مطالب مرتبط:
ایجاد سرمایه گذاری جدی تر در حوزه فضای مجازی آموزش در کشور/ نقشه راه سند تحول در یک بسته مشخص تر و زمان مند تر قرار گیرد
تعامل بین فرهنگیان ولایتمدار و دادگستری فارس جهت اجرای سند تحول بنیادین
آموزش وپرورش بروجرد 120 سال قدمت تاریخی دارد
بررسی نحوه اجرای قانون نظام جامع تربیت فنی و حرفه ای در کمیسیون آموزش
بازدید وزیر آموزش وپرورش از مجتمع مهارتی-آموزشی کودکان کار
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 تیر 1399 ساعت 16:402020-07-14دانش

برنامه های وزارت آموزش وپرورش برای اجرای سند تحول


وزیر آموزش وپرورش اجرای سند تحول بنیادین آموزش وپرورش برنامه را درسی و محتوای آموزشی، تربیتی خواند.

- به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه سوم شورای تخصصی تحول و نوسازی نظام آموزشی به ریاست سعید رضا عاملی، در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ابتدای این جلسه ضمن عرض خیرمقدم به امانی به عنوان دبیر کل شورای عالی آموزش وپرورش، از سال ها خدمت ارزشمند نوید تشکر کرد و خواستار ادامه حضور وی در شورای تحول و نوسازی شد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به گزارش سایت قطره و به نقل ازارائه شده در جلسه قبل و این جلسه به عنوان نقشه راه اجرای سند تحول بنیادین آموزش وپرورش گفت: مناسب تر است که این رویکرد و نقشه راه در یک بسته مشخص تر و زمان مند تر قرار گیرد و مورد بررسی و تصویب شورای تحول و نوسازی نظام آموزشی قرار گیرد.

وی افزود: استنادات در گزارش ارائه شده باید پر رنگ تر شود و مشخص شود که اقدامات به کدام یک از بندهای سند تحول بنیادین آموزش وپرورش ارتباط دارد.

عاملی با اشاره به شرایط پیش آمده برای آموزش در کشور با توجه به شیوع کرونا تأکید کرد: باید فضای دوم آموزش وپرورش را به عنوان حوزه مکمل آموزش حضوری در کشور مهیا کنیمدبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: به نظر می آید که این شرایط استمرار داشته باشد و ضرورت دارد سرمایه گذاری های جدی تری در حوزه فضای مجازی برای آموزش در کشور برای شرایط کرونا و مشابه آن داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در کشور تلقی کار ارزان قیمت برای فضای مجازی وجود دارد گفت: دولت کره جنوبی 120 میلیارد دلار برای فناوری بلاک چین هزینه کرده است.

ما نیاز داریم برای پلتفرم فضای دوم در آموزش وپرورش که در این عرصه ها ضعیف هستیم سرمایه گذاری کنیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تبیین سطح دسترسی کاربران در فضای مجازی گفت: گروه های سنی در آموزش وپرورش باید با اقتضائات خود دسترسی به اینترنت داشته باشند و در فضای مجازی که با انبوه کاربران مواجه هستیم باید دستورالعمل های لازم برای بهره گیری مناسب از این بستر تدوین شود.

در همه کشورهای پیشرفته دنیا نرم افزارهای مدیریت شده برای استفاده کودک و نوجوان وجود دارد.

عاملی ضمن تبیین مفهوم سواد و سطوح آن اظهار داشت: اصطلاح سواد مجازی که به کار می بریم ترجمه ضعیفی است و حقیقت این است که ما به بینش مجازی نیاز داریم و باید دانش آموزان بینش مجازی داشته باشند که به نوعی توانمند شدن دانش آموز برای استفاده بهینه از فضای مجازی است.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران ادامه داد: خصوصاً در شرایط آلوده بودن فضای مجازی به محتوای مخرب و دسترسی های مخرب، حضور بدون بینش مجازی، قرار گرفتن در فضای گمراهی و آلودگی را به دنبال دارد.

تقویت بینش مجازی موجب خود کنترل در استفاده محتوا در میان کاربران می شود.

بینش مجازی، به کاربر قدرت تحلیلی و انتقادی برای تشخیص مسیر و محتوا سالم و غیرسالم فراهم می کند.

وی همچنین ضمن تأکید بر اهمیت نقشه راه و شاخص برای سنجش میزان تحقق سند تحول بنیادین آموزش وپرورش گفت: باید مسیر ارزیابی میزان اجرایی شدن نقشه سند را پیدا کنیم که نیازمند شاخص تحول آموزش وپرورش مبتنی بر سند تحول است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین در خصوص بازنگری سند تحول آموزش وپرورش گفت: ما می خواهیم کار جلو برود و برای کمک به پیشرفت مسیر کنار آموزش وپرورش هستیم و اگر نیاز به اصلاح اساسی داشته باشیم و نیاز به مصوبه شورا داشته باشیم این اصلاحات قابل انجام است.

ارائه گزارش برنامه های پیش روی وزارت آموزش وپرورش برای اجرای سند تحول حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پروش در خصوص موضوع عملکرد وزارت آموزش وپرورش پیرامون سند تحول بنیادین گفت: مسیری را که آغاز کردیم یک مسیر خطیر و با اهمیت است که برخی از اقدامات انجام شده در جلسه گذشته ارائه شد در این جلسه نیز برنامه های پیش رو را ارائه خواهیم کرد.

وزیر آموزش وپرورش اجرای سند تحول بنیادین آموزش وپرورش برنامه را درسی و محتوای آموزشی، تربیتی خواند و تصریح کرد: بررسی و تصویب اهداف دوره های تحصیلی از دیگر برنامه های پیش رو است.

حاجی میرزایی گفت: اصلی ترین اتفاقی که باید در سند تحول بیافتد وابسته به بسته های یادگیری و محتوای آموزشی جایگزین کتاب شده است و موقعیت های یادگیری جایگزین کلاس شده است.

وی افزود: تولید بسته های یادگیری نقطه عزیمت سند تحول است که سازمان پژوهش و برنامه ریزی این مأموریت را دارد تا انتهای سال 1399 این بسته ها را تدوین و تولید کرده و در شورای عالی آموزش وپرورش به تصویب برساند.

حاجی میرزایی تصریح کرد: سند تحول در شش زیر نظام تصویب شده است که متناسب سازی این زیر نظام ها با امکانات، منابع، محدودیت ها، شرایط زمانی و واقعیت های موجود و همچنین ایجاد ساختار مناسب اجرا و رصد عملیاتی شدن زیر نظام ها و همچنین تعیین پیش ران های اجرای زیر نظام ها، خلق ظرفیت های جدید و افزایش بهره وری محورهای اصلی برای عملیاتی کردن شش زیر نظام سند تحول است.

وزیر آموزش وپرورش با اشاره به قانون استخدام معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی گفت: تاکنون 197 هزار نفر با 11 بار اصلاح این قانون وارد آموزش وپرورش شده اند و 100 هزار نفر نیز در نوبت جذب و استخدام قرار دارند که 48 این نیروها درصد نیروهای وزارت آموزش وپرورش را تشکیل می دهند.

وی با بیان اینکه باید در این زمینه به یک وضعیت با ثبات برسیم گفت: بیش از 65 درصد این افراد از دانشگاه های درجه دو و سه کشور جذب شده اند و کیفیت آموزش را تحت تأثیر قرار داده است.

حاجی میرزایی با اشاره به جلسات خود با مدیران آموزش وپرورش و پرسش های طرح شده در این جلسات برای سنجش میزان تحقق سند تحول بنیادین اظهار داشت: سندی که می خواهد این رسالت مهم را به دوش بکشد اگر نتواند تمام ذی نفعان خود را قانع کند پیشرفتی در اجرا نخواهد داشت که به همین دلیل دوره های آموزشی برای مدیران استان ها برگزار شد.

وی افزود: سند تحول بنیادین وقتی تبدیل به گفتمان می شود که یک مطالبه و تقاضای اجتماعی در تمام عناصر ذی نفع آن مانند معلم، دانش آموز و خانواده به وجود بیاید و مشارکت آنها به کار گرفته شود.

وزیر آموزش وپرورش با بیان اینکه در این زمینه 25 بسته تحولی تدوین شد، گفت: به طورمتوسط هر 10 سال یک تغییرات اساسی در آموزش وپرورش داشته ایم و نباید بگذاریم که این سند به سرنوشت اسناد دیگر دچار شود.

وی در تشریح این بسته های اجرایی عنوان کرد: مدرسه خوانا، هر دانش آموز حداقل یک مهارت، هر دانش آموز یک نقش اجتماعی، کنترل وزن و چاقی در دانش آموزان، طرح آجر به آجر، ارتقای مهارت های روانی اجتماعی دانش آموزان، بالندگی و توانمندسازی نیروی انسانی، مدرسه کانون تربیتی محله، مهارت محوری و سمپاد برخی از عناوین این بسته های اجرایی هستند.

وزیر آموزش وپرورش تأکید کرد: باید کاری کنیم که دانش آموزان به حدی از مهارت دست یابند که بتوانند خود را به زندگی واقعی ربط دهند که از شهریورماه امسال آموزش مهارت ها به دانش آموزان که برای زندگی آنها مفید باشد آغاز خواهد شد.

وی در زمینه مدرسه خوانا نیز گفت: توانایی این را داریم که افرادی را تربیت کنیم که در المپیادهای بین المللی بدرخشند و در این طرح در 5 درصد مدارس کل کشور اجرایی خواهد شد.

حاجی میرزایی گفت مشارکت دیگران از جمله خیرین در طرح آجر به آجر اولویت دیگری است که با توجه به فرسوده شدن مدارس مورد توجه بوده که 2500 میلیارد تومان آن را خیرین تقبل خواهند کرد و مدرسه سازی باید به یک فرهنگ تبدیل شود که تمام مردم بتوانند در آن مشارکت کنند.

وی با اشاره به اهمیت متناسب سازی شرایط با کرونا، گفت پیش بینی سه وضعیت احتمالی برای سال آینده و راه اندازی و فعال سازی شبکه دانش آموزی از اهم این اقدامات بود.

وزیر آموزش وپرورش با بیان اینکه اقدامات زیادی برای انجام آموزش از طریق صداوسیما انجام شد و استقبال خوبی نیز از طرف مردم در این زمینه انجام شد، گفت در این زمینه امکان برقراری ارتباط با مخاطب و بازخورد سنجی وجود نداشت و حتی در شبکه های اجتماعی نیز این امکان و همچنین امکان سنجش وضعیت در آن وجود نداشت.

وی تصریح کرد: بستر شبکه آموزش دانش آموزی با کمک همراه اول راه اندازی شد که فرصت هایی را برای نظام تعلیم و تربیت ایجاد کرد که عدالت آموزشی، سنجش و ارزیابی آموزش به منظور ارتقا از اهم این فرصت هاست.

حاجی میرزایی گفت: عدم دسترسی به اینترنت در برخی مناطق و همچنین تلفن همراه هوشمند در برخی مناطق از مشکلات پیش روست که اعزام معلم به صورت حضوری، استفاده از رادیو تلویزیون های استانی از اقدامات صورت گرفته برای رفع این مشکلات بود.

وی افزود: توسعه آموزش الکترونیک یکی از اهداف سند تحول بود که کرونا اجرایی این هدف را سرعت بخشید که البته این نرم افزار نمی تواند کارکرد عمیق مدرسه را داشته باشد.

حجت الاسلام والمسلمین صادق زاده، عضو شورای تخصصی تحول و نوسازی نظام آموزشی نیز اقدامات صورت گرفته را امیدوارانه خواند و اظهار داشت: باید کارهای صورت رفته در 10 سال گذشته آسیب شناسی شود.

وی نگاه از بالا به پایین را یکی از مهم ترین این آسیب ها دانست و گفت: تحول باید از پایین و حتی به صورت پایلوت انجام شود چرا که در برخی نقاط آمادگی لازم برای این تحول وجود ندارد و باید فرصت داد جاهایی که آمادگی بیشتر دارند سریع تر گام بردارند.

حجت الاسلام والمسلمین صادق زاده اضافه کرد: داشتن یک سناریو برای کل کشور اجرای تحول را با مشکل مواجه می کند و باید با شرایط مختلف، تنوع در اجرای سند دیده شود.

وی ضمن تأکید بر اهمیت ارائه راهکار مبتنی بر تحقیق خاطرنشان کرد: گزارش های ارائه شده پژوهش محور نیست و سیاست گذاری نیاز به سیاست پژوهی دارد که در طول زمان اتفاق می افتد که آموزش وپرورش فاقد این مرکز است.

عضو شورای تحول و نوسازی نظام آموزشی کشور گفت: ممکن است در سند اشکالاتی مانند درونی بودن وجود داشته باشد که باید بازنگری سند تحول به نحوی که اجرا را با مشکل مواجه نکند در دستور کار قرار گیرد.

شرایط کرونا آرایش جدیدی را در نظام آموزشی ایجاد کردحجت الاسلام والمسلمین رستمی، رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، نیز در این جلسه گفت: شرایط کرونا آرایش جدیدی را در این شرایط خطیر در نظام آموزشی کشور به ویژه دبیران و معلمان ایجاد کرد که جای تشکر و قدردانی دارد.

وی افزود: آفتی که وجود دارد این است که اقدامات خوب جاری در نظام تعلیم و تربیت به سند تحول بنیادین آموزش وپرورش انتساب داده شود و ضرورت دارد که مشخص شود که هر بسته و اقدام طراحی شده مبتنی بر کدام اقدام یا هدف سند است.

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری پیرامون نرم افزار شاد نیز گفت: در کنار نرم افزار شاد که به صورت رسمی توسعه یافت سامانه های دیگر نیز به صورت غیر رسمی فعالیت داشتند که باید به نحوی فعالیت های آنها نیز ارزیابی شود.

وی پیرامون اصلاح و بازنگری سند تحول بنیادین نیز اظهار داشت: ما در کشور اسنادی را می نویسیم که زحمات قبلی را نباید زیر سؤال ببریم و باید دقت شود که بازنگری سند تزلزل در اجرا ایجاد کند.

پوراعتماد: باید بتوانیم در روند اجرای کار مسائل فرهنگی را شناسایی کنیم حمیدرضا پوراعتماد عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی نیز تأکید کرد: اگر این سند خوب اجرا شود محصول این سند فردی خواهد بود که مشکلات امروز جامعه را نداشته باشیم و خروجی های نظام آموزش وپرورش بهتر از امروز باشد.

وی افزود: باید بتوانیم در روند اجرای کار مسائل فرهنگی را شناسایی کنیم و جای بزرگ خالی سند این است که دانش آموز فارغ التحصیل از نظام آموزشی متفاوت از خروجی های امروز است و ارتقا در بینش آنها به وجود آمده است یا خیر؟ فانی: پیش نیاز اصلی تحقق سند رفع مشکل نیروی انسانی و اقتصاد آموزش وپرورش است علی اصغر فانی، عضو شورای تخصصی نظام آموزشی کشور، در ادامه جلسه گفت: تحول در نظام آموزشی دفعی نیست و باید گام به گام حرکت شود و موانع اجرای سند دقیقاً شناسایی شود و بعد برای اجرا برنامه ریزی کنیم.

وی با اشاره به 25 بسته تحول آفرین ارائه شده در گزارش اظهار داشت: باید مشخص شود که عناوین این بسته ها با چه شاخص هایی انتخاب شده اند و این طور تلقی نشود که آموزش وپرورش کارها را به سند مرتبط کند.

فانی پیش نیاز اصلی تحقق سند را رفع مشکل اساسی آموزش وپرورش یعنی مسئله نیروی انسانی و اقتصاد آموزش وپرورش دانست و گفت: از اول انقلاب در هر دوره حداقل 25 درصد کسری بودجه در این وزارتخانه داشته ایم.

وی بهره وری، سهم آموزش وپرورش از GDPرا دیگر مسائل مهم برای تحقق سند تحول بنیادین آموزش وپرورش دانست و گفت: نیروی انسانی با انگیزه و توانمند و تفویض اختیارات منجر به پیشرفت نظام های تعلیم و تربیت در کشورهای دارای آموزش و پروش موفق بوده است.

مخبر دزفولی: نقشه راه تحول سند تحول در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شود محمدرضا مخبر دزفولی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ادامه با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه “سند تحول بنیادین نسخه شفابخشی است که اکنون در دسترس ماست” گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی با تصویب این سند گره گشایی از کار آموزش وپرورش کرده است و همه عناصر ذی نفع در تدوین سند مشارکت داشته اند و کارهای علمی برای تدوین آن انجام شده است.

وی افزود: 72 پروژه تحقیقاتی پشتیبان سند تحول بنیادین بوده است و این سند متصلب نیست و به روزرسانی در دل آن دیده شده است که باید برای آن نیز کمک شود.

مخبر دزفولی با اشاره به اینکه برخی کارها در کشور با تغییر دولت ها دستخوش تغییر می شود، گفت: باید برنامه های ارائه شده مشخص شود که با چه شاخص ها و معیاری بوده اند که بتوان در آینده نیز از این برنامه ها دفاع کرد و مسیر آن تغییر نکند.

وی تصریح کرد: اگر این 25 بسته به عنوان نقشه راه تحول سند در نظر گرفته شده است مناسب است که در این جلسه بررسی و در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شود تا در مسیر دولت ها با تغییر مواجه نشود.

وی با بیان اینکه تصویب نقشه راه قوانین مورد نیاز برای تصویب در مجلس را نیز مشخص می کند گفت: برای اجرای این کار هم شاخص و هم نظارت مستمر در این جلسات را نیاز داریم.

بزرگ ترین مسائل آموزش وپرورش مانند کنکور و آموزش مهارتی در آموزش عالی قرار دارندعباس صدری، عضو شورای تخصصی تحول و نوسازی نظام آموزشی، در ادامه گفت: تهیه بسته ها سند را به اجرا نزدیک می کند و ما نیازمند مدیریت یک دوران انتقال هستیم.

وی با تأکید بر اجرای سند از طریق پروژه به جای عملیاتی دنبال کردن آن گفت: در فاز اول اجرا این بسته ها باید تبدیل به پروژه شوند تا زمان و .

مشخص شود و مسئول پروژه مشخص شود و از دل پروژه برنامه ها مشخص شود.

صدری اضافه کرد: امروزه ما پوسته شاخصی برای این سند تهیه کردیم که نتوانستیم آن را شاخص بندی کنیم و از دل آن ابعادی را در بیاوریم و باید نقشه راه را از برنامه ها که از دل پروژه ها بیرون می آید تهیه کنیم.

وی همچنین تصریح کرد: بزرگ ترین مسائل آموزش وپرورش مانند کنکور و آموزش مهارتی در آموزش عالی قرار دارند.

عضو شورای تخصصی تحول و نوسازی نظام آموزشی گفت: در بحث فنی و حرفه ای و کار دانش تصمیمات به سمت وزارت علوم می روند که باید ظرفیت های دانشگاه فنی و حرفه فعال شود و جریان آموزش وپرورش مهارتی در آموزش عالی پیگیری شود.

وی افزود: مسیر هدایت تحصیلی در آموزش وپرورش سخت شده است و صداوسیما نتوانسته فضایی در جامعه ایجاد کند که کمک آموزش وپرورش باشد و دانش آموزان بتوانند مسیر درست را انتخاب کنند.

کی نژاد: متقاضیان ورود به آموزش وپرورش بر اساس آزمون و دانشگاه فرهنگیان باشند محمدعلی کی نژاد، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی هم در جلسه گفت: در رابطه با به روزرسانی سند تحول بنیادین این موضوع در خود سند دیده شده و به شورای عالی آموزش وپرورش نیز اختیارات لازم داده شده است.

وی پیرامون مشکل نیروی انسانی در آموزش وپرورش اظهار داشت: اگر برخی مشکلات در دانشگاه فرهنگیان سریع تر حل می شد این مشکل به این حد نمی رسید و اگر فراخوان اعلام شود متقاضیان ورود بر اساس آزمون و دانشگاه فرهنگیان وارد شوند حمایت های قانونی و کشوری نیز انجام خواهد شد.

کی نژاد همچنین پیشنهاد داد که برای رفع مشکل نیروی انسانی در آموزش وپرورش از کمک دانشجویان دانشگاه فرهنگیان استفاده کرد.

شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی بیش ازپیش کمک یکدیگر باشندعلیرضا منادی، رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی ستادی است که می تواند تمدن نوین اسلامی را فرماندهی کند تا به آن نقطه مطلوب برسیم.

وی مباحث مهارتی در جامعه و نهاد خانواده را بسیار مهم دانست و گفت: دانش آموزان امروز با گذشته متفاوت هستند و با نسل باهوش تری مواجه هستیم.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی مفاد بسته اجرایی ارائه شده را خیلی خوب خواند و بر اجرایی شدن آن تأکید کرد.

وی همچنین پیشنهاد داد که شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی بیش ازپیش کمک یکدیگر باشند و در کمیسیون های مجلس دبیر اعضا و مدیران شورای عالی رفت وآمد داشته باشند.

حاجی میرزایی نیز در انتهای جلسه گفت: لایحه ای برای نیروی انسانی تدوین شده است و اگر این مسئله حل نشود مشکلات دیگر حل نمی شود و این لایحه در شورا بررسی و تصویب شود تا مسائل و تنگاهایی که متأثر از آن هستند رفع شود.

جمیله علم الهدی، دبیر شورای تحول و نوسازی نظام آموزشی کشور، پیرامون گزارش ارائه شده در جلسه گفت: نقشه راه سند تحول بنیادین آموزش و پرورش باید تداعی کننده برنامه های جاری وزارتخانه نباشد.

وی با بیان اینکه برخی از بسته های معرفی شده جنبه تحولی دارند مثل تنقیح قوانین که یک مقدمه لازم برای تحول است، افزود: ممکن است مطرح شود این بسته ها به عنوان برش یکساله معرفی شده است.

دبیر شورای تحول و نوسازی نظام آموزشی کشور اظهار داشت: این سؤال اساسی مطرح است که ملاک های انتخاب این اقدامات از منظر جنبه تحولی، پیشران تحول بودن و پوشش جنبه های اساسی اهداف سند تحول و.

چیست؟انتهای پیام/
کلید واژه ها: شورای عالی انقلاب فرهنگی - آموزش وپرورش - دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی - انقلاب فرهنگی - شورای عالی - شورای - آموزش - فرهنگی - انقلاب - تحول - سند تحول - نظام آموزشی - عالی - آموزشی - نوسازی - وزارت آموزش وپرورش - دبیر - وزیر آموزش وپرورش - نقشه راه - آموزش وپرورش، - برنامه - قرار - نظام - نقشه - ارزشمند - خواستار - برگزار - تصویب - امانی - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
کلاس های عملی دانشگاه یاسوج در ترم مهرماه به صورت فشرده برگزار می شود

کنکور کارشناسی ارشد در یاسوج

امضای دستور های کرونایی ترامپ

فراهم کردن ظرفیت 180 هزار نفری برای دانشجویان نو ورود

دستاوردهای دانشگاه آزاد اسلامی - واحد کرج

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

دستگاه شبیه ساز نور خورشید ساخته شد/ از اخذ گرنت دانشجوی پسادکتری تا عضویت در شبکه آزمایشگاهی معاونت علمی

شغل عجیب دختر دانشجو در آلمان سوژه رسانه ها شد+تصاویر

کنکور کارشناسی ارشد در یاسوج

دفترچه سوالات آزمون کارشناسی ارشد نوبت 18 مرداد منتشر شد

دانشجوی دختری که مشغول کار در خدمات نظافت شهری است/عکس

آزمون کارشناسی ارشد سال99 در دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام(ره) شهرری برگزار شد

دانلود آهنگ جدید بهادر برزین بنام هیجان

دو دانشکده آموزش عالی در سقز راه اندازی می شود

دانلود آهنگ جدید علیرضا جیحون بنام باور کن

حلقه وصل عشاق علی(ع) در روز عید غدیر خم

غدیر تداوم رسالت نبوی در عدالت علوی است

خانه های پیامبران و امام علی(ع) همیشه محل نیایش پروردگار بود

دانشگاه آزاد واحد میانه بر اساس سوابق تحصیلی دانشجو می پذیرد

خانه های پیامبران و امام علی(ع) همیشه محل نیایش پرودگار بود

آخرین روز ماراتن آزمون کارشناسی ارشد

کلاس های معوقه دانشگاه سوره برگزار می شود

کار دانشجویی یک د ختر در خدمات نظافت شهری + عکس

دانشگاه آزاد اسلامی لامِرد میزبان آزمون کارشناسی ارشد

شرایط ثبت نام دکتری بدون کنکور سال 99 دانشگاه آزاد

کلاس های معوقه حضوری دانشگاه سوره از فردا، 19 مرداد برگزار می شود

جشنواره ملی شعر دانشجویی غدیر خم در دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار می شود

برگزاری آزمون کارشناسی ارشد با حفظ دستور العمل های بهداشتی

برگزاری آزمون کارشناسی ارشد با رعایت دستورالعمل های بهداشتی

کنکور و کرونا؛ آخرین تصمیمات برای برگزاری

آخرین آمار؛ رقابت 18 داوطلب مبتلا به کرونا در آخرین روز آزمون ارشد

کلاس های معوقه حضوری دانشگاه سوره از فردا برگزار می شود

پایان آزمون کارشناسی ارشد سال 1399

سوت پایانی کنکور کارشناسی ارشد زده شد / از امتحان در بیمارستان تا افزایش حوزه های اجرایی

تقویم آموزشی نیم سال اول تحصیلی 1400- 99 دانشگاه خوارزمی منتشر شد

رقابت 18 داوطلب کرونایی در آخرین روز آزمون ارشد/انتشار دفترچه آزمون عصر امروز

کنکور و کرونا؛ آخرین تصمیمات برای برگزاری

پایان سه روز رقابت فشرده داوطلبان آزمون ارشد

کاتالیزور جدیدی که کربن دی اکسید و آب را به اتانول تبدیل می کند

غفاری: فعالیت های فرهنگی دانشگاه ها با محوریت فضای مجازی در سال تحصیلی جدید انجام می شود

کاتالیزور جدیدی که کربن دی اکسید و آب را به اتانول تبدیل می کند

شطرنج با صفحه جادویی! + فیلم

پایان سه روز رقابت فشرده داوطلبان آزمون ارشد

رقابت بیش از یک هزار داوطلب کارشناسی ارشدناپیوسته در گچساران

کیفیت کشت اول برنج بهتر است یا کشت دوم؟

کلاس های ترم جدید دانشگاه علمی کاربردی به صورت مجازی برگزار می شود

امسال 82 درصد از داوطلبان کارت ورود به کنکور ارشد را دریافت کردند

جهش در مکانیسم حمل و نقل دانشگاه آزاد اسلامی/ تلاش برای توسعه سراهای نوآوری

کلاسهای معوقه حضوری دانشگاه سوره از فردا برگزار می شود

کلید اولیه سوالات آزمون دستیاری تخصصی پزشکی منتشر شد / دریافت اعتراضات از امروز 18 مرداد

رقابت 18 داوطلب کرونایی در آخرین روز آزمون ارشد/انتشار کلید سئوالات عصر امروز

رقابت 1800 داوطلب در آزمون کارشناسی ارشد

آموزش های آنلاین، برای دانشگاه فنی حرفه ای مازاد بودجه ایجاد نکرده است

کلاس های آموزشی نیمسال اول تحصیلی 1400-1399 دانشگاه خلیج فارس به صورت مجازی برگزار می شود

کلاسهای معوقه حضوری دانشگاه سوره از فردا برگزار می شود

یک عضو هیات علمی: باید از الگوهای ورزش همگانی دنیا استفاده کنیم

رقابت 18 داوطلب کرونایی در کنکور ارشد

اسپیس ایکس 57ماهواره اینترنتی را به فضا فرستاد

دانشکده نفت دانشگاه شهید بهشتی دچار حریق شد

زرین آمیزی: کلید آزمون ارشد 99 فردا، 19 مردادماه منتشر می شود

رقابت 18 داوطلب کرونایی در آخرین روز آزمون ارشد/انتشار کلید سئوالات عصر امروز

رییس و دبیر کمیته فرهنگ و فضای مجازی دانشگاه آزاد اسلامی منصوب شد

یک عضو هیات علمی: باید از الگوهای ورزش همگانی دنیا استفاده کنیم رسانه7 | اخبار ورزشی

آزادی زندانیان جرایم غیر عمد در گیلان

عکس/ شغل یک دانشجوی دختر که سوژه رسانه ها شد

رقابت 18 داوطلب کرونایی در آخرین روز آزمون ارشد/انتشار کلید سئوالات عصر امروز

رقابت هزار و 195 داوطلب آزمون کارشناسی ارشد در 123 رشته

کنکور کارشناسی ارشد در فارس

عکس لباس لب ساحلی الناز شاکردوست + عکس های دیده نشده

ایجاد خط پدافندی تبیین در برابر خط تحریف

برگزاری کنکورهای سراسری سال 99 در شرایط متفاوت

دانشگاه مازندران ظرفیت کلاس مجازی خود را به پنج هزار نفر رساند

برگزاری کنکورهای سراسری سال 99 در شرایط متفاوت

دانشجوی دختری که مشغول کار در خدمات نظافت شهری است/عکس

18 داوطلب کرونایی در آخرین روز برگزاری کنکور ارشد 99 شرکت دارند/ رقابت 6 داوطلب تهرانی در بیمارستان طالقانی

اسپیس ایکس به دنبال زندگی در چند سیاره / زندگی در مریخ محقق خواهد شد

آزمون کارشناسی ارشد امروز با رقابت 89 هزار داوطلب به پایان می رسد

آزمون کارشناسی ارشد امروز با رقابت 89 هزار داوطلب به پایان می رسد

حمید گودرزی و مادرش | تصویری از حوید گودرزی در شب تولدش در کنار مادرش

آخرین فرصت ارائه درخواست گذراندن دروس عملی در دانشگاه محل سکونت دانشجویان اعلام شد

آزمون کارشناسی ارشد امروز با رقابت 89 هزار داوطلب به پایان می رسد

درخشان ترین فلورسنت ساخته شد

آخرین روز رقابت های کارشناسی ارشدآغاز شد

آخرین فرصت دانشجو یان برای گذراندن دروس عملی در دانشگاه محل سکونت / آغاز بررسی درخواست ها از 19 مرداد

آخرین فرصت دانشجو ها برای گذراندن دروس عملی در دانشگاه محل سکونت/ آغاز بررسی درخواست ها از 19 مرداد

فعالیت هایی که اهداف غدیر را به انحراف می برد

امروز آخرین مهلت ثبت نام میهمانی دانشجویان برای گذراندن دروس عملی

رقابت کنکور کارشناسی ارشد 99 به ایستگاه پایانی رسید

دفترچه سوالات نوبت 17 مردادماه کنکور ارشد 99 منتشر شد

آخرین وضعیت سیل زدگان زاچ و داربست / اصرار اهالی برای اسکان دائم در محل کمپ های موقت!

برگزاری کنکور ارشد 99 به روز آخر رسید / رقابت حدود 89 هزار داوطلب برای 64 رشته امتحانی

برنامه های وزارت آموزش وپرورش برای اجرای سند تحول

برنامه های وزارت آموزش وپرورش برای اجرای سند تحول