موضوعات داغ: - باشگاه استقلال - احمد سعادتمند - مديرعامل استقلال - مديرعامل باشگاه استقلال - اعتدال و ميانه روي - فرهاد مجيدي - بازيكن پرسپوليس - مجلس شوراي اسلامي - آيت الله تسخيري - هيئت مديره باشگاه استقلال - سايت فدراسيون فوتبال بحرين هك شد - مواكب ايراني - سردار حسن شاطري - كاخك - حقوق فرهنگيان - هزينه هاي درماني - واتساب - نهاد خانواده - حميد نادگران - كانن - عبدالرزاق حمدالله - مهار تورم - دابلند

مطالب مرتبط:
شهروندان، ویرایشگران رسانه ها و رسانه ها ویرایشگران جوامع
جشنواره کشوری نیرو و رسانه با تقدیر وزیر نیرو از برگزیدگان به کار خود پایان داد+ عکس
پیشروی کرونا در گرفتن جان شهروندان/شمار جانباختگان به مرز 600 نفر رسید
چرا ماجرای بیماری ماه چهره خلیلی رسانه ایی نشد؟
جایگاه رسانه در جامعه
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 18 مرداد 1399 ساعت 21:152020-08-08فناوري

شهروندان، ویرایشگران رسانه ها و رسانه ها ویرایشگران جوامع


از ارزشمندترین دستاوردهای تکنولوژی ارتباطی، امکان تصحیح متن به ویژه در «نرم افزارهای مشارکتی نظیر ویکی» است.

- از ارزشمندترین دستاوردهای تکنولوژی ارتباطی، امکان تصحیح متن به ویژه در نرم افزارهای مشارکتی نظیر ویکی است.

این نرم افزار با بهره گیری و الهام از آموزه های نرم افزارهای متن باز شکل گرفت و قابلیت تغییر، بهبود و ارتقاء متن را به صورت مداوم برای آحاد شهروندان فراهم آورده و به شهروندان هویتی فعال و متفاوت با مخاطب دیروز بخشیده است.

مهم تر از جنبش با سابقه تر اوپن سورس با امکان تکرار و ارتقاء و با ویژگی کپی لفت و در پی آن قابلیت نرم افزارهای مشارکتی و سپس رسانه های اجتماعی، فلسفه و آموزه های این جنبش های نرم افزاری و ارتباطی و حتی هویتی برای انسان و جامعه امروز است.

به ویژه آن که انسان و جامعه بشری هر آینه قابلیت آن را دارد که در تعامل با یکدیگر خود را از تغییر و تحول و بهبود و ارتقاء مداوم برخوردار سازد و خوشبختانه ویژگی های ارتباطی عصر حاضر، تا حد زیادی ملت ها را به قابلیت های خود واقف ساخته است.

هر چه می گذرد، تأثیر و تعامل جامعه و رسانه بر یکدیگر شکل پیچیده و البته وسیع تر و مؤثرتری یافته است تا جایی که رسانه های گروهی و شهروندی به تحقیق از منابع تغییر جوامع شناخته شده اند.

در مدل همه به همه که با میکروبلاگ ها و رسانه های مشارکتی شگل گرفته است، شهروندان مشغول ویرایش (ادیت) رسانه ها و رسانه ها مشغول ویرایش و تغییر جوامع اند و به زبانی همه ویرایشگر (Editor) همدیگرند.

این سخن مک لوهان، سخن درستی است که تکنولوژی ها امتداد حواس انسان اند و بر همین روال رسانه ها امتداد حواس جامعه اند.

و اینک با ورود نسل رسانه های مشارکتی و رسانه های اجتماعی و همچنین تکنولوژی تلفن همراه هوشمند به عنوان کامل ترین ابزار ارتباطی حال حاضر، این حواس تا حد فوق تصوری رشد یافته اند.

بخش وسیعی از جامعه که در گذشته بیشتر شنونده یا بیننده بود، حالا به مدد موبایل های هوشمند و اپلیکیشن های مختلف آن، همزمان هم می نویسد و تولید می کند، هم می خواند، هم می بیند، هم می شنود، هم ارتباط می گیرد و هم سازمان می دهد.

این فضای استثنایی چند بعدی که در گذشته به هیچ وجه و با این ابعاد به ویژه برای اکثریت و خصوصا برخی گروه های جامعه همچون زنان، کودکان و نوجوانان فراهم نبود، قدرت ارتباطی و ادراکی بشر را تا حد فوق تصوری توسعه داده و خواهد داد.

و این همان قابلیت هایی است که باید آن را در تراز محتوا یا حتی مهم تر از خود پیام دانست.

در این شرایط کارکرد قابل انتظار از ابزارهای ارتباطی جدید و رسانه های اجتماعی و مشارکتی ایجاد تعادل در حواس روبه رشد جامعه، بهینه ساختن و هوشمندتر کردن این حواس است و البته این مهم در بستری رخ می دهد که ارتباط شهروندان و رسانه ها در محیطی با استانداردهای لازم از نظر زیرساخت های تکنولوژیک، آموزش و آزادی رسانه ای جاری و ساری باشد.

در چنین محیطی است که جوامع، حکومت ها را و حکومت ها، جوامع را ویرایش (Edit) و تصحیح می کنند.

جامعه و حاکمیت با رسانه های مستقل حرفه ای و فعال شهروندی، بهتر می بینند، بهتر می شنوند و بهتر درک می کنند.

حکومت و جامعه باید بیناترین بینایان و شنواترین شنوایان به مشکل خود باشند و الا به جهل و غفلت خود گرفتار می شوند.

مدیریت سیرک واره ای به توسعه نمی انجامد مشکل آنگاه آغاز و تشدید می شود که قدرت هایی چه در قالب حکومت ها یا سازمان ها یا باندها به دلیل توسعه نیافتگی و عقب ماندگی فکری خود بخواهند، این عقلانیت رشدیافته و قابلیت منحصر بفرد جامعه و رسانه ی مدرن را با ابزار اجبار، تحمیل و سرکوب در مسیر مشخصی قرار بدهند و بخواهند انسان و جامعه ی خالق متن باز و رسانه های مشارکتی را -که خود باید نوع اکمل و اتم ویرایش و اصلاح مستمر باشد و دائما باید بتواند خود را تغییر، بهبود و ارتقاء بخشد- وادار کنند که همچون بازیگران سیرک شرطی شده و در نوع و حدی از اندیشه و کردار دگم شود و این دگماتیسم را با انواع خشونت های کلامی، فکری، قانونی و غیرقانونی به دیگران نیز تحمل نماید.

اتخاذ چنین رویکرد و مدیریت سیرک واره ای در بلندمدت هرگز در جوامع امروزی موفق و منجر به توسعه واقعی و همه جانبه و خلاق در هیچ جا از جمله در رسانه نخواهد بود.

رسانه می تواند میانجی گفت وگوی نخبگان، حکومت و جامعه باشد البته رسانه می تواند با برخورداری از فضای مبتنی بر تحرک و آزادی که لازمه ی فعالیت حرفه ای رسانه ای است، در کنار آگاهی بخشی و تحلیل، راه حل ها را ارائه داده و افقی به آینده بگشاید تا رسانه ای مؤثر باشد.

رسانه می تواند کنش تعاملی را در همه سطوح برای افزایش درک مشترک توسعه دهد و میانجی گفت وگوی نخبگان، حکومت و جامعه باشد.

در این حال باید بتواند شجاعانه به قدرت برخاسته و از لایه های پنهان و پنهان تر آن در همه سطوح پرده برداری کند.

رسانه وقتی رشدیافته و موفق است که جریان اطلاعاتش فقط افقی تعریف نشود و بتواند در مراتب و طبقات اجتماعی و همچنین طبقات سیاسی و هرم قدرت بالا و پایین رود و حکومت را که معمولا قدرت تکلمش قوی تر از قدرت شنیداری اش است، وادار به شنیدن و تقویت سامعه نماید و به زبان دیگر قدرت را ویرایش کند.

حرکت پاندولی از سیاست باز به بسته اما وضعیت در جامعه ما چگونه است؟ آیا با توسعه تکنولوژی جدید، رسانه ها قادرند قدرت را نقد کنند و توان شنیداری قدرت توسعه یافته است؟ درجامعه ما به رغم بهره مندی از توسعه ی تکنولوژیک و کمی در حوزه رسانه، مفهوم آزادی در بطن جامعه توسعه داشته و به ویژه جوانان با میلیونها اکانت در حال تمرین آزادی در فضاهای مشارکتی هستند، اما آزادی در ساخت و در میان خواص قدرت توسعه نداشته و بلکه عقب گردهای معنی داری داشته است و به دلیل تسلطی که بر رسانه های رسمی دارد، به تدریج قدرت نظارت گری، اصلاحی و ویرایش گری رسانه های رسمی به حداقل رسیده است.

تحولات چهل ساله اخیر در فضای رسمی رسانه ای، نمونه ای از حرکت پاندولی از سیاست های نسبتا باز در ابتدای انقلاب به جامعه نسبتا بسته تا اوایل دهه هفتاد و سپس سیر به فضای رسمی نسبتا باز در دوران اصلاحات و مجددا رجوع به فضای نسبتا انقباضی در دوران دولت های نهم ودهم و تا حدی گشایش در دولت یازدهم و مجددا بازگشت به فضای نسبتا انقباضی رسمی در شرایط کنونی است.

چنان که عرض شد شاید کسانی سخن از آزادی در فضای غیررسمی و رسانه های شهروندی و اجتماعی بگویند که البته این انتخاب سیاستگذاران نیست و نتیجه طبیعی تکنولوژی ارتباطی و تحمیل مختصات آن به سیاستگذاران و تصمیم گیران بوده است که اگر می توانستند از آن ممانعت می کردند کما این که بارها دست به فیلترینگ زده اند و می زنند، اما موفق نبوده اند.

نقد جاری در فضای رسانه های اجتماعی به معنی آن نیست که گوش قدرت شنوا تر شده است.

کما این که در فضای رسمی یعنی آنجا که قدرت توان اعمال سلطه را دارد، نقد هسته های اصلی قدرت تقریبا تعطیل است.

لطفا متون 40 سال پیش و سپس بیست سال پیش رسانه های رسمی و نیمه رسمی (دوران اصلاحات) را مرور کنید، به روشنی پی می برید که تا چه اندازه در توسعه آزادی در حوزه رسمی مردد بوده و دل دل زده ایم و نهایتا عقبگرد داشته ایم.

تصور آن صراحت و غنای محتوایی در فضای رسانه ای رسمی امروز کشور قله ای دور و صعب به نظر می رسد.

چهل سال پس از انقلاب ما از معدود کشورهایی هستیم که هنوز حق تلویزیون خصوصی را به رسمیت نمی شناسیم.

از معدود کشورهایی هستیم که نشر روزنامه در آن مجوز می خواهد و با سخت گیرانه ترین ممیزی ها و فیلترینگ ها مواجه هستیم و دادگاه رسانه ی بسیار پر مشغله ای داشته و داریم.

در این حال کشوری نظیر اندونزی که تقریبا تحولات سیاسی مقارن با انقلاب ایران را تجربه کرده است، از نظر تنوع و آزادی رسانه ای فرسنگ ها با ایران فاصله دارد و همین گونه است فاصله ما با کشورهایی نظیر کره جنوبی، فیلیپین، پاکستان و عراق و ….

این وضعیت رسانه ای کشور، محصول درک نادرست از کارکرد و اهمیت رسانه در نزد ارباب قدرت و در نتیجه تجربه های تلخ و تنگناهایی است که برای اهل رسانه ایجاد شده است.

لکنت رسانه به بستن باب حکمت در حکومت می انجامد در نتیجه این سیاست انقباضی، رسانه ها که زبان جامعه و نخبگان هستند، در حال حاضر زبانشان الکن است.

ترسی غریب بر رسانه های رسمی ما مستولی شده است.

این ترس است که لکنت می آورد و متن را عقیم می کند.

لکنت یعنی انتشار بریده بریده و سانسور شده اطلاعات.

اگر سیستم، جامعه و نخبگان و به تبع آن نهادهای نظارتی و رسانه ها را به لکنت وادارد به این معنی است که گوش شنوایی برای شنیدن واقعیت ها ندارد، باب حکمت در حکومت را بسته و امکان تعقل حکیمانه را نیز نخواهد داشت.

رسانه ها چشم و گوش جامعه اند آنها را صم بکم نکنیم رخدادهای پرهزینه در فقدان نظارت رسانه ها رسانه ها چشم و گوش و زبان جامعه اند و در فقدان جریان درست و مستمر اطلاعات و نظارت رسانه ها عقلانیت در سیستم دچار اختلال و فساد و نابرابری و زورگویی نهادینه خواهد شد.

فضا برای دور زدن قانون باز شده و چه بسا قدرت رسمی و دولت پنهان و دولت پنهان تر به هر بی قانونی دست خواهند زد.

اگر سیستم های نظارتی مدنی فعال باشند، فساد هرگز بنیان کن و همه گیر نخواهد شد و خودکامگی و تعدی به حقوق مردم بدون رسوایی و کم هزینه نخواهد بود.

مثال ها فراوان است: به عنوان نمونه ی اخیر اگر به رغم پلیس خشن و نژاد پرست آمریکا، در طی درگیری بر سر اعتراضات ضدنژادپرستی پس از کشته شدن جورج فلوید حدود 10 نفر کشته می شوند و در طول ماه ها اعتراضات جلیقه زردها در فرانسه حدود 11 تن کشته می شوند، به دلیل حضور رسانه های بیداری است که هر اقدام خشونت آمیز پلیس و قطره قطره خون ریخته شده ی انسان ها را به تصویر می کشند.

اما اگر در نقاط دوردست افغانستان پهپاد متجاوز آمریکایی، فلان عروسی را هدف قرار می دهد و ده ها زن و کودک را به خاک و خون می کشد و آب هم از آب تکان نمی خورد، به دلیل فقدان حضور رسانه یا چشم پوشی رسانه هاست.

اگر در پی همکاری صهیونیستها و فالانژهای لبنان تنها در دو روز در اردوگاه های صبرا و شتیلا بیش از 2000 و به روایتی تا 3500 فلسطینی کشته شدند و امروز نه در غزه و نه در لبنان نمی توانند چنین کنند، دلیلش همین حضور و حساسیت رسانه هاست.

در کشور ما نیز هر جا حضور و حساسیت رسانه ها بوده، نتیجه اش متفاوت بوده است و اگر در چند شب اعتراضات آبان 98 تعداد کشته ها، آماری محرمانه می شود، دلیلش همین فقدان یا ممانعت از حضور رسانه در شب های حادثه است.

اگر رسانه ها حضور می داشتند و مسئولان ذیربط اجازه می دانند خبرنگاران و دبیران به رسالت حرفه ای خود عمل کنند، و لحظه لحظه مشاهدات خود را روایت کنند، هرگز شاهد چنین رخدادهای پر هزینه ای نبودیم.

گرفتار بازنمایی گزینشی آن هم به گونه ای افراطی هستیم نهایتا تا زمانی که سیستم ها از آموزه های تکنولوژی ارتباطی جدید فراگیری و بهره گیری لازم را نداشته باشند و به فضای آزاد و متنوع رسانه ای و ویرایش مستمر متقابل قائل نشوند و تا زمانی گرفتار بازنمایی گزینشی واقعیت های مطلوب حاکمان آن هم در حد افراط و حذف گزینشی واقعیت های نامطلوب ایشان به ویژه در تلویزیون و خبرگزاری های رسمی باشیم و تا وقتی با پروپاگاندای حریصی مواجه هستیم که جایی برای انتخاب آگاهانه باقی نمی گذارد و صبح تا شام درگیر حرف گذاشتن در دهان رسانه هاست، و تا زمانی که برخی رسانه های گروهی مسلط که فلسفه وجودیشان جریان درست اطلاعات است خود را در حد ابزار پروپاگاندای حریص و تریبون دروغ و تزویر یا بنگاه کسب و کار اقتصادی و سیاسی تنزل می دهند و اصول حرفه ای و تعهد اجتماعی را قربانی می سازند، رسیدن به جامعه بی لکنت دور از ذهن خواهد بود.

فراموش نکنیم صم بکم کردن رسانه ها و جامعه نتیجه اش تخفیف تعقل در سطوح تصمیم گیری و اصلاح ناپذیری است.

فراموش نکنیم، پیامبر اکرم (ص) و امام علی(ع) به دقت بیان بدون لکنت و مطالبه صریح و بدون ترس حق در نزد حاکمان را مطالبه می کنند.

در عید سعید غدیر، یاد خبرنگاران شهید و عزیزانی که در دوران اخیر کرونا از میان ما رخت بربستند، را گرامی داشته و با تهنیت روز خبرنگار به خبرنگاران شریف و توانمند میهن عزیزمان، آرزومندیم که این قشر پرتکاپو بتوانند، آفرینش دورانی جدید از غنای رسانه ای و ارتباطی را به ارمغان بیاورند.

به خدا می سپارمتان.


کلید واژه ها: نرم افزار - افزار - شهروندان - رسانه ها - مشارکتی - قابلیت - تکنولوژی - رسانه - ویژه - جامعه - تغییر - تصحیح - انسان - بهره گیری - جنبش - متفاوت - آورده - تعامل - فلسفه - بهبود - مخاطب - ویژگی - سابقه - امروز - الهام - مداوم - جوامع - فعال - گیری - صورت

آخرین اخبار سرویس:
بایدن استفاده از گوشی در جریان مناظره را تکذیب کرد

جلیقه نجات مجهز به موتور جت برای نجات مصدومین

افزایش ضریب نفوذ تلفن همراه به 145 درصد در لرستان

افزایش ضریب نفوذ تلفن همراه به 145 درصد در لرستان

بهره مندی 84 درصد روستاها از پهن باند سیار در لرستان

حمله باج افزاری به صدها بیمارستان در آمریکا و انگلیس

لاپوشانی ایرادات «شاد» و وزارت خانه به کمک پیام رسان های دیگر!

سامسونگ آداپتور شارژ سریع 65 وات می سازد

حمایت از تجاری سازی فناوری های مورد نیاز زیست بوم 5G

طراحی نرم افزار ضد باج افزار در یزد

نگاهی به گوشی جوان پسند P Smart 2021 هواوی؛ یک سال جلوتر باشید

نتانیاهو از ترامپ بابت خروج از برجام تشکر کرد

افتتاح نخستین کافه سگ در عربستان

تبلت اندرویدی جان سخت سازگار با دستکش

اتصال 3هزار و294مدرسه در کرمان به شبکه ملی اطلاعات

توسعه فناوری شبکه های مخابراتی نسل پنجم و نسل های آینده

قابلیت حذف نویز به اپلیکیشن گوگل Meet اضافه خواهد شد

کرونا همچنان در جهان قربانی می گیرد

عرضه سیستم عامل هواوی برای موبایل تا 2021

کرونا در همچنان در جهان قربانی می گیرد

توسعه فناوری شبکه های مخابراتی نسل پنجم و نسل های آینده

حمایت از تجاری سازی فناوری های مورد نیاز زیست بوم 5G

توسعه فناوری شبکه های مخابراتی نسل پنجم و نسل های آینده

چگونه بدون سرمایه اولیه پولدار شویم؟ / درآمد از اینترنت بدون سرمایه

جلیقه های ضدگلوله نانویی به بازار می آیند

حمایت از تجاری سازی فناوری های مورد نیاز زیست بوم 5G

تاریخ معرفی و قیمت آیفون 12 لو رفت

طراحی جدید محققان / هوش مصنوعی ای که می تواند بنویسد

ذخیره انرژی با ترفند sleep

سرویس «حدیث یاب در متون» راه اندازی شد

افزایش ظرفیت شبکه فیبر نوری کشور به 71 هزار کیلومتر

جانسون: با کمبود نیرو های متخصص مواجه هستیم

سامسونگ آداپتور شارژ سریع 65 وات می سازد

آمازون وان ، سرویسی برای پرداخت با کف دست

حفره امنیتی خطرناک در اینستاگرام

اجرای 71 هزار کیلومتر فیبرنوری برای برقراری ارتباطات پایدار و پرسرعت

آمار کرونا در ایران و جهان (1399/07/08)

حراج بانک شماره تلفن های مردم/ هر 100 شماره فقط 50 ریال!

تلفن همراه خود را با ماوس کنترل کنید +فیلم

رونمایی لنوو از تینک بوک Gen 2 15؛ اولین لپ تاپ مجهز به ایرباد در دنیا

فضای مجازی، مزایا و معایب؛ سوژه جدید برنامه «پنجره آی فیلم»

کشف آسیب پذیری خطرناک در اینستاگرام/ جاسوسی از کاربران

نحوه دریافت اینترنت رایگان دانشگاهیان

کشف آسیب پذیری خطرناک در اینستاگرام/ جاسوسی از کاربران

الزام استفاده از وب سرویس شاهکار برای صدور بیمه نامه شخص ثالث

روباتی که بیش از 2 هزار آزمایش کرونا پردازش می کند

نصب برنامه های فروشگاه های ثالث در اندروید 12 ساده تر شد

چه برسر آیفون 12 آمد؟

رونمایی از 2 Galaxy Z Fold | دنیای تازه نمایشگرهای تاشو

استخدام تراشکار ماهر جهت کار در اسلامشهر

رجیستر تلفن همراه مسافری در مبادی ورودی و حضوری انجام می شود

نرم افزار حسابداری آنلاین ابرستان برای کسب و کارهای کوچک رایگان شد

استخدام کارشناس پشتیبانی نرم افزار در مبنا داده آرین سیستم

حسگر آمازون مچ سارقان نامه را می گیرد

تناقض در برخورد با شبکه های اجتماعی

نگاهی به شماره جدید PCQuest

استخدام راننده خانم و آقا جهت آژانس در هشتگرد

نگاهی به شماره جدید مجله PC Pro

نصب برنامه های شخص ثالث در اندروید 12 آسان تر می شود

توسعه پوشش تلفن همراه دو روستای استان یزد

استخدام نیرو جهت پشتیبانی دستگاه های کارتخوان در ملایر

ساده تر شدن نصب برنامه های فروشگاه های ثالث در اندروید 12

استخدام آشپز و کمک آشپز جهت کار در تهیه غذا در رباط کریم

استخدام فروشنده آقا و خانم جهت کار در پخش لوازم جانبی موبایل

نصب ترانسفورماتور جدید نیروگاه دز

استخدام مهندس برق جهت همکاری در پروژه عسلویه

دل لپ تاپ های 13 اینچی XPS را با نسل یازدهم پردازنده های اینتل آپدیت کرد

تسهیل نصب برنامه های فروشگاه های ثالث در اندروید 12

شرکت اپل اولین محموله آیفون 12 را قبل از رونمایی برای توزیع کنندگان ارسال خواهد کرد

لپ تاپ های دل با قابلیت شارژ سریع به روز شدند

استخدام پانچ‎کار CNC جهت شرکت تولیدکننده جعبه های فلزی

کشف یک گونه باکتریایی در کشور/مختل شدن عملکرد غدد تعریق به دلیل تاتو کردن

نصب برنامه های فروشگاه های ثالث در اندروید 12 ساده تر شد

استخدام کاردان یا کارشناس مکانیک جهت شرکت معتبر در هشتگرد

راهکاری ساده برای انتقال فایل ها از تلفن همرا به رایانه شخصی

اتصال صنعت بیمه به شبکه احراز هویت کاربران ارتباطی

شبکه فیبر نوری تا پایان سال 25 درصد توسعه می یابد

استخدام کارگر ساده و جوشکار آرگون در تولیدی لوستر در صفادشت

واتساپ ویژگی جدید را رونمایی می کند که همه در انتظارش بودند

مشخصات کامل کروم کست جدید گوگل مشخص شد

معرفی مراکز تعمیر موبایل در شهر تبریز

رایانه ای که فکرتان را می خواند و به تصویر می کشد !

تی شرتی که سوژه شبکه های اجتماعی شد

استخدام پرسنل خدمات آقا جهت یک مرکز پزشکی در لنگرود

استخدام فرز کار آشنا به قالبسازی و وسط کار در اسلامشهر

استخدام نیروی متخصص مکانیک، برق قدرت و برق کنترل و ابزار دقیق

استخدام کارگر ساده و نیمه ماهر خانم جهت کار در تولیدی کفش

مشاوره آنلاین با دکتر رامین علوی

ببینید | مرسوم ترین شیوه کلاهبرداری اینترنتی چیست؟

6 ابهام در الزام کسب وکارها به استفاده از سامانه احراز هویت امتا

رجیستر تلفن همراه مسافری از 12 مهر، صرفا در مبادی ورودی و حضوری انجام می شود

سایتی برای دانلود بهترین آهنگ های ایرانی

استخدام انباردار خانم یا آقا مسلط به کامپیوتر در ورامین

استخدام برشکار ماهر آقا جهت برش شلوار اسلش و تیشرت مردانه

استخدام پزشک مسئول فنی خانم جهت کار در مرکز MMT

استخدام برقکار استادکار یا نیمه ماهر جهت پروژه های ساختمانی

شرکت آمازون دزدگیر صندوق پستی ساخت

3 بازی آموزش الفبا برای کودکان

 از ویژگی های iOS14 چه می دانید؟

اجرای 71 هزار کیلومتر فیبرنوری با هدف برقراری ارتباطات پایدار و پرسرعت

شهروندان، ویرایشگران رسانه ها و رسانه ها ویرایشگران جوامع

شهروندان، ویرایشگران رسانه ها و رسانه ها ویرایشگران جوامع