موضوعات داغ: - ليگ قهرمانان آسيا - قهرمانان آسيا - ليگ قهرمانان - رهبر معظم انقلاب - دانش آموزان - روزنامه ايران - جمهوري اسلامي - جمهوري اسلامي ايران - نقطه حادثه خيز - اقتصاد آمريكا - پل فهليان - قيمت برنج - شهرداري چابهار - باشگاه فوتبال نيروي زميني - بهنام ابوالقاسم پور - اتحاديه خليج فارس - سردار غلامرضا جلالي - عربان - شاهين ايزديار - دادستان انزلي - محمد حسين پويانفر - هفتاد قله اراك - شوراي فرهنگي

مطالب مرتبط:
واکنش نوبخت به فروش ارز صندوق توسعه ملی
واکنش نوبخت به حواشی فروش ارز صندوق توسعه ملی | ما ارز خودمان را فروختیم اگر بانک مرکزی نگه داشته عرضه کند
واکنش نوبخت به حواشی فروش ارز صندوق توسعه ملی | ما ارز خودمان را فروختیم اگر بانک مرکزی نگه داشته عرضه کند
ارائه محتواهای مختلف آموزش مجازی و الکترونیک با تسهیلات ویژه
اهالی رسانه نسبت به خط تحریف، موضع انقلابی داشته باشند
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 17 مرداد 1399 ساعت 18:352020-08-07اقتصادي

اعلام موضع صریح نوبخت درباره کوپن الکترونیک


رییس سازمان برنامه و بودجه کشور، در گفت وگویی به مناسبت روز خبرنگار، با تاکید بر اینکه استقراض دولت از بانک مرکزی، ادعایی باطل و نوعی توهم است؛ - افزود: اگرچه فقط 6 درصد از درآمد نفتی مورد انتظار در سال 99 محقق شده، اما 75 درصد درآمدهای مالیاتی سال جاری تا کنون محقق شده که 20 درصد بیش از سال گذشته در همین تاریخ است.

58 درصد واگذاری های مالی نیز محقق شده و قریب به 16 هزار میلیارد تومان در چهار ماه گذشته، سهام واگذار کرده ایم که تا حدودی کسری عدم تحقق درآمد ناشی از فروش نفت را جبران کرده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرآنلاین"،نوبخت در گفتگویی متفاوت با نمایندگان رسانه های گروهی، به سئوالات متعددی پاسخ داد .

بخشی از مهمترین گفته های نوبخت در این گفتگوی متفاوت در پی می آید: * اصلاح ساختار بودجه یک عمل جراحی بزرگ است.

ما سالانه 134 هزار میلیارد تومان یارانه می دهیم.

این عدد چند برابر بودجه کشور است که در شرایط کنونی پرداخت می شود؟ اما آیا به همین گونه باید پرداخت شود؟ آیا شیوه اخذ مالیات ما صحیح است؟ چرا هم موعدیان و هم مجریان ناراضی اند.

و هم از سوی دیگر مجریان مالیاتی معتقدند که درصد مالیات کشور ما نسبت به شاخص کشورهای توسعه یافته و صنعتی بسیار پایین تر است که نشان دهنده استفاده اندک از این ظرفیت است.

*ربا اصلاح قیمت بنزین؛ منابع حاصل از افزایش نرخ بنزین را به عنوان یارانه به مردم برگرداندیم.

اما در ماه های اخیر درآمدهای ناشی از افزایش قیمت بنزین، به جهت کاهش میزان مصرف بنزین در داخل و کاهش صادرات بنزین؛ کاهش یافته اما دولت همچنان همان میزان یارانه را به مردم پرداخت می کند.

*ردر حال حاضر پنجاه هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی داریم؛ کدام بخش آن را اصلاح کنیم که داد کسی در نیاید؟ و خساراتی را به ما تحمیل نکند.

دولت به لزوم اصلاح ساختار بودجه، معتقد است و منتظر نظر مجلس هستیم تا پس از تصویب آن از سوی نماینده های با انگیزه مجلس؛ آن را اجرا کنیم.

*از آنجا که برنامه اصلاح ساختار، در مجلس یا از سوی شورای عالی سران سه قوه، تصویب نشده بود، بودجه سال 99 در چارچوب آن تدوین نشده است.

به عبارت دیگر اصلاح ساختار، نتوانست در بودجه کاملا اعمال شود حتی بندهایی که به آن مربوط بود را کلا حذف کردند! *ردرباره اینکه چطور با وجود قلت منابع مالی، با معضلاتی همچون تورم و گرانی روبرو شویم و حتی حقوق کارمندان و بازنشستگان را اضافه کنیم؛ باید بگویم که این کار را حتی بدون افزایش سقف بودجه، انجام دادیم.

منابع عمومی بودجه 98، تغییری نکرد ولی کوشیدیم 50 درصد، حقوق کارکنان را در اسفند ماه اضافه کنیم و بدون افزایش سقف بودجه عمومی در سال 99، 15 درصد هم در فروردین ماه حقوقو کارکنان دولت را اضافه کردیم.

حقوق بازنشستگان را هم 20 درصد اضافه کردیم و همسان سازی حقوق آنان با افراد شاغل هم رده خودشان را هم از اول مهرماه اجرا می کنیم.

* ما از همین میزان بودجه عمومی مصوب در بودجه سال 99، هزینه این افزایش حقوق ها را تامین می کنیم.

از ابتدای سال تا کنون، فقط 85 درصد از بودجه جاری ای که باید مصرف می شد؛ مصرف شده است.

یعنی حتی با وجود افزایش حقوق ها؛ 15 درصد صرفه جویی داشته ایم.

جالب است بدانید که میزان پرداخت های بند و که مربوط به حقوق است؛ به 152 درصد رسیده است.

یعنی 52 درصد نسبت به حقوق های سال گذشته کارکنان دولت و 139 درصد نسبت به حقوق بازنشستگان در سال گذشته، اضافه کرده ایم که از مهر ماه هم حقوق بازنشستگان بیشتر می شود.

* چنانکه می دانید بودجه جاری ، شامل دو بخش پرسنلی و سایر است.

تا کنون فقط 60 درصد از بودجه سایر در سال 99 را پرداخت کرده ایم.

یعنی بودجه پرسنلی را افزایش داده ایم اما در بخش بودجه سایر ، ضمن افزایش بهره وری، صرفه جویی هم کرده ایم تا در شرایط جنگ اقتصادی و شیوع ویروس کرونا بتوانیم بودجه کشور را مدیریت کنیم.

خوب است بدانید که 85 درصد بودجه عمرانی کشور نیز از ابتدالی سال تا کنون، تخصیص یافته و مبلغی از بودجه عمرانی، در محل بودجه های جاری خرج نکرده ایم.

کل اوراقی که ما فروختیم در حال حاضر 58 هزار میلیارد تومان است در صورتی که درآمدهای ناشی از مالیات به بیش از 72 هزار میلیارد تومان رسیده و اینطور نیست که تامین بودجه، همه از محل فروش اوراق باشد.

توضیح درباره یارانه بنزین * نحوه پرداخت یارانه ها می تواند اصلاح و هدفمند شود.

یارانه حمایت معیشتی ناشی از افزایش نرخ بنزین را به 60 میلیون نفری که فکر می کردیم نیازمندتر هستند تا کنون داده ایم و امیدواریم که هدفمند پرداخت شود.

قطعا 20-22 میلیون نفری که این یارانه را دریافت نمی کنند، قطعا گلایه دارند.

اگر هم یارانه را به همه بدهیم که یعنی آن را هدفمند توزیع نکرده ایم.

در برنامه اصلاح ساختار بودجه هم موضوع اصلاح پرداخت یارانه ها را گنجانده ایم.

انشالله با تصویب این برنامه از سوی مجلس، حتی لایحه بودجه 1400 را هم بر مبنای همین اصلاح ساختار، ارائه می دهیم.

به میزانی که برنامه اصلاح ساختار بودجه در مجلس، تصویب شود؛ آن را در لایحه بودجه سال بعد لحاظ خواهیم کرد و در جهت اصلاح اعداد و ارقام عمل می کنیم.

* در شرایط تحریم و رکود ناشی از کرونا، میزان صادرات نفت تقلیل یافته و درآمدهای نفتی پایین آمده است.

فروش نفت در سال جاری کاهش چشمگیری یافته و فقط 6 درصد از درآمد نفتی مورد انتظار ما تا کنون محقق شده است.

اما چند منبع درآمدی دیگر نیز وجود دارد؛ مثل مالیات و درآمدهای گمرک و واگذاری دارایی های مالی در دو بخش فروش سهام کارخانجات دولت در بورس و انتشار اوراق مالی.

اگرچه کمتر از 6 درصد از آنچه که باید از محل درآمدهای نفتی محقق می شد، محقق شده اما 75 درصد درآمدهای مالیاتی سال جاری تا کنون محقق شده که 20 درصد بیش از سال گذشته در همین تاریخ است.

58 درصد واگذاری های مالی نیز محقق شده است.

مطابق اصل 44 قانون اساسی دولت موظف به واگذاری سهام کارخانجات و شرکت های دولتی است که منجر به کاهش مالکیت و تصدی گری دولت شده و آن را در جایگاه نظارت قرار می دهد.

* برای کل سال 99، فقط 11 هزار و 900 میلیارد تومان درآمد از این محل، پیش بینی کرده بودیم اما قریب به 16 هزار میلیارد تومان در چهار ماه گذشته، توانسته ایم سهام واگذار کنیم که تا حدودی کسری عدم تحقق درآمد ناشی از فروش نفت را جبران کرده است.

* جز همان تنخواهی که هر سال از بانک مرکزی می گرفتیم و با آن تسویه هم می کردیم؛ چیز دیگری از بانک مرکزی دریافت نکرده ایم.

بنابراین تصور اینکه عدم تحقق منابع باعث استقراض غیر مستقیم دولت از بانک مرکزی شده؛ کاملا باطل و نوعی توهم است.

دولت نه تنها اجازه استقراض مستقیم که حتی امکان استقراض غیرمستقیم هم از بانک مرکزی نداشته و این کار را نکرده است.

آمار و ارقام نشان می دهد که به دولت به میزان درآمدهایش هزینه کرده است.

پیش بینی درآمد ناشی از واگذاری سهام * پیش بینی کرده بودیم که در کل سال 11 هزار و 900 میلیارد تومان، درآمد ناشی از واگذاری سهام داشته باشیم اما تا کنون نزدیک به 16 هزار میلیارد تومان، سهام عرضه شده و به همان تکلیفی که اصل 44 قانون اساسی حکم کرده، عمل شده و کاهش تصدی دولت محقق شده است.

مقایسه عملکرد بودجه چهارماهه امسال با سال گذشته نشان می دهد که تا این مقطع زمانی، در میزان تحقق منابع درآمدی دولت، تفاوت چندانی با بودجه سنوات سال گذشته نداریم.

تحقق درآمدها به جز حوزه درآمدهای نفتی، در دیگر بخش ها نه تنها محقق شده بلکه اوضاع امسال بهتر از سال های قبل هم هست و ما با اختیارات قانونی ای که داریم در دولت عمل می کنیم.

*سه منبع برای تامین هزینه ها داریم.

یکی از طریق مالیات ها که حدود 175 هزار میلیارد تومان برای تامین درآمدهای دولت از این محل در نظر گرفته بودیم.

خوشبختانه گزارشی که تا تاریخ 13 مردادماه به بنده ارائه شده، نشان می دهد که 75 درصد از منابع پبش بینی شده از محل مالیات ها محقق شده و این رقم 20 درصد بیشتر از سال گذشته شده است.

این نشان می دهد که پیش بینی ما واقع بینانه بوده است.

در مورد درآمدهای نفتی دولت هم ما از ابتدا می‎دانستیم که صادرات یک میلیون بشکه نفت در روز با نرخ 50 دلار، ممکن است توام با مشکلاتی باشد؛ اما بپذیرید که این تصمیم سنجیده ای از سوی شورای عالی هماهنگی اقتصادی بود؛ بویژه در زمانی که دشمن می خواهد نشان بدهد که هرچه بخواهد را می تواند محقق کند! اما ما می خواستیم به دشمن نشان دهیم که حتی اگر اراده کند هم نمی‎تواند تحریم نفتی ما را اجرا کند و به هر طریقی که هست با روشهای مختلف، صادرات نفت را ادامه می دهیم.

حالا خزانه داری آنها برود بیابد که ما از چه روشی این کار را می کنیم! صادرات نفت حق قانونی ماست.

* اگرچه درآمدهای نفتی ما به آن میزان که در بودجه 99 در نظر گرفته بودیم محقق نشده است؛ اما اوضاع درآمدهای دولت نسبت به سال گذشته بهتر شده است.

درآمدهای نفتی هم با تاخیر به دست ما می رسد.

همانطور که گفتم حدود 58 هزارمیلیارد تومان از درآمدهای دولت در بخش اوراق حاصل شده.

حدود 53-54 هزار میلیارد تومان اوراق منتشره قبلی را هم باید بازخرید می کنیم.

در مجموع اتفاق غیرقابل پیش بینی ای رخ نداده که بگوییم اگر به قبل از ارائه لایحه بودجه 99 برگردیم؛ جایی را اصلاح می کنیم.

تقریبا درست پیش بینی کرده بودیم.

اگرچه وضع موجود، وضع مطلوبی نیست اما پیش بینی ما این است که تا پایان سال بتوانیم بر این منوال پیش رفته و صرفه جویی را بیشتر کرده و به سمت تامین معیشت مردم برویم.

وضع صریح نوبخت درباره کوپن الکترونیک * سازوکار الکترونیکی کردن توزیع کالاها در سطح گسترده در کشور وجود ندارد و مشکلاتی می آفریند؛ در بحث توزیع منابع هم به دلیل آنکه منابع ارزی ما محقق نشده؛ مثل سال گذشته نمی توانیم 15 هزار میلیارد دلار صرف کالاهای اساسی با نرخ مصوب 4200 تومان داشته باشیم.

اما اگر منابعی هم وجود داشته باشد و ما به تفاوت آن را به بخش خاصی ارائه دهیم؛ باز هم افزایش قیمتی رخ خواهد داد که از محل آن می‎توان به برخی افراد جامعه یارانه بدهیم؛ چون علی القاعده نمی توانیم چنین پرداختی به همه داشته باشیم.

نکات مبهمی در این زمینه برای کارشناسان سازمان برنامه و بودجه وجود دارد و مواردی را که غیرقابل اجرا می دانیم را هم به مجلس اعلام کرده ایم.

* راجع به کسری بودجه عرض کردم که تا کنون بیش از 70 درصد از منابع درآمدی دولت محقق شده است.

اگرچه فقط 6 درصد از درآمدهای نفتی محقق شده؛ اما درآمدهای مالیاتی دولت 20 درصد بیشتر از سال گذشته محقق شده است و 58 هزارمیلیار تومان هم از محل اوراق استفاده شده که بخش عمده آن -در حدود 38 هزار میلیارد تومان- صرف طرح های عمرانی شده است که بتوانیم تا پایان سال هم اشتغال موجود را حفظ کرده و هم پروژه های عمرانی قابل بهره برداری باشند.

* تا کنون ریالی از این ارقام از بانک مرکزی استقراض نشده است.

سال 97، ورودی صندوق 5,4 میلیارد دلار از فروش نفت بود.

14.

5 درصد سهم شرکت نفت، از این مبلغ کنار رفت و مقام معظم رهبری اجازه دادند که به جای 32 درصد آن، احتیاطا فقط 20 درصد درآمد نفتی را به صندوق واگذار کنیم و 12 درصد را کنار بگذاریم برای روز مبادا.

از این منبع در سال 97 استفاده نشد ولی در سال 98 که شرایط سخت تر بود؛ استفاده شد.

اگر فروش این 12 درصد، مشکل آفرین بود که فروش مابقی حدود 80 درصد آن نیز باید مشکل ایجاد می کرد! ما این ارز را در اختیار داشتیم؛ و بانک مرکزی یا این ارز را فروخته و یا همچنان نزد خود نگه داشته است؛ اگر همچنان آن را نگه داشته که بهتر است همین الان آن را عرضه کرده و بازار را کنترل کند!
کلید واژه ها: میلیارد تومان - سازمان برنامه و بودجه - درصد - درآمدهای مالیاتی - درآمد - نوبخت - بودجه - میلیارد - سازمان برنامه - متفاوت - محقق - گفتگوی - اصلاح ساختار - رییس سازمان - تومان - گذشته - درآمد نفتی - نمایندگان - الکترونیک - عمل جراحی - هزار - کشور - مالی - فروش نفت - واگذاری - مالیاتی - انتظار - برنامه - مناسبت - سالانه

آخرین اخبار سرویس:
شرکت زغال سنگ البرز شرقی جهش تولید را در عمل تفسیر کرد؛ تولید ماهانه 23 هزار تن زغال سنگ

کوچ پاییزی و دومین همسفری با کرونا

رکورد سفرهای مردم در شهریور شکست

ببینید | تشریح جزییات طرح کالابرگ الکترونیک مجلس

بسیاری از طلافروشان کرمانی در آستانه ورشکستگی/ فاجعه ای در راه است

کوپن به زودی بر می گردد، اما الکترونیکی

ارزش سهام عدالت یک میلیونی و سهام عدالت 500 هزار تومانی امروز دوشنبه 7 مهر 99/مشاهده دارایی سهام عدالت با کد ملی

بسیاری از طلافروشان کرمانی در آستانه ورشکستگی/ فاجعه ای در راه است

کاهش ذخایر جهانی نفت تا 6 ماه دیگر

حتی تجار افغانستان با ایرانی ها کار نمی کنند چون FATF را قبول نکرده ایم

قیمت روز خودرو های سایپا 7 مهر 99 + جدول قیمت خودرو در بازار

استاندار بر توسعه گردشگری روستایی در مازندران تاکید کرد

وضعیت نامشخص بیمه دانش آموزان در بحران کرونا/ قرارداد انحصاری بیمه معلم تمدید شده است؟

کاهش ذخایر جهانی نفت تا 6 ماه دیگر

طلای 18 عیار نرخ ارز دلار سکه طلا یورو امروزدوشنبه 7 مهر 99+ جدول

حقه بازی پردرآمد ، از راه انتخاب رشته برای کنکوری ها/ مشاوران، امید غیرواقعی می فروشند

صدور مجوز برای تجاری سازی پروتز پنجه کامپوزیتی ایرانی/آمادگی دو کشور برای خرید

صدور مجوز برای تجاری سازی پروتز پنجه کامپوزیتی ایرانی/آمادگی دو کشور برای خرید

7 شغل پرطرفدار در روزهای کرونایی در اروپا چیست و درآمدشان چقدر است؟

اصفهان؛ آشتی دوباره مردم با فضاهای شهری

کریدور صادراتی فرش دستباف شمال غرب کشور در زنجان راه اندازی می شود

هشدار وزارت کشور نسبت به وقوع سیلاب

انتقاد محیط زیست از طرح مجلس برای حذف سهم صندوق محیط زیست از عوارض آلایندگی

جهانی که مقابل یک ویروس زانو زد؛ ضرورت چندجانبه گرایی و اتحاد بین المللی

قیمت روز خودرو های سایپا و ایران خودرو امروز دوشنبه 7 مهر 99 + جدول

ماجرای تامین مالی طرح جهش تولید مسکن/آیا طرح مجلس برای ساخت خانه تورم زا است؟

پیش بینی روند امروز بازار دلار از نگاه تحلیل گران

شمار قربانیان جهانی کرونا از یک میلیون نفر گذشت

بیتکوین دوباره جان گرفت

روسیه خواستار همکاری جمعی برای مقابله با بحران تقاضا شد

روسیه خواستار همکاری جمعی برای مقابله با بحران تقاضا شد

دولت شرکتهای اجاره داری حرفه ای ایجاد کند/ مسکن ملکی؛ ایده ای در حال انقراض

راهنمایان گردشگری طبق روال دچار بی توجی اند/ قبل از کرونا هم شرایط مساعد نبود!

مهمترین دستاورد دولت در مناطق آزاد بازگرداندن آن ها به ریل توسعه است/ سرمایه گذاری 1700 میلیون دلاری خارجی ها در مناطق آزاد/ توسعه مناطق آزاد درون زاست نه متکی به بودجه عمومی

روسیه خواستار همکاری جمعی برای مقابله با بحران تقاضا شد

بیتکوین دوباره جان گرفت

بیتکوین دوباره جان گرفت

پیامدهای کرونا بر اقتصاد جهانی تا سال 2023 ادامه دارد

کوپن به زودی بر می گردد

رکورد سفرهای مردم در شهریور شکست+جزییات

مقایسه اندازه اقتصاد آمریکا با دیگر کشورها

هشدار سازمان ملل در مورد تاثیر کرونا بر از دست رفتن فرصت های شغلی

طرح وام ودیعه مسکن غیرکارشناسی است

مقایسه اندازه اقتصاد آمریکا با دیگر کشورها

اقتصاد جهانی امسال چقدر کوچک خواهد شد؟

کاهش معاملات در بورس دو استان خراسان رضوی و شمالی

پیش بینی شاخص بورس در روز دوشنبه 7 مهر

خسارت بیش از 2000 میلیارد تومانی کرونا به گردشگری خراسان رضوی

بازدهی 167 درصد شاخص کل فرابورس در نیمه نخست سال

طرح وام ودیعه مسکن غیرکارشناسی است

منع فعالیت تورهای مختلط غیر شرعی/برگزاری تورها به صورت خانوادگی بلامانع است

اقتصاد جهانی امسال چقدر کوچک خواهد شد؟

خسارت بیش از 2000 میلیارد تومانی کرونا به گردشگری خراسان رضوی

شمار قربانیان کرونا در جهان از مرز 1 میلیون نفر گذشت

کاهش معاملات در بورس دو استان خراسان رضوی و شمالی

شمار قربانیان کرونا در جهان از مرز 1میلیون نفر گذشت

صادرات 2 میلیون دلاری مصالح و لوازم ساختمانی ایران به آفریقا

کاهش معاملات در بورس دو استان خراسان رضوی و شمالی

رکورد سفرهای مردم در شهریور شکست+جزییات

70 درصد هزینه خانوارهای کم درآمد صرف مسکن می شود/ سرمایه ای شدن مسکن، بلای جان مردم

اقتصاد جهانی امسال چقدر کوچک خواهد شد؟

افزایش 72 درصدی قیمت زمین در بهار 99

طرح وام ودیعه مسکن غیرکارشناسی است

فیلم/ دو پیش بینی درباره دلار و افول مجدد اقتصاد!

قطار رونق اقتصاد سیستان وبلوچستان در ایستگاه پایانی

قطار رونق اقتصاد سیستان وبلوچستان در ایستگاه پایانی

دستگاه قضایی از صنعت خرما حمایت حقوقی و قضایی می کند

باید اطلاعات خود را از کشو ادارات خارج کنیم

رکورد سفرهای مردم در شهریور شکست+جزییات

#بورس

خدمات رایگان برای حفاظت از نسخ خطی خانگی

گفت وگوی خواندنی با یک «سنگ قبر فروش»

ویژگی هیوندای i30 2021

شمار قربانیان کرونا از مرز یک میلیون نفر گذشت

رییس اتاق اصناف: گران می خریم و گران می فروشیم

آمادگی بانک تجارت برای ادامه همکاری با کارخانه سبلان پارچه

فیلم| قول دوماهه معاون استاندار اصفهان برای حل مشکلات پلی اکریل

تازه فهمیدید آمریکا منشأ مشکلات است؟

قول دوماهه معاون استاندار اصفهان برای حل مشکلات پلی اکریل

بسته خبری| آخرین اخبار استان ایلام

ویژگی هیوندای i30 2021

از کجا بفهمیم ماشین تصادفی یا چپی است؟

ویژگی هیوندای i30 2021

کشور هایی که بیشترین ذخایر ارزی جهان را دارند

پیام مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل گهر همزمان با ورود اولین پمپاژ آب خلیج فارس به مخزن 45 هزار مترمکعبی گل گهر

جزییات طرح مجلس برای پرداخت ماهانه 60 یا 120 هزار تومان به هر نفر

چنگ اندازی شهرهای مازندران به اراضی کشاورزی

مسیر دستیابی به ثبات اقتصادی

چراغ سبز تجار به جایگزین کردن دلار

پیش فروش نفت در 1400

سود پرورش دام عشایر در جیب دلالان

رزم حسینی گزینه مناسب صمت

آشنایی با لندکروز جدید

ببینید | اشک شوق مجری تلویزیون در جمهوری آذربایجان در حین اعلام خبر آزادی برخی مناطق قره باغ

بازار سرمایه به کدام سمت و سو می رود؟ | کار سخت بورس تهران؛ جدال آمار و احساس در یک شنبه های ریزشی

فاویپیراویر به اسم کرونا به سود مافیا

برای خرید سوییشرت مردانه چقدر هزینه کنیم؟

حدود 35 هزار تن؛ مصرف سالانه سم در کشور

قیمت انواع مربا در طعم های مختلف چقدر است؟

بیت کوین 7 میلیون تومان گران تر شد/ قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال+ جدول ارزش هر ارز به تومان

اعلام موضع صریح نوبخت درباره کوپن الکترونیک

اعلام موضع صریح نوبخت درباره کوپن الکترونیک