مطالب مرتبط:
رسانه صهیونیست: حزب نتانیاهو برای برگزاری انتخابات زودهنگام آماده می شود
نماینده پارلمان عراق: دعوت الکاظمی به برگزاری انتخابات زودهنگام فرار از مسئولیت است
رسانه صهیونیست: حزب نتانیاهو برای برگزاری انتخابات زودهنگام آماده می شود
سائرون: اقدام الکاظمی در تعیین زمان برگزاری انتخابات زودهنگام غیرقانونی است
سخنگوی الکاظمی: برای تأمین بودجه برگزاری انتخابات زودهنگام عراق مشکلی نیست
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 13 مرداد 1399 ساعت 15:252020-08-03بين الملل

مصاحبه| تحلیلگر عراقی: شرایط برای برگزاری انتخابات زودهنگام فراهم نیست


یک تحلیلگر سیاسی عراقی با اشاره به تعیین موعد برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی از سوی نخست وزیر و موانع و مشکلات فراروی آن گفت: برگزاری انتخابات زودهنگام نیازمند مقدمات متعدد و مهمی است که هنوز فراهم نشده است.

- ، مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق شامگاه جمعه 31 جولای(10 مرداد) در سخنانی، ششم ژوئن 2021 میلادی را(16 خرداد 1400) زمان برگزاری انتخابات زودهنگام اعلام کرد.

در واکنش به درخواست نخست وزیر عراق برای برگزاری انتخابات زودهنگام بیشتر جریان های سیاسی از این امر استقبال کردند.

در این بین برخی شخصیت های سیاسی عراق از جمله محمد الحلبوسی رییس پارلمان عراق خواستار برگزاری انتخابات زودتر از موعد اعلام شده نخست وزیر شدند و برخی هم از جمله هادی العامری رییس ائتلاف الفتح زمان اعلام شده را برای این انتخابات مناسب ندانستند.

در این زمینه با حیدر الموسوی تحلیلگر سیاسی عراقی و نایب رییس مرکز مطالعات راهبردی ابابیل مصاحبه ای انجام دادیم که مشروح این مصاحبه به شرح زیر است: حیدر الموسوی در خصوص تعیین تاریخ ششم ژوئن برای برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی و موانع برگزاری انتخابات گفت: قانون انتخابات هنوز کامل نشده است.

وی افزود: من معتقدم با توجه به اینکه دولت کنونی عراق دولت حل بحران ها است با بحران هایی روبه رو است که اولین مورد آن تظاهراتی است که در آن برگزاری انتخابات زودهنگام و منحل شدن پارلمان کنونی درخواست شده است؛ در نتیجه اقدامی که مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق در پیش گرفته است اجرای این انتخابات به شکل زودهنگام است.

الموسوی ادامه داد: دولت الکاظمی دولت موقت است و ضمن برگزاری انتخابات زودهنگام باید مقدمات آن را فراهم کند اما مشکلات و موانعی بر سر برگزاری انتخابات زودهنگام وجود دارد.

وی در توضیح این موضوع گفت: مشکلات و موانع موجود مانع انجام شدن انتخابات می شود و شخصا بر این باورم که دولت الکاظمی بنابر دلایل زیر نخواهد توانست در زمانی که وی برای انتخابات تعیین کرده است، آن را برگزار کند:اول: تا این لحظه قانون جدید انتخابات کامل نشده است در نتیجه دولت عراق نخواهد توانست این انتخابات را بدون قانون انتخابات برگزار کند.

دوم: مشکل دیگر اینکه حد نصاب در دادگاه فدرال هنوز کامل نشده است که این یک مانع دیگر برای برگزاری انتخابات است، زیرا ما به این دادگاه برای تصویب انتخابات و تعیین زمان نیازمندیم و علاوه بر این در صورت منحل شدن پارلمان مسئولیت و اقداماتی که دادگاه باید انجام دهد بیشتر می شود اما هنوز به حد نصاب نرسیده است.

نکته دیگری که در موضوع انتخابات تاثیرگذار است آمادگی کمیساریای مستقل انتخابات است که تا این لحظه آن نیز به دلایلی کامل نشده است اول اینکه بعد از تعدیل بسیاری از کارمندان و مدیران کل این نهاد، تا این لحظه شخصیت های جدیدی برای انجام این ماموریت انتخاب نشده است زیرا انتخابات کار بزرگی است که به جمع شدن تمام نیروها و آمادگی از سوی قوی مجریه و مقننه نیازمند است و باید از سوی این دو قوه حمایت شود از همین رو این نیز یک مانع بزرگی در راه برگزاری انتخابات زودهنگام است.

البته به موارد و مشکلات بالا باید اوضاع نابسامان اقتصادی در عراق و اختصاص مبالغ مالی هنگفت به این انتخابات را در نظر گرفت و این سوال را مطرح کرد: آیا دولت الکاظمی قادر است این مبالغ را به انتخابات اختصاص دهد با وجود اینکه قبلا اعلام کرده بود که اکنون آماده برگزاری انتخابات نیست.

بنابراین معتقدم ده ماه واقعا برای برگزاری انتخابات زودهنگام کافی نیست که این یک نکته سیاسی بسیار مهم است.

الموسوی اظهار داشت: معتقدم فراخوان این انتخابات ناشی از سوء استفاده از فشار مردمی است که با برخی از احزاب مخالفند؛ احزابی که تاثیرگذار و قوی به شمار آمده و می توانند کشور را اداره کنند در نتیجه برخی طرف ها در تلاش برای منحل کردن پارلمان و دعوت به برگزاری انتخابات برآمدند تا از مخالفت مردمی با این احزاب استفاده کنند و بتوانند قدرت خود را بازیابند.

وی ادامه داد: معتقدم فراخون انتخابات صرف نظر از اینکه فنی بوده و خواستار اجرای خواست و اراده مردم عراق است، در این برهه زمانی سیاسی است؛ الکاظمی در مورد چگونگی برگزاری انتخابات صحبت نکرد زیرا انتخابات نیاز به برخی امکانات و زیرساخت ها دارد بلکه زمانی را برای آن تعیین کرد بدون اینکه در مورد راهکار و شیوه ای که بر اساس آن می تواند در زمان تعیین شده انتخابات را برگزار کند، صحبت کند.

این تحلیلگر سیاسی عراق در خصوص منحل کردن پارلمان 60 روز قبل از تاریخ انتخابات گفت: شرایط کنونی در پارلمان عراق برای این اقدام مهیا نیست و برخی قانون منحل کردن مجلس را موضوعی می دانند که از نخست وزیر خواسته شد به رییس جمهور عرضه کند و بعد از آن پارلمان منحل می شود اما این دیدگاه دقیق نیست زیرا پس از موافقت نهایی رییس جمهور بعد از ارجاع نخست وزیر به وی، باید نمایندگان عراق به آن رای موافق یا مخالف بدهند به این معنی که یا مجلس منحل شود یا با این موضوع مخالفت شود.

همچنین یک راهکار دیگر نیز وجود دارد که با سوال و استیضاح از نخست وزیر این موضوع یعنی منحل شدن مجلس لغو می شود و این قضیه و راهکار آن برای مجلس عراق مهیا است و معتقدم بیشتر اعضای مجلس کنونی به برگزاری انتخابات زودهنگام تمایلی ندارند بلکه برخی نیروهای سیاسی از لزوم تایید تصمیم الکاظمی مبنی بر تعیین وقت برای منحل شدن مجلس و برگزاری انتخابات زودهنگام سخن می گویند اما در نشست های غیرعلنی و پشت درهای بسته در واقع هیچ توافقی یا اتفاق نظری بین این نیروهای سیاسی وجود ندارد بر این اساس که دیدگاه آنان در مورد این انتخابات و حضور در خیابان ها مبهم است.

گزارش آیا نخست وزیر و رییس جمهور عراق حق انحلال پارلمان را دارند؟"الموسوی تصریح کرد: برخی نیروها به دنبال استفاده از تظاهرات اخیر هستند و از فشار و مخالفت برخی نیروهای سیاسی به عنوان توجیهی برای برگزاری این انتخابات و ورود به آن استفاده می کنند، بنابراین معتقدم مجلس نمایندگان عراق شامل اعضا و روساء و فراکسیون های آن به برگزاری انتخابات زودهنگام در زمان کنونی تمایلی ندارند و معتقدم این پارلمان تا پایان دوره قانونی کنونی به شکل کامل ادامه یابد و دلیل آن اینکه عراق با مشکلات زیادی روبه رو است که نیازمند وجود پارلمان و ادامه کار و فعالیت آن است اما شاهدیم که بدون توجه به این مشکلات و نیازهای مردم به سمت تعطیلی قانونگذاری حرکت می کند.

وی ادامه داد: این مشکلات عبارتند از کمبود برق و برگزاری تظاهرات و مشکلات متعدد امنیتی و بسیاری از موانع دیگر که نیازمند انسجام پارلمان برای تصمیم گیری های متعدد است در نتیجه پارلمان در شرایط کنونی به سمت انحلال نخواهد رفت.

این کارشناس عراقی تصریح کرد: به عقیده من موانع زیادی وجود خواهد داشت که پیشتر به آن اشاره شد و موجب می شود انتخابات در زمانی که از سوی نخست وزیر تعیین شده است برگزار نشود زیرا موضوع فراتر از این است و چه بسا انتخابات چند ماه قبل از موعد خود که سه یا چهار ماه خواهد بود، برگزار شود اما اینکه انتخابات در زمان تعیین شده نخست وزیر برگزار شود، دور از دسترس است.

الموسوی در بخش دیگری از این مصاحبه به موضوع بودجه اقتصادی و مبارزه با کرونا در پرتو کاهش بهای نفت پرداخت و اظهار داشت: عراق با مسائلی مانند بودجه و مشکلاتی در زمینه بهداشتی و پزشکی ناشی از شیوع ویروس کرونا روبه رو است و متحمل بار مال زیادی شده است زیرا هر چند عراق از کشورهایی است که درآمد نفتی دارد و درآمدهای ناشی از آن سیاست اقتصادی آن را رقم می زند، اما اکنون با کاهش فراوان بهای نفت روبه رو هستیم و مسائلی مانند سیاست نفتی و راهکار استخراج و صادرات و موضوع عقد قرار داد با بسیاری از شرکت های نفتی نیز مطرح است.

وی گفت: در این شرایط ترسیم سیاست اقتصادی عراق بسیار دشوار است و به میزان زیادی دولت را تحت تاثیر قرار داده است و تامین مالی چنین انتخاباتی را دشوار کرده است چرا که با در نظر گرفتن دوایر متعدد انتخاباتی پول زیادی لازم است و علاوه بر این کمیساریای انتخابات برای برگزاری این انتخابات در صورت انحلال پارلمان به تامین مالی نیاز دارد و موضوع تکمیل حد نصاب دادگاه فدرال و قانون انتخابات به شکل شایسته نیز مطرح است به گونه ای که مجال را برای بسیاری از شخصیت های مستقل فراهم کند و بتواند صدای مردم عراق را بدون وابستگی، به مراجع سیاسی برساند .

این کارشناس عراقی تصریح کرد: با این توضیحات معتقدم شیوع کرونا به اضافه کاهش بهای نفت در سطح جهانی و اوضاع نابسامان اقتصادی همگی موجب ناتوانی دولت از تامین حقوق کارمندان می شود و در صورت تامین آن برای یک ماه دستاورد بزرگی برای دولت خواهد بود زیرا در این شرایط بد اقتصادی چگونه دولت می تواند این اموال را برای چنین انتخاباتی تامین کند؟وی ادامه داد: مشکل مالی که در بالا به آن اشاره شد، مانع بسیار بزرگی در برابر برگزاری این انتخابات است از همین رو دولت عراق باید راه حل اقتصادی روشن و فراگیری را به مجلس و مردم عراق ارائه دهد که در آن چگونگی تامین مالی این انتخابات توضیح داده شود زیرا وضعیت اقتصادی کنونی عراق مانع بزرگی در تکمیل این انتخابات خواهد بود.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: انتخابات زودهنگام - انتخابات - برگزاری - زودهنگام - نخست وزیر - نخست وزیر عراق - عراق - رییس پارلمان عراق - نخست - وزیر - سیاسی - اعلام - تحلیلگر - پارلمان - جریان های سیاسی - مصطفی الکاظمی - تحلیلگر سیاسی - محمد الحلبوسی - پارلمان عراق - ائتلاف الفتح - رییس پارلمان - هادی العامری - عراقی - زمان اعلام - رییس - زمان - پارلمانی - الحلبوسی - استقبال - نیازمند

آخرین اخبار سرویس:
ابتلا به کرونا در سرزمین های اشغالی رکورد زد

حمایت سازمان جهانی بهداشت از استفاده اضطراری واکسن چینی

نجباء: مقاومت علیه اهداف دیپلماتیک و غیرنظامی عملیات نمی کند

نخست وزیر ژاپن: آماده دیدار با رهبر کره شمالی هستم

مردم تونس خواستار برقراری روابط با سوریه شدند

جنگنده های ترکیه چند منطقه را در کردستان عراق بمباران کردند

سازمان بهداشت جهانی: احتمال مرگ دو میلیون نفر بر اثر کرونا

سازمان بهداشت جهانی: احتمال مرگ دو میلیون نفر بر اثر کرونا

تهدید آمریکا برای بستن سفارت خود در عراق و حمله به گروههای مقاومت

عکس های دیدنی روز

تظاهرات در اراضی اشغالی علیه نخست وزیر رژیم صهیونیستی / معترضان خواستار برکناری نتانیاهو شدند

بایدن: رییس جمهوری می خواهیم که به علم اعتقاد داشته باشد

ماهیان غضروفی خلیج فارس در معرض خطر انقراض

لبنان| مصطفی ادیب بعد از ناکامی در تشکیل دولت به آلمان برمی گردد

هند خواستار انجام اصلاحات در سازمان ملل شد

سازمان بهداشت جهانی: احتمال مرگ دو میلیون نفر بر اثر کرونا

یمن| ائتلاف متجاوز سعودی-آمریکایی 183 بار توافق الحدیده را نقض کرد

صنعاء: دخالت آمریکا عامل کشتار یمنی هاست/سازمان ملل بی طرف نیست

ترامپ و نگرانی جامعه سیاسی آمریکا در مورد انتقال مسالمت آمیز قدرت

درگیری حامیان و مخالفان ترامپ در پورتلند

تلاش نتانیاهو برای سرکوب کردن تظاهرات به بهانه وضعیت اضطراری

سازمان انرژی اتمی: تحریم دانشمندان هسته ای خللی به برنامه هسته ای ایران وارد نمی کند

لهستانی ها چطور یاد خرمشهرشان در جنگ جهانی دوم را زنده نگه داشتند؟

درگیری میان پلیس انگلیس و معترضان به وضع محدودیت های اجتماعی در لندن

آمریکا، نقشه فرانسه را در لبنان به شکست کشاند

تبادل نظر وزرای خارجه ایران و عراق پیرامون ترور سپهبد شهید سلیمانی

نخست وزیر مالزی 4 گامی که اسراییل باید در قبال مساله فلسطین بردارد را برشمرد

نخست وزیر مالزی 4 گامی که اسراییل باید در قبال مساله فلسطین بردارد را برشمرد

توییت ظریف درباره موضوعات مطرح شده در دیدار با وزیر خارجه عراق

تجمع معترضان اسراییلی مقابل اقامتگاه نتانیاهو

هند خواستار انجام اصلاحات در سازمان ملل شد

تصویری از ترامپ که سوژه شبکه های اجتماعی شد

درگیری میان پلیس انگلیس و معترضان در لندن

بایدن: من منتظر اتخاذ اقدامی درباره کووید-19 نمی مانم

روانچی: مهم نیست چه کسی در کاخ سفید است

ترامپ و نگرانی جامعه سیاسی آمریکا در مورد انتقال مسالمت آمیز قدرت

نخست وزیر مالزی 4 گامی که اسراییل باید در قبال مساله فلسطین بردارد را برشمرد

تلاش نتانیاهو برای سرکوب کردن تظاهرات به بهانه وضعیت اضطراری

نگاهی به سرنوشت عجیب بنیانگذاران گروهک پ. ک. ک

صدها تونسی در حمایت از سوریه به خیابان آمدند

دبل سردار آزمون مقابل اوفا

معترضان انگلیسی علیه محدودیت کرونایی

تصویری از ترامپ که به سوژه شبکه های اجتماعی شد

انفجار تروریستی الحسکه هفت کشته برجای گذاشت

اردوغان در سودای خرید سامانه موشکی فوق پیشرفته از فرانسه است

نیروهای ارتش مصر 2 صیاد فلسطینی را به شهادت رساندند

طرح پلاتین ترامپ برای جذب آرای سیاهپوستان آمریکایی / اختصاص 500 میلیارد دلار سرمایه برای این جامعه

تلاش مقام آمریکایی برای ایجاد تقابل بین کشورهای عربی با ایران

روایتی غم انگیز از زندگی یک جانباز

فیلم/گل تساوی بخش پاختاکور توسط چران

کناره گیری ادیب منجر به بازگشت امور به عقب می شود

اردوغان: از حقوق دریایی خود در منطقه عقب نشینی نخواهیم کرد

آغاز به کار تلویزیون اینترنتی اربعین

بایدن: رییس جمهوری می خواهیم که به علم اعتقاد داشته باشد

کناره گیری ادیب منجر به بازگشت امور به عقب می شود

امیدواری کشور های عضو محور مقاومت به مبارزات ضداشغالگری

معاون پیشین وزیر خارجه: بحرین و امارات کمتر از آن هستند که بتوانند پای صهیونیست ها را به منطقه باز کنند

ژنو|توافق اولیه میان انصارالله و دولت مستعفی منصور هادی برای آزادی 1 هزار اسیر

سوریه| شهادت 7 غیرنظامی درپی انفجار خودروی بمب گذاری شده

روحانی: ملت و دولت ایران، عراق را دوست خود می دانند

آمریکا بزرگترین تولیدکننده تراشه های الکترونیکی در چین را تحریم کرد

آمریکا راه آموزش دانشجویان بین المللی را سد کرد/ بلاتکلیفی هزاران دانشجوی بین المللی

اتحادیه اروپا: تعهدات اروپا به برجام پابرجاست

ظریف در دیدار وزیر خارجه عراق: دولت عراق به مسئولیت خود در ارتباط با ترور شهید سلیمانی عمل کند  

موانعی که ادیب را در تشکیل دولت لبنان ناکام گذاشت

روحانی: تلاش برای خروج آمریکا از منطقه وظیفه هر کشوری است

ببینید | برخورد خشن پلیس آمریکا با معترضین باز هم جنجال ساز شد

کناره گیری ادیب منجر به بازگشت امور به عقب می شود

شهادت 7 غیر نظامی درپی انفجار خودروی بمب گذاری شده در سوریه

تحلیل «رأی الیوم»| آمریکا، ابتکار عمل فرانسه را در لبنان به شکست کشاند

نماینده ایران در سازمان ملل: تمایلی به دخالت در سیاست های آمریکا نداریم/ به ایران ارتباطی ندارد که چه کسی در کاخ سفید می نشیند

دبیرکل النجباء اتهامات علیه مقاومت عراق را رد کرد

شهادت 2 ماهیگیر فلسطینی توسط نیروهای ارتش مصر

جنگنده های ترکیه کردستان عراق را بمباران کردند

الجزیره| طرف های یمنی در سوییس بر سر مبادله 1000 اسیر توافق کردند

آمریکا چین را تحریم کرد

دستیابی طرف های یمنی به توافق اولیه تبادل زندانیان

تیپ متفاوت سوسن حسنی دخت وقتی در تلویزیون نیست+عکس

گل اول زنیت به اوفا توسط سردار آزمون

مکرون درباره لبنان نشست خبری برگزار می کند

رفتار ترامپ بی اعتنایی به همه سنت های بین المللی است

آمریکا چین را تحریم کرد

المیادین از توافق گروه های یمنی برای مبادله اسرا خبر داد

خبرهای امروز از استودیو خبر روزنامه ایران/ 5 مهر 99

اطلاعات محرمانه منتشر کنم، اوضاع سیاسی آذربایجان بی ثبات می شود

مهاجم پاکستانی تبار به حمله به «شارلی ابدو» اعتراف کرد

مخالفان در محل اقامت نتانیاهو تظاهرات کردند

آمریکا در خلیج فارس رزمایش برگزار کرد

درگیری میان پلیس انگلیس و معترضان به وضع محدودیت های اجتماعی در لندن

نماینده ایران در سازمان ملل: تمایلی به دخالت در سیاست های آمریکا نداریم

تداوم تظاهرات مردم بحرین در اعتراض به عادی سازی

آمریکا چین را تحریم کرد

عکس| تصویری از ترامپ که به سوژه داغ شبکه های اجتماعی تبدیل شد

عکس| تصویری از ترامپ که به سوژه داغ شبکه های اجتماعی تبدیل شد

مالزی بر موضوعات فلسطین و روهینگیا در سازمان ملل تاکید کرد

پنتاگون قصد افزایش قدرت نیروی دریایی آمریکا را دارد

هلاکت اغلب اعضای یک گروه تروریستی در مرز های لبنان با سوریه

درگیری خونین در مرز ایران و عراق / 2 نظامی ایرانی به شهادت رسیدند

درگیری ارتش لبنان با داعش در شمال این کشور

اتحادیه اروپا: تحریم های سازمان ملل علیه ایران بازگردانده نشده است

مصاحبه| تحلیلگر عراقی: شرایط برای برگزاری انتخابات زودهنگام فراهم نیست

مصاحبه| تحلیلگر عراقی: شرایط برای برگزاری انتخابات زودهنگام فراهم نیست