مطالب مرتبط:
گزارش نشریه قرار| چرا اقتصاد ترکیه طی 2 سال گذشته در وضعیت نامساعد بوده؟
چرا در زمان کرونا رزرو هتل از یک رزرواسیون خوب و معتبر اهمیت دارد |
گزارش ویدئویی| دغدغه مردم پیشوا برای همیشه برطرف شد / انتقال آب گوارای سد ماملو به منطقه بی آب استان تهران
گزارش|استقبال میلیونی از یک پدیده خرافی جدید در ترکیه
چرا همکاری ایران و چین راهبردی و مثبت خواهد بود؟
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 تیر 1399 ساعت 16:152020-07-13بين الملل

گزارش| پیامدهای راهبردی بزرگترین عملیات انصارالله/ چرا آزاد سازی مأرب اهمیت دارد؟


عملیات آزاد سازی مأرب بزرگترین عملیات زمینی نیروهای انصارالله از آغاز جنگ در این کشور به شمار می رود و تاثیرات شگرفی در موازنه قدرت بین دو طرف خواهد داشت.

- خبرگزاری تسنیم"، از حدود 10 روز پیش درگیری های میدانی در جبهه مأرب و محورهای عملیاتی اطراف این شهر که در حال حاضر تحت کنترل عبد ربه منصور هادی رییس جمهور مخلوع یمن و جریان سلفی مورد حمایت ائتلاف متجاوز اماراتی و سعودی قرار دارد، آغاز شده و نیروهای ارتش یمن طی روزهای اخیر پیشروی های قابل توجهی در جبهه های متعدد اطراف این شهر انجام داده اند، تا جایی که آزادسازی این شهر قریب الوقوع به نظر می رسد.

طرح عملیاتی آزاد سازی مأربمنابع نظامی و میدانی طی روزهای اخیر گزارش می دهند که نیروهای دولتی یمن خطوط دفاعی نیروهای وابسته به عبدربه منصور هادی را یکی پس از دیگری پشت سر گذاشته و به سمت مرکز این شهر نزدیک می شوند.

طی هفته گذشته عمق استراتژیک ارتفاعات منطقه جدعان در استان مأرب آزاد شد و با وجود اینکه متجاوزان سعودی با انجام 10 سورتی پرواز و موشک باران مناطق مذکور سعی کردند مانع از پیشروی نیروهای زمینی ارتش شوند، اما طی روزهای اخیر مناطق التباب، الحمر و الباطن و المسیرات نیز به کنترل کامل نیروهای ارتش یمن در آمده است.

به این ترتیب درگیری ها در آستانه گذرگاه ورودی شهر مأرب دنبال می شود.

منابع امنیتی گزارش می دهند در پی صدور گزارش هایی مبنی بر سقوط قریب الوقوع شهر به دست نیروهای مدافع ارتش یمن، نیروهای سعودی و کارشناسان آمریکایی اردوگاه نظامی التداوین که مرکز فرماندهی ائتلاف متجاوز ضد یمن در شهر مأرب به شمار می رود، چندی پیش به صورت کاملا محرمانه منطقه را ترک کرده اند.

این منابع همچنین گزارش می دهند که نیروهای منصور هادی نیز اتاق عملیات خود را از دفتر فرماندهی منطقه سوم نظامی در مأرب به منطقه الرویک واقع در مرزهای دو استان شبوه و حضرموت منتقل کرده اند تا امکان عقب نشینی در صورت محاصره کامل شهر را داشته باشند.

از سوی دیگر گزارش می رسد که سلاح های استراتژیک مأرب از جمله سامانه پاتریوت نیز از این شهر خارج شده تا در اختیار نیروهای انصارالله و جریان های مردمی قرار نگیرد.

پیشروی های اخیر نیروهای مردمی یمن در محورهای شرق، شمال، شمال غربی و جنوب غربی دنبال می شود.

گذرگاه های مجزر و مدغل و الجدعان که 3 گذرگاه اصلی ورود به شهر هستند، در حال حاضر شاهد درگیری های گسترده میان نیروهای مردمی و شبه نظامیان هوادار منصور هادی است و نیروهای یمنی شهر را در چندین نقطه محاصره کرده اند.

آنها در عین حال تلاش دارند بدون انجام درگیری های نظامی گسترده و با کاهش تلفات و خونریزی ها در میان غیرنظامیان و کمترین حد خسارت به تاسیسات مهم اقتصادی این شهر با عقب نشینی شبه نظامیان جریان سلفی الاصلاح و نیروهای وابسته به منصور هادی این شهر را تحت کنترل خود بگیرند، طرحی که اگر با اصرار این نیروها در حضور در این شهر مواجه شود، طبعا قابلیت جایگزینی با طرح ب را خواهد داشت.

البته توجه به این نکته نیز ضروری است که نیروهای یمنی احتمالا به دنبال حضور نظامی در داخل این شهر نیستند و بعد از اینکه اشغالگران را از آن خارج کردند، حاکمیت این شهر را به گروه های محلی خواهند سپرد و از ورود ارتش به داخل شهر جلوگیری خواهند کرد.

اطلاعات موجود نشان می دهد طی هفته های اخیر مذاکراتی میان انصارالله و قبایل محلی این شهر انجام شده که پیشرفت های خوبی نیز داشته است و همین موضوع عامل تاخیر انصارالله در اجرای عملیات آزادسازی مأرب است.

اهمیت راهبردی آزادی سازی مأرباستان مأرب در 173 کیلومتری شمال شرق صنعا پایتخت یمن قرار دارد و هم اکنون تمرکز درگیری ها بین نیروهای مردمی و ارتش یمن از یک طرف و نیروهای وابسته به منصور هادی رییس جمهور یمن و ائتلاف متجاوز به رهبری عربستان سعودی در این استان قرار دارد.

بر کسی پوشیده نیست که آزاد سازی قریب الوقوع شهر مأرب بزرگترین دستاورد نظامی محور مقاومت از یمن در برابر سعودی ها طی شش سال جنگ ضد این کشور خواهد بود و معادلات نظامی بعد از این اتفاق مهم، مانند شرایط قبل از آن نخواهد بود.

استان مأرب اهمیت راهبردی بسیار بالایی دارد؛ زیرا از یک طرف به صنعا پایتخت یمن بسیار نزدیک است و از طرف دیگر بسیاری از منابع نفتی یمن در این استان قرار دارد.

ذخایر نفتی مأرب در کنار مناطق الجوف و الشبوه تا حدی است که این منطقه را به دومین میدان نفتی بزرگ شبه جزیره عربستان بعد از مناطق شرقی عربستان تبدیل کرده است.

ترکیب قبیله ای این استان نیز بزرگترین و قوی ترین ترکیب در کل یمن است و همچنین از لحاظ فرهنگی و تاریخی به دلیل وجود سد تاریخی مأرب در جایگاه ویژه ای قرار دارد.

پیشروی به سمت مأرب پایتخت اقتصادی یمن و مرکز فرماندهی نیروهای ائتلاف متجاوز به یمن بعد از آزاد سازی شهر الحزم آغاز شد.

عملیاتی که نشان دهنده روحیه بالای محور مقاومت در پی پیروزی های متوالی سالهای اخیر در عرصه میدانی است و فاز معادلات نظامی انصارالله را از دفاع به حمله تغییر می دهد.

شاید یکی از دلایل آغاز عملیات های برون مرزی انصارالله طی هفته های اخیر بعد از ماه ها رکود در این جبهه را نیز بتوان در همین نکته دانست.

آزاد سازی شریان اقتصادی یمن علاوه بر اینکه خون تازه ای به اقتصاد در دولت این کشور بحران زده خواهد دمید، در عمل موجب می شود که انصارالله کنترل بیش از 90 درصد از سرزمین و جمعیت شمالی یمن را در دست بگیرد و ضمن در اختیار داشتن عمق استراتژیک مناسب، قواعد اصلی سیاسی میدانی در یمن دستخوش تغییرات جدی شود.

اوضاع متشنج اقتصادی و معیشتی و حتی امنیتی مردم یمن که در استان های تحت اشغال متجاوزان و عبد ربه منصور هادی زندگی می کنند، نقش عمده ای در تغییر رویکرد آنها و حمایت از جریان های مردمی داشته است، موضوعی که پیشروی کمیته های مردمی را در این جبهه ها تسریع کرده و پیروزی آنها بر مزدوران سعودی- اماراتی را تثبیت کرده است.

عزم جدی نیروهای مقاومت یمنی که در ورای عملیات آزادسازی مأرب کاملا مشهود است، نشان می دهد که در صورتی که متجاوزان سعودی و اماراتی دست از ادامه تجاوز به یمن و انجام جنایت های جنگی ضد مردم این کشور برندارند، تحولات جدیدی در انتظار آنها خواهد بود.

این در حالی است که جامعه جهانی نیز بیش از این نمی تواند فشار افکار عمومی در قبال جنایت های جنگی صورت گرفته توسط ائتلاف جنگی ضد مردم بی گناه یمن را تحمل کند.

سوابق عملیات های بزرگ میدانی در جبهه یمنگرچه عملیات های هوایی نیروهای مقاومت یمنی از جمله به تاسیسات آرامکو گرفته تا فرودگاه نجران و ریاض پایتخت سعودی و عملیات های چهارگانه بازدارندگی و حتی عملیات اخیر موشکی ضد نجران، جیزان و التداوین عوامل تاثیر گذاری در موازنه های قدرت دوجانبه بوده، اما نمی توان نقش عملیات های میدانی و زمینی را در این عرصه نادیده گرفت.

در تاریخ 28 سپتامبر 2019 بزرگترین عملیات زمینی انصارالله با نام نصر من الله در نجران علیه نیروهای سعودی صورت گرفته و در پی آن شمار زیادی از آنها اسیر شدند.

پس از این عملیات نظامیان سعودی به شدت از محمد بن سلمان ولیعهد عربستان به دلیل راه اندازی یک جنگ بی نتیجه خشمگین شده و عده ای از آنها نیز فرار کردند.

مقامات سعودی در چند سال گذشته بیش از 200 میلیارد دلار برای خرید هواپیماها و تجهیزات بسیار پیشرفته نظامی از آمریکا، انگلیس و فرانسه هزینه کرده اند اما تجربیات جنگ پنج ساله یمن عملکرد ضعیف آنها را نشان می دهد.

در عملیات بنیان مرصوص که بهمن ماه سال گذشته انجام شد، ارتش و کمیته های مردمی یمن 2500 کیلومتر از اراضی این کشور در مناطق نهم و الجوف را آزاد کردند.

این عملیات یک عملیات نظامی موفق بود و توانست اهداف خود را در یک دوره 5 تا 6 روزه و در شرایط آب و هوایی و جغرافیایی دشوار تحقق بخشد.

سخنگوی نیروهای مسلح یمن تأکید کرد که در جریان این عملیات هزاران نفر از نیروهای دشمن کشته و زخمی و اسیر شدند.

نیروهای دشمن در منطقه نِهم در استان صنعا مرکب از 17 تیپ نظامی و 20 گردان نظامی منهدم و تجهیزات آن ها به طور کامل به غنیمت گرفته شد.

در صرواح در مارب دو تیپ دشمن و در منطقه ششم در الجوف هم سه تیپ دشمن منهدم شد.

مرحله بعدی این عملیات را می تواند آزاد سازی کامل منطقه الجوف دانست که زمینه را برای آزادسازی مأرب فراهم کرد.

آیا عملیات مأرب مقدمه پایان جنگ یمن است؟در حالی که عملیات زمینی یمنی ها در ورودی های استان مأرب به عنوان نقطه عطف جدید در روند جنگ یمن ادامه دارد، سامانه های دفاع هوایی یمن نیز امروز مواضع مهمی در عمق عربستان و استان های نجران و جیزان و مواضعی در شهر مأرب را هدف حملات خود قرار دارند.

پیام مهم عملیات اخیر موشکی جریان انصارالله در عمق خاک عربستان این بود که هرگونه اقدام رژیم آل سعود در حملات موشکی به یمن و از بین بردن تأسیسات این کشور و به خطر انداختن جان انسان های بی گناه، با سکوت یمنی ها مواجه نخواهد بود و در صورت ادامه این تجاوزات، واکنش انتقام جویانه محور مقاومت نیز ادامه پیدا خواهد کرد.

این در حالی بود که نیروهای متجاوز سعودی طی روزهای اخیر و در واکنش به پیشروی های میدانی جریان انصارالله و کمیته های مردمی اقدام به انجام جنایت های جنگی و حملات موشکی ضد غیر نظامیان یمنی کردند تا بتوانند دولت مرکزی یمن را به این ترتیب تحت فشار بگذارند.

فشارهای گازانبری دولت یمن و کمیته های مردمی در عملیات های زمینی و هوایی که یکی از نمونه های آن عملیات موشکی گسترده امروز ضد عمق عربستان بود، علاوه بر فشارهای ناشی از فرسایشی شدن جنگ یمن برای متجاوزان و عدم تحقق وعده های آنها بعلاوه کسری بودجه ناشی از کاهش قیمت نفت و فشار اقتصادی در نتیجه همه گیری ویروس کرونا و توقف گردشگری مذهبی و چرخش اقتصاد این کشور، ریاض و امارات را در آستانه اتخاذ تصمیمی سرنوشت ساز قرار داده است، تصمیمی که هر اندازه دیرتر گرفته شود، خسارت های آن برای متجاوزان سنگین تر خواهد بود و خروج از باتلاق یمن همراه با حفظ آبرو و اعتبار بین المللی را برای آن ها مشکل تر خواهد کرد.

البته اقدام منافقانه دولت انگلیس در از سر گیری صادرات سلاح به عربستان و نادیده گرفتن جنایت های این کشور در یمن و ادامه هماهنگی های آمریکا با متجاوزان سعودی و اماراتی نشان می دهد که غرب انگیزه ای برای توقف این جنگ ندارد، لذا در سایه تهدیدات انصار الله در مورد ادامه جنگ به نظر می رسد عرصه سیاسی این کشور طی هفته های اخیر آبستن تحولات مهمی خواهد بود که شاید بتواند گزینه توقف جنگ بر اساس اجبار معادلات نظامی توسط متجاوزان را تقویت کند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: عملیات - آزاد سازی - منصور هادی - انصارالله - عبد ربه منصور هادی - آزاد - مأرب - سازی - عبدربه منصور هادی - بزرگترین - رییس جمهور مخلوع - عملیاتی - میدانی - گزارش - منصور - رییس جمهور - هادی - آزادسازی - جبهه - خبرگزاری - ارتش یمن - راهبردی - محورهای - درگیری - ائتلاف - پشت سر - جمهور - دفاعی - دیگری - اهمیت

آخرین اخبار سرویس:
واکنش یک مقام مسئول به ادعای توقیف نفتکش های ایران از سوی آمریکا

پای اف بی آی به پرونده انفجار لبنان باز شد

22 کشته و 4 مفقود به دنبال جاری شدن سیل در کره شمالی

فراخوان جهاد اسلامی برای برگزاری تظاهرات «نه به خیانت علیه فلسطین»

یادداشت شدید اللحن اتحادیه اروپا به وزارت خارجه آمریکا

انتخاب هریس ساعتی یک میلیون دلار روانه ستاد بایدن کرده است

واعظی درباره آینده برجام پیش بینی کرد

ادعای رویترز درباره یک ادعا

دست رد دوستان آمریکا به قطعنامه ضد ایرانی

تظاهرات عراقی ها برای اخراج سفیر ترکیه و تحریم این کشور

بازیگران خارجی نباید در امورداخلی لبنان مداخله کنند

واکنش سید رسول موسوی به توافق امارات با رژیم صهیونیستی

ملت لبنان اجازه نخواهد داد امنیت، استقلال و حاکمیت کشورشان بازیچه دست دشمنان شود

بیانیه وزارت خارجه در سالگرد پیروزی لبنان در جنگ 33 روزه

حمایت آلمان از توافق امارات و رژیم صهیونیستی

ستاد انتخاباتی بایدن 48 میلیون دلار جمع آوری کرد

آخرین خبر از برگزاری مراسم اربعین

بایدن: درصورت رسیدن به ریاست جمهوری ماسک زدن را الزامی میکنم

واکنش یک مقام مسئول به ادعای توقیف نفتکش های ایران از سوی آمریکا

مذاکرات عادی سازی روابط تل آویو - ابوظبی یک سال و نیم زمان برد

ارتش عراق راه نفوذ عناصر داعش از مرز سوریه را بست

انصارالله یمن به مقاومت لبنان پیروزی در جنگ 33 روزه را تبریک گفت

دست رد دوستان آمریکا به قطعنامه ضد ایرانی

موج گرما و مرگ هزاران ماهی در شمال پاریس

تلاش آمریکا برای ماندن در عراق در قالب پیمان ناتو

کره شمالی کمک های بین المللی را نمی پذیرد

نتانیاهو دستکم دو بار به امارات سفر کرده بود

مفتی لیبی، امارات را کشور متجاوز توصیف کرد

یک مقام مسوول: هیچ نفتکش ایرانی توقیف نشده است

نیرو های حفتر در غرب سرت کانال حفر کردند

وزارت خارجه: جمهوری اسلامی ایران همواره در کنار ملت و دولت لبنان بود، هست و خواهد ماند

واکنش متفاوت عطاءالله مهاجرانی به توافق امارات و رژیم صهیونیستی

انتخاب هریس ساعتی یک میلیون دلار روانه ستاد بایدن کرده است

سرنگونی پهپاد اسراییلی در غزه

مهم ترین توافق ها و طرح های صلح میان کشورهای عربی و اسراییل

74 سالگی تاسیس پاکستان و سایه کرونا بر جشن های مردمی

توقیف 4 نفتکش ایرانی تکذیب شد

فیلم| چرا رای گیری درباره تحریم ایران طولانی شد؟

73 سالگی تاسیس پاکستان و سایه کرونا بر جشن های مردمی

دیدار ظریف با همتای لبنانی

عراق| بن بست در مذاکرات اربیل - بغداد

بیانیه وزارت امور خارجه در سالگرد پیروزی لبنان در جنگ 33 روزه

درخواست الکاظمی برای معافیت عراق از تحریم آمریکا علیه ایران 

حزب الله امروز بسیار قوی تر از جنگ 33 روزه است

بازگشایی دوباره مرز میلک هیرمند

لم دادن حامد بهداد روی تختخواب لاکچری/عکس

اردوغان تهدید کرد

نمایش پرچم های امارات و رژیم صهیونیستی در سرزمین های اشغالی

رییس موساد به امارات می رود

توافق امارات با رژیم صهیونسیتی تجاوزی آشکار در فلسطین را شکل می دهد

سرنگونی پهپاد اسراییلی در غزه

اعتراض نماینده آمریکا به تروییکای اروپایی درباره تحریم تسلیحاتی ایران

کلاهی که آمریکا و رژیم صهیونیستی بر سر دولت امارات گذاشتند

اردن: اسراییل باید یکی از دو گزینه صلح یا درگیری را انتخاب کند

ایستادگی در مقابل دشمن صهیونیستی آنان را به شکست حتمی می کشاند/عبور لبنان از بحران کنونی با وحدت و همدلی

رویترز: نفتکش های توقیف شده ایرانی در راه آمریکا هستند

توقیف 4 نفتکش ایرانی تکذیب شد

روسیه خواستار عدم مداخله خارجی در لبنان شد

آخرین آمار فوتی ها، زخمی ها و مفقودی های انفجار بیروت

توضیحات سازمان جهانی بهداشت درباره انتقال ویروس کرونا از غذا

آلمان سفیر بلاروس را فراخواند

رییس موساد به امارات می رود

مهمترین عناوین روزنامه های مصر

نمایش پرچم های امارات و رژیم صهیونیستی روی ساختمان شهرداری تل آویو

فاصله مشهد با خروج از وضع قرمز کرونایی

دیدار ظریف با وزیر خارجه لبنان

تاکید مکرون بر تقویت حضور نظامی فرانسه در شرق مدیترانه

درخواست الکاظمی از واشنگتن درباره ایران

واکنش یک مسئول به ادعای توقیف نفتکش های ایران از سوی آمریکا

وزارت خارجه: ایستادگی در مقابل دشمن صهیونیستی آنان را به شکست حتمی می کشاند

اردوغان: هرگونه تجاوز به کشتیمان در مدیترانه chr(034)بهای سنگینیchr(034) دارد

شرکت ترکیه ای فرودگاه کویت را توسعه می دهد

ادعای منابع اسراییلی: سه کشور عربی در صف عادی سازی روابط با تل آویو هستند

خنجر سمی امارات بر پشت جهان اسلام

توافقنامه امارات و رژیم صهیونیستی الزام آور نیست

محکومیت گسترده توافق امارات با رژیم صهیونیستی

درخواست الکاظمی برای ادامه معافیت بغداد از تحریم های ایران

بیانیه وزارت خارجه درباره سالگرد جنگ 33روزه

تلاش برای حل مسئله حق پخش

توقیف نفتکش های ایران در ونزوئلا تکذیب شد

امارات، لقمه اول رژیم صهیونیستی

تکذیب توقیف نفتکش های ایرانی از سوی آمریکا

پس از امارات، بحرین نیز روابط خود را با صهیونیست ها عادی می کند

قطار 20 ساله روابط امارات و اسراییل در ایستگاه رونمایی/ عادی سازی مناسبات با صهیونیست ها مانع از فروپاشی تل آویو نمی شود

ایستادگی در مقابل صهیونیست ها، آنان را به شکست حتمی می کشاند

آنکارا توافق ابوظبی با تل آویو را ریاکارانه خواند

ادعای رویترز درباره 4 نفتکش ایرانی

کیم جونگ-اون کمک های خارجی را نپذیرفت | تصاویر زندگی مردم کره شمالی در زمانه کرونا

مراسم سالگرد یازده سپتامبر امسال برگزار نمی شود

سفر قریب الوقوع رییس موساد به امارات

بحرین هم در اندیشه توافق با اسراییل؟!

ادعای رویترز: حکم توقیف فقط برای محموله هاست

امارات در آتش صهیونیسم گرفتار می شود

توافق امارت با رژیم صهیونیستی، طرحی آمریکایی

توافق امارات با رژیم صهیونیستی پذیرش پایمال کردن خون فلسطینیان است 

توافق امارات با رژیم صهیونیستی پذیرش پایمال کردن خون فلسطینیان است 

ادعای رویترز: محموله های بنزین منتسب به ایران به کشتی های دیگر منتقل شدند

تکذیب توقیف نفتکش های ایرانی از سوی امریکا

وزارت خارجه: ایستادگی در مقابل دشمن صهیونیستی آنان را به شکست حتمی می کشاند

ظریف با همتای لبنانی خود دیدار کرد

گزارش| پیامدهای راهبردی بزرگترین عملیات انصارالله/ چرا آزاد سازی مأرب اهمیت دارد؟

گزارش| پیامدهای راهبردی بزرگترین عملیات انصارالله/ چرا آزاد سازی مأرب اهمیت دارد؟