مطالب مرتبط:
خوارزمی و بازدیدش از غار اصحاب کهف
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 تیر 1399 ساعت 10:102020-07-13سياسي

خوارزمی و بازدیدش از غار اصحاب کهف


ایرنا- این بخشی از روایتی است که خوارزمی از بازدید خود از غار اصحاب کهف بازگو کرده است: دانستیم که ایشان از نزدیک شدن به ما پرهیز دارند و می گویند کسی که دستش به ما بساید، - تهران- ایرنا- این بخشی از روایتی است که خوارزمی از بازدید خود از غار اصحاب کهف بازگو کرده است: دانستیم که ایشان از نزدیک شدن به ما پرهیز دارند و می گویند کسی که دستش به ما بساید، بیمار می شود؛ و این برای فریب دادنِ ما بود تا به درآمد خود بیفزایند.

من گفتم بگذار تا من دست بزنم و زیانِ آن بر خودم باشد.

پس با یکی از بندگانم با دشواری به بالای غار رفتیم.

خوارزمی نامی آشنا برای ایرانیان و جهانیان است؛ بزرگیِ صاحبِ این نام در عرصه تمدن بشری در حدّی بوده است که سازمان فرهنگی ملل متحد (یونسکو) از کشورهای عضو یونسکو خواست در سال 1983 میلادی برابر با 1362 خورشیدی مجالس بزرگداشت خوارزمی را با عنوان هزار و دویستمین سال تولد محمد بن موسی خوارزمی برگزار کنند.

در ایران نیز افزون بر آنکه یادنامه خوارزمی منتشر شد، می بینیم که یکی از مهم ترین جشنواره های علمی را به نام خوارزمی نام نهاده اند.

به هر روی این خوارزمیِ بزرگ که نام کاملش ابوجعفر یا ابوعبدالله محمد بن موسی خوارزمی (م.

حدود 232 تا 259 هجری قمری) است [1]، جزو آن دسته از دانشمندانِ اعجوبه ایرانی به شمار می آید که در رشته های گوناگونِ دانشی، سرآمد و صاحب نظر بوده اند.

ریاضیات، نجوم، تاریخ و جغرافیا از جمله علومی است که خوارزمی در آنها صاحبِ تألیف های ارزشمند بوده است؛ با این حال، سال ها است که خوارزمیِ ریاضی دان به نسبتِ خوارزمیِ منجّم و خوارزمیِ تاریخ نویس و خوارزمیِ جغرافیادان، از شهرتِ بیشتری برخوردار است.

از خوارزمیِ ریاضی دان تا خوارزمیِ جغرافیادان محمد بن موسی خوارزمی در ارتقا و توسعه دانش ریاضی، حقّ بسیاری به گردن تمدّن بشری دارد.

پایه گذاری جبر یکی از تلاش های علمی خوارزمی است.

او کتابی دارد به نام الجبر و المقابله که به المختصر فی حساب الجبر و المقابله نیز معروف است.

این کتابِ خوارزمی، نخستین اثر مستقل در جبر است که نویسنده آن را در زمان خلافتِ مأمون عباسی، یعنی بین سال های 198 تا 218 هجری قمری نگاشته است.

پس از آشنایی اروپاییان با این کتاب، آنان واژه الجبر را از عنوانِ کتاب خوارزمی گرفتند و به شکل algea در زبان انگلیسی به کار برده اند.

گرچه خوارزمی در این کتابِ الجبر و المقابله تصریح می کند که هدف او نوشتن کتابی است که در مسائل مربوط به تقسیم میراث و مسّاحی [2] و تجارت به کار آید و بخش هایی از کتاب نیز به این گونه مسائل اختصاص دارد، اهمیت این کتاب عمدتاً در ارزش نظری آن است؛ زیرا در این کتاب است که علم جبر به صورت یک علم مستقل با واژگان و مفاهیم و روش های خاصی که آن را از حساب و هندسه متمایز می کنند، متولد می شود .

[3] خوارزمی کتاب دیگری نیز به نام الحساب الهندی داشته که اصلِ عربیِ آن از میان رفته و ترجمه  لاتینیِ آن از قرنِ دوازدهم میلادی در دست است.

این کتاب نقش مهمی در آشنایی اروپاییان با حسابِ هندی داشته است.

افزون بر اینها، اصطلاح الگوریتم در ریاضیات نیز از نام او (الخوارزمی) گرفته شده است.

در نجوم و هیات نیز خوارزمی یکی از چهره های درخشان تمدن اسلامی است.

به جز رساله اسطرلاب و کتاب الرّخامه که این کتابِ اخیر درباره ساعت آفتابی افقی و تعیین اوقات نماز بوده، خوارزمی را اثری بوده است در تلخیص کتاب سند هند یا همان سیدهانتا .

این کتاب را پیش از خوارزمی، محمد بن ابراهیم الفزاری در عهد منصور دوانیقی به عربی ترجمه کرده بود و از آن کتابی پدید آورده بود، معروف به سند هند کبیر یا تفسیر سند هند .

[4] خوارزمی اما در روزگارِ مأمون تلخیص خویش را از سند هند پدید آورد.

او زیجی [5] تنظیم کرد که مشتمل بر آرای ستاره شناسان هند، روم و ایران بود.

اساسِ این زیج از سند هند تشکیل می یافت، ولی در میل و تعادیل، با آن اختلاف داشت؛ به این قِسم که تعادیلِ این زیج مطابق نظر ایرانیان و میلِ شمس موافق عقیده بطلمیوس بود؛ خوارزمی زیج خود را به بخش های مناسب تقسیم کرد و آن را چنان نیکو نوشت که مورد پسند همه شد و نام آن زیج در سراسر جهان اسلام پراکنده گشت .

[6] در تاریخ نیز کتابی به خوارزمی منسوب است به نام التاریخ ، که گرچه امروز در دسترس نیست، نامدارانی چون محمد بن جریر طبری و ابوریحان بیرونی بدان استناد کرده اند و ابن ندیم نیز در الفهرست آن را جزو آثارِ خوارزمی نام برده است.

[7] استاد ابوریحان بیرونی در کتاب آثارالباقیه ، هنگام توضیح درباره تاریخ میلاد حضرت پیغامبر اکرم (ص) آورده است که پیغمبر (ص) پنجاه روز پس از ورود اصحاب فیل به مکه متولد شد؛ و آن شب دوشنبه هفدهم دی ماه بود و چهل و دو سال از سلطنت انوشیروان گذشته بود، که روز بیستم نیسان سال هشتصد و هشتاد و دو اسکندری است، چنان که در تاریخ محمد بن موسی خوارزمی آمده .

[8] کتاب صوره الارض نیز اثر جغرافیایی خوارزمی است که اقتباسی است از کتاب جغرافیای بطلمیوس.

خوارزمی را همچنین نخستین دانشمند مسلمان دانسته اند که در ترسیم نقشه جغرافیایی، طول و عرض شهرها را مبنای کار قرار داده است.

وی طول و عرض شهرها و دریاها را از روی درجات جغرافی براساس علم هیئت تعبیر کرد و [سیاحان] در مسافرت ها از روی آن عمل می نمودند .

[9] سفرهای جالب خوارزمی آنچه در سطرهای پیشین از نظر گذشت، خلاصه یی بود از تلاش های علمیِ محمد بن موسی خوارزمی در رشته های گوناگونِ دانشی.

اما آنچه پس از این آمده، بازخوانیِ سفری است جالب که صاحبانِ کُتُب گذشته، خوارزمی را هم یکی از مسافرانِ آن دانسته اند؛ سفری برای دیدنِ غار اصحاب کهف.

خوارزمی در زمان الواثق بالله عبّاسی به همراه سلّامِ مترجم، یک بار برای یافتنِ سدّ ذوالقرنین و تهیه گزارش از دیار یأجوج و مأجوج راهی سفری شگفت انگیز می شود؛ سفری که با خوابی که واثق می بیند جرقه می خورد و محمد بن احمد مَقدِسی شرح آن را در کتابِ احسن التقاسیم فی معرفه الاقالیم آورده است.

[10] به جز این سفر، خوارزمی گویا یک بار نیز برای تهیه گزارش از غار اصحاب کهف بارِ سفر بسته بوده است.

علی بن حسین مسعودی، مورّخ و جغرافیادان نامدار سده چهارم هجری در کتاب مروج الذّهب و معادن الجوهر آورده است که احمد بن طیب بن مروان سرخسی که شاگرد یعقوب بن اسحاق کندی بوده، از محمد بن موسی منجّم [11] نقل کرده که وقتی الواثق بالله او را از سُرَّ مَن رأی [12] به دیار روم فرستاده بود، در آنجا محل اصحاب رقیم را که محلی معروف به حارمی است، دیده بود .

[13] بازدید خوارزمی از غار اصحاب کهف شرح سفرِ خوارزمی به روم برای یافتن غار اصحاب کهف در برخی از منابع، ازجمله المسالک و الممالک ابن خرداذبه و نیز مُعجَم البُلدان یاقوت حَمَوی آمده است.

یاقوت در کتاب خویش، هنگامِ توضیحِ رَقیم ، ضمن اشاره به اینکه این نام در قرآن کریم [14] آمده است، توضیح می دهد که در پیرامون شام، نزدیکِ بَلقا جایگاهی به نام رقیم است که پندارند جایگاه اهل کهف بوده است.

لیکن درست آن است که اصحاب کهف در سرزمین روم بوده اند .

[15] یاقوت در ادامه به روایت های گوناگون درباره اینکه رقیم چیست، پرداخته و آورده که برخی آن را نامِ لوحی سُربی می دانند که نام اصحاب کهف و سبب فرارشان بر آن درج شده بوده؛ و برخی آن را نام دهی که محل زیستشان بوده، دانسته اند و گروهی نیز معتقدند که رقیم نام آن کوه است که غارِ اصحابِ کهف در آن واقع شده بوده است.

وی همچنین به روایتی از ابن عبّاس اشاره کرده که در آن، شمارِ یارانِ غار، هفت نفر؛ نام سگشان، قطمیر ؛ نام پادشاه ظالم و شهری که از آن گریخته بودند، دقیانوس و اُفِسوس و نامِ روستایشان، رس و نامِ غارشان رقیم ذکر شده است.

با این همه، صاحبِ معجم البُلدان خود معتقد است که آن غار که اصحاب کهف در آن بودند، میان عموریّه و نیقیه بوده است و از آنجا تا طرطوس [16] دَه یا یازده روز راه است .

[17] پس از این توضیح ها درباره رقیم ، بهتر است شرحِ کاملی را که یاقوت حموی از سفر خوارزمی برای یافتن غار اصحاب کهف ثبت کرده است، با هم بخوانیم.

ماجرای آن سفر، از این قرار است: واثق خلیفه، محمد پسر موسی منجّم خوارزمی را به کشور روم فرستاد تا از داستان اصحاب کهف و رقیم پی جویی کند.

او گوید: چون به کشور روم رسیدیم، کوهی کوچک دیدیم که قاعده آن کمتر از هزار ذِراع [18] بود؛ و غاری در زیر زمین داشت که چون داخل شوند، به اندازه سیصد گام فروشوند [19] و در آنجا به رواق هایی می رسندکه در آن ستون های تراشیده و در آنها چندین خانه بلندپایه هست که اندازه درگاهِ آن، یک قامت آدمی و دارای دَری از سنگ و درونِ آن مردگانی چند بودند که مردی از ایشان نگهبانی می کرد.

سپس دانستیم که ایشان از نزدیک شدن به ما پرهیز دارند و می گویند کسی که دستش به ما بساید، بیمار می شود؛ و این برای فریب دادنِ ما بود تا به درآمد خود بیفزایند.

من گفتم بگذار تا من دست بزنم و زیانِ آن بر خودم باشد.

پس با یکی از بندگانم با دشواری به بالای غار رفتیم و ایشان را دیدیم که موهای بدنشان بیرون آمده و تن ایشان را با داروهای صبر تلخ و کافور آلوده اند.

پوست های ایشان به استخوان چسبیده؛ من دستِ خود را بر سینه یکی از ایشان مالیدم و زبری موی او و زبری پوشاک او را دریافتم.

پس نگهبان ایشان خوراکی برای ما بیاورد و از ما خواست تا آن را بخوریم، ولی ما با چشیدن مزه آن به تهوّع آمدیم؛ و گویا این خبیث می خواست ما را به هلاکت رسانده، یا برخی از ما را بکشد تا دروغ هایی را که به نزد پادشاه گفته بود، ثابت نماید؛ و برای شاه چنین وانمود کند که اصحاب رقیم با ما چنین کرده اند و ادعاهای پوچ خود را نزد شاه درست جلوه دهد.

گفتیم ما گمان می کردیم شما اشخاص زنده به ما نشان خواهید داد، درحالی که ایشان [یعنی خفتگانِ غار] چنین نیستند.

ما از آنجا بیرون آمدیم و برگشتیم .

[20] غار اصحاب کهف کجا واقع شده است؟ براساس آنچه یاقوت حموی از خوارزمی درباره بازدیدش از غار اصحاب کهف در حوالی عموریه نقل کرده، معلوم می شود که افرادی آن محل را موقعیتی برای کسبِ منفعت کرده بوده اند و چه بسا آن پیکرهای خشک شده را هم خودشان در آن محل قرار داده بوده اند؛ والله اعلم بالصواب.

اما حال که سخن از غارِ اصحاب کهف است، خالی از لطف نیست که از دیگر مکان هایی که برای این غار نام برده اند نیز یاد شود.

غار اصحاب کهف در اردن افزون بر بَلقا در شام که پیش تر از آن یاد شد و نیز غاری در قسطنطنیه که در کوهی سرخ واقع بوده و یاقوت از آن نیز یاد کرده [21]، مؤلّف کتابِ باستان شناسی و جغرافیای تاریخی قصص قرآن ، شش ناحیه که غارهای موجود در آنها را همان غار اصحاب کهف دانسته اند، چنین برشمرده است: 1.

غار افسوس در شهر افسون از شهرهای قدیمی یونان که اکنون در شصت کیلومتری ازمیر ترکیه است.

2.

غار کوه قاسیون نزدیک صالحیه دمشق.

3.

غار بترا ، از شهرهای فلسطین.

4.

غار کشف شده در اسکاندیناوی.

5.

غار کشف شده در هشت کیلومتری امان، پایتخت اردن، در روستای رقیم.

6.

غار اصحاب کهف در اندلس.

[22] از میانِ این همه اما طبقِ نظرِ مؤلف کتابِ اخیر که برآمده از پژوهش های باستان شناسان است، غاری که در اردن کشف شده، بیش از همه محتمل است که همان غارِ اصحاب کهف بوده باشد.

ازجمله دلایلی که وی برای افزونی این احتمال برشمرده، یکی این است که در این غار، هشت جمجمه پیدا شده که یکی از آنها به جمجمه سگ شباهت دارد.

حال آنکه طبق اشاره قرآن کریم، کسی جز خداوند از تعدادِ اصحاب کهف آگاه نیست و البته یکی از اعدادی که برای حدسیاتِ مردم درباره تعداد آنان آمده، همین هفت مرد و یک سگ است.

[23] دیگر اینکه، در جلو غار آثار مسجدی کشف شده که بر کتیبه آن به خط کوفی نوشته شده است که این مسجد در سال 107 هجری تجدید بنا شده است؛ و به باور استاد بی آزار شیرازی، همین می تواند حاکی از وجود معبدی قدیمی در آنجا بوده باشد؛ به ویژه اینکه قرآن کریم در آیه 21 سوره مبارک کهف از قصد مردمان برای ساختِ مسجد یا عبادتگاهی در آنجا حکایت کرده است.

[24] ارجاع ها: 1.

محمد بن جریر طبری، هنگامِ یادکردن از وفاتِ واثقِ عباسی، از خوارزمی نیز در شمارِ منجّمانِ حاضر در نزد او نام برده (رک: تاریخ الامم و الملوک (تاریخ طبری)؛ محمد بن جریر طبری؛ تصحیح محمد ابوالفضل ابراهیم؛ بیروت: بی نا؛ بی تا؛ ج 9، ص 151) و چون وفاتِ واثق در ذی حجه سال 232 بوده، پس با استناد به این روایت، خوارزمی تا این تاریخ زنده بوده است.

با این حال مرحوم استاد علّامه جلال الدین همایی وفاتِ خوارزمی را به نقل از ابن خَلّکان و ابن ندیم، ربیع الاولِ سال 259 هجری قمری ثبت کرده است (رک: التفهیم لِاوائل صناعه التنجیم؛ ابوریحان بیرونی؛ تصحیح جلال الدین همایی؛ تهران: انجمن آثار ملّی؛ 1353؛ حاشیه ص 161).

2.

اندازه گیری مسافت ها.

پیمایش زمین.

3.

هیئت و نجوم اسلامی ؛ علی زمانی قمشه یی؛ قم: مؤسسه امام صادق (ع)؛ ج 3 ص 413.

4.

رک: تاریخ الحکماء قفطی ؛ علی بن یوسف قفطی؛ به کوشش بهین دارایی؛ تهران: دانشگاه تهران؛ 1371؛ ص 371 و 372.

5.

واژه زیج ، عربی شده زیگِ فارسی است.

در اصطلاحِ نجومی اما زیج به کتابی اطلاق می شده که دارای جدول هایی بوده که ستاره شماران، حالت افلاک و ستارگان و حرکت های کواکب را در آن ثبت می کردند و براساس اطلاعاتِ مندرج در آن، به بررسی اوضاع کواکب می پرداخته اند (رک: لغت نامه دهخدا.

زیج ).

6.

هیئت و نجوم اسلامی ؛ علی زمانی قمشه یی؛ قم: مؤسسه امام صادق (ع)؛ ج 3 ص 21.

7.

رک: الفهرست ؛ ابن ندیم (محمد بن اسحاق)؛ تهران: چاپخانه بانک بازرگانی ایران؛ 1346؛ ص 493.

8.

آثارالباقیه عن القرون الخالیه ابوریحان بیرونی؛ ترجمه اکبر داناسرشت؛ تهران: امیرکبیر؛ 1386؛ ص 186.

9.

جغرافی دان های بزرگ اسلام در قرن سوم و چهارم هجری ؛ ترجمه و اقتباس علی دوانی؛ مجله مکتب اسلام؛ آذر 1343، سال ششم، شماره 2؛ ص 40.

10.

برای آگاهی بیشتر رک: احسن التقاسیم فی معرفه الاقالیم ؛ محمد بن احمد مقدسی؛ ترجمه علی نقی منزوی؛ تهران: کومش؛ 1361؛ ج 2، ص 531 به بعد.

11.

منظور همان خوارزمی است.

12.

یعنی همان شهرِ سامرا، پایتختِ عباسیان.

13.

مروج الذّهب و معادن الجوهر ؛ علی بن حسین مسعودی؛ ترجمه ابوالقاسم پاینده؛ تهران: علمی و فرهنگی؛ ج 1، ص 307.

14.

اَم حَسِبتَ أنَّ أصحاب الکَهفِ و الرَّقیمِ کانوا مِن آیاتِنا عَجَباً: آیا گمان کردی که اصحاب کهف و رقیم از نشانه های شگفت انگیز ما بودند؟ [چنین نیست؛ زیرا ما را در پهن دشتِ هستی نشانه هایی شگفت انگیزتر از اصحاب کهف هست.

] (قرآن کریم، سوره کهف، آیه 9؛ ترجمه شیخ حسین انصاریان).

15.

معجم البُلدان ؛ یاقوت حموی؛ ترجمه علی نقی منزوی؛ تهران: پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی؛ 1383؛ ج 2، ص 541.

16.

عموریه و نیقیه نام نواحیی در روم شرقی بوده و طرطوس نیز شهری بوده است در شام.

17.

همان.

18.

واحد اندازه گیری طول است و به اندازه تقریبیِ نوک آرنج تا سرِ انگشتانِ دست (برابر با حدود 50 سانتی متر) اطلاق می شده (رک: لغت نامه دهخدا.

ذراع ).

19.

یعنی داخل شوند.

20.

معجم البُلدان ؛ یاقوت حموی؛ ترجمه علی نقی منزوی؛ تهران: پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی؛ 1383؛ ج 2، ص 541.

21.

همان.

542.

22.

رک: باستان شناسی و جغرافیای تاریخی قصص قرآن ؛ عبدالکریم بی آزار شیرازی؛ تهران: دفتر نشر فرهنگ اسلامی؛ 1393؛ ص 116.

23.

سوره مبارک کهف، آیه 22.

24.

برای آگاهی کامل رک: باستان شناسی و جغرافیای تاریخی قصص قرآن ؛ عبدالکریم بی آزار شیرازی؛ تهران: دفتر نشر فرهنگ اسلامی؛ 1393؛ ص 196 و 197.


کلید واژه ها: خوارزمی - اصحاب کهف - بازدید - اصحاب - یونسکو - نزدیک - پرهیز - ایشان - ایرانیان - بزرگداشت - سال تولد - خورشیدی - میلادی - فرهنگی - سازمان - یکی از - برابر - درآمد - بیمار - هزار - آشنا - تمدن - فریب - بشری - محمد - تولد

آخرین اخبار سرویس:
خودکفایی 700 هزار خانوار تحت پوشش کمیته امداد در 20 سال گذشته

تولد 43 سالگی «رضا رشیدپور»+ عکس

ضرورت هم افزایی رسانه ای در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی

پاسخ آیت الله سیستانی به پرسش ها درباره چگونگی عزاداری محرم در شرایط کرونا

یک کتابخانه عمومی در متروی تهران افتتاح می شود

تعویق یک ماه کنکور سراسری/ برگزاری کنکور در 27 تا 30 شهریورماه

رییس شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین: قدردانی ما از ملت ایران پایان ناپذیر است

استاندار فارس: مقابله با تخریب دولت از طریق فضای مجازی پیگیری شود

راهکار ماهد، راهگشای ستاد کرونا برای محرم

ورود دستگاه قضا به پرونده ویلموتس

فضاهای آموزشی بی استفاده در بخش نوبران به کارگاه های اقتصادی تبدیل شود

«بانوی قرن» در جوار امام رضا (ع) رونمایی شد

نشست خبری رییس کمیته امداد امام خمینی (ره)

رییس جمهور درگذشت حجت الاسلام موسویان را تسلیت گفت

حمایت مجمع کارآفرینان ایران از وزارت مدرس خیابانی

فناوران برای توسعه کسب و کار داده های زیستی دعوت شدند

نماهنگ «تا حرم» با نوای حاج مهدی رسولی

استاندار فارس: مقابله با تخریب دولت از طریق فضای مجازی پیگیری شود

شوآف شوراییان؛ این بار تغییر نام خیابان های تهران

مدیران ارشد استان ضایعه درگذشت ماموستا محمدی را تسلیت گفتند

42 محله در بافت ناکارآمد شهری البرز قرار دارد

اصلاح اساسنامه هلال احمر راه برون رفت از برخی دعاوی حقوقی

گزارش شفقنا از فعالیت های جهادی طلاب در سیستان و بلوچستان + ویدئو

ختم رسیدگی به پرونده اکبر طبری اعلام شد

کرونا از جنگ جهانی پیشی گرفت

هشدار درباره نحوه سرمایه گذاری در بورس به مردم

رییس حوزه هنری: توسعه مخاطب اولویت اصلی انتشارات سوره مهر است

تنها راه تشخیص قطعی کرونا

مشکلات ایثارگران قم در بخش مسکن برطرف می شود

رونق حوزه های اقتصادی بدون نیاز به دیگران امیدبخش است

اعضای کمیسیون اصل 90 با رییس قوه قضاییه دیدار می کنند

ابلاغ آیین نامه اجرای مراسم محرم در استان سمنان

«بی تصمیمی» بر اصلاحات حاکم شده است/ اصلاح طلبان نیازمند یک پوست اندازی جدی هستند

فارس من| درخواست 17 هزار دستیار تخصصی از وزیر بهداشت برای پیگیری مطالبات

«هاشمیان» بار دیگر بر مسند شورای شهر رفسنجان تکیه زد

پیام تسلیت روحانی در پی درگذشت حجت الاسلام موسویان و فخرالذاکرین حاج فیروز زیرک کار

مشکلات ایثارگران قم در بخش مسکن برطرف می شود

فارس من| تأیید قطعی شدن رای پرونده بزرگ ترین معدن خواری مازندران/ ارسال پرونده برداشت شن و ماسه برای اجرای به دادسرای آمل

صنعت آسیب دیده گردشگری به حمایت ملی نیاز دارد

دهکده اقتصاد مقاومتی در قم احداث می شود

ظهره وند: ایران یک تهدید پارادایمی برای غرب است/مقتدایی: هر قراردادی با خارجی ها باید از مجلس تصویب بگیرد

مدرس خیابانی در دو حوزه صنعت و بازرگانی تخصص دارد

نماد یادبود شهری درگذشتگان کووید_19 در تهران ایجاد شود

با متخطیان اصول بهداشتی در عزاداری ماه محرم برخورد می شود

استخدام تکنسین تعمیرکار دستگاه پلاستیک آقا در محدوده پاکدشت

سخنگوی کمیسیون عمران: آخوندی باید پاسخگوی اشتباهاتش باشد/ طرح دو فوریتی «جهش تولید و عرضه مسکن» به صحن می آید

صحبت های شنیدنی شهید مطهری در مورد شیعه واقعی

روحانی درگذشت حجت الاسلام موسویان را تسلیت گفت

اوکراین به دنبال گرفتن غرامت به خاطر سقوط هواپیمای اوکراینی

نظارت بر نحوه تامین کالا های اساسی ضروری است

هشدار واعظی به شورای همکاری خلیج فارس

عکس روز/ سایه های سیاه

فن بازار تخصصی نفت در کشور راه اندازی می شود

انسان های موفق از نگاه قرآن، اهل مشورت هستند/ نظام الهی، شانسی نیست

در آخرین جلسه دادگاه طبری چه گذشت؟ روایت طبری از نحوه دیدارش با دانیال زاده و نیاز آذری

عارفِ نگران: این وضعیت در شان ایرانی ها نیست

ختم رسیدگی به پرونده اکبر طبری اعلام شد

امام جمعه همدان: شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت جدی گرفته شود

من سرهنگ نیستم!!

چیدمان مبلمان در منزل

ختم رسیدگی به پرونده اکبر طبری؛ دادگاه آماده صدور رأی پرونده جنجالی

کتابخانه عمومی در مترو تهران افتتاح می شود

رییس شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین: قدردانی ما از ملت ایران پایان ناپذیر است

پیکر فخرالذاکرین به خاک سپرده شد

کمیته امداد امام خمینی (ره) در سال جاری 200 هزار اشتغال ایجاد می کند

دیر رسیده بودیم، حرم را با خاک یکسان می کردند

نشست خبری رییس کمیته امداد امام خمینی(ره)

روحانی درگذشت فخرالذاکرین حاج فیروز زیرک کار را تسلیت گفت

واعظی: شورای همکاری خلیج فارس نباید از آمریکا تبعیت کند

شورای همکاری خلیج فارس از آمریکا تبعیت نکند

درخشش “وبشهر” در عرصه ارتباطات و اطلاع رسانی

چکش کاری طرح سهام عدالت در کمیسیون اقتصادی

پاسخ آیت الله سیستانی به پرسش ها درباره چگونگی عزاداری محرم در شرایط کرونا

ختم رسیدگی به پرونده اکبر طبری اعلام شد

ویدئو/ تصاویری از محوطه و ساختمان موزه زمان

ایرادات 3 لایحه مهم اقتصادی در پژوهشکده شورای نگهبان بررسی شد

اعضای کمیسیون اصل 90 با رییس قوه قضاییه دیدار می کنند

به دنبال توسعه ظرفیت های شهر برای تعالی کلانشهر کرج هستیم

سرنوشت 76 خودروی لوکس توقیف شده در نوشهر چه شد؟

تشکیل کارگروه مشترک میان کمیسیون صنایع و وزارت نفت

مجلس امام حسین(ع) وادی مقدس است

نماهنگ «عدالت؛ راه ناتمام»

حفظ امنیت و منافع ملت های منطقه در گروی همکاری های درون منطقه ای است

21 مرداد، روز دریای خزر | خزر در دل غم دارد

«هدایت، حمایت و نظارت» سه ضلع فعالیت های نهادنمایندگی رهبری در دانشگاه ها

اجرای رزمایش کمک های مومنانه با اهدای بسته های معیشتی در امیدیه

«مقتل نوجوان» درباره سیر حوادث کربلا منتشر شد

ختم رسیدگی به پرونده اکبر طبری اعلام شد

رییس شورای ریاست جمهوری بوسنی هرزگوین: قدردانی ما از ملت ایران پایان ناپذیر است

روحانی درگذشت فخرالذاکرین حاج فیروز زیرک کار را تسلیت گفت

الزامات بهداشتی برای ماه محرم بومی سازی شود/ انتقاد از نحوه برگزاری آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور

فراخوان| فناوران برای توسعه کسب و کار داده های زیستی دعوت شدند

183 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های بوشهر در حال مداوا هستند

کرونا و سوگوارانی که تنها ماندند

شهردار کرج : ذخایر تاریخی کرج معرفی می شود

استان اردبیل جزو سه استان امن کشور است/ اقدامات ارزشمند در هوشمندسازی نیروی انتظامی استان اردبیل

خط شکنی سوره مهر باید تداوم داشته باشد/توسعه مخاطب اولویت اصلی ماست

زنگ خطر شکست فشار حداکثری علیه ملت ایران در کاخ سفید

گردهمایی مدیران هیئت های مذهبی استان فارس در حرم مطهر

نظر شورای نگهبان درباره لایحه مالیات بر ارزش افزوده اعلام شد

خوارزمی و بازدیدش از غار اصحاب کهف

خوارزمی و بازدیدش از غار اصحاب کهف