مطالب مرتبط:
جمهوری اسلامی ایران، الگوی مردم سالاری دینی است
جمهوری اسلامی ایران، الگوی مردم سالاری دینی است
نظر کارشناسان در مورد صندوق های ETF؛ به کام دولت به نام مردم
مهلت بدهکاران حساب ذخیره ارزی به هیچ وجه تمدید نمی شود
مهلت بدهکاران حساب ذخیره ارزی تمدید نمی شود
-187 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 تیر 1399 ساعت 13:452020-07-13سياسي

صندوق ذخیره ارزی معنوی نظام؛ نهادی برآمده از فقاهت و مردم سالاری دینی


حوزه/ با تاملی در اهمیت جایگاه رهبری در نظام سیاسی اسلام و نقش یگانه او در راهبریِ قوای سه گانه، ترسیم سیاست های کلی نظام و ممانعت از انحراف نهادهای قانونی کشور می توان به جایگاه منحصر به فرد و پراهمیت مجلس خبرگان پی برد، - " حوزه/ با تاملی در اهمیت جایگاه رهبری در نظام سیاسی اسلام و نقش یگانه او در راهبریِ قوای سه گانه، ترسیم سیاست های کلی نظام و ممانعت از انحراف نهادهای قانونی کشور می توان به جایگاه منحصر به فرد و پراهمیت مجلس خبرگان پی برد، مجلسی که حالا در پنجمین دوره خود قرار دارد و ولی امر مسلمین از آن به صندوق ذخیره ارزی معنوی نظام نام برده اند.

خبرگزاری حوزه - تهران/ امروز بیست و سوم تیرماه مصادف با سالروز تشکیل اولین دوره مجلس خبرگان رهبری درسال 1362 با پیام حضرت امام خمینی(ره)، رهبر کبیر انقلاب اسلامی است.

مجلسی که امام خامنه ای، رهبر معظم انقلاب در تعبیری بسیار زیبا از آن به عنوان صندوق ذخیره ارزی معنوی نظام نام برده اند و در قانون اساسی از جمله اصول 107، 108 و 111 به آن پرداخته شده است.

نقش کلیدی مجلسِ خبرگان هر چند در فعالیت‏ های خُرد کشور، محسوس نیست، ولی حضور فعّال آن، پشتوانه اطمینان بخشی در جهت صیانتِ نظام است.

این مجلس، از بحران خلأ رهبری در نظام پیش‏گیری می‏ کند و نگاه هوش‏مندانه‏ اش بر شیوه اداره کشور، سلامت نظام را تأمین می‏ کند.

از یک سو بر عدالت، فقاهت، شجاعت و تدبیرِ رهبری امروز ، اِشراف دارد و از طرف دیگر هوشیارانه، در اندیشه رهبری فردا است و جایگاه ویژه ‏و بی بدیلی در مشروعیّت حکومت اسلامی دارد.

مجلس خبرگان در نگاه معمار کبیر انقلاب امام خمینی(ره) بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران در بخشی از پیام 22 تیرماه 1362به مناسبت افتتاح اولین دوره مجلس خبرگان رهبری، درباره جایگاه و اهمیت این مجلس، خطاب به منتخبان ملت فرمودند: مجلسی که برای ادامه نظام جمهوری اسلامی و شرعیّت بخشیدن به آن، نقش اساسی را دارد؛ مجلسی که علاقه مندان به اسلام و جمهوری اسلامی، دل بدان بسته و مخالفان و دشمنان آن، چشم به آن دوخته اند.

ای فقهای شورای خبرگان و ای برگزیدگان ملّت ستم دیده در طول تاریخ شاهنشاهی! - مسئولیتی را قبول فرمودید که در رأس همه مسئولیت هاست و آغاز به کاری کردید که سرنوشت اسلام و ملّت رنج کشیده و شهید داده و داغ دیده، در گرو آن است.

تاریخ و نسل های آینده، درباره شما قضاوت خواهند کرد و اولیای بزرگ خدا، ناظر آرا و اَعمال شما می باشند.

کوچک ترین سهل انگاری و مسامحه و اِعمال نظرهای شخصی و خدای نخواسته تبعیت از هواهای نفسانی که ممکن است این عمل شریف الهی را به انحراف کشاند، بزرگ ترین فاجعه تاریخ را به وجود خواهد آورد.

اگر اسلام عزیز و جمهوری اسلامی نوپا، به انحراف کشیده شود و سیلی بخورد و به شکست منتهی شود، خدای نخواسته، اسلام، برای قرن ها، به طاق نسیان سپرده می شود و به جای آن، اسلام شاهنشاهی و مُلوکی جای گزین آن خواهد شد.

اللَّه اللَّه در انتخاب اصحاب خود! اللَّه اللَّه در تعجیلِ تصمیم گیری، خصوصاً در امور مهمّه .

صندوق ذخیره ارزی معنوی نظام ؛ تعبیر ولی امر از جایگاه خبرگان امام خامنه ای، ولی امر مسلمین و رهبر معظم انقلاب هم در دیدار نهم شهریور سال 1385 با اعضای مجلس خبرگان رهبری، از این مجلس به عنوان صندوق ذخیره ارزی معنوی نظام یاد کردند و فرمودند: مجلس خبرگان در حقیقت یک پشتوانه ی عظیمی برای نظام است؛ مثل صندوق ذخیره ی ارزیِ معنویِ نظام.

یک پشتوانه و یک ذخیره ی معنوی است که باید حاضر باشد، آماده باشد، پابه کار باشد و به روز باشد برای هنگام لازم و مورد نیاز؛ همچنان که کشورها نیروهای مسلحشان را آماده نگه میدارند، سال های متمادی در پادگان هایشان هستند و عملاً کاری انجام نمی دهند؛ لیکن برای لحظه ی مورد نیاز به روز و آماده نگه میدارند.

مسئله ی مجلس خبرگان، یک چنین چیزی است.

اگر این مجلس نباشد، در آن ساعت فقدان و خلأ رهبری، هیچ دست و انگشتی گره گشای مشکلی که پیش خواهد آمد، نخواهد بود.

این، آن مجلسی است که کار آن در لحظه ی بحران و در لحظه ی لزوم گره گشایی اساسی است.

این مجلس باید همیشه باشد، همیشه آماده ی به کار باشد، متوجه اوضاع باشد، مسائل جاری، مهم و اساسی کشور را دائماً مورد سنجش قرار دهد و برای آن لحظه ای که نیاز هست، آن کار اصلی خودش را که انتخاب رهبری است، انجام دهد.

این، اهمیت مجلس خبرگان را نشان میدهد.

در لحظه ی بحران، نقش آفرینی منحصر به این مجلس است .

ساختار مجلس خبرگان‏ مجلس خبرگان، از دو بخش هیئت رییسه و کمیسیون ‏ها تشکیل می‏ شود: الف) هیأت رییسه: مجلس خبرگان، دارای دو گونه هیأت رییسه است: هیأت رییسه سِنّی که در اوّلین جلسه مجلس، بر اساس سنّ نمایندگان، تعیین می‏شود که مسن ‏ترین فرد از خبرگان حاضر، به عنوان رییس سِنّی و فرد بعدی به منزله نایب ‏رییس و دو نفر از جوان‏ ترین خبرگان حاضر، به سِمَت منشی، معیَّن می‏ شوند و در جایگاه مخصوص قرار می‏ گیرند.

هیأت رییسه سنّی، وظایف زیر را برعهده دارد: - اداره جلسه افتتاحیه؛ - انجام دادن مراسم تحلیف؛ - اجرای انتخابات هیئت ‏رییسه دائم.

هیأت رییسه سِنّی، با انتخاب اعضای هیأت رییسه دائم، به کار خود پایان می ‏دهد.

مدّت زمان هیأت رییسه سِنّی، فقط در اوّلین جلسه هر دوره از مجلس خبرگان است.

ترکیب هیئت رییسه دائم هیأت رییسه دوم، هیأت رییسه دائم است.

این هیأت، مرکَّب از رییس، دو نایب‏رییس، دو منشی و دو کارپرداز است که از میان اعضاء، برای مدّت دو سال و با رأی مخفی، انتخاب می‏شوند.

انتخاب رییس، با رأی اکثریّت مطلق حاضران و انتخاب نوّاب رییس و منشیان و کارپردازان، هر کدام جداگانه و با اکثریّت نسبی و به صورت مخفی خواهد بود.

در صورتی که در انتخاب رییس، در مرحله اوّل، اکثریّت مطلق حاصل نشود، از بین دو نفری که بیشترین رأی را کسب کرده ‏اند، با رأی‏ گیری مجدّد و اکثریّت نسبی، رییس، انتخاب می‏ شود.

ریاست مجلس خبرگان، علاوه بر اداره جلسات مجلس خبرگان، بر کلّیّه امور اداری، مالی، استخدامی و سازمانی مجلس خبرگان، نظارت دارد و باید با ارتباط منظَّم با رهبری، شرایط را برای انجام دادن وظایف مجلس خبرگان آسان کند.

رییس مجلس خبرگان، مصوَّبات قانونی مجلس خبرگان را امضا و به مراجع ذی‏ربط ابلاغ می ‏کند.

همچنین موظَّف است گزارشی سالانه از عملکرد و اقدامات هیأت رییسه را به مجلس خبرگان ارائه کند.

ب) کمیسیون‏ های مجلس خبرگان: 1.

کمیسیون اصل 108 قانون اساسی‏ 2.

کمیسیون امور مالی و اداری‏ 3.

کمیسیون اصل 107 و 109 قانون اساسی‏ 4.

کمیسیون سیاسی - اجتماعی‏ 5.

کمیسیون تحقیق موضوع اصل 111 قانون اساسی‏ 6- کمیسیون بررسی راه های پاسداری و حراست از ولایت فقیه 7- کمیسیون اقتصادی *وظایف مجلس خبرگان‏ مجلس ‏خبرگان رهبری، نهادی است که به موجب قانون اساسی، سه مسئولیتِ مهم درباره رهبری نظام دارد: انتخاب ، برکناری و نظارت : الف) انتخاب رهبر رهبری در زمان حضور معصوم، بر مبنای نص الهی تعیین می‏گردد و نصّ، فرد واجد شرایط ولایت را معرفی و پس از آن مردم موظف‏اند که با وی بیعت نموده و زمینه تحقق حاکمیت او را فراهم آورند.

ولی در عصر غیبت که نصّی برای تعیینِ رهبر وجود ندارد، با "انتخاب مردم" برگزیده می‏شود.

علامه طباطبایی در این باره می‏نویسد: پس از رسول خدا، جمهور از مسلمین، تعیین خلیفه را به انتخاب مسلمانان می‏ دانستند و شیعه معتقد بود که خلیفه از جانب خدا و پیامبر منصوص بوده و امامان دوازده‏گانه معیّن شده‏اند، ولی بهر حال در عصر غیبتِ امام و در زمان حاضر، تردیدی وجود ندارد که حکومت اسلامی بر عهده مسلمانان بوده و آنان، خود باید بر مبنای کتاب خدا، فرمانروای جامعه را بر اساس سیره رسول اکرم، تعیین کنند.

[1] بر مبنای نظریه ولایت ‏فقیه چون نصب فقها برای ولایت، عام بوده و ناظر به فرد خاصی نمی‏ باشد، لذا با استفاده از شیوه انتخاب مردمی، باید فردی را که دارای صفات لازم برای رهبری است، تعیین نمود.

[2] پس از این انتخاب و با تعیین ولیّ منتخب ، فقهای دیگر، مسئولیّتی در اداره حکومت نداشته و این تکلیف، از آنان ساقط می‏شود[3] و چون دخالت ایشان در حیطه رهبری نظام، به تزاحم با ولیّ‏امر می ‏انجامد، نمی ‏تواند مشروع باشد.

[4] انتخاب رهبری در جمهوری اسلامی ایران، مانند بسیاری از کشورها[5] به صورت‏ دو مرحله‏ ای است؛ مردم در مرحله اول به خبرگان مورد اعتماد خود رأی می ‏دهند و در مرحله دوم، نمایندگان مردم از فقهای واجد شرایط، بهترین آنان را برای رهبری انتخاب می کنند.

این شیوه، معقول ‏ترین راه برای تعیین رهبر است، زیرا در بسیاری از نظام‏ های مبتنی بر انتخابات، برای دست‏یابی به بالاترین مقام اجرایی کشور، اگر داوطلبان از نظر سنّ ، تابعیتِ آن کشور و اقامتِ در آن، واجد شرایط باشند، می‏ توانند خود را کاندیدای ریاست کنند و این شرایط به سهولت، برای مجریان انتخابات قابل تشخیص است، ولی در نظام اسلامی، رهبری نظام باید از صلاحیت بالای علمی و شایستگی اخلاقی و قدرتِ مدیریّت برخوردار باشد.

همان‏گونه که برای گزینشِ مهندسِ متبحّر یا پزشک حاذق، نمی ‏توان به رأی عمومی اکتفا نمود و باید به متخصصین آن امر رجوع شود.

در گزینشِ فقیه عادل و با تقوا، آگاه به زمان، شجاع، مدیر و مدبّر نیز باید با مراجعه به خبرگان، برترین فرد از واجدین شرایط را شناسایی و انتخاب کرد.

نمایندگان مجلس خبرگان رهبری به دلیل آن که نمایندگان برگزیده مردم اند، لذا رأی آنان ، نقش بیعت مردم را ایفا می‏ کند و بر مبنای جعل ولایت از سوی خدا، هر چند بیعت مردم، مبدأ ولایت نیست، ولی تولّی امور مسلمین ، بدان بستگی دارد و بدون آرای اکثریت، نمی‏توان قدرت را در دست گرفت: [فقیه جامع الشرایط] ولایت در جمیع صور دارد، لکن تولّی امور مسلمین و تشکیل حکومت بستگی دارد به آرای اکثریت مسلمین که در قانون‏ اساسی هم از آن یاد شده است و در صدر اسلام تعبیر می‏شده به بیعت با ولیّ مسلمین.

[6] در این تحلیل، انتخاب خبرگان ملّت، از جهت گزینش رهبر و پذیرش رهبر ، نقش اساسی دارد: جنبه اوّل، اظهار نظر گروهی خبره به حساب آمده و در تشخیص فرد واجد صلاحیّت رهبری ماهیّت اِخباری دارد و جنبه دوم، تعهّد و پیمان نمایندگان ملّت با رهبر بوده و به منزله بیعت، ماهیّت انشایی دارد.

در قانون‏ اساسی، تعیین رهبری را وظیفه مجلس‏ خبرگان دانسته است.

اصل 107 می ‏گوید: پس از مرجع عالی‏قدر تقلید و رهبر کبیر انقلاب جهانی اسلام و بنیان‏گذار جمهوری اسلامی ایران، حضرت آیه الله العظمی امام خمینی‏ که از طرف اکثریت قاطع مردم، به مرجعیت و رهبری شناخته و پذیرفته شدند، تعیین رهبر به عهده خبرگان منتخب مردم است .

همچنین معیارهای انتخابِ رهبر توسط مجلس ‏خبرگان در اصل 107 قانون اساس آمده است: خبرگان رهبری در باره همه فقهای واجد شرایط مذکور در اصول پنجم و یک‏صدونهم، بررسی و مشورت می‏ کنند، هرگاه یکی از آنان را اعلم به احکام و موضوعات فقهی یا مسائل سیاسی و اجتماعی یا دارای مقبولیت عامه یا واجد برجستگی خاص در یکی از صفات مذکور در اصل یک‏صدونهم تشخیص دهند، او را به رهبری انتخاب می‏ کنند و در غیر این صورت، یکی از آنان را به عنوان رهبر انتخاب و معرفی می‏ نمایند.

اصل 109 قانون اساسی درباره صلاحیت های رهبر: 1- صلاحیت علمی لازم برای افتاء در ابواب مختلف فقه.

2- عدالت و تقوای لازم برای رهبری امت اسلام.

3- بینش صحیح سیاسی و اجتماعی، تدبیر، شجاعت، مدیریت و قدرت کافی برای رهبری.

در صورت تعدد واجدین شرایط فوق، شخصی که دارای بینش فقهی و سیاسی قوی تر باشد، مقدم است.

کمیسیون 11 نفره تحقیق در جهت اجرای این اصل و شناختِ شرایط مذکور در اصل پنجم و یک‏صدونهم قانون‏ اساسی، کمیسیونی مرکّب از یازده نفر عضو اصلی و چهار نفر عضو علی‏ البدل در مجلس ‏خبرگان تشکیل می ‏گردد.

وظیفه اصلی این کمیسیون، تحقیق در باره همه موارد مربوط به شرایط رهبر، موضوع اصول یاد شده، کسانی که در مظانّ رهبری قرار دارند و ارائه نتایج حاصله به هیئت ‏رییسه برای بررسی مجلس خبرگان است.

ب) عزل رهبر تداوم رهبری ، به استمرار صلاحیت و شایستگی وی بستگی دارد و با فقدانِ هر یک از شرایطِ لازم برای رهبری، مشروعیّت آن از بین می‏رود.

البته برخی از فِرق اسلامی عقیده دارند که این شرایط در آغاز مورد نیاز است و پس از تحقق ولایت، هیچ عاملی از قبیل فسق و ظلم، خللی در مشروعیت حاکم پدید نمی‏آورد و نمی‏توان بدین وسیله عقد خلافت و امامت را بر هم زده و حاکم را عزل کرد.

[7] ولی شیعه اصرار دارد که با کمترین انحراف، رهبری منصب خود را از دست داده و باید او را برکنار کرد.

چرا که فقیه، اگر یک کلمه دروغ بگوید، یک قدم بر خلاف بگذارد، ولایت ندارد.

[8] با هرگونه انحراف فکری یا عملی، شخص به صورت قهری معزول است و پیش از آن‏که مردم به عدم صلاحیّت او رأی دهند، خود به ‏خود ساقط می‏ شود و البته مردم هم باید قدرت را از دست او بگیرند.

[9] در قانون ‏اساسی در سه مورد برکناری رهبری پیش‏ بینی شده است: 1.

ناتوانی از انجام وظایف رهبری؛ 2.

از دست دادن یکی از شرایط رهبری؛ 3.

کشف فقدان یکی از شرایط از آغاز.

در هر یک از این موارد، قانون‏ اساسی، تشخیص و تصمیم را بر عهده مجلس‏خبرگان نهاده است.

اصل 111 می‏ گوید: هرگاه رهبر از انجام وظایف قانونی خود ناتوان شود، یا فاقد یکی از شرایط مذکور در اصول پنجم ویک‏صدونهم گردد، یا معلوم شود از آغاز فاقد بعضی از شرایط بوده است، از مقام خود برکنار خواهد شد.

تشخیص این امر، به عهده خبرگان مذکور در اصل 108می‏ باشد .

مجلس‏ خبرگان برای اجرای این اصل، دارای کمیسیونی مرکب از یازده نفر عضو اصلی و چهار نفر علی‏البدل است.

بستگانِ نزدیک سببی و نسبی رهبر نمی ‏توانند در این کمیسیون عضو باشند.

کمیسیون موظف است اطلاعات لازم در باره این اصل را به دست آورده و نسبت به صحت و سُقم گزارشات واصله، بررسی نماید.

اگر دوسوم کمیسیون و هیئت‏ رییسه، به تشکیل اجلاس خبرگان برای رسیدگی و عمل به اصل 111، رأی دهند، اجلاس خبرگان در اولین فرصت تشکیل می‏ شود و پس از بررسی‏های لازم رأی‏گیری انجام می‏گیرد.

ج) نظارت بر عملکرد رهبری در جامعه اسلامی، دو نوع نظارت بر رهبری وجود دارد: نظارتِ عام مردم که در جهت ایفای نقش النصیحه لائمه المسلمین و امر به معروف و نهی از منکر انجام می ‏گیرد.

نوع دیگر، نظارت نهادینه که توسط نهاد خاصّی اِعمال می‏گردد و پشتوانه حقوقی دارد.

در این نظارت، صرفاً به ارزیابی وقایعِ آشکار و موضع‏ گیری ‏های پیدا اکتفا نمی ‏شود، بلکه حقّ تفحّص داشته و می‏ تواند از مقام مسئول پاسخ بخواهد.

در نظام اسلامی، رهبری دارای دو مسئولیت جزایی و سیاسی است.

از نظر جزایی، تشریفات خاصی برای بررسی اتهامات او در دادگاه وجود ندارد و در اصل 107 قانون‏ اساسی تصریح شده که رهبر در برابر قوانین با سایر افراد کشور مساوی است .

لذا رسیدگی به تخلفات او مانند سایر شهروندان است.

در حالی‏ که در برخی کشورها مانند آمریکا، رییس جمهور از نوعی مصونیت قضایی برخوردار است و در باره جرایمی از قبیل ارتشا، دادگاه عادی نمی‏ تواند رسیدگی کند، بلکه ابتدا کنگره به موضوع می ‏پردازد و سپس پرونده در مجلس سنا مطرح می‏ شود و برای رأی به محکومیّتِ رییس جمهور، رأی دو سوم سناتورها لازم است.

علاوه بر این در جمهوری اسلامی، مجلس ‏خبرگان عهده‏دار نظارت بر رهبری است.

که مستفاد از اصل 111 قانون‏ اساسی است.

تشخیص ناتوانی رهبر از انجام وظایف قانونی خود یا فقدان یکی از شرایط بر عهده مجلس خبرگان است، زیرا خبرگان مسئولیت عزل رهبر را بر عهده دارد - نص اصل یک‏صدویازدهم قانون ‏اساسی.

پس لازمه آن نظارت بر توانایی رهبری و استمرار شرایط آن است.

[10] و البته این نظارت، در تضاد با ولایت مطلقه نیست.

[11] مجلس‏ خبرگان برای انجام این وظیفه، دارای کمیسیون تحقیق است که علاوه بر رسیدگی به گزارشات واصله و تحقیق در باره صحت و سقم آنها به تشکیلات اداری رهبری نیز توجه داشته و به آن مقام در جلوگیری از نفوذ و دخالت عناصر نامطلوب در تشکیلات نهاد رهبری مساعدت می‏نماید.

[12] انجام هر عملی که به‏ طور مستقیم، در تأمین هدف مجلس خبرگان، مؤثر باشد، وظیفه اصلی این مجلس است و انجام اَعمالی که اثر مستقیم آن، تأمین هدف مزبور نباشد، وظیفه فرعی تلقّی می‏گردد.

بدیهی است که نتیجه نهایی وظایف جنبی، حُسن اجرای وظایف اصلی خواهد بود.

از وظایف فرعی مجلس خبرگان، وضع قوانین مربوط به این مجلس و رسیدگی به بودجه سالانه این مجلس است.

د) وضع قوانین مجلس خبرگان و تفسیر آنها مطابق اصل 108 قانون اساسی قانون مربوط به تعداد و شرایط خبرگان، کیفیّت انتخاب آنها و آیین‏ نامه داخلی جلسات آنان، برای نخستین دوره، باید به وسیله فقهای اوّلین شورای نگهبان، تهیّه و با اکثریّت آرای آنان تصویب شود و به تصویب نهایی رهبر انقلاب برسد.

از آن پس، هرگونه تغییر و تجدید نظر در این قانون و تصویب سایر مقرّرات مربوط به وظایف خبرگان، در صلاحیّت خود آنان است .

به منظور اجرای بهتر این وظیفه، کمیسیون اصل 108، در مجلس خبرگان تشکیل می‏ شود که وظیفه آن، بررسی قوانین مربوط به خبرگان، از جمله انتخابات و آیین‏ نامه داخلی این مجلس است.

مرجع وضع هر قانون، باید مرجع تفسیر آن نیز باشد، زیرا واضعِ قانون به مراد خود آگاه است.

بر این اساس، مادّه 45 آیین‏نامه داخلی مجلس خبرگان، مقرّر کرده که تفسیر قانون انتخابات و آیین ‏نامه داخلی مجلس خبرگان، در موارد ابهام، با خود خبرگان است .

اطلاق این مادّه، موادِّ قانونی مربوط به خبرگان را که از سوی فقهای اوّلینِ شورای نگهبان، تهیّه و تصویب شده است، نیز شامل می ‏شود.

در نتیجه، تنها مرجع تفسیر قوانین مربوط به خبرگان، خود آنان هستند.

ه) رسیدگی به بودجه سالانه مجلس خبرگان‏ مطابق مادّه 47 آیین ‏نامه داخلی مجلس خبرگان، به منظور انجام امور زیر، کمیسیونی به نام کمیسیون امور مالی و اداری، مرکب از 9 عضو اصلی و سه عضو علی‏ البدل، تشکیل می‏ گردد: 1.

بررسی و پیشنهاد هزینه‏ های مجلس خبرگان و تقدیم آن به هیئت رییسه، جهت تصویب و ارائه آن به دولت، جهت درج در بودجه سالانه کلّ کشور؛ 2.

تنظیم نمودار تشکیلاتی و ضوابط استخدامی کارمندان با هم‏اهنگی سازمان مدیریّت و برنامه ‏ریزی و نظارت بر حُسن جریان امور اداری و ارائه آن به هیئت رییسه؛ 3.

بررسی و پیشنهاد هزینه‏ های ناشی از امور نمایندگی و ارائه آن به هیئت رییسه؛ 4.

بازرسی و رسیدگی در مورد کلّیّه اموال و دارایی‏ های منقول و غیر منقول مجلس خبرگان و تحقیق و تسویه کلّیّه حساب‏ ها و رسیدگی به هزینه کرد بودجه سالانه مجلس خبرگان و تقدیم گزارش آن به مجلس خبرگان.

شرایط نمایندگان مجلس خبرگان‏ قانون اساسی به صراحت شرایط نمایندگان مجلس خبرگان را بیان نکرده و تعیین آن را مطابق اصل 108، برای نخستین دوره به فقهای اوّلین شورای نگهبان و پس از آن، به خود مجلس خبرگان واگذار کرده است، امّا با دقّت در اصول مربوط، می ‏توان کلّیّاتی را در مورد شرایط اعضای مجلس خبرگان به دست آورد.

به ضرورت تناسبِ حکم و موضوع.

اعضای خبرگان، اوّلاً، باید دارای درجه‏ای از فقاهت و آگاهی بر مسائل سیاسی و اجتماعی روز باشند که قدرت تشخیص اعلم به احکام و موضوعات فقهی یا مسائل سیاسی و اجتماعی یا شخص واجد مقبولیّت عامه را داشته باشند و ثانیاً، دارای مرتبه ‏ای از تقوا باشند که در اظهار نظر خویش، فقط مصالح اسلام و مسلمانان را در نظر گیرند و نه منافع فردی و گروهی.

از سوی دیگر در صورتی که اهل خبره به آنچه می ‏گوید، اعتقاد نداشته باشد و یا دارای سوابق سوء سیاسی و اجتماعی باشد، بدون تردید، نمی ‏توان به تشخیص او اعتماد کرد.

در قانون انتخابات مجلس خبرگان رهبری شرایطی به شرح زیر آمده است: الف) اشتهار به دیانت و وثوق و شایستگی اخلاقی؛ ب) اجتهاد در حدّی که قدرت استنباط بعض مسائل فقهی را داشته باشد و بتواند ولیّ‏ فقیه واجد شرایط رهبری را تشخیص دهد؛ ج) بینش سیاسی و اجتماعی و آشنایی با مسائل روز؛ د) معتقد بودن به نظام جمهوری اسلامی ایران؛ ه) نداشتن سوابق سوء سیاسی و اجتماعی.

در کنار تصریح به ضرورت برخورداری نمایندگان خبرگان از شرایط فوق، این قانون، بر نفی ضرورت بعضی از شرایط، تصریح کرده است که ضرورت ندارد که نمایندگان، ساکن و یا متولّد حوزه انتخابیه خود باشند .

تبصره یکم مادّه سوم قانون انتخابات مجلس خبرگان، مرجع تشخیص دارا بودن شرایط مورد نظر را فقهای شورای نگهبان دانسته است.

به‏طور معمول، فقهای مزبور، برای کسانی که اجتهادشان محرز نیست، اقدام به برگزاری امتحان و اختبار می‏کنند و شرایط دیگر را با تحقیق و تفحص احراز می‏کنند.

مطابق تبصره دوم مادّه 3 قانون انتخابات مجلس خبرگان، کسانی را که رهبر، صریحاً و یا ضمناً، اجتهاد آنان را تأیید کرده باشد، از نظر علمی، نیازمند تشخیص فقهای شورای نگهبان نخواهند داشت.

*جلسه ای سرنوشت ساز جلسه و تصمیم سرنوشت ساز مجلس خبرگان رهبری در 14 خرداد 1368 در ششمین سالِ عمر مجلس اول، به عنوان نقطه عطفی ماندگار در تاریخ این مجلس لقب گرفت، روزی که لحظه لحظه آن برای کشور و حتی جهان اسلام، تاریخ ساز و ترسیم کننده نقشه راه انقلاب اسلامی ملت ایران بود.

با رحلت جانگداز معمار کبیر انقلاب اسلامی، اعضای خبرگان گردهم آمدند تا برای جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده دشمنان نظام اسلامی، شخصیتی را که دارای ویژگی های ذکر شده در قانون بوده و اعضا بر انتخابش اجماع دارند، به عنوان رهبری نظام پس از امام خمینی (ره) انتخاب کنند.

پس از ساعت ها شور و مشورت بالاخره اکثریت اعضای خبرگان ملت، به انتخاب حضرت آیت الله خامنه ای به عنوان رهبر انقلاب رای دادند و به این ترتیب، نظام اسلامی یکی از مهم ترین و سرنوشت سازترین گردنه های تاریخی خود را با عنایت الهی و بصیرت اعضای خبرگان ملت، با موفقیت پشت سر گذاشت و دوست و دشمن بر حکمت، درایت، علم، شجاعت، مدیریت مدبرانه، هوشمندی سیاسی و .

معظم له اذعان دارند.

نعمتی ذی قیمت بسیاری از بزرگان دینی و رجال سیاسی دنیا در تمجید و تکریم و پاسداشت امام خامنه ای لب به اعتراف گشوده اند و جملات و عبارات گرانبهایی در توصیف معظم له گفته اند.

آیت الله مصباح یزدی درباره رهبر معظم انقلاب فرموده اند: اگر همه نعمت های مادی را در یک کفه بگذاریم و نعمت مقام معظم رهبری را در کفه دیگر، ارزش و نفع وجود شخص ایشان به عنوان یک نعمت برای فرد فرد ما، نه برای کل جامعه, از مجموع نعمت های مادی که خدا به هر فردی می دهد بیشتر است .

*سخن پایانی وقتی در نظام اسلامی، دین شناسی، عدالت، مدیریت و تدبر از ویژگی های اصلی رهبر جامعه به شمار می رود، بدون شک تشخیص و تعیین سکاندار جامعه اسلامی، امری خطیر و دشوار خواهد بود، لذا تعیین رهبری انقلاب اسلامی بر مبنای قانون اساسی بر دوش خبرگانی نهاده شده که علاوه بر فقاهت و اجتهاد در دین مبین اسلام، به سلاح بصیرت سیاسی و اجتماعی هم مجهز هستند و می توانند در گذرگاه های حساس و سرنوشت ساز، فردی لایق را برای هدایت انقلاب در مسیر ارزش ها معرفی و منصوب کنند.

از سوی دیگر می توان با تاملی در اهمیت جایگاه رهبری در نظام سیاسی اسلام و نقش یگانه او در راهبریِ قوای سه گانه، ترسیم سیاست های کلی نظام و ممانعت از انحراف نهادهای قانونی کشور به جایگاه منحصر به فرد و پراهمیت مجلس خبرگان پی برد، مجلسی که حالا در پنجمین دوره خود قرار دارد.

در واقع فلسفه وجودی مجلس خبرگان رهبری صیانت از امنیت و آرامش خاطر ملت است، که در جریان ارتحال جانسوز امام امت و تعیین و انتخاب رهبر معظم انقلاب در مجلس خبرگان رهبری، تجربه بسیار موفق و یک سند قاطع و گویا بر اهمیت مجلس خبرگان در تأمین امنیت و آرامش نظام است که با اقدام شایسته و دقیق، امید دشمنان را ناامید ساخت و هر چه که می گذرد حقانیت انتخاب آن بیش از پیش بر همگان آشکار می شود.

با ویژگی و خصوصیات مهمی که در مورد مجلس خبرگان رهبری برشمردیم، مجلس خبرگان رکن رکین و ستون خیمه انقلاب اسلامی است.

باید جایگاه آن برای مردم تبیین شود و حساسیت آن برای آحاد جامعه تشریح گردد.

گزارش: علی علیزاده ------------------------------------------------------------------------------------------------ پی نوشت ها: [1] علامه طباطبایی، تفسیر المیزان، ج‏4، ص‏125.

[2] امام خمینی، صحیفه امام، ج‏10، ص‏308 و 526.

[3] امام خمینی، کتاب البیع، ج‏2، ص‏624.

[4] همان، ص‏692.

[5] قریب.

[6] همان، ج‏20، ص‏459.

[7] ر.

ک: الموسوعه الفقهیه، ج‏6، ص‏220.

[8] ر.

ک: امام خمینی، صحیفه امام، ج‏11، ص‏306.

[9] همان، ج‏4، ص‏39.

[10]ر.

ک: مشروح مذاکرات شورای بازنگری قانون ‏اساسی، ص‏1264 و 1259.

[11] ر.

ک: آیهالله جوادی آملی، ولایت‏فقیه، ص‏455، 496، 481؛ آیهالله مصباح یزدی، پرسش‏ها و پاسخ‏ها، ج‏2، ص‏55؛ آیهالله مؤمن قمی، مشروح مذاکرات شورای بازنگری، ص‏1259.

[12] ماده 41 آیین نامه داخلی مجلس خبرگان.

انتهای پیام 313/3
کلید واژه ها: مجلس خبرگان - نظام - منحصر به فرد - رهبر کبیر انقلاب اسلامی - صندوق ذخیره - رهبر - اهمیت - مجلس - نظام سیاسی - خبرگان - مجلس خبرگان رهبری - مردم سالاری دینی - اسلام - رهبری - ولی امر مسلمین - خبرگزاری حوزه - انقلاب اسلامی - ممانعت - قانونی - انحراف - حوزه - خبرگان رهبری - مردم سالاری - معنوی - سیاسی - ذخیره - سیاست - مجلسی - یگانه - صندوق

آخرین اخبار سرویس:
حج تمام شد

دفاع جهانگیری از بخش خصوصی در برابر رسانه ها

دیدار سرپرست جهاد دانشگاهی گلستان با مدیرکل ستاد اجرایی فرمان امام

ورود مجلس یازدهم به موضوع فرزندآوری

برگزاری مراسم ها در خراسان شمالی با وجود شیوع ویروس کرونا

فیلم| رییسی: ضوابط بهداشتی عزاداری محرم زود تدوین و ابلاغ شود

توزیع 20 هزار بسته کمک معیشتی در میان خانواده های نیازمند گیلانی

حناچی: طرح ترافیک در تهران با یک تلفن لغو نشد

مانعی برای پرداخت حقوق کارگران هفت تپه وجود ندارد

تدوین فاز نخست طرح حفاظتی بافت تاریخی تبریز

بازگشت فضا نوردان ناسا به زمین پس از سفر دو ماهه

سراغ آن برج ساز و واردکننده ای باید رفت که درآمد هنگفت دارد و مالیات هم نمی دهد

اجرای 200 پروژه مطالعاتی حوزه آب کشور در جهاد دانشگاهی صنعتی اصفهان

چگونه سرفه های خشک در بیماران کرونایی را تسکین دهیم؟

فاز نخست پارک موزه دفاع مقدس گیلان تا پایان سال افتتاح می شود

دفاع جهانگیری از بخش خصوصی در برابر رسانه ها

واکنش رییسی به بازداشت سرکرده تندر

سامانه سامد یک گام مهم در راستای تقویت دولت الکترونیکی

تدوین طرح ساماندهی بازار خودرو در کمیسیون صنایع و معادن

نشست «مبارزه با فساد و افشاگری آن در مبانی اسلامی» برگزار می ‎شود

عکس بی کیفیت ساره بیات و رضا گلزار

نرخ مالیات وسایط نقلیه در سال 1288 مصوب مجلس دوم شورای ملی

پیگیری اشتغال فرزندان شهدا در دستگاه ها

کمیسیون حقوقی پارلمان عراق: توافق فراکسیون ها ضامن تصویب قانون انتخابات است

بازگشت کوپن کلید خورد /مجلس یازدهم وارد عمل شد

بررسی زندگی بانویی که در کنار کعبه دفن شد/ چرا حضرت هاجر همراه فرزند خردسالش در سرزمین مکه زندگی کرد؟

تصمیم نهایی درباره تعویق کنکور کی اعلام می شود؟

رامبد جوان به تلویزیون برمی گردد

اهانت یک مداح به برخی هیات های مذهبی یزد

اوقاف سیستان و بلوچستان سه هزار بسته معیشتی بین نیازمندان توزیع کرد

ترامپ قصد ندارد کاخ سفید را ترک کند

تصمیم چندین حزب اپوزیسیون ونزوئلا برای شرکت نکردن در انتخابات پارلمانی

ادعاهای پر آب و تاب ترامپ درباره کاهش قیمت دارو و تاثیر هیدروکسی کلروکین

مدافعان سلامت، برندگان جایزه روز حقوق بشر اسلامی

انتقال 40 هزار قطعه میراثی به زیرزمین مرقد امام خمینی (ره) صحت دارد؟

اجرای 200 پروژه مطالعاتی حوزه آب کشور در جهاد دانشگاهی صنعتی اصفهان

برگزاری جلسه دادگاه مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی و 14 متهم دیگر

نقش خبرنگاران در پایداری امنیت و ارتقای آرامش جامعه مهم است

بکارگیری تمامی ظرفیت ها در راستای اشتغال ایثارگران لازم است

ماجرای برافراشته شدن پرچم چین در سیرجان چه بود؟

پیش بینی اکونومیست از پیروزی قاطع بایدن با کسب آرای الکترال و مردمی

گسترش همکاری های مشترک برای استرداد اموال فرهنگی تاریخی ایران و یونان/ برگزاری سمینار با تمرکز بر تخت جمشید و اکروپلیس

بازخوانی وصیت نامه شهدا «روح مقاومت» را در جامعه گسترش می دهد

آخرین کنکور قرن سوهانی بر روح داوطلبان

ابتکار: ایرادات لایحه تامین امنیت زنان رفع شده است

استفاده از ظرفیت کنگره ملی شهدای لرستان برای محتواسازی

795 هزار اوراق ثبتی در قشم آرشیو الکترونیکی شد

نامه انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران به روحانی: تجمعات انسانی را ممنوع کنید، پروتکل هم فایده ای ندارد

اجرای طرح «تبرکات علوی» / 110 هزار سبد غذایی بین نیازمندان توزیع می شود

موانع پیش روی اجرایی شدن مصوبات شورای شهر برداشته می شود

یک پیشنهاد سیاسی برای تعطیلی تهران در پیک کرونا

سراغ برج ساز و واردکننده ای بروید که درآمد هنگفت دارد و مالیات نمی دهد/ «تحریف» و «تحریم» دوقلو های پیوسته

فرار داماد وزیر سابق از کشور/ مستندات آقای داماد علیه پدر زنش!

مدیر اجرایی اتحادیه قرآنی استان تهران تعیین شد

مجلس شورای اسلامی، حکمران واقعی قوه عالمانه ملت است

فضائلی: آینده انرژی در جهان عامل ورود کشورها به حوزه ساخت نیروگاه های اتمی است / دوراندیشی ایران؛ عامل ورود در حوزه هسته ای

محسن محمدخانی عکاس ایرانی در سکوت خبری درگذشت

حلبوسی متعهد به تکمیل قانون انتخابات در مرحله فعلی شده است

همه چیز در مورد آموزش های مجازی و حواشی آن در «کافه هنر»

غیر از آیت الله خامنه ای گزینه دیگری برای رهبری نداشتیم

507 مددجوی چهارمحال و بختیاری در مسابقات قرآنی «باران وحی» شرکت کردند

تفاهم نامه های مسکن و اشتغال، بستری برای خدمات رسانی بهتر به ایثارگران است

جهادگران جهاددانشگاهی اردبیل به مقام شامخ شهیدان ادای احترام کردند

لزوم استفاده از تکنولوژی خارجی با توجه به نیازهای داخلی/ توافق نامه های بین المللی و منطقه ای در شرایط تحریم کمک کننده هستند

تغییر روسای سازمان هواپیمایی و هما کلید خورد

تعهد رییس پارلمان عراق به تکمیل قانون انتخابات پس از تعطیلات عید قربان

روحانیون و مداحان نقش مؤثری در زمینه کمک مؤمنانه دارند

اقدامات مجلس در جهت محرومیت زدایی/نقاط ضعف شناسایی می شوند

رابطه در دوران بارداری، کمی لکه بینی داشتم

طرح مجلس یازدهم برای ساماندهی بازار خودرو

آیین بزرگداشت سالروز صدور فرمان مشروطه مجازی برگزار می شود

استخدام حسابدار در یک شرکت معتبر در تهران

نشست «مبارزه با فساد و افشاگری آن در مبانی اسلامی» برگزار می‎شود

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی روز خبرنگار را تبریک گفت

عکس بی کیفیت ساره بیات و رضا گلزار

دیدار عجیب، نتیجه عجیب تر

گزارش وزیر علوم به رهبر انقلاب درباره دانشگاه ها

استخدام حسابدار در یک تولیدی معتبر در تهرانپارس

مسئله ارتباط دانشگاه و صنعت بسیار مهم است/ آنچه انجام گرفته کارهای آغازین این حرکت بزرگ است، اینها را با قوت ادامه بدهند

حرکت شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی حرکت مقاومت است/ همه امورات به ولایت وابسته است

پاسخ رهبر معظم انقلاب به استفتایی درباره «نماز استیجاری»

نقش بی بدیل کمک های مردمی در ساخت مساجد در هرمزگان

دلیل شکوری راد برای مخالفت با به تعویق افتادن کنکور

اعضای هیئت رییسه فراکسیون تسهیل تجارت داخلی و خارجی مجلس مشخص شدند

جهاددانشگاهی؛ خط شکن عرصه های علمی

فرماندار سیمرغ نسبت به پنهانکاری شهروندان در ابتلا به بیماری کووید 19 هشدار داد

اجرای محله محور رزمایش مواسات 2/کرامت انسانی نیازمندان حفظ شود

داماد روحانی: باید شرمنده و پاسخگوی مردم باشیم

حمله کیهان به آیت الله هاشمی: مذاکره با آمریکا را تابوشکنی می دانست و از آن خوشحال بود

دیه سقط جنین

کرونا؛ مهمان اصلی مراسم خراسان شمالی

تذکر نماینده مجلس به حسن روحانی/ هریک از وزارتخانه ها کم کاری خود را گردن دیگری می اندازد

آیت الله خامنه ای بهترین گزینه برای رهبری بودند/ امام گفته بودند آقای خامنه ای به درد رهبری می خورد

آغاز آموزش های تلویزیونی از 15 شهریور ماه

هزینه 250میلیاردیِ راه اندازی موزه ملی در حرم امام

اهل جار زدن پیگیری پرونده های تخلفات نیستیم | رابطه دولت و شهرداری دوطرفه است؛ ادبیات تند و طلبکارانه را نمی پسندم

سخنی با «یک نماینده انقلابی»

مسئله ارتباط دانشگاه و صنعت بسیار مهم است

فراخوان پنجمین همایش بین المللی زبان ها و گویش های ایران

تفکر اشراقی یکی از دلایل ضعف توجه ما به علوم تجربی است

صندوق ذخیره ارزی معنوی نظام؛ نهادی برآمده از فقاهت و مردم سالاری دینی

صندوق ذخیره ارزی معنوی نظام؛ نهادی برآمده از فقاهت و مردم سالاری دینی