مطالب مرتبط:
تأثیر فیلم های عاشقانه، کمدی و ترسناک بر زندگی
بازی مرگ و زندگی برای ویسی و جلالی/ سپاهان به حفظ رتبه دوم می اندیشد
فیلم/ جزییات حضور برانکو روی نیمکت پرسپولیس از زبان امیر خادم
چهلمین سالروز تأسیس بهزیستی/ 172 مرکز مثبت زندگی در فارس به زودی راه اندازی می شود
تذکر رییس جمهور به ادارات درباره ساعت کار کارمندان (فیلم)
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 21 تیر 1399 ساعت 16:152020-07-11فرهنگي

تأثیر فیلم های عاشقانه، کمدی و ترسناک بر زندگی


فیلم دیدن می تواند فرصت روبه رو شدن با انواع احساسات را برای ما ایجاد کند.

صراط: فرشته سادات شجاعی روانشناس بالینی و خانواده درمانگر، - یک روانشناس گفت: فیلم دیدن می تواند فرصت روبه رو شدن با انواع احساسات را برای ما ایجاد کند.

صراط:" فرشته سادات شجاعی روانشناس بالینی و خانواده درمانگر، درباره تأثیر تماشای فیلم با ژانر های کمدی، عاشقانه و ترسناک بر روی زندگی، اظهار کرد: فیلم ها روی همه آدم ها تأثیر یکسانی نمی گذارند.

روانشناس ها می گویند نویسنده، کارگردان و بازیگران فیلم گاهی می توانند مثل یک روانکاو روی نقاط حساس ذهن و روان شما تأثیر بگذارند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازباشگاه خبرنگاران، این روانشناس ادامه داد: افراد با توجه به نیاز های متفاوت روانی و شرایط متفاوتی که در طول زندگی تجربه کرده اند، می توانند از برخی فیلم ها تأثیر بیشتری بگیرند و در برابر بعضی دیگر هم خنثی عمل کنند.

فیلم دیدن می تواند فرصت روبه رو شدن با این احساسات را برای ما ایجاد کند.

وقتی شما فیلم می بینید با شخصیت های داستان همزاد پنداری می کنید و در حقیقت خود را قهرمان داستان می پندارید.

شما در جریان فیلم دیدن آنچه که بر قهرمان داستان می گذرد از جمله ترس ها، غم ها، شادی ها و امیدواری هایش را درون خود حس می کنید.

وی افزود: در واقع شما به جای شخصیت داستان می نشینید و بدون آن که از روی صندلی سینما یا از مقابل تلویزیون خانه تان بلند شوید، به تجربه هایی که دوست دارید دست می زنید و حس هایی که درون تان انباشته شده و هیچ وقت نتوانسته اید ابراز شان کنید را تخلیه می کنید.

این روانشناس گفت: بعضی روز ها که برای تفریح کردن حوصله بیرون رفتن را نداریم، شاید اولین چیزی که به ذهنمان می رسد تماشای فیلم باشد.

ممکن است چند فیلم را پشت سر هم نگاه کنیم و حالمان هم خوب باشد، مثل فیلم های کمدی که خنده دار هستند و باعث کاهش فشار خون می شوند و اگر چند دوره پشت سر هم این خنده ها تکرار شوند، گرفتگی عروق را کاهش می دهند.

15 دقیقه خنده شدید در طول یک فیلم همین تأثیر را بر تمام دستگاه عروقی و قلبی دارد؛ اما چرا در بیشتر مواقع فیلم های تراژدی طرفداران بیشتری دارند؟ شجاعی گفت: تحقیقات نشان می دهند که دیدن فیلم های تراژدی بخشی از مغز را فعال می کند که در حالت طبیعی خاموش است.

فعال بودن این بخش باعث می شود بیشتر عشق بورزیم و احساس رضایت از زندگی خود داشته باشیم.

(دیدن فیلم های تراژدی به افرادی که سابقه افسردگی دارند توصیه نمی شود).

در دنیای فیلم های رمانتیک، پسر نجیب و خجالتی عاشق دختر می شود و با هم دوست می شوند و بعد از چند بحث و جدل دوباره آشتی می کنند و سپس در اثر تراژدی از هم جدا می شوند و بعد ناگهان در اثر یک اتفاق غیرقابل پیش بینی دوباره به هم می پیوندند.

در مشکلاتی که زوجین به مشاورین ازدواج در مرکز مشاوره گزارش داده اند، دیده شده انعکاسی از تصور غلط درباره عشق و عاطفه است که در فیلم ها به نمایش گذاشته می شود.

این روانشناس بیان کرد: تأثیر فیلم های کمدی رمانتیک بر ضمیر ناخودآگاه و خودآگاه و تحریک آن پروسه بسیار پیچیده ای است که تأثیر فیلم در آن کاملا مشخص نیست، مانند فیلم های خشونت آمیز که عده ای آن را یک محرک کامل برای ارتکاب خشونت می دانند و عده ای دیگر این درجه از قاطعیت را برای آن قائل نیستند، البته به مردم هشدار داده می شود تا از تماشای زیاد این فیلم ها خودداری کنند، زیرا ممکن است بر روابط عاطفی واقعی آن ها تأثیر بگذارد، ممکن است نوجوانان را به اشتباه وارد روابط زود هنگام کند.

همین تعداد کم از کسانی که دچار آثار منفی شده اند، می تواند بهانه ای برای توجه بیشترما به عواقب تماشای تعداد زیادی از این گونه فیلم ها باشد.

وی افزود: همیشه هم این اثر منفی نیست.

وقتی یک زوج از سال های شاد و خوشبخت زندگی دور می شوند، نیاز به منبعی دارند تا به آن ها امید دهد که بیشتر در کنار هم باشند.

ما گاهی نیاز داریم با داستان ها زندگی کنیم تا بتوانیم بر واقعیت ها غلبه و باور کنیم کسی در این دنیا هست که در کنار ما است و دوستمان دارد.

برای همزاد پنداری با قهرمان های داستان و گرفتن بهترین تأثیر از تماشای فیلم، لازم نیست دقیقا موقعیت هایی که قهرمان در آن ها قرار می گیرد را در گذشته تجربه کرده باشید؛ آنچه شما را به قهرمان داستان پیوند می زند و زمینه همزاد پنداری را فراهم می کند، مسائلی عمیق تر و بنیادی تر است؛ حس ها، گرایش ها و نیاز های بنیادی شما همان چیز هایی هستند که باعث می شوند خود را در جایگاه قهرمانان فیلم ببینید و ذهن و روان تان را درگیر ماجرای آن ها کنید.

شجاعی گفت: بررسی و پژوهش فیلم های عاشقانه ایرانی و هالیوودی نشان می دهد مراجعین به مراکز روانشناسی از اثرات منفی این فیلم ها گله کرده اند و گفته اند تماشای فیلم های عاشقانه، تصوری غلط از عشق در ذهنشان ایجاد کرده که در زندگی واقعی برایشان مشکل ساز شده است.

بار ها شاهد مراجعه کننده هایی بودیم که فکر می کنند اگر شریک زندگی آن ها، دوستشان داشته باشد، بدون اینکه حرفی بزنند یا کاری بکنند حرف دل آن ها را می فهمد.

تحقیقات منسجم نشان می دهد این تصویر بار ها در فیلم های کمدی عاشقانه نمایش داده شده است.

گاهی فرد به دلیل اینکه در زندگی واقعی خود به رویاهایش دست نمی یابد، به استفاده از نوشته و فیلم روی می آورد و سعی می کند با آن ها کمبودهایش را جبران کند.

این روانشناس ادامه داد: شنیدن اینکه فیلم ها تصاویری غیر واقعی و مبالغه شده از عشق به ما می دهند شاید عجیب نباشد، اما تأثیر این فیلم ها چقدر است؟ آیا واقعا بر ناخودآگاه ما اثر می گذارند؟ محققین تعدادی دانشجوی داوطلب را به تماشای فیلم عاشقانه واداشتند و همین تعداد دانشجوی دیگر را برای تماشای یک فیلم درام انتخاب کردند.

پس از تماشای فیلم، گروه اول، یعنی تماشاگران کمدی عاشقانه بیشتر به قضا و قدر معتقد شدند، این البته پژوهش کوچکی است، اما این نتایج حاکی از اثرات فیلم های عاشقانه است.

آشکار کردن ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه احساسات عاشقانه فرآیندی بسیار سخت است و تأثیر فیلم های رومانتیک روی این دو ضمیر هنوز مشخص و معلوم نیست.

وی با بیان اینکه بعضی معتقدند فیلم های خشونت بار روی انسان تأثیر منفی دارند و باعث تحریک حس خشونت طلبی در او می شوند، اضافه کرد: در حالی که عده ای نیز معتقدند که این صرفا تحریک خشونت است که باعث می شود پرخاش جویی انسان به شکلی غیر خطرناک بروز کند.

با این حال به مردم توصیه می شود در تماشای این گونه فیلم ها هوشیار عمل کنند و متوجه باشند که این فیلم ها ممکن است برای زندگی واقعی آن ها دردسر ایجاد کند.

شجاعی ادامه داد: حتی اگر آمار چندان قابل توجه نباشد، بهتر است این توصیه را جدی بگیرید و هوشیاری خود را حفظ کنید.

فیلم های عاشقانه به رغم مشکلاتی که ممکن است برای زوج های کم تجربه به وجود آورند، در آن ها امید و اشتیاقی ایجاد می کنند که برای یک رابطه واقعا لازم است.

باید با داستان زندگی کنیم تا از آن ها برای حل مشکلات زندگی واقعی کمک بگیریم.

داستان ها به ما یاد می دهند هر چقدر هم مشکلات زیاد باشد و ما در اوج نا امیدی باشیم، یک نفر آن بیرون منتظر ماست.

این روانشناس با اشاره به اینکه برای درمان افسردگی و مشکلات زناشویی می توان از این شیوه بهره گرفت و افراد با دیدن این فیلم ها و با همزاد پنداری به درک بهتر واقعیت و شناخت بهتر از خود یا همسرشان می رسند، بیان کرد: اگر شما هم احساس می کنید این روز ها یک جای زندگی تان لنگ می زند، سراغ یک روانشناس بروید و از او بخواهید فیلم هایی که می توانند آرامش از دست رفته را به شما برگردانند را برای تان فهرست کند.

وی با اشاره به اینکه اگر روانشناس تان به شما فیلم دیدن را توصیه کرد، با عجله تمام فیلم هایی که باید ببینید را مشاهده نکنید، خاطرنشان کرد: هر کدام از فیلم ها را با آرامش و صبوری دنبال کنید و حتی اگر لازم شد برخی صحنه ها یا همه فیلم را چند بار مشاهده کنید.

به فیلم اجازه دهید آنچه در ناخودآگاه شما مایه عذاب شده را بیرون بکشد و برای از نو شروع کردن آماده تان کند.


کلید واژه ها: روانشناس - فیلم - روان - فیلم دیدن - زندگی - احساسات - خانواده - عاشقانه - متفاوت - بالینی - حساس - ترسناک - انواع - شجاعی - سادات - فرشته - بازیگران - فرصت - کمدی - کارگردان - باشگاه - گزارش - روانی - شرایط - برابر - ادامه - افراد - ژانر - نیاز - دیگر

آخرین اخبار سرویس:
تبسم همیشگی ماه چهره خلیلی از یادها نمی رود

تیپ متفاوت فرشته حسینی با موهای تراشیده+عکس

تبسم همیشگی ماه چهره خلیلی از یادها نمی رود

اعلام نامزدهای بهترین چهره تلویزیونی بیستمین جشن حافظ

فیلم/صحبت های نعیمه نظام دوست و ماه چهره خلیلی قبل از مرگش

خاطره مهران رجبی از روزی که ماه چهره خلیلی را نشناخت

حجت حسنی، نوزانده سنتور، درگذشت

جواد خیابانی بازیگر فیلم شهاب حسینی شد +عکس

حجت حسنی درگذشت

نمایش رشادت های 4 نوجوان رزمنده در تماشاخانه سرو

حجت حسنی، نوزانده سنتور، درگذشت

خلاقیت راننده کامیون در خالی کردن بار میلگرد + فیلم

توزیع کیک عیدغدیر و محصولات فرهنگی در اصفهان

پنجره هایی که در چند ثانیه به بالکن تبدیل می شوند + فیلم

نامزد های بهترین چهره تلویزیونی جشن حافظ

ماه چهره خلیلی در لندن به خاک سپرده می شود

سرطان جان سنتور نواز کشور را گرفت

حجت حسنی، نوزانده سنتور، درگذشت

هنرمندان نباید رسالت فرهنگی خود را فراموش کنند

هنرمندان نباید رسالت فرهنگی خود را فراموش کنند

از فوت ماه چهره خلیلی شوکه شدم 

هنرمندان شعار خود را فراموش نمی کنند

حجت حسنی، نوزانده سنتور، درگذشت

طراحی متفاوت فنس چوبی با استفاده از آتش + فیلم

فیلم| توزیع 1200 بسته معیشتی در شهر قدس

حضور «شهربازی» ایرانی در پنج جشنواره جهانی

وقتی مهران رجبی ماه چهره خلیلی را نشناخت

حجت حسنی، نوازنده سنتور درگذشت

تصاویر| خانه تاریخی ملک

خاطره ای از ماه چهره خلیلی و مهران رجبی

خاطره مهران رجبی از روزی که ماه چهره خلیلی را نشناخت

کارگردان لالا لند با موبایل فیلم ساخت

چگونه بازیگر شویم (133) /نفس کشیدن آرام روی صحنه تئاتر

شلوار کوتاه نیوشا ضیغمی در سینما+عکس

شوهر ریحانه پارسا ماسک به صورت+عکس

مرد پیشکسوت سنتور مغلوب سرطان شد

گلایه امین زندگانی از بی اطلاعی از تاریخ تولد همسرش / استوری عمو پورنگ از نامه یک داوطلب کنکور در شرایط سخت زابل

سیما تیرانداز: «حلقه سبز» برجسته ترین نقش در کارنامه ام است/شوخی با ساخت فصل چهار «ستایش»

مرد پیشکسوت سنتور مغلوب سرطان شد

درخشش نوجوان ایلامی در جشنواره کهن آواهای تنبور

درخشش نوجوان ایلامی در جشنواره کهن آواهای تنبور

توزیع 800 بسته فرهنگی در بیارجمند

فیلم کرونا ساخته شد

ابراز همدردی چند هنرمند موسیقی با کادر درمان در نیاوران

اتو سینما تمدید شد / نمایش ویژه فیلم کودک و نوجوان در آخرین شب اتوسینمای قشم

خاطره مهران رجبی از روزی که ماه چهره خلیلی را نشناخت

نماهنگ دو زبانه ویژه عید غدیر

اجرای طرح «نمایش نما» با شعار هر روز یک تئاتر

اجرای طرح «نمایش نما» با شعار هر روز یک تئاتر

نگاهی به فیلم سینمایی هفت و نیم | نباید رسالت خود را در قبال مردم فراموش کنیم

ایرانی ها و اتریشی ها برای احترام به کادر درمان، دست به ساز شدند

مرد پیشکسوت سنتور مغلوب سرطان شد

خانه تاریخی ملک/تصاویر

فیلم/ آخرین دابسمش ماه چهره خلیلی

فیلم/سکانسی از بازی ماه چهره خلیلی در فیلم مختار

شوکه شدن افسانه بایگان از درگذشت ماه چهره خلیلی

همنوایی نوازنده ایران و اتریش برای ادای احترام به کادر درمان

فیلم/ آخرین دابسمش ماهچهره خلیلی

نگاه آخر او گره ای عاشقانه میان برق چشانش و دل بی قرارجوانان شده است

فیلم/ وقتی خداداد به مجری تذکر می دهد!

شوکه شدن افسانه بایگان از درگذشت ماه چهره خلیلی

خاطره مهران رجبی از روزی که ماه چهره خلیلی را نشناخت

خانه تاریخی ملک/تصاویر

ببینید| آرزوهای ماه چهره خلیلی برای پسرش که هیچ گاه برآورده نشد

جواد خیابانی در فیلم شهاب حسینی+ تصویر

ماسک متفاوت و لاکچری «نیوشا ضیغمی» +عکس

جواد خیابانی بازیگر فیلم شهاب حسینی شد + عکس

ماسک نیوشا ضیغمی | ماسک لاکچری و خاص نیوشا ضیغمی بازیگر جوان

روایت دهه 30 با موسیقی کیهان کلهر 

ورود جواد خیابانی به عرصه سینما ! +عکس

واکنش ده نمکی به درگذشت ماه چهره خلیلی +عکس

رکن چهارم دموکراسی در گذر زمان

واکنش پرویز پرستویی به درگذشت ماه چهره خلیلی

میرطاهر مظلومی سریالی برای کرونا ساخت

«زیر پوست تابستان» با موسیقی کیهان کلهر در رادیو نمایش

هرمان هسه

خانه ملک

ماسک نیوشا ضیغمی | ماسک لاکچری و خاص نیوشا ضیغمی بازیگر جوان

عکس| جواد خیابانی در فیلم سینمایی شهاب حسینی

ماه چهره خلیلی در جشن تولد 4 سالگی پسرش +عکس

عکس | جواد خیابانی بازیگر فیلم شهاب حسینی شد

عکس | جواد خیابانی بازیگر فیلم شهاب حسینی شد

حضور جواد خیابانی در فیلم شهاب حسینی(عکس)

فضایل بیکران «عید غدیر خم»/هالیوود همچنان دست به گریبان کرونا

نظام دوست: ماه چهره خلیلی در لندن دفن می شود

«ماه چهره خلیلی» بی حاشیه بود

موج شوخی ها با بازیگر شدن «جواد خیابانی»

آلبوم جدید گروه «بمرانی» در بازار/ احتمالاً قهرمانی در کار نیست!

عکس | جواد خیابانی بازیگر شد

عکس/ اهدای برنج تاریخ گذشته به پرستاران اصفهانی!

تولد رضا داوود نژاد | عکسی از جشن تولد را داوودنژاد با انتشار متنی زیبا

«ماه چهره خلیلی» بی حاشیه بود

عکس | جواد خیابانی بازیگر شد

عکس| جواد خیابانی در فیلم شهاب حسینی

اجرای گروه «آوای حنانه» در پهنه رودکی

جواد خیابانی در فیلم شهاب حسینی/عکس

معرفی نامزد های بهترین چهره تلویزیونی بیستمین جشن حافظ

صحبت های خانم بازیگر پردرآمد پس از خداحافظی/ آنها مالک بازیگران می شوند

عکس زیرخاکی فریبا کوثری

تولد رضا داوود نژاد | عکسی از جشن تولد را داوودنژاد با انتشار متنی زیبا

تأثیر فیلم های عاشقانه، کمدی و ترسناک بر زندگی

تأثیر فیلم های عاشقانه، کمدی و ترسناک بر زندگی