرنگار از دیدگاه شما چیست و جامعه مطبوعات امروز ما تا چه حد به این تعاریف نزدیک هستند؟ این نکته را باید تأکید می کنم که جایگاه خبرنگار آن زمان بسیار متفاوت از امروز بود و در کوتاه ترین زمان ممکن می توانست با مدیریت ارشد استان ارتباط برقرار کرده و اخبار را انعکاس بدهد و شاید بخشی از آن به این مهم بازمی گشت که در آن زمان ریا بسیار کم رنگ بود.

واقعیت ها بیان می شد و در کنار آن خط قرمزها نیز رعایت می شد و مدیر هم اگر گاها اشتباهی می کرد، خبرنگار این را وظیفه خود می دانست که اشتباهات را اصلاح کند و بر این اساس یک اعتماد دو طرفه بین خبرنگار و مدیران دیده می شد که متأسفانه امروز نیست و آن جریان مچ گیری که این روزها بسیار باب شده در آن زمان وجود نداشت، مصداق اش را اگر بخواهم برایتان عنوان کنم، یک زمانی مدیریت صنایع و معادن وقت، آمار و ارقامی را که بیان می کرد باهم مطابقت نداشت و خوب به خاطر دارم که این خبر انعکاس داده نشد و بعد از آنکه مجددا مصاحبه انجام و خبر اصلاح شد، خبر روی سایت خبرگزاری رفت.

متأسفانه ما در حال حاضر به واسطه اینکه نمی توانیم بخش مالی یک نفر را تأمین کنیم، یکسری افرادی را به خدمت می گیریم که فقط نقش ضبط کننده مطلب را دارند و باقی کار را کس دیگری تدوین می کند.

به نظرم همه ما باید از خودمان شروع کنیم و با برقراری یکسری کلاس های آموزش خبرنگاری، نسل آینده ای را وارد این عرصه بکنیم که با دیدگاه خبرنگاری و روزنامه نگاری بتواند با استفاده از فن و تخصص لازم مطالبه گر حق مردم باشند، قطعا مدیری که نقش و جایگاه اصلی خبرنگار را به واسطه دانشش بشناسد، پاسخگوتر خواهند بود.

این شعار نیست که خبرنگاران واقعا چشم و گوش جامعه هستند و نقش پل ارتباطی بین مردم و مسئولین را به واسطه یک جریان هدفمند مطالبه گری با دانش، سرعت و پویایی خود در رسانه به وجود می آورند، بهتر بگویم که یک خبرنگار زمانی به رسالت کاری خود درست عمل کرده که امانت دار، صادق و جسور در انعکاس اخبار و رویدادها با علم روز به واسطه گذراندن کلاس های تخصصی و فن و بیان باشد کما اینکه علم و دانش خبرنگاری در عرصه جهانی روزبه روز در حال پیشرفت و گسترش است و شخصی که می خواهد در قامت یک خبرنگار وارد حوزه رسانه بشود، می بایست روزانه و جامع اطلاعات و دانش خود را با دنیا به روز کند تا بتواند اخبار را درست انعکاس دهد.

کلام آخر؟ دسترسی به اخبار و اطلاعات حق لازم مردم است که از طریق رسانه ها منعکس می گردد اما امروزه این روند تغییر کرده و متأسفانه خیلی از مردم ما سواد رسانه ای ندارند و ما هم به دنبال افزایش این سواد نیستیم، وقتی یک خبر در فضای مجازی در کسری از زمان ممکن به صورت کشوری انعکاس داده می شود و در این انتقال خبر هیچ منبع موثق خبری وجود ندارد و فقط به صرف بازنشر یک خبر دست به دست و کانال به کانال جابجا می شود، قطعا ضریب صداقت خبری و تبعا اعتماد عمومی نسبت به رسانه پایین می آید و به نظر من هر کسی باید در بخش خرد که همان خانواده است تا ابعاد وسیع تر و کلان این آموزش را نهادینه کنیم که اخبار را بدون منبع سریعا انعکاس ندهیم و چه بسا خیلی از اتفاقاتی که این روزها به وجود می آید در بحث همین سواد رسانه ای است و به شرط توجه به صداقت گویی و ذکر منبع خبر، قطعا خیلی از مشکلات اجتماعی مرتفع خواهد شد.

من به نوبه خودم از نشریه شما تشکر می کنم که طی چندین سال فعالیت سعی کرده اید که با تولید خبر و مصاحبه در زنده نگاه داشتن و پویایی یک نشریه گام بردارید و این یعنی یک گام به جلو؛ نشریه ای که سعی در ایجاد و خلق آثار تولیدی دارد و به نوعی از روند غلط کپی، پیس جلوگیری می کند، قطعا آینده روشنی را پیش رویش ترسیم کرده است.


کلید واژه ها: کرمانشاه - خبرنگار - خبرنگاری - بین الملل - مطبوعات - حوزه - بزرگان - امروز - گفت وگو - حرفه - روز خبرنگار - جامعه - واسطه - دغدغه - گفتگو - رسانه - آشنا - خبرگزاری - کهنه - مناسبت - گزارش - شخصی - سروش - تعهد

آخرین اخبار سرویس:
یکی از قضات دیوان عالی آمریکا درگذشت

تعبیر خواب وسایل خانه

در جواب قابلی نداشت چه بگوییم

دیدار معاون وزیر خارجه ایران با دبیرکل اوپک

مجموعه شعر درباره شهادت سردار قاسم سلیمانی

گودزیلای پرند دستگیر شد

در جواب در چه حالی چی بگیم

یکی از قضات دیوان عالی آمریکا درگذشت

شرح و تفسیر خطبه 74 نهج البلاغه

تعبیر خواب خواهر

متن در مورد شب و تنهایی

جستجوها برای کودک گمشده در دالاهو ادامه دارد

نخست وزیر جدید ژاپن کیست؟

حاج قاسم نشانه خالی نبودن زمین از حجت خداست

تکذیب شایعه اجرای حکم قطع انگشت 3 کودک

می توان از NPT خارج شد و به دنبال بمب هم نبود

تعبیر خواب پسر بچه دیگران

پایان سکوت مجلس در برابر پاس کاری اروپایی ها

مرگ یکی از 9 قاضی دیوان عالی آمریکا

مجموعه متن زیبا درباره سالگرد فوت همسر

سناتورها خواستار تحریم کل بخش مالی ایران شدند

تعبیر خواب عقاب سیاه بزرگ

متن در مورد بخشیدن اشتباه

بی توجهی شهرداری به اجرای کامل بسته محرک اقتصادی/ارائه بسته محرک 2 انداختن توپ به زمین شوراست

مرگ یکی از 9 قاضی دیوان عالی آمریکا

نشانه های انسان ریا کار چیست؟

جمعیت هلال احمر مورد وثوق مردم است

تعبیر خواب دوچرخه سواری امام صادق

تعبیر خواب کبوتر سفید

آشنایی با اعلان های صادره از سوی اینترپل

جایگاه زن در اسلام از دیدگاه رهبر انقلاب

بی توجهی شهرداری به اجرای کامل بسته محرک اقتصادی/ارائه بسته محرک 2 انداختن توپ به زمین شوراست

تعبیر خواب دست دادن (3)

عکس نوشته برای تبریک تولد اسم عطیه

سناتورهای آمریکا خواستار تحریم کل بخش های مالی ایران شدند

با تعبیر خواب آدم فضایی بیشتر آشنا شوید

یادواره شهدای رسانه اندیمشک برگزار می شود

آغاز پایلوت نسخه نویسی الکترونیک از اول مهر برای بیمه شدگان نیروهای مسلح

عبدی: ونگر سؤالات را کلی جواب می داد

تکلیف نهاد جایگزین شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان بزودی روشن تر می شود

تصاویر باورنکردنی از شاهزاده بلژیک

برگزاری کارگاه آموزش نقالی ویژه سوگواره «چرخ دل» در مازندران

تعبیر خواب صدف

متن زیبا برای آرزوی خوشبختی عروس و داماد

تکلیف نهاد جایگزین شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان بزودی روشن تر می شود

بررسی تحولات حوزه انرژی محور دیدار بهاروند با دبیرکل اوپک

مقام سازمان ملل: فعال کردن تحریم های ایران یک ژست تو خالی از سوی آمریکا است

تعبیر خواب شتر سفید

تعبیر خواب شنیدن صدای رعد و برق

عکس نوشته برای تبریک تولد اسم احمد

عذرخواهی مدیرعامل شرکت عمران پرند از مردم/ تمام واحدهای مسکن مهر تا پایان سال تحویل داده می شود

احمدی نژاد بازیچه دست مجری رسانه فارسی زبان؟! ‏/کرونا، پوششی برای ناکارآمدی مدیران! / ‏ماشه آمریکا و واکنش ایران

سؤال نمایندگان از وزرای نفت و آموزش وپرورش در دستورکار صحن علنی هفته آینده مجلس

آشنایی با آقازاده های خرابکار و منشوری ایران + عنوان خلاف

نقره کار: برخورد با کنشگر خیر عمومی نباید آلوده به دیدگاه امنیتی شود

مقتدایی به کرونا مبتلا شد

نقره کار: برخورد با کنشگر خیر عمومی نباید آلوده به دیدگاه امنیتی شود

چگونه سرماخوردگی، آنفولانزا و کرونا را از یکدیگر تشخیص دهیم؟

شبکه اصفهان و تجربه دوباره یک ضرورت/ اکسیر حیات بخشی به نام تعامل رسانه ای

عکس نوشته برای تبریک تولد اسم پویا

دلیل نام گذاری شاهچراغ (ع)

کنایه معنادار حسام الدین آشنا به مصاحبه جنجالی احمدی نژاد با رادیو فردا

آفریقای جنوبی باز هم گزارش نشریه آمریکایی علیه ایران را تکذیب کرد

برخی افراد در حاکمیت به دنبال ناامید کردن مردم هستند

تعبیر خواب شنیدن صدای رعد و برق

قوه قضاییه قطع انگشت 3 کودک به جرم سرقت را تکذیب کرد

اجرای حکم قطع انگشت دست 3 کودک در ارومیه تکذیب شد

واکنش آذری جهرمی به سورپرایز شنبه و یکشنبه روحانی | علت تبریک روحانی مشخص شد؟

دعوت به مناظره؛ با جانِ فرزندان مان بازی نکنیم

تعبیر خواب تگرگ

شهدا دلیلی بر عمل به وعده خداوند هستند

دعوت به مناظره؛ با جان فرزندانمان بازی نکنیم

دیدار مدیر و معاونان حوزه علمیه خوزستان با مدیرکل موقوفات حوزه های علمیه

شهدا دلیلی بر عمل به وعده خداوند هستند

سناتورهای آمریکا خواستار تحریم کل بخش مالی ایران شدند

تنها نقد داریوش پیرنیاکان از عملکرد خانه موسیقی

تعبیر خواب صدای وحشتناک از آسمان

تنها نقد داریوش پیرنیاکان از عملکرد خانه موسیقی

قطع انگشت دست سه کودک به جرم سرقت، خبری که تکذیب شد

قوه قضاییه قطع انگشت سه کودک به جرم سرقت را تکذیب کرد

انتخابات آمریکا| رأی گیری زودهنگام در چند ایالت آغاز شد

طرح واگذاری مهدهای کودک به آموزش و پرورش در مجلس/ چرا کنکور از سال 87 تاکنون حذف نشده است؟

تعبیر خواب کوتاه بودن عمر

شرکت کنندگان در مسابقات قرآن برای هدف متعالی تر تربیت شوند

فعلِ »توانستن«، وجه امر ندارد

دوسالانه های ملی سرامیک جریان سازند

رییس جمهور مستقر را باید هم نظارت کرد هم حمایت

1400 تخت بیمارستانی به ظرفیت های درمانی 7 استان اضافه شد

بهنام بانی: آدم حساسی نباشید / عکس

هشدار اف بی آی در مورد مداخله خارجی در انتخابات 2020

رعایت حجاب »الزام« است یا نیست

ماشه خـــالی

متن زیبا در مورد اصالت و ریشه

برجام برای مردم و امنیت ملی

دعوت به مناظره؛ با جان فرزندانمان بازی نکنیم

تعبیر خواب عروسی دوستم چیست

تعبیر خواب ماهی یخ زده در یخچال

ناراحتی مردم از بی عدالتی ها و فاصله طبقاتی

جهنمی به نام «لایکی».../ «لایکی» چه بر سر نوجوانان می آورد؟!

مطالعات بافت های تاریخی شهرهای خرم آباد و بروجرد انجام می شود

رسالت خبرنگاری عشق، تعهد و تخصص است

رسالت خبرنگاری عشق، تعهد و تخصص است