مطالب مرتبط:
اطلاعیه جدید ستاد آزادسازی سهام عدالت
تعهدنامه سهام عدالت فروش را به دقت مطالعه کنید
مشاهده تعداد سهام عدالت در »روش مدیریت غیرمستقیم«
توضیحات بانک ملی ایران به فروشندگان سهام عدالت
مشاهده تعداد سهام عدالت در «روش مدیریت غیرمستقیم» | این سایت را چک کنید
-18 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 تیر 1399 ساعت 00:552020-07-13اقتصادي

وقت کشی در آزادسازی سهام عدالت


 در حالی که کمتر از یک هفته تا پایان ضرب الاجل عرضه شرکت های سرمایه گذاری استانی به بورس باقی مانده؛ سخنگوی ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت از ورود این شرکت ها به بازار سهام با تاخیری دو ماهه خبر می دهد.

- حسین فهیمی می گوید: براساس آخرین مصوبات شورای بورس تا شهریورماه شرکت های استانی وارد بورس می شوند.

آفتاب نیوز : "سخنگوی ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت با اشاره به دلایل تاخیر دو ماهه این شرکت ها برای حضور در بورس می گوید: شرکت های سرمایه گذاری استانی برای ورود به بورس باید شرایطی را می گذراندند که در بورس پذیرش شوند اما با توجه به اینکه این شرکت ها شرایط مورد نظر بورس را نداشتند این پروسه با تاخیر مواجه شد.

او تاکید می کند: یکی دیگر از دلایل تاخیر دو ماهه شرکت های استانی در بورس به موضوع روش انتخاب مستقیم سهامداران برمی گردد که از تاریخ 15 خرداد تا 29 خرداد تمدید شد.

همین تعلل دو هفته ای در نهایت تاخیر ورود شرکت های سرمایه گذاری استانی به بورس را رقم زد.

سخنگوی ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت تاکید می کند: شرکت های سرمایه پذیر به قیمت های یک تیرماه 99، افزایش سرمایه می دهند و با این قیمت ها به شرکت های سرمایه گذاری استانی منتقل می شوند و در نهایت پس از اتمام پذیرش این شرکت ها در بازار سهام، سهام این شرکت ها قابلیت معامله خواهد داشت.

به گفته او زمان بندی برای عرضه سهام شرکت های سرمایه گذاری استانی که مدام درحال تمدید است در شرایطی به تاخیر افتاد که از ابتدای سال وعده ورود این شرکت ها به بورس داده می شود و این شرکت ها تا کنون صورت های مالی به بورس ارائه نکرده اند.

دولتی ها تمایلی برای ورود به بورس ندارند همزمان با این تحولات رییس اسبق سازمان خصوصی سازی با بیان اینکه دولت در مورد عرضه سهام شرکت های استانی در بورس مقاومت می کند، می گوید: این موضوع در دولت های گذشته نیز بر همین منوال بود و مقامات دولتی تمام تلاش خود را می کردند تا راه ورود شرکت های استانی به بورس را سد کنند.

غلامرضا حیدری کرد زنگنه ادامه می دهد: از آنجا که وزارتخانه ها سهامدار اصلی شرکت های استانی محسوب می شوند و نمی خواهند با واگذاری این شرکت ها سهم شان را از دست بدهند سال هاست که با ورود این شرکت ها مخالفت می کنند.

او ضمن اشاره به اینکه دولت عدم توانمندی این شرکت ها را عامل اصلی تاخیر درعرضه این شرکت ها در بورس می داند، اظهار می کند: دولت دنبال بهانه است تا با وقت کشی جلوی عرضه سهام شرکت های استانی را بگیرد.

رییس سابق سازمان خصوصی سازی تاکید می کند: 10 سال است که شرکت های استانی در بلاتکلیفی به سر می برند در حالی که برای دولت کاری ندارد با معرفی یک هیات مدیره خبره راه این شرکت ها را برای ورود به بورس باز کند.

کردزنگنه می گوید: دولت در اقدامی عجیب و بر خلاف سیاست های اصل 44 طی مصوبه ای، مدیریت را از شرکت های استانی گرفت تا از این طریق در بورس عرضه نشوند.

او اعلام می کند: در حال حاضر سهام این شرکت ها در اختیار وزارتخانه ها است ازاین رو افرادی را که صلاح بدانند وارد هیات مدیره می کنند تا سهام از حیطه اختیارات شان خارج نشود.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه اکنون تعداد قابل توجهی از دارندگان سهام عدالت در گروه شرکت های سرمایه گذاری استانی قرار دارند، می گوید: در حال حاضر 17 میلیون نفر از سهامداران مدیریت مستقیم را انتخاب کرده اند.

او تاکید می کند: 50 میلیون نفر سهامدار سهام عدالت وجود دارد که 34 میلیون نفر از این رقم در شرکت های سرمایه گذاری استانی فعالیت می کنند.

کردزنگنه در پاسخ به اینکه ورود این شرکت ها به بازار سرمایه چه تاثیری بر روند معاملات می گذارد، اعلام می کند: هدف از تاسیس این شرکت ها ورود به بورس بود تا از این طریق هم سرمایه گذاری های منطقه ای توسعه یابد و هم باعث سودآوری سهامداران شود، این در حالی است که موانع موجود سدی در رسیدن به اهداف اولیه این شرکت ها شده است.

او ادامه می دهد: اگر این شرکت ها وارد بورس شوند تاثیر مثبتی بر روند معاملات آتی بازار سهام می گذارد و شاخص کل را در وضعیت مطمئن تری نگه می دارند که در نهایت به نفع کشور و سهامدار تمام می شود.

بلاتکلیفی شرکت های استانی علی رحمانی، مدیرعامل اسبق بورس تهران هم از نبود برنامه ریزی مناسب برای حضور شرکت های استانی در بورس خبر می دهد.

او می گوید: بر اساس اطلاعاتی که موجود است ورود شرکت های استانی به بورس روندی زمانبر است.

در حال حاضر قرار است سهام مردم به این شرکت ها منتقل شود و معادل سهامی که قرار است منتقل شود شرکت های سرمایه گذاری استانی افزایش سرمایه بدهند تا در نهایت به دست مردم برسد.

او تاکید می کند: البته نحوه انتقال سهام به این شکل و با این ساختار دارای اشکالاتی است.

به نظر من اگر نحوه انتقال سهام به جای شرکت های استانی از طریق صندوق های سرمایه گذاری (ETF) انجام می شد پروسه کم هزینه تری را طی می کرد و مردم تصمیم می گرفتند که چگونه سهام خود را بفروشند.

علی رحمانی اعلام می کند: برای افزایش سرمایه شرکت ها حدود 60 روز زمان لازم است.

این شرکت ها برای حضور در بازار سرمایه پروسه زمانی مشخصی را باید بگذرانند و حتی ممکن است چند ماه طول بکشد.

این کارشناس بازار سرمایه می گوید: انتقال پرتفو از اسم مردم به اسم شرکت ها زمان بر است و با توجه به اینکه شرکت های استانی عملا فعالیت خاصی در این زمینه ندارند انتخاب این شیوه برای انتقال سهام عدالت و فروش آن یکی از بدترین گزینه های ممکن است که بهتر بود واگذاری ها از طریق ETF انجام شود.

او با اشاره به نقش شرکت های سرمایه گذاری استانی بر روند شاخص کل تاکید می کند: ورود این شرکت ها تغییرات مثبتی را در بازار سهام به وجود می آورد بنابراین دولت هرگاه اراده کند می تواند راه ورود شرکت های استانی به بورس را هموار کند.

او می گوید: شرکت های سرمایه گذاری استانی باید بیش از پیش تقویت شوند.

در سال85 در بورس تهران هسته ای تشکیل شد تا شرکت های سرمایه گذاری استانی آماده ورود به بازار سرمایه شوند همزمان مقام معظم رهبری نیز تاکید کرده بودند که این شرکت ها وارد بورس شوند اما در همان سال با توجه به اینکه وضعیت سهام عدالت مشخص نبود، عملا پروسه ورود شرکت های استانی به بازار سرمایه منتفی شد.

علی رحمانی ضمن بیان این نکته که تاریخی که برای ورود این شرکت ها به بورس اعلام کردند نشان می دهد برنامه ریزی مشخصی برای حضور این شرکت ها در بورس وجود ندارد، تصریح می کند: زیرساخت های اولیه این شرکت ها برای ورود به بازار سرمایه فراهم نشده و دلیلی ندارد با اخبار ضد و نقیض، سهامداران را درگیر موضوعاتی کنند که در بلاتکلیفی به سر می برند.

او تاکید می کند: اگر دولت اراده کند و مشکلات زیرساختی و مالی این شرکت ها را برطرف کند تا پایان شهریور می توانیم شاهد حضور شرکت های استانی در بورس باشیم.

ستاد خبری آزاد سازی سهام عدالت با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد: در پی اتمام مهلت انتخاب روش مستقیم سهامداری از سوی مشمولان سهام عدالت و بر اساس اطلاعات دریافتی از سازمان خصوصی سازی، مانده دارایی نهایی شرکت های سرمایه گذاری استانی به نسبت باقیمانده مشمولان به روش غیرمستقیم در هر استان به کد بورسی هر یک از این شرکت ها تخصیص یافته و این شرکت ها می توانند کلیه حقوق سهامداری را نسبت به مانده سهام خود در شرکت های سرمایه پذیر اعمال کنند.

همچنین میزان سرمایه و تعداد سهام شرکت های سرمایه گذاری استانی و تعداد سهام هر یک از مشمولان سهام عدالت در هر استان که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده اند، تعیین شده است و این مشمولان در صورت داشتن شماره شبای بانکی معتبر و تلفن همراه به نام خود، می توانند به سایت sahamedalat.

ir مراجعه و تعداد سهام خود را مشاهده کنند.

با توجه به اینکه هنوز گشایش نماد این شرکت ها در بورس انجام نشده و قیمت سهام آنها کشف نشده است، بنابراین شرکت سپرده گذاری مرکزی فقط نسبت به اعلام میزان دارایی (تعداد سهام هر مشمول در شرکت سرمایه گذاری استان خود) اقدام کرده است.

بعد از کشف قیمت هر سهم شرکت سرمایه گذاری استانی در بورس، قیمت و ارزش روز هر سهم و جمع ارزش دارایی هر سهامدار، قابل ملاحظه و مشاهده در همان سایت خواهد بود.


کلید واژه ها: شرکت ها - بورس - سهام عدالت - شرکت - آزادسازی - استانی - سرمایه گذاری - تاخیر - سهام - عدالت - سرمایه - راهبری - شرایط - خرداد - بازار سهام - سهامداران - شوند - هفته - ستاد - ورود - مصوبات - انتخاب - مستقیم - تمدید - پذیرش - بازار - آفتاب - تاریخ - پروسه - موضوع

آخرین اخبار سرویس:
همتی: به زودی نرخ ارز متعادل می شود

سرگردانی مرغداران از آشفتگی بازار نهاده های دامی/زیان 4 هزار تومانی در فروش هر کیلو تخم مرغ

آتاری 2600: نوستالژی دهه شصتی ها

واریز نشدن وجه اولیه به معنای انصراف

چرایی ارزان نشدن سکه با وجود کاهش قیمت طلای جهانی

قیمت انواع لنت ترمز خودرو | مرداد 99

مدیرعامل بورس انرژی: اوراق سلف نفتی بورس انرژی با آنچه به عنوان طرح گشایش اقتصادی مطرح شده متفاوت است

اختلاف 100 تا 150 هزار تومانی قیمت لاستیک از کارخانه تا بازار

فروش اوراق سلف نفتی با طرح گشایش اقتصادی رییس جمهوری تفاوت دارد

ادامه روند نزولی دلار

چرایی ارزان نشدن سکه با وجود کاهش قیمت طلای جهانی

رییس جمهوری هزار و 500 هکتار سیستم آبیاری نوین ایلام را افتتاح کرد

ثبت 300 درخواست برای دوگانه سوز کردن خودرو در ایلام

پایان دوازدهمین تعمیرات اساسی پالایشگاه گاز ایلام

برگزاری مانور جهادی ایمن سازی شبکه برق در تهران

برخورد جدی با متخلفان فاقد بارنامه حمل کالا

افزایش تقاضا برای واردات واکسن آنفلونزا

نخستین دوره کنسرت های برخط موسیقی نواحی

رکوردشکنی کفش مایکل جردن!

جان باختن 5 کرمانشاهی دیگر بر اثر ابتلا به کرونا

کسب رتبه چهارم دانشگاه تربیت مدرس در رتبه بندی وبومتریک

سرنوشت صادرات محصولات کشاورزی ایران در دوره کرونا

همه تلاشم را برای تحقق جهش تولید و اشتغالزایی بکار گرفتم

رشد 16 درصد ارزشی صادرات کشاورزی ثبت شد

اسپری مستقیم الکل ممکن است باعث انفجار موبایل شود!

عرضه اوراق سلف نفتی؛ 26 مرداد

چرایی ارزان نشدن سکه در روز های اخیر

جزییات طرح سهمیه بندی بنزین سرانه خانوار

بورس تهران آماده پذیره نویسی از صندوق دارا دوم

وزارت صمت در سال جهش تولید بدون وزیر ماند

ببینید | برگزاری مراسم اربعین به وضعیت کرونا در ایران و عراق بستگی دارد

بزرگترین کاهش هفتگی طلا در 5 ماه گذشته رقم خورد

نحوه ثبت نام جاماندگان بیمه بیکاری کرونا + جزییات مهم

کرونا پالاشگاه شرکت «شل» در فیلیپین را برای همیشه تعطیل کرد

عدم تعادل در میزان تولید و مصرف ورق های فولادی - اخبارفولاد

چرایی ارزان نشدن سکه با وجود کاهش قیمت طلای جهانی

روش های استعلام قبض گاز

جاماندگان بیمه بیکاری کرونا بخوانند

کمک 500 میلیون ریالی خیران آوجی به نیازمندان

ردپای سهام عدالت در ریزش اخیر شاخص بورس

تصاویر| شهرک متروکه معدن نشینان

تسهیلات 40 میلیونی برای هنرمندان صنایع دستی

رشد 16 درصد ارزشی صادرات کشاورزی ثبت شد

شهردار اصفهان: تحولی بزرگ در عرصه اقتصادی و گردشگری شهر در حال رقم خوردن است

اردبیل از استان های مهم در حمل و نقل جاده ای

نظر شما درباره این عکس چیست؟/ شکار ماسک توسط مرغ دریایی

نمایشگاه نوشت افزار ایرانی اسلامی در آستارا دایر شد

تصاویر| شهرک متروکه معدن نشینان

کشف 12 دستگاه ماینر قاچاق در یزد

ثبت رکوردهای صادراتی بخش کشاورزی و غذایی

چگونگی ثبت نام جاماندگان بیمه بیکاری کرونا برای دریافت مقرری

دولت نباید به جای کمک، مانع تولید شود

پیش فروش نفت نتیجه ای به جز بدهکار کردن دولت آینده ندارد

اینفوگرافیک | جدیدترین آمار کرونا در کشور | وضعیت کرونا در استان ها را روی نقشه ببینید

آموزش طرز پخت آش کدو حلوایی در مناطق مختلف

چگونگی ثبت نام جاماندگان بیمه بیکاری کرونا برای دریافت مقرری

پرداخت کارت اعتباری به بیش از 5 میلیون نفر از دارندگان سهام عدالت

چند دقیقه در کنار فرد مبتلا بمانیم کرونا می گیریم؟

جاماندگان بیمه بیکاری کرونا بخوانند

چگونگی ثبت نام جاماندگان بیمه بیکاری کرونا برای دریافت مقرری

صادرات بخش کشاورزی و غذایی کشور رکورد زد

جدیدترین کراس اوور پنج درب چه ویژگی هایی دارد؟

رشد 16 درصد ارزشی صادرات کشاورزی ثبت شد

کمک 500 میلیون ریالی خیران آوجی به نیازمندان

تعمیر 7 هزار کیلومتر جاده در دستور کار سازمان راهداری قرار گرفت

چرایی ارزان نشدن سکه با وجود کاهش قیمت طلای جهانی

تسهیلات پرداختی بانک ها به صنعت و معدن 45درصد رشد کرد

فروش اوراق سلف نفتی با طرح رییس جمهوری چه تفاوتی دارد؟

چرایی ارزان نشدن سکه با وجود کاهش قیمت طلای جهانی

نحوه ثبت نام جاماندگان بیمه بیکاری کرونا برای دریافت مقرری

مخالفان و موافقان طرح گشایش اقتصادی

بازار بورس دوباره صعودی می شود؟ کارشناسان چه می گویند؟

اوراق سلف نفتی بورس انرژی با آنچه به عنوان طرح گشایش اقتصادی مطرح شده متفاوت است

مدیریت جهادی؛ بهترین روش مقابله با تحریم ها / توزیع 13000 بسته معیشتی میان نیازمندان فارس

آخرین خبر از واردات واکسن آنفلونزا به کشور

بازار بورس دوباره صعودی می شود؟ کارشناسان چه می گویند؟

تعیین سقف صادراتی برای دریافت کنندگان کارت بازرگانی

بغض ترافیکی فردیس می ترکد/اجرای 18 پروژه زیربنایی و ارتباطی در دستور کار است

نرخ ارز آزاد امروز جمعه 24 مرداد

کمک 6،3 میلیارد تومانی حامیان بوشهری به فرزندان ایتام و محسنین

فروش اوراق سلف نفتی، همان طرح گشایش اقتصادی روحانی است؟

پیام خداحافظی مدرس خیابانی خطاب به تولید کنندگان و صادرکنندگان

تحقق سهم حق آبه گرمدره ازخط انتقال آب بیلقان/ متخلفان ساخت و سازهای غیرمجاز، حاشیه امنی در این شهر ندارند

توزیع 75 بسته معیشتی کمک مومنانه در اسفدن

تکمیل تخت های بیمارستانی با جهش صعودی کرونا در اندونزی

تولد گوساله عجیب الخلقه با دوسر+عکس

آمار جهانی کرونا در 24 مرداد؛ مبتلایان 21 میلیون و 95 هزار، قربانیان بیش از 757 هزار نفر

نحوه پرداخت بدهی مالیاتی ملک و نقل و انتقال

افزایش تخت های مصوب بیمارستان امام سجاد (ع) یاسوج

تصاویر| برداشت پسته وحشی در مراوه تپه

تقاضا برای واردات واکسن آنفلونزا افزایش یافت

شمش فولادی در چهار ماهه 99 رشد 9 درصدی داشت

سیگنال فروشی جرم است/ کمیته فضای مجازی در بورس تشکیل شد

تولید فولاد چین رکورد زد

تحقق 101 درصدی تولید در نفت و گاز مارون

شعبه نوشهر بیمه سرمد رسما افتتاح شد

بانک مرکزی مجوز خرید و فروش ارز دیجیتال صادر نکرده است

واکنش مدیر عامل بورس انرژی به انتشار اوراق سلف نفتی و طرح رییس جمهور

استقبال کم شهروندان مهابادی از طرح آمبلیوپی

50 دستگاه خودرو به ناوگان حمل و نقل آموزش و پرورش هرمزگان اضافه می شود

وقت کشی در آزادسازی سهام عدالت

وقت کشی در آزادسازی سهام عدالت