مطالب مرتبط:
روزنامه نگاری توسعه محور، نیاز امروز
افتتاح نمایشگاه نگاهی به روزنامه نگاری ایران قدیم در موزه خراسان
افتتاح نمایشگاه نگاهی به خبرنگاری و روزنامه نگاری ایران قدیم در موزه بزرگ خراسان
جای خالی روزنامه نگاری تخصصی و نبود دستورالعمل های خاص برای خبرنگاران در زمان بحران؛ دغدغه اهالی قلم در روز خبرنگار
تحول در دنیای روزنامه نگاری
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 17 مرداد 1399 ساعت 00:102020-08-06بين الملل

روزنامه نگاری توسعه محور، نیاز امروز


ایرنا- محمدرضا نوروزپور مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در یادداشتی با عنوان «روزنامه نگاری توسعه محور، نیاز امروز» تاکید کرد که روزنامه نگار حرفه ای پیش از هرچیز باید خود توسعه یافته باشد و بعد کشورش را در مسیر توسعه یاری دهد.

- تهران -ایرنا- محمدرضا نوروزپور مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در یادداشتی با عنوان روزنامه نگاری توسعه محور، نیاز امروز تاکید کرد که روزنامه نگار حرفه ای پیش از هرچیز باید خود توسعه یافته باشد و بعد کشورش را در مسیر توسعه یاری دهد.

در این یادداشت مدیر عامل خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) آمده است: سال هاست هر کجا بوده ام، از رواج روزنامه نگاری انتقادی در کشور گله و از آن انتقاد کرده ام.

انتقاد من به روزنامه نگاری انتقادی، گاه تبدیل به یک فریضه شده است.

حتی چهره به چهره با برخی دوستان طرح موضوع کرده ام و خواسته ام در کلاس های درس، در مجالس، کنفرانس ها، مقالات و.

به آن بپردازند.

منتقدان دولت دکتر روحانی گاه پای را از روزنامه نگاری انتقادی هم فراتر گذاشته و وارد حوزه روزنامه نگاری پرخاشگرانه شده اند؛ معادلی که من برای The journalism of outrageousness برگزیده ام که نوعی روزنامه نگاری عصبانی، بی اخلاق، بدزبان و ناسزاگواست که بیشتر ریشه در کنش های هیستیریک سیاسی امنیتی برای ازپای درآوردن و نابودکردن و له کردن رقیب سیاسی به هر قیمتی دارد؛ متأسفانه باور غلطی در میان روزنامه نگاران ما پدید آمده و اینکه روزنامه نگار خوب روزنامه نگار منتقد وضع موجود است یا اینکه مثلا روزنامه نگاری بهترین روزنامه نگار است که حتما سوت بزند، افشاگری کند، به زوایای تاریک و زشت جامعه نور بتاباند یا بهتر پاچه سیاستمداران یا اصحاب قدرت را بگیرد.

نوع سانتیمانتالی آن هم این است که اشک مخاطب را با نشان دادن تصاویری از بدبختی ها و مشکلات پایان ناپذیر بشری که حتی در توسعه یافته ترین کشورهای جهان هم می توان با کنکاش نمونه هایی از آن ها یافت سرازیر کند و قلب آن ها را بفشارد.

این ها البته بخش هایی از روزنامه نگاری است و من منکر آن ها نیستم.

من معتقدم اگر اتخاذ این رویکردها در روزنامه نگاری کشور از حالت توازن خارج شود، آن وقت روزنامه نگاری نه تن ها به ضد خود، بلکه به ضد منافع ملی تبدیل خواهد شد.

در کتاب نرم خبر، سخت خبر؛ روزنامه نگاری پیشرفته مقاله ای از توماس ایی پاترسون، استاد علوم سیاسی و علوم ارتباطات دانشگاه هاروارد ترجمه کرده ام که معتقد است روزنامه نگاری انتقادی علاقه مندی مخاطب به اخبار و روزنامه را کم می کند.

او همچنین معتقد است روزنامه نگاری انتقادی ضد توسعه است و اعتمادبه نفس کارگزاران یا دولتمردان را از بین می برد و نهایتا به ضعف اعتماد عمومی ملی و عمومی منتج می شود.

حتی اگر نظر پاترسون را نپذیریم که روزنامه نگاری انتقادی ضد توسعه است، به راحتی می توان درک کرد که روزنامه نگاری انتقادی در کشورهای پیشرفته، بعد از فرایند توسعه پای به عرصه وجود گذاشته و دست کم قابل درک است که این رویکرد برای کشورهای درحال توسعه مناسب نیست.

درحالی که روزنامه نگاری انتقادی می تواند برای یک کشور در حال توسعه که شرایطی عادی دارد، مضر باشد، تصور کنید که این رویکرد می تواند چه مخاطراتی را برای کشوری مانند ایران به همراه داشته باشد که در اوج فشارهای همه جانبه سیاسی، اقتصادی و شدیدترین تحریم های ضدبشری جهانی در مسیر توسعه گام برمی دارد.

در همین حین شیوع یک بیماری مرگ بار جهانی نیز بر همه مشکلات قبلی اضافه شده است.

روزنامه نگاری انتقادی در این برهه نه تن ها گرهی از مشکلات کشور باز نخواهد کرد، بلکه دردی بر همه دردهای دیگر است.

این همان مسیر تحریف است که مقام معظم رهبری نیز به آن اشاره داشتند؛ یعنی گرهی که خود در داخل بر گره هایی که از خارج بر کار ما زده اند می زنیم و طرفه اینکه امید داریم با همه این تلاش های ضد توسعه ای، ماشین توسعه کشور به سلامت پیش برود.

در این شرایط وظیفه یک روزنامه نگار چیست؟ خب پاسخ این سؤال خیلی راحت نیست و از نظرگاه هر صاحب نظری متفاوت است.

اما براساس مقدمات پیش گفته می توان این گونه تبیین کرد که در حال حاضر یک روزنامه نگار سوای از انتقادکردن، سوت زدن، نورتاباندن به زوایای تاریک، برملاکردن زشتی ها و پلشتی های سیاستمداران، ناسزاگویی به حکمرانان و کارگزاران هیچ وظیفه دیگری ندارد.

از این رو من سؤالات جدیدی را مطرح می کنم که شاید پاسخ آن ها بتواند پاسخ سؤال اول را به همراه داشته باشد.

در کشوری که شعار سال آن جهش تولید است، چه کسی وظیفه دارد به سیاستمداران، سیاستگذاران و قانونگذاران مسیر درست جهش تولید را نشان دهد؟ چه کسی باید به قانونگذاران و نمایندگان مجلس یادآوری کند، فشار بیاورد که با قوانین ضدتوسعه ای موجود جهش تولید یا اساسا ممکن نیست یا سال ها به طول می انجامد؟ چه کسی باید به مردم یاد دهد که اگر می خواهند کشوری توسعه یافته داشته باشند، چه تغییرات و اصلاحاتی را در سبک زندگی خود پدید آورند؟ چه کسی وظیفه دارد مردم را به عنوان اصلی ترین سرمایه های یک کشور با برنامه توسعه ای کشور همسو و همراه کند؟ چه کسی وظیفه دارد کارگزاران را در مسیر درستی که اتخاذ کرده اند تشویق کند و به آن ها اعتمادبه نفس دهد؟ چه کسی مسئول ایجاد همبستگی ملی و افزایش سطح اعتماد به نفس توده های مردم است؟ چه کسی وظیفه دارد سرمایه اجتماعی و سرمایه ملی خلق کند؟ برای روزنامه نگارانی که هنوز فکر می کنند فقط باید سوت بزنند، افشاگری کنند، انتقاد کنند و .

قطعا این موارد نمی تواند وظیفه باشد.

شاید قرار است این کارها را معلم ها در مدرسه یا سخنرانان در مراسم مختلف یا صدا و سیما با فیلم ها و سریال های خود انجام دهد.

متأسفانه جواب منفی است.

در کشورهای پیشرفته، روزنامه نگاران قبل از روزنامه نگاری انتقادی، این وظایف را به خوبی انجام داده اند.

در کشورهای پیشرفته شاید نزدیک به یک قرن روزنامه نگاری همسو با توسعه حاکم بوده است.

اگر به روزنامه نگاری کشورهای توسعه یافته بنگریم، همه این کشورها ده ها سال و حتی بیش از یک قرن روزنامه نگاری دولتی، حاکمیتی و مبتنی بر توسعه داشته اند و بیشترین انرژی آن ها صرف آموزش، افزایش سطح آگاهی مردم، نخبگان و حتی قانونگذاران و سیاستمداران شده است.

به روزنامه نگاری اروپا نگاه کنید.

بزرگ ترین رمان نویس ها و دانشمندان علوم انسانی روزنامه نگار بوده اند.

عمدتا سواد و درک و جهان بینی آن ها از سیاستمداران بیشتر بوده است و اساسا سیاستمداران خط فکری و جهت اصلی تصمیم گیری های خود را در حوزه قانونگذاری و سیاستگذاری و اجرا از روزنامه ها و روزنامه نگاران زبده می گرفته اند.

بدون تردید یکی از دلایل رشد سریع روزنامه نگاری انتقادی در کشور ما راحتی این ژانر روزنامه نگاری است.

بعد از آن پاداش آنی و سریعی است که روزنامه نگاری انتقادی به همراه دارد.

حال آنکه در روزنامه نگاری مبتنی بر توسعه، روزنامه نگار شباهتی با مردم عادی ندارد که در نق زدن به دولت یا هرچیز دیگری تبحری نزدیک به تبحر روزنامه نگاران انتقادی دارند.

در این نوع روزنامه نگاری روزنامه نگار باید زحمت بکشد، عرق بریزد، خود را برکشد و سطح خود را بالا بیاورد و تازه پاداش آنی هم در کار نیست.

انتقادکردن همیشه راحت ترین کار است، اما اگر روزنامه نگار یا رسانه ای بخواهد در این شرایط خاص کشور، دولت را در مسیر مبارزه با کرونا و هم زمان جهش تولید یاری کند، موضوع فرق می کند.

یک روزنامه نگار حرفه ای در این فشارهای اقتصادی، سیاسی و کرونایی باید مرتبا با محتوای حساب شده و مبتنی بر سنجه ها و یافته های دقیق جامعه را امیدوار نگه دارد و به کارگزاران مسیر درست را نشان دهد و نشان دهد چگونه می توان جامعه را از زیر بار این فشارها به سلامت عبور داد.

چگونه می توان یک ایده درست در مسیر توسعه کشور را در ذهن یک قانونگذار کاشت و آن قدر با حوصله آن را باغبانی کرد تا در ذهن او به نهالی تبدیل شود.

البته این کارها سخت است.

متأسفانه حقیقت تلخ است و اینکه ما روزنامه نگارانی در این حد و اندازه تربیت نکرده ایم و روزنامه نگاران توسعه ای که چنین دغدغه های ژرف و عمیقی داشته باشند کم داریم.

ما از قضا با توسعه شبکه های اجتماعی و دیجیتالی شدن محیط به نوع دردآور دیگری از روزنامه نگاری مبتنی بر بی مسئولیتی و راحت طلبی گرفتار شده ایم که lazy journalism نام دارد.

این نوع آخری که شاهکار است و صرفا به دنبال گرفتن لایک و ریت مخاطبان است.

اگر در روزنامه نگاری انتقادی اصل ایده اوریجینال باشد، در این نوع روزنامه نگاری اساس بر غریزه و حتی کپی پیست است.

اگر می خواهید حرفه ای شوید، از مسیری که همه می روند نروید.

بیاموزید و بیاموزید؛ یعنی هم یاد بگیرید و هم یاد بدهید.

هم به مردم، هم به قانونگذاران و هم به سیاستمداران.

هر وقت محتوایی تولید کردید که احساس کردید چیزی برای آموختن به دیگران ندارد و تنها نق زده اید تا لایک بگیرید، بدانید خود و مخاطبتان را فریفته اید.

روزنامه نگاران پیشرو قرن نوزدهم و بیستم در کشورهای توسعه یافته را شناسایی کنید و مشی آن ها را مرور کنید.

روزنامه نگار حرفه ای پیش از هرچیز باید خود توسعه یافته باشد و بعد کشورش را در مسیر توسعه یاری دهد؛ به ویژه در این شرایط خیلی خاص.


کلید واژه ها: روزنامه نگار - خبرگزاری جمهوری اسلامی - روزنامه نگاری - روزنامه - جمهوری اسلامی - توسعه - نگار - انتقاد - خبرگزاری - یادداشت - اسلامی - جمهوری - مدیرعامل - نوروزپور - امروز - محمدرضا - نیاز - عامل - کشور - مدیر - مدیر عامل - یاری - حرفه - چهره - مسیر - دوستان - تهران - موضوع - کلاس

آخرین اخبار سرویس:
تاکید سوریه بر موضع ثابت خود در مخالفت با عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی

وزارت دفاع ارمنستان: در حملات به دو روستا، یک نفر کشته شد

بررسی حملات موشکی در نشست فوق العاده شورای امنیت ملی عراق

رویارویی ترکیه و فرانسه در جنگ آذربایجان

کمبود بنزین و تظاهرات در شهرهای ونزوئلا

عمران خان: توطئه های خارجی علیه وحدت اسلامی در پاکستان دفع شد

گفت وگوی ظریف با همتایان هلندی و اتریشی

آمریکا: به همکاری با عراق برای ایمن نگاه داشتن پایگاه هایمان ادامه می دهیم

مذاکره تلفنی ظریف با همتایان هلندی و اتریشی

آمریکا هواپیمایی امارات را بابت عبور از ایران جریمه کرد

سقوط یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکا در شمال سوریه

نیروهای عراقی، حمله انتحاری عناصر داعش را دفع کردند

الکاظمی خواستار اتحاد در عراق شد

استخدام کارمند مالی در شرکت کشتیرانی سلیس رود اروند در تهران

محل ساده دفن امیرکویت

گفتگوی تلفنی ظریف با وزرای خارجه هلند و اتریش

عمران خان از دفع فتنه خارجی علیه وحدت اسلامی در پاکستان گفت

در ایالت نیویورک، کرونا کودکان بیشتری را بی سرپرست کرده است

آمریکا هواپیمایی امارات را به خاطر ایران جریمه کرد

بیانیه مشترک امارات، آمریکا و رژیم صهیونیستی برای همکاری در بخش انرژی

فرماندار دشت آزادگان احتمال بازگشایی مرز چذابه را در ایام اربعین رد کرد

روسیه برای میزبانی از گروههای فلسطینی در مسکو اعلام آمادگی کرد

سودان تلاش آمریکا برای بهبود مناسبات با تل آویو را ناکام گذاشت

رایزنی ظریف با وزیران خارجه هلند و اتریش

هواپیمایی امارات به دلیل عبور از حریم هوایی ایران جریمه شد

روسیه برای میزبانی از گروههای فلسطینی در مسکو اغلام آمادگی کرد

مکرون: شبه نظامیان سوری در قره باغ حضور دارند و این بسیار خطرناک است

عبدالهیان: ‎اسراییل در حال طراحی نقشه تجزیه عربستان است

عراق|هلاکت سه تروریست داعشی و کشف مقادیری مواد منفجره و تسلیحات در الانبار

لبنان برای چند تبعه خارجی انفجار بیروت قرار بازداشت صادر کرد

واکنش اردوغان به بیانیه مشترک سران گروه مینسک درباره تحولات قره باغ

ارمنستان سفیر خود در سرزمین های اشغالی را فراخواند

سقوط یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکا در شمال سوریه

آشفتگی در ستاد انتخاباتی ترامپ پس از مناظره اول

ارمنستان سفیر خود در سرزمین های اشغالی را فراخواند

حذف تیک تاک توسط آمریکا، تجارت جهانی را به خطر می اندازد

تنش در روابط ارمنستان و اسراییل

آمریکا شرکت هواپیمایی امارات را 400 هزار دلار جریمه کرد

هشدار سفیر سابق ترکیه در باکو در زمینه رویارویی ترکیه و روسیه

استخدام کارشناس مالی در شرکت تکران مُبَرِد (ایستکول) در تهران

روایت روسیه از حضور جنگجویان خارجی در قره باغ

ارمنستان سفیر خود را از اسراییل فرا می خواند

بازداشت افراد مرتبط با حمله به هیات های دیپلماتیک در بغداد

پوشش خانواده ترامپ در نخستین مناظره +عکس

سقوط یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکا در شمال سوریه

آمریکا هواپیمایی امارات را به خاطر استفاده از آسمان ایران جریمه کرد

آمار کشته های آمریکا در دستان بایدن + عکس

رایزنی تلفنی ظریف با وزیران خارجه هلند و اتریش

پاپ: جمهوری آذربایجان و ارمنستان به جای جنگ با هم گفتگو کنند

بیانیه مشترک امارات، آمریکا و اسراییل درباره حوزه انرژی

گفتگوی تلفنی ظریف با وزرای خارجه هلند و اتریش

«کیم» متعهد به حمایت کامل از چین شد

تظاهرات علیه نتانیاهو ادامه دارد

ارمنستان سفیر خود را از فلسطین اشغالی فرا می خواند

روسیه در مناقشه قره باغ بی طرف می ماند

روسیه از یک طرفِ درگیری در قره باغ علیه دیگری حمایت نمی کند

معترضان عراقی به خیابان آمدند

اسقف متهم به آزار جنسی کودکان به واتیکان بازگشت

واکسن کرونا چه زمانی توزیع خواهد شد؟/مخالفت غول های داروسازی جهان با فشارهای سیاسی

رایزنی ظریف با همتایان هلندی و اتریشی در خصوص برجام، کرونا و تحولات قره باغ

امارات به دلیل عبور از حریم هوایی ایران جریمه شد

روسیه: در نشست شورای امنیت درباره برجام و خلیج فارس گفتگو می کنیم

ابتلای میشل عون به کرونا تکذیب شد

امارات به دلیل عبور از حریم هوایی ایران جریمه شد

رایزنی تلفنی ظریف با وزیران خارجه هلند و اتریش

سر اسقف واتیکان: دولت آمریکا می خواهد از پاپ بهره برداری انتخاباتی کند

واکنش اردوغان به بیانیه مشترک سران گروه مینسک درباره تحولات قره باغ

ظریف با وزرای خارجه هلند و اتریش گفتگو کرد

افشاگر آمریکایی 5.2 میلیون دلار جریمه شد

ظریف با وزرای خارجه هلند و اتریش گفتگو کرد

روسیه از یک طرفِ درگیری در قره باغ علیه دیگری حمایت نمی کند

آمریکا هواپیمایی امارات را بابت عبور از حریم هوایی ایران جریمه کرد

امارات به دلیل عبور از حریم هوایی ایران جریمه شد

در گفتگوی ظریف با همتایان اتریشی و هلندی چه گذشت؟

قانون امنیت ملی چین ثبات را به هنگ کنگ بازگردانده است

‎اسراییل در حال طراحی نقشه تجزیه عربستان

وجود شیء عجیب بین مو های ترامپ در مناظره با بایدن + عکس

جریمه هواپیمایی امارات به خاطر استفاده از بخش ممنوع شده آسمان ایران

آمریکا شرکت هواپیمایی امارات را 400 هزار دلار جریمه کرد

ارمنستان سفیر خود را از اسراییل فرامی خواند

وضعیت خلیج فارس در نشست آتی شورای امنیت بررسی می شود

تاکید وزارت کشور بر تسریع روند بازگشت داوطلبانه پناهندگان افغانستان

انفجار در ولایت هلمند افغانستان 9 کشته و 4 زخمی برجای گذاشت

فیلمی از حملات توپخانه ای جمهوری آذربایجان به مواضع ارمنستان

رییس موساد به بحرین رفت

شکست تلاش ترامپ برای سازش سودان و رژیم صهیونیستی

5 نشانه ابتلای کودکان به ویروس کرونا

آمریکا هواپیمایی امارات را به خاطر ایران جریمه کرد

مخالفت دمشق با هر گونه توافق با رژیم صهیونیستی

پدر بوریس جانسون بار دیگر جنجال به پا کرد/عکس

آمریکا: مقامات مرتبط با حزب الله تحریم می شوند

تلاش امارات برای باز کردن پای رژیم صهیونیستی به جنوب یمن

مخالفت دمشق با هر گونه توافق با رژیم صهیونیستی

در نشست شورای امنیت درباره برجام و خلیج فارس گفتگو می کنیم

کنگره آمریکا برای تحریم های جدید علیه حزب الله لبنان آماده می شود

دورگردانی عاملان شرارت و درگیری بیمارستان پورسینای رشت/5 خمپاره جنگ قره باغ به خاک ایران اصابت کرد/روایت روسیه از حضور جنگجویان خارجی در قره باغ

روند صعودی ابتلا به کرونا در اکثر ایالت های آمریکا

ارمنستان سفیر خود در سرزمین های اشغالی را فراخواند

توافق ترکیه و یونان برای ایجاد خط تماس نظامی

امارات به دلیل عبور از حریم هوایی ایران جریمه شد

روزنامه نگاری توسعه محور، نیاز امروز

روزنامه نگاری توسعه محور، نیاز امروز