مطالب مرتبط:
ستاد کرونا هرچه سریعتر شیوه نامه مراسم ماه محرم را اعلام کنند
انتشار کتاب «شیوه نامه روزنامه نگاری» به قلم مجید رضاییان
تحقیقات جدید کارشناسان انگلیسی درباره شدت موج دوم شیوع کرونا
کارشناسان سازمان ملل: مرگ «عبدالله الحامد» در زندان عربستان به دلیل بدرفتاری رقم خورد
قانون انتخابات هرچه سریعتر توسط پارلمان نهایی شود
-16 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 14 مرداد 1399 ساعت 23:402020-08-04اقتصادي

دور زدن قانون به شیوه کارشناسان رسمی برای چند تومان بیشتر


در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛ دور زدن قانون به شیوه کارشناسان رسمی برای چند تومان بیشتر ضعف موجود در قوانین امور کارشناسان رسمی دادگستری منجر به بروز تخلف ها و مفاسد مالی در این حوزه شده است.

- در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛ دور زدن قانون به شیوه کارشناسان رسمی برای چند تومان بیشتر " ضعف موجود در قوانین امور کارشناسان رسمی دادگستری منجر به بروز تخلف ها و مفاسد مالی در این حوزه شده است.

به گزارش خبرنگار ، کارشناسی و اظهار نظر رسمی در امور دادگاه ها، سازمان ها، شهرداری ها، اجراییات ثبت و اشخاص حقیقی و حقوقی، برخی از فعالیت های کارشناسان رسمی مرکز و کانون وکلاست که این روز ها تخلف های عده ای از آن ها و برخی از مراکز زنگ خطری برای جامعه است.

این بخشی از صحبت های کمال رئوف, دادستان انتظامی مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه است که در گفت و گو با خبرنگار حوزه حقوقی قضایی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان در رابطه با فعالیت کارشناسان رسمی دادگستری اظهار کرد: کارشناسان رسمی دادگستری، جامعه هدفی در حیطه های مختلف دارند که یا با تمامی ارکان قوه قضاییه اعم از دادگاه ها، دادسراها، دیوان عدالت و دیوان اداری کشور به عنوان کارشناس همکاری می کنند و یا حوزه فعالیت های آن ها خارج از دستگاه قضاست.

بدین معنی که آن ها دردستگاه های دولتی، شرکت های خصوصی، بانک ها، شرکت های تجاری و غیر تجاری، مراکز صنعتی، اجرایی به ارائه خدمات می پردازند و یا کارشناسی پرونده های مربوط به اشخاص حقیقی و حقوقی را انجام می دهند.

وی بیان کرد: همان طور که گفته شد، قوه قضاییه، یکی از مراجعی است که به صورت مداوم از کارشناسان رسمی به منظور اظهارنظر تخصصی و نهایی دعوت به عمل می آورد تا این افراد طبق مقررات و آیین نامه های موجود به وظیفه اصلی خود که همان کارشناسی است، بپردازند.

دادستان انتظامی مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه تصریح کرد: یکی از موضوع های بحث برانگیز در حیطه کارشناسی پرونده ها، میزان دستمزد کارشناسان رسمی مرکز و کانون وکلاست که این مبلغ، طبق تعرفه نهایی مصوب در پایان سال 98 مشخص شده است که براساس آن، فرآیند دریافت و پرداخت آن بدین صورت است که این هزینه به خواهان یا خوانده (طرفین پرونده) اعلام می شود که هر دو باید این مبلغ را در مدت زمان مقرر قانونی به حساب مرکز یا کانون کارشناسان رسمی واریز کنند که هزینه، پس از اتمام کار به حساب کارشناس مربوطه نیز واریز می شود.

رئوف گفت: مشکلی که اخیرا بیش از پیش خودنمایی می کند و پای آن به تخلف هایی باز شده همکاری کارشناسان رسمی و مراکز خارج از قوه قضاییه با یکدیگر و بدون اطلاع مرکز و کانون وکلاست.

چرا که این کار باعث رقم زدن مشکلات متعددی شده است.

وی با اشاره به برخی از مشکلات موجود اظهار کرد: وقتی که مراکز خارج از قوه قضاییه بدون اطلاع قبلی مرکز یا کانون با برخی از کارشناسان رسمی همکاری می کنند، آن ها هزینه های کارشناسی را به طور مستقیم به خودِ کارشناس واریز می کنند که همین موضوع باعث بروز مشکلاتی می شود.

چرا که نه تنها سهم قانونی مرکز و کانون و همچنین اداره دارایی پرداخت نمی شود بلکه موضوع ارتباط مالی مستقیم میان کارشناس و متقاضی کارشناسی می تواند معضلات جدی به همراه داشته باشد.

به این دلیل که طرفین دعوا مجاز به پرداخت مستقیم هزینه دادرسی به حساب کارشناس نیستند.

دادستان انتظامی مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه، بروز تخلف های دور از چشم مرکز یا کانون را یکی دیگر از مشکلات موجود عنوان کرد و ادامه داد: دعوت مستقیم مراکز مذکور از کارشناسان رسمی، مهم ترین مشکلی است که اخیرا بسیار فراگیر شده است تا جایی که نه تنها رییس قوه قضاییه دستور هایی در این خصوص ابلاغ کرده اند بلکه سازمان بازرسی کل کشور نیز از سال های گذشته با این موضوع درگیربوده اند و در این خصوص، نامه های متعددی به دولت و بانک مرکزی ارسال کرده اند که آن ها به صورت مستقیم از کارشناسان دعوت نکنند و برای این منظور به مرکز و کانون کارشناسان رسمی مراجعه و از آن ها برای امر کارشناسی مطالبه کنند که این کار باعث کنترل میزان زیادی از مشکلات و تخلف های موجود می شود.

رئوف با بیان مزیت های درخواست کارشناس از مرکز یا کانون کارشناسان رسمی افزود: یکی از مزیت های این کار این است که مرکز یا کانون کارشناسان رسمی، کارشناسانی که در زمینه های موردنظر تخصص کافی دارند و هیچ گونه سابقه تخلف انتظامی ندارند را به مراکز فوق معرفی می کنند.

وی گفت: یکی دیگر از مزیت های درخواست کارشناس از مرکز یا کانون کارشناسان رسمی این است که دست برخی از مراکز و کارشناسان، از تخلف های موجود کوتاه می شود و آسیب های ناشی از آن نیز به طور کامل ازبین می روند چرا که وقتی مرکز و کانون به طور مستقیم روی این موضوع نظارت کافی داشته باشند تمامی فعالیت ها و بررسی ها هم به صورت قانون مند انجام می شوند.

دادستان انتظامی مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه، در خصوص شائبه های موجود مبنی بر همکاری کارشناسان رسمی و مراکز مذکور با یکدیگر تاکید کرد: با توجه به این که در روز های اخیر، همکاری کارشناسان رسمی و مراکز مذکور شائبه های فراوانی را به همراه داشته است، درخواست کارشناس از مرکز یا کانون کارشناسان رسمی، فرصت خوبی برای ازبین بردن تمامی حواشی و شائبه های موجود است چرا که نه تنها مرکز یا کانون به صورت قانونمند این کار را انجام می دهند بلکه تمام تلاش خود را می کنند تا حتی الامکان، عدالت اقتصادی و شغلی را رعایت کنند ومشکلات موجود مبنی بر همکاری اغلب مراکز مذکور با کارشناسان خاصی که به نفع آن ها رای نهایی می دهند را به طور کامل ازبین ببرند.

رئوف با اشاره به شکایت برخی از مراکز مذکور از کارشناسان رسمی در دادسرای انتظامی ادامه داد: متاسفانه، اخیرا شاهد شکایت برخی از مراکز از جمله بانک ها از کارشناسان رسمی بوده ایم که تنها دلیل آن ها برای این کار، کارشناسی عادلانه و منصفانه این افراد بوده است چرا که اگرچه هیچ گونه تخلفی نکرده اند، امّا برخلاف انتظار این مراکز، به نفع آن ها کار کارشناسی انجام نداده اند و در واقع این مراکز با این کار می خواهند کاری کنند که کارشناس موردنظر نتواند از این پس درمورد پرونده های آن ها اظهارنظر کند و عمدا موجب ردّ کارشناس می شوند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر مراکز مذکور یا بانک به صورت عمدی یا واهی از کارشناس رسمی مرکز یا کانون به دلیل اشاره شده، در داسرای انتظامی شکایت کنند و یا از طرفی دیگرهم، اگر کارشناس مرکز یا کانون، به صورت ناعادلانه و غیر منصفانه در خصوص پرونده ای اظهارنظر کنند و علیه آن مرکز یا بانک رای دهند به شدت با هر دو طرف برخورد می کنیم.


کلید واژه ها: کارشناسان - کارشناسان رسمی دادگستری - رسمی - باشگاه خبرنگاران - مفاسد مالی - خبرنگاران - دادگستری - تومان - قانون - مشاوران خانواده - گفت و گو - شیوه - باشگاه - قوانین - تخلف - اشخاص حقیقی - اظهار نظر - مالی - جوان - کارشناسی - حوزه - دادستان - انتظامی - خانواده - شهرداری - دادگاه - فعالیت - سازمان - جامعه - حقیقی

آخرین اخبار سرویس:
چقدر ارز صادراتی به گشور بازگشت؟

مجلس اصولگرا، مجلس انقلابی

قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال+ جدول ارزش هر ارز به تومان

روال واگذاری کشت و صنعت مغان درست نبوده است

واکسن کرونای چین در مراحل پایانی آزمایش بالینی/ خطرناکترین پاییز و زمستان تاریخ

یک خبر خوب و یک خبر بد از کرونا / اقتصاد جهان بعد از کووید19 به کدام سو می رود؟

مشاغل آسیب دیده کرونایی مرتبط با کشاورزی حمایت شوند

سرمایه گذاری 900 میلیارد ریالی سازمان دریانوردی برای توسعه فعالیت های بندری آبادان

معاون استاندار تهران: ادعای واگذاری زمین با اغراض شخصی در اسلامشهر صحت ندارد

درصدی از سهام نیروگاه ها در بورس عرضه می شود

معرفی 10 پروژه گردشگری در قم با اعتبار 122 میلیارد تومان به بانک های استان

بانک مرکزی| رییس کل: معادل یک میلیارد دلار برای مواد اولیه موجود در گمرک، گواهی ارزی صادر شده است

بانک مرکزی| سومین فهرست صادرکنندگان متخلف به قوه قضاییه ارسال شد

طرز تهیه یک نوع کیک خوشمزه

بانک مرکزی| خرید و فروش ارز (اسکناس و حواله) صرفاً در چارچوب مقررات اعلامی بانک مرکزی وتوسط صرافی های مجاز

قیمت محصولات ایران خودرو برای عرضه در پاییز مشخص شد

افزایش آمار مبتلایان و فوتی های بدنبال بی توجهی ها

دستورالعمل اجرایی متناسب سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری ابلاغ شد

مقایسه خودرو پروتون GEN2 اتوماتیک و ام وی ام 315

یک خبر خوب و یک خبر بد از کرونا

یارانه جدید کالا برای چه کسانی واریز می شود؟

چگونه سرم مو درست کنیم؟

پاسخ بانک تجارت به سهامداران سبلان پارچه

خراسان رضوی در رتبه اول تولید پنبه قرار دارد

آذربایجان چند بیمار مبتلا به کرونا دارد/افزایش آمار مبتلایان و فوتی های بدنبال بی توجهی ها

قوه قضاییه حامی بخش خصوصی/کارهای تشکیل دادگاه تجاری انجام شده است

بیش از هزار میلیارد ریال خسارت به کشاورزی شیروان وارد شد

پاسخ بانک تجارت به سهامداران سبلان پارچه

صندوق توسعه ملی محدودیتی برای ارائه تسهیلات به طرح های سرمایه گذاری ندارد

پاسخ بانک تجارت به سهامداران سبلان پارچه

صادرات تخم مرغ منوط به مجوز وزارت کشاورزی شد+ سند

صندوق توسعه ملی محدودیتی برای ارائه تسهیلات به طرح های سرمایه گذاری ندارد

90 درصد دام سنگین کشتار شده در لرستان پیر است

دستورالعمل تهیه مقوی ترین غذا برای فصل پاییز

خراسان رضوی در رتبه اول تولید پنبه قرار دارد

ساماندهی بسترهای تاریخی مجموعه تپه حصار دامغان آغاز شد

بهره برداری از آهک هیدراته چرام تا پایان سال 99

90 درصد دام سنگین کشتار شده در لرستان پیر است

رکورد تولید ماهیانه مقدمه ای برای رکورد سالیانه

درماندگی در برخورد با مفسدان پذیرفته نیست!

نیروهای روزمزد و حجمی شهرداری ساری ساماندهی شدند

تو رو خدا به من بیچاره کمک کنید!

فارس من| رشد 60 تا 70 درصدی کشف سلاح غیرمجاز در شادگان

طرح آبزیان گتوند می تواند الگوی موفقی برای کشور باشد

آسیب کرونا به 6میلیون شاغل در کشور

تقویت زیر ساخت های رفاهی پرسنل شرکت در دستور کار قرار دارد

فیلم/ اروپا وارد موج دوم کرونا شد

رکورد تولید ماهیانه مقدمه ای برای رکورد سالیانه

جدول قیمت گوشی شیائومی امروز پنجشنبه 3 مهر 99

قیمت طلا قیمت سکه قیمت ارز قیمت دلار امروز پنجشنبه 3 مهر 99 + جدول

استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان؛ رهیافت جدید قوه قضاییه با حضور آیت الله رییسی/افزایش 5.6 درصدی تردد در محور های برون شهری/افزایش 500 هزار توانی سکه در یک هفته

چرا آمار فوتی های کرونا در ایران صعودی شد؟

توروخدا به من بیچاره کمک کنید!

بهره برداری از آهک هیدراته چرام تا پایان سال 99

ارزش سهام عدالت یک میلیونی و 500 هزار تومانی در سامانه استعلام| امروز پنجشنبه 3 مهر 99

ارزش صندوق etf دارا یکم امروز پنجشنبه 3 مهر 99

دستور رییس قوه قضاییه برای ازسرگیری فعالیت کارخانه نساجی سبلان

کمک های ویژه سازمان برنامه و بودجه به طرح های عمرانی و واحدهای تولیدی ایلام

فروش اوراق گواهی سپرده مدت دار با نرخ 18 درصد در بانک رفاه

ایران به توافق نامه خرید واکسن کرونا پیوست

قیمت خرید خانه و نرخ اجاره مسکن در تهران امروز پنجشنبه 3 مهر 99

شاخص های مالی بانک رفاه روند روبه رشد دارد

راز مردمان چین و کره برای از بین بردن چروک صورت

برداشت انگور از تاکستان های نی ریز

دستور ویژه وزیر کار در پی انتشار یک کلیپ در فضای مجازی

تحلیل بورس در پاییز 99

ایجاد التهاب در بازار ارز جرم محسوب می شود/ خرید و فروش ارز فقط در چارچوب بانک مرکزی

متقاضیان فروش مستقیم سهام عدالت بخوانند

روال واگذاری کشت و صنعت مغان درست نبوده است

قیمت طلا، سکه و دلار امروز جمعه 99/07/04+ تغییرات

40 درصد صادرات کشور از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است

فروش سهام عدالت تا سقف 60 درصد در بانک رفاه کارگران+ راهنمای فروش

دستورالعمل اجرایی متناسب سازی حقوق بازنشستگان ابلاغ شد+ جدول امتیازات شغلی

عرضه سهام نیروگاه ها در بورس

رقم های تجربه نشده برای دلار و سکه | آخرین قیمت طلا، سکه و ارز در 3 مهر 99

واردات قاچاق گلابی از آمریکا و چین!

گام بلند قشم، در مسیر رونق تجارت

گارگاه تولید که 7سال غبار خستگی بر تن داشت

فعالیت 800کاریابی در کشور

ارتقای رکورد تولید ماهانه آهن اسفنجی در فولاد خراسان

شیب تند قیمت مسکن در یزد

چند طرح عمرانی خدماتی در اندیمشک به بهره برداری رسیدند

دستگیری کلاهبرداران 40 میلیارد ریالی در خوزستان

دستور ویژه وزیر کار برای پیگیری سریع مشکلات یک واحد تولیدی

گارگاه تولید که 7 سال غبار خستگی برتن داشت

ثبات قیمت گوشت مرغ

آقای رییس کل، دلار 27800 تومانی اخلال نیست؟!

فعالیت 800 کاریابی در کشور

ایجاد تفاهم نامه طرح های اقتصادی جهش تولید در استان/ ساخت 2 هزار واحد مسکونی برای مددجویان استان ایلام

ابلاغ دستور متناسب سازی حقوق بازنشستگان

سپاه با تمام قدرت در کنار مردم سیل زده تالش است

یارانه جدید کالا برای چه کسانی واریز می شود؟

مجمع سالانه آسان پرداخت برگزار شد

آیا با روحانی به سمت دلار 45 هزار تومانی می رویم؟!

داوطلبان بومی در اولویت جذب استخدام دولتی امسال قرار گرفتند

بیش از 6600 نفر مبتلا در یک شبانه روز در انگلیس

کاهش ساخت و ساز در تهران

نماینده ای که دناپلاس 600 میلیونی را حق خودش می داند: می خواستم بفروشم تبدیل به دو ماشین کنم!

شیب تند قیمت مسکن در استان

رکورد جدید فولادساز اهل جنوب

دور زدن قانون به شیوه کارشناسان رسمی برای چند تومان بیشتر

دور زدن قانون به شیوه کارشناسان رسمی برای چند تومان بیشتر