مطالب مرتبط:
الله کرم: سیدحسن خمینی نامزد مشترک اصلاح طلبان و کارگزاران است
الله کرم: سیدحسن، نامزد اصلاح طلبان است
واکنش آشنا به حرف های روح الله زم در تلویزیون | نه بازجویی بود؛ نه مصاحبه
ایرادات به قانون اصلاح انتخابات همچنان باقی است/ رایزنی افراد با شورای نگهبان برای انتخابات 1400 کذب است
واکنش کدخدایی به خبر رایزنی احمدی نژاد با شورای نگهبان درباره انتخابات 1400
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 21 تیر 1399 ساعت 16:402020-07-11سياسي

واکنش الله کرم به نامه موسوی خویینی ها | نامزد مشترک اصلاح طلبان و کارگزاران برای انتخابات 1400


حسین الله کرم تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: اصلاح طلبان متوجه شدند حتی در وضعیت مشارکت حداکثری هر سه آقایان صفایی فراهانی، مصطفی معین و محمدرضا خاتمی تأیید صلاحیت نخواهند شد چون در زمره رجل سیاسی قرار نمی گیرند بنابراین به سمت حمایت از سید حسن موسوی (خمینی) خواهند رفت.

- واکنش الله کرم به نامه موسوی خویینی ها نامزد مشترک اصلاح طلبان و کارگزاران برای انتخابات 1400" حسین الله کرم تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: اصلاح طلبان متوجه شدند حتی در وضعیت مشارکت حداکثری هر سه آقایان صفایی فراهانی، مصطفی معین و محمدرضا خاتمی تأیید صلاحیت نخواهند شد چون در زمره رجل سیاسی قرار نمی گیرند بنابراین به سمت حمایت از سید حسن موسوی (خمینی) خواهند رفت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین به نقل از نامه نیوز، هرچند اصلاح طلبان از همین حالا دست های خود را برای انتخابات ریاست جمهوری 1400 بالا بردند و خود را بی رمق و بی انگیزه نشان می دهند اما حسین الله کرم تحلیلگر مسائل سیاسی و استاد دانشگاه معتقد است که اصلاح طلبان دنبال احیای استراتژی فشار از پایین-چانه زنی از بالا هستند.

مشروح گفتگو با حسین الله کرم را در ادامه بخوانید.

به نظر می رسد اصلاح طلبان با نامه موسوی خویینی ها و حمایت رادیکال هایی همچون حجاریان از او وارد یک انتحار سیاسی شدند، آنها چه اهدافی را دنبال می کنند؟ اصلاح طلبان در واقعه دی 96 به دلیل آنکه هنوز حمایت از دولت به نفع آنها بود سکوت کردند اما در حادثه آبان 98 با توجه به گرانی بنزین، اعتراضات مردمی و اثرات گرانی بنزین بر زندگی مردم، مباحثی پیرامون حمایت از اعتراضات بین اصلاح طلبان مطرح شد.

ضعف روزافزون و ناکارآمدی دولت باعث شد که روند جدایی از دولت بر اردوگاه اصلاحات حاکم شود.

لذا بحث حمایت از اعتراضات بعدی تحت عنوان دفاع از سرمایه اجتماعی در میان اصلاح طلبان قوت گرفت، به طوری که آقای خاتمی تا حجاریان به آن موضوع پرداختند.

در نهایت این روند با نامه آقای موسوی خویینی ها به اوج خود رسید.

گرچه همگان اشکال نامه را در آدرس غلط بیان مشکلات به رهبری می دانند اما به نظر می رسد این کار عامدانه صورت گرفت تا امکان رهبری اغتشاش بعدی و بهره گیری از آن تحت عنوان دفاع از سرمایه اجتماعی صورت بگیرد.

البته زمان احتمالی اغتشاش می تواند رسیدن آنها به اهداف شان را روشن تر کند و به نظر می رسد اصلاح طلبان بستر آن را فراهم کردند که اگر این اتفاق رخ دهد آنها می توانند از آن بهره برداری کنند.

نام هایی همچون صفایی فراهانی، مصطفی معین و محمدرضا خاتمی برای نامزدی از جناح اصلاح طلب در انتخابات 1400 مطرح است، آیا رادیکال ها با حاکمیت قصد چانه زنی دارند؟ -چانه زنی اساسا یک امر سیاسی است که عمدتا با ارائه نامزدهای متعدد آغاز می شود و با ائتلاف به نتیجه نهایی می رسد.

از سویی دیگر ارائه چند نامزد به حاکمیت نیز امکان بیشتری در تأیید صلاحیت می دهد.

این وضعیت با تأیید دکتر معین در سال 84 مشاهده شد.

گاهی از مواقع احزاب و گروه های سیاسی تعدادی نامزد معرفی می کنند تا بتوانند قبل و بعد از تأیید صلاحیت وارد ائتلاف شوند.

احزاب به خوبی می دانند که برخی نامزدهای معرفی شده آنها طبق قانون اساسی نمی تواند بر اساس قانون رجل سیاسی تأیید صلاحیت شوند، لذا از نام آنها در ائتلاف های قبل از تأیید صلاحیت بهره می گیرند.

مثل آقایان ابوترابی، زاکانی و لنکرانی که در سال 92 برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کردند.

برخی نامزدها نیز بعد از مرحله تأیید صلاحیت نامزدها وارد ائتلاف می شوند مانند آقایان عارف و جهانگیری و قالیباف که این نقش را در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 و سال 96 ایفا کردند.

حسین مرعشی گفته اصلاح طلبان روی هوا هستند چون سیاست شورای نگهبان را برای انتخابات 1400 نمی دانند که آیا شکل گیری رقابت حداکثری مدنظر است یا حداقلی.

آیا کارگزاران می خواهد سفره خود را از رادیکال های اصلاحات جدا کند و با نامزد اختصاصی وارد میدان شود؟ آقای مرعشی با بیان این جمله که اصلاح طلبان روی هوا هستند می خواهد به اصلاح طلبان بگوید نامزد کارگزاران حتی در مشارکت حداقلی نیز تأیید صلاحیت می شوند و اصلاح طلبان چاره ای جز دنبال روی از کارگزاران ندارند .

در حالیکه اصلاح طلبان فکر می کنند به دلیل فشارهای خارجی نظام مجبور است تن به مشارکت حداکثری بدهد.

از این رو نامزد اصلاح طلبان نیز تأیید صلاحیت می شود.

در این میان گرچه تأیید صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری بر اساس معیار رجل سیاسی انجام می شود اما اصلاح طلبان مانند انتخابات ریاست جمهوری سال 84 منتظر گرفتن تأیید صلاحیت نامزد موردنظرشان از جانب رهبری هستند، نامه آقای موسوی خویینی ها به رهبری هم در همین راستا قابل تحلیل است.

منتها اصلاح طلبان این بار می خواهند از طریق فشار از بالا به مقصود خود برسند تا در صورت شکل گیری مشارکت حداکثری، رهبری را مجبور کنند تا به درخواست تأیید صلاحیت شدن نامزد آنها برای انتخابات ریاست جمهوری پاسخ مثبت بدهد.

در مجموع اصلاح طلبان با طرح انتخاباتی فشار از بالا امیدوارند تا از موضع برابر با کارگزاران وارد ائتلاف مجدد شوند.

نامزدهای مدنظر کارگزاران چه کسانی هستند؟ نامزد مورد نظر کارگزاران می توانند ناطق نوری، علی لاریجانی یا سید حسن خمینی باشند.

نام آقایان صفایی فراهانی، مصطفی معین و محمدرضا خاتمی برای انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 مطرح شده است، کدام یک می تواند گزینه اصلی اصلاح طلبان باشد؟ -از میان آقایان صفایی فراهانی، معین و محمدرضا خاتمی، شانس آقای محمدرضا خاتمی به دلیل قرابت با سید محمد خاتمی، نزد اصلاح طلبان بیشتر از دیگران خواهد بود.

پس اینکه برخی اعتقاد دارند اصلاح طلبان دنبال کاندیداتوری سید حسن خمینی هستند، شما این دیدگاه را رد می کنید؟ اصلاح طلبان متوجهند حتی در وضعیت مشارکت حداکثری هر سه آقایان صفایی فراهانی، مصطفی معین و محمدرضا خاتمی تأیید صلاحیت نخواهند شد چون در زمره رجل سیاسی قرار نمی گیرند بنابراین به سمت حمایت از سید حسن موسوی (خمینی) خواهند رفت تا با کارگزاران نیز همسو گردند.

البته به نظر نمی آید که سید حسن موسوی (خمینی) بتواند از قانون رجل سیاسی بطور موفق عبور کند.

به نظر شما اگر محمدرضا خاتمی و سید حسن خمینی در انتخابات ریاست جمهوری 1400 ثبت نام کنند و تأیید صلاحیت نشوند، این مسئله مانند سال 92 که هاشمی رفسنجانی تأیید صلاحیت نشد، موج اجتماعی به نفع جریان اصلاحات ایجاد خواهد شد، به عبارت دیگر این مسئله می تواند منجر به احیای سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان شود؟ طرح احیای سرمایه اجتماعی به اصلاح طلبان امکان بازی در دو جبهه اپوزیسیون قانونی و اپوزیسیون غیرقانونی را می داد.

تا از یکسو بتوانند استراتژی فشار از پایین را در اعتراضات آینده، فعال کنند و از طرف دیگر نامزد خود را با استفاده از استراتژی فشار از بالا در قالب مشارکت حداکثری وارد انتخابات ریاست جمهوری 1400کنند.

حال آنکه به نظر می رسد امکان بازی در جبهه اپوزیسیون غیرقانونی برای اصلاح طلبان به پایان رسیده است، زیرا غرب براساس انقلاب فرانسه که سلطنت بوربون ها پس از اشتباهات دانتون،میرابو، روبسپیر وحتی ناپلئون در1815 به قدرت بازگشت، آنها نیز با متهم کردن انقلاب اسلامی ایران به ناکارآمدی و باجعل نمودن تاریخ بگویند رضاشاه کارآمده بوده است.

در این وضعیت جریان ضدانقلاب و برانداز که در ادوار گذشته انتخابات به اصلاح طلبان رأی می دادند، با کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس یازدهم دنبال تحریم انتخابات ریاست جمهوری هستند.

این وضعیت امکان بازی به اصلاح طلبان در جبهه اپوزیسیون غیرقانونی را نمی دهد و از آنجاکه دولت نیز با شکست رویکرد مذاکره باکدخدا، جایی برای دفاع از عملکردش نگذاشته است، اصلاح طلبان در جبهه اپوزیسیون قانونی نیز جایگاهی ندارند بنابراین اصلاح طلبان چاره ای جز احیای سرمایه اجتماعی ندارند.


کلید واژه ها: اصلاح طلبان - الله کرم - موسوی خویینی ها - مشارکت حداکثری - اصلاح - محمدرضا خاتمی - حسین الله کرم - انتخابات 1400 - مسائل سیاسی - سیاسی - موسوی - مصطفی معین - کارگزاران - رجل سیاسی - انتخابات - الله - حداکثری - تحلیلگر - محمدرضا - سید حسن - مشارکت - آقایان - نامه - صلاحیت - نامزد - حمایت - مسائل - واکنش - مشترک - صفایی

آخرین اخبار سرویس:
انتخاب هلیلان به عنوان شهرستان هدف آبادانی

ترامپ را متوقف می کنیم

همایش دوچرخه سواری همگانی در قزوین

«دارا دوم» با 30 درصد تخفیف عرضه می شود

برخورد با موتور سواران متخلف نباید به درگیری بینجامد

رهبر مسیحیان مارونی لبنان: باید از تحقیقات بین المللی کمک گرفت/ اگر دولت در امر پیشرفت کشور عاجز است باید استعفا دهد

فیلتر توییتر برداشته می شود؟

آشنا: همه مراقبت می کنیم تا جوانان عزیزمان در آزمون سراسری و سوگواره محرم دچار بیماری نشوند

شرایط اجتماعی؛ تفاوت تصمیم شهدای مدافع حرم با شهدای دفاع مقدس/ حججی نماد مدافعان حرم شد

آشنا: همه مراقبت می کنیم تا جوانان عزیزمان در آزمون سراسری و سوگواره محرم دچار بیماری نشوند

آخرین دفاع اکبر طبری در دادگاه!

فرمانده سپاه ثارالله کرمان : رسانه ها مکتب سردار سلیمانی را تشریح کنند

آیین اهدای 1000 سری جهیزیه به زوج های جوان

وضعیت شیوع کرونا در آبادان، نارنجی و کاملا شکننده است

ساماندهی فضای مجازی؛ دغدغه اهالی رسانه در داراب

کشف عینک طبی باستانی در ایران + عکس

شیخ ابوالحسن نَدوی و سکولاریسم هندوستان

بلوار استاد معین یک خیابان اجتماعی است

دستگاه قضایی پیگیر حل مشکلات کارگران کارخانجات واگذار شده است

ممنوعیت هرگونه تجمعات عزاداری/ امسال پخت نذورات نخواهیم داشت/ ایجاد محدودیت عزاداری ایام محرم و صفر برای حفظ سلامت جامعه

11 هزار پرونده اختلافی کارگری و کارفرمایی در البرز در حال بررسی است

دستور کنکوری روحانی به روایت ربیعی

واکنش آشنا به جدیدترین تصمیم درباره زمان کنکور و نگرانی از کرونا در محرم

ابتکار: جوانانی که تازه ازدواج کرده اند در اولویت وام ودیعه مسکن هستند

لزوم ساماندهی فضای مجازی در داراب

«صندوق دارا دوم» با 30 درصد تخفیف عرضه می شود

نقش پررنگ معاونت اجتماعی پلیس در کاهش آسیب های جامعه/اطلاع رسانی به موقع از انتشار شایعات جلوگیری می کند

آشنا: صدا و سیما در ایجاد حساسیت، آگاهی در داوطلبان و عزادان نقشی غیر قابل انکار دارد

محاکمه سه داعشی در تهران

واکنش آشنا به جدیدترین تصمیم درباره زمان کنکور و نگرانی از کرونا در محرم

حجت الاسلام والمسلمین شهریاری: امروز از بین بردن اختلافات قومی و مذهبی در لبنان اولویت است

بعد نظارت مردمی بر شوراها باید تقویت شود / فساد در شوراها کمتر از دیگر بخش های جامعه است

روایت سخنگوی دولت از دستورات کنکوری روحانی

آغاز طرح مطالعاتی ایستگاه قطار رفسنجان

اشتغال برای 104 معتاد بهبود یافته در شیراز

نظر آیت الله شبیری زنجانی درباره مراسم محرم

انتخابات بر اساس پروتکل های ستاد ملی کرونا برگزار خواهد شد

استان سمنان ظرفیت برگزاری تجمعات را ندارد

استاندار سیستان و بلوچستان: تشکل ها زمینه ساز جهش کشور هستند

سه شنبه های تکریم در حال تبدیل شدن به یک سنت در مساجد کشور است

جهانگیری: وظیفه نهاد های مدنی تقویت همبستگی اجتماعی است

دست نوشته شهید سلیمانی برای فرزندان شهید محرابی

فال روز چهارشنبه 22 مرداد 1399

تسهیلات 15 هزار میلیاردتومانی بانک صادرات ایران به بخش کشاورزی

دستور کنکوری روحانی به روایت ربیعی: رییس جمهور با درک نگرانی همه افراد بر بهترین و عملی ترین تصمیم تاکید دارد

جزییات جلسه جمعی از نمایندگان مجلس با آیت الله رییسی

رسانه ها، کریدور ارتباط مسئولان با مردم

توزیع بیش از 60 هزار بسته مواد غذایی از محل موقوفات و کمک های خیرین در خراسان رضوی​​

ببینید | مدل آخرین دفاع اکبر طبری در دادگاه !

ممنوعیت هرگونه تجمعات عزاداری/ امسال پخت نذورات نخواهیم داشت/ ایجاد محدودیت عزاداری ایام محرم و صفر برای حفظ سلامت جامعه

«صندوق دارا دوم» با 30 درصد تخفیف عرضه می شود

برایان هوک: ترامپ دنبال توافق جدید با ایران است

مادران شهدا برای امنیت ایران اسلامی از خود گذشتگی کردند

رونمایی از «مصحف واضح»/هنرمندان مسلمان در خوشنویسی پیشرو بوده اند

امام جمعه موقت تهران: تهران یکی از زیباترین پایتخت های دنیا است/ ایران جزو چند کشوری در دنیا است که در زمینه کرونا، آمار درستی ارائه می دهد

ضرورت مدیریت گرانی و تورم

آغاز طرح مطالعاتی ایستگاه قطار رفسنجان

آشنا:کنکور و آیین محرم با رعایت دستورالعمل های بهداشتی برگزار می شود

براتچیان سرپرست فرمانداری شهرستان نیر شد

براتچیان سرپرست فرمانداری شهرستان نیر شد

سرپرست دفتر خبرگزاری مهر در استان مرکزی منصوب شد

10 نماینده فضای کسب و کار را دنبال کنند 50 پله ارتقا پیدا می کنیم

خدمات مسئولان و کارکنان حوزه سلامت در ذهن مردم ماندگار خواهد بود

دستگاه های اجرایی چهارمحال و بختیاری برای جذب اعتبارات پژوهشی تلاش کنند

دستور پرداخت 130 میلیارد از طلب علوم پزشکی کرمانشاه صادر شد

تعویق تاریخ برگزاری کنکور منتفی شد

دستگیری یکی از سرشبکه ها و اخلالگران نظام ارزی در کرمانشاه

مردم از تلاش دولت برای ایجاد ثبات اقتصاد اطمینان خاطر داشته باشند

درد کشیده درک بهتری دارد

احکام شرعی | آیا می توان قبل از فرارسیدن وقت اذان وضو گرفت؟

همکاری سپاه با حسینیه اعظم زنجان در برگزاری مراسم یوم العباس

طبق مصوبه مجلس در مورد «مالیات بر خانه های خالی» هر خانواده ایرانی می تواند یک کدپستی را به عنوان اقامتگاه اصلی خود در سامانه املاک درج کند/ امکان ثبت کدپستی دوم در شهری غیر از محل اسکان افراد به عنوان خانه معاف از مالیات میسر است

بازی با روان کنکوری ها در شب امتحان

وزارت اقتصاد به دنبال تغییر قوانین مجوز کسب و کار

مسیر رسانه باید جریان ساز و شفاف باشد / جامعه فرهنگی آسیب دیده از کرونا

بعد نظارت مردمی بر شوراها باید تقویت شود / فساد در شوراها کمتر از دیگر بخش های جامعه است

ربیعی: رییس جمهور بر بهترین تصمیم پیرامون کنکور تاکید داشت

مشروح 20، سه شنبه 21 مرداد 99

حادثه بیروت دل همه ما را مجروح کرد

شهادت با تاریخ تشیع پیوند دارد/شهید حججی نماد شهدای مدافع حرم است

دستور کنکوری رییس جمهور به روایت سخنگوی دولت

دستگیری پنج تیم جاسوسی توسط وزارت اطلاعات

ابوترابی فرد: ایران در زمینه کرونا آمارهای درست می دهد

آخرین جلسه دادگاه اکبر طبری

ربیعی :رییس جمهوری بر بهترین تصمیم در مورد کنکور تاکید داشتند

خبرنگاران از اسطوره سازی و تعریف و تمجیدها پرهیز کنند

سرپرست دفتر خبرگزاری مهر در استان مرکزی منصوب شد

با تصویب طرح مالیات بر خانه های خالی در مجلس، راه های دور زدن قانون توسط محتکران بسته شد/ مالکان واحدهای مسکونی مکلف به تأیید اطلاعات محل اقامت در سامانه املاک هستند/ در صورت احراز تخلف در ثبت اطلاعات، واحد مسکونی مشمول جریمه ای معادل مالیات سال اول می شود

روحانی درگذشت امام جمعه اهل سنت کرمانشاه را تسلیت گفت

کنایه معنادار تاجگردون به نمایندگان مجلس یازدهم | باز دستمال کثیف!

ترامپ را متوقف میکنیم

باهنر: 10 نماینده موثر بهبود فضای کسب و کار را دنبال کنند 50 پله ارتقا پیدا می کنیم

نگاهی گذرا به دخل و خرج دو دولت؛ آمار سخن می گوید

درخشش موسسه بین المللی المرتضی در دومین دوره جایزه ملی تعالی صنعت گردشگری

کنایه معنادار تاجگردون به نمایندگان مجلس یازدهم | باز دستمال کثیف!

حادثه بیروت دل همه ما را مجروح کرد

بررسی طرح «اقدام رسانه ای در جهت تحول بنیادین آموزش و پرورش»

واکسن دو مرحله ای روس ها چگونه عمل می کند؟

رایتل پیش رو ارائه خدمات در روزهای تحریم و کرونا

حمایت از دوچرخه سواری زنان با 25 هزار امضا

واکنش الله کرم به نامه موسوی خویینی ها | نامزد مشترک اصلاح طلبان و کارگزاران برای انتخابات 1400

واکنش الله کرم به نامه موسوی خویینی ها | نامزد مشترک اصلاح طلبان و کارگزاران برای انتخابات 1400