مطالب مرتبط:
مهمترین مو ضوعات خبری روزنامه های جمهوری آذربایجان
جمهوری اسلامی ایران، الگوی مردم سالاری دینی است
مرزهای جنوبی ایران و عراق هم باز شد/ توافق جدید برای بازگشت 3 میلیارد دلار از عراق
تحریم، قلدری و خرابکاری آمریکا و اسراییل علیه ایران؛ در صورت ادامه ریاست جمهوری ترامپ چه اتفاقی خواهد افتاد؟
دور جدید درگیری‎ها میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان؛ ایروان و باکو در مسیر جنگ؟
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 تیر 1399 ساعت 15:302020-07-13بين الملل

جهانگیرزاده: مرزهای ایران و جمهوری آذربایجان برای ترانزیت و تبادل کالا باز است


سفیر ایران در جمهوری آذربایجان گفت: در حالیکه انسداد مرزها و متوقف شدن مبادلات تجاری میان کشورها بر اثر شیوع ویروس کرونا آثار مخربی را در جهان داشته، - مرزهای ایران و جمهوری آذربایجان در بخش تبادل کالا و ترانزیت همچنان باز است.

، جواد جهانگیرزاده سفیر ایران در جمهوری آذربایجان در گفتوگو با "پرس کلوب" جمهوری آذربایجان گفت: در حالیکه انسداد مرزها و متوقف شدن مبادلات تجاری میان کشورها بر اثر شیوع ویروس کرونا آثار مخربی را در جهان داشته، مرزهای ایران و جمهوری آذربایجان در بخش تبادل کالا و ترانزیت همچنان باز است و تلاشهای واهی بدخواهان برای اختلاف افکنی هیچگاه نتیجه نخواهد داد.

وی افزود: اطمینان دارم که تلاشهای واهی بدخواهان دو کشور هیچگاه نتیجهای نخواهد داشت.

سفیر کشورمان درباره روابط دو کشور همسایه در شرایط همه گیری ویروس کرونا گفت: انسداد مرزها و بسته شدن مراودات و تبادلات میان کشورها ضربه قابل توجهی به اقتصاد جهان زده است و هیچیک از کشورها از تبعات مخرب این ویروس در امان نیستند ولی خوشبختانه مرزهای ما با جمهوری آذربایجان در بخش تبادل کالا و ترانزیت بسته نشده و این تبادلات و همچنین ملاقاتها و گفتوگوها (هرچند از طریق فضای مجازی) همچنان در حال انجام است.

سفیر کشورمان در این مصاحبه در پاسخ به سوالی درباره موضوع ساخت سدهای خدا آفرین و "قیز قلعه سی" بر روی رودخانه ارس بین جمهوری آذربایجان و ایران که اخیراً برخی محافل در جمهوری آذربایجان ادعاهای بی اساسی در این زمینه مطرح کردند، گفت: سند همکاری بین ایران و جمهوری آذربایجان در خصوص ساخت سد خدا آفرین و نیروگاه قیز قلعه سی یک بار دیگر ثابت کرد که ایران نه در حرف بلکه در عمل تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان را به رسمیت میشناسد و به آن با دیده احترام مینگرد چراکه ایران این قرارداد را با آذربایجان امضا کرده نه طرف دیگر.

جهانگیرزاده افزود: کسانیکه به علم روابط بینالملل واقفند بسیار خوب درک می کنند که این سند همکاری به معنی به رسمیت شناختن حق حاکمیت و تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان است.

یعنی ایران با یک کشور(جمهوری آذربایجان) که در آن سوی رود ارس است، قرارداد همکاری امضا کرده است.

اگر شخصی غیر از این ادعا میکند یا از علم سیاست بی خبر است و یا سوءنیت دارد.

وی گفت: فراموش نکنید که یک طرف این قرارداد دولت منتخب مردم جمهوری آذربایجان است و نمایندگان مردم جمهوری آذربایجان این قرارداد را در مجلس مورد بررسی و تایید قراردادهاند.

من به هیچ وجه قصد دخالت در امور داخلی جمهوری آذربایجان را ندارم اما به عنوان یک دوست و برادر دینی به دوستان توصیه میکنم که منافع ملی کشورشان را فدای بازیهای کم ارزش سیاسی نکنند.

جهانگیرزاده تصریح کرد: سند توافق پروژه مورد نظر بین دولتهای ایران و جمهوری آذربایجان نهایی شده است و هیچ ارتباطی به کشور دیگری ندارد.

تأکید میکنم که دولت جمهوری اسلامی ایران هیچ مراوده و ارتباط رسمی و غیر رسمی با دولت خودخوانده قره باغ از طریق این سد و پلهای ارتباطی یا از طریق دیگر ندارد.

بر اساس توافقنامه امضاء شده بین ایران و جمهوری آذربایجان، صرفاً دو کشور حق استفاده و بهره برداری از این سد و نیروگاه را دارند و هیچ طرف سومی نمیتواند در آن مداخله و اعمال نفوذ کند.

وی افزود: محتویات توافقنامه دو کشور کاملاً شفاف است و راه هرگونه شبهه را بسته است.

این همکاری برای برخی گروهها و جریانات سیاسی قابل تحمل نیست و به همین دلیل با هر بهانه و دروغ پردازی قصد تخریب وجهه ایران و تخریب روابط حسنه دو کشور دوست و برادر را دارند.

برخی رسانههای مخالف دولت جمهوری آذربایجان پیشتر با انتشار گزارشهایی درباره توافقنامه امضا شده میان این کشور و ایران درباره احداث سدهای خدا آفرین و قیز قلعه سی بر روی ارس مدعی شدند، دولت باکو با ساخت دو دهنه پل بر روی رود ارس از سوی ایران، موافقت کرده و تهران از این پلها برای کمک به رژیم تجزیه طلب در منطقه قره باغ کوهستانی استفاده میکند.

این رسانهها همچنین ادعا کردند که این دو سد که از سوی ایران بر روی ارس احداث میشود، میتواند در آینده به جاری شدن سیل در نزدیکی روستاهای مرزی جمهوری آذربایجان منجر شود.

سفیر کشورمان درباره راهکارهای حل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ گفت: بحران قره باغ به یک بحران مزمن و طولانی تبدیل شده و هرگونه راه حلی برای خاتمه این مناقشه بایستی اولاً بر اساس ابتکار کشورهای منطقهای از جمله ایران و روسیه، راه حلی مسالمت آمیز، بر مبنای حفظ تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان و قطعنامههای سازمان ملل در این خصوص باشد.

ما بعنوان کشور همسایه از هیچ کمکی برای حل و فصل آن و ایجاد صلح و ثبات در منطقه مضایقه نخواهیم کرد و حاضریم بین دو کشور مصالحه ایجاد کنیم.

سفیر کشورمان در پاسخ به سوالی درباره نگاه ایران به روابط جمهوری آذربایجان و رژیم اسراییل و نیز روابط ایران با ارمنستان، گفت: شما وقتی از ایران و جمهوری آذربایجان و ارمنستان صحبت میکنید راجع به سه کشور همسایه صحبت میکنید ولی اسراییل خارج از این حوزه است و همسایه هیچیک از ما نیست.

جهانگیرزاده افزود: از سوی دیگر رژیم اسراییل در مناسبات خارجی خود با هیچ کشوری بدنبال یک مناسبات عادی مطابق اصول شناخته شده روابط بینالملل نیست و در روابط خود با همه کشورها صرفاً به تضمین اهداف پیچیده منطقهای و جهانی خود میاندیشد.

حتی آمریکا هم در مناسبات دوجانبه باید به اسراییل باج بدهد.

وی تصریح کرد: افرادی که آگاه بر علم فلسفه هستند به خوبی میدانند که دو موضوع مقایسه باید از یک جنس باشند و اگر دو طرف مقایسه از یک جنس نباشند آن مقایسه مردود است.

کشوری به نام اسراییل وجود ندارد، رژیم صهیونیستی اراضی فلسطینیان را اشغال کرده و ادعای تاسیس یک کشور را دارد.

بنابراین نظام جمهوری اسلامی که از اساس اصل عدالت را در دستور کار دارد با هرگونه تغییر جغرافیای سیاسی که به زور اسلحه حاصل شود مخالف است.

به همین دلیل است که ایران هیچگاه جمهوری خودخوانده آرتساخ را به رسمیت نشناخته است.

جمهوری اسلامی ایران با توجه به پیوندهای تاریخی با ملتهای منطقه قفقاز جنوبی و داشتن امتیاز همسایگی، همکاری هایی با جمهوری های قفقاز جنوبی و از جمله جمهوری آذربایجان و ارمنستان دارد.

ولی باید یک اصل را در نظر بگیریم، ملتهای ایران و جمهوری آذربایجان یک روح در دو بدن هستند.

برادری و دوستی ما با جمهوری آذربایجان ریشه در مذهب، فرهنگ، تاریخ و مدنیت دو کشور دارد.

شما مطمئن باشید هرگاه – خدای ناکرده- جمهوری آذربایجان با خطری مواجه شود، اولین کشوری که به کمک شما میآید، جمهوری اسلامی ایران است.

سفیر کشورمان همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اختلافات میان آمریکا و ایران به عنوان تهدیدی برای آغاز مناقشه نظامی ارزیابی میشود و پس از شهادت سردار "قاسم سلیمانی" خبر احتمال آغاز جنگ منتشر شده بود، گفت: جمهوری اسلامی ایران هیچگاه آغازکننده جنگی نخواهد بود اما در مواجهه با هرگونه حمله احتمالی آمادگی کامل دارد تا دشمن را درهم بکوبد.

جهانگیرزاده افزود: همانگونه که آگاه هستید دلاوران نیروهای مسلح ایران بعد از شهادت سپهبد قاسم سلیمانی انتقام سختی از نیروهای متجاوز گرفتند و پایگاه آنان در عراق را بشدت در هم کوبیدند، در حدی که مقامات آمریکایی هنوز هم در تلاش هستند تا ابعاد فاجعه بار خسارات وارده بر پایگاه عین السد را پنهان کنند.

واقعیت این است که تحریمهای ناجوانمردانه آمریکا صدمات زیادی به مردم عادی ایران وارد ساخته، اما فراموش نکنید که ما مرد میدان هستیم و همیشه مردانه جنگیدهایم و همیشه آماده هستیم تا دشمن را در هم بشکنیم.

وی اظهار داشت: امروز همه متوجه شدهاند که سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران شکست خورده است، یک نمونه این ادعا صادرات موفقیت آمیز بنزین ایران به ونزوئلا بود.

نفتکشهای ایرانی از تنگه هرمز راه افتادند، آبهای بینالمللی را در نوردیدند و در مقابل چشمان آمریکاییها در روز روشن با پرچم برافراشته ایران از دریای کاراییب عبور کردند و به ونزوئلا رسیدند.

آمریکاییها هم هیچ کاری نتوانستند انجام دهند.

سفیر کشورمان در ادامه سخنان خود افزود: اکنون همه میدانند که تهدید روی میز بودن گزینه نظامی، یک تهدید توخالی است.

آمریکا اگر امکانش را داشت تاکنون آن را بدون اینکه نظر دیگران را بخواهد، عملی کرده بود.

اکنون گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در نشست شورای حقوق بشر، جنایت آمریکا در ترور سردار سلیمانی و همرزمانش را مغایر با موازین حقوق بشری و نقض صریح منشور ملل متحد میداند.

جهانگیرزاده گفت: تحریمهای یکجانبه آمریکا با هیچیک از اصول و قوانین حقوق بینالملل جاری همخوانی ندارد.

سخنان رییس جمهور محترم حسن روحانی در خصوص بستن تنگه هرمز، صرفاٌ یکی از دهها اقدامی است که ما میتوانیم در مقابله با آمریکا انجام دهیم.

ما نمیخواهیم شاهراه حیاتی صدور نفت به جهان بسته شود ولی در صورتی که ما نتوانیم از آن کالایی صادر کنیم و تحت فشار باشیم، میتواند یک گزینه جدی باشد.

سفیر کشورمان در پاسخ به سوالی درباره مقابله ایران با همه گیری ویروس کرونا، اظهار داشت: وضعیت در رابطه با ویروس کرونا نه تنها در ایران بلکه در هیچ جای دنیا حتی در آمریکا، انگستان و یا جمهوری آذربایجان رضایت بخش نیست و متأسفانه این ویروس ناشناخته کار را برای همه کشورها سخت کرده است.

اگر نگاهی دقیقتر به آمارهای ارایه شده توسط سازمان بهداشت جهانی داشته باشید خواهید دید که کشورهای پیشروی جهان در شرایطی بمراتب سختتر از ایران قرار دارند.

جهانگیرزاده با اشاره به این که هنوز محققین در مورد منشا و نحوه شیوع ویروس به هیچ نتیجه قطعی دست نیافتهاند، افزود: واقعیت این است که این ویروس به سرعت در اقصی نقاط جهان شیوع پیدا کرد و بسرعت تمام اروپا و کشورهای دیگر را درنوردید.

وی افزود: ایران برخلاف بسیاری از کشورها سیاستی شفاف در مقابله با ویروس کرونا اتخاذ کرد و زمانیکه بسیاری از کشورها در یک تلاش واهی بدنبال کتمان حقیقت شیوع ویروس در کشورشان بودند، مسئولین وزارت بهداشت در ایران بسرعت حقایق را بیان کردند.

کادر درمانی ایران نه تنها در مقابله با ویروس ضعیف عمل نکرد بلکه جانانه با این ویروس مهلک جنگید و این مبارزه هنوز هم ادامه دارد.

سفیر ایران افزود: ما در حال حاضر با دو نوع ویروس مقابله میکنیم، ویروس تحریمهای ناجوانمردانه آمریکا و ویروس کرونا.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: جمهوری آذربایجان - ایران و جمهوری آذربایجان - آذربایجان - جمهوری - مرزهای ایران - ویروس کرونا - شیوع ویروس کرونا - مرزها - ایران - مبادلات تجاری - ترانزیت - کشور - سفیر ایران - همه گیری ویروس کرونا - انسداد - جهان - جواد جهانگیرزاده - ویروس - کرونا - مبادلات - کالا - سفیر - کشورها - اختلاف افکنی - متوقف - شیوع - میان - آثار - همه گیری - کشورمان

آخرین اخبار سرویس:
باج خواهی عناصر مسلح از کشاورزان «حویجه» در استان کرکوک عراق

اتیوپی به مصر درباره احداث پایگاه نظامی در شرق آفریقا هشدار داد

ترامپ، کاملا هریس را به تمسخر گرفت

انتشار فیلم قتل جرج فلوید/ موج جدید نفرت از آمریکای جنایتکار در راه است

تایوان یک نفتکش چینی را توقیف کرد

فیلیپین در رزمایش دریایی آمریکا شرکت نمی کند

محبعلی: ایران باید تلاش کند لبنان به کشوری با دولتی مقتدر و ارتشی قوی تبدیل شود

بیش از شش هزار معترض در بلاروس بازداشت شدند

وزیرخارجه یونان با پمپئو دیدار می کند

جزییات جدید از حمله ترکیه به منطقه کردستان عراق/ واکنش بغداد؛ سفیر ترکیه احضار و سفر وزیر دفاع ترکیه به عراق لغو شد

درخواست فیلیپین از روسیه برای مشارکت در کارآزمایی های واکسن کرونا

واکنش ظریف به شایعه پیشنهاد لغو تحریم های آمریکا از سوی آلمان

دولت چاره ای جز اجرای مصوبه اخراج بیگانگان ندارد/ لزوم مقابله سریع با تحرکات نظامی آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد

باج خواهی عناصر مسلح از کشاورزان «حویجه» در استان کرکوک عراق

وافق حزب الله، امل و جریان آزاد ملی

نماینده عراقی: «الکاظمی» مثل یک فعال رسانه ای با بحران ها برخورد می کند نه دولتمرد

حمله ترکیه به نشست فرماندهان عراقی با پ ک ک؛ دستاورد بزرگ یا گاف عملیاتی؟

رسانه کردی: عراق سلاح سنگین و نیرو به مرز ترکیه اعزام کرد

شاهد موج جدید ناآرامی ها در بیروت خواهیم بود/ لبنان با هوشیاری نصرالله از این مرحله عبور می کند

انفجار بیروت بهانه ای دست آمریکایی ها جهت تحریم مقامات لبنانی

ترامپ: اگر رییس جمهور نبودم، کره شمالی جنگ ویرانگری به راه می انداخت

قطر به ارتباط تلفنی با طرف صهیونیستی اذعان کرد

یک لکه خورشیدی در حال چرخش به سمت زمین است + عکس

بغداد و ابزارهای مختلف پاسخ به آنکارا

سفارت فرانسه و یونیفل هشدار درباره عملیات تروریستی احتمالی در بیروت را تکذیب کردند

انفجار بیروت بهانه ای دست آمریکایی ها جهت تحریم مقامات لبنانی

دستور استاندار بیروت برای تخلیه اماکن و ساختمان های پرخطر برای ساکنان

واکنش عراق به حمله ترکیه/ سفیر ترکیه احضار و سفر وزیر دفاع ترکیه به عراق لغو شد

هشدار چین به آمریکا/ با آتش بازی نکنید

نخست وزیر ارمنستان: موضوع ناگورنو قره باغ تنها با مذاکرات حل می شود

اتیوپی به مصر درباره احداث پایگاه نظامی در شرق آفریقا هشدار داد

چرا سفر جهانگیری به بیروت لغو شد؟

انتقاد تند ترامپ از معاون بایدن

روسیه | آغاز واکسیناسیون در مقابل کرونا از دو هفته آینده

ادامه اعتراض ها در بلاروس/ بازداشت بیش از 6 هزار معترض

افشای شکنجه زندانیان یمنی در زندان های عربستان

امیرحسین مدرس و همسر جوانش + عکس

بغداد: قادریم به تجاوزات ترکیه پاسخ دهیم

چین به دنبال مطرح کردن موضوع تیک تاک و وی چت در مذاکرات تجاری با آمریکا

دیکته های وزیرخارجه آلمان در بدو ورود به بیروت

عراق، تسلیحات سنگین به مرز با ترکیه ارسال کرد

هواداران ترامپ «جو بایدن» را به سخره گرفتند

بیشتر مردم اسکاتلند خواهان استقلال از انگلیس هستند

رسانه کردی: عراق سلاح سنگین و نیرو به مرز ترکیه اعزام کرد

ترامپ: معاون بایدن حال بهم زن است

چین برای اولین بار از آمریکا جلو زد

ذخایر گندم لبنان برای چهار ماه کفایت می کند

صلیب سرخ: برای پاسخگویی به نیازها پس از انفجار بیروت تا پایان سال 40 میلیون یورو نیاز است

کشتی «اوروچ رییس» بررسی های لرزه نگاری در دریای مدیترانه را آغاز کرده است

درخواست اتحادیه اروپا برای برگزاری نشست فوق العاده درباره پرونده لبنان و مدیترانه

ظریف: آمریکا هیچ جایگاهی برای استفاده از مکانیسم ماشه ندارد

یک حزب مصری: اشغالگران آمریکایی و ترکیه ای فورا سوریه را ترک کنند

توضیحاتی درباره طرح پژوهشی شناسایی شگردهای تقلب بیمه گذار علیه بیمه گر در بیمه های زندگی

خروج قطار از ریل در اسکاتلند حداقل یک کشته بر جا گذاشت

صلیب سرخ: برای پاسخ به انفجار بیروت تا پایان سال 40 میلیون یورو نیاز است

ترامپ: پیش از شیوع کرونا حتی «جورج واشنگتن» هم حریف من در انتخابات نبود

وارنا، سرزمین ماسه های طلایی(+ویدئو)

هشدار چین به آمریکا: با آتش بازی نکنید

چرا آمریکا قطعنامه جدید علیه ایران را اصلاح کرد؟/ توافق جدید در راه است؟

کشته شدن یک کارمند یونیسف در قندهار توسط افراد مسلح ناشناس

ترکیه خواهان حل اختلافات با یونان از راه گفت و گو شد

تکرار سریال «تکذیب» از سوی ترامپ برزیل

ذخایر گندم لبنان برای چهار ماه کافی خواهد بود

خط لوله گاز نورد استریم 2 تکمیل می شود

آیا جنگ داخلی دیگری در راه است؟

سخنگوی سپاهان: عجله ای نیست؛ به جز برانکو 9 گزینه دیگر هم داریم/ به هیچ بازیکنان داخلی یا خارجی بدهکار نیستیم

دستگیری یک کارشناس بمب گذاری و 4 سرکرده هسته های داعش در نینوا

اصرار ترامپ بر بازگشایی مدارس در روزهای اوج شیوع کرونا

دستور استاندار بیروت برای تخلیه اماکن پرخطر

چین: سزار بدترین عملکرد دنیا در کنترل کرونا را داشته/ جان آمریکایی ها برای مقامات کاخ سفید ارزشی ندارد

نقش سعد الجبری در اجبار بن سلمان به پذیرش خواسته های آمریکا

از واکسن روسی کرونا چه می دانیم؟

مقام روس: تلاش های آمریکا درباره قطعنامه 2231، سازنده نیست

شمار صهیونیست های مبتلا به کرونا از 86 هزار نفر عبور کرد

جمهوری اسلامی بحرین را شوهر داد!

صلیب سرخ: برای پاسخ به انفجار بیروت تا پایان سال 40 میلیون یورو نیاز است

وزیر امورخارجه یونان با همتای آمریکایی خود درخصوص اختلافات با ترکیه دیدار می کند

مقاومت پاسخ حملات تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی به غزه را می دهد

ادعای پمپئو علیه ایران، چین و روسیه در سفرش به جمهوری چک

فرمانده الحشد الشعبی: سفیر ترکیه باید از عراق اخراج شود

شمار صهیونیست های مبتلا به کرونا از 86 هزار نفر عبور کرد

ماجرای نشست گارد مرزی عراق با اعضای پ.ک.ک چه بود؟

از واکسن روسی ضدکرونا چه می دانیم؟

کشتی «اوروچ رییس» بررسی های لرزه نگاری در دریای مدیترانه را آغاز کرده است

اسکاتلندی ها حامی استقلال از انگلیس هستند

آخرین آمار از وضعیت مبتلایان به کرونا در کشور (فیلم)

حمایت اکثر اسکاتلندی ها از استقلال از بریتانیا

چین به آمریکا هشدار داد: با آتش بازی نکنید

مایک پنس: زندگی در آمریکا بار دیگر با ترامپ پیروز می شود

تکرار سریال «تکذیب» از سوی ترامپ برزیل

ابتکار عجیب مرد چینی برای ادامه دریافت حقوق بازنشستگی مادرش

فارین افرز: آمریکا با ترامپ روز به روز بیشتر منزوی و زمین گیر می شود

دستور استاندار بیروت برای تخلیه اماکن و ساختمان های پرخطر برای ساکنان

قادر به پاسخگویی به تجاوزهای ترکیه هستیم

کرونا در اروپا| از تشدید هشدارها برای سفر به اسپانیا تا گسترش طرح استفاده اجباری از ماسک در کشورها

ادامه اعتراض ها در بلاروس؛ بیش از شش هزار معترض بازداشت شدند

بسته بندی های عجیب و غریب تریاک+عکس

اعلام حمایت اتحادیه عرب از عراق در مقابل حملات ترکیه

هجوم مردم نیوزیلند به فروشگاه ها

واکنش ظریف به شایعه پیشنهاد آلمان برای کاهش تحریم های ضدایرانی آمریکا

جهانگیرزاده: مرزهای ایران و جمهوری آذربایجان برای ترانزیت و تبادل کالا باز است

جهانگیرزاده: مرزهای ایران و جمهوری آذربایجان برای ترانزیت و تبادل کالا باز است