مطالب مرتبط:
مهمترین مو ضوعات خبری روزنامه های جمهوری آذربایجان
جمهوری اسلامی ایران، الگوی مردم سالاری دینی است
مرزهای جنوبی ایران و عراق هم باز شد/ توافق جدید برای بازگشت 3 میلیارد دلار از عراق
تحریم، قلدری و خرابکاری آمریکا و اسراییل علیه ایران؛ در صورت ادامه ریاست جمهوری ترامپ چه اتفاقی خواهد افتاد؟
دور جدید درگیری‎ها میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان؛ ایروان و باکو در مسیر جنگ؟
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 تیر 1399 ساعت 15:302020-07-13بين الملل

جهانگیرزاده: مرزهای ایران و جمهوری آذربایجان برای ترانزیت و تبادل کالا باز است


سفیر ایران در جمهوری آذربایجان گفت: در حالیکه انسداد مرزها و متوقف شدن مبادلات تجاری میان کشورها بر اثر شیوع ویروس کرونا آثار مخربی را در جهان داشته، - مرزهای ایران و جمهوری آذربایجان در بخش تبادل کالا و ترانزیت همچنان باز است.

، جواد جهانگیرزاده سفیر ایران در جمهوری آذربایجان در گفتوگو با "پرس کلوب" جمهوری آذربایجان گفت: در حالیکه انسداد مرزها و متوقف شدن مبادلات تجاری میان کشورها بر اثر شیوع ویروس کرونا آثار مخربی را در جهان داشته، مرزهای ایران و جمهوری آذربایجان در بخش تبادل کالا و ترانزیت همچنان باز است و تلاشهای واهی بدخواهان برای اختلاف افکنی هیچگاه نتیجه نخواهد داد.

وی افزود: اطمینان دارم که تلاشهای واهی بدخواهان دو کشور هیچگاه نتیجهای نخواهد داشت.

سفیر کشورمان درباره روابط دو کشور همسایه در شرایط همه گیری ویروس کرونا گفت: انسداد مرزها و بسته شدن مراودات و تبادلات میان کشورها ضربه قابل توجهی به اقتصاد جهان زده است و هیچیک از کشورها از تبعات مخرب این ویروس در امان نیستند ولی خوشبختانه مرزهای ما با جمهوری آذربایجان در بخش تبادل کالا و ترانزیت بسته نشده و این تبادلات و همچنین ملاقاتها و گفتوگوها (هرچند از طریق فضای مجازی) همچنان در حال انجام است.

سفیر کشورمان در این مصاحبه در پاسخ به سوالی درباره موضوع ساخت سدهای خدا آفرین و "قیز قلعه سی" بر روی رودخانه ارس بین جمهوری آذربایجان و ایران که اخیراً برخی محافل در جمهوری آذربایجان ادعاهای بی اساسی در این زمینه مطرح کردند، گفت: سند همکاری بین ایران و جمهوری آذربایجان در خصوص ساخت سد خدا آفرین و نیروگاه قیز قلعه سی یک بار دیگر ثابت کرد که ایران نه در حرف بلکه در عمل تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان را به رسمیت میشناسد و به آن با دیده احترام مینگرد چراکه ایران این قرارداد را با آذربایجان امضا کرده نه طرف دیگر.

جهانگیرزاده افزود: کسانیکه به علم روابط بینالملل واقفند بسیار خوب درک می کنند که این سند همکاری به معنی به رسمیت شناختن حق حاکمیت و تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان است.

یعنی ایران با یک کشور(جمهوری آذربایجان) که در آن سوی رود ارس است، قرارداد همکاری امضا کرده است.

اگر شخصی غیر از این ادعا میکند یا از علم سیاست بی خبر است و یا سوءنیت دارد.

وی گفت: فراموش نکنید که یک طرف این قرارداد دولت منتخب مردم جمهوری آذربایجان است و نمایندگان مردم جمهوری آذربایجان این قرارداد را در مجلس مورد بررسی و تایید قراردادهاند.

من به هیچ وجه قصد دخالت در امور داخلی جمهوری آذربایجان را ندارم اما به عنوان یک دوست و برادر دینی به دوستان توصیه میکنم که منافع ملی کشورشان را فدای بازیهای کم ارزش سیاسی نکنند.

جهانگیرزاده تصریح کرد: سند توافق پروژه مورد نظر بین دولتهای ایران و جمهوری آذربایجان نهایی شده است و هیچ ارتباطی به کشور دیگری ندارد.

تأکید میکنم که دولت جمهوری اسلامی ایران هیچ مراوده و ارتباط رسمی و غیر رسمی با دولت خودخوانده قره باغ از طریق این سد و پلهای ارتباطی یا از طریق دیگر ندارد.

بر اساس توافقنامه امضاء شده بین ایران و جمهوری آذربایجان، صرفاً دو کشور حق استفاده و بهره برداری از این سد و نیروگاه را دارند و هیچ طرف سومی نمیتواند در آن مداخله و اعمال نفوذ کند.

وی افزود: محتویات توافقنامه دو کشور کاملاً شفاف است و راه هرگونه شبهه را بسته است.

این همکاری برای برخی گروهها و جریانات سیاسی قابل تحمل نیست و به همین دلیل با هر بهانه و دروغ پردازی قصد تخریب وجهه ایران و تخریب روابط حسنه دو کشور دوست و برادر را دارند.

برخی رسانههای مخالف دولت جمهوری آذربایجان پیشتر با انتشار گزارشهایی درباره توافقنامه امضا شده میان این کشور و ایران درباره احداث سدهای خدا آفرین و قیز قلعه سی بر روی ارس مدعی شدند، دولت باکو با ساخت دو دهنه پل بر روی رود ارس از سوی ایران، موافقت کرده و تهران از این پلها برای کمک به رژیم تجزیه طلب در منطقه قره باغ کوهستانی استفاده میکند.

این رسانهها همچنین ادعا کردند که این دو سد که از سوی ایران بر روی ارس احداث میشود، میتواند در آینده به جاری شدن سیل در نزدیکی روستاهای مرزی جمهوری آذربایجان منجر شود.

سفیر کشورمان درباره راهکارهای حل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ گفت: بحران قره باغ به یک بحران مزمن و طولانی تبدیل شده و هرگونه راه حلی برای خاتمه این مناقشه بایستی اولاً بر اساس ابتکار کشورهای منطقهای از جمله ایران و روسیه، راه حلی مسالمت آمیز، بر مبنای حفظ تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان و قطعنامههای سازمان ملل در این خصوص باشد.

ما بعنوان کشور همسایه از هیچ کمکی برای حل و فصل آن و ایجاد صلح و ثبات در منطقه مضایقه نخواهیم کرد و حاضریم بین دو کشور مصالحه ایجاد کنیم.

سفیر کشورمان در پاسخ به سوالی درباره نگاه ایران به روابط جمهوری آذربایجان و رژیم اسراییل و نیز روابط ایران با ارمنستان، گفت: شما وقتی از ایران و جمهوری آذربایجان و ارمنستان صحبت میکنید راجع به سه کشور همسایه صحبت میکنید ولی اسراییل خارج از این حوزه است و همسایه هیچیک از ما نیست.

جهانگیرزاده افزود: از سوی دیگر رژیم اسراییل در مناسبات خارجی خود با هیچ کشوری بدنبال یک مناسبات عادی مطابق اصول شناخته شده روابط بینالملل نیست و در روابط خود با همه کشورها صرفاً به تضمین اهداف پیچیده منطقهای و جهانی خود میاندیشد.

حتی آمریکا هم در مناسبات دوجانبه باید به اسراییل باج بدهد.

وی تصریح کرد: افرادی که آگاه بر علم فلسفه هستند به خوبی میدانند که دو موضوع مقایسه باید از یک جنس باشند و اگر دو طرف مقایسه از یک جنس نباشند آن مقایسه مردود است.

کشوری به نام اسراییل وجود ندارد، رژیم صهیونیستی اراضی فلسطینیان را اشغال کرده و ادعای تاسیس یک کشور را دارد.

بنابراین نظام جمهوری اسلامی که از اساس اصل عدالت را در دستور کار دارد با هرگونه تغییر جغرافیای سیاسی که به زور اسلحه حاصل شود مخالف است.

به همین دلیل است که ایران هیچگاه جمهوری خودخوانده آرتساخ را به رسمیت نشناخته است.

جمهوری اسلامی ایران با توجه به پیوندهای تاریخی با ملتهای منطقه قفقاز جنوبی و داشتن امتیاز همسایگی، همکاری هایی با جمهوری های قفقاز جنوبی و از جمله جمهوری آذربایجان و ارمنستان دارد.

ولی باید یک اصل را در نظر بگیریم، ملتهای ایران و جمهوری آذربایجان یک روح در دو بدن هستند.

برادری و دوستی ما با جمهوری آذربایجان ریشه در مذهب، فرهنگ، تاریخ و مدنیت دو کشور دارد.

شما مطمئن باشید هرگاه – خدای ناکرده- جمهوری آذربایجان با خطری مواجه شود، اولین کشوری که به کمک شما میآید، جمهوری اسلامی ایران است.

سفیر کشورمان همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اختلافات میان آمریکا و ایران به عنوان تهدیدی برای آغاز مناقشه نظامی ارزیابی میشود و پس از شهادت سردار "قاسم سلیمانی" خبر احتمال آغاز جنگ منتشر شده بود، گفت: جمهوری اسلامی ایران هیچگاه آغازکننده جنگی نخواهد بود اما در مواجهه با هرگونه حمله احتمالی آمادگی کامل دارد تا دشمن را درهم بکوبد.

جهانگیرزاده افزود: همانگونه که آگاه هستید دلاوران نیروهای مسلح ایران بعد از شهادت سپهبد قاسم سلیمانی انتقام سختی از نیروهای متجاوز گرفتند و پایگاه آنان در عراق را بشدت در هم کوبیدند، در حدی که مقامات آمریکایی هنوز هم در تلاش هستند تا ابعاد فاجعه بار خسارات وارده بر پایگاه عین السد را پنهان کنند.

واقعیت این است که تحریمهای ناجوانمردانه آمریکا صدمات زیادی به مردم عادی ایران وارد ساخته، اما فراموش نکنید که ما مرد میدان هستیم و همیشه مردانه جنگیدهایم و همیشه آماده هستیم تا دشمن را در هم بشکنیم.

وی اظهار داشت: امروز همه متوجه شدهاند که سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران شکست خورده است، یک نمونه این ادعا صادرات موفقیت آمیز بنزین ایران به ونزوئلا بود.

نفتکشهای ایرانی از تنگه هرمز راه افتادند، آبهای بینالمللی را در نوردیدند و در مقابل چشمان آمریکاییها در روز روشن با پرچم برافراشته ایران از دریای کاراییب عبور کردند و به ونزوئلا رسیدند.

آمریکاییها هم هیچ کاری نتوانستند انجام دهند.

سفیر کشورمان در ادامه سخنان خود افزود: اکنون همه میدانند که تهدید روی میز بودن گزینه نظامی، یک تهدید توخالی است.

آمریکا اگر امکانش را داشت تاکنون آن را بدون اینکه نظر دیگران را بخواهد، عملی کرده بود.

اکنون گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در نشست شورای حقوق بشر، جنایت آمریکا در ترور سردار سلیمانی و همرزمانش را مغایر با موازین حقوق بشری و نقض صریح منشور ملل متحد میداند.

جهانگیرزاده گفت: تحریمهای یکجانبه آمریکا با هیچیک از اصول و قوانین حقوق بینالملل جاری همخوانی ندارد.

سخنان رییس جمهور محترم حسن روحانی در خصوص بستن تنگه هرمز، صرفاٌ یکی از دهها اقدامی است که ما میتوانیم در مقابله با آمریکا انجام دهیم.

ما نمیخواهیم شاهراه حیاتی صدور نفت به جهان بسته شود ولی در صورتی که ما نتوانیم از آن کالایی صادر کنیم و تحت فشار باشیم، میتواند یک گزینه جدی باشد.

سفیر کشورمان در پاسخ به سوالی درباره مقابله ایران با همه گیری ویروس کرونا، اظهار داشت: وضعیت در رابطه با ویروس کرونا نه تنها در ایران بلکه در هیچ جای دنیا حتی در آمریکا، انگستان و یا جمهوری آذربایجان رضایت بخش نیست و متأسفانه این ویروس ناشناخته کار را برای همه کشورها سخت کرده است.

اگر نگاهی دقیقتر به آمارهای ارایه شده توسط سازمان بهداشت جهانی داشته باشید خواهید دید که کشورهای پیشروی جهان در شرایطی بمراتب سختتر از ایران قرار دارند.

جهانگیرزاده با اشاره به این که هنوز محققین در مورد منشا و نحوه شیوع ویروس به هیچ نتیجه قطعی دست نیافتهاند، افزود: واقعیت این است که این ویروس به سرعت در اقصی نقاط جهان شیوع پیدا کرد و بسرعت تمام اروپا و کشورهای دیگر را درنوردید.

وی افزود: ایران برخلاف بسیاری از کشورها سیاستی شفاف در مقابله با ویروس کرونا اتخاذ کرد و زمانیکه بسیاری از کشورها در یک تلاش واهی بدنبال کتمان حقیقت شیوع ویروس در کشورشان بودند، مسئولین وزارت بهداشت در ایران بسرعت حقایق را بیان کردند.

کادر درمانی ایران نه تنها در مقابله با ویروس ضعیف عمل نکرد بلکه جانانه با این ویروس مهلک جنگید و این مبارزه هنوز هم ادامه دارد.

سفیر ایران افزود: ما در حال حاضر با دو نوع ویروس مقابله میکنیم، ویروس تحریمهای ناجوانمردانه آمریکا و ویروس کرونا.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: جمهوری آذربایجان - ایران و جمهوری آذربایجان - آذربایجان - جمهوری - مرزهای ایران - ویروس کرونا - شیوع ویروس کرونا - مرزها - ایران - مبادلات تجاری - ترانزیت - کشور - سفیر ایران - همه گیری ویروس کرونا - انسداد - جهان - جواد جهانگیرزاده - ویروس - کرونا - مبادلات - کالا - سفیر - کشورها - اختلاف افکنی - متوقف - شیوع - میان - آثار - همه گیری - کشورمان

آخرین اخبار سرویس:
یک کشته و ده ها زخمی در تظاهرات بیروت/ حمله معترضان به ساختمان وزارت خارجه

حمله تند برنی سندرز به ترامپ/ او از حال مردم بی خبر است

10 هزار پرس غذای گرم در بین نیازمندان بزمان توزیع شد

محافل سیاسی و نظامی لبنان: آشوبگران با تهدید کیان کشور خواهان توقف تحقیقات درباره انفجار بندر بیروت هستند

آخرین آمار جهانی کرونا؛ شمار مبتلایان از 19 میلیون و 700هزار گذشت

تحریم لبنان | این اقدام تنها به تقویت حزب الله منجر خواهد شد.

گل سردار آزمون در میان برترین گلهای تاریخ سوپر کاپ روسیه+ویدئو

ابراز همدردی پوتین با دولت و ملت هند در پی سانحه هوایی مرگبار

سخنگوی طالبان: هرگز با روس ها هیچ توافق نظامی نداشته ایم

درگیری پلیس لبنان با تظاهرکنندگان خشمگین

شواهد کافی برای حادثه بودن انفجار بیروت وجود دارد

نشست بین المللی جمع آوری کمک مالی برای بیروت 19 مرداد برگزار می شود

نشست بین المللی جمع آوری کمک مالی برای بیروت 19 مرداد برگزار می شود

اعلام آمادگی ترکیه برای بازسازی بندر بیروت

ببینید | موج جدید خشونت در لبنان / حمله معترضان به ساختمان وزارت خارجه و غارت بانک ها!

اعتراضات لبنان به خشونت کشیده شد/تلاش معترضان برای ورود به وزارت خارجه

مقام فرانسوی: وجود شواهد کافی برای حادثه بودن انفجار بیروت

طالبان از پیشنهاد ایران برای میزبانی گفتگوهای صلح استقبال کرد

ثروتمندترین زن در قاره آسیا چقدر پول دارد؟

یک کشته و ده ها زخمی در تظاهرات بیروت/ حمله معترضان به ساختمان وزارت خارجه

درگیری پلیس لبنان با تظاهرکنندگان خشمگین/ تصرف برخی وزارتخانه ها به دست معترضان

تشنگی chr(034)گلبهارchr(034)

یک کشته و 180 زخمی در تظاهرات خشونت آمیز بیروت

حسان دیاب: تنها راه حل بحران کنونی، انتخابات زودهنگام است

نشست بین المللی جمع آوری کمک مالی برای بیروت 19 مرداد برگزار می شود

اعتراضات لبنان به خشونت کشیده شد

وعده نخست وزیر لبنان در واکنش به تشدید اعتراضات

فیلم| چرا وزارت اقتصاد لبنان اشغال شد؟

سندرز: ترامپ شاید نداند هنگام گلف بازی میلیون ها آمریکایی در حال حرکت به سوی گرسنگی هستند

مهران مدیری و حمید شب خیز؛ شباهت ها و تفاوت ها

کارشناسان سازمان ملل: معافیت های بشردوستانه هیچ کارایی ندارند/ تحریم ها باید لغو شوند

نخست وزیر لبنان وعده انتخابات زودرس پارلمانی داد

یک کشته و 180 زخمی در تظاهرات خشونت آمیز بیروت

صحنه مجروح شدن همسر سفیر هلند در انفجار بیروت

نجمع چند هزار نفری در بیروت در اعتراض به سیاست های دولت

تظاهرات خشونت آمیز در بیروت/ یک کشته و 180 مجروح

تظاهرات در بیروت یک کشته بر جای گذاشت

درگیری پلیس لبنان با تظاهرکنندگان خشمگین/ تصرف برخی وزارتخانه ها به دست معترضان

حمله با خودروی بمب گذاری شده به پایگاه نظامیان افغان در غزنی

حمله معترضان به ساختمان وزارت اقتصاد لبنان

بدون انتخابات زودهنگام، نمی توان از بحران کنونی خارج شد

یک کشته و 180 مجروح در تظاهرات خشونت آمیز در بیروت + فیلم و عکس

مقام فرانسوی: شواهد کافی برای حادثه بودن انفجار بیروت وجود دارد

معترضان به خیابان های بیروت آمدند/حمله به پارلمان و تسخیر وزارت خانه های اقتصاد و خارجه

لبنان تعداد مفقودشدگان انفجار بیروت را اعلام کرد

آرزوی ماهچهره خلیلی برای پسرش که هرگز برآورده نشد !!

گزارشی جنجالی از چگونگی تصرف ثروت حاکم بیمار امارات

عراق: کمک های بشردوستانه بغداد به بیروت ادامه می یابد

اعتراضات در لبنان

عراق: کمک های بشردوستانه بغداد به بیروت ادامه می یابد

عجایب هفت گانه جهان

هواپیماهای ترکیه مناطقی را در سلیمانیه عراق بمباران کردند

مقصران انفجار لبنان محاکمه می شوند؟

آمار کشته شدگان انفجار بیروت روبه افزایش است

پسر افسر اطلاعاتی سابق سعودی: آخرین تهدید علیه پدرم 2 هفته پیش بود

چاره ای جز برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام نیست/ عاملان انفجار بیروت محاکمه می شوند

نخست وزیر لبنان: بدون انتخابات زودهنگام، نمی توان از بحران کنونی خارج شد

طالبان از پیشنهاد ایران برای میزبانی گفتگوهای صلح استقبال کرد

وعده نخست وزیر لبنان در واکنش به تشدید اعتراضات

اعتراضات لبنان به خشونت کشیده شد/تلاش معترضان برای ورود به وزارت خارجه

حمله با خودروی بمب گذاری شده در غزنی افغانستان

درگیری پلیس لبنان با معترضان خشمگین در بیروت

به خشونت کشیده شدن اعتراضات در بیروت لبنان

طالبان از میزبانی ایران از گفتگوهای صلح افغانستان استقبال کرد

جشن خیابانی عید غدیر در تهران

اعتراضات لبنان به خشونت کشیده شد/تلاش معترضان برای ورود به وزارت خارجه

واپسین تلاش های بی ثمر آمریکا و رژیم صهیونیستی برای کاهش قدرت برتر نظامی ایران در منطقه

عملیات تروریستی سنگین «الشباب» در سومالی 8 کشته برجای گذاشت

درگیری پلیس لبنان با معترضان خشمگین در بیروت

نخست وزیر لبنان خواستار انتخابات زودهنگام شد

لبنان|حسان دیاب: خروج از بحران کشور تنها از راه انتخابات زودهنگام ممکن است

وزارت اقتصاد به تصرف معترضین لبنانی درآمد

تظاهرات خشونت آمیز در بیروت یک کشته و 180 مجروح بر جای گذاشت

تظاهرات ضد دولتی در بیروت به خشونت کشیده شد

طالبان از میزبانی ایران از گفتگوهای صلح افغانستان استقبال کرد

ابراز همدردی پوتین با دولت و ملت هند در پی سانحه هوایی مرگبار

تظاهرات کنندگان لبنانی اعتراضات مرکز بیروت را به خشونت کشیدند/1 نیروی امنیتی کشته شد

واکنش عجیب ترامپ به آمار وحشتناک کرونا رو ببینید!

خودکشی سلمان رشدی

همه عاملان و مسئولان فاجعه بیروت به سزای اعمال شان خواهند رسید

اوج گیری تظاهرات معترضین در بیروت/ یک نیروی امنیتی کشته شد

عکس/ گوشه ای از تخریب انفجار بیروت

نخست وزیر لبنان خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شد

مقام فرانسوی: شواهد کافی برای حادثه بودن انفجار بیروت وجود دارد

شمار کشته های انفجار بیروت به 158 نفر رسید

نخست وزیر لبنان وعده انتخابات زودرس پارلمانی داد

سفیر ایران در بغداد: ایران در کنار ملت و دولت عراق برای پیشرفت کشورشان است

ملاقات سفیر کشورمان در روسیه با مدیر عامل خبرگزاری» ایتار تاس« ‍

روسیه قرارداد نفتی آمریکا با کردهای سوریه را محکوم کرد

روسیه: قرارداد نفتی آمریکا و کرد های سوریه نقض حاکمیت سوریه است

نخست وزیر لبنان: همه مقصران انفجار بیروت محاکمه خواهند شد

شمار قربانیان انفجار بیروت به 158 کشته و بیش از 6 هزار زخمی رسید

لبنان آتش گرفت +جزییات مهم

20 سال حبس برای دو نظامی سابق آمریکا متهم به کودتا علیه ونزوئلا

بیش از 19.5 میلیون مبتلا به کرونا در جهان/ آمریکا، برزیل و مکزیک رکورددارِ قربانیان

معترضان لبنانی خواستار محاکمه مقصران انفجار بیروت شدند

مکرون خطاب به ترامپ: تحریم حزب الله «بی نتیجه» است

نخست وزیر لبنان خواستار انتخابات زودهنگام شد

پاکسازی 200 کیلومتر مربع از مساحت جنوب موصل از لوث داعش

درگیری پلیس لبنان با معترضان خشمگین در بیروت

جهانگیرزاده: مرزهای ایران و جمهوری آذربایجان برای ترانزیت و تبادل کالا باز است

جهانگیرزاده: مرزهای ایران و جمهوری آذربایجان برای ترانزیت و تبادل کالا باز است