مطالب مرتبط:
عوامل مختلفی روی موضوع حجاب و رعایت آن تاثیرگذار است
رعایت قانون حجاب و عفاف احترام و تکریم جامعه را به همراه دارد
حفظ حجاب؛ از عوامل اصلی ایجاد امنیت اخلاقی پایدار در جامعه
500 برنامه فرهنگی در هفته عفاف و حجاب در قزوین برگزار می شود
تدوین برنامه های بلندمدت برای ترویج فرهنگ حجاب
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 21 تیر 1399 ساعت 17:002020-07-11سياسي

عوامل مختلفی روی موضوع حجاب و رعایت آن تاثیرگذار است


ایرنا- حجاب در واقع بخشی از جورچین فرایند فرهنگی در کشور است؛ یعنی عوامل مختلف و متنوعی روی این موضوع و رعایت آن تاثیرگذار است.

- طهورا نوروزی به خبرنگار معارف ایرنا گفت: یکی از ایرادهای ساختاری در کشور ما انحصار موضوعات مرتبط با معارف به بعضی بخش هاست.

به گونه ای که بخش های دیگر احساس مسئولیت نمی کنند.

وی همزمان با روز عفاف و حجاب (21 تیر) در این گفت وگو ادامه داد: گویا وقتی نهادهای فرهنگی متولی نشر دینداری می شوند، بقیه باید شانه خالی کنند؛ در حالی که برون داد فرهنگ دینی از ساختارهای آموزشی و رسانه ای و فرهنگی ما می تواند زیربنایی تر و موثرتر در نشر ارزش های دینی باشد و یکی از هدف های مهم انقلاب اسلامی این بود که بتوانیم صحیح ترویج دینداری کنیم.

این پژوهشگر حقوق اسلامی ادامه داد: همواره تلاش کردیم این نوع ترویج را مثلا در موضوع حجاب صرفا در ساختارهای مذهبی اجرا کنیم در حالی که افراد مذهبی، مخاطبان حجاب و عفاف نبودند و مدنظر ما مخاطبان دیگری بودند.

به عبارت دیگر همایش حجاب را برای افراد چادری برگزار کردیم ولی کسانی که مخاطب واقعی بودند، از دست ما رفتند.

در واقع پرکار هستیم؛ اما در ترویج آموزه های دینی پربار نبودیم و روش های ما روش های جامعه پذیر و صحیح نبوده است.

وی اظهار داشت: حجاب یک رفتار دینی است که خواسته ایم آن را در جامعه نهادینه کنیم و فرهنگ اهل بیت (ع) الگوی خوبی برای نهادینه کردن رفتارهای دینی است.

مثلا باید ببینیم در فرهنگ اهل بیت برای نهادینه کردن یک رفتار دینی چگونه اقدام می کردند و با توجه به فضای کنونی جامعه اشکالات ما در حوزه ترویج رفتارهای دینی چه بوده است.

حجاب در واقع بخشی از جورچین فرایند فرهنگی در کشور است.

یعنی مسائل دیگری نیز وجود دارد که روی این موضوع تاثیرگذار است.

وی با تاکید بر آموزش رفتارهای دینی از دوران پیش دبستان گفت: اگر بخواهیم کسی به دین نگاه خوبی داشته باشد باید در سن کودکی به او آموزش دهیم؛ ولی کودکان را در سنین پیش دبستانی و مهد و دبستان رها می کنیم و در دبیرستان کوتاه می آییم، سپس با این هجمه فضای مجازی انتظار تربیت فرد مذهبی را داریم.

نوروزی افزود: در حالی که حجاب بخشی از تربیت دینی است شخصیت وجودی افراد، زیر هفت سال شکل می گیرد و نهادهای آموزشی می توانند بیشترین تاثیر را در نهادینه کردن عفاف داشته باشند؛ اما ما آن ها رها کرده و زمانی به آن می پردازیم که دختران در سن بالاتری هستند و به راحتی نمی توانند این امر را بپذیرند.

تربیت دینی یک فرایند است و نمی توانیم فقط روی قسمتی از آن مانند حجاب دست بگذاریم.

بنابراین اگر حجاب بخشی از فرایند تربیت دینی است، نمی توان در مورد مفاهیمی همچون راستگویی و اخلاق سکوت کرد.

نوروزی ادامه داد: یکی از اشکالات اساسی در ترویج فرهنگ عفاف و حجاب این بوده که ذهنمان را به علت های مستقیم بی حجابی و بدحجابی درگیر کرده ایم در صورتی که علت های غیرمستقیم به موضوع حجاب ضربه می زند و ما آن علت ها را رها کرده ایم.

یعنی از جاهایی ضربه خوردیم که آن موارد در مقوله عفاف موثر بودند ولی ما به موارد دیگری پرداختیم و حجم برنامه هایمان را در آن قسمت ها پررنگ کردیم.

وی افزود: برخی علت ها به صورت مستقیم ارتباطی با حجاب ندارد ولی به صورت غیرمستقیم تاثیر می گذارد.

مثلا وقتی جامعه را غریزه محور می کنیم و ازدواج بر مبنای ظاهرگرایی و غریزه محوری قرار می گیرد یا فرهنگ مصرف گرایی به عنوان یک آفت جهان مدرن در کشور ترویج می شود، این ها ربطی به حجاب ندارد ولی همین مقوله ها می تواند به صورت غیرمستقیم در عفاف اثر بگذارد.

مشکلی به نام غلظت معارفی وی با انتقاد از بعضی سیاست های رسانه ای صداوسیما افزود: در تربیت دینی به صورت ناخودآگاه اینگونه تصور می شود که مسئولیت ترویج دین با شبکه قرآن است یا در دولت فکر می کنند سازمان تبلیغات اسلامی فقط وظیفه تبلیغ دین را دارد لذا شاید نهادهای فرهنگی و آموزشی در این فرایند خود را بی تکلیف می دانند در صورتی که گروه مخاطبان ما مرتبطان با سایر نهادها هستند.

آخرین اهرم در بحث حجاب مساله برخورد است درحالی که قبل از آن فرایندهای بسیاری داریم ولی همه این فرایندها را رها کرده ایم و فقط به برخورد توجه داریم.

از طرف دیگر طبق مصوبه 427 شورای عالی انقلاب فرهنگی نزدیک به سی دستگاه وظیفه اجرای این مصوبه مربوط به حجاب و عفاف را دارند.

به عنوان نمونه سیستم شهرسازی و معماری بر عفاف و حجاب تاثیرگذار است.

به عبارت دیگر امروزه گرایش به آشپرخانه های اپن و خانه های بدون پرده به وجود آمده و زمانی که یک فضای باز ایجاد و محدودیت ها را کم کنید، به طور طبیعی بر حجاب تاثیرمی گذارد.

ضرورت مخاطب شناسی در موضوع حجاب نوروزی گفت: مهمترین اشکال در برنامه ریزی برای حجاب و عفاف این است؛ به مواردی می پردازیم که تاثیرگذار نیست.

یعنی در مواردی تاکید داریم که گروه مخاطب ما حضور ندارد.

مثلا امروز فضای مجازی به عنوان یک فرصت یا تهدید مطرح است و بدون درنظر گرفتن موضوع برخورد در این فضا، بخشی از توسعه بی عفافی وجود دارد.

مثلا دختری که به آشپزی علاقه مند است، به دنبال صفحات آشپزی در فضای مجازی است و در کنار آن چند مطلب دیگر یاد می گیرد.

وی افزود: ما تاکنون چه اندازه از صفحات فضای مجازی را بر مبنای اصول خود طراحی کرده ایم.

مثلا خانم هایی که در ارائه الگو فعالیت دارند، می توانند ضمن آموزش آشپزی با یک پوشش جذاب، بدون تبلیغ زبانی عفاف را ترویج کنند.

نوروزی افزود: در صفحات فضای مجازی کارهای بسیاری می توان انجام داد.

مانند صفحات آشپزی یا تربیت کودک که مخاطب آن نسل جوان است.

کسانی این صفحات را اداره کنند که از نظر پوششی الگو باشند.

چون در بحث حجاب، زیبایی و والایی مطرح است ولی جوان بیشتر به دنبال زیبایی است و می توانیم این دو را کنار هم بگذاریم و برای همه سلیقه ها الگو ارائه دهیم تا جامعه انتخاب کند.

سیاست خوشایندسازی و هنجارسازی نوروزی گفت: زمانی که یک فرد مسلمان به کشور دیگر می رود و در یک فضای مختلط قرار می گیرد، غرب به او نمی گوید تو به علت مسلمان بودن در فضای مختلط شرکت نمی کنی، بلکه می گوید جامعه پذیری کشور را مختل می کنی.

یعنی غرب با ادبیات جامعه پذیر اینگونه القاء می کند که به عنوان یک شهروند، نافرمانی مدنی می کنی در حالی که به دنبال هدف خود می باشد.

سیاست ما در موضوع حجاب این است که به صورت مستقیم آن را دنبال می کنیم و لذا جامعه مقاومت می کند؛ در حالی که برخی سیاست های غیرمستقیم درخوشایندسازی، الگوسازی و هنجازسازی بسیار موثر است.

غرب به جای مقابله با اسلام در فرایندهای فرهنگی به صورت نامحسوس کار می کند.

البته آنها در مقولات فرهنگی پای حرف خود هستند ولی روش های آنها به صورت جامعه پذیری است و حتی یک فرد را به عنوان یک انسان بی دین به گونه ای تربیت می کنند که خود شخص متوجه نمی شود.

ما در مقولات دینی کم گذاشتیم.

البته تلاش هایی مانند اعتکاف و پیاده روی اربعین صورت گرفته که لازم است و حیات جامعه با اینهاست ولی در کنار آنها می توانیم کارهای بسیاری انجام دهیم.

وی اضافه کرد: اگر در موضوع جامعه پذیری دینداری خوب عمل کنیم، می توانیم تاثیر خوبی بگذاریم.

مثلا مدیر خوش فکر یک مدرسه از افراد مذهبی به عنوان دبیر ریاضی یا علوم یا زیست استفاده کند و این معلمان هیچ سخنی از دین نمی زنند ولی وقتی دانش آموزان رفتارشان را می بینند، از آنها الگو می گیرند.

چون صدای رفتار هیچگاه از گوش انسان پاک نمی شود.

نوروزی افزود: دینداری را نباید در جامعه هزینه بر کنیم.

مثلا کسی که می خواهد با حجاب باشد ولی هزینه چادر به اندازه ای است که توانایی مالی ندارد، چنین شخصی با مشکل روبرو می شود یا وقتی یک جوان نمی تواند از راه مشروع تشکیل خانواده بدهد، ناخودآگاه به سمت روابط آزاد می رود؛ در حالی که باید تشکیل خانواده را از نظر اقتصادی به گونه ای فراهم کنیم تا جوانان با کمترین هزینه به فکر تشکیل خانواده باشند همه متولی عفاف و حجاب هستند نوروزی اظهار کرد: حجاب و عفاف بخشی از فرهنگ کشور ماست و فرایند فرهنگی را نمی توان فقط در حجاب دید.

فرایند فرهنگی را می توان در موضوعاتی مانند نشر و تولید محصولات، آموزش و پرورش، ترویج دین و مانند آن بازخوانی کرد.

بنابر این همه باید در کنار هم کار کنیم.

وی افزود: بخشی از فرهنگ به عهده آموزش و پرورش و آموزش عالی است و درحوزه نخبگان مسئولیت با وزارت علوم است.

در فرهنگ عمومی بخشی از مسئولیت با صدا و سیما و رسانه هاست و در نشر و تبلیغ دین حوزه های علمیه و سازما ن تبلیغات اسلامی در ترویج دین مسئولیت دارند و همه ما متولی هستیم چون همه ما نقش داریم.

نوروزی ادامه داد: فرهنگ ما یک مبنا دارد که از انقلاب اسلامی نیز ریشه گرفته و به همین دلیل نگاهی متفاوت به فرهنگ داریم.

یعنی به فرهنگ نگاه اعتقادی داریم که انسان را به تکامل می رساند؛ اما این که چنین فرهنگی در جامعه چقدر ارزش و قیمت دارد و آیا تریبون ها و آموزش و پرورش و صدا و سیما برای ارتقای آن تلاش می کنند، مساله ای است که باید به آن توجه کرد.

وی تاکید کرد: نهادهای فرهنگی در تربیت دینی در مرحله اول باید به فهم مشترک برسند تا مسیر را پیدا کنند و در موضوع حجاب نیز باید فهم مشترک وجود داشته باشد تا فعالیت برخی نهادها از سوی سایر دستگاه ها خنثی نشود.

نگاهی به قانون عفاف و حجاب قانون گسترش راهکارهای اجرایی عفاف و حجاب معروف به مصوبه 427 در 13 دی 84 به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را موظف به پیگیری و نظارت بر امر گسترش فرهنگ عفاف و حجاب کرده و بر اساس این قانون تمام دستگاه های مشمول ماده 160 قانون برنامه چهارم توسعه موظف شدند با تشکیل ستاد ویژه، گزارش عملکرد خود را هر سه ماه یکبار به شورای فرهنگ عمومی ارسال کنند.

وظایف وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی، بازرگانی، آموزش و پرورش، امور اقتصادی و دارایی، علوم، تحقیقات و فناوری همچنین وزارت کشور، مسکن و شهرسازی، راه و ترابری، ارتباطات و فناوری اطلاعات، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، امور خارجه، و تعاون و رفاه اجتماعی در این قانون مشخص شده است.

بر اساس این قانون علاوه بر مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه، سازمان های صدا و سیما، تبلیغات اسلامی، بهزیستی، میراث فرهنگی و گردشگری همچنین نیروی انتظامی، شهرداری ها، مرکز امور زنان و خانواده، ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر و نیروی مقاومت بسیج موظفند در راستای ترویج فرهنگ حجاب اقداماتی را انجام دهند.

شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین در 12 شهریور سال گذشته مجموعه تکمیلی اقدامات اجرایی گسترش فرهنگ عفاف و حجاب را شامل شش ماده به تصویب رساند و مسئولیت هماهنگی، اجرا و نظارت بر عملکرد دستگاه ها در خصوص این مصوبه را به عهده وزارت کشور نهاد.

بر اساس این مصوبه که در 22 مهر سال گذشته از سوی رییس جمهوری به دستگاه های مسئول ابلاغ شد، وزارت کشور همچنین موظف است ستاد راهبری و هماهنگی اجرای مصوبه عفاف و حجاب را تشکیل دهد و گزارش عملکرد این ستاد را به صورت سالانه به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه کند.

هدف از تصویب این مجموعه تکمیلی فراگیر شدن عفاف و رعایت حجاب شرعی و قانونی و کاهش بدحجابی عنوان شده و راهبردهای این مصوبه شامل مسئولیت پذیری و پاسخگویی مسئولان دستگاه های اجرایی و سایر دستگاه های حاکمیتی در حوزه عفاف و حجاب ، به فعلیت رساندن ظرفیت های مغفول علمی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و حقوقی برای ارتقای وضعیت عفاف و حجاب ، صیانت از حریم عفت عمومی و گسترش امنیت اخلاقی و مقابله با تهدیدها و جنگ نرم دشمن در حوزه عفاف و حجاب اعلام شده است.

طبق ماده چهار این مصوبه تمام مصوبات قبلی شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص عفاف و حجاب به قوت خود باقی است و وظایف مقرر شده در ماده پنج برای دستگاه ها وظایف تکمیلی بوده که به وظایف قبلی اضافه شده است.

بر اساس ماده پنج این مصوبه وزارتخانه های مسئول اجرای این مصوبه عبارتند از: وزارت ورزش و جوانان، وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، وزارت کشور، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مراکز آموزش عالی و پژوهشی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت آموزش وپرورش، وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت اطلاعات.

همچنین سازمان بسیج مستضعفین، نیروی انتظامی، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، مرکز مدیریت حوزه علمیه قم، کمیته امداد امام خمینی (ره)، شهرداری های سراسر کشور هم از سایر سازمان هایی هستند که طبق مصوبه مجموعه تکمیلی اقدامات اجرایی گسترش فرهنگ عفاف و حجاب وظائف و تکالیفی را بر عهده دارند.

همچنین ستاد احیای امربه معروف و نهی از منکر، سازمان مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی،سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سازمان صداوسیما، سازمان حج و زیارت، سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان بهزیستی، سازمان برنامه وبودجه، سازمان اوقاف و امور خیریه، سازمان اداری و استخدامی و بنیاد شهید و امور ایثارگران هم برای اجرای مصوبه فوق الذکر باید اقدامات تصریح شده در این مصوبه را انجام دهند.

البته طبق ماده شش این مصوبه سیاست گذاری و تصمیم گیری کلان و راهبردی در حوزه حجاب و عفاف و نظارت راهبردی و ارزیابی حسن انجام این مصوبه بر عهده دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی است و ایجاد هماهنگی، تدبیر و پیش بینی ساز و کار لازم برای اجرای این مصوبه و نظارت بر عملکرد دستگاه ها و نهادها بر عهده وزارت کشور است که با استفاده از همه ظرفیت ها و امکانات و منابع از طریق شورای اجتماعی و سازمان امور اجتماعی کشور و تشکیل ستاد هماهنگی و راهبری اجرای مصوبه عفاف و حجاب اقدام می کند و گزارش آن را به صورت سالانه به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه خواهد کرد.


کلید واژه ها: فرهنگ - موضوع - فرهنگی - تاثیرگذار - حجاب - دینداری - روز عفاف و حجاب - احساس مسئولیت - انقلاب اسلامی - اسلامی - ارزش های دینی - یکی از - مختلف - رعایت - عفاف و حجاب - ادامه - ایرنا - عوامل - کشور - زیربنایی - کنیم - دینی - خبرنگار - پژوهشگر - گفت وگو - آموزشی - نوروزی - انحصار - انقلاب - مذهبی

آخرین اخبار سرویس:
زالی: تهرانی ها از ماسک استقبال کردند

دبیر خانه کارگر تبریز: خبرنگاران بار روانی جامعه را بر دوش می کشند

یادواره گرامیداشت شهدای عملیات نصر 7 در سردشت برگزار شد

قدیمی ترین خط فارسی در ژاپن، تنها سند مراودات فرهنگی دو کشور

استاندار خوزستان در پیامی روز خبرنگار را تبریک گفت

فیلم | سپرده شدن مسئولیت های پیامبر به امیرالمؤمنین در غدیر

وعده فرمانده کل سپاه به مردم لبنان و حزب الله بعد از انفجار بیروت | تاریخ در مورد صبر ملت لبنان قضاوت می کند

کنفرانس بین المللی نظریه سیاسی و فلسفه برگزار می شود

برگزاری مسابقات قرآن کشوری بستگی به شرایط کرونایی دارد

گامهای توسعه علمی جهاد دانشگاهی کرمان

پروتکل های بهداشتی در دومین کنکور بزرگ ایران چقدر رعایت شد؟

طرح بازگشت کوپن؛ واریز یارانه غیرنقدی به حساب ها

برنامه های روز خبرنگار در یزد متناسب با شرایط کرونا برگزار شد

ملت مقاوم لبنان آموزگار بزرگ صبر و بردباری در برابر مصائب هستند

امانوئل مکرون: خودم مسئولیت تغییرات سیاسی در لبنان را به عهده می گیرم

رزمایش کمک مؤمنانه| هیئت های مذهبی بردسیر 2 مرکز بهداشتی درمانی می سازند

توزیع 20 هزار بسته موادغذایی در خمینی شهر اصفهان به روایت تصویر

پست عجیب اینستاگرامی محسن افشانی برای سویل خیابانی

گام های بلند جهاد دانشگاهی کرمان برای توسعه علمی

استاندار: قم خط شکن شناسایی ویروس کرونا در کشور بود

روز خبرنگار، یادآور زحمات و تلاشهای انسانهای شریف است

تجدید بیعت کاربران با رهبر انقلاب در آستانه عید ولایت

فیلم|توزیع 1000 بسته لوازم التحریر در قالب کمک های مومنانه

توزیع 5میلیون اطعام غذای گرم، 5هزار سری جهیزیه و 500هزار دست لباس در مناطق محروم

افتخارات دوران 8 سال دفاع مقدس توسط خبرنگاران اطلاع رسانی شده است/خبرنگار فقط یک واژه نیست

ملت مقاوم لبنان آموزگار بزرگ صبر و بردباری در برابر مصائب هستند

زالی: تهرانی ها در هفته های اخیر از ماسک استقبال کردند

پیام تسلیت دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در پی حادثه انفجار بیروت

ابراز همدردی کمیسیون سیاسی و دفاعی وزرای ادوار با مردم لبنان

با فریز کردن تخمک، باروری خود را حفظ کنید

ازدحام تنهایان در انبوه خانه های امروزی / گذار از معماری به ساختمان سازی بی روح

گل آرایی حرم مطهر حضرت علی (ع) به مناسبت عید غدیر + عکس

جهاد دانشگاهی در حوزه های فناورانه می تواند کمک کار دولت باشد

دانلود آهنگ جدید مرتضی چراغی بنام دنیای من

حقابه های کشاورزی، شرب و صنعت قم پیگیری می شود/استفاده از ظرفیت پروژه قیام در آب رسانی 12 روستا

مرحله دوم رزمایش مواسات و کمک مومنانه در شاهرود 

گامهای بلند جهاد دانشگاهی کرمان برای توسعه علمی

ابراز همدردی حجت الاسلام و المسلمین شهریاری با مفتی لبنان

ابتلای 9 نماینده و 35 کارمند مجلس ترکیه به کرونا

پیام تبریک استاندار آذربایجان غربی به مناسبت روز خبرنگار

مرحله دوم رزمایش کمک مومنانه در پاکدشت آغاز شد

امام جمعه ملایر: خبرنگاران شهید آوینی را الگوی خود قرار دهند

معاون استاندار: آذربایجان غربی در تقویت روابط با جمهوری آذربایجان نقش موثری دارد

ویدئو / درددل خبرنگاران استانی؛ از فقدان بیمه تا مشکلات معیشتی

رییس مرکز روسی اورشلیم: غرب از کرونا به عنوان ابزار سیاسی استفاده کرد

برگزار نشدن مجلس جشن عید غدیر در دفتر آیت الله مظاهری

1110 بسته معیشتی و 41 سری جهیزیه به نیازمندان دماوند اهدا شد

استاندار خراسان رضوی: منطقه آزاد اقتصادی سرخس فرصت خوبی برای کشور است

دوره های کوتاه مدت جهاددانشگاهی فرصتی برای بهره وری ست

قدیمی ترین خط فارسی در ژاپن، تنها سند مراودات فرهنگی دو کشور

80 درصد ظرفیت تخت های بیمارستان اشرفی خمینی شهر پُر است

خبرنگاران باید هماره انصاف و اخلاق حرفه ای را رعایت کنند

گردش مالی کنکور 10 هزارمیلیارد

خبرنگاران آینه شفاف انعکاس واقعیت های جامعه هستند

افتتاح نخستین مرکز نیکوکاری تخصصی مشاوره و آموزش خانواده در اصفهان

رسانه ها مطالبات آبی گلستان را دائما پایش کنند/ مدیران سرگرم کارهای کوچک نشوند

سرنوشت نافرجام وزرای اقتصادی روحانی

تئوریسین های اصلاحات هنوز در حال و هوای سال 76 هستند

جهاددانشگاهی الگوی کامل خودباوری و خوداتکایی در کشور است

مشهد مقدس| نمایشگاه دهه ولایت در موزه قرآن برگزار شد

دومین روز برگزاری چهل و سومین دوره مسابقات قرآن کریم

دبیر کل مجمع تقریب حادثه انفجار بیروت را به شیخ احمد الزین تسلیت گفت

دانلود آهنگ جدید رسا احمدی بنام شبای خاص

قدیمی ترین خط فارسی در ژاپن، تنها سند مراودات فرهنگی دو کشور

حوزه های علمیه برای کمک رسانی به لبنان اعلام آمادگی کرد

امام جمعه آستارا: جشن های غدیر با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شود

نماینده مجلس: چهارمحال و بختیاری می تواند به قطب تولید محصولات کشاورزی تبدیل شود

اعطای تسهیلات کرونایی به روستاییان در فارس

روز فرخنده برای خبرنگار

توزیع 14 هزار بسته معیشتی و کارت هدیه در ورامین/تشویق زوج های جوان توسط سپاه

جلد نشریه تایم|کرونا چگونه همه چیز را درباره انتخابات 2020 آمریکا تغییر داد

استاندار: 67 طرح مولدسازی املاک در همدان اجرا می شود

عکسی دیده نشده از ریحانه پارسا و همسرش مهدی کوشکی

ویدئو / درددل خبرنگاران استانی؛ از فقدان بیمه تا مشکلات معیشتی

تعداد شهدای سلامت در آذربایجان شرقی

ساخت نمای رومی به زندگی و فرهنگ ایرانی اسلامی در قم آسیب زده است

جهاددانشگاهی کارهای زمین مانده آموزش عالی را انجام دهد

تصاویر | همدردی هنری با مردم بیروت

باید حقیقت دفاع مقدس در اختیار نسل های بعدی قرار گیرد

بازدید معاونان سپاه قم از دفتر استانی خبرگزاری تسنیم به روایت تصویر

جهاددانشگاهی؛ بازوی توانمند دولت و دستگاه های اجرایی کشور است

ابراز همدردی کمیسیون سیاسی و دفاعی وزرای ادوار با مردم و مسئولان لبنان

بیانیه کمیسیون سیاسی دفاعی وزرای ادوار ایران در پی انفجار بیروت

گرایش ها و شناخت ها در دنیا به مکتب اهل بیت (ع) بیشتر شده است

محمدرضا اردستانی دومین مرحله رزمایش مواسات و کمک مومنانه در قرچک

کمک مؤمنانه؛ هیئت های مذهبی بردسیر 2 مرکز بهداشتی درمانی می سازند

پیام تبریک روز خبرنگار

نقش مهم آذربایجان غربی در ارتقای تعاملات ایران و جمهوری آذربایجان

پیگیری مشکلات هفت تپه در مجلس

مدیریت جهادی از تکالیف اصلی مدیران دستگاه های اجرایی است

بررسی اولویتهای بخش صنعت آذربایجان شرقی

استاندار خراسان رضوی: رسانه ترغیبگر افکار عمومی برای مشارکت در توسعه است

برنامه های شب و روز عید غدیر در حرم شاهچراغ

گروهی از مداحان و رؤسای هیئت های حسینی از نجف تا کربلا پیاده روی کردند

پرداخت بخشی از معوقات کارگران خطوط راه آهن استان فارس با پیگیری دادستان

روش های دریافت پاسپورت و اقامت دائمی کشور ترکیه

تصاویر/ گل آرایی حرم امیرالمؤمنین(ع) در آستانه عید بزرگ غدیر

فریاد هنر برای انفجار بیروت! + تصاویر

طرح دو فوریتی الزام دولت برای جلوگیری از هرگونه واردات غیر ضرور را دنبال می کنیم

افتتاح فاز دوم پتروشیمی لرستان

عوامل مختلفی روی موضوع حجاب و رعایت آن تاثیرگذار است

عوامل مختلفی روی موضوع حجاب و رعایت آن تاثیرگذار است