موضوعات داغ: - ليگ قهرمانان - ليگ قهرمانان آسيا - قهرمانان آسيا - تيم فوتبال پرسپوليس - پاختاكور ازبكستان - خبرنگار عربستاني - بازيكن پرسپوليس - ديدار پرسپوليس - عليرضا جهانبخش - سرمربي تيم فوتبال پرسپوليس - خبرگزاري ملي لبنان - هواي ناسالم براي همه گروه ها - مخابرات اصفهان - اشتغال جوانان - مشكين دشت - معدن نمك - جنگ جهاني - الكره العراقيه - موسسات نيكوكاري - آيت الله العظمي صافي گلپايگاني - ولز - موجود زنده - استانداري ذي قار

مطالب مرتبط:
آیا انفجار بیروت به وسیله لیزر از سوی اسراییل انجام شد؟
آیا انفجار بیروت به وسیله لیزر از سوی رژیم صهیونیستی انجام شد؟
کمک هزینه معیشت و مسکن بازنشستگان تامین اجتماعی172 درصد افزایش یافت+زمان و نحوه اعمال
تشکل های بازنشستگان درگیر مشکلات اجرایی و حقوقی/ داستان کانون هایی که یکصدا نشدند
آیا تنها بچه شامپانزه ایران از قفس رهایی می یابد؟
-57 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 15 مرداد 1399 ساعت 02:402020-08-04اقتصادي

آیا بازنشستگان مرفه می شوند؟


کاهش قدرت خرید شهروندان ایرانی به خصوص برخی از حقوق بگیران و افراد دارای درآمدهای ثابت در سال های اخیر باعث شده فشار هزینه های زندگی بر برخی از اقشار جامعه به حد غیرقابل تحملی برسد.

- به گونه ای که به رغم افزایش حقوق های هرساله به واسطه نرخ بالای تورم در کشور نه تنها قدرت خرید حقوق بگیران با افزایش حقوق های سالانه افزایشی نداشته، بلکه حتی قدرت خرید این اقشار حفظ هم نشده و هر ساله از میزان قدرت خرید آنها کاسته می شود.

موضوعی که در سال های اخیر به حذف تدریجی طبقه متوسط در جامعه ایران منجر شده و بخش قابل توجهی از شهروندان حقوق بگیر به رغم افزایش اسمی حقوق و دستمزد خود با از دست دادن و کاهش قدرت خریدشان شرایط سخت تری را نسبت به سال های گذشته تجربه می کنند.

شرایط سختی که ایجاب می کند دولت در راستای اصلاح این روند اقداماتی را در دستور کار قرار دهد.

در سال های گذشته برنامه های متفاوتی در راستای افزایش حقوق و بهبود معیشت اقشاری چون بازنشستگان، معلمان و حقوق بگیران سازمان تامین اجتماعی مطرح بود؛ طرح هایی که البته تمام آنها تا امروز به سرانجام مناسبی نرسیده است.

با این حال بر اساس وعده دولتمردان قرار است نظام پرداخت هماهنگ از مهرماه سال جاری اجرایی شود.

اولین روز مرداد ماه بود که محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در حاشیه جلسه هیات وزیران از اجرای طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان و شاغلان از مهرماه 99 خبر داد.

نوبخت در صحبت های خود لزوم اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان با شاغلان را خواست رییس جمهور دانسته و بر اجرای طرح همسان سازی از ابتدای مهرماه تاکید کرد.

بر این اساس قرار است همسان سازی حقوق ها بر اساس جدولی که از سوی سازمان برنامه و بودجه و با همفکری و مشاوره با تعدادی از شخصیت های باتجربه و بازنشسته تهیه و تدوین شده است صورت گرفته و اصلاح احکام از اول مهر ماه از سوی سازمان برنامه و بودجه اجرایی شود.

موضوعی که به همسان سازی حقوق بازنشستگان در حد 90 درصد حقوق شاغلان منجر خواهد شد.

بنابراین، ماه های مرداد و شهریور، روزهای سختی برای سازمان برنامه و بودجه خواهد بود تا بتواند اعتبارات لازم برای همسان سازی حقوق شاغلان و بازنشستگان را تامین کند.

نکته قابل توجه در این موضوع منابع و محل تامین منابع برای اجرای این طرح است.

با افزایش حقوق بازنشستگان به حدود 90 درصد حقوق بگیران، بار مالی زیادی برای تامین بودجه مورد نیاز اجرای این طرح متوجه دولت و سازمان برنامه خواهد شد.

به طوری که پیش بینی ها حاکی از نیاز به منابعی بیش از 30 هزار میلیارد تومان برای اجرای این طرح است.

گرچه کسی بر لزوم افزایش حقوق بازنشستگان و به تبع آن قدرت خرید این قشر شبهه و ایرادی ندارد، اما مهم ترین ابهام در این موضوع را می توان نحوه تامین مالی اجرای این طرح دانست.

منابعی که صرفا مختص سال 99 نبوده و نمی توان به عنوان یک منبع مالی پایدار برای تامین بودجه مورد نیاز برای اجرای این طرح روی آن حساب باز کرد.

ضمن این که بدون شک محل تامین منابع مورد نیاز برای اجرای این طرح نباید به گونه ای باشد که با افزایش پایه پولی و به تبع آن تورم موجب از بین رفتن افزایش قدرت خرید بازنشستگان با اجرای این طرح شده و در واقعیت اتفاق مثبتی برای قدرت خرید این قشر رخ ندهد.

منبع مشخصی برای اجرای این طرح پیش بینی نشده میثم موسایی، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه تهران در این باره می گوید: باید دید اجرای این طرح چقدر برای دولت بار مالی دارد، این که گفته می شود اجرای این طرح به منابعی بیش از 30 هزار میلیارد تومان نیاز دارد، باید دید دولت می خواهد این منابع را از کجا تامین کند؟ موسایی ادامه داد: آنچه تحت عنوان فروش سهام شرکت های دولتی مطرح است، گرچه از روش استقراض از منابع بانک مرکزی روش بهتری است، اما صرفا محل تامین منابع این طرح برای یک سال است.

موضوعی که نشان می دهد اصولا منبع مشخصی برای اجرای این طرح پیش بینی نشده ، اما اگر قرار باشد منابع اجرای این طرح از محل سود این شرکت ها باشد، امکان دارد در سال های بعد نیز بتوان روی این منابع برای تداوم این طرح حساب کرد.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: متاسفانه دولت هایی که در سال آخر حضور خود هستند، بدشان نمی آید چنین کارهایی انجام دهند و مشکلات را برای دولت های بعدی بگذارند.

به نظرم اجرای این طرح با این کیفیت یعنی نظام هماهنگ پرداخت بازنشستگان و شاغلان بدون تامین منبع دائمی برای تامین منابع اجرای این طرح باعث می شود دولت بعدی با مشکلات زیادی مواجه شود.

در واقع مزیت ناشی از دادن این امتیاز به بازنشستگان به نفع دولت فعلی است، اما بار مالی آن برای دولت بعدی خواهد ماند.

این رقم 32 هزار میلیارد تومان پول کمی نیست که دولت باید هرساله آن را تامین کند.

این رقم تقریبا با میزان یارانه نقدی که دولت سالانه پرداخت می کند، برابر است.

در صورت افزایش دریافتی بازنشستگان به 90 درصد حقوق شاغلان همتراز، فاصله قابل توجه پرداخت ها بین این دو گروه به حداقل رسیده و از سویی دریافتی بازنشسته ها تا حدی نسبت به گذشته ترمیم خواهد شد؛ موضوعی که دولت وعده اجرایی شدن آن را از اول مهر ماه داده است.

اقدامی که در شرایط فعلی و با توجه به کاهش قدرت خرید بسیاری از شهروندان مستمری بگیر کاملا ضروری به نظر می رسد، اما محل تامین منابع مورد نیاز برای اجرای این طرح بسیار مهم است.

تامین منابع مورد نیاز از ظرفیت های بودجه رضا عوض پور، رییس امور سلامت و رفاه اجتماعی سازمان برنامه و بودجه درباره دلایل اجرای این طرحگفت: با ابلاغ بخشنامه افزایش 50 درصدی امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری در بهمن سال گذشته توسط سازمان برنامه، حکم حقوقی کارکنان دستگاه های اجرایی به طور متوسط حدود 43درصد افزایش یافت.

این موضوع باعث افزایش شکاف حقوق افراد شاغل و بازنشستگان شده و موجب اعتراض جدی بازنشستگان شد.

برای همین از ابتدای سال جاری طی جلسات متعدد با نمایندگان بازنشستگان کشوری و لشکری خواسته های آنها بررسی و تفاهم شد تا در چارچوب ظرفیت های قانونی موجود و توان مالی کشور اقدامات لازم برای ترمیم قدرت خرید بازنشستگان اجرایی شود.

عوض پور تصریح کرد: ضمن این که ماده 30 قانون برنامه ششم توسعه موضوع متناسب سازی حقوق بازنشستگان را تکلیف کرده است، از طرفی فشار تورمی سال های اخیر، معیشت مردم را در سختی قرار داده و یکی از گروه هایی که بیشترین بار فشار افزایش قیمت ها بر آنها سنگینی می کند، بازنشستگان کشوری و لشکری هستند که متاسفانه هیچ دولتی چه دولت حال و چه دولت آینده نمی تواند نسبت به فشار سنگین هزینه های این قشر بی تفاوت باشد.

بنابراین پس از مرور ظرفیت های قانونی و به استناد ماده 30 قانون برنامه ششم توسعه مقرر شد طرح متناسب سازی حقوق بازنشستگان با 90درصد میانگین ناخالص حقوق شاغلان مشابه از مهر 1399 اجرایی شود.

رییس امور سلامت و رفاه اجتماعی سازمان برنامه و بودجه درباره محل تامین منابع مالی این طرح گفت: این منابع برای شش ماه از سال خواهد بود و منابع مورد نیاز برای این طرح در نیمه دوم سال با استفاده از ظرفیت های قانون بودجه سال جاری تامین خواهد شد.

ضمن این که بار مالی اجرای این طرح در سال آینده در لایحه بودجه لحاظ خواهد شد.

عوض پور خاطرنشان کرد: در طول چهار سال گذشته علاوه بر رشد ضریب ریالی سالانه که به طور یکسان برای شاغلان و بازنشستگان اجرا شده است، هر ساله دولت در قالب اعتبار خاص تحت عنوان متناسب سازی حقوق بازنشستگان نسبت به افزایش حقوق آنان اقدام کرده است.

ولی فشار تورمی سال قبل و سال جاری و همچنین مطالبه جدی بازنشستگان کشوری و لشکری و کانون های صنفی آنها باعث شد در سال جاری با استفاده از ظرفیت های قانونی موجود، رشد بیشتری برای متناسب سازی حقوق بازنشستگان در نظر گرفته شود.

این مقام مسؤول در سازمان برنامه در پاسخ به این که آیا با اجرای این طرح، درخواست های بازنشستگی افزایش نخواهد داشت، افزود: شرایط و زمان بازنشستگی کارکنان دولت در ماده 103 قانون مدیریت خدمات کشوری و سایر قوانین ذی ربط به طور دقیق مشخص شده و افزایش حقوق بازنشستگان هیچ تاثیری بر درخواست بازنشستگی کارکنان شاغل ندارد.

وی ادامه داد: برای تامین بار مالی این طرح ، دولت از ظرفیت های بودجه خود استفاده کرده و هیچ گونه استقراضی از بانک مرکزی نداشته و نخواهد داشت.

این منابع از محل کاهش سایر هزینه ها و بازنگری و اولویت بندی استفاده از ظرفیت های راکد اقتصاد و نه افزایش پایه پولی تامین می شود، بنابراین اثری بر نقدینگی کشور و افزایش تورم نخواهد داشت.

حقوق بازنشستگان متناسب با سنوات خدمت افراد مصطفی سالاری، مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی درباره محل تامین منابع اجرای این طرح می گوید: بدون شک اجرای این طرح نیازمند منابعی است که با نظر رییس جمهور و تاکیدی که ایشان برای اجرای این موضوع داشتند قرار شد معادل 32 هزار میلیارد تومان سهام با تاکید بر عدم بنگاه داری و رعایت اصل خروج از بنگاه داری برای سازمان تامین اجتماعی از سوی دولت مصوب شد تا ما از آن محل بتوانیم حقوق بازنشستگان را افزایش داده یا اصطلاحا متناسب سازی را اجرا کنیم.

سالاری با تاکید بر این که این مساله کلیت روش تامین منابع برای اجرای این طرح است درخصوص شیوه اجرا اظهار کرد: قرار است حقوق بازنشستگان متناسب با سنوات خدمت افراد، حقوق فعلی که دریافت می کنند و مستمری که در زمان شروع بازنشستگی این افراد شروع شده و مبنای پرداخت آنها بوده است افزایش یابد.

به عنوان مثال، فردی که با 30 سال سابقه کار بازنشسته شده اما در اسفندماه سال گذشته کمتر از یک میلیون و 600 هزار تومان دریافت می کرده بعد از افزایش سنواتی که چند ماه قبل اعمال شد به علاوه متناسب سازی حداقل دو میلیون و 750 هزار تومان دریافتی خواهد داشت.

اگر فردی نیز با 35 سال سابقه بازنشسته شده و تا سال گذشته یک میلیون و ششصد هزار تومان دریافتی داشته است از مهرماه حداقل سه میلیون تومان دریافت خواهد کرد.

البته در سال های اخیر اقداماتی در راستای بهبود معیشت حقوق بگیران از جمله بازنشستگان صورت گرفته است به طوری که هر ساله منابعی جهت همسان سازی حقوق بازنشسته ها در بودجه تعریف می شد.

این رقم در سال جاری نسبت به سال گذشته جدی تر شد و منابع مدنظر از 5000 میلیارد تومان سال قبل به 10 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

علاوه بر این موضوع در راستای ترمیم حقوق بازنشستگان، امکان استفاده از فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری در راستای افزایش تا 50 درصدی امتیاز حقوق برای بازنشستگان نیز فراهم شده است.

به طوری که پرداختی بازنشستگان برای امسال کمتر از دو میلیون و 800 هزار تومان نخواهد بود، مبلغی که تقریبا برای شاغلان نیز در همین حد تعریف شده است.

ضمن این که سازمان برنامه و بودجه وعده داد تا قبل از آن که مهر آغاز شود همه پاداش بازنشستگی در همه رده ها پرداخت خواهد شد.

دولت مخارج جاری خود را کاهش دهد جعفر قادری، اقتصاددان و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در این باره گفت: تا آنجا که اطلاع دارم عددی که برای تامین منابع اجرای این طرح مطرح شده است چیزی حدود 30 تا 40 هزار میلیارد تومان است.

در حالی که گفته می شود در سال جاری چیزی حدود 50 درصد کسری بودجه داریم، با احتساب منابع مورد نیاز برای اجرای این طرح و میزان کسری بودجه باید دید دولت قرار است این منابع را از چه محلی تامین کند.

این نماینده مجلس ادامه داد: به نظر می رسد منابع اجرای این طرح قرار است از محل افزایش پایه پولی بانک مرکزی تامین شود.

وی در پاسخ به این سؤال که گویا قرار است منابع مورد نیاز از محل فروش سهام شرکت های دولتی در بورس تامین شود گفت: دولت می تواند با واگذاری باقیمانده سهام خود در شرکت هایی چون ایدرو، ایمیدرو و برخی از بانک ها در کنار فروش املاک مازادی که در اختیار دارد این منابع را تامین کند.

در واقع راهی غیر از این دو اقدام برای تامین منابع این طرح وجود ندارد.

ضمن این که قطعا تامین منابع از طریق واگذاری سهام شرکت های دولتی خیلی بهتر از افزایش پایه پولی و رشد نقدینگی و تورم است.

دانشیار دانشگاه شیراز خاطرنشان کرد: دولت باید طرح ها و پروژه های قابل واگذاری را واگذار کند تا بار مخارج جاری دولت کاهش یابد.

در هر صورت این که دولت بخواهد از طریق استقراض از بانک مرکزی منابع اجرای این طرح را تامین کند بسیار خطرناک است، بلکه منابع این طرح صرفا باید از طریق واگذاری املاک و اموال مازاد و فروش سهم شرکت های دولتی در بورس تامین شود.


کلید واژه ها: قدرت خرید - افزایش - حقوق - افزایش حقوق - حقوق بگیران - قدرت - خرید - شرایط سخت - شهروندان - شهروندان ایرانی - هزینه های زندگی - روند - حقوق و دستمزد - جامعه - شرایط - اقشار - گذشته - ایران - از دست دادن - بازنشستگان - طبقه متوسط - دستور کار - کاهش - قابل - دستمزد - برنامه - سالانه - ایرانی - هزینه - اصلاح

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس مالی و کارشناس صنعتی آقا در تهران

خشکسالی و کمبود آب، بلای جان لوبیای دهاقان

استخدام کارشناس فروش حضوری آقا در قم

استخدام سرپرست فروش در شرکت معتبر در تهران و البرز

احیای 15 واحد صنعتی نیمه فعال و راکد در چهارمحال و بختیاری

استخدام کارشناس فروش مبلمان اداری و خانگی آقا در تهران

استخدام 3 عنوان شغلی در شرکت همگام صنعت ایستا اهواز در تهران

استخدام کمک حسابدار خانم در یک شرکت معتبر تولیدی در تهران

احیای 15 واحد صنعتی نیمه فعال و راکد در چهارمحال و بختیاری

استخدام کارشناس واحد فروش خانم در یک شرکت معتبر در تهران

ترامپ انتظارات کرونایی ها را نمی توان برآورد

تعطیلی سه چهارم واحدهای اقامتی خراسان رضوی به دلیل کرونا / بیش از 19 هزار نفر در صنعت گردشگری استان بیکار شدند

استخدام کارشناس فروش خانم با حقوق ثابت و بیمه در تهران

استخدام زیگزال دوز خانم یا آقا جهت کار در تولیدی پوشاک - تهران

نفت فضای چندانی برای افزایش قیمت ندارد

چرا مناطق آزاد هنگ کنگ از محبوب ترین مناطق جهان هستند؟/ با آزادترین اقتصاد جهان آشنا شوید

حداکثر رشد شاخص کل؛ 1میلیون و 700هزار واحد/ بورس بدون حقوقی ها بی معنی است

نصف ظرفیت مخازن سدهای کشور خالی است

استخدام 4 عنوان شغلی در شرکت تولیدی و بازرگانی در تهران

استخدام نیروی فنی ماهر آقا در شرکت مهان در تهران

استخدام کارشناس فروش خانم در یک شرکت فروش خودرو در تهران

سالمندی، جوانی از دست رفته نیست

صنعت بیمه به شدت نیازمند شرکت های دانش بنیان است

استخدام منشی خانم در شرکت طراحان صنعت پرشیا در تهران

بیش از هزار نفر دیگر در برزیل قربانی کرونا شدند

استخدام کارشناس تضمین کیفیت و سرپرست کارگاه ساختمانی در تهران

سالمندی، جوانی از دست رفته نیست

استخدام مسئول خرید و تامین کالا در شرکت وستادژ آسیا در تهران

استخدام کارشناس تضمین کیفیت (رشته مهندسی صنایع) در تهران

اقتصاد آمریکا بیش از 31 درصد کوچک شده است

استخدام کارشناس فروش حضوری آقا با حقوق ثابت و بیمه در تهران

استخدام راننده پایه یک در شرکت تولیدی صنعتی در کرج

درخواست تاجران یمنی از سازمان ملل برای مداخله در تحریم این کشور

استخدام کارشناس فروشی تلفنی در موسسه عصر گفتگوی قلم در تهران

استخدام کارپرداز آقا در شرکت پارس کنترل در تهران

استخدام کارشناس فروش خانم در یک شرکت معتبر در تهران

اقتصاد آمریکا بیش از 31 درصد کوچک شده است

استخدام کارشناس فروش تلفنی خانم با حقوق و مزایا در تهران

استخدام کارگر جهت بسته بندی و امور کارخانه در تهران

آتش به جان تاکستان ها-کالیفرنیا

صنعت بیمه به شدت نیازمند شرکت های دانش بنیان است

استخدام مسئول خرید آقا در شرکت پوشاک بانوان ریس در تهران

افزایش 20 درصدی قیمت آب بسته بندی

هند چگونه غذای 1.3 میلیارد نفر را تامین می کند؟

افزایش 20 درصدی قیمت آب بسته بندی

استخدام مدیر برنامه ریزی و تولید (رشته صنایع) از تهران و البرز

استخدام کارشناس فروش و پذیرشگر با حقوق ثابت و بیمه در تهران

افزایش چشمگیر نرخ بیکاری در عربستان سعودی

استخدام برنامه نویس PHP در صنایع یکتا تهویه اروند در تهران

استخدام مهندس جوش آقا در شرکت پترو انرژی خلیج فارس در تهران

بزرگترین مشتری هندی ونزوئلا خریدار نفت کانادا شد

استخدام مدیر کنترل کیفیت آقا (رشته برق) در تهران

استخدام برنامه نویس ASP.NET Full Stack در تهران

حال ناخوش رفاه سالمندان/جمعیت سالمندان تا2050 و بحرانهای آن دهه

استخدام کارمند اداری خانم در صنایع نظافتی کسری در تهران

رنگ گل ها در واکنش به گرمایش زمین در حال تغییر است!

فوت روزانه بیش از 30 نفر براثر ابتلا به کرونا در تبریز

مظنه رهن و اجاره آپارتمان در پیروزی

تیم مجید حسینی از بحران اقتصادی خارج شد

حال ناخوش رفاه سالمندان/جمعیت سالمندان تا2050 و بحرانهای آن دهه

خبر مهم درباره حذف سفارش فروش سهام عدالت

خبر خوش وزیر اقتصاد به سهامداران در بورس | واکنش واعظی به ادعای دخالت دولت در بورس

ترخیص 4میلیون و 900 هزار تن نهاده دامی

استخدام داروساز خانم پاره وقت در یک شرکت معتبر در تهران

دوران سالمندی نیازمند توجه همگانی است

استخدام کارمند بازاریابی و فروش آقا باحقوق ثابت،مزایا در تهران

فعالیت شبانه روزی آیفون سیتی برای تولید آیفون 12

خودرو های دنا به نمایندگان مجلس فروخته نمی شود

خبر خوش به بازنشستگان | حقوق بازنشسته ها از مهر ماه چقدر زیاد می شود؟

روند نزولی جهانی دلار متوقف شد

استخدام کارگر ساده در چاپخانه در تهران

فراهم سازی اشتغالزایی مولد با راه اندازی مرکز گسترش اقتصاد دیجیتال در سمنان

استخدام مدیر مالی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام مهندس فروش و کارشناس بازرگانی خارجی در تهران

استخدام مهندس صنایع در یک شرکت تولیدی - بازرگانی در تهران

استخدام 4 ردیف شغلی در یک شرکت تولیدی از البرز جهت کار درتهران

گزارش همتی از جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام

قیمت سکه و طلا امروز چهارشنبه 9 مهرماه 99

عرضه نانو آجرهایی با خواص آنتی باکتریال و آب گریز

عرضه نانو آجرهایی با خواص آنتی باکتریال و آب گریز

استخدام انباردار آقا در گروه صنعتی میتسویی در تهران

استخدام کارشناس حسابداری آقا در شرکت صنعتی امید فنر در تهران

کارخانه های تولید مبلمان در آستانه تعطیلی هستند

بسته خبری| آخرین اخبار استان ایلام

صرفه جویی 4 میلیارد ریالی در طراحی پروژه های کاشت فضای سبز شهر قم

شکسته شدن رکورد فروش محصولات عایق ذوب آهن

ماجرای بهره برداری از بزرگترین معدن کشور

سایه کرونا در مازندران و خوزستان سنگین تر می شود

رشد پرنوسان شاخص بورس

موانع تصدی پست های مدیریتی زنان

پاییز و خطرات همه گیری کرونا و آنفلوانزا

در شهر، جایی برای ما نیست

گزارش همتی از جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام

«معدن، گنج پنهان»

استخدام کارشناس فنی الکترونیک خانم با مزایا در تهران

چه نمایشگاه هایی در پاییز پایتخت برپاست؟

تولید ماهانه نفت اوپک افزایش یافت

گزارش همتی از جلسه مجمع تشخیص مصلحت

چه نمایشگاه هایی در پاییز پایتخت برپاست؟

استخدام انباردار آقا در یک شرکت معتبر تولیدی در تهران

آیا بازنشستگان مرفه می شوند؟

آیا بازنشستگان مرفه می شوند؟