مطالب مرتبط:
مقصر شیوع دوباره کرونا کیست/ اختلاف محسن هاشمی رفسنجانی با دولت حسن روحانی
کرونا با مردم ایران می ماند؟!
کولاکوویچ: ایران و صربستان بهترین تماشاگران را دارد/ قوانین مربوط به شیوع کرونا، روز به روز در حال تغییر است
هاشمی: دولت در اوج گیری مجدد کرونا 70 درصد مقصر است / اگر اختیار داشتم دو هفته تهران را تعطیل می کردم
فرماندار:بی تفاوتی مردم سبب شیوع بیشتر کرونا در اندیمشک شده است
-94 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 21 تیر 1399 ساعت 16:102020-07-11سياسي

مردم یا دولت؛ مقصر شیوع کرونا کیست؟!/ مردم مقصر همیشگی در ایران؟


در شرایطی که کرونا بار دیگر اوج گرفته و بر شمار قربانیان آن افزوده شده است مدام بر تقصیر مردم در شکل گیری این وانفسا تأکید می شود.

اما به راستی مقصر کیست؟ مردم که توصیه ها را جدی نگرفتند یا دولت که بر بازگشایی ها اصرار داشت؟ - پرسش هایی که مزدک دانشور انسان شناس به آن ها پاسخ گفت.

این گفتگو را در ادامه می خوانید:چه دلایلی وجود دارد که دراوج گرفتن دوباره کرونا مردم و قربانیان مقصر شناخته می شوند؟ در ابتدا به دلایل بنیانی و انسان شناختی مقصرشمردن قربانیان اشاره می کنم.

استاد راهنمای من پروفسور زیگون کتابی دارد به نام "اخلاقیات مربوط به بازپروری اعتیاد در روسیه نئولیبرال" که در آن به کمپ های ترک اعتیاد کلیسای ارتدکس روسیه پرداخته است.

او در این کتاب به درون این کمپ های بازپروری نقبی زده و ادبیات مذهبی مورد استفاده کشیش های ارتدکس برای افراد مقیم را تحلیل گفتمان کرده است.

او به این نتیجه رسیده که نظام اخلاقی این کمپ ها در حقیقت شباهت بسیاری به نظام فرهنگی مورد تشویق دولت های نئولیبرال دارد.

در این کمپ ها به افراد معتاد یاد داده می شود که اعتیاد آن ها فقط و فقط تقصیر خود آنهاست و آن ها هستند که باید تاوان گناهشان را با کفاره و رنج پس بدهند.

در این کمپ ها به ساختار اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی هیچ توجهی نمی شود و فرد سوژه تغییر است.

این تفسیر از آسیب و بیماری در کلیسای ارتدکس روسیه به شدت شبیه به نگرش دولت های نئولیبرال است که در آن فرد مسوول خوشبختی و یا بدبختی خود است و جامعه یا از نظر آن ها وجود ندارد و یا اصولا وظیفه ای نسبت به فرد ندارد.

دولت در این نگاه یک دولت حداقلی است که نقش نگهبان شب را بازی می کند و فقط در هنگام مناقشه ظاهر می شود و البته می توان حدس زد که این نگهبان شب! به نفع نیرو های فرادست همیشه آماده جانفشانی است.

چنانکه در دولت تاچر اعتصاب دوساله معدنچیان با خشونت تمام سرکوب شد و در شیلی پینوشه مردم سرکوب شدند تا قیمت ها آزاد شود! در واقع یک اتحاد مقدس بین محافظه کاری و نئولیبرالیسم!این انگاره یا پیش فرض سالهاست که بخش جدایی ناپذیر از گفتمان دولتمردان ایران است.

در حوادث جاده ای تقصیر از آن رانندگان است و هیچ اشاره ای به این نمی شود که چرا ما در کنار عقب مانده ترین جوامع در زمینه کشتار شهروندان در جاده ها قرار داریم.

در سقوط هواپیما قصور از خلبان است که یا خواب آلود بوده و یا به هشدار ها بی توجهی کرده است و هیچ صحبتی از مسولیت شرکت های هواپیمایی در تأمین رفاه و آسودگی خلبان نمی شود.

در پزشکی نیز این مسأله تکرار شده است.

پزشکان تا آنجا که می توانند تقصیر مشکلات بیمار را به گردن خود بیماران می اندازند که فرهنگ غذاخوردن صحیح، فرهنگ ورزش کردن درست و فرهنگ زندگی کردن خوب را نمی دانند.

در بیان این پزشکان هیچ توجهی به ساختار های محدودکننده (چون قیمت بالای مواد غذایی با کیفیت، چون گوشت قرمز و آجیل و قیمت پایین غذا های آشغال یعنی غذا های پرکربوهیدرات و قندی) نمی شود، به فشار کاری بالا و استراحت اندک، به مسکن کوچک و بی کیفیت و شلوغی خانه ها، به نبود سیاست های حمایتی و بازتوانی، به ساختار نامناسب شهری برای تحرک، به محدودیت های پوششی و ورزشی بانوان و .

تقریبا هیچ چیز دیگری اعتراض ندارند و فقط بیماران را مقصر می شمرند.

از آن سو دولت و دستگاه قضایی هم وقتی نوبت به رسیدگی پرونده های پزشکی می رسد، پزشک معالج را مقصر آسیب وارده به بیمار می دانند.

در این احکام قضایی اشاره ای به ساختار درست پذیرش و تریاژ بیمار و پرستاری مناسب و یا حتی شیوه آموزش پزشکی و نحوه پزشک پروری در بیمارستان ها و نظام تحقیر نظام مند دانشجویان در بیمارستان های آموزشی نمی شود و فقط با یک حکم عمل به تکلیف شده و خیال مجری و قاضی و جامعه راحت می شود.

جایی که این گفتمان در زبان مردم و دولت یکی می شود، طلب مجازات برای جنایتکاران و افرادی است که با جرایم شان احساسات عمومی را خدشه دار کرده اند.

مثلا در مورد کشته شدن رومینا مردم و دولت یکصدا خواهان اشد مجازات برای پدر رومینا شدند و یا بسیاری را می شناسم که علی رغم تحصیلات بالا از مجازات های خشن برای کودک آزاران، اعدام و حدف فیزیکی معتادان خیابانی، عقیم کردن زنان کارتن خواب و .

دفاع می کنند.

مردم و دولت در این بیان و نظر، فرد را به صورت کامل مقصر می شمارند و برای خودشان هیچ قصوری قایل نیستند.

انگار نه انگار که دولت باید قوانین حمایتی برای زنان و کودکان تدوین کند و اگر تدوین کرده نباید آن را چندین سال معطل بگذارد.

مردم نیز در تقویت گفتمان ناموس محور و خشونت پرداز اصلا مقصر نیستند و فقط یک پدر جنایتکار وجود دارد که باید از روی زمین برداشته بشود.

دقت کنید که نقطه تلاقی گفتمان دولت و مردم در زبان روان شناسان قابل ردیابی است.

تا به حال از خود پرسیده اید که چرا صدا و سیما پر از روان شناس است و خبری از جامعه شناس و انسان شناس در برنامه های تحلیلی نیست؟ چون روان شناسانِ غیراجتماعی بر فرد متمرکز هستند.

آن ها مداوم در گوش ما می خوانند که "بابا دیگران دارند زندگی می کنند تو چرا باید افسرده باشی؟ تو باید خودت را با محیط تطبیق بدهی! تو باید با همسرت بسازی و صبور باشی! تو باید بی آیندگی را ببینی و باز هم فکر کنی که خوشبختی! همه این بدبختی ها تقصیر خودته! کسی رو به خاطر بدبختی هات سرزنش نکن! " این سخنان دقیقا از دهان صاحبان کمپ های بازپروری کلیسای ارتدکس، سیاستمداران نئولیبرال و روشنفکران راستگرا بیرون می آید.

چه دلایل دیگری در مقصرنمایی از مردم وجود دارد؟ سیاسی کاری وزارت بهداشت.

ما هر روز شاهد هستیم که متولیان وزارت بهداشت دهان به شکوه و شکایت از مردم باز می کنند و مداوم ادعا می کنند که مردم رعایت نکرده اند، مردم مراقب نبوده اند، مردم فاصله گیری اجتماعی را مراعات نکرده اند و اکنون ما با موج دوم کرونا (یا ادامه همان موج اول) روبه رو هستیم.

به خصوص که بر روی عزا و عروسی متمرکز می شوند و حتی با نشان دادن داماد مدهوشی زیردستگاه تنفسی و با عدم رعایت اخلاق پزشکی سعی دارند برای بیان خود شاهد نیز دست و پا کنند.

در اینکه عزا و عروسی و کلا هرگونه اجتماعی باعث انتشار ویروس های تنفسی می شود، شکی نیست و رفتاری است که افراد باید از آن پرهیز کنند.

اما سوال اصلی از فرمانده ستاد کرونای تهران این است که آیا ایشان نمی داند سوار شدن به مترو، شرکت در یک عزای دسته جمعی حدودا یک میلیونی است؟ آیا ایشان نمی داند که سوار شدن به اتوبوس از شرکت در یک عروسی خطرناکتر است؟ آیا ایشان نمی داند که حضور در محل کار و رسیدگی به ارباب رجوع از سراسر نقاط شهر به پخش ویروس در منطقه ای به وسعت یک شهر موثر است؟ آیا ایشان به عنوان یک پزشک عالی رتبه نمی داند که پرستاران باتجربه بیمارستان در امر کنترل عفونت کم و کاستی هایی دارند چه برسد به کسبه و فروشندگان؟ آیا ایشان از وسعت عفونت های بیمارستانی بی خبر است که فکر می کند با یک بخشنامه می تواند رفتار نانوا و قصاب و گارسون را تغییر بدهد؟ آیا ایشان نمی داند که بازگشایی کسب و کار ها از سوی دولت چه پیامی برای جامعه دارد و باعث می شود افراد از پوسته مراقبت و توجه بیرون بیایند؟.

آقای دکتر نمکی و زالی همه این حرف ها را می دانند، اما مثل همه دولتمردان نئولیبرال و روان شناسان راستگرا قربانیان وضعیت را مقصر قلمداد می کنند.

این خصلت دولتمردان نئولیبرال را می توان در رویکرد به سفر های نوروزی نیز مشاهده کرد.

یکی از متولیان ستاد کرونا گفته بود که باید برای خروج از شهر ها عوارض ببندند و قیمت بنزین را در پایانه های بین شهری افزایش بدهند تا تمایل مردم به خروج از شهر ها کم بشود! معنای دیگر این حرف این است که جاده ها را از فرودستان و پرایدسواران خالی می کنیم تا لندکروز ها و شاسی بلند ها به راحتی در جاده ها جولان بدهند و ثروتمندان به راحتی به ویلا های خوش ساخت و نقشه شان برسند.

وقتی متولیان ستاد کرونا چنین افرادی باشند مقابله با کرونا نیز به همین وضعیت می رسد.

بحث بعدی سوء استفاده از فداکاری کادر درمان است.

تقصیرانگاری مردم از سوی مسوولان وزارت بهداشت به ایجاد عذاب وجدان در افکار عمومی هم رسیده است.

مسوولان وزارت بهداشت مداوم اعلام می کنند که کادر درمان بیمارستانی خسته و فرسوده شده اند و در لباس های محافظت از کرونا عرق سوز و تشنه لب هستند و حتی عکس صورت پرستار برزیلی را به عنوان پرستار ایرانی به رخ مخاطبان می کشند و از خستگی او برای خودشان آبرو می خرند.

این رویکرد سیاسی کاری محض است.

نسبت پرستار به بیمار در ایران در بدترین میزان خود نسبت به کشور های توسعه یافته و یا در حال توسعه است.

یعنی پرستاران در حالت معمول نیز بیشتر از همتایان خارجی خود کار می کنند و باید به تعداد بسیار زیادی بیمار رسیدگی کنند (که امکان آن عموما وجود ندارد و ما دچار پدیده ای به نام همراه بیمار! در بیمارستان شده ایم که باید بخشی از وظایف پرستاران را انجام دهد).

در ابتدای همه گیری کرونا بحث استخدام پرستاران بیشتر مطرح شد و بعد مشخص شد که با این پرستاران قرارداد های سه ماهه (89 روزه؟!) بسته اند و چند هفته پیش و با فروکش موقت کرونا می خواستند عذر آن ها را بخواهند!بیشتر بخوانید: بیماران کرونایی برای درمان چقدر هزینه می کنند؟"در همان دوره و با توجه به فشار افکار عمومی بر وزارت بهداشت به رزیدنت ها (یا دستیاران تخصصی) مشارکت کننده در درمان کرونا مبالغی به عنوان کارانه و تشویقی داده شد.

این پزشکان جوان با کار طاقت فرسای بیمارستانی مجبور به کار بدون بیمه بودند و حقوق آن ها به بهانه اینکه تحت آموزش قرار دارند زیر خط فقر قرار دارد.

در حال حاضر وزارت بهداشت قصد دارد به جای دادن حق و حقوق یک کارگر صرف، به آن ها وام بدهد و در آینده از آن ها بستاند! یعنی شیوه بدهکارسازی آینده که نظام آموزشی آمریکا را به شدت تخریب کرده و بسیاری از فارغ التحصیلان را در معرض فقر مدام قرار می دهد.

سومین نکته بی توجهی وزارت بهداشت به ایمنی و سلامت کادر درمان است.

تا آنجا که نماینده سازمان جهانی بهداشت از سلامت و ایمنی کادر درمان ایران به واسطه عدم دسترسی به وسایل و تجهیزات حفاظتی گلایه کرده است.

میزان بالای مرگ و میر و ابتلای کادر درمان نیز نشانه ای دیگر از این عدم توجه و کفایت مسوولان وزارت بهداشت است و این افراد به جای آنکه مسوولیت بپذیرند، بیمار شدن کادر درمان را به گردن مردم می اندازند و در مردم عذاب وجدان ایجاد می کنند.

مسوولان وزارت بهداشت فکر می کنند با اینکار هایی که می کنند روحیه مبارزه و مقابله با کرونا برای کادر درمان و به خصوص دو قشر پرستار و دستیاران تخصصی باقی می ماند؟ این نهایت برج عاج نشینی است که خود در اتاق های دلباز بنشینی و از رنج و دردی که کادر درمان می کشند برای خود پناهگاهی بسازی و با چماق عذاب وجدان افکار عمومی را منقاد خود کنی.

دلایل گسترده شدن مجدد کرونا و قصور مسوولین چه بود؟ این سوال بسیار پرسیده می شود که چرا مردم رعایت نمی کنند.

مگر از وخامت بیماری و میزان مرگ و میر آگاه نیستند.

پس چرا؟اولا باید گفت که فاصله بین دولت-ملت به حداکثر خود رسیده است.

مردم کمترین میزان اعتماد به آمار و ارقام اعلامی و میزان گسترش ویروس کرونا را دارند.

در سوالی که از دکتر حریرچی در رابطه با وجود 18 میلیون مبتلا شده بود، ایشان احتمال وجود این تعداد ابتلا را رد نکرد.

حال اگر فرض کنیم که 18 میلیون مبتلا داشته ایم آیا میزان مرگ و میر و بستری با آماری که وزارت بهداشت هر روز اعلام می کند خوانایی دارد؟ وقتی عضو شورای شهر (که از تعداد متوفیان در بهشت زهرا اطلاع دقیق دارد) به آمار وزارت بهداشت تشکیک وارد می کند، تکلیف مردم عادی روشن است.

با این همه در میانه فروردین ماه همراهی دولت-ملت به حداکثر خود رسید.

یعنی بدون اینکه دولت حمایتی از مردم کند و با آنکه دولت با وعده وام 1 میلیون تومانی فقیرترین لایه ها را به بدهکاران آینده! تبدیل کرده بود، مردم خود در خانه ها ماندند و سنت چند هزارساله 13 به در را برگزار نکردند.

این میزان حمایت از برنامه های دولتی که هیچ حمایتی از مردم خود نکرده بود، به راستی جای تقدیر داشت.

اما مسوولان وزارت بهداشت و دولتمردان تمامی دستاورد ها را به جیب خود ریختند و اعلام کردند که برنامه های آن ها بوده که باعث موفقیت شده و دیگر کشور های خارجی مداوما تماس می گیرند و خواهان درس گیری از موفقیت های وزارت بهداشت هستند؟!حال که کرونا دوباره شعله ور شده است معلوم شده که برنامه دولت یعنی طرح فاصله گذاری هوشمند، چیزی جز ورقی بر باد نبوده است و فقط مردم بوده اند که در فروردین ماه با فداکاری و خانه نشینی و تحمل فقر و نداری، بدون حمایت دولت باعث کاهش شیوع کرونا در آن بازه زمانی شده اند و دولت در رابطه با همه گیر کرونا فقط نقش منفی داشته است؛ چنانکه با بازگشایی های شتاب زده و بدون برنامه میزان مرگ و میر را به بالای 200 نفر رسانده است، البته بر مبنای آمار رسمی!بسیاری از این هزاران نفری که در چند ماه گذشته فوت کرده اند، می توانسته اند زندگی شاد و سالمی را سال ها تجربه کنند، اما به خاطر غرور و مسوولیت ناپذیری دولتمردان اکنون در سینه قبرستان خفته اند و حتی از مجلس ختم و بدرقه ای درخور نیز محروم مانده اند.

اکنون که شکست بی برنامگی های وزارت بهداشت و دولت علنی شده است، وزیر بهداشت در قامت اپوزیسیون جلوی دوربین ها می آید و با بغضی در گلو گوی انتقاد از دولت، اقتصاددانان و مردم را از روزنامه نگاران و روشنفکران منتقد می رباید! انگار نه انگار که مسوولیت قانونی وزارت بهداشت حفاظت از جان و سلامتی شهروندان است و باید با تجهیز آزمایشگاه ها، یکپارچه سازی انجام تست، تولید مواد و اقلام حفاظتی و تجهیز مراکز بهداشتی در شهر ها و روستاها، به راه اندازی پرونده الکترونیک، استانداردسازی محیط های کاری، حمایت از فرودستان و لایه های ضعیف اجتماع با هماهنگی دولت و وزارت رفاه از گسترش و شیوع بیماری جلوگیری می کرد.

وزیر بهداشت در قامت اپوزیسیون از همه شاکی است.

از دولت که پشتیبانی لازم را ندارد.

از اقتصاددانان که دو راهی نان و جان را به او نشان داده اند.

از مردم به خاطر اینکه در عروسی و عزا شرکت داشته اند.

اما وزیر بهداشت و درمان از همه عیوب و تقصیرات مبراست و گل بی عیب است! کسی از ایشان نمی پرسد که چرا ماسک از ابتدا اجباری نشد و چرا تولید و توزیع ماسک اجتماعی نشده و امکان دسترسی محرومان، کارگران، زحمتکشان و فرودستان و بی صدایان جامعه به ماسک فراهم نیامده است.

چرا تست کرونا تا این حد گران و از دسترس اقشار پیش گفته دور است.

چرا کادر بیمارستانی تا این حد خسته و بی دفاعند، حال آنکه راه حل های روشن برای رسیدگی به احوال آن ها وجود دارد و تحت اختیار وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا قرار دارد.

بوروکرات هایی، چون وزیر بهداشت عموما در نقش اپوزیسیون ظاهر می شوند تا مسوولیت کار های کرده و نکرده خود را نپذیرند.

از آنجایی که آن ها به حقوق و زندگی راحت خو گرفته اند و در بخش خصوصی هم جایگاهی ندارند، به این سادگی حاضر به دل کندن از صندلی وزارت و صدارت نیستند.

به راستی وزیر بهداشت مسوولیت جان های از دست رفته را روی دوش خود حس نمی کند؟ و اگر می کند چرا کاری نمی کند؟ و اگر کاری نمی تواند انجام بدهد چرا با استعفا و خداحافظی اعتراض خود را نشان نمی دهد؟ آیا این شیوه دولتمردی است که قرار بود اهمیت وزارت و صدارت از آب بینی بز برایش بی ارزشتر باشد؟
کلید واژه ها: قربانیان - مقصر - مردم - کلیسای ارتدکس روسیه - کرونا - شمار قربانیان - اعتیاد - انسان - روسیه - ترک اعتیاد - بازگشایی - دولت - کتاب - استفاده - ادبیات - دانشور - مذهبی - توصیه - راستی - تحلیل - ادامه - گفتگو - افراد - مربوط - استاد - مورد - شیوع - گیری - پرسش - کشیش

آخرین اخبار سرویس:
همدلی بین مؤسسات قرآنی افزایش پیدا کند

تقدیر فرمانده سپاه فتح از عملی شدن وعده استاندار در تپه نورالشهدا یاسوج

نقش امام موسی کاظم(ع) در توسعه فرهنگ اسلامی

رعایت فاصله اجتماعی از ضوابط برگزاری مراسم ماه محرم است

2 هکتار از اراضی ملی واقع در پلاک «پرندک» رباط کریم رفع تصرف شد

فیلم | سایه روشن؛ تحریفات معنوی دینی

4 آفتی که موفقیت داوطلبان کنکور را تهدید می کند

احداث 51 واحد مسکن مددجویی در چهارمحال وبختیاری

پروازهای فرودگاه رشت

آنچه در «عصر جدید» دیشب گذشت/دزدان دریایی هم به «عصر جدید» رسیدند

سخنگوی وزارت خارجه:به جای تصدی گری دیپلماسی اقتصادی را فعال کردیم

ستاد انتخاباتی زدن برای «جو بایدن» در تهران /فیلم

نماهنگ | امام کاظم (ع) و مبارزه با زره تقیّه

ترتیل صفحه 33 کلام الله مجید+ صوت

جهانگردی با ماسک

محسن کرمعلی جشن میلاد امام موسی کاظم(ع) در حرم حضرت معصومه(س)

فال روزانه 20 مرداد سال 99

رها شدن فاضلاب بندرعباس به دریا وضعیت بسیار زشت و زننده ای دارد

منطقه آزاد نقطه عطفی در توسعه مازندران است

اعضای هیئت رییسه فراکسیون شاهد مجلس مشخص شدند

همه موظف به اجرای پروتکل های بهداشتی در عزاداری ها هستند

ابوظبی یمنی ها را آواره می کند و برای یهودیان کنیسه می سازد

اماکن عمومی شهر آستارا ضدعفونی شد

یوم العباس امسال نماد شعور حسینی در زنجان خواهد شد/ امسال پذیرای مهمانان نخواهیم بود

پروژه احداث کارخانجات اسید شرکت مس گواهی تعهد به تعالی را از آن خود کرد

دوچرخه سواری حاکم دبی + عکس

بایدها و نباید ها در برابر کارگزاران

برگزاری مراسم جشن عید غدیر در کشور سنگال +تصاویر

جاماندگان سهام عدالت تعیین تکلیف می شوند؟

امام جمعه بوشهر: سازش ناپذیری با دشمنان از آموزه های امام موسی کاظم(ع) است

توزیع بسته های معیشتی در سیرجان

ضوابط مجتمع های مسکونی با رویکرد دوستدار کودک در سمنان تدوین می شود

سیستان و بلوچستان غرق در شادی میلاد امام موسی کاظم (ع)

مشهد الرضا مسرور میلاد ابو الرضا (ع)

زمانه کرونا و محرم متفاوت در دیار حسینی اردبیل

امام جمعه مهریز: هیات های عزاداری به مقررات ستاد کرونا عمل کنند

سیاوشی: از هر جناحی به مجلس دهم حمله شد

«چرخ در بـازار مـسـتـوری»

رسیدگی به تخلفات 133 راننده و شرکت حمل و نقل عمومی جاده ای سیستان و بلوچستان

روستاهای کشور به 37 هزار خانه هلال نیاز دارند

باید در مقابل تحریم و تحریف مقاومت کنیم/ به توان داخلی باور داشته باشیم

سهام عدالت ارزش آن 30 برابر ارزش اولیه است

رزمایش نسیم مهرورزی، فرصتی برای توانمند سازی مددجویان

تدوین اطلس فرهنگی ــ قرآنی کرمانشاه

زیباکلام: تندرو ها می خواهند با آمریکا توافق کنند

آبشناس: برخی قضات دادگاه لاهه توسط آمریکا تحریم شدند! / حکم دادگاه برای آمریکا ارزشی ندارد

توزیع بسته های معیشتی به نیت شهید سلیمانی در سیرجان

چگونه از تاثیر منفی استفاده از فناوری بر روی سلامت جسمانی جلوگیری کنیم؟

شکست در فضای تحریف واقعیت ها به شکست در برابر تحریم ها منجر می شود

سهام عدالت تبدیل به وثیقه وام شد

پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پی درگذشت عضو شورای فقهی بانک مرکزی

چرا فتاح گزینه 1400 نیست؟

مراکز بهزیستی نیازمند تامین مالی از جانب سازمان برنامه و بودجه است / قوه قضاییه رویکرد اجتماعی بالاتری دارد

«اینجا» امید جوانه می زند

پارک های محله عامل ارتقای شاخص های زندگی شهری است

اعضای هیات رییسه فراکسیون شاهد انتخاب شدند

عمویی: با تقویت اقتصاد ایران، آمریکا را وادار به تغییر رویه ها و عملکردهایش کنیم

وجود 12 هزار موسسه و خانه قرآنی در کشور/ ترویج سبک زندگی قرآنی

نقش پررنگ رژیم صهیونیستی در آشوب های بیروت/ برخی با ایجاد درگیری در لبنان دنبال تحقق اهداف خود هستند

محرم امسال پذیرای مهمانان نخواهیم بود

جدال وارثان کیارستمی برای میراث پدر

«اینجا» امید جوانه می زند

واکنش ها به استقرار انبارهای نفتی در پایتخت؛ شهران امن است؟ | امکان تکرار فاجعه بیروت وجود دارد؟

صلوات خاصه امام موسی کاظم (ع)

اعلام محدودیت های محرم | هشدار به هیات ها برای رعایت کامل موارد بهداشتی

ماموریت اصلی جهاددانشگاهی نوآوری در نظام دانشگاهی ایران است

استان اردبیل در احداث شهرک های صنعتی غیردولتی پیشرو است

انتخابت شوراها مهم تر از ریاست جمهوری

کرونا و آیین های محرم

توسعه روابط فرهنگی ایران و چین به مدد مشارکت زنان

آخرین توییت سایت رهبر انقلاب

مقررات حاکم در واگذاری و بعد از واگذاری ها از موانع اصلی خصوصی سازی موفق است

«اُرجوزِه آیت الله خویی»‎؛ دوره کامل امام شناسی

ستاد انتخاباتی زدن برای «جو بایدن» در تهران ایده درستی نیست!

بابی که خداوند برای حوائج مردم گشود / شیوه مبارزاتی امام موسی کاظم(ع)

کارخانه تولید آجر در روستای فیض آباد گرگان (عکس)

ضرورت وضع قوانین در مجلس برای تداوم فعالیت تشکل های قرآنی

پلوسی: دخالت های روسیه و چین در انتخابات آمریکا به یک میزان نیست

حرکت خودجوش بسیجیان سی سختی در کمک به نیازمندان+تصاویر

اعدام به شیوه ولیعهد! (فیلم)

بنیاد مستضعفان از عملکرد خود به عموم مردم گزارش می دهد؟

حرم شاهچراغ، در شادی میلاد امام موسی کاظم (ع)

بالاخره معتادان هم کرونا گرفتند!

بخشش یک محکوم به قصاص در علی آبادکتول پس از 22 سال

2 خبر از کمیته امداد استان یزد

ایسلند امن ترین کشور جهان!

رییس سازمان تبلیغات اسلامی درگذشت حاج فیروز زیرک کار را تسلیت گفت

پیشتازی قاطع لوکاشنکو در انتخابات بلاروس/درگیری نیروهای امنیتی با معترضان

نگرانی بازنشستگان کارگری بابتِ صدور دو فیش برای مستمری مردادماه/ آیا افزایش همسان سازی مشمول افزایش سالیانه مستمری خواهد شد؟

ضد عفونی اماکن عمومی شهر آستارا انجام شد

آخرین نتایج از انتخابات بلاروس/ لوکاشنکو همچنان پیشتاز است

طیبه سیاووشی: مجلس یازدهم کارش را توفنده آغاز کرد اما...

وقتی «حق و وقت و مال» مردم در گرو یک نظر صریح و قاطع است!

فیلم | نحوه برخورد با کودکان در شرایط کرونایی

تجلیل از خانواده شهید «یعقوب قاسمی» در املش + عکس

ستاد اجرایی فرمان امام: آغاز تست انسانی واکسن کرونا از دو هفته دیگر

بزرگ ترین محفل قرآنی کشور با حضور 20 قاری بین المللی

یادواره 17 هزار شهید ترور برگزار می شود

حفظ برند حسینی زنجان با نوآوری در عزاداری

اعضای هیات رییسه فراکسیون شاهد انتخاب شدند

مردم یا دولت؛ مقصر شیوع کرونا کیست؟!/ مردم مقصر همیشگی در ایران؟

مردم یا دولت؛ مقصر شیوع کرونا کیست؟!/ مردم مقصر همیشگی در ایران؟