مطالب مرتبط:
کرونا از نمای نزدیک نوشتاری از علی ربیعی
تخمین میزان عمر ویروس کرونا در آب
شمار فوتی های کرونا در هرمزگان به 532 نفر رسید
کرونا جان 197 نفر دیگر را در ایران گرفت
کمک یک و نیم میلیارد تومانی خیران برای مقابله با کرونا در سیستان و بلوچستان
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 11 مرداد 1399 ساعت 06:102020-08-01سياسي

کرونا از نمای نزدیک


ایرنا- علی ربیعی دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری و سخنگوی دولت در یادداشتی تاکید کرد که سختی های کرونا، نیاز به آموزش های همگانی تازه درخصوص مهارت های زندگی و کار در شرایط کرونایی و ضرورت شکل گیری روابط تازه ای با یکدیگر، - با دولت، با کارشناسان حوزه سلامت و با روانشناسان و اقتصاددان ها و سیاستمداران را آشکار ساخته است.

ربیعی در این یادداشت خود در روزنامه ایران نوشت: من از هفته پیش برای درمان بیماری کرونا بستری شده ام.

اگرچه خیلی مراقب بودم اما ماهیت کارم و ارتباطات اجتماعی گسترده و حضور در مکان های مختلف مرتبط با آسیب های اجتماعی سبب شد این روزها درگیر بیماری کرونا باشم.

انسان به کرونا که مبتلا می شود تهدید ادامه زندگی را خیلی نزدیک احساس می کند و تازه می فهمد تجربه مرگ بر اثر کرونا اصلاً دوردست نیست.

ما برای خود و خانواده مان، و برای ایمن نگه داشتن جامعه در مقابل این بیماری، به مراقبت از خود، بسیار بیشتر و مسئولانه تر نیازمندیم.

نظام درمان از اولین روزهای کرونا بسیار بیش از گذشته در کانون دید جامعه قرار گرفت و من به واسطه همراهی با ستاد ملی مقابله با کرونا از روز اول، واقعیت درگیری نظام بهداشت و درمان کشور با کرونا را شاهد بودم، اما اکنون که خود مبتلا شده ام شناخت واقعی تری کسب می کنم.

من حالا خیلی بهتر می فهمم که چرا باید هر انسانی به شکل حداکثری مراقب باشد تا به این بیماری دچار نشود.

هر بیمار کرونایی بار زیادی بر دوش کادر درمان و نظام سلامت تحمیل می کند.

من از روزی که به این بیماری مبتلا شده ام، یکی از دغدغه هایم امکان سرایت این بیماری به دیگری است و هر بار کادرهای درمان را بالای سرم می بینم، این نگرانی، دغدغه و ایثارگری ایشان مرا شرمنده می سازد.

بهترین کار این است که با مراقبت از خود اجازه ندهیم تعداد بیماران افزایش یابد و کادرهای درمان را زمین گیر کند.

تعارض های دوگانه جان و نان را بیشتر از گذشته احساس می کنم.

جان شیرین خوش است و هیچ کس اعم از سیاستگذار و تصمیم گیر، گروه های فشار و رفتارهای فردی آحاد جامعه حق ندارند جان مردم را به خطر اندازند، اما کیست که نداند بیکاری و فقر و پیامدهای اجتماعی و سیاسی ناشی از تهدید نان نیز می تواند به تهدید جان تبدیل شود.

فکر می کنم داشتن نظام اقتصادی ضعیف و ناتوان از حمایت اجتماعی مؤثر از اقشار آسیب پذیر اقتصادی که تأثیر تحریم های اقتصادی آن را مضاعف و فشار زیادی به آن وارد کرده است، حالا روی تلخ خودش را بیشتر به ما نشان می دهد.

اگر اقتصاد بدون تحریم و تاب آورتری داشتیم حالا دغدغه نان کمتر بود و بیشتر می شد بین دغدغه نان و جان به نفع جان توازن قوی تری ایجاد کرد.

این روزها از روی تخت بیمارستان بیشتر به این می اندیشم که نظام مطالعاتی و دانش کروناشناسی هنوز وارد عرصه روانشناسی فردی، روانشناسی اجتماعی کوتاه مدت و درازمدت نشده است و اتفاقاً من غفلت از این پدیده را برای جامعه و سیاستگذاران بسیار جدی و خطرناک می بینم.

تجربه زیسته من نشان می دهد ترس از بیماری با فقدان اطلاعات و حرکت در تاریکی و رفتار ناشناخته کووید-19 با بیماران و علائم احتمالی نگران کننده همراه است.

خانواده هایی که کاری از ایشان برنمی آید و باید از بیمار دوری کنند، دوستانی که نمی توانند به عیادت بیایند، ترس از ناشناختگی، تهدید مرگ در حوزه فردی و سوگواری های تخلیه نشده خانواده ها آثاری را برای همیشه برجای خواهد گذاشت.

احساس می کنم علوم انسانی و اجتماعی ما عرصه بدیعی برای مطالعه پیش رو دارد و باید تجربه تنهایی، ترس، انزوا و طردشدگی را به عنوان آثار کووید-19 بیش از گذشته بررسی کند.

ما به واقع نیازمند آن هستیم که از دست رفتن شادی های جمعی، عدم امکان حضور در تجمعات و تخلیه های هیجانی یا پرشدن عاطفی ناشی از حضور در ورزشگاه ها، مناسک و شعائر مذهبی، جشن ها و عروسی ها، حتی به سوگ نشستن های جمعی در کنار اجتناب های اجباری برای در کنار خانواده بودن و جمع شدن های خانوادگی، محافل دوستانه در ترکیب اثر فردی و اجتماعی را با دقت بررسی کنیم.

فقدان این حضورهای اجتماعی آدمیان سبب می شود آدم ها درون ریزتر و پرخاشگر و دچار نوعی حرمان شوند که در نهایت به تعرض اجتماعی کشانده خواهد شد.

اگر بیماری برای زمانی دراز – بیش از یک سال – طول بکشد، آثار روانی ای را که اکنون کم و بیش تجربه می کنیم با گستردگی بسیار زیاد در جامعه مشاهده خواهیم کرد و فضای روانی مردم ایران بسیار ناراضی کننده تر از گذشته خواهد شد.

امروز در بیمارستانی که بستری هستم گفت وگویی با پرستاران و پزشکان داشتم.

غالب پرستاران و پزشکان و کارگران بیمارستانی تجربه ابتلا به کرونا را داشته اند.

با ترس به سرکار می آیند و بعضاً از روی ناچاری، با نوعی دوری گزینی از اقوام و خانواده روبه رو هستند.

این روزها به رغم خوشرویی و فداکاری، در درون احساس خوبی از محیط کار ندارند.

من با چند نفر از آنها هم صحبت شده و حس می کنم در صورت تداوم و گسترش بیماری، شکنندگی در کارشان کاملاً بدیهی است.

نگرانی هایی از کار، معیشت و زندگی در پس چهره ها وجود دارد که با مصاحبه نیمه عمیق، به خوبی متوجه آن می شوم.

ناتوانی بودجه ای دولت در صورت گسترش بیماری باعث خواهد شد هزینه از جیب بیماران افزایش یابد.

در آزمایشگاه بیمارستان با فیش های آزمایشگاهی چندنفر که مانند من در صف نوبت بودند مواجه شدم.

رقم بالایی هزینه چند آزمایش بود که سهم کمی از بیمه داشتند.

کارگری غیررسمی که هیچ دفترچه بیمه ای هم نداشت در کنارم شکواییه می کرد.

بیماری می گفت برای انجام یک تست PCR کرونا در آزمایشگاه خصوصی، باید بیش از ششصدهزار تومان هزینه پرداخت کند.

از یک سو نگرانی مردم به رغم توصیه های وزارت بهداشت که بعضاً آن را لازم نمی دانند، باعث مراجعه زیاد مردم به آزمایشگاه های خصوصی برای انجام تست شده است.

بنابراین وصف در صورت ادامه این روند و عدم مراعات، ناچار تعطیلی های تحمیلی دوباره خواهند آمد و از سویی کادر سلامت از کارگر نظافتچی تا پرستار و پزشک و متخصص شکننده تر شده و با گسترش هزینه های درمان، مردم عاصی تر می شوند؛ این ها را به آثار روحی - روانی ناشی از کرونا اضافه کنید.

هیچ زمانی به اندازه امروز – حتی در سال های جنگ – نظام بهداشت و درمان و تأمین مالی این نظام در آزمونی تا این اندازه سخت قرار نگرفته بود.

من عمیقاً احساس می کنم که نظام سلامت به تنهایی قادر به کشیدن باری نیست که بر دوش آن نهاده می شود.

ما به بسیج عمومی همه نیروهای اثرگذار بر جامعه برای مطالبه سیاست گذاری درست در عرصه کرونا، حمایت از کادرهای درمان و مطالعه بین رشته ای مقوله سلامت در مقابل کرونا – فراتر از صرفاً پرداختن علم پزشکی به کرونا - نیازمندیم.

کرونا فرصتی برای بازنگری دقیق در نظام سلامت (نه فقط نظام درمان) است.

هیچ گاه مشارکت عمومی در نظام سلامت از همه ابعاد، به این میزان اهمیت نیافته است.

این نقطه از تاریخ نظام سلامت ما شاهد ضرورت یافتن اعتماد کردن مردم به گفته های متخصصان نظام سلامت و مشارکت ایشان در پیشگیری است و حتی ممکن است نیاز به مشارکت در تأمین هزینه های نظام سلامت نیز باشد.

امیدوارم مشارکت همگانی سبب شود بیماری کرونا نرخی نزولی پیدا کند.

امروز، چندین اطلاعیه از سوی مداحان مجلس یا هیأت داران و سخنرانان دیدم.

متأسفانه روندی را مشاهده می کنم که گویی اصرار و فشار برای انجام این شعائر در حال تبدیل شدن به یک موضع انقلابی و مذهبی و دینی است.

ما ایرانیان سال ها برای سیدالشهدا عزاداری کرده ایم.

عزای کربلا گرفته ایم و شعائر را بجا آورده ایم.

عزاداری تعطیل بردار نیست، اما فشار برای انجام شعائر به روش همیشگی اگر با عواقب وخیم برای سلامت مردم همراه شود، ضربه ای تاریخی به مراسم عزاداری و روح مشارکت ایرانیان در این مراسم وارد خواهد کرد.

توصیه رهبر معظم انقلاب در سخنرانی تلویزیونی شان به مناسبت عید سعید قربان بسیار راهگشا بود.

ایشان فرمودند در عزاداری ها معیار آن چیزی است که کارشناسان بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا می گویند و به همه هیأت داران و منبری ها توصیه کردند به سخنان کادر بهداشتی گوش کنند و کرونا مسأله کوچکی نیست و اگر همین رعایت ها هم انجام نشود آن وقت ممکن است به فاجعه ای ختم شود که آن سرش ناپیدا باشد.

درایتی در این سخن نهفته است که امیدوارم با تأسی به آن جامعه ایرانی بتواند روح عاشورا را زنده نگه دارد اما هیچ گامی خلاف اصول صیانت از جان برندارد که از واجبات زندگی مؤمنانه است.

عزاداری نباید به از دست رفتن هیچ جانی بینجامد.

نکند خدای ناکرده جان انسانی بر اثر کرونا گرفته شود و فرصت مشارکت در عزاداری های سال های آینده را نیابد.

من امروز سختی های یک بیمار کرونایی بودن را درک می کنم و فشار جسمی و روانی آن برای خود و دیگران از کادرهای درمان گرفته تا خانواده را درمی یابم.

تردید ندارم که گسترش بیماری کرونا بر اثر عزاداری های بدون مراعات اصول بهداشتی، درد و تلخی نقدهای مجامع جهانی بهداشت و بدخواهان علیه دین و مذهب تشیع را نیز بر آنها خواهد افزود.

من پریشب با دکتر حریرچی که به دیدنم آمده بود محاسبه کردیم که حفظ فاصله اجتماعی یک ونیم متر در مراکز سربسته یا سر باز، نیازمند تخصیص 9 متر مربع فضا به هر عزادار است.

آیا این میزان فضا برای عزاداری و تضمین رعایت معیارهای بهداشتی به هنگام زنجیرزنی و سینه زنی مهیاست؟ این روزها بیش از گذشته به اهمیت رسانه برای مدیریت پدیده های اجتماعی آگاه شده و ضرورت آن را درک می کنم.

تجربه سختی کرونا به من نشان داد که چگونه باید نظام رسانه ای را برای مواجهه با این گونه رخدادها تقویت کرد و تا چه اندازه اهمیت دارد که رسانه مورد اعتماد وجود داشته باشد و ظرفیت بسیج شده آن در خدمت مهار بیماری قرار گیرد.

متأسفم که برخی چقدر از ظرفیت فضای مجازی برای جلب مشارکت عمومی در مدیریت این بیماری غافل هستند.

فضای مجازی می تواند تسهیلگر یک سلسله سازوکارهای جبرانی برای مقابله با کاستی ها باشد.

همه رسانه های ما اعم از شبکه های رسمی وغیر رسمی باید چنان در معرض ظرفیت سازی نوین قرار گیرند که همه اقشار جامعه با همه سبک های زیستی و گوناگونی فرهنگی، سیمای خود را در آیینه آن بجا آورند و رسانه ها مورد اعتماد شوند و در چنین روزهایی ذخیره اعتماد به رسانه به کار بیاید.

سختی های کرونا، نیاز به آموزش های همگانی تازه در خصوص مهارت های زندگی و کار در شرایط کرونایی و ضرورت شکل گیری روابط تازه ای با یکدیگر، با دولت، با کارشناسان حوزه سلامت و با روانشناسان و اقتصاددان ها و سیاستمداران را آشکار ساخته است.

این گونه ارتباطات در لحظات بحران باید به کار ما بیایند و از همین جاست که اهمیت بنیادین اعتماد آشکار می شود.

امیدوارم زعمای قوم و همه شوراها و ارکان تصمیم گیری بسیار بیش از گذشته به سرمایه اجتماعی و اعتماد و ضرورت تقویت آن اهتمام کنند و همگان اعم از نخبگان سیاسی و اجتماعی از هر کردار و گفتار اعتمادسوز بپرهیزند.

من این چند روز کرونا را از نزدیک زندگی کرده ام.

کرونا از نمایی نزدیک، واقعیت های بسیاری درباره جامعه ایران را آشکار می کند.

امیدوارم این تجربه از نزدیک را پس از بهبودی و در آینده ای نزدیک در خدمت سیاست پژوهی و نگاهی متفاوت به جامعه ایرانی از منظر تاب آوری در مقابل این گونه مشکلات قرار دهم.

کرونا از نمای نزدیک اگرچه تجربه ای تلخ و دردناک است اما توشه ای برای نگریستن به کاستی ها و قوت های جامعه ایرانی است.


کلید واژه ها: کرونا - بیماری کرونا - اجتماعی - بیماری - ارتباطات - آسیب های اجتماعی - مرگ بر اثر کرونا - مهارت های زندگی - یادداشت - روزنامه ایران - درمان بیماری - سیاستمداران - سخنگوی دولت - رییس جمهوری - نزدیک - روانشناسان - زندگی - ربیعی - حوزه سلامت - اقتصاددان - کارشناسان - علی ربیعی - دولت - کرونایی - خانواده - روزنامه - گسترده - همگانی - جمهوری - دوردست

آخرین اخبار سرویس:
مسؤولان خدمت صادقانه به مردم را سرلوحه کار خود قرار دهند

جشن مباهله در کدام نقاط تهران برگزار می شود +نشانی

کمک مومنانه| توزیع 1950 بسته کمک معیشتی در بین اقشار نیازمند توسط پلیس

مخالفت اعضای کمیسیون اجتماعی با طرح تشکیل وزارت بازرگانی/ تصمیم گیری نهایی در نشست آینده

کلیات لایحه افزایش سرمایه شرکت های بورسی تصویب شد

ایجاد کتابخانه های سیار و مشارکتی اولویت اصلی در کردستان است

طرح تشکیل استان گلساران به هیأت رییسه مجلس تحویل شد

نویسنده کتاب: ثابت میکنم همه مردها متجاوز نیستند!

تشریح جزییات لایحه افزایش سرمایه شرکت های پذیرفته شده در بورس

کلیات لایحه افزایش سرمایه شرکت های بورسی تصویب شد

دیوان محاسبات صلاحیت ابطال مقررات اداری و استخدامی دولت را ندارد

قلب صنعت و بازرگانی بی وزیر ماند

ایجاد کتابخانه های سیار و مشارکتی اولویت اصلی در کردستان است

اعلام آمادگی 93 هزار هیات برای شرکت در طرح «خیمه های رسانه ای»

مدرس خیابانی: اطمینان می دهم از واردات بی رویه جلوگیری کنم

دلایل افزایش قیمت مرغ از زبان عضو کمیسیون کشاورزی

رضا صادقی: از خارج کشور برایم دارو نیاوردند

حدود 2 هزار سبد کالا توسط پلیس سیستان و بلوچستان توزیع شد

برنامه های متفاوت درسالروز آزادی اسرا

برگزاری عزاداری محرم در اصفهان با نوآفرینی و رعایت موازین بهداشتی

دستورالعمل برگزاری الکترونیکی برنامه های گروه های سیاسی ابلاغ شد

حناچی: ارتباط نزدیک شهرداری و دولت به نفع مردم است

استمرار وضعیت سفید کرونا در خوشاب مرهون اطلاع رسانی مناسب است

سخنان روحانی در جلسه هیات دولت

اقدامات دولت در حوزه احیای دریاچه ارومیه تبیین شود

انتقاد آصفری از اعلام تاریخ های متعدد برای برگزاری کنکور

قاضی خطاب به متهم شمس آبادی: ارز را در خارج نگه می داشتید و با مابه التفاوت آن از داخل ارز می خریدید

روحانی: با فحاشی و ردیف کردن کلمات درشت مشکلی حل نمی شود

تسلیم شرایط تحریم نمی شویم

وعاظ مشهور از دغدغه های خود می گویند| مردم را امیدوار کنید| تاکید بر احیای روضه های خانگی

غرب دنبال تشکیل دولت تکنوکرات در لبنان است / همه اتفاقات باعث تقویت مقاومت و وحدت ملی می شود

واکنش روحانی به پیشنهاد ترامپ برای مذاکره مجدد

حاشیه ها از مجلسی که رأی اعتماد نداد

تلاش کنیم افراد فاقد بیمه، تحت پوشش قرار گیرند

آغاز شانزدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده تخلفات پتروشیمی (pcc)

واکنش جامعه باستان شناسی ایران به ساخت شعبه دوم موزه ملی و مخزن امن

اقتدای به علی(ع) انسان را به سعادت واقعی می رساند

روحانی برای آمریکا خط و نشان کشید/ جای سرمایه گذاری بورس و نفت است/ حواسمان باشد در زمین دشمن بازی نکنیم

اعلام آمادگی 93 هزار هیات برای شرکت در طرح «خیمه های رسانه ای»

لزوم تقویت و تجهیز مرز های کشور های عضو منطقه در حوزه مقابله با عرضه مواد مخدر

ویدئو کلیپ «مقاومت» منتشر شد/ گلچینی از فرمایشات رهبر معظم انقلاب درباره حقیقت مقاومت +فیلم

روحانی: دولت به دنبال ایجاد تعادل در منابع و مخارج بودجه است

گزارش الجزیره: حسان دیاب استعفا نکرد برکنار شد

آغاز مرحله دوم رزمایش کمک مؤمنانه با توزیع بیش از 3 هزار بسته حمایتی

اظهارات وکیل خانواده روح الامینی درباره دادگاه روز گذشته سعید مرتضوی/ احتمالاً وقت رسیدگی مجدد تعیین می شود

بحران، فرصتی برای افزایش اعتماد اجتماعی است | سخنرانی دو جامعه شناس در نشست «کرونا و امر اجتماعی»‏

نشست «پاندمی کرونا: مسئولیت اخلاقی در علم و مناسبات اجتماعی» برگزار می‎‎شود

کلیات لایحه افزایش سرمایه شرکت های بورسی تصویب شد

اظهارات وکیل خانواده روح الامینی درباره دادگاه روز گذشته سعید مرتضوی/ احتمالاً وقت رسیدگی مجدد تعیین می شود

کلیات لایحه افزایش سرمایه شرکت های بورسی تصویب شد

گلرو: رژیم صهیونیستی عامل اصلی انفجار بیروت / همه اتفاقات باعث تقویت مقاومت و وحدت لبنان می شود

یک سوم آثار جشنواره فارابی توسط جوانان نوشته شد/ کیفیت کتاب ها در چند سال اخیر افت کرده است

دلیل غیبت رییس جمهور در جلسه رای اعتماد وزیر صمت مجلس/ روحانی کرونا می گیرد؛ جهانگیری نه؟!

انتصاب امام جمعه جدید شهر فاضل آباد

اجرای پویش مومنانه پلیس را وظیفه خود در سازمانی انقلابی می دانیم

خارج از سیاست زدگی و دور از حب و بغض به مدرس خیابانی رأی بدهیم

 نشست شفقنا با موضوع «دین، محرومیت، مسئولیت» برگزار می شود

غیرقابل پیش بینی بودن آمریکا هیچ ارتباطی با اجرای ماهرانه «تئوری بازی ها» ندارد / واشنگتن در دو سال گذشته، در نابود کردن قطعنامه ای که تمام 90 صفحه برجام به آن پیوست شده، ناکام مانده / اطمینان دارم شورای امنیت تلاشِ انتخاباتیِ دولتِ آمریکا را ناکام می گذارد

نهمین دوره نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناوری ظهر امروز افتتاح می شود

ملاحظات فنی و ایمنی در مخازن نفت تهران دیده شده

زمان اختتامیه مجازی جشنواره بین المللی علوم انسانی و اسلامی فارابی مشخص شد

ببینید | رییس جمهور: اینکه گفته می شود دولت رشد اقتصادی مثبت نداشته غلط است

برو ماسک میزن مگو چیست ماسک؟!/ تک بیت های طنز شاعران براساس اشعار معروف برای ترویج استفاده از ماسک

نباید با روح و روان یک و نیم میلیون داوطلب کنکور بازی کرد

ضرورت ارائه گزارش سالیانه «زنگنه» به مجلس

پاسخ های صریح روحانی به مخالفان طرح گشایش اقتصادی

دیدار معاون دادستان با مادر شهیدان جنیدی

ضرورت اجرای مانور تنظیف در پارس آباد

تشکل ها نقش پررنگ در معادلات اجتماعی ایفا می نمایند

افتتاح حوزه بسیج ثارالله (ع) در شهر پرند

نهمین دوره نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناوری «اینوتکس» در پارک فناوری پردیس افتتاح می شود

توجه به معیشت مردم و اشتغال دو رویکرد محوری برنامه های پیشنهادی

راه اندازی «حسینیه تلویزیونی ایران»/ ویژه های محرمی سیما اعلام شد

«بانوی قرن» به زیارت امام رضا(ع) رفت

همدلی مدیریت شهری، شهروندان و رسانه ها

چرا داروی بیماران کرونایی در اردبیل تامین نمی شود؟

مجلس به مدرس خیابانی اعتماد نکرد

جدیت فتاح در پیگیری مطالبات بنیاد مستضعفان

مدرس خیابانی وزیر نشد/ وزارت صمت همچنان بدون وزیر

مدیرکل سیاسی وزارت کشور: مجامع عمومی و انتخابات الکترونیکی احزاب غیرحضوری برگزار می شود

صف عریض و طویل پرداخت مهریه در اداره ثبت

ادعای میرسلیم علیه قالیباف؛ اعتراف به دریافت رشوه میلیاردی| کدام نماینده سابق بازداشت شد؟

نشست هم اندیشی نخبگان تبلیغی در سازمان اوقاف برگزار شد/ تأکید بر احیای روضه های خانگی در محرم

دولت و ملت در کنار هم ایستاده اند

روحانی: دولت به دنبال ایجاد تعادل در منابع و مخارج بودجه است

واکنش جدی نماینده مجلس به برگزاری کنکور در تاریخ مقرر

زندگی پیش از کرونا در گلستان و سیستان

روحانی: تحویل مسکن در این دولت با دولت های قبل قابل مقایسه نیست / این دولت آن دولت نداریم؛ همه یکی هستند / آمریکا به هیچ عهدی پایبند نیست

اطعام حسینی با همراهی مردم عاشورایی استان یزد اجرا می شود

تداوم لغو برپایی نماز جمعه در چهار شهر خراسان شمالی

گلرو: رژیم صهیونیستی عامل اصلی انفجار بیروت است / همه اتفاقات باعث تقویت مقاومت و وحدت لبنان می شود

چرا روحانی به مجلس نرفت؟

روحانی در جلسه هیات دولت: اینکه گفته می شود دولت رشد اقتصادی مثبت نداشته غلط است

برخی در داخل قصد دلسرد کردن مردم را دارند/ با فحاشی و ردیف کردن جملات درشت مشکل کشور حل نمی شود

شرایط و جزییات پرواز تهران به اتریش اعلام شد

چرا روحانی برای دفاع از وزیر پیشنهادی صمت به مجلس نرفت؟

پژوهشگر امور شهری: قانون مدیریت یکپارچه شهری تصویب شود

توزیع 50 بسته لوازم خانگی بین سیل زدگان در بهار

عامل انسانی اصلی ترین علت وقوع سیل در فشم شناسایی شده است

عباس عبدی: ترامپ از روی حساب و کتاب حرف می زند؟

کرونا از نمای نزدیک

کرونا از نمای نزدیک