مطالب مرتبط:
کووید 19 با کودکان هم شوخی ندارد/ نگرانی پزشکان در روزهای کرونایی
کووید 19 با کودکان هم شوخی ندارد/ نگرانی پزشکان در روزهای کرونایی
کرونا گرفتن کودکان، کووید19 شوخی ندارد
ویروس کرونا جدی است، آن را شوخی نگیریم/ موج دوم در پاییز می آید و احتمالا بسیار کشنده تر است
چند نکته خیلی مهم برای پیشگیری از کرونا در روزهای کرونایی
-94 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 21 تیر 1399 ساعت 15:352020-07-11پزشكي

ویروس کرونا با کودکان هم شوخی ندارد/ نگرانی پزشکان در روزهای کرونایی


روزهای ابتدایی که کرونا آمده بود، کمتر صحبت از ابتلای کودکان به این بیماری بود.

اما این روزها بیشتر از قبل، با مراجعات کودکان مبتلا به کرونا مواجه هستیم.

- رویداد24" پیک مجدد شیوع بیماری کرونا علاوه بر هشدارهایی که به دنبال داشته است، یک موضوع را بیش از گذشته آشکار ساخت و آن، مبتلا شدن کودکان به این بیماری است.

در روزهای ابتدایی که کرونا آمده بود، عنوان می شد که کودکان از ابتلاء به این بیماری مصون هستند و نگرانی از بابت آنها وجود ندارد.

اما، در همان روزها نیز مواردی از ابتلای کودکان به کرونا ویروس گزارش می شد که چندان توجهی به آنها نمی شد.

حالا با عود مجدد این بیماری در روزهای گرم تابستان، شاهد افزایش موارد ابتلای کودکان به این بیماری هستیم.

علیرضا فاطمی متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری، با بیان اینکه کودکان نیز نسبت به ابتلای به این بیماری مصون نیستند، گفت: ویروس علاوه بر عوارض جسمی می تواند باعث مشکلات روانی از قبیل افسردگی در جامعه شود زیرا در خانه ماندن برای بسیاری از افراد به ویژه گروه هایی که پیش از این در عرصه های اجتماعی حضور فعال داشته اند بسیار سخت است اما باید سختی های محدودیت های اجتماعی را برای چند هفته تحمل کرده تا به حفظ سلامت خود و سایر افراد جامعه کمک کنیم.

کودکان هم می توانند مبتلا شوند مینو محرز عضو کمیته کشوری بیماری های عفونی، در ارتباط با وضعیت ابتلاء به کرونا در بین کودکان، گفت: در ابتدای شیوع کرونا با توجه به گزارش سایت قطره و به نقل ازهایی که از چین آمده بود، تصور می شد میزان ابتلاء به کرونا در بین کودکان کم است، اما بعد مشخص شد که این تصور درست نیست و میزان ابتلاء به کودکان کم نیست و در مواردی کودکان با علائم شدید به بیماری کووید 19 مبتلا می شوند و حتی در مواردی فوت می کنند.

ابتلاء به بیماری کووید 19 در کودکان نسبت به بزرگسالان کمتر است، اما کودکان نیز می توانند مثل بزرگسالان به این بیماری مبتلا شوند عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا، افزود: در مجموع ابتلاء به بیماری کووید 19 در کودکان نسبت به بزرگسالان کمتر است، اما کودکان نیز می توانند مثل بزرگسالان به این بیماری مبتلا شوند و علائم ریوی و سایر علائم این بیماری در کودکان نیز مشاهده می شود.

البته همزمان با کرونا شاهد ابتلای کودکان به بیماری کاوازاکی هم در برخی مناطق کشور هستیم که علائم ریوی شبیه کرونا دارد.

این در حالی است که این روزها، نگرانی والدین نسبت به ابتلای کودکان به کرونا، بیشتر شده است و همین ترس از بیماری، با مشکلاتی همراه شده است.

به طوری که برخی از والدین سعی می کنند کودک بیمار خود را در خانه نگه دارند و از رفتن نزد پزشک خودداری می کنند.

توصیه های پزشکی به والدین غزال شریعت پناهی رییس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت، در خصوص افزایش موارد ابتلای کودکان به کرونا، گفت: نمی توان گفت که آمار موارد ابتلای کودکان افزایش یافته است، به دلیل اینکه در ابتدا در آمار جهانی تخمین آمار پایین تر از حد واقعی بود.

به همین دلیل فکر می کردیم که آمار کودکان مبتلا کم است و به تدریج آمار جهانی تغییر کرد و به سمت افزایش رفته است و این مربوط به این نیست که فقط آمار ایران افزایش یافته باشد بلکه کل دنیا همینطور است.

وی افزود: افزایش تماس های کودکان با افراد دیگر در خانواده و جامعه باعث شد که آمار کودکان کرونایی نیز زیاد شود چرا که یک فرد کودک ممکن است در خانواده با پدر، مادر و یا پدربزرگ و مادربزرگ خود در ارتباط باشد و یکی از آنها کرونا داشته باشند.

بنابراین در تماس نزدیک با این افراد است و احتمال ابتلای او وجود دارد.

با توجه به اینکه آمار ابتلای بزرگسالان افزایش پیدا کرده به همین دلیل آمار کودکان کرونایی نیز زیاد شده است و این موضوع قابل پیش بینی بود و این گونه نیست که هم اکنون زیاد شده باشد.

با توجه به اینکه آمار ابتلای بزرگسالان افزایش پیدا کرده به همین دلیل آمار کودکان کرونایی نیز زیاد شده است و این موضوع قابل پیش بینی بود شریعت پناهی در خصوص علائم ابتلاء به کرونا در کودکان، گفت: این علائم تقریباً در بزرگسالان نیز یکی است و در کودکان نیز تب و مشکل تنفسی مهم ترین علامت آنها است و در کنار آن علائم گوارشی، تهوع و استفراغ و در برخی مواقع تظاهرات پوستی در کودکان دیده شده است و در برخی مواقع نیز علائم عصبی مانند تشنج دیده می شود و نسبتاً تنوع علائم با بزرگسالان مشابه یکدیگر هستند.

وی با اشاره به اینکه در فصل تابستان مشکل گوارشی، تهوع، اسهال و استفراغ در کودکان مشاهده می شود، افزود: یک کودک ممکن است با علائم تهوع و استفراغ به پزشک مراجعه کند اما در همان ابتدا بیماری کرونا در او تشخیص داده نمی شود چرا که شبیه مشکل گوارشی فصل تابستان است و اگر این علامت ها ادامه پیدا کند و در صورتی که حاد شود حتماً باید پزشک معالج علائم بیماری کرونا را در کودک بررسی و حتماً سوال کند که آیا فرد بزرگسال مبتلایی در خانواده وی وجود دارد یا خیر؟ و پس از آن می توان به درستی علت بیماری را تشخیص داد.

بیشتر بخوانید: آسیب های روانی ویروس کرونا بر کودکان/ توصیه به والدین" علائم کودکان کرونایی رییس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت، گفت: هنگامی کودکی به پزشک مراجعه می کند که دارای علائم گوارشی است و با داشتن علائم تب، تهوع و یا استفراغ خفیف نیازی نیست که به پزشک مراجعه کند و با همان اقدامات اولیه و تماس والدینشان با 4030 که در خصوص کودکان نیز توصیه می کنند، می توانند نسبت به معالجه کودک خود اقدام کنند و در صورتی که نیاز به ارجاع به پزشک داشته باشد کارشناسان سامانه حتماً اعلام می کنند که به پزشک مراجعه کنند.

داروهایی که برای کاهش تب و یا رفع حالت تهوع وجود دارد می تواند برای درمان علائم خفیف مؤثر باشد اما اگر علائم شدت پیدا کرد در این صورت فرد باید به مراکز درمانی مراجعه کند.

وی در پاسخ به این سوال که سامانه 4030 در ابتدا فقط در خصوص سالمندان سوالاتی می پرسید و کودکان در این سامانه جایی نداشتند، ادامه داد: در غربالگری دو مرحله وجود دارد.

مرحله اول غربالگری غیرفعال بود به طوری که افرادی که خودشان در سامانه ثبت نام می کردند و علائمشان را ثبت می کردند سامانه غربالگری آنها را انجام می داد و به آنها اعلام می کرد که به بیماری مبتلا هستند یا خیر.

اما در مرحله دوم غربالگری فعال انجام شد به این معنی که از همه افراد تمامی علائم پرسیده می شد و در این مرحله در خصوص کودکان چون فکر می کردند که آمار کودکان خیلی بالا نیست غربالگری فعال انجام نشد و این مرحله از غربالگری در مواردی انجام می شود که حجم کیس بسیار بالا باشد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، افزود: در حال حاضر نیز که آمار کودکان افزایش پیدا کرده اما باز هم به رقمی نرسیده که توجیه کننده غربالگری فعال باشد.

وضعیت شدت بیماری در کودکان شریعت پناهی در خصوص اینکه آیا بیماری کرونا در کودکان خفیف تر است، گفت: آماری که ما داریم همین موضوع را نشان می دهد و آنچه به عنوان موارد قطعی ثبت شده کرونا در کودکان وجود دارد اکثراً موارد خفیفی بودند که بهبود پیدا کرده و از بیمارستان ترخیص شده اند و موارد فوتی و آنهایی که منجر به بستری در آی سی یو شدند بسیار کم بودند.

بنابراین، بر اساس آمارهای موجود نه تنها در ایران بلکه در دنیا به نظر می رسد شدت بیماری در کودکان کمتر از بزرگسالان است.

در حال حاضر که آمار کودکان مبتلا به کرونا افزایش پیدا کرده باز هم به رقمی نرسیده که توجیه کننده غربالگری فعال باشدوی ادامه داد: یکی از فرضیه هایی که در این خصوص مطرح شده این بود که انجام واکسیناسیون در کودکان یک ایمنی نسبی ایجاد کرده و یک محافظتی در مقابل این بیماری از کودکان ایجاد کرده است.

رییس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت، در خصوص رعایت پروتکل های بهداشتی در کودکان، ادامه داد: با توجه به اینکه نوزادان و کودکان کم سن نمی توانند ماسک بزنند بهتر است فرد بیماری که در خانه وجود دارد و والدین کودک آنها پروتکل ها را کاملاً رعایت کنند.

رعایت فاصله گذاری، شستشوی دست، زدن ماسک، در خانواده هایی که دارای نوزاد و کودک هستند بسیار ضرورت دارد و باید تمام نکات بهداشتی را رعایت کنند تا کودک دچار کرونا نشود.

سن ابتلاء به کرونا در کودکان وی در خصوص سن ابتلای کودکان به کرونا نیز افزود: از نوزاد تا 18 سال کودک محسوب می شود و تمامی این گروه سنی در معرض ابتلاء به کرونا قرار دارند.

نوزادی که از مادر مبتلا به کرونا متولد می شود شانس ابتلاء به کرونا را دارد که این نوزادان نیز طبق دستورالعملی که به تمام مراکز ابلاغ شده تحت مراقبت قرار می گیرند و پی سی آر برای آنها انجام می شود و موارد مثبت، بستری و درمان می شوند.

شریعت پناهی در خصوص تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان، اظهار داشت: این بیماری نیز مانند تمام بیماری های ویروسی است.

اگر یک کودک رژیم غذایی متعادلی داشته باشد و تمام مکمل ها را دریافت کند و واکسیناسیون را به موقع انجام دهد کافی است و آنچه برای ما اهمیت دارد این است که خانواده ها تماس را کم کنند و از ترددهای غیرضرور پرهیز کرده و در خانواده ای که بچه کوچک هست اطرافیان ملاحظه زیادی انجام دهند و شستشوی مکرر دست ها بسیار مهم است و در صورتی که در مکان های پرتردد حضور دارند ماسک بزنند و از خود مراقبت کنند تا کودک نیز از آنها بیماری نگیرد.

محدودیت تردد برای کودکان وی در خصوص اینکه آیا می توان محدودیت هایی برای حضور کودکان در اجتماع در نظر گرفت، ادامه داد: این موضوع نیز بار روانی برای کودکان ما دارد چرا که کودکی که چندین ماه در خانه بماند مشکلات بعد از آن نیز برای او به وجود می آید و اینکه کودکان بعد از بازگشت به منزل شستشوی دست و صورت و تعویض لباس ها را انجام دهند و از جاهای شلوغ و فضای بسته پرهیز کنند و بیشتر در فضاهای باز حضور داشته باشند کافی است.

می توان بعد از بازگشت از پارک و زمین های بازی شستشوی دست و تعویض لباس را انجام داد رییس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت در خصوص استفاده کودکان از فضای باز پارک گفت: می توان بعد از بازگشت از پارک و زمین های بازی شستشوی دست و تعویض لباس را انجام داد.

بیشتر بخوانید: کودکان بازمانده از تحصیل در دوران کرونا" وی افزود: خبر خوب اینکه بر اساس آخرین دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی انتقال از طریق سطوح بسیار کم گزارش شده است و آنچه در ابتدا تصور می شد عنوان شده که به این شکل نیست و نه اینکه کاملاً امن باشد اما به شدت مطرح شدن اولیه نیست و تاکید زیاد سازمان بهداشت جهانی در قطرات تنفسی است که می تواند کرونا را منتقل کند.

آمار کودکان کرونایی شریعت پناهی در خصوص ارائه آمار کودکان کرونایی، گفت: آمار دقیق که سازمان ها در حال جمع آوری آن هستند اما آنچه وجود دارد مواردی است که از سطح کشور گزارش شده و مواردی از کاوازاکی نیز در ایران گزارش شده اما آمار دقیقی را در حال حاضر نمی توانم عنوان کنم.

تنها نگرانی پزشکان بابت سلامت کودکان وی در پاسخ به این سوال که مطرح شده ظرفیت بخش کودکان در بیمارستان ها به دلیل شیوع کرونا کاملاً اشغال شده است، تاکید کرد: به هیچ وجه این گونه نیست و در زمینه کرونا در میان کودکان نسبت به بزرگسالان وضعیت بهتری داریم.

عمده معضلی که در حال حاضر با آن مواجه هستیم این است که برخی از خانواده ها از ترس کرونا، کودکان بیمار خود را که به دلایلی دیگر بیمار هستند به بیمارستان نمی آورند و نزد پزشک نمی برند و این موضوع برای آن کودکان بسیار نگران کننده و بد است.

خانواده ها باید تعادلی در این خصوص ایجاد کنند و اگر فرزندشان بیمار است با رعایت موارد بهداشتی فرزند خود را به مراکز درمانی و پزشک ببرند تا خدایی ناکرده کودک از ترس کرونا به بیماری زمینه ای دیگر مبتلا نشود.

کووید 19 به شکل سرماخوردگی در کودکان در همین حال ناصر کلانتری مدیر تغذیه جامعه دانشکده تغذیه دانشگاه شهید بهشتی، گفت: کووید 19 اغلب در کودکان به شکل سرماخوردگی ساده خود را نشان می دهد و خانواده ها متوجه ابتلای کودک به کرونا نمی شوند.

البته این بی توجهی از یک نظر خوب است که استرس نمی گیرند و فکر می کنند فرزندشان سرما خورده است.

اما بهتر است کودکان در دوران سرماخوردگی نیز به مدت دو هفته قرنطینه شوند و با بزرگترها دیدار نداشته باشند.

وی افزود: در دوران کرونا از خوراندن نوشابه های شیرین به خصوص گازدارها، فست فودها، تنقلات، انواع کیک ها، کلوچه ها، شکلات های مختلف و همه موادی که عمدتاً قند ساده هستند، به فرزندان خودداری شود.

قند ساده عارضه بیماری را برای بچه بیشتر می کند.

کودکان بیشتر در معرض ابتلاء به عفونت ها هستند رکسانا منصور قناعی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و متخصص عفونی اطفال، با عنوان این مطلب که کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر در معرض در ابتلاء به عفونت های مختلف از جمله عفونت های تنفسی هستند، گفت: بنابر این ممکن بود خیلی از موارد ابتلاء به کووید 19 در کودکان تشخیص داده نشود.

وی افزود: در اسفند 98 کودکان مبتلا علائم خیلی کمتری داشتند و یا بدون علائم بودند و همین مسئله باعث می شد تصور شود کودکان به کرونا مبتلا نمی شوند.

آنچه مسلم است، در روزهایی که بیماری کرونا دوباره اوج گرفته است، ضرورت رعایت نکات بهداشتی و کمتر بیرون آمدن بچه ها از منزل، می تواند تا حدود زیادی کودکان را از ابتلاء به کرونا مصون نگه دارد.

در عین حال، والدین نباید به خاطر ترس از کرونا، سلامت بچه ها را فراموش کنند و نسبت به سایر بیماری های کودکان بی توجه باشند که می تواند تبعات ناگوارتر از کرونا به دنبال داشته باشد.


کلید واژه ها: بیماری - کودکان - کرونا - شیوع بیماری کرونا - بیماری های عفونی - ابتدایی - نگرانی - بیماری کرونا - کرونا ویروس - شیوع بیماری - ویروس - کرونایی - پزشکان - علیرضا - افزایش - گزارش - موضوع - متخصص - گذشته - فاطمی - همان - شیوع - شاهد - بیان - شوخی - ساخت

آخرین اخبار سرویس:
دهان شویه ها در کاهش ریسک انتقال کروناویروس تاثیر دارند

آیا کرونا ویروس در هوا پخش می شود؟

واکنش انستیتو پاستور به ساخت واکسن کرونا

درمان بیش از 100 کودک سرطانی لبنانی بعد از انفجار بیروت متوقف شده است

تمدید محدودیت های کرونایی در تهران/ لغو طرح ترافیک بی اثر بود

افراد بالای 60 سال از ماسک های پزشکی استفاده کنند

روش تهیه نان هزار لایه

7 راز که با آن خواب خوب را تجربه خواهید کرد

توقف روند افزایشی کرونا در اردبیل/لغو حضور دسته جات عزاداری در بازار سنتی اردبیل

روش تهیه پاناکوتا طالبی

آیا نوشیدن قهوه خطرناک است؟

برای استفاده از خواص واقعی سیر آن را خام بخوریم یا پخته؟

هیچ شواهد علمی در تعیین جنسیت جنین با رژیم غذایی وجود ندارد

ارتباط زندگی در ارتفاعات با ابتلا به بیماری کووید 19

چگونه می توانیم از سرطانی شدن گوشت های کبابی جلوگیری کنیم؟

آیا نوشیدن قهوه خطرناک است؟

افسردگی پیش از زایمان با مشکلات رفتاری و رشدی در کودکان همراه است

توصیه های تغذیه ای برای مبتلایان به آلزایمر

خوردن سیر خام مفیدتر است یا سیر پخته؟

انواع بی اختیاری ادرار

عکس روز| روباه «ملانیستیک»

هیچ شواهد علمی در تعیین جنسیت جنین با رژیم غذایی وجود ندارد

عکس روز| روباه «ملانیستیک»

چه میزان قهوه در روز مناسب است؟

طرز تهیه شربت سه رنگ

بیگلری: ایران در مرحله قبل از کارآزمایی بالینی برای ساخت واکسن کرونا قرار دارد

افزایش خطر مرگ ناشی از کووید 19 در مبتلایان سیروز کبدی

چند نکته مشترک به زنان و مردان برای شاد کردن همسر

کشف ویروسی کُشنده تر از کرونا در قزاقستان

از رنگ درمانی تا کاربرد در تصویر (11)

حساسیت لیگ و جام حذفی باعث شده کرونا فراموش شود

چگونه در زندگی مشترک همسر شادی باشیم؟

توقف روند افزایشی کرونا در اردبیل/لغو حضور دسته جات عزاداری در بازار سنتی اردبیل

روش تهیه خاگینه مغزدار

تغذیه مناسب برای افراد عصبانی

عکس| جشن تولد دی لیخت در بیمارستان

کرونا به کدام یک از اعضای بدن بیشتر آسیب می زند؟ اینفوگرافی

آخرین خبر از واکسن کرونا از زبان وزیر بهداشت

درمان های غیرضروری دندانپزشکی با تاخیر انجام شود

هیچ شواهد علمی جهت تعیین جنسیت جنین با رژیم های غذایی وجود ندارد

راههای درمان بیماری آرتریت پسوریاتیک

درمان های غیرضروری دندانپزشکی با تاخیر انجام شود

روش تهیه ژله ویترینی مجلسی

نشانه های اولیه HIV که هر زنی باید بداند

آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در ایران و جهان

سندروم خستگی مزمن اثر ماندگار کرونا بر روی بهبودیافتگان

هشت شهرستان استان یزد در وضعیت قرمز

کشف ویروسی کُشنده تر از کرونا در قزاقستان

شهادت پزشک بهارستانی بر اثر ابتلا به کرونا

زنجبیل؛ معجزه ای برای لاغری

«صفر تا صد» لغو تعویق کنکور در 1300 کلمه

چای بنوشید تا خنک شوید

درمان های غیرضروریِ دندانپزشکی با تاخیر انجام شود

5نشانه هشداردهنده مصرف بیش از حد چربی

روش تهیه خوراک سوسیس

ارتباط زندگی در ارتفاعات با ابتلا به بیماری کووید 19

پنجمین تست کرونای تیم نساجی انجام شد

خبر های خوش در مورد تولید واکسن کرونای ایرانی

آلمان، کیفیت واکسن کرونای روسی را زیر سوال بُرد

هیچ شواهد علمی جهت تعیین جنسیت جنین با رژیم های غذایی وجود ندارد

چای بنوشید تا خنک شوید

افزایش خطر مرگ ناشی از کووید 19 در مبتلایان سیروز کبدی

دهان شویه ها در کاهش ریسک انتقال کروناویروس تاثیر دارند

دکتر احد جاوید پزشک سرشناس تهرانی بر اثر کرونا فوت کرد +عکس

افزایش 7 برابری کرونا در بین طرفداران سیگارهای الکتریکی

مرگ 4 کرونایی در هرمزگان

افزایش 7 برابری کرونا در بین طرفداران سیگارهای الکتریکی

فواید لایه برداری صورت

آشنایی با ماهی کریدوراس نانوس

نحوه مصرف مکمل های ورزشی

درمان های غیرضروریِ دندانپزشکی با تاخیر انجام شود

آخرین وضعیت کرونا در مازندران| بستری بودن 1392 بیمار مبتلا در بیمارستان ها

واکنش انستیتو پاستور به ساخت واکسن کرونا

نشانه های اولیه HIV که هر زنی باید بداند

آخرین خبر از واکسن کرونا از زبان وزیر بهداشت

تهوع بعد از غذا نشانه ی سرطان است؟

چگونه از سرطانی شدن گوشت های کبابی جلوگیری کنیم؟

چای بنوشید تا خنک شوید

واکسن کرونای ایرانی، تست های انسانی را پاس کرد

چگونه در زندگی مشترک همسر شادی باشیم؟

استاندار: کاهش شیوع بیماری کرونا در آذربایجان غربی امیدوارکننده است

طرز تهیه شربت سه رنگ

سندروم خستگی مزمن اثر ماندگار کرونا بر روی بهبودیافتگان

ترامپ از بیماری «اختلال شخصیتی خودشیفتگی» رنج می برد

کلکسیون لباس های مجلسی پوشیده و زیبا

واکسن کرونای ایرانی آماده ورود به فاز کارآزمایی بالینی

سندروم خستگی مزمن اثر ماندگار کرونا بر روی بهبودیافتگان

غذاهای مناسب دوران حاملگی

خوردن سیر خام مفیدتر است یا سیر پخته؟

استاندار: کاهش شیوع بیماری کرونا در آذربایجان غربی امیدوارکننده است

دانشمند آمریکایی: ترامپ از بیماری «اختلال شخصیتی خودشیفتگی» رنج می برد

موذی ترین سرطان چیست؟

چرا برخی افراد به نوع شدید کرونا مبتلا می شوند؟

کرونا و بی پولی

غذاهای مناسب دوران حاملگی

آیا کرونا ویروس در هوا پخش می شود؟

محدودیت های کرونایی تهران تا پایان مردادماه تمدید شد

وزیر بهداشت:سبدمان را در صف خرید واکسن کرونا گذاشته ایم

دختر پوتین بعد از زدن واکسن کرونا چه حالی داشت؟

مراقب مواد خطرناک ظروف غذا باشیم

ویروس کرونا با کودکان هم شوخی ندارد/ نگرانی پزشکان در روزهای کرونایی

ویروس کرونا با کودکان هم شوخی ندارد/ نگرانی پزشکان در روزهای کرونایی