مطالب مرتبط:
افتتاح نمایشگاه نگاهی به روزنامه نگاری ایران قدیم در موزه خراسان
افتتاح نمایشگاه نگاهی به خبرنگاری و روزنامه نگاری ایران قدیم در موزه بزرگ خراسان
جای خالی روزنامه نگاری تخصصی و نبود دستورالعمل های خاص برای خبرنگاران در زمان بحران؛ دغدغه اهالی قلم در روز خبرنگار
تحول در دنیای روزنامه نگاری
افتتاح نمایشگاه نگاهی به خبرنگاری و روزنامه نگاری ایران قدیم در موزه بزرگ خراسان
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 17 مرداد 1399 ساعت 00:002020-08-06بين الملل

روزنامه نگاری توسعه محور، نیاز امروز


ایرنا- محمدرضا نوروزپور مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در یادداشتی با عنوان «روزنامه نگاری توسعه محور، نیاز امروز» تاکید کرد که روزنامه نگار حرفه ای پیش از هرچیز باید خود توسعه یافته باشد و بعد کشورش را در مسیر توسعه یاری دهد.

- تهران -ایرنا- محمدرضا نوروزپور مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در یادداشتی با عنوان روزنامه نگاری توسعه محور، نیاز امروز تاکید کرد که روزنامه نگار حرفه ای پیش از هرچیز باید خود توسعه یافته باشد و بعد کشورش را در مسیر توسعه یاری دهد.

در این یادداشت مدیر عامل خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) آمده است: سال هاست هر کجا بوده ام، از رواج روزنامه نگاری انتقادی در کشور گله و از آن انتقاد کرده ام.

انتقاد من به روزنامه نگاری انتقادی، گاه تبدیل به یک فریضه شده است.

حتی چهره به چهره با برخی دوستان طرح موضوع کرده ام و خواسته ام در کلاس های درس، در مجالس، کنفرانس ها، مقالات و.

به آن بپردازند.

منتقدان دولت دکتر روحانی گاه پای را از روزنامه نگاری انتقادی هم فراتر گذاشته و وارد حوزه روزنامه نگاری پرخاشگرانه شده اند؛ معادلی که من برای The journalism of outrageousness برگزیده ام که نوعی روزنامه نگاری عصبانی، بی اخلاق، بدزبان و ناسزاگواست که بیشتر ریشه در کنش های هیستیریک سیاسی امنیتی برای ازپای درآوردن و نابودکردن و له کردن رقیب سیاسی به هر قیمتی دارد؛ متأسفانه باور غلطی در میان روزنامه نگاران ما پدید آمده و اینکه روزنامه نگار خوب روزنامه نگار منتقد وضع موجود است یا اینکه مثلا روزنامه نگاری بهترین روزنامه نگار است که حتما سوت بزند، افشاگری کند، به زوایای تاریک و زشت جامعه نور بتاباند یا بهتر پاچه سیاستمداران یا اصحاب قدرت را بگیرد.

نوع سانتیمانتالی آن هم این است که اشک مخاطب را با نشان دادن تصاویری از بدبختی ها و مشکلات پایان ناپذیر بشری که حتی در توسعه یافته ترین کشورهای جهان هم می توان با کنکاش نمونه هایی از آن ها یافت سرازیر کند و قلب آن ها را بفشارد.

این ها البته بخش هایی از روزنامه نگاری است و من منکر آن ها نیستم.

من معتقدم اگر اتخاذ این رویکردها در روزنامه نگاری کشور از حالت توازن خارج شود، آن وقت روزنامه نگاری نه تن ها به ضد خود، بلکه به ضد منافع ملی تبدیل خواهد شد.

در کتاب نرم خبر، سخت خبر؛ روزنامه نگاری پیشرفته مقاله ای از توماس ایی پاترسون، استاد علوم سیاسی و علوم ارتباطات دانشگاه هاروارد ترجمه کرده ام که معتقد است روزنامه نگاری انتقادی علاقه مندی مخاطب به اخبار و روزنامه را کم می کند.

او همچنین معتقد است روزنامه نگاری انتقادی ضد توسعه است و اعتمادبه نفس کارگزاران یا دولتمردان را از بین می برد و نهایتا به ضعف اعتماد عمومی ملی و عمومی منتج می شود.

حتی اگر نظر پاترسون را نپذیریم که روزنامه نگاری انتقادی ضد توسعه است، به راحتی می توان درک کرد که روزنامه نگاری انتقادی در کشورهای پیشرفته، بعد از فرایند توسعه پای به عرصه وجود گذاشته و دست کم قابل درک است که این رویکرد برای کشورهای درحال توسعه مناسب نیست.

درحالی که روزنامه نگاری انتقادی می تواند برای یک کشور در حال توسعه که شرایطی عادی دارد، مضر باشد، تصور کنید که این رویکرد می تواند چه مخاطراتی را برای کشوری مانند ایران به همراه داشته باشد که در اوج فشارهای همه جانبه سیاسی، اقتصادی و شدیدترین تحریم های ضدبشری جهانی در مسیر توسعه گام برمی دارد.

در همین حین شیوع یک بیماری مرگ بار جهانی نیز بر همه مشکلات قبلی اضافه شده است.

روزنامه نگاری انتقادی در این برهه نه تن ها گرهی از مشکلات کشور باز نخواهد کرد، بلکه دردی بر همه دردهای دیگر است.

این همان مسیر تحریف است که مقام معظم رهبری نیز به آن اشاره داشتند؛ یعنی گرهی که خود در داخل بر گره هایی که از خارج بر کار ما زده اند می زنیم و طرفه اینکه امید داریم با همه این تلاش های ضد توسعه ای، ماشین توسعه کشور به سلامت پیش برود.

در این شرایط وظیفه یک روزنامه نگار چیست؟ خب پاسخ این سؤال خیلی راحت نیست و از نظرگاه هر صاحب نظری متفاوت است.

اما براساس مقدمات پیش گفته می توان این گونه تبیین کرد که در حال حاضر یک روزنامه نگار سوای از انتقادکردن، سوت زدن، نورتاباندن به زوایای تاریک، برملاکردن زشتی ها و پلشتی های سیاستمداران، ناسزاگویی به حکمرانان و کارگزاران هیچ وظیفه دیگری ندارد.

از این رو من سؤالات جدیدی را مطرح می کنم که شاید پاسخ آن ها بتواند پاسخ سؤال اول را به همراه داشته باشد.

در کشوری که شعار سال آن جهش تولید است، چه کسی وظیفه دارد به سیاستمداران، سیاستگذاران و قانونگذاران مسیر درست جهش تولید را نشان دهد؟ چه کسی باید به قانونگذاران و نمایندگان مجلس یادآوری کند، فشار بیاورد که با قوانین ضدتوسعه ای موجود جهش تولید یا اساسا ممکن نیست یا سال ها به طول می انجامد؟ چه کسی باید به مردم یاد دهد که اگر می خواهند کشوری توسعه یافته داشته باشند، چه تغییرات و اصلاحاتی را در سبک زندگی خود پدید آورند؟ چه کسی وظیفه دارد مردم را به عنوان اصلی ترین سرمایه های یک کشور با برنامه توسعه ای کشور همسو و همراه کند؟ چه کسی وظیفه دارد کارگزاران را در مسیر درستی که اتخاذ کرده اند تشویق کند و به آن ها اعتمادبه نفس دهد؟ چه کسی مسئول ایجاد همبستگی ملی و افزایش سطح اعتماد به نفس توده های مردم است؟ چه کسی وظیفه دارد سرمایه اجتماعی و سرمایه ملی خلق کند؟ برای روزنامه نگارانی که هنوز فکر می کنند فقط باید سوت بزنند، افشاگری کنند، انتقاد کنند و .

قطعا این موارد نمی تواند وظیفه باشد.

شاید قرار است این کارها را معلم ها در مدرسه یا سخنرانان در مراسم مختلف یا صدا و سیما با فیلم ها و سریال های خود انجام دهد.

متأسفانه جواب منفی است.

در کشورهای پیشرفته، روزنامه نگاران قبل از روزنامه نگاری انتقادی، این وظایف را به خوبی انجام داده اند.

در کشورهای پیشرفته شاید نزدیک به یک قرن روزنامه نگاری همسو با توسعه حاکم بوده است.

اگر به روزنامه نگاری کشورهای توسعه یافته بنگریم، همه این کشورها ده ها سال و حتی بیش از یک قرن روزنامه نگاری دولتی، حاکمیتی و مبتنی بر توسعه داشته اند و بیشترین انرژی آن ها صرف آموزش، افزایش سطح آگاهی مردم، نخبگان و حتی قانونگذاران و سیاستمداران شده است.

به روزنامه نگاری اروپا نگاه کنید.

بزرگ ترین رمان نویس ها و دانشمندان علوم انسانی روزنامه نگار بوده اند.

عمدتا سواد و درک و جهان بینی آن ها از سیاستمداران بیشتر بوده است و اساسا سیاستمداران خط فکری و جهت اصلی تصمیم گیری های خود را در حوزه قانونگذاری و سیاستگذاری و اجرا از روزنامه ها و روزنامه نگاران زبده می گرفته اند.

بدون تردید یکی از دلایل رشد سریع روزنامه نگاری انتقادی در کشور ما راحتی این ژانر روزنامه نگاری است.

بعد از آن پاداش آنی و سریعی است که روزنامه نگاری انتقادی به همراه دارد.

حال آنکه در روزنامه نگاری مبتنی بر توسعه، روزنامه نگار شباهتی با مردم عادی ندارد که در نق زدن به دولت یا هرچیز دیگری تبحری نزدیک به تبحر روزنامه نگاران انتقادی دارند.

در این نوع روزنامه نگاری روزنامه نگار باید زحمت بکشد، عرق بریزد، خود را برکشد و سطح خود را بالا بیاورد و تازه پاداش آنی هم در کار نیست.

انتقادکردن همیشه راحت ترین کار است، اما اگر روزنامه نگار یا رسانه ای بخواهد در این شرایط خاص کشور، دولت را در مسیر مبارزه با کرونا و هم زمان جهش تولید یاری کند، موضوع فرق می کند.

یک روزنامه نگار حرفه ای در این فشارهای اقتصادی، سیاسی و کرونایی باید مرتبا با محتوای حساب شده و مبتنی بر سنجه ها و یافته های دقیق جامعه را امیدوار نگه دارد و به کارگزاران مسیر درست را نشان دهد و نشان دهد چگونه می توان جامعه را از زیر بار این فشارها به سلامت عبور داد.

چگونه می توان یک ایده درست در مسیر توسعه کشور را در ذهن یک قانونگذار کاشت و آن قدر با حوصله آن را باغبانی کرد تا در ذهن او به نهالی تبدیل شود.

البته این کارها سخت است.

متأسفانه حقیقت تلخ است و اینکه ما روزنامه نگارانی در این حد و اندازه تربیت نکرده ایم و روزنامه نگاران توسعه ای که چنین دغدغه های ژرف و عمیقی داشته باشند کم داریم.

ما از قضا با توسعه شبکه های اجتماعی و دیجیتالی شدن محیط به نوع دردآور دیگری از روزنامه نگاری مبتنی بر بی مسئولیتی و راحت طلبی گرفتار شده ایم که lazy journalism نام دارد.

این نوع آخری که شاهکار است و صرفا به دنبال گرفتن لایک و ریت مخاطبان است.

اگر در روزنامه نگاری انتقادی اصل ایده اوریجینال باشد، در این نوع روزنامه نگاری اساس بر غریزه و حتی کپی پیست است.

اگر می خواهید حرفه ای شوید، از مسیری که همه می روند نروید.

بیاموزید و بیاموزید؛ یعنی هم یاد بگیرید و هم یاد بدهید.

هم به مردم، هم به قانونگذاران و هم به سیاستمداران.

هر وقت محتوایی تولید کردید که احساس کردید چیزی برای آموختن به دیگران ندارد و تنها نق زده اید تا لایک بگیرید، بدانید خود و مخاطبتان را فریفته اید.

روزنامه نگاران پیشرو قرن نوزدهم و بیستم در کشورهای توسعه یافته را شناسایی کنید و مشی آن ها را مرور کنید.

روزنامه نگار حرفه ای پیش از هرچیز باید خود توسعه یافته باشد و بعد کشورش را در مسیر توسعه یاری دهد؛ به ویژه در این شرایط خیلی خاص.


کلید واژه ها: روزنامه نگار - خبرگزاری جمهوری اسلامی - روزنامه نگاری - روزنامه - جمهوری اسلامی - توسعه - نگار - انتقاد - خبرگزاری - یادداشت - اسلامی - جمهوری - مدیرعامل - نوروزپور - امروز - محمدرضا - نیاز - عامل - کشور - مدیر - مدیر عامل - یاری - حرفه - چهره - مسیر - دوستان - تهران - موضوع - کلاس

آخرین اخبار سرویس:
نظرسنجی | فاصله 5 درصدی بایدن با ترامپ، پیش از مناظره اول

دبیر کل النجباء: شیطان بزرگ درصدد فتنه انگیزی در عراق است

گوگل چند ساله شد؟

پیشتازی بایدن در جدیدترین نتایج نظرسنجی ها

شفاف سازی سعادتمند از ماجرای مذاکرات او با استراماچونی

پاسخ محکم نماینده لبنان به گزافه گویی رژیم صهیونیستی علیه حزب الله

آمریکا در تدارک خروج دیپلمات هایش از عراق است

ادعای وزارت خارجه ارمنستان درباره اعزام شبه نظامی توسط ترکیه به قره باغ

پاپ فرانسیس از دیدار با وزیر خارجه آمریکا امتناع کرد

پاپ فرانسیس از دیدار با پمپئو امتناع کرد

اردوغان و امیر قطر درباره روابط راهبردی دوجانبه گفت وگو کردند

ناتو: امیدواریم گفت وگوی ترکیه و یونان باعث حل اختلافات شود

پاپ فرانسیس با پمپئو ملاقات نخواهد کرد

پیام سنگین ظریف به آمریکا

ترکیه برای 6 شهروند سعودی دیگر در ارتباط با پرونده خاشقجی کیفرخواست صادر کرد

بررسی همکاری نظامی در دیدار وزیر دفاع ایتالیا با نخست وزیر عراق

ساف: دبیرکل اتحادیه عرب فوراََ استعفا کند

لیر ترکیه در کمترین سطح خود

شورای امنیت درباره قره باغ نشست فوری برگزار می کند

روزنامه شوت| 6 ماهه آمدی، حق نداری حرف بزنی!

ابراز نگرانی جانسون از تنش های مدیترانه در گفت وگو با اردوغان

الحشد الشعبی حمله داعش در شمال عراق را دفع کرد

واکنش نیازمند به انتخاب ساکت و نویدکیا

تهران؛ محله به محله « سعادت آباد »

عریقات خواستار استعفای دبیرکل اتحادیه عرب شد

گل دوم لیورپول به آرسنال ( اندرو رابرتسون )

آتش اختلافات باکو و ایروان در قلب قفقاز

دبیر کل النجباء: شیطان بزرگ درصدد فتنه انگیزی در عراق است

افشای مالیات گریزی ترامپ

زبان تهدید آمیز امریکا علیه دولت عراق

الحشد الشعبی حمله داعش در شمال عراق را دفع کرد

تهران؛ محله به محله - « سعادت آباد »

رنگ بندی کرونا

گزیده روزنامه های 8 مهر 1399

پاسخ محکم نماینده لبنان به گزافه گویی رژیم صهیونیستی علیه حزب الله

گفتگوی تلفنی اردوغان با جانسون پیرامون درگیری های قره باغ

طرح پیشنهادی ترامپ برای تحریم بخش مالی ایران

تصاویر/ پذیرایی از زائران اربعین حسینی در مسیر کربلا

روزنامه شوت| 6 ماهه آمدی، حق نداری حرف بزنی!

اقدام تازه عربستان علیه ترکیه

تغییر رنگ جالب یک دریاچه در هند+ عکس

نیازمند: اتفاقاتی رخ داد که تاوارس به ایران برنگشت

مقام آمریکایی درباره احتمال تعطیلی سفارت این کشور در بغداد اظهارنظر نکرد

دولت ترامپ تحریم کل نظام مالی ایران را در دست بررسی دارد

رزم حسینی چشم انتظار اعتماد بهارستان/ سرگردان در جست وجوی واکسن/ تماشای جنگ از پشت بام

آزمون عدالت برای AFC/ قلیان عربی، دلیل دعوای استقلالی ها/ 6 پرسپولیسی در اولین پست اسکوچیچ

دولت ترامپ تحریم کل نظام مالی ایران را در دست بررسی دارد

لیر ترکیه در کمترین سطح خود

کلیه مرزهای کشور با عراق مسدود است

روزنامه ایران ورزشی| به سبک کریس شادی کردم

پاک آیین: ارمنستان و آذربایجان اراده ای برای حل مناقشه قره باغ ندارند

پاپ فرانسیس از دیدار با وزیر خارجه آمریکا امتناع کرد

پاپ فرانسیس از دیدار با وزیر خارجه آمریکا امتناع کرد

تعطیلی سفارت آمریکا در عراق شکستی غیرقابل تحمل برای ترامپ است/ عدم تمایل کاظمی به بازی در زمین واشنگتن

تحریم کل نظام مالی جدیدترین برنامه ترامپ علیه ایران

روزنامه خبرورزشی| 6 پرسپولیسی در اولین لیست اسکوچیچ

بایدن همچنان پیشتاز انتخابات است/اختلاف میان این دو رقیب انتخاباتی رو به کاهش است

هشدار جمهوری آذربایجان به ارمنستان: حملات را متوقف کنید

روزنامه شهرآرا ورزشی| در بنفیکا همه چیز حرفه ای است

بزرگ ترین حمله سایبری به یک شبکه خدمات بیمارستانی این کشور

ترکیه و گزینه اعزام نیرو به جمهوری آذربایجان

ترامپ و بایدن در اولین ایستگاه مناظره؛ هراس از «گل به خودی» بایدن و «بی خیالی» ترامپ!

بلومبرگ: دولت ترامپ تحریم کل نظام مالی ایران را بررسی می کند

برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت درباره تنش های آذربایجان و ارمنستان

تشکیل جلسه شورای امنیت برای بررسی درگیری های قره باغ

چرا نیازمند از طریق تاوارس به پرتغال ترانسفر نشد؟

تروریست ها در حال آماده سازی برای حمله شیمیایی در سوریه

روزنامه خبرورزشی| 6 پرسپولیسی در اولین پست اسکوچیچ

نمی توان چنان زندگی کرد که گویی اروپا جزیره ای بسیار دور از روسیه است

هشدار مقتدی صدر در خصوص بروز جنگ داخلی در عراق

جزییات حمله راکتی به اطراف فرودگاه بغداد و واکنش شخصیت های عراقی به آن +تصویر

رسانه ترکیه ای: عربستان علیه ترکیه ممنوعیت های تجاری وضع کرده است

رکوردشکنی آمریکایی ها در رای گیری های غیابی زودهنگام

اسکورت دو فروند هواپیمای آلمان و آمریکا توسط جنگنده روسیه بر فراز دریای بالتیک

سرنوشت جدیدترین محموله بنزین ایران در مسیر ونزوئلا | 2 نفتکش دیگر هم در راهند

پیشتازی 6 درصدی بایدن از ترامپ در یک نظرسنجی ملی

شبکه سی.ان.ان: ادعای ترامپ وارونه است

چند خطوط هوایی بین المللی از قطع پروازهای خود خبر دادند

حمله آمریکا به روسیه در «آریزونا» شبیه سازی شد

اقدام تازه عربستان علیه ترکیه

هشدار «مقتدی الصدر» و «عمار الحکیم» درباره فتنه انگیزی ها در عراق

قصد تروریست ها برای انجام حملات شیمیایی ساختگی در سوریه

مقام آمریکایی درباره احتمال تعطیلی سفارت این کشور در بغداد اظهارنظر نکرد

سیدعمارحکیم:حمله به بغداد نشاندهنده طرحی برای ویران سازی عراق است

تفاهم نامه سعودی-آمریکایی برای ساخت موشک در عربستان

گل اول لیورپول به آرسنال ( سادیو مانه )

شورای آتلانتیک: اقدامات آمریکا به رهبری ترامپ موجب انزوای بی سابقه این کشور شده/ واشنگتن به دنبال تحریک ایران برای خروج از برجام است

آیا زدنِ دو ماسک روی هم کار درستی است؟

«سوخو- 27» روسیه 2 هواپیمای جاسوسی آمریکا و آلمان را رهگیری کرد

دیدار رییس جمهور فرانسه با مخالف اصلی دولت بلاروس

اولین قدم برای ساخت موشک در عربستان برداشته شد

سیدعمارحکیم:حمله به بغداد نشاندهنده طرحی برای ویران سازی عراق است

انجام حملات جداگانه به نظامیان آمریکایی در بغداد

رسانه ترکیه ای: عربستان علیه ترکیه ممنوعیت های تجاری وضع کرده است

ارسال یک میلیون رأی غیابی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

بایدن باید در مناظرات ترامپ را در جایگاه متهم بنشاند

تظاهرات مردم شمال کابل علیه طالبان

تشدید محدودیت ها درصورت تداوم بی مبالاتی

جنگنده روسیه دو فروند هواپیمای آلمان و آمریکا را اسکورت کرد

تروریست ها به دنبال راه انداختن نمایش حمله شیمیایی در سوریه هستند

روزنامه نگاری توسعه محور، نیاز امروز

روزنامه نگاری توسعه محور، نیاز امروز