مطالب مرتبط:
فرماندار تفتان: توجه به زنان سرپرست خانوار از اولویت های مهم مسوولان است
الیور استون دست دونالد ترامپ را رو کرد!
گتوزو: مقابل میلان فرصت های زیادی از دست دادیم
سها رضا نژاد کجاست؟! /فرار از دست مزاحمان پلید و گمشدن در کردکوی / آخرین گفتگو با عروس خانواده + عکس
شهباززاده: سپاهان فرصت ها را راحت از دست داد
-187 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 تیر 1399 ساعت 13:452020-07-13سياسي

از دست رفتن حریت و آزادگی زنان با بدحجابی


حوزه/ عاملی در ششمین جلسه کمیسیون تخصصی ستاد هماهنگی نقشه مهندسی فرهنگی کشور گفت: زنان باید بدانند اگر حجاب را از دست بدهند حریت و آزادگی خود را از دست خواهند داد و اینجا تفاوت آزادگی و حریت با آزادی و رها بودگی روشن می شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری حوزه از تهران، دکتر سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دوشنبه 23 تیرماه، در ششمین جلسه کمیسیون تخصصی ستاد هماهنگی نقشه مهندسی فرهنگی کشور ضمن گرامیداشت هفته عفاف و حجاب و اشاره به کشتار مسجد گوهرشاد اظهار داشت: مبارزه با حجاب و عفاف از زمان رضا شاه که بعد نظامی و ایجاد فضای ترس و هراس برای حجاب در ایران شروع و در زمان پهلوی دوم بعد جنگ نرم و مبارزه فرهنگی با حجاب به اوج رسید.

وی تصریح کرد: امروز هم با وجود گذشت چهل سال از انقلاب اسلامی در ایران همان جریانی که پهلوی را مجبور به مبارزه با حجاب کرد به صورت مستقیم و با برنامه های ترویجی و تبلیغی در سطوح کلان مثل سینما و رسانه های جهانی تلاش برای تضعیف آن دارد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری که حجاب و عفاف را عمود خیمه فرهنگی می دانند گفت: حجاب و عفاف یک ارزش الهی است که بازتاب آن مصونیت بخشی و توانمند سازی زنان و مردان جامعه است.

بی حجابی و بدنمایی فضای اغواگری و عدم سلامت فرد و جامعه را بدنبال دارد.

دکتر عاملی با بیان اینکه مدرن شدن به نوعی تجدد غربی را منعکس می کند و عده ای تصور می کنند با رهاسازی فرهنگ جامعه اصلاح می شود، گفت: اصلاح جامعه در درجه اول اصلاح شناخت جامعه است.

و زنان باید بدانند اگر حجاب را از دست بدهند حریت و آزادگی خود را از دست خواهند داد و اینجا تفاوت آزادگی و حریت با آزادی و رها بودگی روشن می شود.

وی افزود: حجاب و عفاف یک نیاز عقلانی برای فرد و جامعه است که در درجه اول نیازمند شناخت و انگیزه است و در درجه بعد نیازمند احترام و رعایت حقوق فردی و اجتماعی برای همه آحاد جامعه است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: حجاب یک نیاز و ضرورت اصلی برای سلامت فرد و جامعه است و در زمره نیاز به غذا، نیاز به بهداشت و درمان و نیاز به هوای سالم و محیط زیست سالم یک اصل بر انگیزانده است.

عفاف یک نوع تواضع در پیشگاه پروردگار و برخواسته از تقوا و خود نگهداری است.

وی با بیان اینکه باید بتوان با تعلیم و تربیت خصوصا در محیط گرم و صمیمی خانواده زیر ساخت های سلامت اجتماعی را فراهم کرد، افزود: 4 مصوبه اصلی در حوزه عفاف و حجاب وجود دارد که شورای اجتماعی وزارت کشور متولی اصلی بحث عفاف و حجاب در کشور است که باید منابع اصلی که به این مقوله ارزشی جامعه شناسایی کند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره آیین نامه مطرح شده در جلسه اظهار کرد: اصلاح آیین نامه فعلی شورای فرهنگ عمومی استان ها با هدف تقویت شورای استانی و در نهایت شورای فرهنگ عمومی کشور باید تنظیم شود.

در عین حال پیوند شورای فرهنگی عمومی کشور که یکی از شوراهای تخصصی شورای عالی انقلاب فرهنگی با ستاد راهبری مهندسی فرهنگی اهمیت راهبردی و کلیدی دارد.

در ابتدای جلسه، دکتر آقاسی، دبیر ستاد فرهنگ شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار کرد: 11 مصوبه در ستاد هماهنگی نقشه مهندسی فرهنگی به ریاست دکتر جهانگیری تصویب و ابلاغ شده است و 3 دستور برای تصویب نیز در نوبت است.

در ادامه جلسه دکتر حاجیلویی، معاون خط مشی گذاری و هماهنگی ستاد فرهنگ گفت: دستور اصلاح آیین نامه شورای فرهنگ عمومی استان ها در راستای تقویت اداره فرهنگی کشور است.

وی اضافه کرد: اجرایی سازی سند مهندسی فرهنگی کشور اولویت دبیرخانه است و رویکرد اصلی در نقشه مهندسی فرهنگی کشور این است که شورای فرهنگ عمومی استان ها عهده دار نقش ستاد مهندسی فرهنگی در استان ها باشد.

معاون خط مشی گذاری و هماهنگی ستاد فرهنگ افزود: طبق بند ج فصل 7 نقشه مهندسی فرهنگی باید تغییرات ساختاری و فرآیندی ایجاد شود تا شورای فرهنگ عمومی استان بتواند در جایگاهی که در سند برای آن در نظر گرفته قرار گیرد و این آیین نامه برای تقویت مسایل پیش روی شورای فرهنگ عمومی استان به همراه رهکارهای آن تدوین شده است.

همچنین ابراهیم معظمی گودرزی کارشناس ستاد فرهنگ به ارائه گزارشی از مسایل و موانع موجود پیرامون شورای فرهنگ عمومی استان و راهکارها و پیشنهادهای کارشناسی پرداخت.

چارچوب نهادی نظام فرهنگی کشور ناظر به نگاشت نهادی، تقسیم کار ملی و استانی و نظام مدیریت راهبردی فرهنگی کشور، ساختار فرآیندهای کلان سیاست گذاری و برنامه ریزی، سازماندهی، هدایت و نظارت و ارزیابی فرهنگی کشور در سطح ملی و استانی برای اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور از مهمترین محورهای مورد اشاره در گزارش بود.

معظمی گودرزی در این زمینه گفت: پنج روش شناخت و تدوین نظام مسایل شورای فرهنگ عمومی استان ها شامل، بررسی حقوقی اسناد و مصوبات مرتبط با آن، نظر خواهی از ذینفعان، بازیگران و عوامل کلیدی شورای فرهنگ عمومی، بررسی و مشاهده میدانی اداره فرهنگی استان ها، بررسی گزارشات عملکرد و اقدامات شوراهای فرهنگ عمومی استان ها، بررسی پژوهش ها و تحقیقات علمی مرتبط هستند.

وی در ادامه به ارائه گزارشی از روند بررسی ها و تحقیقات صورت گرفته از مسائل پیش روی شوراها در استان های مختلف پرداخت و گفت: 4 مساله اصلی پیش روی شورای فرهنگ عمومی استان برای استقرار در جایگاه ستاد هماهنگی نقشه مهندسی فرهنگی استان؛ مسائل ساختاری و اجرایی، حقوقی و نظارتی، پشتیبانی و مشارکت مردمی و محتوا و برنامه ریزی فرهنگی هستند.

حجت الاسلام حریزاوی، معاون ارتباطات سازمان تبلیغات اسلامی نیز که به صورت ویدئو کنفرانس در جلسه شرکت کرد، گفت: توجه به شورای برنامه ریزی استان و نفوذ آن بر سایر شوراهای دیگر استان، اضافه کردن یکی از بانوان فرهیخته استان و یکی از مشاهیر استان به پیشنهاد رییس شورا به اعضای اصلی شورای فرهنگ عمومی و مشخص شدن معیار حذف و اضافه اعضای شورای فرهنگ عمومی از اهم موارد مورد تاکید توسط وی بود.

همچنین جعفری نژاد نماینده سازمان برنامه و بودجه در این جلسه گفت: اسناد پیشنهادی باید به گونه ای باشد که تزاحمی در شرح وظایف سایر دستگاه ها به وجود نیاورد.

در هر استان شورای برنامه ریزی و در ذیل آن کمیته فرهنگی وجود دارد و عدم تداخل وظایف شورای فرهنگ عمومی با شورای برنامه ریزی استان باید مورد توجه باشد.

دکتر احمدی معاون وزارت ورزش و جوانان نیز ضمن تاکید بر ضرورت به بروز رسانی سند عفاف و حجاب به عدم شناسایی جایگاه عمومی شورای فرهنگ عمومی کشور اشاره کرد و گفت وظایف اصلی پیشنهادی شورای فرهنگ عمومی استان باید منطبق با ظرفیت های این شورا باشد که قابلیت اجرای مصوبات را داشته باشد.

مجید رستمی مشاور معاونت فرهنگی قوه قضاییه نیز در ادامه جلسه نکات؛ انطباق وظایف و نقش های تعریف شده در آیین نامه با ظرفیت شورای عمومی استان، ارتباط شورای فرهنگ عمومی استان با شورای فرهنگ عمومی و تعامل آن با ستاد هماهنگی نقشه مهندسی فرهنگی و برجسته تر شدن نقش مجلس شورای اسلامی، شورای اجتماعی وزارت کشور و نمایندگان ولی فقیه در استان را مورد توجه و تاکید قرار داد.

همچنین مهدی رضاییان عضو شورای تخصصی مهندسی فرهنگی در این جلسه ضمن تاکید برضرورت اجرای ی­سازی و پیاده سازی نقشه مهندسی فرهنگی، اظهار داشت: ستاد برنامه ریزی استان ماهیت حقوقی جدا از شورای فرهنگ عمومی استان دارد که اعضای آن مشترک هستند.

وی افزود: آموزش و پرورش و دادگستری باید نقش ویژه ای در شورای فرهنگ عمومی استان داشته باشند.

محمدرضا بهمنی رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اگر مسائل از 3 زاویه دیده شود محور هویتی و ساختاری شورای استان ها، محور موضوعات و محتوا، امتداد اجرایی شورای فرهنگ عمومی استانها باید وزن دهی مناسب به مسائل شود.

نقشه مهندسی فرهنگی وجه تمایزش در بحث محتوای فرهنگی است، موضوع باید مقدم بر ساختار باشد که الان نظام موضوعات در حاشیه است.

سپس افزود همه مسائل از طریق آیین نامه قابل تامین نیست که پیشنهاد می­شود نظام­نامه تشکیلات استانی مورد عنایت قرار گیرد.

سید محمد رضا موالی زاده دبیر شورای فرهنگ عمومی با تاکید بر نقش شورای فرهنگ عمومی در اصلاح آیین­نامه خواستار بررسی بیشتر روند اصلاح آیین­نامه شورای فرهنگ عمومی و رفع دغدغه ها و مشکلات فعلی شورای فرهنگ عمومی استانها شد.

در پایان جلسه دکتر عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خواستار اختصاص یک جلسه دیگر کمیسیون به این موضوع پس از برگزاری جلسه با دبیر شورای فرهنگ عمومی و طرح موضوع در این شورا شد.

انتهای پیام منبع:
کلید واژه ها: نقشه مهندسی فرهنگی کشور - حجاب - مهندسی فرهنگی - فرهنگی - مبارزه - در ایران - کمیسیون - هماهنگی - خبرگزاری حوزه - انقلاب اسلامی - مهندسی - انقلاب - مسجد گوهرشاد - عاملی - تخصصی - عفاف و حجاب - پهلوی - ایران - حجاب و عفاف - شورای عالی - گرامیداشت - پهلوی دوم - کشور - نقشه - زمان - عفاف - ستاد - زنان - حوزه - خبرگزاری

آخرین اخبار سرویس:
خودکفایی 700 هزار خانوار تحت پوشش کمیته امداد در 20 سال گذشته

تولد 43 سالگی «رضا رشیدپور»+ عکس

ضرورت هم افزایی رسانه ای در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی

پاسخ آیت الله سیستانی به پرسش ها درباره چگونگی عزاداری محرم در شرایط کرونا

یک کتابخانه عمومی در متروی تهران افتتاح می شود

تعویق یک ماه کنکور سراسری/ برگزاری کنکور در 27 تا 30 شهریورماه

رییس شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین: قدردانی ما از ملت ایران پایان ناپذیر است

استاندار فارس: مقابله با تخریب دولت از طریق فضای مجازی پیگیری شود

راهکار ماهد، راهگشای ستاد کرونا برای محرم

ورود دستگاه قضا به پرونده ویلموتس

فضاهای آموزشی بی استفاده در بخش نوبران به کارگاه های اقتصادی تبدیل شود

«بانوی قرن» در جوار امام رضا (ع) رونمایی شد

نشست خبری رییس کمیته امداد امام خمینی (ره)

رییس جمهور درگذشت حجت الاسلام موسویان را تسلیت گفت

حمایت مجمع کارآفرینان ایران از وزارت مدرس خیابانی

فناوران برای توسعه کسب و کار داده های زیستی دعوت شدند

نماهنگ «تا حرم» با نوای حاج مهدی رسولی

استاندار فارس: مقابله با تخریب دولت از طریق فضای مجازی پیگیری شود

شوآف شوراییان؛ این بار تغییر نام خیابان های تهران

مدیران ارشد استان ضایعه درگذشت ماموستا محمدی را تسلیت گفتند

42 محله در بافت ناکارآمد شهری البرز قرار دارد

اصلاح اساسنامه هلال احمر راه برون رفت از برخی دعاوی حقوقی

گزارش شفقنا از فعالیت های جهادی طلاب در سیستان و بلوچستان + ویدئو

ختم رسیدگی به پرونده اکبر طبری اعلام شد

کرونا از جنگ جهانی پیشی گرفت

هشدار درباره نحوه سرمایه گذاری در بورس به مردم

رییس حوزه هنری: توسعه مخاطب اولویت اصلی انتشارات سوره مهر است

تنها راه تشخیص قطعی کرونا

مشکلات ایثارگران قم در بخش مسکن برطرف می شود

رونق حوزه های اقتصادی بدون نیاز به دیگران امیدبخش است

اعضای کمیسیون اصل 90 با رییس قوه قضاییه دیدار می کنند

ابلاغ آیین نامه اجرای مراسم محرم در استان سمنان

«بی تصمیمی» بر اصلاحات حاکم شده است/ اصلاح طلبان نیازمند یک پوست اندازی جدی هستند

فارس من| درخواست 17 هزار دستیار تخصصی از وزیر بهداشت برای پیگیری مطالبات

«هاشمیان» بار دیگر بر مسند شورای شهر رفسنجان تکیه زد

پیام تسلیت روحانی در پی درگذشت حجت الاسلام موسویان و فخرالذاکرین حاج فیروز زیرک کار

مشکلات ایثارگران قم در بخش مسکن برطرف می شود

فارس من| تأیید قطعی شدن رای پرونده بزرگ ترین معدن خواری مازندران/ ارسال پرونده برداشت شن و ماسه برای اجرای به دادسرای آمل

صنعت آسیب دیده گردشگری به حمایت ملی نیاز دارد

دهکده اقتصاد مقاومتی در قم احداث می شود

ظهره وند: ایران یک تهدید پارادایمی برای غرب است/مقتدایی: هر قراردادی با خارجی ها باید از مجلس تصویب بگیرد

مدرس خیابانی در دو حوزه صنعت و بازرگانی تخصص دارد

نماد یادبود شهری درگذشتگان کووید_19 در تهران ایجاد شود

با متخطیان اصول بهداشتی در عزاداری ماه محرم برخورد می شود

استخدام تکنسین تعمیرکار دستگاه پلاستیک آقا در محدوده پاکدشت

سخنگوی کمیسیون عمران: آخوندی باید پاسخگوی اشتباهاتش باشد/ طرح دو فوریتی «جهش تولید و عرضه مسکن» به صحن می آید

صحبت های شنیدنی شهید مطهری در مورد شیعه واقعی

روحانی درگذشت حجت الاسلام موسویان را تسلیت گفت

اوکراین به دنبال گرفتن غرامت به خاطر سقوط هواپیمای اوکراینی

نظارت بر نحوه تامین کالا های اساسی ضروری است

هشدار واعظی به شورای همکاری خلیج فارس

عکس روز/ سایه های سیاه

فن بازار تخصصی نفت در کشور راه اندازی می شود

انسان های موفق از نگاه قرآن، اهل مشورت هستند/ نظام الهی، شانسی نیست

در آخرین جلسه دادگاه طبری چه گذشت؟ روایت طبری از نحوه دیدارش با دانیال زاده و نیاز آذری

عارفِ نگران: این وضعیت در شان ایرانی ها نیست

ختم رسیدگی به پرونده اکبر طبری اعلام شد

امام جمعه همدان: شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت جدی گرفته شود

من سرهنگ نیستم!!

چیدمان مبلمان در منزل

ختم رسیدگی به پرونده اکبر طبری؛ دادگاه آماده صدور رأی پرونده جنجالی

کتابخانه عمومی در مترو تهران افتتاح می شود

رییس شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین: قدردانی ما از ملت ایران پایان ناپذیر است

پیکر فخرالذاکرین به خاک سپرده شد

کمیته امداد امام خمینی (ره) در سال جاری 200 هزار اشتغال ایجاد می کند

دیر رسیده بودیم، حرم را با خاک یکسان می کردند

نشست خبری رییس کمیته امداد امام خمینی(ره)

روحانی درگذشت فخرالذاکرین حاج فیروز زیرک کار را تسلیت گفت

واعظی: شورای همکاری خلیج فارس نباید از آمریکا تبعیت کند

شورای همکاری خلیج فارس از آمریکا تبعیت نکند

درخشش “وبشهر” در عرصه ارتباطات و اطلاع رسانی

چکش کاری طرح سهام عدالت در کمیسیون اقتصادی

پاسخ آیت الله سیستانی به پرسش ها درباره چگونگی عزاداری محرم در شرایط کرونا

ختم رسیدگی به پرونده اکبر طبری اعلام شد

ویدئو/ تصاویری از محوطه و ساختمان موزه زمان

ایرادات 3 لایحه مهم اقتصادی در پژوهشکده شورای نگهبان بررسی شد

اعضای کمیسیون اصل 90 با رییس قوه قضاییه دیدار می کنند

به دنبال توسعه ظرفیت های شهر برای تعالی کلانشهر کرج هستیم

سرنوشت 76 خودروی لوکس توقیف شده در نوشهر چه شد؟

تشکیل کارگروه مشترک میان کمیسیون صنایع و وزارت نفت

مجلس امام حسین(ع) وادی مقدس است

نماهنگ «عدالت؛ راه ناتمام»

حفظ امنیت و منافع ملت های منطقه در گروی همکاری های درون منطقه ای است

21 مرداد، روز دریای خزر | خزر در دل غم دارد

«هدایت، حمایت و نظارت» سه ضلع فعالیت های نهادنمایندگی رهبری در دانشگاه ها

اجرای رزمایش کمک های مومنانه با اهدای بسته های معیشتی در امیدیه

«مقتل نوجوان» درباره سیر حوادث کربلا منتشر شد

ختم رسیدگی به پرونده اکبر طبری اعلام شد

رییس شورای ریاست جمهوری بوسنی هرزگوین: قدردانی ما از ملت ایران پایان ناپذیر است

روحانی درگذشت فخرالذاکرین حاج فیروز زیرک کار را تسلیت گفت

الزامات بهداشتی برای ماه محرم بومی سازی شود/ انتقاد از نحوه برگزاری آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور

فراخوان| فناوران برای توسعه کسب و کار داده های زیستی دعوت شدند

183 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های بوشهر در حال مداوا هستند

کرونا و سوگوارانی که تنها ماندند

شهردار کرج : ذخایر تاریخی کرج معرفی می شود

استان اردبیل جزو سه استان امن کشور است/ اقدامات ارزشمند در هوشمندسازی نیروی انتظامی استان اردبیل

خط شکنی سوره مهر باید تداوم داشته باشد/توسعه مخاطب اولویت اصلی ماست

زنگ خطر شکست فشار حداکثری علیه ملت ایران در کاخ سفید

گردهمایی مدیران هیئت های مذهبی استان فارس در حرم مطهر

نظر شورای نگهبان درباره لایحه مالیات بر ارزش افزوده اعلام شد

از دست رفتن حریت و آزادگی زنان با بدحجابی

از دست رفتن حریت و آزادگی زنان با بدحجابی