مطالب مرتبط:
تأثیر فیلم های عاشقانه، کمدی و ترسناک بر زندگی
بازی مرگ و زندگی برای ویسی و جلالی/ سپاهان به حفظ رتبه دوم می اندیشد
فیلم/ جزییات حضور برانکو روی نیمکت پرسپولیس از زبان امیر خادم
چهلمین سالروز تأسیس بهزیستی/ 172 مرکز مثبت زندگی در فارس به زودی راه اندازی می شود
تذکر رییس جمهور به ادارات درباره ساعت کار کارمندان (فیلم)
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 21 تیر 1399 ساعت 16:152020-07-11فرهنگي

تأثیر فیلم های عاشقانه، کمدی و ترسناک بر زندگی


فیلم دیدن می تواند فرصت روبه رو شدن با انواع احساسات را برای ما ایجاد کند.

صراط: فرشته سادات شجاعی روانشناس بالینی و خانواده درمانگر، - یک روانشناس گفت: فیلم دیدن می تواند فرصت روبه رو شدن با انواع احساسات را برای ما ایجاد کند.

صراط:" فرشته سادات شجاعی روانشناس بالینی و خانواده درمانگر، درباره تأثیر تماشای فیلم با ژانر های کمدی، عاشقانه و ترسناک بر روی زندگی، اظهار کرد: فیلم ها روی همه آدم ها تأثیر یکسانی نمی گذارند.

روانشناس ها می گویند نویسنده، کارگردان و بازیگران فیلم گاهی می توانند مثل یک روانکاو روی نقاط حساس ذهن و روان شما تأثیر بگذارند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازباشگاه خبرنگاران، این روانشناس ادامه داد: افراد با توجه به نیاز های متفاوت روانی و شرایط متفاوتی که در طول زندگی تجربه کرده اند، می توانند از برخی فیلم ها تأثیر بیشتری بگیرند و در برابر بعضی دیگر هم خنثی عمل کنند.

فیلم دیدن می تواند فرصت روبه رو شدن با این احساسات را برای ما ایجاد کند.

وقتی شما فیلم می بینید با شخصیت های داستان همزاد پنداری می کنید و در حقیقت خود را قهرمان داستان می پندارید.

شما در جریان فیلم دیدن آنچه که بر قهرمان داستان می گذرد از جمله ترس ها، غم ها، شادی ها و امیدواری هایش را درون خود حس می کنید.

وی افزود: در واقع شما به جای شخصیت داستان می نشینید و بدون آن که از روی صندلی سینما یا از مقابل تلویزیون خانه تان بلند شوید، به تجربه هایی که دوست دارید دست می زنید و حس هایی که درون تان انباشته شده و هیچ وقت نتوانسته اید ابراز شان کنید را تخلیه می کنید.

این روانشناس گفت: بعضی روز ها که برای تفریح کردن حوصله بیرون رفتن را نداریم، شاید اولین چیزی که به ذهنمان می رسد تماشای فیلم باشد.

ممکن است چند فیلم را پشت سر هم نگاه کنیم و حالمان هم خوب باشد، مثل فیلم های کمدی که خنده دار هستند و باعث کاهش فشار خون می شوند و اگر چند دوره پشت سر هم این خنده ها تکرار شوند، گرفتگی عروق را کاهش می دهند.

15 دقیقه خنده شدید در طول یک فیلم همین تأثیر را بر تمام دستگاه عروقی و قلبی دارد؛ اما چرا در بیشتر مواقع فیلم های تراژدی طرفداران بیشتری دارند؟ شجاعی گفت: تحقیقات نشان می دهند که دیدن فیلم های تراژدی بخشی از مغز را فعال می کند که در حالت طبیعی خاموش است.

فعال بودن این بخش باعث می شود بیشتر عشق بورزیم و احساس رضایت از زندگی خود داشته باشیم.

(دیدن فیلم های تراژدی به افرادی که سابقه افسردگی دارند توصیه نمی شود).

در دنیای فیلم های رمانتیک، پسر نجیب و خجالتی عاشق دختر می شود و با هم دوست می شوند و بعد از چند بحث و جدل دوباره آشتی می کنند و سپس در اثر تراژدی از هم جدا می شوند و بعد ناگهان در اثر یک اتفاق غیرقابل پیش بینی دوباره به هم می پیوندند.

در مشکلاتی که زوجین به مشاورین ازدواج در مرکز مشاوره گزارش داده اند، دیده شده انعکاسی از تصور غلط درباره عشق و عاطفه است که در فیلم ها به نمایش گذاشته می شود.

این روانشناس بیان کرد: تأثیر فیلم های کمدی رمانتیک بر ضمیر ناخودآگاه و خودآگاه و تحریک آن پروسه بسیار پیچیده ای است که تأثیر فیلم در آن کاملا مشخص نیست، مانند فیلم های خشونت آمیز که عده ای آن را یک محرک کامل برای ارتکاب خشونت می دانند و عده ای دیگر این درجه از قاطعیت را برای آن قائل نیستند، البته به مردم هشدار داده می شود تا از تماشای زیاد این فیلم ها خودداری کنند، زیرا ممکن است بر روابط عاطفی واقعی آن ها تأثیر بگذارد، ممکن است نوجوانان را به اشتباه وارد روابط زود هنگام کند.

همین تعداد کم از کسانی که دچار آثار منفی شده اند، می تواند بهانه ای برای توجه بیشترما به عواقب تماشای تعداد زیادی از این گونه فیلم ها باشد.

وی افزود: همیشه هم این اثر منفی نیست.

وقتی یک زوج از سال های شاد و خوشبخت زندگی دور می شوند، نیاز به منبعی دارند تا به آن ها امید دهد که بیشتر در کنار هم باشند.

ما گاهی نیاز داریم با داستان ها زندگی کنیم تا بتوانیم بر واقعیت ها غلبه و باور کنیم کسی در این دنیا هست که در کنار ما است و دوستمان دارد.

برای همزاد پنداری با قهرمان های داستان و گرفتن بهترین تأثیر از تماشای فیلم، لازم نیست دقیقا موقعیت هایی که قهرمان در آن ها قرار می گیرد را در گذشته تجربه کرده باشید؛ آنچه شما را به قهرمان داستان پیوند می زند و زمینه همزاد پنداری را فراهم می کند، مسائلی عمیق تر و بنیادی تر است؛ حس ها، گرایش ها و نیاز های بنیادی شما همان چیز هایی هستند که باعث می شوند خود را در جایگاه قهرمانان فیلم ببینید و ذهن و روان تان را درگیر ماجرای آن ها کنید.

شجاعی گفت: بررسی و پژوهش فیلم های عاشقانه ایرانی و هالیوودی نشان می دهد مراجعین به مراکز روانشناسی از اثرات منفی این فیلم ها گله کرده اند و گفته اند تماشای فیلم های عاشقانه، تصوری غلط از عشق در ذهنشان ایجاد کرده که در زندگی واقعی برایشان مشکل ساز شده است.

بار ها شاهد مراجعه کننده هایی بودیم که فکر می کنند اگر شریک زندگی آن ها، دوستشان داشته باشد، بدون اینکه حرفی بزنند یا کاری بکنند حرف دل آن ها را می فهمد.

تحقیقات منسجم نشان می دهد این تصویر بار ها در فیلم های کمدی عاشقانه نمایش داده شده است.

گاهی فرد به دلیل اینکه در زندگی واقعی خود به رویاهایش دست نمی یابد، به استفاده از نوشته و فیلم روی می آورد و سعی می کند با آن ها کمبودهایش را جبران کند.

این روانشناس ادامه داد: شنیدن اینکه فیلم ها تصاویری غیر واقعی و مبالغه شده از عشق به ما می دهند شاید عجیب نباشد، اما تأثیر این فیلم ها چقدر است؟ آیا واقعا بر ناخودآگاه ما اثر می گذارند؟ محققین تعدادی دانشجوی داوطلب را به تماشای فیلم عاشقانه واداشتند و همین تعداد دانشجوی دیگر را برای تماشای یک فیلم درام انتخاب کردند.

پس از تماشای فیلم، گروه اول، یعنی تماشاگران کمدی عاشقانه بیشتر به قضا و قدر معتقد شدند، این البته پژوهش کوچکی است، اما این نتایج حاکی از اثرات فیلم های عاشقانه است.

آشکار کردن ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه احساسات عاشقانه فرآیندی بسیار سخت است و تأثیر فیلم های رومانتیک روی این دو ضمیر هنوز مشخص و معلوم نیست.

وی با بیان اینکه بعضی معتقدند فیلم های خشونت بار روی انسان تأثیر منفی دارند و باعث تحریک حس خشونت طلبی در او می شوند، اضافه کرد: در حالی که عده ای نیز معتقدند که این صرفا تحریک خشونت است که باعث می شود پرخاش جویی انسان به شکلی غیر خطرناک بروز کند.

با این حال به مردم توصیه می شود در تماشای این گونه فیلم ها هوشیار عمل کنند و متوجه باشند که این فیلم ها ممکن است برای زندگی واقعی آن ها دردسر ایجاد کند.

شجاعی ادامه داد: حتی اگر آمار چندان قابل توجه نباشد، بهتر است این توصیه را جدی بگیرید و هوشیاری خود را حفظ کنید.

فیلم های عاشقانه به رغم مشکلاتی که ممکن است برای زوج های کم تجربه به وجود آورند، در آن ها امید و اشتیاقی ایجاد می کنند که برای یک رابطه واقعا لازم است.

باید با داستان زندگی کنیم تا از آن ها برای حل مشکلات زندگی واقعی کمک بگیریم.

داستان ها به ما یاد می دهند هر چقدر هم مشکلات زیاد باشد و ما در اوج نا امیدی باشیم، یک نفر آن بیرون منتظر ماست.

این روانشناس با اشاره به اینکه برای درمان افسردگی و مشکلات زناشویی می توان از این شیوه بهره گرفت و افراد با دیدن این فیلم ها و با همزاد پنداری به درک بهتر واقعیت و شناخت بهتر از خود یا همسرشان می رسند، بیان کرد: اگر شما هم احساس می کنید این روز ها یک جای زندگی تان لنگ می زند، سراغ یک روانشناس بروید و از او بخواهید فیلم هایی که می توانند آرامش از دست رفته را به شما برگردانند را برای تان فهرست کند.

وی با اشاره به اینکه اگر روانشناس تان به شما فیلم دیدن را توصیه کرد، با عجله تمام فیلم هایی که باید ببینید را مشاهده نکنید، خاطرنشان کرد: هر کدام از فیلم ها را با آرامش و صبوری دنبال کنید و حتی اگر لازم شد برخی صحنه ها یا همه فیلم را چند بار مشاهده کنید.

به فیلم اجازه دهید آنچه در ناخودآگاه شما مایه عذاب شده را بیرون بکشد و برای از نو شروع کردن آماده تان کند.


کلید واژه ها: روانشناس - فیلم - روان - فیلم دیدن - زندگی - احساسات - خانواده - عاشقانه - متفاوت - بالینی - حساس - ترسناک - انواع - شجاعی - سادات - فرشته - بازیگران - فرصت - کمدی - کارگردان - باشگاه - گزارش - روانی - شرایط - برابر - ادامه - افراد - ژانر - نیاز - دیگر

آخرین اخبار سرویس:
عکس | چهره ای متفاوت از سوسن پرور در «بوتاکس»

حذف خانه سینما، موجب برکت سینما خواهد شد!

خانم بازیگر: به هیچ عنوان پرسپولیسی نیستم!/ عکس

خانم بازیگر: به هیچ عنوان پرسپولیسی نیستم!/ عکس

فتوکلیپ|نوجوانانی که قربانی منافع تتوکاران می شوند

ربات های پستچی + فیلم

فیلم chr(034)پسرکشیchr(034)؛ قصه ای عقب تر از زمانه خود

پسر شجاع 45 ساله شد+ عکس

پسر شجاع 45 ساله شد+ عکس

رونمایی از کتاب سند مفهومی تولیدات مستند معاونت استانها

پوشش «سپیده خداوردی» روی آنتن تلویزیون/ عکس

هنریک ایبسن؛ مهمترین درام نویسِ جهانِ مدرن

اگر احسان علیخانی «آقازاده» می شد

برگزیدگان چهارمین جشنواره نقالان علوی معرفی شدند

«بازی فرشته» به چاپ رسید

اگر احسان علیخانی «آقازاده» می شد

فیلم chr(034)چشم و گوش بستهchr(034)؛ ژانر ابتذال یا کمدی؟

برگزیدگان چهارمین جشنواره نقالان علوی معرفی شدند

اگر احسان علیخانی «آقازاده» می شد

فیلم/ تیزر جدید «دل»؛ رستا و نکیسا به عقد هم درمی آیند؟!

تمدید مهلت ثبت نام جشنواره فیلم کوتاه تهران

«ستاره های کوکب» منتشر شد

جست و جویی در ادبیات کودک و نوجوان

افزایش 50 درصدی بودجه تابستانه کتاب

ویل دورانت درایران

هنرمندی که کارگاه ندارد

این خانه برای هنرمندان اصفهانی باقی می ماند

«علی انصاریان» با خفن ترین تیپ ممکن/ عکس

سریال جدید جواد رضویان و سیامک انصاری به پخش نرسید!

«علی انصاریان» با خفن ترین تیپ ممکن/ عکس

«علی انصاریان» با خفن ترین تیپ ممکن/ عکس

قرارداد چند ساله لئوناردو دی کاپریو با «اپل»

قصه های «کرونا و من» مستند می شود/ گردآوری روایت مردم از یک ویروس

خانواده چهار نفره شاد اکبر عبدی + عکس

فیلم عروسی زوج بیروتی در صحنه انفجار وحشتناک / عروسی به عزا تبدیل شد +عکس

سلفی خندان «رضا بهرام» پس از پشت سرگذاشتن کرونا

سلفی خندان «رضا بهرام» پس از پشت سرگذاشتن کرونا

جایزه بزرگ سرو به دو نمایش «برگشتن» و «رگ» رسید

«پدر خوشنویسی تبریز» را از دست دادیم / شیوه هنری و اخلاقی «استاد رسام» الگوساز است

جایزه بزرگ سرو به دو نمایش «برگشتن» و «رگ» رسید

سوتی عجیب بازیگر پرحاشیه سوژه کاربران شد/ عکس

سریال جدید جواد رضویان و سیامک انصاری به پخش نرسید!

جسیکا بیل Jessica Biel (8 عکس) عکسیاتو

معرفی داوران نخستین جشنواره مجازی تئاتر عروسکی دانشجویان

فیلم| اجرای سجاد رضایی بازیگر در عصر جدید قسمت ششم  14 مرداد  99

خانواده چهار نفره شاد اکبر عبدی + عکس

فیلم/ تایم لپسی زیبا از طواف وداع زائران بیت الله الحرام

سوتی عجیب بازیگر پرحاشیه سوژه کاربران شد/ عکس

سوتی عجیب بازیگر پرحاشیه سوژه کاربران شد/ عکس

انجمن صنفی موسیقی با خانه موسیقی دشمن نیست

نگاهی به شیوه ساده و بی آلایش بازیگری «حسین پناهی»

زانیار خسروی وقتی با گلزار همبازی بود! +عکس

پخش «ما خانوما» به زودی از تلویزیون

صوت/ فرزانگان فرهنگ؛ علامه طباطبایی

آیین اختتامیه نخستین دوره جایزه سرو

همه چیز درباره ونسان ون گوگ

رونمایی از کتاب سند مفهومی تولیدات مستند سیمای استان

چهارمین جشنواره نقالان علوی برگزیدگان خود را شناخت

زنانی که به سلطه مردان بر جوایز ادبی پایان دادند

تیپ کوهنوردی مهران رنجبر +عکس

داوری بخش هنرهای نمایشی آثار دانش آموزان از فردا

فیلم| اجرای گروه بهنگار  در عصر جدید قسمت ششم  14 مرداد  99

رونمایی از کتاب سند مفهومی تولیدات مستند سیمای استان

فیلم/ گریه فرماندار بیروت در پی انفجار مرگبار امروز

فقر در فضای فرهنگی آذربایجان شرقی

هانیه توسلی با چهره ای متفاوت در «گیسو» + عکس

صالحی: خبرنگاری انتقال و وصل انسان ها به حقیقت است

سریال آل پاچینو دنباله دار شد

هانیه توسلی با چهره ای متفاوت در chr(034)گیسوchr(034) + عکس

صالحی: خبرنگاری انتقال و وصل انسان ها به حقیقت است

جیرانی، قاسمخانی و رامبد در تدارک ساخت فیلم

همه چیز درباره ونسان ون گوگ

برنامه های بزرگداشت هفته خبرنگار به طور عادی برگزار نمی شود

وزیر فرهنگ: شهدای خبرنگار با شهادت پیام خود را به نسل آینده منتقل کردند

اختتامیه چهارمین جشنواره پرده خوانی و نقالی غدیر

داوری بخش هنرهای نمایشی آثار دانش آموزان از فردا

جدیدترین تصویر از کار نامتعارف زانیار خسروی+عکس

رقابت مجریان با مهمانان ویژه، داغ می شود

مقتل حضرت مسلم (ع) چاپ شد

شوکه شدن داریوش مهرجویی از شنیدن خبر درگذشت خسرو سینایی

خسرو سینایی، هنرمندی در خدمت فرهنگ و مردم ایران

فیلم| بارش باران و رنگین کمان در مشهد

پیام داریوش مهرجویی در پی درگذشت خسرو سینایی

ادبیات دفاع مقدس را تمرین و مشق ندانیم

نمایش قدرت طلبی خان ها در جشن سربرون | بیوک میرزایی: نقش یاور اکرم را بازی می کنم

آغاز اکران آنلاین «آبی به رنگ آسمان» از امشب

«ژاله علو» 94 ساله شد/یک دنیا خاطره با بانوی دوبله و بازیگری

جایزه بزرگ سرو برگزیدگان خود را شناخت

بخش خبری 20:30 مورخ 14 مرداد 1399 + فیلم

زن و شوهر بازیگر بی سرو صدا بچه دار شدند/عکس

بازیگر نقش شیرین در سریال زن کیست + همسرش

بازیگر سریال ستایش مادر شد + عکس

جایزه بزرگ سرو برگزیدگان خود را شناخت

جایزه بزرگ سرو برگزیدگان خود را شناخت

آنتونی هاپکینز و کیت وینسلت مدال گرفتند/ معرفی منتخبان تلوراید

سرای کایا Seray Kaya بازیگر زن ترکی + بیوگرافی و همسرش

غربت زدایی از مهم ترین فضایل امیرالمومنین(ع) در قرآن / جشن مباهله در 24 نقطه تهران برگزار می شود

جایزه بزرگ سرو، برگزیدگان خود را شناخت

اوقات فراغت پیمان معادی و پسرش+عکس

بازیگر سریال ستایش مادر شد + عکس

تأثیر فیلم های عاشقانه، کمدی و ترسناک بر زندگی

تأثیر فیلم های عاشقانه، کمدی و ترسناک بر زندگی